JtJll WEEKEND RECEPT K»9 O KODAK S 300 MD KLEINBEELD COMRACTCAMERA p SILVER STAR VIDEO Film van de week 't Zwaantje Videotheek Silver Star start met cd's teren s ïllem Van Oosten fotoservice X VIDEO TOP 10 TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvoorderiwoQt SOESTER COURANT PAGINA 11 ERGEREN door Arie VERBAZEN Autospiegels vernield Snelle bromfietsen NIEUW slechts f165,- en bovendien de eerste film gratis ontwikkelen en afdrukken. Hubertus-diner in 't Zwaantje Een culinair rustpunt in uw „jachtig" leven. Bruine bonensoep met rundvlees Vinyl, Cocosmatten, Rails, Gordijnen, Matrassen en Meubelstoffen bij: Stichting Voetbaltoernooi Tijd voor een schoon- heids(k)uurtje? <Q> ymvEiDo Studio hariaharwoeziK Theo Voorbij: 'Inspelen op toekomst van compactdisc-video' Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant STEGAS Onderhoudscontract UNIOUCHABILS THE UNTOUCHABLES n V9 6. voor doe-het-zelvers Bijzonder fruit uit eigen tuin (deel 1) ^X^Wandelaar Als Aristoteles, naamgenoot van Arie maar dan wel van een beter wijnjaar, als die Aristoteles niet had vastgesteld dat de zenuwen uit het hart komen, dan zouden we geneigd kunnen zijn te veronderstellen dat ze aan de herse nen ontspringen. Novembermaand, vallende bladeren. Wat waren we de afgelopen week in Soest weer van slag. De commotie in volgorde van Op komst: 1. Gelezen in Arie's eigen Soester Courant, woensdag 9 november jl. "Tout Soest, en nog wat meer, aanwe zig bij de opening van een galerie. Daarbij o.a. burgemeester Paul Schol ten, die in zijn toespraak het verlangen uitsprak dat beeldende kunstenaars er iets aan zullen gaan doen in hun uit drukkingsvormen de afstand naar een groot publiek te verkleinen. De burge meester is van mening dat beeldende kunstenaars zich beter moeten realise ren wat een groot publiek aan spreekt." Met deze volstrekt persoonlijke op vatting en intentie kwam Soester Paultje in aanvaring met de gevestigde meningen van "Tout Soest" (Minus Arie en Marie en 40.001 andere inwo ners van Soest). Het kwam hem duur te staan. Arie's verbazing daarover. In het begin van de zestiger jaren wer den beeldende kunstenaars, zij niet al leen overigens, mondiger en gingen te recht op tal van terreinen overheden kritischer volgen. Dit gezonde wan trouwen mondde uit in een andere, opener samenleving. De rekbaarheid daarvan is tussen toen en nu nogal eens op de prof gesteld. Dat men daar bij over de schreef ging schijnt er bij te moeten en kunnen horen. Vandaag, 1988, kan zonder voorbehoud worden vastgesteld dat ongeveer ieder onder werp bespreekbaar is. Openheid. Burgemeester Scholten, louter en al leen namens zichzelf sprekend, zoals ook zijn collega's uit het college bij an dere gelegenheden deden, deed zijn eerder in deze kolom gesignaleerde zegje. "Tout Soest", zonder U en ons dus, viel er over. Daarvan getuigde onder meer een redactioneel artikel in deze Soester Courant Het kan zijn dat Arie geschuffeld is, maar openheid impli ceert toch ook het ongeschreven recht, dat naast overheden ook privé-perso- nen beeldende kunstenaars in het al gemeen, mogelijk Soesters in het bij zonder, met een portie gezond en kri tisch wantrouwen mogen volgen. Openheid, in Soest een nog niet ont dekte, laat staan geaccepteerde kunst vorm. 2. Onze eigen Soester Knol de afgelo pen week met de door de gemeente kado gegeven fiets op de stoep van het oude Raadhuis, Van haar mocht B. en W. de tweewieler in het haar smeren. Wat was ze, terecht en begrijpelijk, kwaad. Uitkering gemeentelijke so ciale dienst stopgezet wegens een te lang verblijf in het buitenland. Met Monique het raadhuis op hol. Opperhoofd Rip van de sociale dienst weigert in eerste instantie commen taar. His Masters Voice, voorlichter Ben van Os, beschermt vervolgens de privacy van zijn dorpsbewoners door te verklaren niet te weten of de te snel fietsende Monique een uitkering ge niet. Discretie van een tuinkabouter, aan gezien het slachtoffer zelf overal aan plakt dat ze er wel een heeft, maar de uitkering na het winnen van Olym pisch goud niet ontvangt. Nadat Soest door de landelijke pers voor deze kneuterige mentaliteit te kijk is gezet, komt als mosterd na de maaltijd een serie tegenstrijdige ver klaringen. De Gooi- en Eemlander meldt dat een gemeentelijke adviescommisie heeft geadviseerd voor vrouwtje Knol een uitzondering te maken, en alsnog tot betaling van vijfhonderd gulden over te gaan. De Telegraaf daarentegen laat Monique vertellen dat het hier een computerfout betreft (zal toch niet waar zijn Raymond van Gelder) en dat het misverstand intussen prettig is op gelost. Hopman Rip van de gemeente lijke sociale dienst torpedeert vervol gens in dezelfde krant deze uitspraak met de opmerking: "Dat gezien de bij zondere omstandigheden, waartoe het langdurig verblijf in het buitenland van Monique behoort, besloten werd dat zij van dit verblijf (lees Olympi sche gouden medaille) geen financiële nadelen zal ondervinden. Computer dus wel in orde! Arie's advies! Ontwerp nog eens een Rampenplan, maar dan een die voor ziet in dit soort toestanden. 3. P.v.d. A. fractie-voorzitter Ray mond van Gelder op ene ongehoorde wijze in opspraak gebracht. Het pulp- en puinblad Soest Er Bij, vol gekrabbeld door anonieme ongewas sen geesten, die regelmatig aan psy chiaters en smaadprocessen ontsnap pen, berichtte onlangs over de levering van computers door Van Gelder In- formatika. Een bedrijf waar de fractie voorzitter van de P.v.d. A te Soest di- rekteur, bestuurder en vennoot van is. Het betrof hier een levering van com puters aan de gemeente Soest. Levering met een luchtje, suggereerde Soest ER Bij. Arie en Raymond van Gelder, ze zijn het op tal van punten meer niet dan wel met elkaar eens. Desondanks be treurt Arie het dat een integer politi cus het noodzakelijk achtte zich als vo- Twee jongens van 13 jaar zijn door een bewoner van de Kolonieweg betrapt toen ze de spiegel van zijn auto verniel den. De man nam de jeugdige Soesters mee naar het politiebureau. Daar beken den ze dat ze nog een autospiegel had den vernield. Na een berisping werden ze door hun ouders opgehaald. Twee bromfietsers reden vrijdagmiddag zo hard over de Dalweg dat de politie ze niet kon aanhouden. Enige tijd later ge beurde dat toch toen de jongens werden gesignaleerd bij een snackbar in het Smitsveen. De opgevoerde brommers werden voor een technisch onderzoek meegenomen naar het bureau. !$5*&GOÈQr Jk automatische belichting automatisch filmtransport Kodak automatisch terugspoelen ingebouwde flitser GRATIS: Kodacolor Gold film en Kodak Photolife batterijen 5 JAAR garantie Soesterbergsesiraat 57 Winkelcentrum Soest-Zuid 02155-13109 Van W eedestraat 147Soestdijk02155-25942 Restaurant 't Zwaantje houdt op za terdag 19 en 26 november een Huber- tus-diner met als thema 'De jacht on der de meute'. Het diner bestaat uit vijf gangen, waar onder een warm buffet met wildspecia- liteiten. De jachtvereniging Soestdijk zal de gasten met jachthoornsignalen verwelkomen en tijdens de avond enke le optredens verzorgen. Master drs. J. Mostert van de vereniging zal daarna een uitleg geven over het thema van het Hubertus-diner. Ook het trio Swanink gelvrij verklaarde te moeten verdedi gen. Ieder mens loopt toch met een grote boog om een hoop stront heen die hij tegen komt. En wat SoestErBij betreft, het werd gekwalificeerd als zijnde een "onder gronds blaadje". Een ernstige en ergerlijke misvatting, ondergrondse blaadjes hebben hun oorsprong in vijf bange oorlogsjaren. Ze werden geschreven en verspreid door mensen die er hun leven voor waagden, in een aantal gevallen offer den. Ondergrondse blaadjes, ze brachten naast geloof en hoop de waarheid bo ven water. Dat is wezenlijk iets anders dan de boodschappen die op het toiletpapier van SoestErBij worden gedeponeerd. ARIE WANDELAAR verleent muzikale medewerking, terwijl de heer J. van Slooten exposeert in 't Zwaantje met jachtaquarellen. Voor informatie over het Hubertus-di ner kan men terecht bij de heren C. Leenaerts of Holtgrefe van het restau rant aan de Rademakerstraat in Soes- terberg. Rademakerstraat 2 3769 BD Soesterberg Tel. 03463 - 14 23 Nu de dagen korter worden en het buiten ook steeds minder aangenaam wordt komt de vraag naar een rijke, met peulvruchten gevulde, soep naar voren. Voor een derge lijke soep leent een mooi stuk runderborst- vlees (eigenlijk beter bekend als klapstuk) zich heel goed. Reken voor 4 personen op 1 stuk runder- borst van 500 a 600 gram. Verder heeft u nodig: 2 middelgrote preien, 2 uien, 1/2 selderijknol, 1 a 2 grote blikken of potten gekookte bruine bonen. Maak de preien schoon. Snijd het witte en licht geelgroene gedeelte in smalle rin getjes. Snijd de (te) groene delen in grove stukken. Leg het vlees in een pan en schenk er 11 2 liter kokend water bij. Breng alles aan de kook en schuim het oppervlak enkele ma len zorgvuldig af. Voeg de (te) groene de len van de prei, 2 laurierbladeren, 2 theele pels zout en 1/2 theelepel grof gemalen zwarte peper toe. Leg het deksel op de pan en laat het vlees in 2 uur heel zachtjes gaar koken. Snipper intussen de uien en schil het stuk selderijknol, was het een rasp het op een grove rasp. Neem het gare vlees uit de pan en zeef de bouillon door een tevoren vochtig ge maakt stuk (kaas)doek. Prak de helft van de bruine bonen fijn en voeg ze samen met prei, uien en knolselde rij bij de bruine bonen (en het vocht uit potten of blik) bij de bouillon. Laat alles gedurende 20 minuten zachtjes koken. Roer de soep van tijd tot tijd even goed door. Snijd het vlees intussen in kleine blokjes en verwijder eventueel het vet. Voeg het sa men met de rest van de bouillon. Breng al les onder voortdurend roeren langzaam aan de kook. Roer eventueel nog 2 eetle pels fijngehakte peterselie door de soep. Dien de soep onmiddellijk hierna op. Tip: Geef er sneden (beboterd) boeren bruinbrood bij. Zet voor de liefhebbers een potje mosterd op tafel. Bereidingstijd :35 minuten Energie per portie: 2505 kJ 600 kcal) Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 -19600 Jeugdzorg Soest postbus 250 - 3760 AG In het kader van minderheden en sport houdt de stichting Jeugdzorg op zater dag 19 november een zaalvoetbaltoer nooi voor Nederlandse en buitenlandse jongeren uit de verschillende buurthui zen en jongerencentra. Het toernooi vindt plaats in sporthal 'de Banninghal in Soesterberg, aanvang: 17.00 uur. De volgende groepen/orga nisaties nemen deel aan het toernooi: de Molensoos, J.O.C. De Rank, Ma rokkaanse- en Turkse jongeren, bewo ners de Meent en buurthuis de Vang rail. "Het Kruispunt", Albert Cuyplaan 200, tel. 21987. Donderdag 17 november: Van 16.00 tot 17.30 uur timmergroep. Kinderen van 8 t/m 12 jaar kunnen fi guurzagen en allerlei dingen timmeren. Het kost f 1,- per keer. Vrijdag 18 november: Van 16.00 tot 17.30 uur is er een kook- kursus voor 9 t/m 12 jarigen. Deze keer gaan we pizza's maken, zonder vlees. Je kunt je hier nog voor opgeven. Het kost f 15,- en het zijn 8 lessen. Zaterdag 19 november: Van 9.30 tot 12.00 uur is er een naai- en knipkursus voor buitenlandse meisjes. Het zijn 10 lessen en kost f 25,-. Maandag 21 november: Van 16.00 tot 17.30 uur begint een nieuwe kookkursus voor kinderen van 6 t/m 12 jaar. De kookkursus bestaat uit 8 lessen en kost f 15,-. Dinsdag 22 november: Van 16.00 tot 17.30 uur kunnen kinde ren van alle leeftijden langs komen om een spelletje te doen, te kleien, of een (strip) boek te gaan lezen. Het kost f 0,50. Woensdag 23 november: Om 14.00 uur is er instuif. Deze keer gaan we (Sinterklaas en Zwarte Piet) maskers maken. Alle kinderen van 4 t/m 12 jaar zijn welkom. Entree f 0,50. Het duurt tot 15.30 uur. Van 16.00 tot 17.30 uur is het vrije in loop voor tieners vaji 12 tot 16 jaar. Van 19.00 tot 21.ÓÖ uur is er een brei- groep die f 15,- kost voor 10 keer, enen naai- en knipkursus die f 25,- kost. Programma van 'de Praatpaal', Wijk centrum Smitsveen. Smitsweg 311/ 313, tel. 19546. Maandagavond: Timmerclub van 18.30 tot 20.00 uur voor 10 t/m 13 jari gen. Kosten f 1,- per week. Dinsdagmiddag: Tienermiddag voor 12 t/m 16 jarigen van 16.00 tot 17.30 uur. Toegang gratis. Dinsdagmiddag: Aerobic en Jazzballet voor 9 t/m 12 jarigen. Van 16.00 tot 17.00 uur hier, kunnen nog enkele kin deren bij. Dinsdagavond: Dansavond voor vol wassenen. De serie die nu loopt is vol, maar voor de volgende serie kan men zich weer opgeven. Dinsdagavond: Tienersoos van 19.00 tot 21.30 uur. Voor 12 t/m 16 jarigen. Kosten f 1,- per keer. Woensdagmiddag: Instuifmiddag voor 4 t/m 12 jarigen, van 14.00 tot 15.30 uur. Kosten f 0,50 per keer. Woensdagavond: Wijkavond voor vol wassenen, van 20.00 tot 22.00 uur. Toegang gratis. Donderdagochtend: Peuter/oude rochtend van 9.30 tot 11.30 uur. Kos ten f 3,- per ouder/kind paar. Donderdagmiddag: Kookgroep voor 6 t/m 9 jarigen, van 16.00 tot 17.00 uur. Kosten f 15,- per 10 keer. Vrijdagmiddag: Sporten met tieners van 12 t/m 16 jaar, van 16.00 tot 17.30 uur. Kosten f 1,- per keer. Vrijdagavond: Tieneraktiviteit 1 keer per maand. Kosten afhankelijk van de aktiviteit. Eerste keer op 25 nov. van 19.00 tot 22.00 uur. Voor al deze aktiviteiten (behalve de woensdagmiddag) moet men zich van- tevoren opgeven, tel. 19546. Kom even langs! U voelt zich een ander mens na een verkwikkende schoonheids behandeling. Burg. Grothestraat 25 Soest Tel. 2 04 88 Gezichts- en lichaamsverzorging Videotheek Silver Star heeft sinds kort ook cd's in de schappen van de winkel aan de Dillenburglaan. Nu al beschikt Theo Voorbij over een voor raad van bijna vijfhonderd stuks, maar dat aantal wordt op korte termijn uit gebreid tot duizend. Theo Voorbij speelt daarbij in op de toekomstige ontwikkelingen van de compactdisc-video's, de moderne ap paratuur waarbij muziek kan worden geluisterd terwijl men naar de bijbeho rende beelden kijkt. "Ik wil nu al naar die combinatie toewerken. Over twee jaar kan ik daar niet mee beginnen, dan loop ik achter de feiten aan. Een ander argument is de service voor de klant. Nu heb ik de cd's en de video's onder één dak," verklaart Voorbij. Hij voert het populaire reportoire en zal zijn inkoopbeleid zo veel mogelijk af stemmen op de wensen van de klant, efflriB&v Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten iets wat bij de verhuur van de video's al het geval is. Als een gevraagde cd niet in voorraad is wordt die direct besteld, waarna de klant telefonisch bericht krijgt op het moment dat de cd binnen is. Nog voor de intocht van Sint Nico- laas wil Voorbij zoveel mogelijk in huis hebben om de mensen te kunnen hel pen. Voor de cd's wordt een aparte hoek in gericht. De toonbank van Silver Star zal daarom worden veranderd en wordt aan één zijde aangepast voor cd-lief- hebbers die hun favoriete muziek eerst willen horen. "Ter introductie van de cd's zal ik leuke aanbiedingen doen. Op iedere cd geef ik voorlopig twee gulden vijftig korting. Daarnaast ga ik met een stempelkaart werken. De mensen krij gen bij 16 stempels vijftien gulden kor ting op de volgende cd, maar dat geldt dan alleen op cd's van boven de dertig gulden. Prijstechnisch wil ik laten zien dat we er zijn. Vandaar de voordelige prijzen." "De cd-markt is nog groeiende, terwijl de video de piek heeft bereikt. De sterk stijgende lijn heb je gehad. De meeste mensen hebben al een videorecorder, waardoor er nu een verzadiging op treedt. Voor mij persoonlijk is het een uitdaging, omdat ik na vijf jaar video iets anders erbij wil. Iets nieuws is altijd leuk. Bij de videobanden moet je na tuurlijk altijd alert zijn, maar je gaat toch op een gegeven moment op routi ne draaien. Er zitten voor mij niet veel nieuwe kanten aan en daarom is het Theo Voorbij in zijn speciaal ingerich te cd-hoek. voor mij leuk om met cd's te beginnen. Dan is nu het goede moment. De klan ten die we nu zien zijn heel enthousiast over de cd's. Als ik daar op mag voort borduren denk ik dat het zal inslaan." Import-video Vanzelfsprekend blijft Theo Voorbij ook bij de les als het gaat om de verhuur van videobanden. Volgende week krijgt hij de importversie van de met ne gen Oscars bekroonde film 'The Last Emperor' binnen. De Nederlandse ver sie met ondertiteling verschijnt pas in februari op de markt. Zodra de cd-hoek bij Silver Star is ingericht stopt Theo Voorbij overigens met de verhuur van de banden van Betamax en Philips. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel.(02155)13014-12577 ESSELTE CtC VIDEO Robert de Niro en de met een Oscar-bekroonde Sean Connery in een grandioze film over de misdaadkoning Al Capone. Het verhaal speelt zich af in het Chicago van de dertiger jaren, waar de verschillende misdaad bendes een bloedige strijd om de macht leveren. Het middelpunt is Al Capone, die de stad met behulp van geweld en corruptie met ijzeren hand bestuurt. Om de enorme opkomst van de misdaad tegen te houden is er een specia le eenheid gevormd binnen het politiecorps, onder leiding van de jonge Eliot Ness. Samen met zijn collega's zet hij ondanks de bedreigingen zijn leven op het spel, om de ongekroonde koning ten val te brengen. 1. Flodder 2. Lethal Weapon 3. Raw Deal (Schwarzenegger) 4. Platoon 5. Dirty Dancing (import) P i. The Golden Child 7. Three Amigos 8. The Fly 9. Crime Story (1) 10. Avenging Force Erik van Dorresteyn f/ medewerker 't Vaarderhoogt Fruit kweken in de eigen tuin is voor velen een goed haalbare en leuke vrijetijdsbesteding. In menig ach tertuintje groeit een appel, pruim of peer, bekleedt een doornloze braam een muur of schutting of gedijt een bedje aarbeien. Het is in onze tuin echter ook heel goed mogelijk om meer bijzondere fruitsoorten en/of rassen aan te plan ten en te oogsten d.w.z. vruchten die zelfs in gespecia liseerde groenten- en fruitwinkels niet of zelden ver krijgbaar zijn. Hiertoe behoren o.a. diverse ouder wetse of niet commercieel te kweken appel, peren, pruimen en kersen rassen. Maar ook kweeperen, mis pels, vijgen, japanse wijnbessen, Taybessen en Moer beien. In deze en de volgende aflevering, aandacht voor deze bijzondere fruitgewassen. Ouderwetse rassen Veel fruitliefhebbers denken nog wel eens met heim wee terug aan vruchten als de Sterappel, De Brabant se Bellefleur of de Suikerpeer. Vooral de wat ouderen onder ons hebben deze in het verleden volop gegeten en vaak ook zelf "geplukt" in de tijd dat appeltjes pik ken nog een sensatie betekende. De meeste oude fruitbomen zijn echter intussen gesneuveld en heb ben, in ieder geval op commerciële fruitkwekerijen, plaats gemaakt voor moderne, veel produktievere rassen. Vandaar dat deze oude fruitrassen niet veel meer in de winkel te vinden zijn. Gelukkig zijn er nog veel van deze rassen bewaard gebleven en worden er nu voor particuliere aanplant gekweekt in de handza me spil- of struikvorm. Deze kweekvorm wordt zo'n 2-3 m hoog en is daardoor gemakkelijk te snoeien en kan de pluk eenvoudig worden uitgevoerd zonder klim materiaal. Eventueel kan een bespuiting tegen ziekten op simpele wijze plaatsvinden. Er zijn overi gens tegenwoordig goedwerkende milieuvriendelijke ziektebestrijdingsmiddelen verkrijgbaar in de vak- handel. Vaak zijn deze oude rafcsen ook in half- of hoogstamvorm te leveren of kunnen ze door het tuin centrum op verzoek besteld worden. Voor half en hoogstambomen is wel aanmerkelijk meer ruimte no dig. Een halfstam wordt zo'n 3-4 m hoog, terwijl een hoogstam wel 5-7 m kan worden. De aanplant van de ze oude fruitrassen laat het verleden weer leven. We eten weer "Groninger Kroon" of "Oogstappel" of stoven de appels van de "Zoete Ermgaard". Moerbei De zwarte Moerbei of Moerbezie (Morus nigra) is en boom of struik voor een voedzame niet te droge grond en groeit het beste op een beschutte zonnige plek. De donkerrode tot zwarte vruchten, die sterk aan bramen doen denken verschijnen vanaf juli en zijn zoet van smaak. De plant is zelfbestuivend en kan dus alleen staand worden gebruikt. Tijdens droogteperiodes in het groeiseizoen moet flink water worden gegeven, omdat de moerbei erg aan de oppervlakte wortelt. Als opgaande boomvorm is de moerbei vrijwel nooit te koop. We zien meestal treurvormen op diverse stam- hoogten geënt in de handel of struikvormen die zich prima langs een zuidmuur laten leiden. Wat de snoei betreft is het van belang te weten dat de moerbei op eenjarig hout bloeit. In de zomer worden zeer lange scheuten getopt, zodat zijscheuten ontstaan. Ingrij pender snoei kan in januari plaatshebben.

Soester Courant | 1988 | | pagina 11