UUR 0,50 'Mf KODAK S 300 MD KLEINBEELD COMRACTCAMERA BIC PENNEN groeibriljant wordt9 bals-zaak Galerie Anna Paulownahuis zondag open FONDUE 9Q50 (dïamIM) 13e knotseizoen van start Wem Van Oosten fotoservice WINTERKOST 4a R. v. Petten B.V. PAGINA 14 SOESTER COURANT Hedendaagse kunst van hoge kwaliteit Modellenshow Luchtvaartmuseum trok duizenden bezoekers NIEUW slechts f165,- en bovendien de eerste film gratis ontwikkelen en afdrukken. Basis-scholieren worden ingeënt BOERENKOOL - HUTSPOT ZUURKOOL - ERWTENSOEP SNACKBAR-EETHUISJE DEN HOUTEN KLOMP"* Cateringspecialist voor Soest en omstreken Sachs-Dolmar kettingzaag Sachs-Dolmar kettingzaag Bos- en Tuinmachines E. C. KOOIJMAN SACHS DOLMAR TABAK - LEKTUUR KANTOORARTIKELEN WENSKAARTEN Tip: Deze week FONDUE-RESTAURANT BAR-GRILL 'T LUYKJE WEERD Brunekreef kon de boom in Sint Nicolaas Aktie Soester winkeliers Een schoon Soester milieu? Het gaat ook U aan! Max Milieu bedankt Soesterbergers Aanstaande zondag, 6 november, is voor kunstlievende Soesters en ieder een die daarvoor wil doorgaan een be langrijke dag. Dan vindt de opening plaats van de galerie Anna Paulowna huis aan de Burgemeester Grothe- straat, sinds enige tijd het domein van de beeldend kunstenaar Ton Paauw. De officiële opening wordt verricht door burgemeester Paul Scholten en de Amsterdamse kunstenares Marijke de Goey, de ontwerpster van het kunst werk voor het nieuwe gemeentehuis van Soest. Het "bien étonné de se trouver ensem ble" gaat in dit geval voor Scholten en De Goey wel een beetje op. Over het kunstontwerp zijn ze het niet bepaald met elkaar eens, en dat maakt hun geza menlijk optreden ietwat pikant, maar dat mag de pret van de opening niet drukken. Beiden zullen hun licht laten schijnen over het thema "Kunst is een onderdeel van het leven". De nieuwe galerie is in zekere zin het vervolg op het "kunsthuis" dat Harry de Wolf enkele jaren geleden in hetzelfde gebouw - de voormalige naaldvak school, opgericht door koningin Emma - begon. Toen deze daarmee om gezond heidsredenen stopte zocht de gemeente een nieuwe "sociaal-culturele bestem ming", daartoe verplicht op grond van de voorwaarden waaronder koningin Juliana het gebouw destijds aan de ge meente afstond. Ton Paauw zag wel mogelijkheden en kwam tot overeenstemming met de ge meente. "Maar het is geen 'gemeentelij ke' galerie," verduidelijkt Paauw ten overvloede. Samen met Lucie de Zeeuw, zelf geen onbekende in de Soes- ter kunstwereld - ze verbleef een aantal jaren in Afrika en Zuid-Amerika waar ze zich wijdde aan diverse vormen van ontwikkelingssamenwerking - heeft Ton Paauw de galerie opgezet en de eerste tentoonstelling georganiseerd. Ton en Lucie kennen elkaar nog uit de Artis- hock-jaren, waarin ze allebei actief wa ren op het gebied van exposities etc. Paauw is zelf te druk met zijn uitgeverij Kijkkader en zijn eigen projecten om zich geheel en al aan de galerie te wijden en aarzelde niet Lucie's assistentie in te roepen, wat ze graag deed. Dichter bij de mensen Beiden zitten op één lijn "over kunst en wat je daarmee wilt", zo blijkt. Wat hun met de galerie voor ogen staat is heden daagse kunst van hoog niveau onder de aandacht brengen, met de nadruk op kunst die "signaleert" en "reageert" op wat er in en om de mensen gebeurt. Zij willen de kunst dichter bij de mensen brengen en een aktieve en bemiddelen de rol spelen tussen kunstenaar en kunstkoper. "We hebben de pretentie iets goeds te la ten zien, maar een galerie is tegelijk ook een commerciële zaak. We kiezen voor kunst met een grote zeggingskracht, ook als het wat moeilijker toegankelijk is." Paauw en De Zeeuw willen daarbij geen concessies doen aan de smaak van het "grote publiek", maar zonder elitair te zijn. "Commercieel wil niet zeggen: po pulair, in de negatieve betekenis van dat woord. Het gaat er vooral om dat de toe schouwer de relevantie van de kunst voor het dagelijks leven ervaart. Kunst is immers verdiepend, verrijkend, geeft een extra dimensie en is het zout in de pap. Kunst is veel meer dan zomaar een loze versiering..." Expositie De openingstentoonstelling in de nieu we galerie mag volgens Ton en Lucie worden beschouwd als een duidelijke il lustratie van die filosofie. Vier kunste naars zijn met hun werk present: De Utrechter Hans van Lunteren (beelden) en de drie Amsterdamse kunstenaars C.J.M. van Herwaarden (werken op pa pier), Nol de Koning (video) en Frans Horbach (mono-types). Het video-project van Nol de Koning - ingericht in de kelder van het Anna Pau lownahuis - is geïnspireerd op Dames' Inferno en zet in een reeks korte beelden allerlei geweldplegers uit onze tijd op hun plaats. Hans van Lunteren zoekt met zijn beelden "Gea" en "Diabolo" naar de verbinding tussen binnen- en buitenwereld, waarbij vorm, materiaal en kleur worden teruggebracht tot hun essentie. Daarbij worden elementaire oerkrachten voelbaar. C.J.M. van Herwaarden laat de toe schouwer een wereld-binnen-een- wereld waarnemen. Zij gebruikt een hel dere vorm om de lichtheid te verzwaren en het tijdelijke te vereeuwigen. Frans Horbach gaat over ruimte, tijd en emo tie, over gewaarwordingen van samen hang en relatie tussen dingen en gebeur tenissen. In kleurrijke composities ver wijst hij naar verbeelde landschappen en verre reizen in onbekende werelden. Geen heilige stilte De eerste expositie is misschien voor veel mensen wel een beetje "moeilijk", menen Ton en Lucie, maar dat is geen bezwaar. "Kunst is niet iets om in doodse stilte naar te kijken, even rond te lopen en weer weg te gaan. We willen er graag over praten, dingen uitleggen, openin gen maken, de achtergronden begrijpe lijk maken. Daarom zetten we ook een leestafel neer met boeken en tijdschrif ten over kunst, en kunnen de mensen een kopje koffie krijgen. Ze moeten het gevoel krijgen dat ze hier enige tijd aan genaam kunnen doorbrengen, zonder dat er een soort heilige stilte heerst die de mensen juist afschrikt. Dat is kunst toe gankelijk proberen te maken..." Ton Paauw en Lucie de Zeeuw gelóven in de "haalbaarheid" van een echte gale rie in Soest. "We krijgen heel leuke reac ties, ook uit Amsterdam, waar wel 350 galerieën zijn. De meeste kunstenaars vinden dit juist heel verfrissend." De nieuwe galerie richt zich op alle discipli- De in de herfstvakantie voor de zesde keer gehouden Modelbouw-manifesta tie in het Militaire Luchtvaartmuseum trok weer duizenden modelbouwlief hebbers naar het Kamp van Zeist. De kwaliteit van de ingezonden modellen en diorama's was over de gehele linie duidelijk hoger dan in voorgaande ja ren en ook de originaliteit van een aan tal modellen had een verfrissende wer king, stelde de jury vast. Vorige week zondag vond de prijsuit reiking plaats in de filmzaal van het mu seum. De museumprijs, een diorama van de vliegheide in Soesterberg uit 1918, werd gewonnen door de heer G.H.N. Greuter uit Monnickendam, die ook de prijs van de Koninklijke Ver eniging Onze Luchtmacht en de eerste prijs van het thema KLu-75, in de cate gorie schaal 160 en kleiner, in de wacht sleepte. Publieksprijs De publieksprijzen werden uitgereikt door mevrouw M.M. Hop-Van den Bor uit Baarn, die was uitgeloot uit de deelnemers aan de publieksprijs, aan de heer G.J. Vooys uit Den Haag voor zijn prachtige model van het schip "Le Vaisseau avec 74 canon," aan de heer B. Goossens uit Haarlem voor zijn dio rama "M-113 op transport", en aan M. van Essen wonmeto.a. deze botter de prijs voor het meest originele model. Xander van Eekeren voor zijn model 13 2 van een G rumman F-14 A Tomcat straaljager. W.A. Bredewoud uit Uden won drie prijzen, waaronder de Persprijs voor zijn collectie LVA-vliegtuigen. De prijs voor het meest originele model werd toegekend aan de heer M. van Essen uit Nijkerk voor zijn schitterende serie mo dellen van botters. De prijs voor het beste jeugdmodel ging naar T. van Kampen (13) uit Lisse. The Best of Show-prijs werd toegekend aan de heer P.A. Kloek uit Rotterdam, voor twee tot in de kleinste details gemaakte pio- lotenfiguren. De eerste prijs uit het the ma KLu-75 werd tenslotte toegekend aan de bekende vliegtuigmodelbouwer Henk Blouw uit Haren voor zijn tot in de perfectie gebouwde model van een NG-5B. Het ligt in de bedoeling om volgend jaar, ook weer in de herfstvakantie, de zevende Nationale Modelbouw Mani festatie te organiseren in het Militaire Luchtvaart Museum op het Kamp van Zeist. Naar verwachting zal de deelna me dan nog groter zijn, gezien het in de loop der jaren toenemende aantal deel nemers bezoekers. "Gea" van Hans van Lunteren is een van de werken op de openingstentoon stelling in de nieuwe galerie. nes van de moderne kunst en Paauw en De Zeeuw zijn ook van plan een "stock" op te bouwen met werken van Soester kunstenaars. Bovendien koesteren ze het idee om t.z.t. te starten met "art lea sing", waarbij bedrijven en instellingen kunst in een soort huurkoop kunnen aanschaffen. De expositie in het Anna Paulownahuis duurt tot 4 december en is van woensdag tot en met zondag tussen 12.00 en 17.00 uur te bezichtigen. Dat kan eventueel ook na telefonische afspraak (tel. 11563). rn O trt 2 0 V V I Inbraakpoging aan Zuidpromenade Onbekende daders hebben vorige tever geefs geprobeerd in te breken in een ra- dio/tv-zaak aan de Zuidpromenade. Daarbij werd een rolluik vernield. Dat bleek gedeeltelijk omhoog te zijn ge schoven, waarna geprobeerd was het slot van de voordeur te forceren. Dat mislukte. Wel bleek de motor van het rolluik te zijn doorgebrand. automatische belichting automatisch filmtransport automatisch terugspoelen ingebouwde flitser GRATIS: Kodacolor Gold film en Kodak Photolife batterijen 5 JAAR garantie Kodak Soesteibergsestraat 57 Van Weedestraat 147 Winkelcentrum Soest-Zuid Soestdijk 02155-13109 02155-25942 In de komende tijd worden bepaalde leeftijdsgroepen van leerlingen van de basisscholen ingeënt teen o.a. ro de hond, kinkhorst en mazelen. Voor de kinderen in Soesterberg is dat op woensdag 9 november in het Medisch Centrum, Rademaker- straat, en voor de kinderen in Soest is dat op maandag 14 november en woensdag 16 november in het Me disch Centrum, Nieuweweg. Men dient de oproeping en de inen- tingskaart mee te brengen. In totaal zijn 1209 kinderen opge roepen; in Soesterberg 159 en in Soest 1050. Bromfiets weg Een 30-jarige bewoner van de Di Lasso straat deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van zijn brom fiets: een zwarte Puch Maxi met een waarde van 1300 gulden. De brommer werd weggenomen uit een schuur. De dader heeft vermoedelijk gebruik ge maakt van een valse sleutel. Inbraak woning Middelwijkstraat Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in een woning aan de Mid delwijkstraat. Hij kwam het huis binnen door de ruit in te slaan van een van de tuindeuren. De hele woning werd door zocht. De 45-jarige bewoonster mist een geldbedrag van 325 gulden. NU IEDERE DAG Natuurlijk weer: MOLENSTRAAT/ hoek Steenhoffstraat Soest Bel voor informatie 2 29 67 Type 115 met kettingrem Adviesprijs K350.— "j 0(^000 Onze prijsI n Type 285 met kettingrem 1300 Watt motor fy my mm ma Adviesprijs 495.— Onze prijsm Korte Meimweg 15 - Soest Tel. 021551 l 1 72 83 SACHS-Dolmar Motorsagen mmmmmm* immer einen Schnltt voraus SMITSHOF 26 - TELEFOON 2 34 20 Rood, zwart of blauw, per stuk Zolang de voorraad strekt EN vanafUVI incl. 4 koude en warme sausen, frites, stokbrood, salade en gem. vruchten. Mogelijkheden voor groepen tot 70 personen! Steenhoffstraat 47 - Soest Telefoon 18252 Reserveren aanbevolen De aroeibriljant als ring is alom bekend. Velen weten nog met dat er ook fijne gouden hangertjes en oorknopjes zijn. Als groeibriljant dus. Gun haar hals nu zo n karakter vol accent In kombinatie met ring of oorknopjes Of apart Groeibriljant 3-set weer bijzon der goed van Diamonde' Kijk eens in onze etalages Vraag de fraaie gratis foloer. Pak eens zo n Diamonde sieraad Welkom. W SIFUADEN MET Dl AMANT Diamonde sieraden herkent u aan het merklabei SOEST - TELEF. 02155-12982 SOESTERBERGSESTRAAT 26 Onder supervisie van de initiatiefne mer, Chris Uiterwijk, is j.I. zaterdag het 13e achtereenvolgende knotseizoen van start gegaan. Uiterwijk had dit keer de directeur van Gemeentewerken, de heer S. Brunekreef, uitgenodigd om de "eerste" tak af te zagen en dat gebeur de dan ook onder zijn toezicht. Brune kreef wist daarna niet van ophouden en leverde twee knotwilgen compleet kaal af. Volgend seizoen zal de dan te strik ken autoriteit ongetwijfeld drie wilgen voor zijn rekening nemen. Naar aanleiding van de komst van Sint Nicolaas buigen de Soester winkeliers zich elk jaar weer over plannen voor het houden van een gezamenlijke winkelak- tie. Die plannen zijn nu in een vergevor derd stadium van ontvvikkelling. Het wordt een loterijaktie met uitslui tend geldprijzen en een hoofdprijs van 1.000,—. Op de vraag: "Waarom alleen geldprijzen?" antwoord de heer J.P. de Bruin, voorzitter van de Federatie M.K.B.- Soest, dat die beslissing is ge vallen op grond van geluiden uit de bur gerij. "Men wil liever zelf iets kopen voor een gewonnen geldprijs dan een artikel winnen waar men niet altijd wat mee kan. Wij luisteren naar onze klanten", aldus de voorzitter. De winkelaktie start op donderdag 10 november en de deelnemende winke liers zullen herkenbaar zijn aan speciale affiches. Per tien bestede guldens wordt een lot uitgereikt. Hoe meer loten men verwerft, hoe meer kans op een van de geldprijzen. Het kopen in Soest wordt op die manier extra aantrekkelijk ge maakt. Nadere mededelingen volgen in de Soester Courant van 9 november. Radarcontrole Bij een radarcontrole op de Lange Brinkweg heeft de politie dertien bekeu ringen voor te hard rijden kunnen uit schrijven. Gedurende anderhalf uur passeerden 261 voertuigen. De snelste automobilist reed 81 kilometer per uur. Dat is 31 kilometer te hard. De heer Brunekreef zaagt onder de goedkeurende blik van Chris Uiterwijk de eerste tak af. Overigens onderstreepte Brunekreef met zijn werk de grote waardering die hij en de gemeente hebbenvoor het werk van de "Bijltjesdag-medewerkers". Ui terwijk van zijn kant merkte op ook erg ingenomen te zijn met het voorbeeld dat Brunekreef gaf. "Want", zei Chris, "ie dereen heeft tegenwoordig wel de mond vol over het milieu, maar de handen daadwerkelijk uit de mouwen steken, doen er maar weinig". En daarmee herhaalde Uiterwijk voor het zoveelste jaar zijn uitnodiging om za terdags gedurende het knotseizoen hem en zijn vaste medewerkers te komen hel pen. Dit keer had hij wel de steun van zo'n 25 scouts van de Hopman Massel- mangroep uit Soest. In het begin van het jaar plantten de scouts in het kader van een landelijke actie van Scouting Neder land een boom. En dat had weer te ma ken met het Milieujaar. Uiterwijk stond erbij en merkte toen op dat een boom planten wel aardig en noodzakelijk was, maar dat er voor een goed milieu meer komt kijken... Hij no digde de scouts toen uit mee te helpen met het knotten van de wilgen en aan die uitnodiging werd nu gehoor gegeven. Naast de scouts waren ook de vaste me dewerkers van Bijltjesdag aan de Stad houderslaan actief. Daar waren ze vier jaar geleden voor het laatst geweest en de wilgen moesten nu weer nodig van hun pruiken ontdaan worden. In totaal werden zaterdag liefst 40 wilgen geknot en bovendien werd het grootste deel van het afgezaagde hout al uit het weiland gesleept. Vandaar gaat het naar het Die renpark in Anmersfoort, waarde olifan ten er wel weg mee weten. Éen bosje tak ken kreeg de heer Brunekreef mee. Er zat een warm-makende fles in verpakt. A.s. zaterdag vanaf09.00 uur worden de vrijwilligers, die overigens gedurende het werk verzekerd zijn, weer verwacht aan de Stadhouderslaan om het karwei van de eerste knotdag af te maken. Zo rond 13.00 uur wordt steeds gestopt. Voor inlichtingen kan men terecht bij Chris Uiterwijk, tel. 11381 Het was druk aan deAnl. van Leeuwenhoeklaan tijdens de inzameling van het klein chemische afval. Milieubewuste Soesterbergers hebben ervoor gezorgd dat 600 kg chemisch afval op een veilige plaats is terechtgekomen. Komt zo'n grote hofveelheicUn het milieu terecht dan is de schade niet te overzien. Met dit geweldige resul taat is de schoonmaak-aktie van Max Milieu op zaterdag 22 oktober een groot succes geworden. 5 luuc' cc" fXnaar de Am'van Leeuwenh°eklaan om hun schadelijketoffen in S Ook na deze aktie blijft het natuurlijk mogelijk schadelijke stoffen in te leve- ren gedurende de openingstijden van de hrenonioo^ £lonen irVte Ieve berg. Batterijen kunnen naar de winkels en scholen m k 60 ^>eSïfIJ staat. Soesterbergers kunnen bovendien terecht bii heM?^ een batten->fnbak demakerstraat met verf, verdunner, oplosmiddel», medic|nenen°Lrgdij: ^dïSS^^^^^e1en,357kgveri,8kg cu's en 120 liter olie. Ue Stotten'34 kgf«o chemicaliën, 10 kg ac- In een boir zoekers g< Dortmund "Quick-M< tijdens de reldkampic cesvolle dt Latin Am teams reisd sarena:"Sw "Vida Fori het Soestei bekende d Swing and in de afdeli Soest bij 1 Vida Forni een team van Slingei te dringen sterk bez< ploegen uii lijk goede zien. Zestien d Het farms tionaal en terrein. He figuurlijk, muzikaal g volle make tin Americ ren hebbe maar een beginnen, gen, op dt mengestel merkt wo snelle en 1 oogharen club danst zich in ee en praal, touwtjes 2 een lust spectacul; zestien te; te maken het eind v is dan ooi dere zes duurt, de latijn lijkt op respec ken, elk* houden, iedere be de bij die door de moet sair riëen vréi Nieuwe Quick M ogen goo plekken, de twee 1 Bremerh overvleu; nooit; ee hoekje. 1 hadden tuums ge die een Zwart, n

Soester Courant | 1988 | | pagina 14