Ve l&e 'Buitenlands beleid' kan in Soest, maar dan wel mondjesmaat Welles-nietes over kunstopdracht ®EQCDai)®CQtaal 1331 Bliksemaktie voor Brandwondenstichting van Brandweer en Jeugd-EHBO Soest WOENSDAG 2 NOVEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 9 Commissie stemt in met toetsingskader Commissie praat in beslotenheid Vrees voor diplomatieke gevolgen bij afwijzing jumelage met Kozle College houdt zich op de vlakte Wie van Soest houdt leest de Soester Courant Film van de week SILVER STAR VIDEO Meningen van lezers Gehandicapt, reclame-object? SOESTERBERGSESTRAAT 49A SOEST - TEL. 02155-23584 Gods eigen PTT (2) Gods eigen PTT (3) Gods eigen PTT (4) Motto: 'Stel het is je eigen vel!' Vreemd schrijven Activiteiten in Mayindra Auto's gestolen "DE KLEINE MELM De commissie Algemene Bestuursza ken heeft maandagavond ingestemd met het toetsingskader voor het "bui tenlandse beleid" van Soest, dat voor taan wordt beoordeeld aan de hand van een aantal criteria (eigen verantwoor delijkheid, bewustwording, discrimi natie, rijksbeleid en draagvlak). Een en ander houdt in dat er meer dan in het verleden ruimte is voor het ondersteu nen van initiatieven uit de bevolking, die gericht zijn op het buitenland. Dat wil niet zeggen dat de commissie nu royaal de weg heeft vrijgemaakt voor een eigen buitenlands beleid van de ge meente. Als dat beleid wordt gevoerd, dan gebeurt dat toch mondjesmaat. Dat bleek wel uit de terughoudende reacties van diverse fracties op de zinsnede in het Collegevoorstel, dat er sprake zou zijn van een gemeentelijke "taak". Onzin, al dus CDA, VVD en GPV/SGP/RPF. Er zou hoogstens sprake kunnen zijn van een gemeentelijke "sfeer", waarin initia tieven van de burgers worden beoor deeld en eventueel gesteund. "Het gaat niet om eigen uitspraken van het gemeentebestuur," vond Bert Krij ger (VVD). "Soest is niet geroepen om over alles en iedereen meningen te ver kondigen. We hebben mondige burgers, die zelf uitspraken kunnen doen, die dan door de gemeente al of niet worden on dersteund." Kees Verheus (CDA) en Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) waren het daarmee in grote lijnen eens. Ze voelden zich niet zo aangesproken door de opmerking van het College dat Soest er steeds min der aan ontkomt een eigen mening te formuleren over allerlei "internationale zaken". Meilof vond dat de gemeente daartoe alleen geroepen was als het ter rein nog "braak" lag, en zeker niet als er al een grote groep burgers in min of meer georganiseerd verband mee bezig was. Hij wilde bovendien als extra criterium toevoegen dat er een volstrekt heldere doelstelling geformuleerd zou moeten worden, zodat er geen misverstand kan bestaan over wat er van de gemeente wordt verwacht. Adriaan Pothuizen (D66) en Jan Visser (Progressief Soest) - PvdA-fractievoor- zitter Raymond van Gelder was niet aanwezig - waren minder beducht voor een duidelijke gemeentelijke rol. Pot huizen vond ook wel dat voorzichtigheid geboden was, "maar we moeten niet a priori aannemen dat gekozen gemeente bestuurders niet in staat zijn tot een afge wogen meningsvorming." 'Reactief beleid Burgemeester Scholten constateerde dat de commissie met algemene welwil lendheid de proef wel wil aangaan. Vol gens hem zou het nog een hele kunst worden om goed met het toetsingskader om te gaan. "We moeten het natuurlijk niet te vlotjes toepassen." De vrees voor een al te actieve gemeentelijke rol deelde hij niet. "Het gaat vooral om een 'reac tief beleid, waarbij gereageerd wordt op initiatieven van buiten." Hij dacht zeker niet aan eigen of ambtelijke initiatieven. Krijger wees er nog op dat ook zónder het toetsingskader "buitenlands beleid" gevoerd kon worden. Hij noemde in dat verband de relaties met Soest-Duitsland en Titusville, de jumelage-plannen met Kozle en Kiligkaya en de ideeën die bin nen de VVD leven over het toetreden tot de vereniging van Europese gemeenten. Aansluitend boog de commissie zich (opnieuw) over de vraag of Soest nu wel of niet zou toetreden tot het Landelijk Platform Gemeentelijk Vredesbeleid. Eit Algra, voorzitter van het (plaatselij ke) Vredesplatform maakte van het spreekrecht gebruik om die toetreding nog eens te bepleiten. Volgens hem is dat zinvol. Gemeentelijk vredesbeleid gaat volgens hem over heel wat meer dan bewapening etc., bijvoorbeeld over de manier waarop binnen een gemeente groepen met tegengestelde belangen op een rechtvaardige manier kunnen om gaan. Het Soester platform is bereid mee te praten over de vormgeving van een vredesbeleid in Soest, liet hij weten. Welzijn? In de discussie bleek dat WD en GPV/ SGP/RPF ook nu weinig of niets voel den voor het lidmaatschap van het lan delijk platform. Meilof wist niet wat hij nu eigenlijk van het Platform mocht ver wachten en Krijger vond het kortweg onjuist om als gemeente mee te doen. Volgens hem was het Platform alleen maar een kunstje om een zaak die inmid dels uit de belangstelling was verdwenen langs een omweg weer nieuw leven in te blazen, en wat Algra onder vredesbeleid verstaat is volgens hem gewoon een zaak die onder het hoofdstuk "welzijn" thuis hoort. Verheus liet weten dat zijn CDA-fractie het onderling niet eens had kunnen wor den over het voorstel en in de raad ver deeld zou stemmen. Pothuizen en Visser spraken zich voor toetreding uit, overi gens ook met betrekking tot het LOTA, een landelijk overlegorgaan tegen de apartheid. Het College en de meerder heid van de commissie zien dat niet zit ten. Pothuizen meende dat -de gemeente eventuele boycot-acties - het College vreest daartoe bij toetreding min of meer verplicht te worden - ook positief kan benaderen, door bijvoorbeeld bij ge meentelijke aanschaffingen te kiezen voor produkten uit landen die zich tegen de apartheid verzetten (de zgn. frontlijn- staten). Op die suggestie werd niet inge gaan. Algra betoogde nog dat het bij het Plat form niet gaat om een bepaalde politieke kleur en dat vredesbeleid een funda mentele zaak is, die de overheid op alle niveaus moet bezighouden. Volgens hem was het alleen de bedoeling dat niet in duizend gemeenten steeds opnieuw het wiel moest worden uitgevonden over zaken waar in alle gemeenten groepen van mensen steeds opnieuw tegenop lo pen. Hoe de besluitvorming over toetreding tot het Platform zal uitvallen blijkt in de gemeenteraad van 17 november. Burge meester Scholten liet weten dat hij het voorstel gewoon in stemming zal bren gen en dan maar afwacht hoe dat af loopt. Als de meerderheid zich tegen toetreding uitspreekt zal hij alsnog voor stellen een waarnemers-status aan te vragen. De commissie ABZ vergaderde maan dagavond achter gesloten deuren over het eventueel aangaan van een steden band ("jumelage") met het Poolse Kozle, waarvoor Soest inmiddels een officieel verzoek van de burgemeester heeft ontvangen. De geheimhouding van het overleg was verzocht door bur gemeester Scholten, die het onderwerp kennelijk te delicaat vond voor een openbare vergadering. Scholten wilde de commissie in alle rust "peilen" over een eventueel voorstel, voordat er verdere stappen worden on dernomen. Beslotenheid was volgens hem gewenst, zo blijkt uit een vertrou welijke brief aan de raadscommissie, "om bij een onverhoopt afwijzend oor deel geen ongewenste diplomatieke ge volgen te veroorzaken". Ook het effect van een afwijzing op de bevolking van Kozle, die volgens hem veel verwacht van een stedenband, noopte volgens hem tot zo'n voorzichtige aanpak. Pas bij voldoende steun komt er een officieel voorstel aan de raad. Op bezoek Scholten lanceert in de brief ook het idee om binnenkort een delegatie uit de raad naar Polen te sturen (met een van de re gelmatige uitwisselingsbezoeken) om uit eigen waarneming vast te stellen dat er voor een stedenband voldoende grond bestaat. Hij had zelf al een uitnodiging ontvangen, "maar erop ingaan zou mo gelijk te veel verwachtingen kunnen wekken". Wel zou hij mee kunnen gaan om de rol van de gemeentebesturen te bespreken. De burgemeester laat overi gens weten dat het voorlopig oordeel van het College over het wederzijdse draagvlak positief is. Over de jumelage-plannen met het Turkse Kili?kaya valt volgens Scholten nog weinig concreets te melden. "Er is een initiatiefgroepje gevormd waarover verder nog niets vernomen is. Gelet op het veel verdere stadium waarin het Poolse contact verkeert kan met behan deling van het jumelage-verzoek niet verder woren gewacht." Gezien het besloten karakter van de commissievergadering kunnen op dit moment geen mededelingen worden ge daan over het verloop van de discussie. Het wachten is dus op het al dan niet ver schijnen van een College-voorstel. Het is nog allerminst duidelijk wat de "overlevingskansen" zijn van het kunstwerk dat Marijke de Goey heeft ontworpen voor het nieuwe gemeente huis aan de Dalweg. Ook het overleg tussen de kunstcommissie en het Colle ge van B. W., dat op 18 oktober ach ter gesloten deuren werd gevoerd en waarvan het verslag pas vorige week werd vrijgegeven, heeft niet geleid tot helderheid. Het overleg zou aanvankelijk vooral over procedures gaan, na de aanvaring die zich onlangs voordeed tussen het College en de commissie. Maar omdat ook de kunstenares zelfwas uitgenodigd voor (althans een deel van) het gesprek kwam ook de opdracht zelf weer ter sprake. Zij lichtte haar ontwerp nog eens toe. Centraal stond opnieuw de "bruikbaar heid" van het plein. Volgens De Goey wordt die door haar kunstwerk niet ge hinderd. Burgemeester Scholten bleek veel moeite te hebben met de twee in el kaar geplaatste kubussen voorde hoofd ingang van het nieuwe raadhuis. Hij vreesde dat deze een soort "baldakijn"- functie zouden krijgen, wat hem niet passend leek in een democratisch land. Hij vond het bovendien ouderwets. Marijke de Goey zette nog eens uiteen dat het formaat van de kubussen alle vormen van gebruik toelaat, hoogstens met uitzondering van het vendelzwaai- en, en de kunstcommissie vond dat het plein zeer wel functioneel wordt ge bruikt door de plaatsing van de kubus sen. Aanpassing? Van College-zijde kwam de vraag naar voren of het ontwerp misschien toch nog aangepast kon worden, ondanks De Goey's afwijzende standpunt over ver anderingen in het concept. De kunst commissie vond dat die vraag niet aan de kunstenares, maar aan de commissie ge richt moest worden, die immers de op dracht begeleidt. Zij speelde de vraag dan ook terug naar het College: is dat bereid het principe van het kunstwerk te aanvaarden? Het verzoek om aanpas sing zou anders wel in een vreemd dag licht komen te staan. Het College hield zich op de vlakte en weigerde deze vraag te beantwoorden. Dat hing volgens B. W. af van de aard van de veranderingen en van de finan ciële haalbaarheid. Volgens B. W. was het verzoek om aanpassing wel relevant, omdat Marijke de Goey daartoe eerder niet of nauwelijks bereid leek. Arm of been De kunstenares zelf liet ook nu weer we ten het ontwerp in grote lijnen niet an ders te kunnen maken. Ze is in elk geval niet "in" voor een totaal ander ontwerp, omdat al haar emoties in het huidige ont werp zijn verwerkt. Zij kreeg de steun van de kunstcommissie, die liet weten dat er niet al te vlot in een ontwerp mag worden ingegrepen. Het moet immers niet gezien worden als een verzameling losse delen, maar als één samenhangend geheel. Van een klassiek figuratief beeld laat men immers ook niet ongestraft een arm of een been weg... Wat het College ook hoog zit is het kos- ten-aspect: het budget wordt nogal zwaar overschreden. De kunstcommis sie reageerde daarop met de opmerking dat het ontwerp kwalitatief zó goed is dat het de moeite waard is een oplossing te vinden voor het kostenprobleem. Het plaveisel van het plein mag sowieso al in een betere kwaliteit worden uitgevoerd, nog afgezien van het kunstwerk. De commissie is heel bewust bezig geweest met het budget en wil daar met de uitein delijke kosten ook binnen blijven. Gekissebis De discussie werd, nadat Marijke de Goey inmiddels was vertrokken, voort gezet met wat gekissebis tussen College en kunstcommissie over de gevolgde gang van zaken, waarbij vaade zijde van B. W. naar voren werd gebracht dat het niet verstandig was te blijven staan bij wederzijdse verwijten en het aanwij zen van schuldigen. De kunstcommissie liet weten dat zij zich verder zal beraden op het overleg en nog geen advies zal uit brengen over een eventuele aanpassing van het ontwerp. Het College liet ten slotte weten dat overschrijding van het budget niet toe laatbaar is, en dat er snel duidelijkheid moet komen over provinciale subsidies die het "gat" kunnen dichten. Ook de bruikbaarheid van het plein blijft vol gens B. W. een belangrijke toetssteen. College en kunstcommissie maakten ten slotte de afspraak dat de punten van kri tiek zullen worden verwerkt in de nieu we ideeënschets, die door de commissie zal worden beoordeeld. Ook het taak stellend budget wordt opnieuw doorge lopen en vormt een onderdeel van het advies. Het wijzigingsvoorstel wordt op 18 november aan de commissie voorge legd en op basis daarvan wordt een voor stel opgesteld voor het College en de raad. Verder gaat er een verzoek naar de provincie voor een eventuele financiële aanvulling als die nodig mocht zijn. Aanvankelijk was voor de totale kunst zinnige vormgeving een bedrag van 200.000 gulden uitgetrokken (volgens de 1 5-regeling). Daarvan was voor het "buitenwerk" van Marijke de Goey 125.000 gulden beschikbaar en 75.000 gulden voor de interne verfraaiing van het gebouw. De Goey's eerste ontwerp kwam uit op 168.000 gulden, 43.000 meer dan de bedoeling was. Daar komt dan nog de verbetering van het plaveisel (ca. 50.000 gulden) bij, in totaal dus 93.000 gulden. DILLENBURGLAAN 2 3761 JA SOEST TELEFOON 02155 - 1 23 4 Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Twee weken van ongekende sportiviteit in Seoel, Éen emotionele avond met "bekenden" voor een goed doel. Met een brede grijns op het bezwete ge zicht, door éen slokje koffie weer een sponsor gelicht. Voor duizenden guldens aan een presti- ge-gerichte zaak, met de Paralympics in het achterhoofd scoort Mies weer raak. Een paar miljoen binnenhalen is het eni ge wat telt, voor een plaatsje op de sociale werk plaats is voor velen geen geld. Duizenden gehandicapten laat de rege ring wachten zonder pardon, maar ver weg in Assen staat voor 1990 een aangepast sportstadion. Y. Kielliger Onderstaande brief werd gezonden aan de Directie van de Postbank in Leeuwar den, met afschrift aan de Soester Courant (red.). Soest, 24.10.1988. Betr: Bijkantoor Postbank/PTT Soest- Zuid. Mijne heren, Bijgaand zend ik u een artikel uit de Soester Courant d.d. 19.10.88, getiteld: "Gods eigen PTT". Het blijkt dat het nieuwe bijkantoor van Postbank/PTT wordt gevestigd in een lokaliteit van het evangelisch centrum "In de Ruimte". De lokettiste van het vorige bijkantoor, thans werkloos, werd bij sollicitatie door dit centrum afgewe zen op grond van haar andere geloof sovertuiging. Aangezien discriminatie op grond van geloof bij aanstelling van personeel is verboden, neem ik aan dat gedupeerde zich tot de rechter zal wen den. Bij het zoeken naar een nieuwe locatie voor het bijkantoor is het mogelijk aan uw aandacht ontsnapt dat voornoemd evangelisch centrum een ander imago heeft dan een willekeurige supermarkt of iets dergelijks. Dit is het imago van re ligieus fundamentalisme, gepaard gaan de met onverdraagzaamheid jegens an dersdenkenden en een agressieve wijze van propaganda maken voor de eigen richting. Ik meen dat U als Postbank (en dat geldt ook voor de PTT) zich niet kunt veroor loven op locaal niveau, voor wat betreft kantoor en personeel, een associatie aan te gaan met een organisatie waartegen zeer velen bezwaren hebben op grond van de meest elementaire principes van vrijheid en humaniteit. Ik verzoek U dan ook Uw plannen inzake dit bijkantoor te wijzigen. Mocht dit niet bereikbaar zijn, dan zal ik mij als klant van de Postbank (diverse rekeningen) genoodzaakt zien naar al ternatieve bankfaciliteiten uit te zien. Bankzaken te doen met de locale Hez- bollah gaat mij te ver. Uw berichten tegemoet ziende, verblijf ik, hoogachtend, Drs. J. Tazelaar. Inmiddels kreeg de heer Tazelaar de vol gende antwoordbrief van de Postbank: Geachte heer Tazelaar, Het beleid met betrekking tot de vesti ging en inrichting van postkantoren, bij en hulppostkantoren en postagent schappen is eerst en vooral een verant woordelijkheid van het staatsbedrijf der PTT. De invloed, die de Postbank N.V. op dit beleid en de uitvoering ervan heeft, is beperkt. Anderzijds is de Postbank wettelijk ver plicht voor een belangrijk deel van haar dienstverlening gebruik te maken van de postkantoren en heeft niet de vrijheid een postkantoor daarvan (geheel) uit te sluiten. Niettemin zullen wij gaarne uw opmer kingen op de nieuwe vestigingsplaats van het PTT-agentschap in Soest in het overleg tussen Postbank en PTT (Direc tie Loketzaken) onder de aandacht brengen. Van de zijde van de PTT c.q. Postbank zult u te gelegener tijd nog een nadere reactie op uw brief krijgen. Hoogachtend, Postbank N.V. K. Faber Chef Gegarandeerde Betaalmiddelen De heer Tazelaar tekent daarbij aan: "De Postbank geeft de schuld aan de PTT, maar is het kennelijk niet met mij on eens. Omdat ik vrees dat bij de lezers van de column van Arie Wandelaar misver standen (zijn) ontstaan over het vesti- gings- en personeelsbeleid bij PTT Post wil ik graag een en ander verduidelijken. Soest beschikt over 2 postkantoren, t.w. op de Steenhoffstraat en op de Nijver- heidsweg (z.g. eigen vestigingen). Voor lokethandelingen kunnen onze klanten voorts terecht op 4 postagentschappen. Binnenkort wordt een 5e agentschap in Overhees gevestigd. Waarin onderscheidt een postagent schap zich nu van een postkantoor? De postagent is een zelfstandige onderne mer die tegen een overeengekomen ver- Elk jaar lopen tienduizenden mensen meer of minder ernstige brandwonden op. Meestal thuis, meestal door een "ongelukje." Jaarlijks worden meer dan 4000 mensen vanwege hun brand wonden in een ziekenhuis opgeno men. Ze lijden veel pijn en houden aan hun verwondingen vaak ernstige litte kens over. De Nederlandse Brandwonden Stich ting probeert het ontstaan van brand wonden en de gevolgen daarvan zoveel mogelijk te beperken, onder meer door het geven van voorlichting over het voorkomen van en het verlenen van eerste hulp bij brandwonden. Ook zet de Nederlandse Brandwonden Stich ting zich in voor onderzoek ter verbete ring van de behandeling van brandwon den. Daarbij wordt nauw samenge werkt met de drie brandwondencentra in Beverwijk, Groningen en Rotter- dam. "Mijnheer de president van Malawi, naar ik vernomen heb uit goede bron uitte Jack Mapanje - spreekt hij niet uw taal? - in zijn verzen wat landgenoten van u voe len". Het is de maandelijkse morgen weer: het tiental in het vast lokaal schrijft halen, kort en lang, op postpapier. Maar het kan niet in onze moedertaal. "Mijnheer de president van Malawi, uit reeds genoemde bron vernam ik ook dat Jack nu in 't gevang zou zitten, maar waar? Wij weten dat nog niet zo goed als u". En op deze maandelijkse morgen schrijft een enkel wat te rap, maar de meesten heel sekuur en nauwgezet: het gaat namelijk niet in onze moedertaal. "Mijnheer de president van Malawi, wat ik ook te weten kwam: niemand ziet meer wat van Jack of hoort van hem. Omdat hij ook gedachten legt in die gedich ten?" Op die vaste maandelijkse morgen geloven wij de werking van ons woord. We doen dat saam, we doen dat stil, want goddank is het niet in je moedertaal. Die in dit gedicht van Wouter Smeulers genoemde 'maandelijkse morgen' valt voor de Amnestygroep Soest op elke 2e woensdag van de maand. Deze maand derhalve op 9 november, 's Ochtends vanaf 10 uur in de Vijverhof, Klarinet 349, waar mevr. L. de Bruin als gast vrouw optreedt, maar ook 's middags vanaf 13.30 uur als mevr. Den Oude de honneurs waarneemt. Er zal worden geschreven voor: Usama, Numair en Mazin 'Ashur Al- 'Askari uit Syrië. Drie broers uit Al- Hassakeh die al meer dan vijf jaar zon der aanklacht of vorm van proces gevan gen worden gehouden. Zij zijn alle drie lid van de Partij voor Communistische Actie die in Syrië verboden is. Thiswilandi Rejoice Mabudafhasi uit Zuid Afrika. Deze vijftigjarige biblio thecaresse wordt al bijna twee jaar zon der aanklacht of vorm van proces vast gehouden in de Pietersburg-gevangenis in Noordelijk Transvaal. Mario Baldizón Avilés uit Nicaragua. Mario is 36 jaar, computerprogrammeur en werkzaam op het ministerie van land bouwhervorming. Hij zit een gevange nisstraf van tien jaar uit op beschuldiging van verraad. Na een interview met Ma rio in de Tipitagevangenis in december 1987 en na bestudering van de docu menten van de rechtbank, stelde Am- nesty International vast dat het bewijs materiaal onvoldoende was en groten deels was gebaseerd op een bekentenis die afgelegd was terwijl hij in volstrekte afzondering werd gehouden. Voor het (over)schrijven van de be schikbare voorbeeldbrieven is geen ken nis van een vreemde taal nodig. Schrijf materiaal en postzegels zijn aanwezig. Ieder is welkom om te komen 'vreemd schrijven', 'want goddank is het niet (no dig in) je moedertaal!. goeding voor ons bedrijf lokethandelin gen verricht. Of hij dit werk zelf wenst uit te voeren of hiervoor personeel in dienst neemt kan hij zelf bepalen. Met de wer ving en selectie van dit personeel heeft het postbedrijf geen bemoeienis. De plaatselijke directie ziet alleen toe op de dienstverlening en controleert de tech nische uitvoering van het werk. Verheugend is dat de directeur van het postkantoor Soest er snel in is geslaagd een ondernemer te vinden die in zijn winkel ruimte beschikbaar heeft voor een postagentschap, zodat de inwoners van Soest-Zuid weer dicht bij huis hun postzaken kunnen afhandelen. Ik neem aan dat Arie Wandelaar deze vreugde deelt. J.G. van de Kraats directeur Bestuurscentrum PTT Post Baarn Verder beheert de Nederlandse Brand wonden Stichting de Nationale Huid- bank. Donorhuid is erg belangrijk bij de behandeling van brandwonden, omdat het de pijn van de patiënt vermindert, de genezing versnelt en de kans op litte kens verkleint. Zaterdag 5 november in Hartje-Zuid Op zaterdag 5 november a.s.van 11.00 uur tot 14.00 uur, zullen de Jeugd-EH BO Soest en de Brandweer meewerken aan een bliksemaktie van de Neder landse Brandwonden Stichting in Har tje-Zuid ten behoeve van de landelijke kollekte. De brandweer zal verschijnen met een brandweerauto. Mevrouw Kok van de EHBO heeft het mogelijk gemaakt dat er een beginners-kollektegroep is ont staan. De jeugdafdeling van de EHBO zal tijdens deze aktie koliekteren. Reu ze sportief op hun vrije zaterdag! De Stichting is blij met deze start in een nieuwe kollekte-gemeente en hoopt voor alle betrokken instanties dat er veel gewinkeld zal worden op 5 novem ber. De Nederlandse Brandwonden Stich ting wordt niet door de overheid gesub sidieerd en daarom wordt in de eerste week van november een landelijke kol lekte gehouden. Wie op 5 november verhinderd is of te ver weg woont, kan een bijdrage over maken op gironummer 20 21 22 of bankrekeningnummer 70.70.70.643. Men kan natuurlijk ook donateur wor den voor een minimumbedrag van f 15,—. Daarnaast kan men aktief steu nen door zich als kollektant op te geven bij: Marion ten Bokum, Maiskamp 6, 3828 HX Hoogland, tel. 033-808175. Aan scholen en verenigingen in de ge meente Soest geeft de stichting gratis le zingen. Het gaat tenslotte om het voor komen van brandwonden. Is het kwaad al geschied, dan is het van het grootste belang dat iedereen weet wat te doen, als eerste hulp. Een ongeluk zit in een klein hoekje en: STEL HET IS JE EIGEN VEL! Cursus pendelen en wichelroedelopen In deze cursus maakt u kennis met de pendel en wichelroede, en de werking ervan. U zult merken dat pendelen een manier is die op véél van uw vragen ant woord kan geven. U leert hoe uw eigen houding en motivatie een belangrijke rol kunnen spelen bij het werken met pen del en wichelroede. Graag pendel of draad met ring of kurk met naald meene men. Pendels zijn ook in Mayindra te koop, in verschillende uitvoeringen. De cursus wordt gegeven door Amandus Korse, en begint zaterdag 12 november van 14.00-16.30 uur. Cursus spirituele healing In deze cursus maakt u kennis met uw ei gen helende energie. Dit wordt stapje voor stapje opgebouwd, om zo ook uw eigen groei, en bewustwording de kans te geven zich te ontwikkelen. Er wordt geleerd te gronden en af te stemmen, en hoe je in je eigen energie kunt blijven. Verder wordt er gewerkt met meditatie ve beweging, en met kleur en klank. De cursus wordt gegeven door Roos Vile, en begint op maandag 7 november van 20.30-23.00 uur. Videolezing van Zohra Bertrand: 'Inwijding in de kosmische Christus' Er wordt gesproken over "nieuw besef in jezelf, en hoe je'met het oude christen dom in deze nieuwe tijd om kunt gaan, hoe je jezelf daarin op een nieuwe wijze levend kunt verhouden. En hoe toch al les wat ons is gegeven, zijn waarden blijft behouden. Het is niet goed om oude - waarden weg te doen voor nieuwe. Het is wel de bedoeling om door de groei van het spiritueel bewustzijn, van het ik-be- wustzijn, nieuwe ongekende gebieden gezamenlijk te verkennen." De videolezing is vrijdag 11 november om 19.30 uur. Opgave en informatie voor bestaande activiteiten: Mayindra, Kerkstraat 3-5 Soest. Dagelijks van 10.00-17.30 uur, tel. 02155-25599. In de nacht van zondag op maandag zijn twee personenauto's gestolen in Soest. Bij een garage aan de Koningsweg na men onbekenden een Peugeot 205 GTI mee en op de Heideweg werd van een 37-jarige man een Jaguar gestolen. Aan de Eem gelegen veerhuis. Aan de voorgevel van nummer 4 muurankers die het jaartal 1681 vormen. Rechts nog een uithangbord. Tot 1976 deed het pand onder een rieten schilddak nog dienst als café ("Zwarte Willem"). Landschappelijk fraai gesitueerd. Vanwege de oorspronkelijke bestemming van grote betekenis voor de nederzettingsgeschiedenis van Soest. Gave T-kruisboerde- rij, al betekent de aanbouw in 1960 (nummer 6) aan het voorhuis een aantasting. Achter het gebouw een vierroedige schuurberg 1980) en schaapskooi (1980). Een drietal leilinden waarvan twee in palmetvorm, vóór het pand, een groep iepen aan een sloot er achter. 59 Avond in de gelagkamer: God heeft gegeven, de Mens komt uit. Drinkers bijten elkaar een stuk in de kraag. Boer is troef. Buiten wordt het later en winter. De vrouw ligt al op stok. J.V. V

Soester Courant | 1988 | | pagina 9