B L L. VAN KI FFF Dat is dus een fantastische zevenklapper! 'Quick-Motion-Soest' opnieuw derde bij wereldkampioenschappen SPORT SOESTER COURANT SPORT PAGINA 15 Bij de benzinepomp WETEN ZE ALLES OVER AUTO'S. Wij weten alles over SIGAREN. Ach, zo heeft iedere zaak zijn specialiteit". COMMENEN j Een KLASSIEK MEESTER- MERK Aanvulling op AWW-Uitkering Geld en sieraden uit woning gestolen Auto van de weg Cursus over Oranjes en kunst van schrijfster Thera Coppens Eenmalige cursus op 9 november Sieraden maken bij 'Haard en Hobby' ZIN IN VOETBAL? SEC IS TE GEK! BEL 02155 - 17728 Toerafdeling Tempo sluit seizoen af Slingerland bij absolute wereldtop formatie-dansen WIELERSPORT SCRABBLE Willemien Witkamp neemt de leiding over Vlot jubileumconcert The Messengers Auto vernield Aanhanger gestolen B.V. POP v. Weedestraat 86 - Soest Telefoon 02155 -1 24 26 t OMPAENEN Sommige weduwen kunnen eventueel aanspraak maken op een aanvullende uitkering krachtens de Algemene Bij standswet. Het gaat om alleenstaande weduwen die een zogenaamd laag we- duwenpensioen ontvangen van de So ciale Verzekeringsbank (f 1.012,62). Of er recht bestaat op een aanvulling tot f 1.044,55 is van veel faktoren afhanke lijk b.v. andere inkomsten, de vermo gens- en woonsituatie e.d. Nadere informatie is verkrijgbaar bij de afdeling Sociale Dienstverlening van de gemeente, dagelijks geopend van 8.30 uur tot 12.00 uur, en telefonisch bereik baar onder tel. 93556. De G.S.D. is gevestigd aan de Lange Brinkweg 79. Door een ruit aan de achterzijde van een woning te vernielen heeft een inbreker zijn slag kunnen slaan aan de Middel wijkstraat. De onbekende dader ont fermde zich over een aantal sieraden en vond bovendien een bedrag van onge veer 350 gulden, dat hij dankbaar in zijn zak stak. De politie heeft maandagmorgen een auto van de weg gehaald voor technisch onderzoek. De wagen verkeerde in slechte staat. ZO was de schokbreker af gebroken en aan het chassis waren ver schillende laswerkzaamheden uitge voerd. De automobilist was aangehou den, omdat hij op de Lange Brinkweg 90 kilometer per uur reed< Morgenochtend, donderdag 3 novem ber, start er een bijzondere cursus op Slot Zeist. De schrijfster Thera Cop pens, bekend van haar "vie romanceées als "De vrouwen van Willem van Oran je", "Maurits, zoon van de Zwijger", "Frederik Hendrik en Amalia van Solms" geeft in een viertal lessen een beeld van de eerste Oranje-Nassaus, hun kunstbezittingen en hun invloed op de kunst. In de eerste les staat de imposante fi guur van Willem van Oranje centraal. De teede les gaat over zijn zoon Maurits en de schilders die aan het hof van Fre derik Hendrik en Amalia van Solms werkten. In de derde les aandacht voor de dichters, architecten en tuinarchitec ten uit de tijd van Frederik Hendrik en ii r*-w behelst het tijd perk van Stadhouder Willem III, bou wer van Paleis Soestdijk en het Loo. Tijdens de cursus zal Thera Coppens ook dia's vertonen, zoals de hierbij af- beelde ets door Rembrandt van Rijn van de jonge prins Willem, zoon van prins Frederik Hendrik. De cursus wordt afgerond met een dag tocht naar het Loo, waar de tentoon stelling over de Hollandse tuinkunst in de tijd van William and Mary te zien is. Prijs: f 170,- (inclusief dagexcursie). Tijd: 3 nov. t/m. 1 dec. donderdagmor gen van 10.00 - 12.00 uur. Inlichtingen en opgave bij het Kunsthis torische Centrum, Egelantiersgracht 161-1, 1015 RH Amsterdam, tel. 020- 265490, of bij Thera Coppens, tel. 02154-22091. Sieraden maken is "in". Dat blijkt bij voorbeeld uit de eenmalige cursus sie raden maken die "Haard en Hobby", de bekende hobbyzaak aan de Konin- ginnelaan, organiseert op woensdag avond 9 november. Sieraden maken met Bijoux Maille is nieuw. Nou ja, nieuw... Het idee is afge leid van de reeds door de oude Egypte- naren toegepaste emailleertechniek "cloisonné", wat zoveel betekent als "in gesloten". Door de opstaande randjes op de vergulde/verchroomde koperen sieraden worden de kleuren van elkaar gescheiden. Er is een keuze uit ca. 60 voorwerpen. Vroeger moest alles in een oven gebak ken worden. Met Bijoux Maille is dat niet meer nodig; het wordt vanzelf hard. Na 36 uur is het materiaal prachtig glan zend en keihard, in de kleuren die men zelf heeft bepaald en die precies passen bij de kleding, in volle dekkende kleuren of in geraffineerde transparante kleuren, waarbij de bewerkte ondergrond mooi doorschijnt. Het aanbrengen en mengen van Bijoux Maille is niet moeilijk, maar in het begin is een beetje deskundige hulp wel pret tig. Hoe moeten de kleuren worden ge mengd en aangebracht? Wat kan men wel en wat kan men niet doen? "Haard en Hobby helpt de deelnemers, in sa menwerking met Salda bv, producente van Bijoux Maille, op weg met een één malige cursus van ca. 2,5 uur. De cursus kost f 17,50, maar daar krijgt men dan ook wat voor: gratis naar keuze twee paar oorbellen van f 7,95 of drie paar van f 4,95.. Een nieuwe hobby uitproberen kost normaliter vrij veel geld. "Haard en Hobby" stelt het materiaal tijdens de cursus gratis ter beschikking. Bovendien kan iedere cursist(e) na afloop speciale beginsetjes kopen a f 7,95. Er zijn drie verschillende setjes: (1) In- jektor, dekkend rood-geel-blauw-wit- verharder; (2) Injektor, transparant barnsteen-robijnrood-groen-blauw- verharder; (3) Injektor, dekkend zwart- licht groen, halfdekkend parelmoer- glasheldere verharder. Iedere cursist kan maximaal één setje kopen, tijdens of direct na afloop van de cursus. De overgebleven setjes komen na afloop niet in de winkel en worden door de cursusleidster van Salda bv weer meegenomen. Bovendien wacht de deelnemers tijdens de cursus nog een sensationele verrassing! Men kan zich voor deze interessante cursus opgeven bij "Haard en Hobby", Koninginnelaan 48, tel. 12245. (Vincent Maassen: zeven medailles bij Paralympics) Op zondagmorgen 30 oktober hield de toerafdeling van Tempo de laatste rit van dit fietsseizoen. Ongeveer dertig personen namen aan deze rit deel. Naast een aantal leden, eventueel met gezinsleden, namen ook negen leden van de Historisch Groep deel aan deze tocht, gezeten op de door hen zelf ver vaardigde velocypèdes. Met deze grote ouderwetse fietsen heb ben deze leden het afgelopen seizoen deelgenomen aan meerdere optochten. De toerafdeling van Tempo kan terug zien op een geslaagd fietsseizoen. De vereniging organiseert jaarlijks vijf grote toertochten, waarvoor in het wereldje van de toerrijders altijd grote belangstel ling bestaat. Drie Naaldentochten een toertocht langs drie Herdenkingsnaalden zoals de Naald in Baarn, de Naald in Apeldoorn bij het Loo en een herdenkingsnaald in In een bomvolle, met ruim 10.000 be zoekers gevulde, Westfalenhalle in Dortmund bevocht het Soester "Quick-Motion"-formatie-dansteam tijdens de zaterdag j.1. gehouden we reldkampioenschappen een zeer suc cesvolle derde plaats in de categorie Latin American. Drie Nederlandse teams reisden naar de Westduitse dan- sarena:"Swing and Sway" uit Meppel, "Vida Formation" uit Doetinchem en het Soester team onder leiding van de bekende dansleraar Wim Slingerland. Swing and Sway danste uitsluitend mee in de afdeling Ballroom, Quick Motion Soest bij het Latin American, terwijl Vida Formation in beide categoriëeen een team inzette. Alleen de formatie van Slingerland wist tot de finales door te dringen, hetgeen, gelet op het„eer sterk bezet deelnemersveld van 14 ploegen uit 8 landen, als een uitzonder lijk goede prestatie mag worden ge zien. Zestien dansers tegelijk Het formation-dansgebeuren wint na tionaal en internationaal steeds meer terrein. Het is vooral, zowel letterlijk als figuurlijk, een schitterend spektakel vol muzikaal geweld, bonte kledij en smaak volle make-up. Of er nu Ballroom of La tin American wordt gedanst, de acht pa ren hebben naast gratie en schoonheid maar een heilig doel voor ogen: gelijk beginnen, gelijk blijven en gelijk eindi gen, op de maten en tonen van een sa mengestelde muziekband, die geken merkt wordt door elkaar afwisselende snelle en langzame delen. Wie door zijn oogharen naar zo'n gracieus deinende club dansers en danseressen kijkt, waant zich in een golvend paradijs vol pracht en praal, waarbij het lijkt of alles aan touwtjes zit. De figuren zijn niet alleen een lust voor het oog, maar ook vaak spectaculair: er hoeft maar 'éen van de zestien teamleden een klein uitglijdertje te maken en ze kunnen het podium aan het eind van de avond wel vergeten. Het is dan ook niet verwonderlijk dat na ie dere zes minuten, die een optreden duurt, de artiesten aan het eind van hun latijn lijken te zijn. Zwieren en zwaaien op respect afdwingende hoge naaldhak ken, elkaar voortdurend in de gaten houden, daarbij op de tellen letten, die iedere beweging heeft en luisteren naar de bij die tellen behorende muziek die ze door de luidspeakers horen schallen, moet samen een bezigheid zijn die calo- riëen vréét. Nieuwe kleding Quick Motion Soest wist dat het hoge ogen gooide naar een van de drie eerste plekken, hoewel het ook bekend was dat de twee Duitse topteams uit Velbert en Bremerhaven, niet of nauwelijks te overvleugelen waren. Maar je weet maar nooit; een (on)gelukje zit in een klein hoekje. De Soester jongens en meisjes hadden zich in compleet nieuwe kos tuums gestoken. Eenvoudig, maar door die eenvoud juist adembenemend. Zwart, met duizenden glitters op zowel de strakke pakken van de mannen als op de kokette garderobes van de dames. Een smaakvol cerise zorgde voor een ge raffineerde combinatie die het in de strakke, staccato-figuren die de Latijnse dansen kent, extra goed deden. De nuchtere vormgeving accentueerde de magnifieke synchronisatie die trainer Slingerland-er maanden lang, iedere week 12 uren verdeeld over 5 avonden, had geprobeerd in te hameren. Want wie bij Slingerland in het team danst weet dat het hard aanpakken is. Slingerland zelf daarover: "Je doet mee of je doet niet mee. Alleen met een team dat be reid is kei- en keihard te oefenen kom je hoog. We moeten opboksen tegen, zeg maar gerust semi-proffesionals uit de hele wereld, want je houdt het niet voor mogelijk wat er in deze tak van sport ge sponsord wordt. Neem die twee Duitse teams, daar staan o.a. Mercedes achter en Krupp, kent u die nog? Een van die twee teams heeft zelfs een eigen autobus in de kleuren waarin ze dansen en daar trekken ze mee ten strijde. Ik hoop dat het in Nederland toch ook nog eens zover zal komen, want zonder dat soort steun is top-niveau eigenlijk niet haal baar. Jammer genoeg, want we willen amateurs blijven, maar nogmaals: zon der geld gaat het niet. Zo'n bus hoeven wij niet, maar we zouden het wel erg prettig vinden als er bijvoorbeeld wat meer ruimte in de financiën zou zitten als het om de kleding gaat. Ze dansen nu in prachtige pakjes, die nog niet eens zijn "afgelost". De teamleden betalen uit sluitend contributie en daarnaast moe ten ze nog dat geld voor de kleding op hoesten. Dat is veel gevraagd, geloof me". Harde strijd Wie zo'n danskampioenschap van dichtbij meemaakt weet dat er zowel op de vloer als achter de schermen fanatiek wordt gewerktHet team moet op elk ge bied een eenheid zijn. Onderlinge me ningsverschilletjes bijvoorbeeld kunnen de vereiste harmonie nadelig bëinvloe- den. Het is elkaar helpen, helpen en nog eens helpen. Solidariteit en coöperatie zijn de twee belangrijkste ingrediënten voor een succesvolle formule. Wim Slin gerland bewaakt die teamgeest als hangt zijn leven ervan af. Wie toevallig zondag j.1. zijn of haar t.v. op Duitsland 2 had af gestemd, heeft kunnen meegenieten van een finale die minstens zo meeslepend was als de eindstrijd van het wereldkam pioenschap voetbal in Munchen deze zomer. Men is er in Dortmund de hele zaterdag mee bezig geweest. De voor ronden, de halve finales en dan 's avonds voor die bomvolle Westfalenhalle, de sprankelende finales. Teams uit Austra lië, Tsjechoslowakije, Hongarije, Enge land, Italië, Noorwegen, Polen en zelfs Amerika bedreigden de drie teams uit dat kleine Nederland, waarvan er dan toch maar een een bronzen medaille in de wacht wist te slepen. De Latin Ameri- Alleen twee Duitse professionele teams eindigden voor Quick Motion. can-finale werd gevuld met de teams Aktt "Akant" Radom uit Polen. Tanz- sportgemeinschaft :"Bremerhaven" uit die Westduitse plaats, Tanzsportzen- trum "Verbert" uit eveneens het West duitse Velbert en "Quick Motion Soest" uit het Nederlandse Soest. Velbert werd nummer een, Bremerhaven nummer twee, Quick Motion nummertje drie en de Polen moesten met de vierde plaats genoegen nemen. Slingerland haalde het ruim, zoals dat heet, voor wat betreft de afstand die ze tot nummer vier namen, maar moesten toch qua puntentotaal ten opzichte van Bremerhaven tegen een niet zomaar te overbruggen gat aankij ken. Slingerland: "Dat wisten we, maar we weten ook dat we er over een paar jaar zeker heel dichtbij, zelfs wel over heen komen. Daar moet hard aan wor den gewerkt en dat zijn we ook driftig van plan, want het zit er toch echt dik in, dat we binnen enkele jaren wereldkam pioen zijn." Stuttgart en Sidney Als Slingerland zo enthousiast en tevre den napraat zijn zijn gedachten alweer bij volgende wedstrijden. Eerst komen de Europese kampioenschappen, 10 de cember a.s. in de Maaspoort in 's Herto genbosch. Volgend jaar de wereldkam pioenschappen in Stuttgart en in 1990 worden die in het Australische Sidney gehouden. Duidelijke zaak dat dat voor al een financiële krachtmeting gaat wor den. Maar Quick Motion heeft snode plannen. Binnenkort komt er een fraai boekwerkje over het team uit. Daar gaan ze de markt mee op. Proberen ze gëinte- resseerden op te sporen die achter hun glanzende, dansende troepje enthou siastelingen willen gaan staan. Wie nu meteen wil inhaken kan deelnemen aan een groot Marathon dansfestijn, dat Slingerland organiseert om het geld voor de nieuwe kleding bijeen te krijgen. Die marathon wordt in het moderne Dans-disco-party-center aan de Weegbreestraat 205-207 in Soest gehouden op zondag 13 november a.s. Iedereen is welkom. Wie meedanst zoekt sponsors, die per te dansen nummer een bedragje ter beschikking stellen of wie wil sponsoren zoekt een danspaartje uit. Het gaat om kwartjes, guldens of rijksdaalders. Hoe meer er wordt gedanst, hoe meer centjes er binnen kunnen komen. Wilt u er alles van weten? Bel even met Slingerland: 02155-17954 of kom ook naar die oergezellige marathon. Einddoel Eens hoopt Wim Slingerland de erken ning te krijgen die hij zo graag wil. Niet voor hem zelf of zijn team. Maar voor de danssport. Hij hoopt op eenzelfde soort T.V.-reportages als er in Duitsland, maar ook in andere landen, op touw worden gezet. De Telegraaf schonk en kele maanden geleden in de kleurenbij- lage ruim aandacht aan het formation- dansen. Slingerland is daar blij mee. Ook voor de publikaties in onze Courant is hij dankbaar en dat laat hij goed mer ken. Wij van onze kant hopen met hem op meer successen. Per slot lijkt Soest en omgeving een vruchtbare grond voor goud, zilver en brons. Het gaat goed met Soest en de sport. Wat het dansen be treft: op naar het wereldkampioen schap. Trainer Slingerland is er klaar voor, die gaat door tot hij heeft bereikt wat hem al vanaf het prille begin voor ogen staat: kampioen van de wereld worden. Nederlands kampioen werd hij enkele weken geleden voor de 5e achter eenvolgende maal, derde is hij nu bij de Wereldtop en wie weet wordt hij straks in Den Bosch Europees kampioen. Wij houden u op de danshoogte. Quick Motion sleepte voor de derde achtereenvolgende keer brons in de wacht tijdens de wereldkampioenschap pen formatiedansen. Het Quick-Motion-Soest-team bestaat uit de dames: Regina van Luytelaar, Leonie Groenendal, Marian Dobben, Corina Verheul, Nicol van Veen, Ester Swets, Nicolet Uffen, Maijo Broekhuy- zen en de heren Peter Bloemer, Marcel de Bruin, Mark van Veen, Ron Holter- man, Javi Verhoef, Jan Becker, Hans van Veldhuyzen en de "dancing cap tain" Walter Boerenkamp. Fysiotherapie Voor de eerste keer had de dansformatie Quick Motion de beschikking over fy- siotherapeutische begeleiding. Josette Lubberts stond de dansers en danseres sen bij tijdens de WK. Gezien de goede ervaringen daarmee wordt de samen werking tussen Josette Lubberts en Quick Motion voortgezet. De Plassentochten rond de Loosdrecht- se en Vinkeveense plassen. De Toertocht terug over de Heuvelen, een rit over de Utrechtse Heuvelrug. De Gildetoertocht. Op verzoek van het Gildebestuur een toertocht in het kader van de Gildefeesten te Soest. Voorts organiseert de vereniging voor haar leden per fietsseizoen vijf toertoch ten, die een naam krijgen beginnende met een van de letters van de vereni- gingsnaam. Op donderdagavond heeft de vereni ging haar eigen clubavond en bestaat er voor alle toerders de mogelijkheid hun toerboekjes te laten afstempelen in het clubgebouw aan de Industrieweg. Per avond komen gemiddeld 60 toerrijders uit de regio om hun toerboekje af te laten stempelen om op die manier hun gere den kilometers te verantwoorden. Tevens bestaat in het fietsseizoen de ge legenheid om op zondagmorgen tussen 10.00 en 14.00 uur als belangstellende aan het clubhuis van Tempo een route af te halen voor een gezellige recreatie- tocht (op eigen gelegenheid) in de naas te omgeving. Deze routes zijn ongeveer 25 kilometer lang. Voor hen die dat wensen bestaat de mogelijkheid deze re- creatieritten te laten registeren zodat zij na 15 ritten in het bezit gesteld worden van een fraaie herinneringsbokaal. Voor Willemien Witkamp kan het sei zoen van de scrabblecompetitie bijna niet meer stuk. Van het begin af gaat zij er tegenaan, dat het een lust is. Na vier ronden is zij met een gemiddelde van 515 punten koploper voor Jan Dan vers en Riet de Groot. Voorlopig kan alleen Dieuwke Vastenburg nog roet in het eten gooien, want zij heeft een ronde minder gespeeld, maar heeft wel het hoogste algemeen gemiddelde. De uitslagen van afgelopen donderdag: A-poule: T. Danvers - A. Nuysink 385-518 T. van Egdom - J. v. Zijtveld 282-500 A. Janssen - W. Bouman 629-477 W. Witkamp - J. Leijendekker467-414 H. Danvers - J. Danvers 418-474 R. de Groot - A. Janssen 449-507 B-poule: E. v.d. Werff - D. Koblens 327-271 W. Klute - R. Rabelink 389-490 Mw. Gerth - T. v.d. Berg 364-281 Mw. Verhoeff - T. v.d. Veer 242-296 M. Klute - E. Verrips 352-326 De prijs van de week ging deze keer naar mevrouw Gerth, die in de tweede ronde het dichtst bij het getal 250 wist te eindi gen. Donderdag is de vijfde ronde van de scrabble-competitie. Deelname is voor elk, maar de kosten zijn f 2,50 per per soon. Aanvang half acht, plaats van han deling Dienstencentrum Honsbergen aan de Wiardi Beckmanstraat. De nieuwe pakken van Quick Motion oogsten veel bewondering in Dortmund. In de goed bezette kerkzaal van Zon negloren gaf de Soester gospelgroup "The Messengers" een concert ter ge legenheid van zijn twintigjarig bestaan. Voor wie dit koor in de loop der jaren heeft kunnen volgen, zal het duidelijk geworden zijn, hoezeer het zich artis tiek heeft ontwikkeld. De thans gezon gen arrangementen zijn kleurrijker en geraffineerder. Afgezien van enkele kleine oneffenhe den werd het programma in een vlot tempo uitgevoerd. Voor de pauze be stond dat uit liederen van serieuze aard. Opvallend waren hierbij de prestaties en interpretaties van de solisten Marijke van Heusden en Wil Veenendaal. Een 58-jarige bewoner van de Simon Stevinlaan in Soesterberg ontdekte vori ge week dat onbekenden zijn auto had den toegetakeld. De carrosserie was be krast, er waren deuken in de motorkap geslagen en de voorruit lag aan scherven. De eigenaar deed aangifte bij de politie. Vanaf een afgesloten bedrijfsterrein aan de Industrieweg is vorige week een aan hangwagen gestolen. De dader bleek het hangslot van het hek te hebben vernield. Naast klassieke gospels waren er ook van recenter datum waarvan "Opera tor" na het concert op verzoek moest worden herhaald evenals de bewerking van Handels "He was despised" uit de Messiah gezongen door Marijke van Heusden. Na de pauze werden muzikale "spron gen" gemaakt naar verschillende lan den. Van Rusland naar Australië en van Indonesië naar Israël. Bijzonder succes oogstte Louis Amstrong's "What a won- derful World", dat direct herhaald moest worden. Het programma werd op charmante wijze gepresenteerd door Mia Kraal. Als we dan wat aanmerkin gen willen maken: de goede akoustiek van de zaal werkte niet altijd even gun stig op de klankverhouding koor- com bo, hoewel dit sterk afhing van waar men zich in de zaal bevond. Voorts is het jam mer dat door de kleine bezetting van de tenoren en bassen (een euvel waaraan de meeste koren lijden!) deze groepen elec- tronisch moeten worden versterkt. Ove rigens zou er, naar dirigent Houtzagers mij toevertrouwde, ook nog plaats zijn voor enkele goede, hoge sopranen. Woensdagavond 16 november aanvan gend te 20.00 uur zal een herhaling van dit concert plaatsvinden in de Vijverhof aan de Klarinet. P. de Br. De jongste vakvereniging van Neder land is ongetwijfeld B. V. POP. Een ini tiatief van enkele enthousiaste jonge mensen onder aanvoering van ex-Earth and Fire zangeres Jerney Kaagman. Een jaar of wat geleden is dat clubje bij elkaar gaan zitten en werd besloten een vereniging te stichten die tot doel had de belangen van pop-musici op een zo breed mogelijk vlak te behartigen en zo het werkklimaat van die groep te verbe teren. En dat in een tijd waarin zo 'n ini tiatief geenszins overbodig is, want het nationale muzikale gebeuren zit in een neergaande lijn. En het ziet er niet naar uit dat 't in korte tijd zal veranderen. De Nederlandse lichte muziekscene zit al een tijdje in 't slop. Het is eigenlijk be gonnen met de zenderkleuring. Tot dat moment was Hilversum 3 (nu Radio 3 geheten) onbetwist de populairste zen der. Er werd op een brede basis popmu ziek gedraaid en aangezien het woord "pop" een afkorting is van 'populair hoorde je niet alleen muziek van de re cente Anglo-Amerikaanse artiesten maar ook die van Nederlandse, van Herman Brood, Vanessa totAndréHa- zes en de Havenzangers. Bij de zen derkleuring zagen de disc-jockeys, die niet veel ophadden met het Nederlandse gebeuren, hun kans schoon: Hilversum 3 werd hun Anglo-Amerikaanse wal halla want de rest kwam, volgens hen, al genoeg aan bod op de andere zenders. Dat was ook zo, maar men vergat dat die andere zenders historisch gezien maar een klein gedeelte trokken van de luiste raars. Die bleven gewoon naar Hilver sum 3 luisteren. Zo successievelijk zag je daardoor een smaakverandering bij het platenkopend publiek. Daarbij kwam kort daarna de entrée van de video-clips op TV (een medium waaraan de gemiddelde Nederlandse artiest om financiële redenen bijna nooit toekomt) en men zag in een paar jaar tijd een steeds verder teruglopen van de vraag naar grammofoonplaten van Nederlandse artiesten. "Dan moe ten ze maar betere platen makenwas de vaak gehoorde opmerking. Onzin. Wij zijn in Nederland op lichte muziek gebied nooit trendsetters geweest. Be halve dan in typisch volkse muziek in de stijl van Manke Ne lis of de Zangeres Zonder Naam, want die maakt verder niemand in de wereld. Nee, wij zijn im mers prima trendvolgers gebleken. Toen de Beatlé en Mersybeat rage in Engeland losbarstte, antwoordden wij hier met duidelijke navolgers als de Golden Earrings, Motions, Shocking Blue, Outsiders en nog veel meer van dat werk. En die groepen kregen een gi gantische eigen nationale aanhang en verkochten dienovereenkomstig veel platen. Er was toen geen enkele disc- jockey die het in zijn hoofd haalde om te zeggen dat ze in Engeland betere groe pen hadden en betere platen maakten. Wij waren trots op onze "eigen "pop mu sici. Ze werden op de radio gedraaid en er werd lovend over gesproken. Toen de disco-rage begon zette zich dat voort. De Time Bandits, Dolly Dols, LUV, Babe, Spargo, Maywood, The Shorts en Vulcano werden als vedetten behan deld. Maar ook zij hadden grote buiten landse voorbeelden. En daar stak geen kwaad in. Tegenwoordig hebben we nog steeds goede trendvolgers. Alleen heeft het publiek zich kennelijk vooreen gedeelte van hen afgekeerd: het succes is niet meer) zo gigantisch. Nudie had al lang een superstar horen te zijn evenals Fay Lovsky. De Nits doen het goed, maar gigantisch Nee, de platen die nu worden gemaakt zijn niet slechter of beter dan die tien, vijftien jaar geleden te horen waren. Het euvel ligt bij de media. In die paar jaren hebben de belangrijke disc-jockeys én de clip-programmeurs kans gezien de smaak van het publiek voor een groot gedeelte om te buigen naar het Engels- Amerikaanse gebeuren. A f en toe zijn er weken bij dat men zich dat bewust is en dan stort men zich ineens weer op het nationale produkt. Een dag of wat en langer niet. Dat helpt natuurlijk geen mallemoer. Zolang er geen wezenlijke mentaliteitsverandering plaatsvindt in Hilversum is 't dweilen met de kraan open. Programmamakers moeten weer) meer trots zijn op hun eigen ar tiesten. Over hun platen moet weer lo vend worden gesproken. Er is eens een disc-jockey geweest die tegen mij zei dat A merikaanse platen sowieso altijd beter klonken dan Nederlandse edquivalen- ten. Soms is dat zo, ja. Maar de yanks hebben meestal tien keer zoveel geld tot hun beschikking dan hun Nederlandse collegae. "En als ik mijn programma maak, dan leg ik gewoon de platen naast elkaar en de beste draai ik danging de oen hautain door. Mijn antwoord was het volgende: "Beste kerel. Laten we aannemen dat jou w stelling de enig juis te is. Dan moet je het met me eens zijn dat Amerikaanse disc-jockeys ook stuk voor stuk beter zijn dan die jongens en meisjes vanhier. Dat betekent dat jij dus eigenlijk plaats hoort te maken voor een A merikaanse D. J. A Is je dat doet, ben ik het met jouw stelling eens Natuurlijk wierp hij tegen dat ik de dingen door el kaar haalde. Want dit soort opmerkin gen kwamen hem niet gelegen. Daarom is dat initiatief van Jerney Kaagman prima. Nederlandse artiesten moeten zich organiseren, voor het te laat is. Onlangs zag men op de TV het grote ga la van de Platentiendaagse. Dat gala was er ter ondersteuning van de platen- vekoop van artiesten in algemeen. Dus ook Nederlandse. In het programma zag je véél buitenlandse namen waarvan diverse de gemiddelde Nederlander werkelijk niets zeiden (Ute Lempner, Tina Selene, Louis Cobos, Mikos). Er zaten welgeteld twee Nederlandse ar tiesten in: B er dien Sten berg en Benny Neijman. En natuurlijk het Metropole Orkest. Aan het eind van het program ma zei iemand ironisch: Een prachtige reclame voor de Nederlandse muziek, dit gala. Er zaten tweeënveertig Neder landse artiesten in. Waarvan veertig in 't Metropole Orkest. Peter Koelewijn

Soester Courant | 1988 | | pagina 15