TWEE TOPPERS! Tb«\ll\IEI\lkjis Frank Masmeyer presenteert 'gymgala' van jubilerende Springbokken Nieuwbouw drukkerij Practicum gestart VAN DER LINDEN PAGli Financiële commissie wuift secretaris Yan Dongen uit Nefkens nu ook dealer Isuzu Thema-avond Vrouwenraad op 15 november De vrouw in de gezondheidszorg Een schoon Soester milieu? Het gaat ook U aan! Bouwmaterialen en verven Zestig jaar gymnastiek in Soest Eerste spade in de grond aan Torenstraat Ledenexpositie Artishock 1988/8* Portefeuille weg bois 7^95 Bessen fv« Expositie Cyril Lixenberg Controle Wet Chemische Afvalstoffen Grote beurt voor de autobranche Comfort classique. SOESTER COURANT SLIJTERIJ-WIJNHANDEL Soesterbergsestraat 49 lel. 12490 Burg. Grothestraat 6 tel 12750 klassiek: Mollerusstraat 7 3743 BW Baarn tel. 02154-12797 K DE BOER EN ZOON BV ADVISEURS VOOR INTERIEUR EN BINNENHUISARCHITECTUUR "Ik heb mijn werk naar mijn beste weten en kunnen gedaan. En steeds in een prettige verstandhouding met deze com missie". Dat zei in zijn dankwoord de fi nanciële topambtenaar, de heer H.S.G. van Dongen, die donderdagavond voor de laatste keer optrad als secretaris van de Financiële Commissie en door wet houder Jan Menne (CDA) werd uitge luid. Officieel neemt de heer van Dongen, die vervroegd met pensioen gaat, afscheid op 29 november tijdens een receptie in de brandweerkazerne, maar Menne wil de nu alvast even stilstaan bij het feit dat zijn financiële adviseur achttien jaarlang secretaris is geweest van de commissie Financiën Grondbedrijf. Hij bood hem een boek aan van Simone Signoret, getiteld "Nostalgie is niet meer wat het was", waarin tot uitdrukking komt dat iemand niet alleen veel van zichzelf kan geven, maar daardoor ook zelf veel wijsheid opdoet. De heer van Dongen heeft vanaf 1970 veel wethouders moeten bijstaan, zoals de heren Van de Arend,Ebbers, burge meester Corver,burgemeester Scholten en de laatste jaren Menne, die hem be dankte voor zijn inzet en werklust. "Vaak kwamen tijdens de commissie vergaderingen alle raadsagendapunten aan de orde" verklaarde de scheidende ambtenaar. "Als ergens in de tekst maar het gulden-teken voorkwam, was het al raak. Sinds de reorganisatie van het gemeen tebestuur is dat anders geworden. Zijn opvolger is drs. B.J.H. Straatman. gevonden in de best gëinformeerde vrouw die er op dit gebied in Nederland te vinden is: Mw. dr. E. Het is nog niet zo lang geleden dat de Vrouwenraad een thema-avond organiseerde rond het onderwerp: Vrouwen en Wonen. Volgens goed gebruik had de Vrouwenraad daarop een ruime adempauze kunnen nemen voor zij aan een nieuw thema begon. Toch confronteert de praktijk van alledag ons soms met problemen die niet op hun beloop en zeker nier onbesproken kunnen blijven. De gezondheidszorg is zo'n veld waar vrouwen meer en meer bij betrokken raken, of ze dit nu willen of niet. De veranderingen daar (lees: bezuinigingen) betekenen vaak een forse lastenverzwaring van vrijwilligers (lees: vrouwen). Gesproken wordt over de opheffing van ziekenhuizen en een uitbreiding van de mantelzorg. De toenemende vergrijzing van de bevolking betekent nog een extra druk op de gezondheids-voorzieningen. Wat betekent dit voor de dochters van de steeds ouder wordende en regelmatig hulpbehoevende ouders? U Begrijpt het al: bij zo'n vraag kan en wil de Vrouwenraad wel even een pauze overslaan. Omdat de korte termijn weinig mogelijkheden bood om zelf wat dekundigheid te vergaren heeft de Vrouwenraad naar deskundigheid buitenshuis gezocht. En ook Borst-Eilers, voorheen medisch directeur van het Academisch Ziekenhuis Utrecht en nu vice-voorzitter van de Gezondheidsraad, een bestuurslichaam dat de regering van beleidsadviezen voorziet. Vanzelfsprekend is de Vrouwenraad zeer enthousiast over deze kans voor 'Soester vrouwen om zich nu eens direkt, in plaats van via de regering, over onze gezondheidszorg te laten informeren. 'Rozenweelde' Anders dan in de advisering aan de regering gebruikelijk zal in het programma ook enige ontspanning zijn ingebouwd. Dit in de vorm van een optreden, verzorgd door spelers uit "Rozenweelde", een musical over de ontwikkelingen in een modern ziekenhuis. De musical werd geschreven door plaatsgenote mw. Bora Lensky en staat onder regie van de hr. Gert Willems. Alweer uniek is dat deze musical pas in januari haar premiere zal beleven in C-drie. De spelers brengen een selectie van liedjes. De thema-avond wordt gehouden op dinsdag 15 november om 19.45 uur in de Open Hof, Veenbesstraat. De toegang en het eerste kopje koffie zijn gratis. Opel-dealer Nefkens Soest is door im porteur General Motors tevens aange steld tot officieel dealer van Izusu. Ge neral Motors bezit 41.6% van de aande len van Izusu en heeft al vele jaren een nauw samenwerkingsverband met deze vooraanstaande Japanse automobielfa brikant en een van 's-werelds grootste producenten van dieselmotoren. Zo is de dieselmotor uit de Corsa en de turbo-dieselmotor uit de Kadett ontwik keld door Isuzu, is de Isuzu Aska de Ja panse versie van de Opel Ascona en brengt Isuzu in Japan de topmodellen in de Vectra, Omega en Senator modellijn op de markt. In Nederland richt Isuzu zich op de lich te 1-tons bestelwagenmarkt met pick- ups, bestelwagens en terreinwagens. In de pick-upklasse heeft Isuzu zo juist de nieuwe "Campo" gëintroduceerd, ver krijgbaar in 3 cabine-varianten met twee of vier wielaandrijving. Ook in de bestel- wagensektor biedt Isuzu tal van moge lijkheden met de nieuwe "Midi" serie, welke bestaat uit een range gesloten bestelwagens,be stelwagens met ruiten, een dubbele cabi ne-uitvoering, de zgn. "aannemer uit voering", combi's en 9-persoonsbussen. Onder de motorkap de keuze uit diesel- of benzinemotor. In de klasse van terreinwagens neemt de Isuzu Trooper een aparte plaats in. Met korte of lange wielbasis is de Trooper als Van of als personenauto leverbaar, zo wel met 2,6 liter injectie benzinemotor of met 2,8 liter turbo-dieselmotor. De Trooper kombineert pure terreinkwali- teiten met het komfort van een mid denklasse personenwagen. De Isuzu automobielen worden over de gehele wereld dooi Isuzu of General Motors op de markt gebracht en zijn sinds 1984 in ons land verkrijgbaar. Door de aanstelling van Opel-dealer Nefkens Soest tot officieel Isuzu-dealer is het leveringsprogramma veel breder geworden, met name op het gebied van lichte transportauto's in aanvulling op de Corsa, Kadett en Omega bestelwa genserie. De laatste jaren zijn er veel nieuwe bouwmaterialen en doe-het-zelf produk- ten op de markt gekomen. Deze produkten geven nogal eens gassen af die schadelijk zijn voor de gezondheid. Belangrijk is, dat de materialen op de juis te manier gebruikt worden. Lees het etiket en de gebruiksaanwijzing van het produkt goed en vraag zonodig de vakman om advies. Hier worden twee veel gebruikte produkten als voorbeeld genoemd: spaan plaat en verven. Spaanplaat Spaanplaat wordt gemaakt door stukjes hout, vlas eh hennep met lijm tot een plaat te persen. Die lijm bevat meestal formaldehyde en dat komt beetje bij beetje uit de spaanplaat vrij. Enkele jaren geleden zorgde formaldehyde voor veel opschudding, toen mensen in gebouwen waarvan de wanden bekleed waren met spaanplaat, last kregen van prikkende ogen en luchtwegen, en hoofdpijn en misselijkheid. Tegenwoordig mag spaanplaat nog maar een wet telijk vastgestelde hoeveelheid formaldehyde afgeven. Wilt u spaanplaat ge bruiken, Iet dan op het volgende: in kleine kamers niet alle muren met spaanplaat bekleden; verwerk per ku bieke meter ruimte niet meer dan 3/4 vierkante meter spaanplaat; gebruik spaanplaat niet in erg warme kamers (temperatuur niet hoger dan 25 8C en niet in vochtige ruimte; de formaldehyde-afgifte wordt anders te ventileer voldoende Verven Iedereen weet dat verven, lakken en houtverduurzamingsmiddelen gassen af geven, die hinder en zelfs gevaar kunnen opleveren. Tijdens het gebruik is dat te merken aan prikkende ogen en keel, en slaperigheid. Ook na de verwerking komen nog lange tijd dampen vrij. Het is dus heel belangrijk om juist die mid delen te kiezen, die uw binnenmilieu zo weinig mogelijk vervuilen. Probeer eens wateroplosbare verven of lijnolieverf. Lees voor u begint de gebruiksaanwijzing goed en neem de volgende regels in acht: niet roken, drinken of eten tijdens het werk; werkkleding en handschoenen dragen, zodat u niets op de huid krijgt; aanbrengen met een kwast en niet met een spuit, omdat daarbij veel meer schadelijke gassen vrijkomen; zeer goed ventileren tijdens het werk, gebruik de ruimte 24 uur niet en blijf in die periode goed ventileren. De Soester gy mnastiekvereniging De Springbokken viert aanstaande zater dagavond 12 november met een groots "gymgala" het zestig-jarig (dus dia manten) jubileum van de gymsport in Soest. In 1928 werd namelijk een van de voorlopers van de Springbokken op gericht: de Soester Turnclub. De be kende Soester tv-presentator Frank Masmeyer zal het gala presenteren. De Soester Turnclub fuseerde in 1971 weliswaar met Crescendo, de r.k. gym- verenigingvan Soest, maar laat zich deze gelegenheid om een feestje te bouwen niet graag ontgaan. Daarvoor is een am bitieus programma gemaakt, waarin alle aspecten van het turn- en gysmnastiek- gebeuren aan de orde komen. Vanaf half acht ontrolt zich in Beukendal een eve nement dat zeker de moeite waard is om gezien te worden. De Springbokken bedrijven hun sport niet op hun eentje, zo blijkt. Ook verte genwoordigers van collega-verenigin gen zullen acte de présence geven op het grote feest in de Soester sporthal. Van de "buren" zijn bijvoorbeeld uitgenodigd Laetitia (Soesterberg), B.G. S.V. (Baarn) en A'67 (Amersfoort). Het rayon 't Gooi Iaat zich representeren met Keizer Otto (Naarden) en H.G.V. (Hilversum). De Stichtse Turnkring is eveneens pre sent, met D.O.O. (Utrecht), Excelsior (Nijkerk) en Sparta (Veenendaal). De Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Bond (K.N.G.B.) laat evenmin verstek gaan en heeft enkele selectiegroepen af gevaardigd, die op het nationale sport centrum Papendal trainen. Alsof dat allemaal nog niet genoeg is heeft het bestuur van De Springbokken zich bovendien verzekerd van de mede werking van de muziekband Jong Bea trix (90 man sterk) uit Hilversum, het ClOS-stuntteam - dat een aantal clow neske nummers zal opvoeren - uit Hee renveen, de dansschool Weiter uit Via- nen en Aerobic Sport Holland. Zij zor gen, aldus Springbokken-voorzitter Piet Ekel, "voor de krenten in de pap" met spectaculaire demonstraties en optre dens. 'Ot en Sien' Uiteraard laten ook de Springbokken zelf zich niet onbetuigd. Met name aan het begin van het programma, dat tot ca. elf uur zal duren, zijn ze present met o.m. een opmars, een vlaggengroep, het clu blied, de vaandelgroet en een massale oefening. Later tonen ze wat ze in hun mars hebben met de individuele vrije oe feningen, de lange mat en allerlei "ou derwetse" bewegingsspelletjes onder het motto "Ot en Sien": zoals hoepelen, steltlopen, krijgertje, etc. "Het wordt een zeer gevarieerd pro gramma," aldus Piet Ekel, die met zijn medebestuursleden en anderen al we ken in de weer is geweest met de voorbe reidingen voor het feest. "Er zit ook een groot show-element in." Hij wijst in dat verband o.m. op de topturnst'ers van Pa pendal onder leiding van de Bulgaarse trainster Despa Katelieva. Het gymgala wordt het sportieve hoog tepunt van het jubileumjaar, dat o.m. ook aandacht heeft gekregen in de vorm van een tentoonstelling in C-drie, die tot en "met aanstaande vrijdag te zien is. Daar is in woord en beeld een flink stuk geschiedenis vastgelegd vanaf 1928, het Olympische jaar, dat een flinke stoot gaf tot de oprichting van gymnastiekvereni gingen alom in den lande, en dus ook in Soest. Ook van de plaatselijke gymnas- tiek-historie is het nodige in C-drie terug te vinden. 'Opvoeding' Die verenigingen werden destijds opge richt, aldus Ekel, om het onderwijs te hulp te schieten. De lichamelijke condi tie van de jeugd liet destijds veel te wen sen over en uit Duitsland waaide de be langstelling voor het turnen over naar Nederland. "Lichamelijke opvoeding", zoals het nog altijd heet, had dan ook nauwe betrekkingen met het onderwijs. "We spreken nog altijd over leraren en lessen," aldus Ekel. De gymnastiek-historie in Soest kent, net als in andere plaatsen, jaren van gro te bloei - ooit waren er 1000 leden - en van neergang. Een natuurlijke ontwik keling, aldus Ekel, die vooral in de hand is gewerkt door de enorme uitbreiding van het aantal sporten, waardoor de jeugd van nu veel meer keuzemogelijk heden heeft dan vroeger. "Destijds wa ren er tien sportverenigingen aangeslo- De selectiegroep van de Springbokken zal zich in eigentijdse outfit ook in Beu kendal profileren. Foto: Herman van Dam. ten bij de Soester Bond voor Lichamelij ke Opvoeding," herinnert hij zich. "Bij de huidige Sportstichting zijn het er vie renveertig!" Ook de Springbokken zijn gevoelig voor "trends". "We hebben nu ook jazz- gymnastiek, aerobig enzovoort. Dat is allemaal het gevolg van de invloed van de televisie." Een onderdeel dat in de loop der jaren in de versukkeling is ge raakt is het heren-gym. "Gymnastiek en turnen oefenen kennelijk de meeste aan trekkingskracht uit op het vrouwelijk ge slacht," constateert Ekel, al ziet hij de laatste tijd wel weer een opleving onder de jongens. Selectieploeg Vooral de jongste jeugd en de ouderen houden zich in Soest bezig met gymnas tiek. "De middenmoot missen we een beetje, de jongelui in de tienerleeftijd. Wat wel sterk groeit is de selectieploeg, het prestatieve onderdeel van de Spring bokken, waarvan momenteel zo'n 30 meisjes deel uitmaken (met nog eens 15 in de "wachtkamer"). Zij trainen drie maal per week en krijgen uiteraard een intensievere begeleiding dan de recrea tieve groepen. De selectieploeg werd onlangs ter gelegenheid van het jubi leum in het nieuwe trainingspak - van glanzende parachutestof - gestoken door Cassandra Mode uit Soest en de meisjes zullen hun nieuwe outfit zater dag in Beukendal voor het eerst aan den volke tonen. Het bestuur doet er nog een schepje bovenop en steekt het hele lei derscorps in fraaie nieuwe (rode) jog- gingspakken, voorzien van het door Jean Dulieu ontworpen Springbok-lo- go- Het wordt zaterdagavond in elk geval een feest voor iedereen die de gymnas- tieksport in Soest een warm hart toe draagt. "We verwachten natuurlijk veel ouders," aldus Ekel. Maar ook be schermheer burgemeester Scholten en tal van ereleden en leden-van- verdienste zijn uitgenodigd voor het sportieve festijn. Direct na de ontvangst van de bouw vergunning voor de nieuwbouw van zijn drukkerij aan de Torenstraat 22- 24 was'één telefoontje van directeur/ eigenaar A. Meijer naar het grondbe drijf H. van Asch b.v. voldoende om direct met de egalisatie van het terrein te beginnen. Binnen luttele dagen was het wat wanordelijk aandoende per ceel met scheefhangende opstallen van de voormalige eigenaar Swager Bouwmaterialen herschapen in een vlak en overzichtelijk terrein, waarop binnen een half jaar een gloednieuw pand onderdak zal bieden aan de be kende drukkerij Practicum, nu nog ge vestigd aan diezelfde Torenstraat op nummer 2D. De heer L. J. Meijer, bij velen bekend als oud-adjudant van het Soester politie korps - maar ook de vader van de eige naar van drukkerij Practicum, de heer A. Meijer - viel woensdag 2 november j.J. de eer te beurt de eerste spade in de grond te mogen steken. Vader Meijer heeft vanaf het moment dat zijn zoon het bedrijf als drukkerij startte (in 1971) veel bijgedragen aan de ontwik keling ervan. Hij heeft zijn zoon met raad en daad terzijde gestaan en de thans bereikte mijlpaal zorgt bij hem voor minstens zo veel voldoening en trots als bij Meijer Junior zelf. Met een ferme zwaai belandde de eerste hap grond naast het gat, dat het begin moet worden van een nieuw drukkerij-tijd perk op een plek niet ver van het huidi ge adres. Drukkerij Practicum b.v. heeft negen personeelsleden in dienst. De onstuimi ge groei gedurende de laatste jaren heeft door ruimtegebrek voor een bijna onhoudbare werksituatie op het "ou de" adres gezorgd. De uitbreiding van het machinepark en de inrichting van de volledig computergestuurde zetterij afdeling dwong het bedrijf tot een nieu we verbouwing, die door allerlei om standigheden echter niet op de meest ideale wijze kon worden doorgevoerd. Een gelukkige samenloop van omstan digheden bracht de heer Meijer tot de aankoop van het stuk grond op een armlengte afstand van zijn bureau. Een op een sprookje lijkende mogelijkheid om tot de nieuwbouw van een zo func tioneel mogelijk pand te komen. Toekomst Drukkerij Practicum houdt rekening met een verder voortschrijdende om zetstijging, die tot stand kan komen dankzij de aanwezigheid van moderne offsetpersen, die middelgrote oplagen in vier kleuren in recordtempo kunnen verwerken. De onlangs geïnstalleerde Een inwoner van Baarn ontdekte in het weekeinde tijdens zijn verblijf in de sporthal Beukendal dat zijn portefeuille uit zijn jas in de kleedkamer was gesto len. Daarin bevonden zich alleen enkele persoonlijke papieren. De familie Meijer poseert nadat de eer ste grond is verzet voor de nieuwbouw van de drukkerij aan de Torenstraat. computergestuurde zetapparatuur draagt bij tot een zeer efficiënte manier van ordervoorbereiding. Aannemer Heymerink is direct na de voltooiing van het eerste graafwerk van Meijer Senior begonnen met de voor bereidingen voor het leggen van de fun dering. Daarboven verrijst in de ko mende maanden een bedrijfspand van 500 vierkante meter, wel een heel ver schil met de huidige 180 vierkante me ter. Het nieuwe pand krijgt een front van 18,5 meter breed en wordt ruim 27 me ter diep. De "voortrein" van de offset wordt ondergebracht op de eerste eta ge, waar zich straks het gehele proces van ontwerp tot neelddrager gaat afspe len. Op de benedenverdieping zijn naast o.a. kantoren, spreekkamers en een ontvangstruimte de drukkerijhal en de binderij geprojecteerd. Dorpsvriendelijk Bij het ontwerpen van het nieuwe ge bouw werd waar mogelijk rekening ge houden met dcrpsvriendelijke aspec ten. Architect Herman de Bruin had vooral opdracht het ontwerp een sfeer mee te geven die het geheel verant woord zou doen passen tussen de be staande bebouwing. Niemand zal in de Torenstraat hebben zitten wachten op een kil uitziend bedrijfspand zonder fantasie, opgetrokken uit onpersoonlijk koud beton zonder meer. De kleine interne bouwcommissie heeft zich door goede adviezen laten leiden en is erin geslaagd een ontwerp op de tekentafels te krijgen dat straks in zijn uiteindelijke vorm zeker ieders instem ming zal hebben. Alleen al het vooruit zicht op het gébruik van een warmge- tinte baksteen als metselwerk voor de buitenmuren moet voldoende vertrou wen geven voor een aanpak die tot een harmonisch resultaat in de karakteris tieke Torenstraat zal leiden. Dertig deelnemers doen dit jaar mee aan de ledententoonstelling van de Vereniging "Artishock" in de perfecte tentoonstellingszaal van het Artis- hockgebouw aan de Steenhoffstraat. Rijp en groen is aanwezig, waaronder vier nieuwe exposanten. Het eerste suc ces was weggelegd voor Jan Nuijten, wiens "Rook, staal en stoom" al bij de inrichting van de expositie werd voor zien van een rode stip en dat betekent: verkocht. De prijzen variëren overigens van vijf tien gulden (computergrafiek van Ray Schlunk) tot achtentwintig honderd gul den (een olieverf van Mia van de Brand). Daarbij valt op dat vaak de goedkope creaties beter zijn dan de duurdere exemplaren. Vertrouwd zijn de werken van Cristel en Henk Fugers, een tekenechtpaar dat al sinds de oprichting van Artishock bezig is met de schilderkunst. Geert de Roo- vere ("zonder titel") excelleert met een bijzonder mooi "ruggetje met paardes- taart." Van de 49 kunstwerken op deze expositie hebben overigens 19 geen titel. Zo niet Freek de Jong, die met "Vlie land" en "Diana" duidelijk herkenbaar is, wat niet gezegd kan worden van Nad- jezjda van Ittersum, die het figuratieve voorgoed en met succes de rug heeft toe gekeerd. Open atelier De meeste exposanten zijn trouwe be zoekers van de succesvolle maandag- avondtekenclub in het Artishockge- bouw, zoals Marcel Kessel, de reclame man Gerrit van Lente uit Baarn en Ted dy ten Bhömer. Haar "Gianna" is nog geen veertien dagen oud. Oude bekenden zijn ook Bram Porten gen, ex-gemeenteambtenaar, Sander de Boer uit Baarn en de fotograaf Fred Schilder met een prachtige caféruïne: Vlaams symbolisme. Ik ben altijd onder de indruk van Ineke Talen die de vorige maand tijdens een Open Atelier de artishockerschakers vereeuwigde in haar eigen specifieke acrylkleuren. Fraai is ook het "roller- werk" van Alice Broer-Boeff. Maar het mooiste vind ik de beide inzendingen van Meindert Rasker, die tijdens een zo merse zeiltocht op de Waddenzee een scheepsjournaal creëerde van teken- en verfmateriaal. Hij is de gangmaker van deze jaarlijkse ledententoonstelling. De bekendste exposant is Carol Voges met "Haven". Zonder Sjors en Sjimmie. Tekenclublid Rien Poortvliet, de Klaas Vaak van de Nederlandse tekenkunst, is niet aanwezig in dit Soester bolwerk. In de sociëteitsruimte valt nog op een fo tocollage van Jan van Vlierden ("ik te ken geen tekens") over good-old Pieter Henke, één van de steunpilaren (De Po ten van Pieter) van de vernieuwde ver eniging. De opening werd vrijdagavond verricht met een optreden van de zangeres/en tertainer Astrid van het Lam, die veelta lige liedjes zong en zichzelf op de gitaar begeleidde. Een feestelijke, ouderwetse avond. Het gaat goed met Artishock! De tentoonstelling duurt nog tot 20 no vember, is te bezichtigen op zaterdag- en zondagmiddag van drie tot vijf uur en tij dens de overige Artishockactiviteiten. J.V. In het Joods Historisch Museum te Am sterdam wordt op 17 november a.s. een expositie geopend van het werk van Cy ril Lixenberg. Hij is bekend in Soest als kunstenaar die betrokken was bij de kunstzinnige vormgeving, zowel binnen als buiten, van het nieuwe politiebureau aan de Dalweg. Lixenberg exposeert in de hoofdstad waar hij woont een nieuwe serie grafiek, wandpanelen en beelden ter gelegen heid van het verschijnen van een boek over zijn werk. De tekst van dit boek is geschreven door Frans Duister, hoofd redacteur van "Kunstbeeld" en uitgege ven bij een uitgeverij van kunstmono- grafiëen te Venlo (postbus 5). Het boek is op zich al een kunstwerk. Voor deze uitgave heeft Cyril Lixertberg twee zeefdrukken gemaakt in een oplage van ieder 150 exemplaren (formaat 60x60 cm) die tegen een speciale prijs le verbaar zijn. 1985 Fitou A.C. Mooie rode wijn met veel kleur en body. Fitou was ooit de enige rode wijn met een Appellation Controlée in de Languedoc. Jaarlijks wordt zo'n 400.000 liter afge werkte olie en zo'n 200.000 liter aan overige chemische afvalstoffen uit de autobranche op niet-legale wijze ver wijderd. Dat blijkt uit een onderzoek dat het afgelopen jaar door het ministe rie van VROM, de provincie Utrecht en de Utrechtse gemeenten in verricht; het diende om vast te stellen hoe be drijven in de autobranche omgaan met de vrijgekomen chemicaliën. De eerste bezoekronde bij de autobe drijven ging op 1 oktober 1987 van start. Blijkens de interimrapportage, waarin de resultaten zijn weergegeven, zijn in totaal circo zeshonder garages, autos- puiterijen en anti-roestbehandelingssta- tions bezocht. Bij deze bedrijven komt gemiddeld per jaar zo'n 1.800.000 liter afgewerkte olie en zo'n 400.000 liter aan koelvloeistoffen, remolie, oplosmidde len, verf en ontvettingsmiddelen vrij. Aangezien dit milieu-schadelijke stof fen zijn moeten ze op grond van de Wet Chemische Afvalstoffen worden afge geven aan inzamelaars en/of verwerkers met een speciale vergunning. Het onderzoek toont aan dat dit nog te weinig gebeurt. Tijdens de eerste con trole is de bedrijven gewezen op de wett- telijke bepalingen en de provincie ver wacht dan ook dat na het tweede bezoek nog slechts een klein deel zal overblijven waar een derde controle nodig is. Mo menteel worden de bedrijven, waar te kortkomingen zijn geconstateerd, voor de tweede keer bezocht. Het project wordt bekostigd door VROM, omdat het past in het kader van de handhaving van milieuwetten. In dit geval de Wet Chemische Afvalstoffen, waarin staat dat chemische afvalstoffen op een doelmatige manier uit het milieu moeten worden verwijderd. De over heid wil zo de milieuverontreiniging te gengaan. De interimrapportage zal binnenkort worden besproken in de Statencommis sie Milieu. Een goeie stoel is uw vriend. Hij draagt uw vermoeide lichaam komfortabel en behaaglijk. Zijn solide konstruktie kan tegen uw stootje en zijn stijlvolle karakter geeft een vertrouwde sfeer aan uw interieur. Zo'n goeie vriend kies je toch heel zorgvuldig?

Soester Courant | 1988 | | pagina 9