Discussie over tropische regenwouden aruohocK Kunstveiling Amnesty in C-drie 'De wereld van de strip' Deuk? DIK BOS B v WOENSDAG 16 NOVEMBER jgaa SOESTER COURANT PAGINA 15 C-drie feest Landelijk overleg Budgetfinanciering Jazz-concert Kunstveiling Cursussen Expositie Workshop Krant niet ontvangen? Vergadering van de Soester Zakenkring Gratis concert jazzkwartet in C-drie Foto-expositie over natuur in C-drie Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Museum Oud-Soest algemene radio omroep soest Vrijwilligers Vakature Bank Jubileumconcert van COV in Baarn Hulporganisatie rekent op 15.000 gulden Nieuw boek van Soester auteur Thomas Leeflang BI: WERELD VAN AUTOSCHADE Donderdag 17 november Filmhuis: 'A month in the country Vrijdag 18 november Filmtheater: 'Cry Freedom' Wie personeel zoekt leest de Soester Courant Gas-en caibedrijf Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' olux Cultureel Creatief Centrum C-drie viert op donderdagavond 15 de cember feest. Iedereen is welkom, zowel alle medewerkers, cursisten, bowling- bond leden van C-drie als de Soester be volking. De avond zal beginnen met een optreden van de cabaretière Doris Baat- en. Daarna zal de muziekgroep Bubbels en zijn rythmisch trio de avond tot een swingend geheel brengen. Het trio be staat uit de zanger/gitarist Bubbling Toorop, de Hot violist Titi Djardo en de jazz-accordeonist Jean Pierre Coco Guiran. De muziek die ze spelen kunnen we re kenen tot het zogenaamde 'hot Jazz'. Het is een al wat andere jazz-stijl, be kend van onder andere Django Rein- hardt en Stuff Smith. Afgelopen week is in C-drie een bijeen komst van directies voor muziekscholen en creativiteitscentra gehouden. Er werd vergaderd over "hoe te overleven als overheidsgelden schaars worden". De lokatie van C-drie was bewust geko zen door de L.O.K. V. (landelijke onder steuning kunstzinnige vorming), omdat C-drie een uniek experiment is. In Ne derland zijn er geen vergelijkbare centra te vinden. Horeca, bowlen, cursussen, vergaderingen, exposities, theater in een gebouw en alles zo goed mogelijk com mercieel doordacht, waardoor de cur sussen betaalbaar blijven en de culturele activiteiten niet veel behoeven te kosten. Uit de bijeenkomst is gebleken dat veel direkteuren met bewondering naar het Soester centrum hebben gekeken. C-drie is blij met de ontwikkelingen rond budgetfinanciering. Met enige garantie voor de komende jaren moet het mogelijk zijn zakelijker en bedrijfs matig beter te opereren. Landelijk zijn gemeentes overal bezig vormen te vin den voor een goede financiering van o.a. welzijnsvoorzieningen. En dat valt niet mee. Ook in Soest zijn we er, wat betreft de afspraken tussen de gemeente en C-drie, nog niet helemaal uit. Daar wordt hard aan gewerkt. Voor het einde van dit jaar hopen we de afspraken voor het experiment tot budgetfinanciering voor 1989 en de daaropvolgende jaren af te ronden. Zaterdag 19 november speelt het kwar tet Jan Verweij/Wiebe Haanstra in C-drie. Aanvang: 20.30 uur. Toegang: gratis. Vanaf vandaag zijn in C-drie kijkdagen voor de kunstveiling van 18 november. Ook morgen en vrijdag kunt u nog ko men kijken naar de vele kunstwerken, die welwillend zijn afgestaan door kun - stenaars uit Soest en wijde omtrek. Zoals bekend wordt de veiling georganiseerd door de Soester afdeling van Amnesty International, die daarmee al de lande lijke pers haalde. Het kan dus wel eens heel druk worden op de veiling en daar mee erg spannend. De stukken worden met een minumum inzet aangeboden en daarna door opbod geveild. Ook een schriftelijk bod doen is mogelijk voor degenen die niet aanwezig kunnen zijn. De veiling staat onder leiding van vei lingmeester Van Zadelhof. De avond wordt gepresenteerd door de welbeken de Milou van Sprang. De avond begint om 20.00 uur in de Grote Zaal van C-drie. In het nieuwe seizoen januari-juni 1989 biedt C-drie twee nieuwe cursussen aan op het gebied van de kunstgeschiedenis. Omdat er zoveel belangstelling was voor de introductie cursus kunstgeschiedenis in dit afgelopen seizoen, is het aanbod uitgebreid met 2 korte cursussen: Cursus Impressionisme: 6 lessen/prijs f 75,-. Startdatum: vrijdag 17 maart 1989. Cursus Kunst van de 17e eeuw: 8 les sen/ prijs f 100,-. Startdatum: vrijdag 17 maart 1989. Wanneer men de cursussen beide wilt volgen, bedraagt de cursusprijs in totaal slechts f 160,-. Deze cursussen worden gegeven door de C-drie welbekende do cente Klaaske de Vos. Zij geeft in het centrum ook de introductie cursus kunstgeschiedenis. Voor informatie, tel. 22188. Machiel de Vos exposeert vanaf zater dag 19 november met foto's over de na tuur. (zie persbericht op deze pagina). De docent Wim Burghouwt geeft op za terdag 19 november een workshop ge dichten. In C-drie wordt de les tussen 10.00 en 16.00 uur gegeven. De kosten bedragen 25 gulden; schriftelijk voor 18 november aanmelden bij C-drie, tel. 22188. Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. De Soester Zakenkring houdt op dins dag 22 november de algemene ledenver gadering in restaurant 't Zwaantje in Soesterberg. Tijdens die jaarlijkse bijeenkomst zal voorzitter J.L. Bilek zijn jaarrede hou den, terwijl daarna de heer drs. H.F. Witte, secretaris van de Kamer van Koophandel in Amersfoort, een inlei ding houdt over het veelbesproken on derwerp '1992'. De aanvang van de vergadering is 19.30 Op zaterdagavond 19 november speelt het kwartet Jan Verwey/Wiebe Haan stra in Cultureel Centrum C-drie. De aanvangstijd is 20.30 uur; toegang gra tis. Het kwartet Jan Verwey/Wiebe Haan stra heeft de afgelopen twee jaar een be hoorlijke reputatie opgebouwd in de re gio Amersfoort. Het kwartet bestaat uit pianist Wiebe Haanstra, bassist Willem Meyboom, drummer Ab. v.d. Berg en Jan Verwey op de mondharmonica. Een mondharmonica is vrij ongebruikelijk in het jazz-wereldje en Jan Verwey wordt dan ook regelmatig vergeleken met Toots Tielemans. Toch heeft deze be gaafde musicus een duidelijke eigen stijl en is er weinig van te merken van imita ties. De Soester Jan Verwey doet overi gens ook veel studiowerk en is regelma tig gastsolist bij de Skymasters, het Me- tropole orkest en andere orkesten. Het aantrekkelijke van het kwartet in deze formatie is dat het programma afgewis seld kan worden met typische piano stukken. Een programma bestaat uit in getogen ballads en swingende jazz, waarbij verschillende solo's niet zullen ontbreken. Aangezien men verwacht dat het op 19 november bijzonder druk zal worden in C-drie, wordt het concert in de gezellige open ruimte van het Witte Caf/e gege ven. Dit betekent dat iedere bezoeker vrij binnen kan lopen om van prettige swingende easy-listening jazz te genie ten. Vanaf 19 november exposeert Machiel de Vos in het cultureel centrum C-drie. De expositie bestaat uit foto's, waarin de natuur in al zijn facetten belicht wordt. Machiel de Vos geboren op 5 februari 1936, autodidact natuurfotograaf uit Leusden-Zuid, is opgegroeid in de geva rieerde natuur van de "kop" van Over ijssel, temidden van water, weide,bos en heide. Misschien ligt hier de basis van de gevarieerdheid in zijn natuurfotografie. "Voor het zien van interresante gedra gingen, soorten e.d., maar ook door fraaie kleuren en vormen in landschap pen, bloemen, insecten, paddestoelen e.d. is er bij mij behoefte ontstaan ook andere deelgenoot te maken van het vele moois in de schepping", aldus Machiel. Het medium fotografie is voor hem een prachtig middel om veel fraais vast te leggen en de ménsen te laten ontdekken wat er "dichtbij en veraf' in de natuur te zien is. Misschien dat we daardoor meer besef krijgen dat we hier op aarde maar vaak slechte rentmeesters zijn van de aan, ons toevertrouwde natuur. Kortgeleden verscheen het jaarboek "Natuurfotografie" 1988-1989, in 8 ta len. Hierin publiceerde Machiel de Vos een foto van ijsbrokken, welk een opval lende plaats heeft tussen de vele dierop- namen in het boek. Ook van deze ijs- brokken zijn een aantal foto's op de ex positie in C-drie te bezichtigen. Dit wordt de 12e expositie van Machiel de Vos en mede namens de exposant nodi gen wij u uit om een bezoek te brengen 'Ambiance' Steenhoffstraat 46 Lopend langs of over de grond, waar nu en vroeger veel gewas verbouwd werd, zoals koren, aardappelen, boekweit e.d., is de kans groot, dat men vooral na het ploegen, oude witte klei pijpekoppen vindt, afkomstig van de "Gouwenaar". De vroegere boeren waren pijprokers en als men de pijp gerookt had, werd deze uitgetikt op de klomp en hierdoor sneu velde menige pijp. Op de Eng en ook op andere plaatsen zal men dan ook oude pijpekoppen kunnen vinden. Soms ver sierd met een motief, andere zijn voor zien van hielmerk, het merkteken van de maker, die lid was van een gilde. De pij pen makerij, voornamelijk gekoncen- treerd in Gouda, ontstond in onze stre ken in de 17e eeuw. In Museum Oud Soest is een vitrine, vol met verschillen de soorten pijpekoppen te zien, die op de Eng gevonden zijn. Ook de oude schoolklas is nog tot eind november te zien, waarbij u zittend in oude schoolbanken, nog eens herinne ringen op kunt halen, aan de vroegere schooljaren. Herinneringen aan de sfeer in de klas, maar ook aan de klasgenoten, die op de schoolfoto's te zien zijn. Museum Oud Soest is geopend zaterdags en zondags van 13.30 tot 17.00 uur. aan deze foto-expositie. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49 te Soest. De expositieruimte is dage lijks te bezichtigen van 8.30 - 17.00 uur en van 19.00 - 23.00 uur. Op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur en op zondag van 15.00 - 18.00 uur. care? In de komende week zendt de AROS het volgende programma uit naar Zonnegloren en de diverse bejaarden centra in Soest. Donderdag 17 november 10.00- 11.00 uur: Herh. woensdagavondprogramma 14.30 - 16.00 uur: Verzoekplaten uit "Mariënburg" 20.30 - 21.30 uur: "Soestergloren-informatief' met ver zoekplaten en om: 20.40 uur: nieuws weerbericht 20.50 uur: sportnieuws 21.15 uur: agenda cult. aktiviteiten Vrijdag 18 november 10.00- 11.00 uur: Herhaling van het donderdagavond programma. 20.00 - 21.30 uur: "Soestergloren-informatief' met ver zoekplaten en om: 20.40 uur: nieuws weerbericht 20.50 uur: sportnieuws 21.00 uur: kerknieuws 21.15 uur: medische diensten Zaterdag 19 november 9.00 - 10.00 uur: "Grijs Gedraaid", gev. progr. met caba ret, Country Western, enz. 10.00- 11.00 uur: Herhaling van het vrijdagavondpro gramma. 15.00 - 17.00 uur: "De Aros-show"-jeugdprogramma. 17.00 - 19.00 uur: "Domino", non-stop muziekprogr. 19.00 - 20.30 uur: "Reken Maar", spelprogramma 20.30 - 21.30 uur: "Hitmuseum", muziek uit de jaren 1950 t/rn 1970 21.30 - 23.00 uur: "Sluimer-Radio", Easy-listening Zondag 20 november 10.00- 11.00 uur: Klassiek 10.00- 11.30 uur: Kerkdienst (lijn 4) Ds. R. van Kooten 20.30 - 21.30 uur: Herhaling "Hitmuseum" Maandag 21 november 10.00 - 11.00 uur: Herh. "Grijs Gedraaid" 20.30 - 21.30 uur: "Soestergloren-informatief' met ver zoekplaten en om: 20.45 uur: nieuws weerbericht 21.00 uur: sportnieuws 21.15 uur: tel. kontakt m/d politie Dinsdag 22 november 10.00- 11.00 uur: Herhaling van het maandagavondpro gramma. 14.30 - 16.00 uur: Verzoekplaten uit "Molenschot" 20.30 - 21.30 uur: "Soestergloren-informatief' met ver zoekplaten en om: 20.40 uur: nieuws en weerbericht 21.00 uur: berichten van de Gemeente Woensdag 23 november 10.00- 11.00 uur: Herh. dinsdagavondprogramma 14.30 - 16.00 uur: Verzoekplaten uit: "Groot Engendaal" 20.30-21.30 uur: "Soestergloren-informatief' met ver zoekplaten en om: 20.45 uur: nieuws en weerbericht 21.00 uur: sportnieuws 21.15 uur: weggelopen huisdieren (AMIVEDI) Nadere informatie: AROS (Algeme ne Radio Omroep Soest), postbus 193, Soest, tel. 20420. Er wordt door de Vrijwilligers Vakature Bank-aandacht gevraagd voor de vol gende vakatures: 7/110. Stichting Sociaal en Cultureel werk in Baarn zoekt vrijwilligers m/v voor de woensdagmiddag. Het gaat om het voorbereiden, organiseren en uit voeren van aktiviteiten met een groepje kinderen van 5 tot 11 jaar die wonen op het woonwagenkamp in Baarn. Het is moeilijk voor de kinderen om in Baarn aan aktiviteiten mee te doen. 8/111. Centrum voor geestelijk ge handicapten in Baarn zoekt vrijwilligers m/v om samen met een beroepskracht zorg te dragen voor een stuk begeleiding en aandacht tijdens de middagmaaltijd van geestelijk gehandicapten, die het ak- tiviteitencentrum bezoeken, maar niet op het centrum wonen. 12/102. Vrijwilligers gevraagd bij 1e werkgroep Landschapsbeheer in Soest. Werkzaamheden bestaan voornamelijk uit het knotten van wilgen; schonen en afplaggen van heide en de Prunus be strijden. 13/101. Stichting Milieubrigade in Baarn heeft plaats voor vrijwilliger. Ta ken bestaan uit het inzamelen van schil len, papier, kleding, batterijen, plastig glas enz. Onkostenvergoeding en verzekering worden geregeld. 14/102. Bij de colonne van het Rode Kruis is plaats voor een verpleegkundi ge. De betrokkene zal worden ingezet ten behoeve van de instruktielessen en de dienstverlening. 19/105. Christelijk centrum voor geestelijk gehandicapten in Huis ter Heide zoekt technisch medewerkers voor de huisomroep. 19/103. Gospelgroep in Soest zoekt vrijwilliger die zich wil bezighouden met het onderhoud en eventueel reparatie van de muziekinstallatie waaronder ver sterkers. Tot slot een vakature van een vrijwil ligster. In de sektor peuter/kleuterwerk beschikbaar: Vrijwilligster met belang stelling voor werk in de peuterspeelzaal of crèche. Opleiding: bezig met M.B.G.O.-A.W. Ervaring: begeleidster tijdens kindervakantieweken. Zij zoekt vrijwilligerswerk om ervaring op te doen. Informatie over vakatur uitsluitend bij de WB-Soest, Willaertstraat 49, tel. 12630. In de Nicolaaskerk aan de Kerkstraat in Baarn geeft de Christelijke Oratorium Vereniging op donderdag 17 november een jubileumconcert. De aanvang is vastgesteld op 20.00 uur. De COV bestaat 90 jaar, een feit dat on langs al werd gevierd. De uitvoering van 'Die Jahreszeiten' van Joseph Haydn moet het muzikale hoogtepunt worden van de festiviteiten. De uitvoe ringen dit oratorium staat onder leiding van dirigent Thijs Kramer. Voor de so lostemmen zorgen de sopraan Hilary Reynolds, de bas Henk van Heijnsber- gen en de tenor Ad van Baasbank. De muzikale begeleiding is in handen van het Nationaal Philharmonisch Orkest en Ada van der Bent de klavecimbel. De toegangskaarten kosten 15 gulden per stuk; cjp- en 65+ houders kunnen binnen voor 12,50 gulden. De kaarten zijn verkrijgbaar bij de WV en de Boekhandel in Baarn en bij De Gouden Snaar aan de Steenhoffstraat in Soest. Amnesty International verwacht zo'n 15.000 gulden bijeen te brengen tij dens de kunstveiling die aanstaande vrijdagavond in C-drie wordt gehou den. De opbrengst komt ten goede van het onderzoekwerk dat de hulporgani satie voor politieke gevangenen ver richt. Aan de kunstveiling hebben tientallen kunstenaars belangenloos een kunst werk afgestaan. Onder hen bevinden zich ook Soester kunstenaars als Ton Paauw en Rien Poortvliet. Onder de ha mer komen onder meer houten beel- houwwerken, schilderijen, aquarellen, etsen en keramiek. Bij de VVV is een gratis catalogus verkrijgbaar, waarin de kunstwerken staan vermeld. Vandaag kan men tot 22.00 uur een kijkje nemen bij de kunstvoorwerpen. Dat kan ook morgen van 10.00 tot 22.00 uur en vrij dag van 10.00 tot 17.00 uur. De kunst veiling begint vrijdagavond om 20.00 uur en zal tot omstreeks 23.00 uur du ren. De kunstwerken worden gepresenteerd door Milou van Sprang. Veilingmeester J.H. Zadelhoff uit Hilversum verwacht Vrijwilligers van Amnesty Internatio nal richtten afgelopen maandag de kunstveiling in. dat de kunststukken 200 tot 1000 gul den zullen opleveren. De veiling staat onder toezicht van notaris mr. H.H. El ferink. Burgemeester mr. Paul Scholten opende gisteren officieel de kunstveiling. Hij deed dat door de symbolische kaars van Amnesty International op een doek te schilderen. Het werk van de kunstzinni ge burgemeester wordt vrijdagavond te gen opbod verkocht. Voor meer informatie over de kunstvei ling van Amnesty International in C-drie kan men terecht bij de heer J. Martens, tel. 14045 en in de avonduren bij Tina Nelemans, tel. 20697. Indien men is verhinderd naar de kunstveiling te komen kan men schriftelijk een bod uitbrengen bij notaris Elferink. Tevens kan men een financiële ondersteuning geven door geld over te maken op giro nummer 1777262 t.n.v. penningmees ter kunstveiling R. Balvers, Soest. Tien voor acht, donderdagavond 10 november. Druppelsgewijs komen de eerste belangstellenden de aula van het Griftlandcollege in Soest binnen. Aan de muren prijken affiches die duidelijk maken dat de Derde Wereldgroep Soest een avond belegt in het kader van de strijd om het behoud van het tro pisch regenwoud. Wanneer de heer El- derenbosch de avond opent is het aan tal aanwezigen gegroeid tot een kleine veertig personen. De eerste spreker, Manus van Brakel, stafmedewerker van de Vereniging Mi lieudefensie schetst uitvoerig een beeld van de snelle verdwijning van de tropi sche regenwouden. Ieder gebied blijkt zijn eigen problemen te kennen. In het Amazonegebied, het grootste regen woud dat nog bestaat, wordt in hoog tempo het bos platgebrand omdat een 'bos zonder bomen' veel beter verkoop baar is in Brazilië en meer opbrengt. Ge durende enkele jaren wordt er dan bij voorbeeld vee op gehouden door grote bedrijven, waarna het uitgeput blijft lig gen. Slechts 20 procent van het woud Tijdens de Stripdriedaagse in Den Haag werd het boek 'De wereld van de strip' van Thomas Leeflang ten doop gehouden. Dubbel feest overigens, want drie van Leeflangs eerdere boe ken zijn intussen verschenen in Enge land en de Verenigde Staten onder de titel: 'THh World of Comedy', 'Cult Television' en 'The World of Laurel Hardy'. Over strips, comics in het jargon, zijn nogal wat boeken verschenen. Meestal zijn dat degelijke werkstukken, die nogal diep ingaan op tekenstijlen en stripgen res. Zoiets als een inleiding tot een beter begrip van het beeldverhaal bestond tot op heden niet. Inderdaad bestond, want met 'De wereld van de strip' van Thomas Leeflang is zo'n verhelderend boek dan toch nog verschenen. Thomas Leeflang: 'Het boek behandelt in een voor iedereen begrijpelijke taal de wisselwerking tussen de media film en strip. Die twee zijn sterk aan elkaar ver want. Filmregisseurs en striptekenaars zien zich geplaatst voor hetzelfde pro bleem: het vertellen van een verhaal via beelden. De vaktaal uit de cinematogra fie is zelfs van toepassing in het stripwe zen. Uitdrukkingen als close-up, tilt, medium shot en een long shot worden in de filmstudio even goed begrepen als in het atelier van de cartoonist.' Chapin Leeflang laat in zijn met veel origineel tekenwerk geïllustreerde boek al de be kende striphelden de revue passeren. Echt uniek is het hoofdstuk over cinema comics, stripverhalen met in de hoofdrol figuren die heel bekend zijn van het witte doek en tegenwoordig van de tv als Charlie Chaplin, Buster Keaton en Woody Allen. Helemaal in de traditie van Woody Allen is de krantenstrip waarin moeder Allen tegen haar forsge- brilde zoontje zegt: 'Ja lieverd, je bent te vroeg geboren: nog tijdens mijn leven!' Milder van toon zijn uiteraard de comics van Dick Bos, Kapitein Rob en al eerder gememoreerde Bruintje Beer. 'Bruintje is een type dat zich een plaats in de we reldliteratuur heeft verworven vergelijk baar met Winnie the Pooh en Alice in Wonderland,' weet Thomas Leeflang. De vrouw die Bruintje, die eigenlijk Ru- pert heet, tot leven bracht is de Britse Mary Tourtel, in 1948 op 84-jarige leef tijd overleden. Vanaf 1919 tot heden verschijnt Bruintje Beer onafgebroken in het Engelse blad Daily Express. Ver schillende tekenaars namen het werk van Mary Tourtel over.' Boodschap 'De wereld van de strip' is een misleiden de titel, dat wel. Het is nu eenmaal on mogelijk het verschijnsel beeldverhaal in zijn totaliteit in 128 pagina's te analyse ren en/of te beschrijven. Leeflang: 'Het is een persoonlijk boek geworden. De keuze van de onderwerpen is die van mij. Ik probeer iets over te brengen op de lezer/kijker van dat geraffineerde vleugje mystiek, van dat geheimzinnige kunstenaarsplezier dat striptekenaars hebben. Het is een hommage aan the art of the comic, om het eens in het jargon te zeggen. Als er al een boodschap in het boek is te vinden, zou het kunnen zijn dat het een beetje wil bijdragen aan de ontwikkeling van het kritisch vermogen van het publiek ten opzichte van de puur slechte beeldverhalen die, samen met heel mooie strips, ook in de kiosk terecht komen. Verder heeft het geen enkele pretentie. Het is een leuk boek gewor den waarin ik kwijt kon wat ik over strips te zeggen heb.' 'De wereld van de strip' is uitgegeven door Van Holkema Warendorf, 128 pagina's, groot formaat, rijk geïllu streerd met soms ongepubliceerd art work, vormgegeven door grafisch ont werper Aad Knikman. Prijs: f 27,50. wordt gëexploiteerd voor de houtwin ning. Dit gaat echter op een zo grove wij ze dat maar een paar procent van het to taal aan hout wordt gebruikt. In Kame roen, waar Azob/e vandaan komt, spe ciaal geschikt voor waterwerken, wordt juist die houtsoort uit de bossen gehaald. Ook hier geldt dat voor een paar bomen grote oppervlakten worden vernietigd. In Serawak (Borneo) leven Dajaks al eeuwen in de regenwouden. Ze kappen en branden stukjes schoon voor hun landbouw om daar enkele jaren rijst en andere produkten te telen. Is de grond uitgeput dan herhaalt zich de geschiede nis zich ergens anders. Na 15 - 20 jaar heeft zo'n stuk zich weer hersteld. Nu wordt ook daar in hoog tempo, met zwaar materiaal het bruikbare hout ge kapt, waardoor ook al weer grote gebie den worden vernield. Op deze manier verdwijnt over de hele aarde elke minuut een oppervlakte aan regenwouden ter grootte van 16 voetbalvelden. C.H.E. Schonlank, algemeen sekretaris van Nederlandse Houtbond, een organi satie van hout-importeurs en handela ren zegt zich eveneens grote zorgen te maken over de snelle vernietiging van de regenwouden. Wel relativeert hij de in vloed die ons gebruik van tropische houtsoorten op de totaal vernietiging heeft. Dat gaat volgens hem om slechts enkele tienden van een procent van het totaal aan hout. Hij zal later op de avond in de diskussie met de zaal beamen dat er een veel te eenzijdige voorkeur voor een bepaalde houtsoorten is, waardoor grote delen van het beschikbare hout niet ver koopbaar is. De tussen beide sprekers vertoonde dia serie van de Ver. Milieudefensie over deze materie ging, ondanks veelal schit terende beelden volledig de mis in door dat de geluidsband nogal veel slijtage vertoonde en hele delen wegvielen.Op zich een bewijs dat met dit onderwerp veel aan de weg wordt getimmerd. In de pauze, waarin ruimschoots gelegenheid was zich op de hoogte te stellen van om- der meer ook het nieuwe Fysiotherapie- projektwan de Derde Wereldgroep Soest in Sonega (Tanzania), speelde een vier man sterke groep uit Equador schitterde volksmu ziek. De organisatie, de Derde Wereldgroep Soest, kan terug zien op een zeer ge slaagde avond die besloten werd met een geanimeerde en soms diepgaande dis kussie. J.U.D.B. Niet leuk! Ga naar DIK BOS. Dat kost u geen deuk in uw portemonnee Gave huurauto beschik baar. Saturnusweg 10 jO| indus.ter Noordschil Tel. 02154 - 14910 BAARN De Vereniging Artishock, Steenhoffstraal 46, Soest, tel. 02155-19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die tot dezelfde huishouding be horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. De film handelt over twee door de eerste Wereldoorlog psychisch geschonden mannen. Op het eerste gezicht overleef den zj de loopgraven zonder een schram maar de littekens zijn er, zo blijkt, wel degelijk. Birkin hield er nachtmerries aan over en een nerveuze tic welke ge paard gaat met gestotter. Moon lijdt aan raadselachtige beenkrampen en nachte lijke angstaanvallen. De twee veteranen ontmoeten elkaar bij toeval in Oxgodby, Yorkshire in 1920. De een restaureert er een muurschildering, de ander is bezig een middeleeuws graf bloot te leggen. De wonden van beide mannen helen naarmate het archeologisch verleden meer en meer bloot komt te liggen en de stukjes muurschildering een harmonisch geheel gaan vormen. Toneelschrijver Simon Grav bewerkte de gelijknamige roman van J.L. Carr subtiel. Hij is een man van weinig woor den, of liever gezegd hij weet wat taal kan onthullen en verbergen. Door de su- miere dialoog werd 'A month in the country' vooral een film van beelden en stemmingen en dat past zeer goed bij de twee veteranen, die zo'n moeite hebben om hun gevoelens te laten blijken, maar vastbesloten zijn om er het beste van te maken. Aanvang. 20.30 uur Reserveren (na 19.30 uur): tel. 19577 Entree: f 6,-; leden/cjp/65 f 5,- Cry Freedom vertelt het verhaal van de uitzonderlijke vriendschap tussen twee mannen Woods en Biko. De een is een rijke progressieve hoofdredakteur, de ander de jonge oprichter van de Black Consciousness Movement. Voor zijn ontmoeting met Biko beschouwt Woods zich als een weldenkend liberaal en ver werpt hij Biko's opstelling als omge keerd racisme. Biko weet hem op zeer indringende wijze op andere gedachten te brengen. Woods verandert in een me destrijder van de Apartheid. De film Cry Freedom is een vuist op ta fel, een klap in het onmenselijke gezicht van de Apartheid en een schreeuw om solidariteit met de zwarte bevolking van Zuid Afrika. Zij die de film gezien heb ben kunnen niet langer neutraal blijven. Aanvang: 21.00 uur Reserveren (na 19.30 uur) tel. 19577 Entree: f 6,-; cjp/65+ f 5,- In de maand oktober is 4.384.112 m3 gas ingekocht. In oktober 1987 was dat 4.288.168 m3 en in oktober 1986 3.900.971 m3. Tot en met oktober is 45.136.486 m3 gas ingekocht. In die zelfde periode vorig jaar was dat 53.792.512 m3 en in 1986 52.567.349 m3. Het totaal aantal gasverbruikers is in de maand oktober gestegen van 16.162 naar 16.204. Het aantal c.a.i.-abonne- menten steeg in de maand oktober van 15.011 naar 15.153. Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 17 november: Van 9.30 - 11.30 uur: knutselaktivitei- ten voor volwassenen. Kosten inklusief koffie: f 2,50. Na schooltijd komen Ciara Kevin en GUido met zo'n 22 vriendjes hun ver jaardagpartijtjes vieren. Vrijdag 18 november: Van 9.30 - 11.30 uur peuter/ouderak- tiviteit. Voor ouders en hun kleintjes een fijne speelochtend voor slechts 3 gulden per kind/ouderpaar. En dan na schooltijd: Koen en Manet vieren feest, 's Avonds om 19.00 uur tot 20.30 uur: Kinderdisko. Dit is dansen voor kinde ren van 8 t/m 12 jaar. De vorige keer waren er reeds 34 die graag dansten, nu verwachten we er nog meer. Wees op tijd en trek je mooie kleren aan, want het wordt lekker swingen! Entree slechts 1 gulden. Zaterdag 19 november: Joost, Julie en Diederik komen met 30 vriendjes feesten. Nogmaals nadrukke lijk: ook kinderen die niet bij een ver jaardag horen kunnen lekker komen spelen. Zj krijgen een eigen programma en leiding. Maandag 21 november: 20.00 uur: Ledenvergadering van de volkstuinvereniging 'De Uytwijk'. Dinsdag 22 november: Van 9.30 -11.30 uur: Peuter/ouderak- tiviteit. Woensdag 23 novembe: Om 14.00 uur verzorgt de kinderboer derij een daverende middag voor de 75 prijswinnaars van de Amerikaanse week van Super van Doorn. Ook om 14.00 uur een grote speurtocht voor de kinderen die niet gewonnen hebben. Er is dus volop van alles te beleven! Sinterklaasfeest: Onthou dat de goedheiligman op woensdag 30 november met maar liefst 12 Pieten langskomt. Dat hij iets bijzon ders gaat beleven is inmiddels traditie op de kinderboerderij. Wat? Dat kunt u volgende week lezen. srmostaat f-KAST ter koelen ;r vriezen derlijk rvak tomati- ontdooi-

Soester Courant | 1988 | | pagina 15