"1 t ion buis baarn Diabeten kunnen net zo leven alsuen 'Bij ons op Soest' I? m m Seoul Hulpverleningsadressen NA 14 Scheuren over de Koningsweg Kleding gestolen uit bestelauto Soesterberger bekent mishandeling jongen Vaars van 1800 gulden gestolen Inbreker springt uit raam Inbreker betrapt op station Soest-Zuid INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN WOENSDAG 9 NOVEMBER 1988 SOESTER COURANT Actie van banketbakker Dogter om Eerste marsepeinen zeehondje voor burgemeester Scholten Presentatie sportvoorziening Dalweg Inbraak Kerkpad Jongens zitten vast na diefstal Bromfietser gewond w u" V:« EIGENDOM GEEF S VOOR DIABETES Vernieling De Turf PAGINA Video-kunstenaar Nol de Koning: 'Terug naar de figuratieve kunst' II Terrein Bikes stuk. ing is minimaa r vervolgens pej :ecte City Bike ir te uitvoering var ite betaling is U betaalt vervol- f 43,20 ;fiets van f 950,- betaling te doen. lelijks f 40,- le bedragen en n gebaseerd op mei 1988.) teer dan 20 pro- es, een dik pak ItemaaJ te befiet- stad verovert dit :rrein: ATB's zijn and.se' uitvoerin- irden, verlichting Zonder conces- i al de specifieke dit nieuwe type takelende derail- teristieke frame, ij- en stuureigen- >m, een fiets die :r dan waard is. el goedkoper dan nen van vervoer, t met de reistijd? an de ANWB en nbond blijkt dat ,ers per verplaat- of het openbaar .tand van negen en. (Van alle ver- auto is tweederde 10 kilometer). In bieden zijn auto, r zulke afstanden e fiets, in de spits- mer. Rekent men adig voor het par en naar en wach- imhalte.dan is de voermiddel. Ook afstanden wordt er letterlijk uitge- kkhoud Banketbakker Jan Dogter om van de Soesterbergsestraat heeft het eerste (Soester) zeehondje van marsepein, dat de Gulden Smaeck-banketbakkers verkopen ten beho eve van de zeehondencrêche in Pieterburen, aangeboden aan burgemeester Scholten. De banketbakkers helpen met deze actie het bekende zeehonden-opvangcentrum van Lenie 't Hart. De actie duurt tot 5 december. Elk marsepeinen zeehondje kostf 3,95; daarvan komt één gulden rechstreeks ten goe de aan de zeehondencrêche. Burgemeester Scholten, die Lenie 't Hart persoonlijk kent en in zijn Delfzijlse tijd dik wijIs een kijkje ging nemen in Pieterburen, toonde zich gra ag bereid het eerste exemplaar van de lekkernij-voor-het-goede-doel in ontvangst te Bij een snelheidscontrole op de Ko ningsweg zijn zestien automobilisten betrapt op te snel rijden. De radar regi streerde gedurende een uur 116 voer tuigen. De hoogst gemeten snelheid be droeg 81 kilometer per uur, terwijl op de Koningsweg een limiet van 50 kilo meter van toepassing is. Onbekenden hebben vorige week aan de Willem Stuutlaan in Soesterberg een bestelauto opengebroken van een be drijf uit Hoogland. De buit bestond o.m. uit een hoeveelheid bedrijfskle ding en een lashelm, met een gezamen lijke waarde van 1850 gulden. Een 22-jarige inwoner van Soesterberg heeft bekend een zes jaar jongere plaatsgenoot te hebben gestompt en ge schopt. Hij had de jongen opgewacht bij de Banninghal en hem op de Bannings- traat 'bewerkt'. De aanleiding voor de vechtpartij waren problemen rond een vriendin. Uit een weiland aan de A.P. Hilhorst- weg is een vaars gestolen. Het stuk vee moet eind oktober zijn weggehaald. De eigenaar (53) deed aangifte van de dief stal. Het dier heeft een waarde van 1800 gulden. Aan de Klaarwaterweg heeft vorige week een inbraak platsgevonden waar bij de dader maar net kon ontkomen. Toen de zoon van de bewoner in de vooravond bij het huis arriveerde zag deze een man uit een raam van de eerste verdieping springen en onmiddellijk verdwijnen. Bij onderzoek bleek de achterdeur te zijn opengebroken en het hele huis overhoop gehaald. Er wordt een aantal sieraden vermist. De politie heeft vorige week een 21-ja rige inwoner van Den Dolder aange houden, nadat hij op heterdaad was be trapt bij een inbraak in het kantoor van het NS-station Soest-Zuid. Hij bleek een ruit uit de deur te hebben verwij derd en op zoek te zijn naar geld. Hij werd door de politie meegenomen naar het bureau. Omdat hij bij het verhoor te kennen gaf dat hij militair was werd hij vervolgens overgedragen aan de Koninklijke Ma rechaussee, maar die ontdekte dat de man helemaal geen militair was. De po litie kreeg hem dus weer terug, waarna de spoorwegpolitie zich over hem ont fermde. Al snel bleek dat hij een valse naam het opgegeven. Hij bekende een aantal onopgeloste za ken, waaronder enkele inbraken bij een bedrijf aan de Van Lenneplaan. Daar had hij o.a. loonzakjes ontvreemd met een totaalbedrag van ca. 2000 gulden. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-12600 Witgepleisterd eind 18de eeuwse langhuisboerderij (XVIII?) met in 1974 bijge plaatste, originele, rietgedekte schuurberg met houten roeden. Omgeven door sier- tuin met langs de weg (doorgeschoten) beukenhaag.. Van grote architectonische waarde vanwege bouwtype, gaafheid van hoofdvorm en contructie. Deze zeldzame boerderij met rieten kap aan de Eigendomweg 107 is tevens van waarde voor de nederzettingsgeschiedenis en in relatie tot de familie De Ruygt. Interieur: ankerbalkgebint, in woonhuisgedeelte noödgebint ter ondersteuning aangebracht, telmerken, keldervloer met rode plavuizen, houten balkenplafond. Vanuit een ambivalente houding is de jonge, Amsterdamse kunstenaar Nol de Koning tot zijn video-creaties geko men. Abstracte schilderkunst vindt hij eigenlijk het mooist en hij zag het als een stap terug om weer figuratief te gaan werken. ZTotdat hij de mogelijk heden ontdekte van video en het pro ject "Bulicame" ontwierp, dat tot en met zondag a.s. nog te zien is in Galerie Anna Paulownahuis. Daarna ook nog wel tot en met 4 decem ber, maar via een configuratietape en dat is mijns inziens minder spectaculair dan de vier video-schermen die nog deze week zijn opgesteld in de kelder (en bui ten) van de splinternieuwe galerie aan de Burgemeester Grothestraat. "Video-kunst is een jong medium en zeer adequaat om weer figuratief te gaan werken. Veel explicieter. Tegelijkertijd ontdekte ik opnieuw de kracht van de autonome schilderkunst." Dat zegt Nol de Koning die in 1985 "Bulicame" ont- Mogelijk toekomstige gebruikers van de nieuwe sportvoorziening aan de Dalweg zijn door Burgemeester en Wethouders uitgenodigd om donderdag 10 novem ber 's avonds om half acht aanwezig te zijn bij de presentatie van het definitieve ontwerp van de sportvoorziening. De avond wordt gehouden in de kantine van het gebouw Lange Brinkweg 77. Het definitieve ontwerp, waarin de op merkingen naar aanleiding van het eer ste ontwerp zijn verwerkt, kan men be kijken in het gemeentelijk INFOrmatie- centrum. Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in een woning aan het Kerkpad. Er bleek een keukenraam te zijn vernield, waardoor het huis betre den kon worden. Vermist wordt een da mesportemonnee met ca. twintig gul den. Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Drie jongens uit Soest hebben een nacht vastgezeten op het politiebureau. Ze waren vrijdagavond in Soesterberg aangehouden nadat ze een poster van een abri hadden gestolen. De abri was ook vernield en het ver moeden bestond dat de jongens daar voor verantwoordelijk waren. Uit een onderzoek bleek dat ze niets met de vernieling hadden te maken. Met verwondingen is een 17-jarige bromfietser uit Soest naar ziekenhuis Zonngeloren gebracht. De jongen was op de kruising Industrieweg/Wetering pad tegen een auto gebotst. De bestuurder, een 23-jarige Soester, had voorrang, maar kreeg die niet van de bromfietser. Vandaag: Gerrit Pomp (33). Nol de Koning en zijn video-project in de kelder van het Anna Paulownahuis. De wheeler: "Er deden in Seoul 175 wheelers mee aan het laatste nummer, de marathon, het koningsnummer van de paralympics. Ik was de enige Neder lander. We moesten buiten het stadion starten, want op de atletiekbaan is geen ruimte voor 175 rolstoelrijders. De snelsten mogen vóóraan staan. De chaos was compleet toen iedereen trachtte een goede positie in te nemen. Ik stond op de tweede rij (1 uur 50) achter de atleten die ooit wel eens 1.40 hebben gereden. Een onterechte plek maar je moet brutaal zijn. Iedereen wil eigenlijk vóóraan staan, maar dat kan niet. Dus je kunt begrijpen wat een toe stand dat was bij de start. De eerste twee kilomter ging verschrik kelijk hard om snel weg te komen. Ie dereen reed alsof het om de honderd meter ging, het tweede koningsnum mer van de Olympische Spelen. De eerste kilometers moesten we omhoog en reden we zo'n 22 km per uur. Dan draaien en weer langs het stadion en al dat publiek naar beneden waar we ze ker snelheden bereikten van 40 km per uur. De één na de ander vloog over de kop of sloeg dubbel. De vonken vlogen eraf. De één brak een wiel, de ander een frame. Het was een puinhoop. Je hoeft maar even uit balans te raken of tegen een ander aan te botsen en het is gebeurd met je voor de hele wedstrijd. Hars Ik lag meteen vóóraan op een schema van 1 uur 45, het ging perfect. Op de helft van de marathon had ik een tijd van 52 minuten en dat is 4 minuten sneller dan het Nederlands record. Dat staat voor wheelers op naam van Kees van Breukelen uit Utrecht met 1 uur 42 over 42 km en 192 meter. Hij is geen gehandicapte sporter. Toen begon het te regenen. Ik baalde en begon verkrampt te rijden. Vooral omhoog had ik geen greep meer op de banden. Mijn handen vlogen alle kan ten op. Vijf kilometer heb ik met blote handen gereden en liet het tape los. De sterksten hielden vol. Sommigen had den een pot met hars bij zich waar ze af en toe een duim in staken. Van nu af aan weet ik dat ook, maar wij missen ei genlijk de internationale ervaring om met dit soort technieken kennis te ma ken. Uiteindelijk werd ik tiende in een tijd van 1 uur en 59 minuten, een per soonlijk record. Sneller dan vorig jaar tijdens de marathon van Rotterdam die ik ioen won. Goud en zilver gingen naar de Fransen en een Canadees kreeg brons. Ja, zeker weten: als het niet was gaan regenen, had ik ne medaille ge pakt! Vierde Ik ging naar Seoul voor de marathon. Daar bleek dat ze me in Nederland ook hadden opgegeven voor de 10 km en nog een paar atletieknummers. Ik be reikte op de 10 km een finaleplaats en werd tiende. Bij de 5 km was het bewolkt en kwam ik niet vooruit. Door de smog kreeg ik niet voldoende zuurstof. Ik reed ander halve minuut langzamer dan mijn per soonlijke record. Bij de vier maal honderd meter estafet te hadden we echt pech door de weers omstandigheden. Tijdens de eerste se rie was het droog, tijdens de tweede se rie met ons regende het en tijdens de derde serie was het weer droog. Bij de vier maal tweehonderd meter en vier maal vierhonderd meter werden we vierde in de finale. De eerste dagen zat iedereen langs de baan te kijken. De organisatie was heel amateuristisch. Later sloten ze de ba nen hermetisch af en werd je officieel G Vj Foto: Goos van der Wilt. naar je nummer gebracht. In Arnhem 1980 was dat allemaal veel beter gere geld. Verder ben ik diep onder de in druk geraakt van dit festijn. De ope- nings- en sluitingsceremonie zijn niet onder woorden te brengen. Die cultuur, dat volk, die oosterse ge luiden, dat vuurwerk, zoiets is hier on- denkbaar. Spelletjes Net terug in Nederland zat ik in het programma van Mies Bouman. Die 24 miljoen is wel fijn, maar de manier waarop is gênant. Als ik dat vantevoren had geweten, was ik niet naar die uit zending gegaan en had ik thuis niet eens de televisie aangezet. Het ging al leen om haar eigen populariteit. Ze had haar huiswerk slecht gemaakt en wist niet wie ze vóór zich had. Het gaat in Assen 1990 om topsport, maar hier wordt de zielige indruk gewekt dat alle ijlvaliden aan sport doen of moeten doen. Door dit programma wordt een heel verkeerd beeld voorgeschoteld van de gehandicapten-topsport. In Seoul deden ook elektrische rolstoelen mee met mensen er in die nauwelijks in staat waren een knopje te hanteren. Zo kun je allerlei spelletjes bedenken die niets met topsport hebben te maken. Seoul heeft de klok teruggedraaid. Wanneer in Assen op de wereldspelen op medische classificatie wordt gese lecteerd en er geen functionele indeling komt in open klassen, weet ik niet of ik nog wel meedoe. Van mijn leerlingen hier op de Scho lengemeenschap "Eemland" aan de Soesterengweg kreeg ik een gratis weekend aangeboden in Sporthuis Centrum. Om uit te rusten, zeiden ze. Zo'n onthaal had ik niet venvacht." JAN VISSER Weekend-Opvangdienst Maatschappelijke Dienstverlening Hulp in dringende moeilijkheden. Zaterdag, zondag en algemeen erkende feestdagen, tel. 035-45555. Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen dagelijks tussen 9.00 en 10.00 uur, tel. 03463-1789 öf 2097. Nazorg borstkankerpatiënten Mevr. A. Wisman, tel. 14673 Mevr. E. Ebbers, Soesterberg, tel. 03463-1283. Werkgroep Kind en ziekenhuis Behartigt de belangen van kind en ou ders vóór, tijdens en na de ziekenhuis opname. Voor informatie: Mevr. M. Vrieling, tel. 14470. Vrouwenspreekuur Iedere donderdag van 20.00 tot 21.00 uur. Adres: Stadsring 31A (vrouwen huis), Amersfoort. Ook telefonisch be reikbaar: 033-16612. Als je anoniem wilt blijven kan dat. Meidentelefoon Voor specifieke meisjesproblemen. Maandag 19.00-21.00 uur; woensdag 16.00-18.00 uur. Telefoon 030-322020. Werkgroep Vrouwen in de Bijstand Vrouwen die problemen hebben op het terrein van de Bijstand kunnen daar mee terecht bij de Werkgroep "Vrou wen in de Bijstand Soest." Telefonisch dagelijks van 12.00 tot 13.00 uur of 's avonds na 18.00 uur. Soest: tel. 17431 en 15255, Soester berg, tel. 03463-2109. VTO-Samenwerkingsverband Amersfoort e.o. (Vroegtijdige Onderkenning Ontwik kelingsstoornissen bij kinderen). Post bus 240, 380 AE Amerfoort, tel. 033- 637285. Oppascentrale voor gehandicapten Kontaktadres: Elly Blitz, Prunuslaan 6, 3768 XM Soest, tel. 13522. Telefonische hulpdienst Diabeten Voor diabeten (mensen met "suiker ziekte") dag en nacht bereikbaar, tel. 033-725083. Lipleescursus Voor informatie Lipleescursus me vrouw H.H. Heibloem-Crames, logo pediste, Smitsweg 3, Soest, tel. 11405. "Stop-met-roken-lijn" Adviezen voor mensen die met roken willen stoppen. Tel. 030-793714. Infoteek Vangrail Informatie over plaatselijke en maat schappelijke aangelegenheden. Nachtegaalweg 8c, donderdags van 10.00 tot 12.00 uur Al-Anongroep Soest Tel. 02155-12209 of 02155-12331 (steun aan familie van degene, die over matig veel drinkt of dronk). Telefonische Hulpdienst Gooi- en Eemland Dag en nacht bereikbaar voor psychi sche en sociale nood. Tel. 035-45555. Kinder- en jeugdtelefoon elke dag be reikbaar van 12.00 tot 21.00 uur. Tel. 035-45556. Adviesbureau voor vachtverzorging en verhaar- en vachtproblemen bij hon den. Rita van Luytenaar-Pouw. Pijperpad 97, 3766 CC Soest. Iedere 2e of 4e maandag van de maand inhet dierentehuis aan de Klein Engen- daalweg van 14.00 tot 15.00 uur. Voor inlichtingen: tel. 12855. Behandeling volgens afspraak. Vrijwilligers Vakature Bank (V.V.B.) Voor een leuke vrijwilligersbaan kunt u terecht bij de V.V.B.Willaertstraat 49, tel. 12630. Werkdagen 10.00-12.30 uur en 13.30- 15.30 uur, behalve op woensdag. Gastouder Project Soest (Kinderopvang) Kontaktadressen Wilma Mulder, Luytenaarpad 69, Soest, tel. 14441. - Rina Fennis, Libel 15,3766 HE Soest, tel. 11628. Anonieme Alcoholisten A.A. werkgroep Soest, de Open Hof, Veenbesstraat 2. Dinsdagavond 20.30 uur, tel. 14721 en 21129. A.A. werkgroep 'Nieuw Leven Baarn,' Eemnesserweg 10, Baarn. Woensdagavond 19.30 uur. A.A. Werkgroep "De Weg Baarn", Eemnesserweg 10, Baarn. Maandagavond 19.30 uur, tel. 02155- 11433 en 12209. Zwangerschapstelefoon Voor problemen rondom zwanger schap: tel. 035-60660, dagelijks tussen 13.00 en 17.00 uur. Personen-alarmering Soest/Soesterberg: mevr. M. Kuiper van Nimwegen, Korte Brinkweg 19, tel. 14583. Buro Vrije Tijd Postbus 3064, 3760 DB Soest, tel. 02155-24965/15508. Bemiddelt in vrijetijdsbesteding en brengt mensen bij elkaar die samen iets willen doen op het gebied van hobby en interesse. November bladert over de weg. Van wie is dit land? Alles voor het oprapen: de wind, de regen en het late najaarslicht. Alleen het grondwater schreeuwt om hulp. Maar waar is de Eigenaar? Diabeten (mensen met suiker kunnen in I)aamm wordt er diepgaand wetenschappelijk principe nest een ik innaai leven lei Jen. onderzoek ^eJaan. Onderzoek, waar veel tjeld loch leggen telkens terugkerende handelingen vuur nodig is. Daarvoor doen wij een beroep een zware druk op het privèleven van de dia- op u. Stort op bank of giro t.n.v. DFN beet en diens omgeving. Izn blijft er Amersfoort. Omdat diabeten een gewoon altijd angst voor gevaarlijke complicaties. leven kunt geven... GIRO 5766.BANK707070805 L .JÊ DFN AMERSFOORT Van het overdekte instructiebad De Turf aan de Waldeck Pyrmontlaan is zaterdagavond een ruit vernield. De da der heeft met een steen gegooid, maar was al vertrokken toen de politie arri veerde. Op dezelfde straat zag een getuige de zelfde avond dat een fietser opzettelijk een spiegel van een personenauto trap te. Een andere autospiegel sneuvelde op de Smitsweg na een aanrijding door een bus van Centraal Nederland. De chauf feur reed na de botsing door. De politie heeft die zaak nog in onderzoek. wierp en hiervoor in 1987 van de ge meente Amsterdam een subsidie ont ving. Video-kunst kent nog maar een klein publiek, maar is fascinerend om naar te kijken, vooral omdat het belang rijkste thema van dit project "water" is, in beeld en geluid een hypnotiserende aantrekkingskracht voor de kijker. Dante "Bulicame" duurt precies 34 minuten en sluit aan bij de getallensymboliek van Dante's "Inferno, de inspiratiebron van Nol de Koning. Hiervoor toog hij naar Italië om in de buurt van Viterbo de hete zwavelbron Bulicame te filmen wat Dante bij het schrijven van zijn bloedro de hellevaart voor ogen heeft gestaan. Zo verbeeldt Nol de Koning de zevende hellekring uit Dante's "inferno" met stromend water en korte filmfragmen ten uit het dagelijks wereldgebeuren va riërend van Mussolini tot moderne straatrellen. In Dante's hellekring wor den dictators, moordenaars, criminelen en terroristen gestraft, wat de Amster damse video-kunstenaar literair vast legt, zonder woorden maar met klate rend geweld, in zijn t.v.-beelden. Hoofd thema van de eerste tape blijft de borre lende Bulicame-bron waar modderige mensen vastgekluisterd zitten. Pikant détail is dat Bulicame in de on middellijke nabijheid van een kazerne is gelegen waar legerhelicopters af- en aanvliegen, dankbaar onderdeel van de overige tapes. Nol de Koning vertelt dat sommige men sen gefascineerd 34 minuten lang blijven kijken. Anderen passeren de videobeel den als een bewegend affiche, zoals be doeld in de etalage van de Stichting "Montevideo" in Amsterdam en nu te zien in Soest. Een unicum voor onze ge meente. U moet gaan kijken! J.V.

Soester Courant | 1988 | | pagina 15