99 KGNE zo genen C-drie beducht voor concurrentie van nieuw zwem/sportcomplex MUGRO Woningbouwvereniging Soest moet aan huurders 100.000 gulden teruggeven SÜtMp&l Geheime notitie: Zwemmen of verzuipen' Burger moet in komende jaren meer rioolrecht gaan betalen 1 EVEN NAAR JAC. HERMANS f\ wmoF zbksrElsEriby. Zestig jaar echtpaar Alblas Computerlevering aan Soest niet dubieus 19,95 29,95 door Gerand Rau! Snelle jongens ÜJL=llÉri=l;l Bewoners betaalden teveel administratie- en afschrijvingskosten GOUDRENETTEN doos 8 kilo 500 gram Mini-prijs&Maxi-keus 'Gasmonteurs' bleken dieven Postagentschap in wijk Overhees Vals alarm door 'oefenbom' Van Gelder weerspreekt beweringen in 'journalistiek vod' Commissie R.O. vergadert morgen niet! BOUWMARKT ISHOWROOM KEUKENS SANITAIR en TEGELS Speciale aanbiedingen KAVE-bouwmarkt WANDTEGELS VLOERTEGELS Direct uit voorraad leverbaar: 6 soorten vloertegels 6 soorten wandtegels 6 soorten mozaïek Veldweg 4 - Soest - Tel. 02155-14878 Soesterbergse jongens met buksen betrapt Pwiimmme BOSAL UITLAATCENTER en AUTOBANDEN SERVICE tegen hoge kortingen en GRATIS montage. NIEUW Kom Karpetten Kijken bij WASIEL "Laat één ding duidelijk zijn: een goed zwembad moet er komen in Soest, daar is iedereen het wel over eens. La ten we echter oppassen onszelf niet te verstrikken in plannen die wel gebo ren zijn uit goede bedoelingen, maar niet uit de ervaring van wat het bete kent een 'gemengd bedrijf te beheren en te besturen. Het bestuur van C-drie heeft die ervaring wel en maakt zich daarom zorgen over de recente ont wikkelingen. Vooralsnog lijkt het be ter naast een goede zwemvoorziening een goed en financieel beheersbaar complex te hebben in de vorm van het gebouw "C-drie-nieuwe-stijl". Deze opmerkelijke hartekreet is te le zen in een door het bestuur van C-drie opgestelde maar nog geheim gehouden notitie - met de veelzeggende titel "Zwemmen of verzuipen" - waarin ge reageerd wordt op de plannen voor de bouw van een nieuw zwembad, een sporthal, een theater, een evenemen tenhal en combinaties daarvan in Soest. Vooral de plannen voor een zwem/ sport-accommodatie (c.q. evenemen tenhal), waarbij de noodzaak van een grootschalige opzet duidelijk voorop staat om vanuit het oogpunt van privati sering interessant te kunnen zijn, heeft de ongerustheid van het bestuur ge wekt. "Het bestuur maakt zich ernstig zorg over de gesignaleerde plannen, niet al leen omdat het daarin aspecten onder kent die concurrerend en bedreigend zijn voor het voortbestaan van het cul tureel creatief centrum, maar ook om dat het een aantal zware risico's voor de gemeente denkt te bespeuren," aldus de notitie. Een tweede grootschalig complex dat, naast C-drie, een "puur op particuliere commerciële exploitatie gerichte hore- ca-onderneming" zal zijn, zal zich voor voldoende winst gaan richten op een zo breed mogelijk publiek. Concurrentie voor C-drie kan dan niet uitblijven, al dus het bestuur. 'Zeer vervelende financiële gevolgen' Er is in Soest niet voldoende (commer ciële) speelruimte om twee grote ac commodaties met winst te laten werken, vindt het bestuur, en het zon der meer doorzetten van de plannen voor de zwem/sportaccommodatie kan "zeer vervelende financiële gevolgen" hebben voor de gemeente, omdat de exploitatie van de horeca-afdeling van C-drie (of het nieuwe complex) ver slechtert. C-drie twijfelt uit ervaring aan het wel slagen van een zuiver bedrijfseceono- misch aanpak van z'n groot project. "Privatiseren is geen magisch gebeuren en het zal niet makkelijk zijn gegagig- den te vinden die bereid zijn grote fi nanciële risico's te lopen als daar geen duidelijke en grote garanties tegenover staan. Als het experiment tot privatise ren mislukt zal dat de gemeente jaren echtereen financieel blijven achtervol- gen." Het bestuur wijst in dat verband op de recente discussie over de invoering van budgetfinanciering, die de instellingen weliswaar grotere verantwoordelijkhe den oplegt maar het gemeentebestuur niet van bepaalde verplichtingen ont heft. C-drie spreekt zich over deze pro blematiek nu uit omdat het de ontwik kelingen niet passief wil gadeslaan, maar zelf plannen heeft ontwikkeld voor het beter functioneren van het centrum. Concretisering leek uitgeslo ten, met name doordat de Joanneskerk een deel van het gebouw in eigendom heeft en er bovendien geen uitzicht was op geld. "Op beide fronten lijkt de laat ste tijd enige beweging te zijn geko men," stelt het bestuur vast. Aanpassing De plannen van C-drie behelzen een aanpassing die het karakter verder on verlet laat: De grote zaal wordt uitge breid tot een echte theaterruimte, inclu sief een foyer aan de Dorpsstreekzijde, en de sportzaal wordt vergroot en voor zien van een eigen ingang en kantine, zodat er ook competitiewedstrijden ge speeld kunnen worden. Eventueel kun nen sport- en theaterzaal via trap en lift gekoppeld worden, zodat er evenemen ten kunnen plaatsvinden voor minstens 1000 personen. "Hierdoor zal C-drie nog beter in staat zijn haar identiteit als centrum voor theater, cursussen, confe renties, recreatie en evenementen ge stalte te geven," aldus het bestuur. De plannen zijn nog niet uitgewerkt, maar het bestuur heeft al wel werk- schetsen laten maken en alvast diep na gedacht over de "personele, organisa torische en financiële aspecten die een lonende exploitatie van het vergrote centrum zullen bepalen". Het staat dan ook op het standpunt dat het beter lijkt naast een goede zwemvoorziening - waar jaarlijks een overzichtelijk bedrag voor exploitatie bij moet - een goed en financieel beheersbaar complex te heb ben in de vorm van het gebouw "C- drie-nieuwe-stij 1 De notitie is in de afgelopen week o.a. verspreid onder de leden van de ge meenteraad en het College van Burge meester en Wethouders. De Woningbouwvereniging Soest (WS) moet aan ruim 140U huurders geld terug geven. WS heeft de bewoners-van wijken met een collectieve verwarming de afge lopenjaren teveel administratiekosten in rekening gebracht. Bovendien hebben de gezinnen in het Smitsveen te lang afschrijvingskosten voor de warmtemeters be taald. Het bestuur van WS wil over de stookseizoenen 1985-'86 en '86-'87 het te veel betaalde bedrag retourneren aan de huurders. Daarbij is een bedrag van 100.000 gulden gemoeid. De rekening voor de afgelopen winter heeft WS al aan gepast. Dat 'kost' de corporatie nog eens 50 mille. De zaak kwam aan het licht door de heer W. Scholten, zelf al jarenlang bewoner van het Smitsveen. Hij stelde enkele ja ren geleden een onderzoek, in en scha kelde de huuradviescommissie in. Die gaf hem gelijk, maar WS wilde aanvan kelijk alleen de teveel berekende admi nistratiekosten teruggeven. De kanton rechter besliste kortgeleden evenwel an ders, waardoor WS aan de huurders van het Smitsveen ook de te lang doorge voerde afschrijvingskosten voor de warmtemeters dient te betalen. WS han teerde voor de meters een afschrijvings termijn van 25 jaar, maar Scholten kon aan de hand van een brief uit 1977 be wijzen dat de meters uit 1969 over tien jaar zouden worden afgeschreven. De uitspraak van de kantonrechter geldt alleen voor het jaar 1985-'86. Voor de andere jaren zou opnieuw een procedu re moeten Worden gestart. De bewo nerscommissie wil dat WS vanaf 1982 de rekeningen herziet. WS houdt het voor lopig op de afgelopen drie jaar. Het te veel betaalde geld over die jaren wordt volgens directeur G.A.M. Snelder van WS in de loop van deze maand terugge stort op de rekeningen van de benadeel de bewoners. Daarnaast volgt binnen kort nog overleg tussen het bestuur van WS met de bewonerscommissie over de jaren daarvoor. WS is het niet eens met de uitspraak van de kantonrechter over de afschrijvings kosten, maar zal niet in cassatie gaan. Directeur Snelder: "De rechter baseerde zich alleen op de gegevens van de bewo ners. Aan onze argumenten heeft hij geen enkele aandacht besteed. We heb ben daarom afgewogen om in cassatie te gaan, maar dat zou evenveel kosten en je bent er dan nog jarenlang mee bezig. Dat zou onverantwoord zijn voor de rechts zekerheid van onze huurders. We volgen om pragmatische reden de uitspraak van de rechter." De heer Scholten is blij dat zijn inspan ningen niet voorniets zijn geweest: "Het kost je heel veel moeite en het heeft mij persoonlijk geld gekost. Maar daar gaat het mij niet om. Als huurder moet je je aan de regels houden, dan moet WS dat ook doen. Er wonen hier veel sociaal zwakkeren. Die kunnen honderd gulden best goed gebruiken. Ik heb de kolen uit het vuur gehaald. Nu is het zaak dat de bewonerscommissie er hard achteraan gaat om ook het geld van de andere jaren terug te krijgen." Het bedrag dat wordt teruggestort kan per huurder verschillen. Gemiddeld kunnen de bewoners van de betreffende wijken meer dan zeventig gulden tege moet zien. De bevolking van Soest zal vanaf 1996 meer rioolrecht moeten betalen. In dat jaar wordt de belasting met ongeveer 16 gulden verhoogd tot ruim 70 gulden. Vijfjaar later komt daar nog eens ruim dertig gulden bij, terwijl in 2005 het rioolrecht wordt opgeschroefd naar cir ca 145 gulden. De stijgingen zijn noodzakelijk om het rioolstelsel in goede toestand te hou den. Daarvoor wil wethouder Ries van Logtenstein aan fondswerving doen. De commissie bedrijven heeft daar mee ingestemd. Naast de belastingverho ging zal de gemeente Soest tot en met 2047 ieder jaar 1,8 miljoen gulden uit de algemene dienst halen. Om de vijf Aanbiedingen geldig van do. 10 t/m za. 12 november 1988 en alléén in filialen meteen groenteafdeling. De party verliep bij de club erg feestelijk liep snel uit de hand, 't was vreselijk een ruit ging er aan compleet naar de maan maar Van Ede herstelde het meesterlijk. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 1 6055 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! jaar wordt het rioolstelsel gecontro leerd en zal buiten het ingrijpende reno vatie-project onderhoud worden uitge voerd waar dat gewenst is. Wethouder Van Logtenstein is zich er van bewust dat de getallen voor de ko mende 60 jaar niet strikt betrouwbaar en over enkele jaren misschien niet meer van toepassing zijn. Daarom kun nen de cijfers tijdens iedere raadsperio de desgewenst worden aangepast. De wethouder gaf wel een waarschuwing: "Als je op enig moment negatief raakt, dan is het effect zo intens dat je nooit meer positief uitkomt.Vanuit dat oog punt zal er de eerste jaren niet teveel aan het fonds worden 'geknabbeld', al is het alleen maar om het nageslacht niet een negatieve erfenis na te laten. Men wil daarentegen ook voorkomen dat de erfenis te fortuinlijk wordt. Daarom kunnén de inkomsten van het fonds pe riodiek worden aangepast. Dat zou kunnen inhouden dat de voorgenomen belastingverhogingen zullen meevallen of in het ongunstigste geval nog hoger zullen uitvallen. DEZE WEEK voor maar 20 GULDEN Totale ski onderhoudsbeurt, hot-waxen, kanten slijpen, bindingen afstellen. soest Soësterbergsestraat 3 Telefoon 02155 - 1 27 49 Twee onbekende mannen zijn vori ge week onder valse voorwendsels een woning aan de Soesterbergse- straat binnengekomen. De mannen gaven zich volgens een verklaring van de bewoner uit voor monteurs van het gasbedrijf. Ze bekeken het huis van boven tot onder. De bewo ner kreeg later argwaan en infor meerde bij het gasbedrijf. Daar wist men van niets. Bij nader onderzoek, bleken er diverse spullen te zijn weg genomen. De politie wijst er nog eens op dat medewerkers van het gasbedrijf en dergelijke instellingen zich altijd moeten kunnen legitimeren. De be volking wordt dringend aangeraden geen onbekenden zonder geldig le gitimatiebewijs in de woning binnen te laten. De PTT opent op 30 januari een nieuw postagentschap in Overhees. Daartoe is een overeenkomst gesloten met de heer L.P.M. de Beer aan de Tamboerijn. Met de vestiging van dit postagentschap is een optimale spreiding gerealiseerd, vindt de PTT. Soest telt dan zeven vesti gingen waar men terecht kan voor post- handelingen. De politie, de Koninklijke Mare chaussee, Gemeentewerken en de Explosieven Opruimingsdienst (EOD) zijn vorige week enige (nmachtelijke) uren lang in de weer geweest met het "onschadelijk ma ken" van een bom, die door de Luchtmachtbewakingsdienst was ontdekt bij het hek van de vliegbasis Soesterberg. De bom werd 's nachts om vijf over half een aangetroffen bij het hek werk aan de Van Weerden Poel- manweg. Uiteraard werden alle vei ligheidsvoorschriften bij de operatie in acht genomen. Groot was de op luchting toen bleek dat het ging om een betonnen oefenbom. Volgens de politie kon de operatie - die tot kwart voor vier duurde - ach teraf worden beschouwd als een uit stekende oefening. In blakende gezondheid heeft het echtpaar Alblas-Hornsveld zijn zes tigjarig huwelijksfeest gevierd. Vorige week werd een receptie gehouden in restaurant Darthuizen en in het afge lopen weekeinde vertrok het diaman ten duo met de vier kinderen en negen kleinkinderen naar Holterberg. "Ze houden van gezelligheid," aldus één van de drie zoons. "Mijn ouders hebben het liefst alle familie om zich heen. Ze gaan ook naar veijaardagen van achter-achternichten." Een andere grote hobby van de heer G.G.J. Alblas en mevrouw G. Alblas- Hornsveld is reizen met de auto. Oos tenrijk is in dat verband het favoriete doel. "Daar hebben we veel vrienden en kennissen gekregen," verklaart de heer Alblas, die zich op 84-jarige leeftijd uit stekend in vorm voelt. "Pas geleden is mijn rijbewijs met vijfjaar verlengd en ik doe ook nog wel klusjes in de zaak." Met de zaak is het autobedrijf genoemd dat hij in 1928 begon. De heer Alblas kwam via Waddinxveen en Nunspeet in 1925 in Soest wonen. Driejaar lang was hij chef in een autozaak die hij daarna kon overnemen. Toen trouwde hij ook met zijn huidige vrouw. Zij staat bij de kinderen niet alleen bekend als een zeer Het echtpaar A Iblas werd in restaurant Darthuizen door velen gefeliciteerd. Ook burgemester mr. Paul Scholten schudde het diamanten bruidspaar de hand. Foto: Goos van der Wilt. goede moeder, maar ook als iemand die overheerlijk kan koken. "Z'n benzinepompje was zijn hobby. Wij moesten tot midden in de nacht en op zondag op de pomp letten. De poli tie belde ons op als er ergens iemand zonder benzine stond. Altijd voor ie dereen klaar staan was het parool van vader." De pomp aan de Van Weede- straat werd drie jaar geleden met de grond gelijk gemaakt. Het bedrijf is al jaren geleden overgenomen door twee zoons en bestaat nu uit evenzoveel za ken: Auto Alblas b.v. (Alfa Romeo en Skoda) en Garage J.G. Alblas (plaat- werkerij/spuitwerkerij). De derde zoon is commissaris van politie in Den Haag Binnenlandse Zaken. Het echtpaar Alblas werd vorige week dinsdag door veel familie, vrienden en kennissen gefeliciteerd. Ook burge meester mr. Paul Scholten kwam na mens het gemeentebestuur de geluk wensen overbrengen. Om dat te onder strepen had hij een bloemetje meegeno men. PvdA-fractievoorzitter Raymond van Gelder heeft schouderophalend ge reageerd op de aantijgingen die vorige week te lezen waren in Soesterbij, het tweewekelijks verschijnende "onder grondse" krantje waarin de toestan den in Soest door anonieme scriben ten van tijd tot tijd hevig op de korrel worden genomen. Soesterbij berichtte vorige week over de leverantie van computers door Van Gelder Informa- tika aan de gemeente Soest. In dat artikel wordt gesuggereerd dat die leverantie (30 pc's met een waarde van 240.000 gulden) dubieus zou zijn, omdat de gemeentewet met deze trans actie zou zijn overtreden en dat Van Gelder als raadslid vooral zijn persoon lijke belangen zou hebben gediend. "Als R.E. van Gelder de enige direc teur, bestuurder en vennoot is van Van Gelder Informatika B.V., kun je toch moeilijk volhouden dat raadslid R.E. van Gelder werknemer is van direkteur R.E. van Gelder," aldus het blad. Van Gelder laat desgevraagd weten ei genlijk niet te willen reageren op "dit soort journalistieke vodden". "Het ver haal zit voor het grootste deel naast de waarheid. Iedere idioot kan wel iets roepen. Moet ik daar dan op reage ren?" De firma heeft inderdaad dertig com puters aan de gemeente geleverd. "Maar als raadslid is mij niets bekend van een besluitvormingsprocedure die tot die levering heeft geleid. Dat is een zaak van de gemeente. Er worden zo veel dingen aangeschaft waar de ge meenteraad niets mee te maken heeft." Offerte Volgens Van Gelder heeft zijn firma van de gemeente destijds een offerte- aanvraag ontvangen. "Daar keken we niet van op. Het is gebruikelijk bij der gelijke aanschaffingen meerdere offer tes te vragen. Wij hebben de onze inge stuurd. Die is kennelijk gehonoreerd, ik vermoed omdat ons aanbod beter van kwaliteit of lager in prijs was." Van Gelder benadrukt dat het initiatief tot de offerte van de gemeente is uitge gaan. "Dat is onder andere, naar ik aan neem, terecht gekomen bij het bedrijf waarvan ik toevallig directeur ben. Dat valt mij niet kwalijk te nemen en wie dat vreemd vindt moet niet bij mij zijn, maar bij de gemeente." Volgens hem is geen enkel raadslid bij de zaak betrokken geweest, "hooguit een keer bij de vaststelling van de be groting of bij het creëren van een kre diet, dat de gemeente dit bedrag mocht uitgeven. Ik zou niet eens weten wan neer dat geweest is. Dat is toch een heel ander verhaal dan wat er in dat vod staat." Hij wijst erop dat het artikel vol halve en on-waarheden staat. "Bij de Kamer van Koophandel kom je bijvoorbeeld heus niet te weten wie de aandelen van een b.v. heeft. Dat is daar niet bekend." 'Op hoge poten' In het artikel in Soesterbij wordt het D66-raadslid Jan van Esseveld opge voerd als degene die achter de leveran tie kwam en "op hoge poten" naar ge meentesecretaris De Kam stapte om te protesteren. "Wat een onzin," laat Van Esseveld we ten. "We stonden met een x-aantal raadsleden in de hal toen die computers binnenkwamen. We zagen erop staan dat ze van Van Gelder's bedrijf kwa- Raymond van Gelder. men, en een van ons - niet ik - stapte op De Kam af, die toevallig langskwam. Die bevestigde dat de spullen van Van Gelder kwamen en dat het juridisch he lemaal snor zat. Ik geloofde dat onmid dellijk - ik vertrouw die man. Ik heb er in elk geval genoegen mee genomen." Van Esseveld wil niet zeggen welke raadsleden er op dat moment bij hem waren. "Het interesseert me eigenlijk heel weinig. Ik snap alleen niet dat er dan zo'n verhaal in dat rotkrantje te rechtkomt. Het is rottig voor Van Gel der. Maar ja, je ziet wat er gebeurt. Er zijn altijd mensen die ergens tramme lant om maken." In tegenstelling tot eerdere berichten zal er morgenavond - donderdag 10 november - géén vergadering plaatsvinden van de raadscommissie Ruimtelijke Ordening. De eerstvolgende vergadering van deze commissie wordt gehouden op dinsdag 29 november. In die vergadering komt o.a. het definitief ontwerp aan de orde van de zwembad/sporthal-accommodatie aan de Dalweg. Dat ontwerp ligt met tekeningen etc. ter inzage in het gemeentelijke INFOcentrum aan de Steen hoffstraat. 15 X 15 cm, per m2 vanaf 30 x 30 cm, per m2 vanaf Als de criminaliteit tot in je eigen woon omgeving doordringt, besef je pas goed dat al die kranteberichtjes geen verhaal tjes zijn van journalisten die om kopij verlegen zitten. In ons goede dorp wordt echt elke week ergens ingebroken of, zo als onlangs, een vrouw in haar eigen huis en op klaarlichte dag overvallen. Zij werd, aldus het politierapport, onderhe vig verzet de woonkamer ingeduwd en op een stoel geplaatst, waarna zij werdt ge bonden aan haar benen, terwijl haar mond werd dichtgeplakt. Een dame en een heer, samen ongeveer even oud als de overvallen vrou w en dus in de kracht van hun leven, hadden de euvele moed om ie mand de schrik van haar leven te bezor gen om de simpele reden dat ze om geld verlegen zaten. Voordat de angst voor een herhaling weggesleten is... De politie vermoedt dat de daders zich richten op bewoners van in de directe omgeving te koop staande panden, zoals ook het geval was toen de smeerlappen aan de huisdeur informatie wilden heb ben over de naast haar te koop staande woning. Ik keek vreemd op toen vanmorgen een surveillancewagen bij ons voor de deur stopte en vier politieagenten uit de auto stapten. Het zag er wat minder bedrei gend uit toen ze allemaal een verschillen de kant opliepen en stencils uitdeelden waarin de aandacht werd gevestigd op de overval en tevens werd gevraagd extra oplettend te zijn. Nog geen twee uur later stopte er een auto voor ons huis waar een man en een vrouw uitstapten, waarvan niet alleen de leeftijd overeenstemde, maar ook de bouw van het gezicht herinneringen op riep aan de samengestelde foto uit hetpo litiebericht. Bovendien toonden ze dui delijk meer belangstelling voor de buren dan voor het koophuis zelf. Ik verbrak het telefoongesprek datik op dat moment voerde, belde de politie en gaf het kente ken van de auto door. Voor een goed sig nalement ging ik zo onopvallend moge lijk in de tuin werken en wachtte na hun vertrek de komst van de politie af. Toen ik het - koud kreeg ze zouden on- middelijk komen - ging ik onver richter zake naar binnen waar de telefoon rinkelde. "IJ spreekt met de poli tie. We hebben de door u gesignaleerde mensen gesproken. Het is een volstrekt onschuldig echtpaar dat op zoek is naar een woning." Nog voordat ik langzaam maar zeker af ging als een vergiet vervolgde hij snel: "Toch bel ik even om u te bedanken. Wilt u ons alstublieft weer bellen zodra u iets opmerkt?" Terwijl ik me dus stond af te vragen waar die politiewagen bleef, was de zaak al ge regeld. Op de manier waarop Overtoom zijn bestellingen pleegt uit te voeren. De Koninklijke Marechaussee heeft vorige week in Soesterberg twee jon gens aangehouden, die met windbuk sen liepen te schieten in de omgeving van de Kampweg. De knapen, beiden 16 jaar oud, kregen een proces-verbaal wegens overtreding van de wapenwet. Alleen deze week: INTENSE eau de parfum van Lancöme van 62,50 voor 19,95 Soesterb.straat 55 - Soest Dagelijks geopend van 9.00-18.00 uur. Zaterdag tot 15.00 uur. INDUSTRIEWEG 16a SOEST TEL. 02155-1 12 76 b.g.g. 2 11 08 Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600

Soester Courant | 1988 | | pagina 1