P Ie/ MEDE MUGRO zo gezien Soester politie deed mee aan actiedag Dorpshuis Soesterberg wordt heropend herenmode j» Hebt u zin in wat nieuws om u heen? bij: WASIEL STEITNER 67e JAARGANG NO. 12 WOENSDAG 16 NOVEMBER 1988 Hoofdbureau Dalweg draaide maandag met minimale bezetting Soester scholier ernstig gewond na explosie bom Sint-Nicolaas met trein naar Soest BOS EN DUIN SOEST mi n GLAS HANDEL BOSAL UITLAATCENTER en AUTOBANDEN SERVICE tegen hoge kortingen en GRATIS montage. Automobilisten en fietsers op de bon Fietser (4) gewond na botsing met auto Man van 53 jaar aangehouden na steekpartij Bilthovenaar mogelijk betrokken bij schietpartij in Soesterberg Burgers moeten activiteiten ontplooien in voormalig donker hol Met teveel drank achter het stuur /I yt/y Sa Soesterbergsestroot 51 Soest Golf van inbraken in Soest Ï1 EVEN NAAR JAC. HERMANS RODE OF GROENE PAPRIKA kilo CLEMENTINES net 1 kilo MiNI-PRUS&MaKI-KEUS ^/fe door Gerand Paul Nader adres overbodig ^Strater Makelaardij ag. 1 Wij zijn er trots op! Party collectie NIEUW Kom Karpetten Kijken M Abonnement per halfjaar/12,- Buiten Soest per half jaar f24, Losse nummers 65 ct Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Postgiro 126156 Zo'n veertig leden van het Soester poli tiekorps, zeg maar 56 procent van de volle sterkte, hebben maandag meege daan aan de landelijke actiedag. Na een bijeenkomst in Utrecht ging het in drie karavanen door de regio. Alle plaatsen werden aangedaan en onder de burgers werden pamfletten, posters en adhesie- kaarten uitgedeeld. Een stoet van busjes, wagens en motoren van de politie arriveerde 's middags in het winkelcentrum Hartje-Zuid. Ook daar werden de mensen op straat geïn formeerd over de onvrede die de politie heeft over de plannen van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. De politie is het oneens met het voorlopige voorne men om 2500 arbeidsplaatsen te korten, om nog maar niet te spreken over de her plaatsing van nog eens ruim 2500 poli- tie-ambtenaren, hetgeen onherroepelijk gedwongen verhuizingen met zich mee zal brengen. Verder wil de politie dat ie dereen binnen het apparaat dezelfde rechtspositie krijgt en dat er een her waardering van de salarissen komt. 'Vei lig wonen en winkelen kan alleen met voldoende politiezorg,' was het motto van de actievoerders. Volgens hoofdagent B. Groothuis van de Soester politie werd de actie over het algemeen goed ontvangen door de be volking. "Er waren slechts enkelen die negatief reageerden, maar dat hou je al tijd," aldus Groothuis, die met ongeveer 160 plaatselijke en regionale collega's onder gejoel van sirenes en flitsende zwaailichten een stop maakte in Soest, Baarn, Bunschoten, Maartensdijk, Bilt- hoven, Amersfoort en Leusden. Daar voor was men naar een betoging in Utrecht geweest, waar de voorzitters van de Algemeen Christelijke Politiebond en de Nederlandse Politiebond een toe- Een achttienjarige scholier uit Soest is ernstig gewond geraakt toen hij een zelfgemaakte bom tot ontplof fing wilde brengen. De bom, be staande uit vuurwerk, een eiectri- sche pijpleiding en tape, explodeer de op het moment dat hij de bom nog in zijn handen had. Dat had desastreuze gevolgen voor de Soester. Hij mist een aantal vin gerkootjes, terwijl andere kootjes zijn gebroken. De duim van zijn hand werd door de ontploffing zwaar be schadigd. Direct na het ongeval werd hij naar De Lichtenberg vervoerd. Vandaar werd hij overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, waar hij een operatie moest ondergaan. Het is niet zeker of de Soester zijn opleiding voor timmer man kan afmaken. De jongen is leerling van het Kort Middelbaar Beroeps Onderwijs in Amersfoort. Deze dagschool maakt gebruik van lokalen van andere scho len. Zo wordt de opleiding bouw techniek gegeven in het gebouw van de scholengemeenschap Eemland aan de Albert Cuyplaan in Soest. Daarbuiten gebeurde ook het onge luk met de zelfgemaakte bom. Een mede-scholier, een 17-jarige jongen uit Baarn, raakte licht gewond bij de ontploffing. Hij werd tussen zijn be nen geraakt. Aanvankelijk vreesde men voor een essentieel lichaams deel, maar de verwondingen bleken mee te vallen. Na behandeling in het ziekenhuis mocht hij weer naar huis. Directeur O. van Wiligenburg van de KNBO noemt het ongeluk een trieste zaak. Hij hoopt dat het ongeluk een voorbeeld is voor andere jongeren die willen experimenteren met zelf gemaakte bommetjes. Met blijdschap heeft Sint Nicolaas de uitnodiging van de burgemeester aan vaard om op zaterdag 19 november Soest met een bezoek te vereren en BRUISEND VAN ENERGIE DRIVE-IN SHOW daarmee de Soester jeugd de gelegen heid te bieden van hun gedegenheid voor de Goedheiligman blijk te geven. Sint Nicolaas komt om 13.30 uur met de trein op station Soest aan. Na de ont vangst zal de stoet voorafgegaan door een muziekkorps naar winkelcentrum Hartje-Zuid trekken. De Sint zal in de stoet plaatsnemen op zijn vertrouwde schimmel. Voorts gaat de stoet via de Soesterbergsestraat, Torenstraat, Kerk straat, Middelwijkstraat en de Steen- hoffstraat naar het gemeentehuis. Van daar vervolgt de Sint zijn weg via de Van Weedestraat, Burgemeester Grothe- straat, Koninginnelaan, Beetzlaan, Wiardi Beckmanstraat, Gerrit van de Veenstraat, Weegbreestraat (winkel centrum Smitshof), Varenstraat, Obrechtstraat en de Willaertstraat het winkelcenttrum Overhees aan de Tam boerrijn. Na het nuttigen van een glaasje bisschopswijn zal Sint Nicolaas een be zoek brengen aan de kinderafdeling van ziekenhuis Zonnegloren. Voor de organisatie en uitvoering van de Sint Nicolaas Intocht is de medewer king gevraagd van de Stichting Jeugd zorg Soest, die - evenals het vorige jaar en toen voor de eerste keer - onmiddel lijk bereid bleek aan dat verzoek te vol doen. Dat is wel een compliment waard, heeft de buro-Piet ons namens Sint Ni colaas verteld. Hij wenste alle kinderen namens Sint Nicolaas nog veel plezier. ZATERDAG 19 EN ZONDAG 20 NOV. BOSSTRAAT 80 AANVANG: ZATERDAG 21.00 UUR ZONDAG 15.00 UUR Informatie'. 02154 - 1 11 26 02155 - 2 32 83 Drukken of draaien één, acht, vier, twee, negen dan lacht Jan van Ede u vriendelijk tegen geeft u een hand zijn Koning Klant. Met hem kunt u wikken en wegen. Als onderdeel van de actie reed de poli tie in een karavaan door Soest. Dat ging gepaard met loeiende sirenes en zwaai ende lichten. spraak hielden. "Het was een vriendelij ke actie, waarbij we de mensen alleen hebben ingelicht over onze mening. Ik denk toch dat we veel mensen hebben bereikt en dat ze nu weten waar het ons om gaat," gaf Groothuis na de actie als conclusie. Men liet zich niet met eieren bekogelen of verleiden tot het uittrek ken van een aantal kledingsstukken, zo als elders in het land getuige de televisie beelden wel gebeurde. Vrije dag De politie-ambtenaren moesten voor hun actie een vrije dag opofferen, al mo gen ze daar twee uur van aftrekken voor de bijeenkomst ('vergadering') in Utrecht. Het politiebureau draaide maandag met een minimale bezetting. Net zoals in de weekeinden hadden één brigadier en vijf surveillance-agenten dienst. Verder werkten de afdeling bijzondere wetten en de vreemdelingenpolitie door. De ambtenaren, die deel uitmaken van het recherche bijstandsteam die de schiet- zaak in Soesterberg onderzoekt, keer den na de demonstratie in Utrecht terug naar hun werkzaamheden. Volgens adjudant A. van der Born van de Soester politie heeft de beperkte be zetting van de surveillance afgelopen maandag geen consequenties gehad. Behalve het wijkgerichte werken en het uitvoeren van controles gingen alles ge woon door. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 18429 EN WIJ KOMEN! Dagelijks geopend van 9.00-18.00 uur. Zaterdag tot 15.00 uur. INDUSTRIEWEG 16a SOEST TEL. 02155 -1 12 76 b.g.g. 211 08 Vier bestuurders van een auto en twee fietsers zijn door de politie op de bon ge slingerd op de Peter van der Breemer- weg. De fietsers reden langs de spoorlijn Baarn-Amersfoort om op die manier via de kortste weg te nemen. Twee automo bilisten reden over de spoorwegover gang, terwijl de rode lichten knipperden en twee bestuurders reden over de Peter van der Breemerweg in de richting ven Amersfoort op een moment dat dat niet mag (tussen 7.00 en 9.00 uur). Bij een botsing met een auto is een vier jarige jongen uit Soest gewond geraakt. Hij werd naar ziekenhuis Zonnegloren vervoerd. Het ongeluk gebeurde op de kruising Nieuwstraat/Merel weg. De jongen stak de kruising over en kon niet meer wor den ontweken door een naderende au tomobilist, een 27-jarige man uit Boven- smilde. De politie van Bilthoven heeft vorige week een 53-jarige inwoner van die plaats aangehouden, die mogelijk iets te maken heeft gehad met de schietpar tij in Soesterberg. Daarbij werd de 24- jarige Peter Troost dodelijk getroffen. De man is op het bureau in Soest ingeslo ten, maar wordt volgens woordvoerder Van Haeften van het recherche bij standsteam dat de moord onderzoekt niet als verdachte gezien. "Het is iemand die meer dan gemiddelde aandacht ver diend, maar we hebben meer mensen te gen hun zin langer moeten vasthouden." De Bilthovenaar werd vorige week aan gehouden na een steekpartij in een golf club in zijn woonplaats. Hij wordt ervan verdacht een plaatsgenoot te hebben neergestoken. Tevens wordt niet uitge sloten dat de man een half jaar geleden op twee jongens uit Bilthoven zou heb ben geschoten. Tijdens een huiszoeking bij de man trof de politie een aantal wa pens aan, waaronder een pistool met het kaliber 22, hetzelfde als waarmee in ok tober in Soesterberg op drie auto's en in Zeist op een woning is gevuurd. Volgens persvoorlichter mr. R.A.M. Behling van justitie wordt bij meer zaken gekeken of er verband is met de schiet partij in Soesterberg. Over het onder zoek wilde hij verder geen mededelin gen doen. Het recherche bijstandsteam is inmiddels teruggebracht tot een bezet ting van dertig man. Tenzij de Bilthove naar betrokken zou zijn geweest bij de moord op Peter Troost, heeft het team nog steeds geen aanknopingspunten ge vonden. Het feit dat er geen motief is ge weest de Soesterberger om het leven te brengen, maakt het moeilijk voor het bij standsteam om op een spoor te komen. Piet Pieren heropent op vrijdag 18 no vember om 17.00 uur officieel het dorpshuis in Soesterberg. Het interieur van het gebouw heeft in de afgelopen maanden een gedaantverwisseling on dergaan. Die verbouwing heeft een half miljoen gulden gekost. Er zitten nieu we, vaste huurders in en volgens het be stuur van de stichting Dorpshuis Soes terberg hangt het van de bevolking van Soesterberg af of het gebouw in de toe komst functioneel zal zijn. Penningmeester Harm Entjes daarover: "We hebben te maken met een stichting die de doelstelling heeft het dorpshuis te exploiteren, niet om activiteiten te ont plooien. Er moet een gebruikersraad worden ingesteld. Die is in het verleden nooit van de grond gekomen. Wij willen faciliteiten aandragen voor gebruikers tot zover onze financiële polsstok reikt. De gebruikersraad moet met voorstellen komen." Voorzitter Rob van den Brink beaamt dat: "Het liefst zien we dat de bevolking met plannen komt. We staan open voor alle ideeën die realiseerbaar zijn. We zijn geen C-drie dat zelf activi teiten organiseert. Het bestuur heeft zich ook nog niet bezonnen over de program matische bezetting van het dorpshuis, ook al omdat de gebruikers na de ope ning van de Banninghal wisselden. We hebben ons tot nu toe alleen bezig ge houden met de verbouwing, en dat was voor drie man al een zware klus." Momenteel maken sommige verenigin gen al gebruik van het vernieuwde dorpshuis. De activiteiten bestaan uit onder meer recepties, balletlessen en cursussen. Enkele ruimten worden con tinue gehuurd door de hulpsecretarie van de gemeente, de politie, de biblio theek, de stichting Jeugdwerk Soester berg en twee fysiotherapeuten, terwijl de sportstichting de gymzaal afhuurt voor sportclubs. Wat overblijft is een grote en een kleine zaal, alsmede een bargedeelte dat bij de grote zaal kan worden betrok ken. Met opzet heeft het bestuur reke ning gehouden met het aspect van gezel ligheid. Het noemt het dorpshuis-oude stijl een 'donker hol' en met de nieuwe inrichting hoopt men veel inwoners van Soesterberg naar binnen te lokken. T oneelaccommodatie Het bestuur van de stichting hoopt eind 1989 een toneelaccommodatie te reali seren in de grote zaal, zodat ook toneel gezelschappen en muziekgroepen kun- In het afgelopen weekeinde heeft de po litie twee automobilisten een rijverbod van acht uur opgelegd. Beiden hadden teveel alcoholische dranken genuttigd. Op de Beckeringhstraat hield de politie een 36-jarige Soester aan. De voorselec- ter en het adem-analyse apparaat beves tigden het vermoeden dat de man onder invloed verkeerde. Een Soester van 28 overkwam hetzelfde op de Vredehofstraat. Op het bureau bleek bovendien dat hij nog een vonnis had open staan van 60 gulden. Bij Adama wordt u op uw wenken bediend. t nen worden binnengehaald. Nu is daar nog geen mogelijkheid voor, omdat al het geld is opgegaan aan de interne ver bouwing. De benodigde 500.000 gulden zijn op tafel gekomen dankzij de ge meente Soest, de reservepot van het dorpshuis, de verkoop van de oude hulpsecretarie en de politiepost en ande re fondsen. De gemeente zal de stichting jaarlijks blijven ondersteunen met een subsidie van 55.000 gulden. Dat ge voegd bij de huurinkomsten hoopt het bestuur de plannen voor het toneel te kunnen verwezenlijken. De gemeente zal dan nog wel moeten goedkeuren dat het bestuur een deel van de subsidie daarvoor mag aanwenden, want anders is het toneel, waarvoor de kosten wor den geraamd op dertig- tot veertigdui zend gulden, op korte termijn niet haal baar. De huur voor de gebruikers van het dorpshuis wordt zo laag mogelijk gehou den. "Eigenlijk is nog maar een klein deel van het gebouw ingeruimd voor dorpshuis-activiteiten," zegt Van den Brink. "Dankzij de verhuur van andere vertrekken kunnen we de ruimtes tegen een minimale vergoeding beschikbaar stellen. Het dorpshuis is er tenslotte voor Soesterberg, met name voor de belan genverenigingen. We willen een drem pelverlagend beleid voeren. Iedereen die iets wil organiseren zonder winstbe jag zullen we zoveel mogelijk ter wille zijn. Anderen moeten een gepaste huur betalen." Het dorpshuis heeft overigens een lift gekregen, dit ten behoeve van de toegankelijkheid voor gehandicapten. De stichting heeft twee beheerder in dienst voor 38 en 19 uur per week. Daar om zal het dorpshuis niet de hele dag zijn geopend. De meest gangbare openings tijden zijn 's middags, 's avonds en zater dagochtend. "Maar het hangt van de Jean Marie van Staveren (l.Rob van den Brink en Harm Entjes vormen het bestuur van de stichting Dorpshuis Soes terberg. burgers af of er activiteiten worden geor ganiseerd. Verder sluiten we een samen werking met Soester instellingen niet uit," aldus Van den Brink. Barricades Van den Brink werd vorig jaar benaderd een nieuw bestuur te vormen. Daarvoor had een gemeentelijke werkgroep onder leiding van raadslid Jan van Esseveld vastgesteld dat het dorpshuis alleen ex ploitabel zou zijn na een ingrijpende ver bouwing. Het nieuwe bestuur, bestaan de uit Jean Marie van Staveren en de reeds genoemde Van den Brink en En tjes, gaven de plannen in samenwerking met de gemeente gestalte. Het dorps huis, dat in 1989 twintig jaar bestaat, moet nu voor het eerst zijn functie waar maken. Dat is tot nu toe nooit gelukt. Volgens Van den Brink was het dorps huis al in 1969 gedoemd te mislukken, omdat er teveel ambtelijke barricades waren. "De ambtenaren van wat toen erm heette hadden een grote vinger in de pap. Er werden veel wijzigingen in de plannen aangebracht onder het mom dat er anders geen subsidie zou worden ver strekt. Het dorpshuis is toen niet gewor den wat het toenmalige bestuur ervan verwachtte." Piet Pieren was in 1969 de eerste voor zitter van het dorpshuis-bestuur. Hij zal het dorpshuis vrijdag heropenen, waar na wethouder Frans Kingma het door Jean Marie van Staveren vervaardigde kunstwerk zal onthullen. Een dag later houdt het bestuur open huis met tal van activiteiten. ZOdra het dorpshuis op volle toeren draait wil het bestuur ook nog een open week houden. Negen woningen op zaterdagavond bezocht De politie van Soest is zaterdag avond geconfronteerd met een golf van inbraken. Tussen 18.00 en 23.00 uur werden niet minder dan negen gevallen gemeld. Bijna overal werden geld en sieraden ontvreemd. Aan de dr. Jacobstraat werden twee naast elkaar liggende woningen bin nengedrongen. De daders maakte gebruik van grof geweld om de voor deuren te forceren. Hetzelfde was het geval bij een huis aan de Verlengde Kolonieweg, waar de niet uitgeno digde bezoeker een raamkozijn ver nielde en de woning doorzocht. Verder werd op dezelfde avond inge broken in een kantoor aan de Eigen domweg, in De Regentuuter aan de Weegbreestraat, in twee woningen aan de Valeriaanstraat en in een woonpand aan de Nagtegaalweg. De bewoners missen over het alge meen geld en sieraden, zoals gouden armbanden en ringen. De politie ver moedt dat twee afzonderlijke groe pen of personen verantwoordelijk zijn voor de inbraken. r Aanbiedingen geldig van do. 17 t/mza. 19 november 1988 en alléén in filialen met een groenteafdeling. "Nader adres o verbodig was jarenlang een soort handelsmerk van wat "het grootste instituut voor schriftelijk on derwijs was. Zodra de eigenaar van het Nederlands Talen Instituut bij ons in de straat zijn gezicht liet zien om zijn oude moeder te bezoeken, liepen nieuwsgieri gen te hoop om zijn nieuwste slagschip te bewonderen: een reusachtige Ameri kaanse slee met Japanse chauffeur of een indrukwekkende Rolls RoyceSilver Cloud. "Alles wat die man aanraakt verandert in goud", placht mijn schoonmoeder te zeggen als er weer eens een nieuw hoofdstuk aan zijn successtory toege voegd was: Keur koop, Lecturama en nog zo'n slordige dertig ondernemin gen. Als Anton Dreesmann in 1980 het concern overneemt betaalt hij naar ver luidt een kleine half miljard gulden aan de man die in 1938 een schriftelijke cur sus literatuur en publiciteit (hij was journalist) lanceerde, die hij zelf op de typemachine in elkaar had gedraaid. De cursusprijs daalde naarmate de doorsla gen verder van het origineel verwijderd en dus minder leesbaar waren. Toch is Bram van Leeuwen, hoewel één van de rijkste Nederlanders, zo goed als onbe kend en heeft de roddelpers geen weet van hem. "Nader adres overbodig" geldt echter nog steeds voor Bram, die met "uwe hoogheid" wordt aangesproken sinds hij de titel Prins van Lignac van een Franse edelman cadeau kreeg. Het mooiste en meest luxe privé-jacht ter wereld ligt het grootste deel van het jaar opzijn vaste ligplaats in Cannes. Twaalf Oosterse bedienden en zestien Britten zorgen er voor dat het hem aan niets ont breekt op dit sprookjesschip waarop hij permanent zijn intrek heeft genomen. Het lijkt een Kasteelroman, maar Brams moeder moest ooit op het Rotter damse Noordereiland kamers verhuren om de eindjes aan elkaar te kunnen kno pen, terwijl de conciërge van de HBS Bram aan zijn verstand peuterde om toch vooral voorzichtig met zijn boeken om te gaan en die netjes te houden, zodat ze het jaar daarop "aan een kind uit een ander arm gezin "gegeven konden wor den. Ook mijn schoonmoeder heeft nooit kunnen vermoeden dat haar uitspraak in de meest letterlijke zin bewaarheid zou worden. Aan boord van het zestig miljoen gulden kostende jacht is alles wat verguld kan worden mei een laagje goud bedekt, van deurknoppen, railin- gen, pedaalemmers, vloerdorpels en scheermesjes tot toiletborstels toe. Per etmaal verteert Brammetje een bedrag waar een conciërge een jaar van moet le ven. A LAGE HYPOTHEEKRENTE uitgaande van een annuïtei tenlening op basis van ge meentegarantie betaling per maand achteraf 2 jaar vast6,1 5 jaar vast6,6% 10 jaar vast 7,2% Soesiertoeigsetraat79. Soest 02155-16151 Wij presenteren U onze nieuwe modische, betaalbare, draagbare Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder- accessoires, Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600

Soester Courant | 1988 | | pagina 1