p SILVER STAR VIDEO Film van de week uitgave nieuwe boeken VIDEO TOP 10 Speeldoos WOENSDAG 9 NOVEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA Betalen met bank- of girocheque Tweede ronde kinderpostzegelactie gaat van start Band lekgestoken Dieven willen lekker ruiken Bromfietsdief gesnapt Auto's Soesterberg doelwit van dieven Portemonnee weg Waarschuwing voor oplichters in tuin Dronken automobilist werd gezocht Radio uit auto Auto opengebroken 'Go- en Eemland' LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION Cvan de ven F Automobilisten op de bon geslingerd THE Lost BOYS THE LOST BOYS p Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK FICTION E-v/an de ven Kinderbios, 11 november, C-drie 'Nieuwe avonturen van Koenak Toneelgroep Karakter met (k)luchtige komedie Expositie van Marian Gerretsen 'Top Storey' Trestle Theatre Company Chris Hinze blijft boeien, Ook in zijn experimenten Theater agenda De kinderpostzegelactie gaat op woens dag 16 november de tweede ronde in De kinderen komen langs de deur om overal de bestelde kinderpostzegels en wenskaarten af te leveren. Heeft u ook kinderpostzegels besteld? Dan ontvangt u vanaf nu uw bestelling. Daar moet u natuurlijk voor betalen Dat afrekenen gaat het makkelijkst met een girobetaalkaart of een bankcheque. U schrijft op de cheque het woord 'kin derpostzegels het juiste bedrag en uw handtekening. Het is eenvoudig en het voorkomt problemen met wisselgeld. De kinderen zullen het u vragen. En Martine Bijl vraagt het namens de kin derpostzegelactie op televisie. Kijkt u maar op maandag 14 november vóór het journaal van acht uur en op woensdag 16 november vóór het half elf journaal. Heeft u nog geen kinderpostzegels be steld? Geen nood! Vanaf 16 november zijn de kinderpostzegels te koop op het postkantoor. Er zijn velletjes, series, PTT-mapjes, teveel om op te noemen. Misschien een ideetje voor een Sin- terklaascadeau? U maakt er niet alleen de ontvanger blijk mee: honderdduizen den kinderen over de hele wereld krijgen door uw bijdrage weer een kans op een menswaardig bestaan. Doen dus! De eigenaresse van een auto kwam zon dagmorgen tot de ontdekking dat één van de banden was lekgestoken. De wa gen stond geparkeerd aan de Burge meester Grothestraat. De avond daar voor had ze bij het parkeren ruzie ge kregen met een andere weggebruiker die z'n auto op dezelfde plek wilde zet ten. Het is niet zeker of die ruzie ver band houdt met de vernieling. Of ze 's avonds nog naar een feestje moesten om meisjes te imponeren is niet bekend, maar enkele daders namen afgelopen zaterdag zonder te betalen vier flesjes aftershave mee uit een win kel aan de Zuidpromenade. De politie stelde aan de hand van de signalemen ten een onderzoek in de omgeving in, maar de winkelier kan vooralsnog flui ten naar de zestig gulden die de flesjes bij elkaar kosten. In Amersfoort heeft de politie vorige week een 43-jarige inwoner van de Kei- stad aangehouden, die tevoren aan de Zandlaan in Soest een bromfiets had gestolen. De eigenaar van de brommer zag een gele bestelbus wegrijden, no teerde het kenteken en waarschuwde de politie. Die schakelde direct de col lega's in Amersfoort in, die de dief wist aan te houden. De brommer werd te ruggevonden in de schuur van de zoon van de Amersfoorter, die overigens van niets wist. Niet minder dan vier auto's zijn in de nacht van zaterdag op zondag openge broken en beschadigd. Ze stonden alle geparkeerd op de Generaal Spoorstraat in Soesterberg. Uit alle wagens werden de radiocasset terecorders verwijderd, hetgeen ge paard ging met vernielingen aan het dashboard. Vermoedelijk werden de vier diefstallen door één dader ge pleegd. Hij sloeg in alle gevallen een scheerraampje in. In één auto vond de dader bovendien een geldbedrag van 1500 gulden, speakers, cassettebandjes en persoonlijke papieren. Hij voegde alles toe aan zijn illegale verzameling. Een dief heeft zaterdag weinig tijd no dig gehad om een portemonnee uit een fietstas te grissen. Hij werd er 95 gulden rijker door. Een bewoonster van de Ruysdaellaan had de portefeuille in de tas laten liggen nadat ze de fiets in de schuur had gezet. In de woning bemerkte ze dat, waarop ze direct terugkeerde naar de schuur. De dader had toen al zijn slag geslagen, waardoor de vrouw ook enkele papie ren verloor. Aan de Pelikaanweg werd eveneens een portemonnee gestolen. De eigena resse had die in de auto achtergelaten en was vergeten het portier af te sluiten. Ze mist nu honderd gulden, twee bank- pasjes en privé-papieren. De politie waarschuwt voor twee man nen die zich uitgeven voor medewer kers van een niet bestaande kwekerij uit Zeist. Ze waren onder meer al actief aan de Burgemeester Grothestraat. Ze boden een bewoonster aan een coni feer te snoeien. Toen de vrouw dat goed vonden even later terugkeerde waren de mannen er met de gesnoeide takken vandoor gegaan. Er wordt rekening mee gehouden dat ze de takken verko pen aan zaken die kerststukjes maken. De politie hield in de nacht van maan dag op dinsdag op de Vredehofstraat een 32-jarige automobilist uit Weesp aan. De man bleek onder invloed te zijn en kreeg een rijverbod. Toen hij mee moest naar het bureau bleek dat hij een valse naam had opgegeven. Toen zijn ware naam bekend werd bleek ook dat hij door de politie van Barneveld werd gezocht wegens andere euveldaden. De man werd aan de politie van de Veluwse gemeente overgedragen. Beschadigingen aan het linker portier en het dashboard en diefstal van de ra diocassetterecorder uit de auto. Dat zijn de gevolgen voor een bewoner van het Kerkpad. Zijn auto werd 's nachts opengebroken door een spoorloze dief. Een radiocassetterecorder ter waarde van duizend gulden is uit een wagen aan de Soesterbergsestraat gestolen. De au to stond op de inrit van de eigenaar. De dader forceerde het linker portierslot, waarna hij met het geluidsapparaat de benen nam. Zoals misschien bekend is onlangs in Baarn een go-club opgericht, maar wat is eigenlijk 'go'? 'Japans bordspel van twee letters' weten ervaren puzzelaars. Vele anderen hebben er nog nooit van gehoord. Toch is het het oudste bordspel van de wereld, en wordt het in Japan, China en Korea minstens evenveel ge speeld als bij ons schaken en dammen. Net als deze twee spellen is go een spel voor twee personen, waarbij de één wit heeft en de ander zwart. Wordt bij scha ken en dammen het bord steeds leger naarmate de partij vordert, een partij go begint met een leeg bord en is afgelopen als het vol is. Het gaat erom wie uiteindelijk het groot ste deel van het bord in handen krijgt. Het aardige hierbij is, dat regelmatig grote delen van het bord van eigenaar kunnen wisselen. De spelregels zijn een voudig, maar zelfs de grote meesters uit Japan zeggen dat zij het spel nooit geheel zullen doorgronden. Hoe dan ook, voor zowel beginners als vergevorderden is een partij go altijd spannend en vol verrassingen. Iedereen die van spelletjes houdt, moet eens een partij go proberen. Kom gerust langs bij de go-club 'Go en Eemland' iedere eer ste en derde woensdagavond van de maand vanaf kwart over 8 aan de Nieuw Baarnstraat 45 in Baarn (kantoor 'Tekstteam'). Informatie: AndréUhlen- busch, tel. 02154-15397. 1.(3) Rien Poortvliet/ Wil Huygen Het boek van Klaas Vaak, en het ABC van de slaap34,50 2. 2) Wim Kan De dagboeken 1957-1968 27,50 3. 1Stephen Hawking Het heelal29,90 4. 4) Louise L. Hay Je kunt je leven helen 29,50 5. 5) Jan Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 6. 8) Snoecks Almanak 1989 19,75 7. 6) Mr J.M.A.H. Luns Gelooft u mij, het was een genoegen 22,50 8. 7) Bert Molenaar Interviewers ondervraagd 19,90 9.(10) Edo Sprong Alles in de hand 49,50 10. Verrassen met yoghurt 5,95 WinkateFntrum ,•Hartj►Zuid•, Tal. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. De Cock en een dodelijke dreiging Auteur: Baantjer Uitgever: Fontein Een nieuw boek in de lange reeks van in specteur De Cock (met ceeooceekaa). Baantjer, de expolitieman staat bekend om zijn boeiende verteltrant. Maar ook on zijn kennis van de Amsterdamse poli- tiewereld en de types uit de onderwe reld. Hij weet ze vaak zo over te brengen, dat ze een zekere sympathie opwekken, terwijl de zogenaamde nette mensen langzamerhand worden ontbloot van hun camouflagelaag. Tegen een boom aan een gracht wordt het lijk ontdekt van een man, waarvan de dood niet tot een motief leidt, behalve dat er uit brieven blijkt dat er chantage in het spel spel zou zijn. Later worden nog meer mensen gechanteerd en met de dood bedreigd. Er valt zelfs nog een do de te betreuren. Dan lijken de sporen in eens overduidelijk een bepaalde richting uit te wijzen. De zaak lijkt nog keurig op tijd voor de Kerstdagen tot een oplos sing te komen. De werkelijke oplossing is even verras send als voor de hand liggend. Een boek, dat zich in één adem laat uitlezen tot de laatste letter. Dus niet na tien uur 's avonds aan beginnen. Kus mijn schoenen Auteur: Jan de Rooy Uitgever: De Pr om In deze verhalenbundel van Jan de Rooy spelen pumps, sandalen, laarzen, wan delschoenen, instappers en allerhande andere vórmen van schoeisel een hoofd rol. Hij is volkomen geobsedeerd door schoenen, zozeer zelfs dat een verhaal van hem: Toon mij uw schoenen en ik zal zeggen wie u bent, tot een gevleugelde uitdrukking is geworden. Op zeer humoristische wijze weet Jan de Rooy de lezer tot het eind te blijven boeien met anecdotes over mensen, die net als hijzelf vanaf hun prilste jeugd door schoenen in de meest bizarre en macabere situaties zijn beland. Een schoenenfetisjist, die zijn herinneringen De politie heeft bij een radarcontrole veertien processen-verbaal uitgeschreven voor automobilisten die te hard over de Stadhouderslaan reden. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 97 kilometer per uur. Op de Van Weedestraat controleerde de politie het gebruik van parkeerschijven. In tien gevallen moest een bekeuring worden geschreven. De politie zal blijven controleren in de blauwe zone. VARNER HOME VIDEO Michael en Sam verhuizen met hun moeder naar het kustplaatsje Santé Carla. In het plaatselijke pretpark ontmoet Michael een leuk meisje. Op hetzelfde moment verschijnt er een groep motorrijders, het meisje stapt bij één van hen achterop. David de leider vraagt of Michael meekomt. Het zal een uitstapje worden dat Michael nooit zal vergeten. Zijn broertje Sam heeft ook ontdekt dat er vreemde dingen gebeuren in Santé Carla, het stikt er namelijk van de.... vampiers. Sam merkt dat Mi chael ook rare, vreemde dingen doet en roept zijn vrienden om de zaak te onderzoeken. De drie jongens trekken de stoute schoenen aan en trekken ten strijde. 'Dood de vampiers' is de kreet van deze jonge "Vampire Bos tere.' De lost Boys is een eigentijds humoristisch griezelverhaal met prima muziek van o.a. Echo The Bunny Men, Roger Daltrey en INXS. 1. Flodder 2. Lethal Weapon 3. Raw Deal (Schwarzenegger) 4. Platoon 5. Dirty Dancing (import) 6. The Golden Child 7. Three Amigos 8. The Fly 9. Crime Story (1) 10. Avenging Force heeft neergelegd in een bundel meester lijk vertelde verhalen. Enkele zijn zelfs voorgepubliceerd in "Maatstaf', wat voor beginnende schrijvers een uitzon derlijke eer is. Jan de Rooy is een verteller van het zui verste water, waar we beslist meer van zullen en moeten horen. Haagse zonden A uteur: Donald Matthijsen Uitgever: PenBook Haagse zonden is het komische, maar te gelijk ook tragische verhaal van en exlid van Nederlands diplomatenstam. Hij wordt door zijn neef, die nog steeds hoog in de hiërachie van de diplomatenwereld zit, benaderd met een nogal vreemd ver haald. Karei Grafmaker, een Zeeuwse fundamentalistische gelovige, heeft in een gewoon schoolschrift een dossier aangelegd met wetenswaardigheden van de minister-president en enkele van zijn ministers. Wat als dit in handen zal val len van de fascist Lindemeijer, of van de radicaal Cees Sluik? Carrières verwoest en politiek Nederland op zijn kop- Wat de schriften behelsden kon niemand we ten. Alleen dat ze er waren. Openbaar making zou de democratie ineen kunnen doen storten volgens neef Louis. De hoofdpersoon heeft op kamers gewoond in hetzelfde pand als het nichtje van Grafmaker en daardoor kennen zij el kaar. Of hij maar zo vriendelijk wil zijn om naar het huis van Grafmaker te gaan war nichtlief nu bij in huis woont. Daar moet hij zich dan meester maken van de geschriften. Nichtlief blijkt evenals een zuster van Grafmaker net zo vreemd te zijn als oom. Alles dat zich ook m'aar even tegen oom keert moet onherroepe lijk uitgeroeid worden. Nicht is een krui denkenner bij uitstek. Er vallen heel wat door vergif omgekomen slachtoffers eer tantelief, die wat manziek is door haar jarenlange teruggetrokken leven, uitein delijk op de proppen komt met de ge vaarlijke dokumenten, die uiteindelijk tot as vergaan, zonder dat de lezer komt te weten, wat onze regering zoal op het gebied van losbandigheid heeft uitge spookt. Kasteel in Ierland Auteur: Jan Gerhard Toonder Uitgever: Heeffer Bergen op Zoom Deze in 1970 verschenen roman van Toonder werd in de handel gebracht als boekenweekgeschenk. Intussen is de aandacht voor Jan Gerhard Toonder toch weer zo aangegroeid, dat Heeffer heeft besloten een heruitgave te doen. Het verhaaL speelt in Ierland, land van ruïnes, bijgeloof aardige Kelten en ge loof. Dr. Franz Krause, een al wat oude re Duitser, die zijn verleden niet al te graag overdenkt, net als meerdere Duit sers overigens, is getrouwd met een Ne derlandse. Hij herkent op een gegeven moment een oude oorlogskameraad, die het heeft gemaakt in Duitsland. Nadat hij hem heeft opgezocht en over beider aktiviteiten voor de SS heeft verteld, is hij ineens een man in bonus. Althans hij beschikt over zoveel geld, dat hij zich een kasteeltje in Ierland kan veroorlo ven. Hij komt echter in Ierland, waar hij een toeristenhotel wil beginnen, al snel in aanraking met de wel zeer behouden de bevolking. Als zo formele Duitser moet hij zien om te gaan met de zich ner gens iets van aantrekkende Ieren. Daar bij begint zijn geheugen aan hem te kna gen, en begint langzaam een soort gewe ten te ontstaan. Het boek Vertelt de confrontatie tussen hedendaags opgewekt miskleunen ener zijds, en een vroeger tragisch misgrijpen anderzijds. Hierdoor wordt het een spannende parabel van menselijk falen, die tot de laatste letter boeit. Vrouwelijkheid Auteur: Susan Brownmiller Uitgever: Maarten Muntinga B V. Susan Brownmiller zet in dit in de Rain- bow Pocketserie verschenen boek de ideale vrouwelijkheid af tegen de lofzan gen, die er door de eeuwen heen zijn ge weest op de vrouw. Alle aspecten van het ideale vrouwbeeld worden onder de loupe genomen in een geestige, maar ook kundige schrijftrant. Het begrip vrouwelijkheid komt zeer wetenschap pelijk, maar ook zeer goed leesbaar naar voren. Veel vrouwen zouden zich hier mee naar mijn mening met de verhalen van Susan kunnen identificeren. Op zich is dat al een gave in dit qua onderwerp toch wel riskante boek. Maar haar ach tergrond als televisiejournaliste en re dactrice van een New Yorks blad komen haar hier zeerduidelijk van pas. Nergens wordt zij emotioneel en nergens gaat zij te ver in haar onderwerp, hetgeen dit boek ook voor mannen zeer goed lees baar maakt. Vrouwenonderwerpen hoeven niet ta boe te zijn voor mannen. Dat heeft Su san hier wel zeer duidelijk aangetoond. Zij kan een goed doorgeefluik worden naar een beter begrip van mannen voor de belevingswereld van vrouwen, die nog steeds vechten tegen een maat schappelijke achterstand ten opzichte van mannen. Het liefje van de Franse luitenant Auteur: John Fowles Uitgever: Maarten Muntinga bv John Fowles liet zijn beroemde boek voor het eerst verschijnen in 1969. Later werd het zelfs als film een kassucces, met Meryl Streep in de hoofdrol. Nu is Het Liefje van de Franse Luitenant opnieuw verschenen in een uitgave van de Rain- bow Pocketserie, die zich toelegt op het toegankelijk maken voor de kleine beurs van boeken van grote inhoudelijke waarde. Alleen dat al verdient lof. Het verhaal speelt halverwege de vorige eeuw midden in de Victoriaanse tijd. De Darwinist van overtuiging Charles Smithson, die tevens amateur archeo loog is raakt volkomen weg van een jon ge vrouw. Zodanig, dat hij zijn verloving verbreekt voor deze vrouw. Zij blijkt het gewezen liefje van een Franse luitenant te zijn. In dit wat bombastisch geschre ven boek vol herkenbare onechtheid, weet Fowles toch erg boeiend het leven in deze Victoriaanse tijd te beschrijven. Daarin is het dan de vraag, in welke pe riode men geremder was, toen, zoals de overlevering zegt, of nu in onze zoge naamde verworden tijd, een tijd zonder normen, en veel verval van normen en waarden. Fowles rekent daar op indrin gende wijze mee af. Hij toont tevens zeer goed op de hoogte te zijn van de Franse cultuur in de vorige eeuw. Iets dat zelfs geschiedschrijvers nogal eens ontberen. Een cirusjongen Auteur: GerardReve Uitgever: Maarten Muntinga bv In dit in 1975 voor het eerst verschenen boek van Gerard Reve, dat nu in de Rainbow Pocketserie is heruitgegeven, gaat Reve in een gefingeerd verhaal te rug naar de oorsprong van zijn leven. Zijn reeds als kleine jonge zich aange trokken voelen, zonder te weten waar om, tot jongens die er mooi uitzagen. Door zijn sobere en vooral katholieke afkomst kreeg hij niet de gelegenheid zich te ontwikkelen, maar moest hij al snel de kost verdienen als vrachtwagen chauffeur. Als eigenaar van een auto wist hij zich als een soort vrije schipper over de weg te begeven met de lading van de meest biedende. Eenmaal weet hij aan boord een meisje van middelbare schoolleeftijd aan te randen en te ver krachten. Dat is de enige maal, dat hij se- xueel verkeer heeft met het andere ge slacht, en dat zal hem later slecht te pas komen. Na veel absurde situaties komt hij tenslotte in hofkringen te verkeren, waar hij op het laatst gelijk met elf ande ren ceremonieel wordt geridderd. Als enige vrouwelijk lid van dit twaalftal is er een jonge vrouw die een afschuwelijk verminkt gezicht heeft. Zij heeft in een uitslaande brand twee kinderen van de dood gered. Als zij komt te spreken, blijkt zij het meisje te zijn, dat jaren geleden door hem is verkracht. De prijs van de bruid AuteurBuchi Emecheta Uitgever: Maarten Muntinga bv Maarten Muntinga legt veel eer in met de uitgave van zijn boeken in de Rain bow Pocketserie. De "Prijs Van de Bruid" is een boek in de reeks van verha len uit Afrika, die de laatste tijd zeer na drukkelijk aan het daglicht komen. In het verhaal komt de jonge Akunna na de dood van haar vader weer wonen op het platteland, nadat zij jaren in de grote stad had doorgebracht. Zij komt weer in aanraking en vaak zelfs in botsing met de oude waarden en tradities, waarvan zij zich in de stad zo langzamerhand had losgeworsteld. Zij moet een verplicht huwelijk aangaan met een oudere, door haar verafschuwde man. Samen met haar heimelijke minnaar weet zij te ont snappen aan de allescontrolerende aan dacht van de leefgemeenschap. Dat wekt grote beroering daar en de familie is zodanig te schande gemaakt, dat zij uit protest ook de bruidsschat niet kan aan vaarden. Een boek, dat op indringende wijze het probleem schetst van het gevangen zijn tussen twee culturen. Buchi Emecheta is een schrijfster van de generatie veertigers uit Afrika, die lang zamerhand in de westerse wereld door breken door hun geweldige verteltrant. Over het existentialisme Auteur: Jean PaulSartre Uitgever: Maarten Muntinga bv In dit boek geeft Sartre een lezing over de inhoud en het essentiele van zijn filo sofie, het existentialisme. Dit boek is ge baseerd op deze filosofie, alsmede de discussies, die hierover zijn geweest. In het existentialisme stelt Sartre, dat ieder individu verantwoordelijk is voor zijn daden. De mens is in staat te denken en daardoor bepaalt hij in wezen zijn eigen keuzes. Ieder maakt die keuze, voor zich en daarme bepaalt hij meteeen een keu ze voor allen. Sartre neemt stelling tegen alle instellingen en filosofieën, die zich tegen de zijne verzetten. Tegen de ka tholieke kerk, die zijn atheïsme uiter aard verfoeit, maar ook tegen het Mar xisme, waarvoor hij dikwijls is aangezien al fel aanhanger van die leer. In elk be toog komt iedere keer weer zijn visie te rug, dat de mens het is, die zelf zijn keu zes maakt en dus daarvoor de verant woordelijkheid heeft te aanvaarden. Sartre bewijst in dit boek dat hij, on danks zijn leven met een enorme weer stand, in staat was tot aan zijn dood in 1980 op 75-jarige leeftijd een man te zijn voorzien van een grote geest, vergelijk baar met andere grote hedendaagse filo sofen. 1Dr. Kees van Kooten Zeven sloten22,50 4) HarryMulisch De elementen 34,50 2) A.F.Th, v.d. Heijden Het leven uit een 1 2-( 3.( 4.( 5.( 6.( 7.( dag 34,50 3) Maarten 't Hart De steile helling 26,50 8) Roald Dahl Matilda24,50 5) Rutger Kopland Herinneringen aan het onbekende 14,90 6) Milan Kundera De ondraaglijke lichtheid van het bestaan35,50 8. 7) Marten Toonder Als dat maar goed gaat21,50 9. 9) Oriana Fallaci Een man 14,90 10. Isabel Allende Eva Luna29,90 Winkelcentrum "Hartje-2uid" Tel. 12419 Libris De Complete Boekhandel. Een lynx is roofdier dat in West-Europa alleen nog maar in de dierentuin te vin den is. In Oost-Europa komt dit dier, wat erg op een kat lijkt, nog wel in het wild voor. Een oude jachtopziener vindt in het bos een jonge lynx. Hij neemt het dier mee naar huis en noemt hem Koenak. Koe nak groeit op tussen een geit, een hond en een stel kippen. Maar roofdieren blij ven roofdieren en op een dag bijt Koe nak een van de kippen dood. De oude man wordt erg kwaad. Koenak vlucht het bos in, maar helaas, hij trapt in een val. De volgende dag pas vindt de jachtop ziener hem en maakt hem los. Koenak mag weer mee naar huis. Alles gaat goed, totdat stropers de lynx vangen en hem verkopen aan een rondreizende dierentuin. "Koenak" is een spannende jeugdfilm met mooie natuuropnamen, die op 11 november in C-drie wordt vertoond. De film duurt 70 minuten en is geschikt voor kinderen vanaf 6 jaar. Toegang f 2,50. Kultureel centrum Rembrandtlaan 35- Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 Met de opvoering van De grote dag van Oliver W.Pankey schoot de Baarnse toneelgroep Karakter zaterdagavond opnieuw in de roos. In een door leden van deze toneelgroep zeer ingenieus ontworpen decor, drie locaties in een,werd amateurtoneel op zeer hoog niveau gebracht. Het gegeven van deze (klluchtige komedie, met veel parodisti sche accenten, laat zich niet eenvoudig navertellen. Een wat slome bankbedien de wordt privé en op kantoor getiranni seerd. Ook in de liefde gaat het niet naar wens. In dit alles komt verandering als hij van zijn huisarts te horen krijgt nog slechts zes maanden te leven te hebben. Een mededeling die de schlemiel veran derde in een doortastende macho. Door een reeks van toevalligheden groeit hij uit tot een nationale held. Wanneer ten slotte blijkt dat de huisarts een diagnose stelde die betrekking heeft op een ande re patiënt is het happy-end compleet. Wim Rottier trok als bankbediende Oli ver Pankey alle registers open en verras te vooral door de wijze waarop hij de maatschappelijke verandering in zijn le ven gestalte gaf. Zijn vader, Kees Rottier zette een perfect FBI-man neer, terwijl Hans Mantel als onttroonde filiaalchef zijn tonelistische vaardigheden demon streerde. Klasse dit alles. De prijs voor een topprestatie ken ik toe aan de 31-ja rige toneeldebutante Janet Hoogen- boom. Met vaart en verve vertolkte zij, wisselend onschuldig en geraffineerd, haar aandeel als verloofde en bankbe diende. De scene waarin zij Oliver defi nitief voor zich tracht te winnen zou op het professionele vlak niet misstaan. Ka rakter heeft met deze actrice een zeer waardevolle aanwinst gekregen. Niets dan lof de voor bezetting van de overige, kleine rollen. Wiebe de Boer speelde een kostelijke verkeersagent, Joke de Graaf sprak mij als zure hospita het meest aan, Alie Bonsel bracht een afgepaste dok tersassistente tot leven, terwijl Jelle Schothorst louche en vindingrijk vol doende was om als inbreker geloofwaar dig over te komen. Wim v.d. Hoeven in een dubbelrol, paste zich bij het ensem ble uitstekend aan. Hulde ook aan het adres van de afscheid nemende regisseur Hans Pijpers. Zijn inventieve regie- vondsten in alle grote en kleine rollen bepaalden een belangrijk deel van de suksesvolle voorstelling. Slechts een schoonheidsfoutje. Het gegeven speelt zich af op een Engelse locatie. Daarin passen geen Nederlandse couranten, en wervende teksten. Een agent in kleding van de vaderlandse gemeentepolitie valt geheel uit de toon. Jammer, omdat voor het overige de voorstelling tot in details, inspeciëntenmuziek en belich ting, was verzorgd. Het altijd volop aan wezige Karakterpubliek had voor deze toneelprestatie veel waardering. Zater dag a.s. in De Speeldoos, aanvang 20.00 uur, de laatste mogelijkheid deze collec tieve amateur toneelprestatie te bewon deren. In de maand november exposeert Ma rian Gerretsen de portretten, die zij de laatste driejaar in haar atelier te Almere heeft gemaakt. Zij laat op deze tentoonstelling haar "ongebonden" werk zien, d.w.z. het werk dat zij niet maakte "in opdracht". Haar portretten variëren van min of meer naturalistische studies tot zeer vrije expressionistische interpretaties. Steeds zijn het snelle momentopnamen, waarin zij binnen een kort tijdsbestek, en zo di rect als maar mogelijk is, tracht te note ren wat zij in iemand voelt en herkent. Marian Gerretsen probeert letterlijk "kleur te bekennen", waarbij haar mo dellen de onmisbare bronnen zijn. 17 november 20.15 uur Deze uit Londen afkomstige masker- en mimegroep is op dit moment een van de meest succesvolle in dit genre in Enge land. De groep weet iedere keer weer met een uitstekend verzorgde en onder houdende produktie voor de dag te ko men. De meeste recente voorstelling 'Top Storey' is daarvan een goed voorbeeld, mede door de ontvangst van de premiere op het Edinburgh Festival '87. De voor stelling 'Top storey' is uitermate visueel en vrijwel tekstloos. In de kombinatie van masker-en mimespel kruipen de drie akteurs in de huid van een veelvoud aan karakters. Tem po, trefzekerheid en schitterende types in een produktie waar humor en droefheid fijnzinnig worden gekombineerd. Top Storey' een drama van twee oude broers die een beladen gëheim delen, een verhaal met een verrassende ont knoping. Een uitstekende voorstelling toeganke lijk voor een breed publiek en van hoge kwaliteit. Uit de Provinciale Zeeuwse Courant: "Zonde als u er niet bij was, want deze Top Storey' was een 'topstory'." Kaarten f 12.50 CJP en Pas 65 f 10,- Rudyard Kipling was het, die geloof ik schreef: East is East and West is West and never the twain shall meet. Chris Hinze maakte aan die onzin in ieder ge val een cultureel einde door in De Speel doos aan te treden met een Indiaas kwartet van het Karnataka College of Percussion. Hij had dit ontmoet op een van zijn toernees over de gehele wereld .Hierdoor ontstond de unieke combina-? tie van moderne elektronische muziek gekoppeld aan de authentieke percussie en het natuurlijk van Hinze bekende fantastische fluitspel. Voor een niet geheel gevulde zaal was het even een verrassing om te worden onthaald op authentiek Indiase muziek. Al spoedig was ieder toch volkomen in de ban van de geschapen sfeer. Hinze, die zijn fluiten kan laten klinken, alsof ze met een zijden doek zijn opgepoetst, is een man die niet toegeeft aan commer cie, maar de muziek prefereert boven het willen van de toehoorder. Dat bleek na de pauze toen enkele toehoorders niet meer terugkeerden. De blijvers had den gelijk. Ook na de pauze werden zij verrast door de unieke combinatie van de handdrums en de fluit. Vermeldenswaard is nog het optreden van gitarist Andy Mansdorff, een naar New York uitgeweken Oostenrijker, die zijn instrument bespeelde met een ge mak en allure, waar de muzikaliteit van afdroop. Al met al voor de liefhebbers een avond om niet snel te vergeten. Jam mer, dat het er weinig zijn. D.S. L Donderdag 10 november: Aanvang 20.15 uur, Karpati. Optreden van een uit de Oekraine afkomstig Rus sisch zang-en dansensemble. Kaarten f 25.-Pas 65/CJP f 22,50. Donderdag 17 november: Aanvang 20.15 uur, Top Storey. Masker en mime-voorstelling door En gelse Theatergroep. Kaarten f 12.50 Pas 65/CJP f 10,00 Vrijdag 25 en zaterdag 26 november: De Humorist. Toneelspel van John Os- borne met in de hoofrollen Johnny Kraaykamp, Nelly Fryda, Pieter Lutz en Dorijn Curvers. (Try-Outs). Kaarten f 20,-Pas 65/CJP f 18,- Dinsdag 29 november: Aanvang 20.15 uur. Oude nieuwe vrienden. Muzikaal blijspel van Jos Brink. In de hoofdrollen Georgette Ha gendoorn, Sacco v.d. Made, Guus Ver- straete sr., Georgette Reyevsky. Kaar ten f 25,-, Pas 65/CJP f 22,50

Soester Courant | 1988 | | pagina 17