Hondenbezitters vrezen voor 'toilet' 'Politici krijgen wat gezondere op zorgzame samenleving rijk Lespakket over bomen voor basisscholen 'Vial is net een mooie vrouw..' 3INA 18 WOENSDAG 23 NOVEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 19 Poep op de stoep als gemeente niet aan eisen wil voldoen Kerstshow in De Tuin in Soesterberg Wie personeel zoekt leest de Soester Courant Huid diagnose <|J> JTIL/EIDO Studio karlaharwoeziK Diefstal uit berging Thema-avond Vrouwenraad: Vandaag Nationale Boomplantdag Gedeputeerde Staten ongerust Onverantwoord tekort aan plaatsen voor zwakzinnigen in provincie LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK FICTION E-v/an de ven Parfum buit inbraak Soesterbergesestraat Yernielingen auto's Autobanden weg LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION van de ven "Als we geen medewerking krijgen, la ten we de honden op straat uit. Dan moet de gemeente de poep maar oprui men." De heer P. de Roos van de Beetzlaan laat er geen gras over groeien: het terrein tussen de Lazerus- berg en het van Arkel Instituut moet als 'toilet' voor de honden beschikbaar blijven. De heer De Roos is de initiatiefnemer van een handtekeningenactie, waarvoor inmiddels 150 buurtgenoten een krab bel zwart op wit hebben gezet. De laatste tien, vijftien jaar laten ze hun huisdier op het genoemde terrein uit, maar de ge meente wil er een speelweide voor kin deren van maken zodra de nieuwbouw van woningen aan de Schrikslaan gereed is. "We kunnen dan toch nergens anders meer heen? We betalen wel hondenbe lasting, maar we worden nu een hoek in gedreven. Dan moeten we de straat maar op. "We hebben steeds medewer king verleend aan de gemeente door naar het terrein te gaan, maar als de ge meente ons nu niet wil helpen, dan zijn wij ook niet meer bereid de gemeente te gemoet te komen. Dat is glashard, maar dan gaat de poep op straat," aldus De Roos, zelf gediplomeerd hondendres- seur en oprichter van de hondenvereni ging Zoys. "Ja," vult zijn vrouw aan, "En niet in de goot, want dat is levensgevaar lijk met de auto's. Die rijden onze hon den anders kapot." Volgens De Roos spelen de kinderen uit de buurt nooit op het terrein bij de Lazerusberg. "Ze ko men altijd naar de Schrikslaan en ze heb ben ook de ruimte achter De Turf." 'Agressief Het echtpaar De Roos verzamelde ruim 130 handtekeningen die ze met een be geleidend schrijven op 13 september naar het gemeentebestuur stuurden. Het aantal handtekeningen is in de loop der tijd gegroeid. In de brief vragen de hon denbezitters zich vertwijfeld af waar ze hun honden moeten uitlaten als het ver trouwde terrein wordt ingericht als speelweide voor kinderen. "Ons inziens mag de hondenbelasting wel een keer voor de honden zelf gebruikt worden. Indien dit terrein wordt gesloten voor honden, zullen de straten meer vervuild raken ('poep op de stoep'). En als hon den te weinig uitlaat- en renmogelijkhe- den hebben kunnen ze zelfs agressief worden," schrijft men in de brief. De heer De Roos heeft verschillende malen naar het gemeentehuis gebeld om te vra gen wanneer men een antwoord zou krijgen. Dat zit er nu aan te komen. In de vergadering van de commissie bedrijven op woensdag 30 november komt de kwestie aan de orde. "Reken erop dat we dan met een delegatie aanwezig zullen zijn, want we willen ons standpunt na tuurlijk verdedigen," merkt De Roos op. 'Eigen houtje' Hij vindt dat de gemeente de plannen ondeskundig heeft aangepakt: "Ze heb ben wel verstand van plantsoenen, maar niet van honden. Ze hadden beter een commissie van dierenartsen, de dieren bescherming en hondenbezitters kun nen samenstellen. Die mensen weten waar het over gaat. Dat voorstel heb ik ook gedaan. Het is belangrijk dat de mensen weten hoe de gemeente te werk gaat, dat ze alles op eigen houtje doet. DeheerP. de Roos: 'Dan maar poep op de stoep. Laat ze het vragen als ze iets niet weet. Dat doen jij en ik toch ook. De gemeente hoeft zich daar echt niet voor te scha men. In april van dit jaar heb ik tijdens de presentatie van de bouwplannen aan de Schrikslaan al vragen gesteld over het terrein. Toen kreeg ik een ontwijkend antwoord dat ze er nog mee bezig waren. Ik ben benieuwd." In restaurant De Tuin aan de Radema- kerstraat in Soesterberg wordt op zon dag 27 november de jaarlijkse kerst show gehouden. Die begint om 11.00 uur en is rond de klok van 17.00 uur weer afgelopen. Aan de show wordt meegewerkt door een aantal dames. Dankzij de vrouwen zijn onder meer zelfgemaakte sieraden, kerstkaarten, zijden boeketjes, wijnkist jes en exclusieve kerstboomversieringen te zien. Annette Linthorst Homan exposeert tij dens de kerstshow met aquarellen en olieverfschilderijen. Voor meer infor matie, tel. 03463-1273. De medewerksters aan de kerstshow poseren met de kerstman. via de computer 23, 24 en 25 november. U bent van harte welkom. Burg. Grothestraat 25 Soest Tel. 2 04 88 Gezichts- en lichaamsverzorging Een onbekende dader heeft zich vorige week toegang verschaft tot een berging aan de Smitsweg. Daaruit verdwenen een boormachine en een damesfiets. Bo vendien bleek de daar opgeslagen kerst versiering te zij n weggenomenDe dader is vermoedelijk via het bovenlicht bin nengekomen. De 24-jarige eigenaar stelde de politie op de hoogte. "Dè zorgzame sameleving is een mooie benaming voor wat eigenlijk een bezui- nigings-filosofie is. Daarbij komt de nadruk steeds meer te liggen op de thuiszorg en worden gemakshalve al lerlei patiëntengroepen op één hoop gegooid. Men vergeet even dat de be geleiding van een stervende patiënt door familieleden niet alleen een zin volle, maar vooral een kortstondige taak kan zijn. Terwijl de zorg voor chronisch zieken, voor demente oude ren of voor zwakzinnige kinderen een op lange termijn vaak onaanvaardbare belasting vormt, die meestal op de vrouwelijke familieleden neerkomt." Met deze woorden gaf mevrouw Borst, vice-voorzitter van de Gezondheids raad, aan, dat haar visie op de gezond heidszorg geen kleurloos verhaal zou opleveren tijdens de vorige week gehou den thema-avond van de Vrouwenraad. Haar gehoor was daar tevoren door mevr. Weidema, voorzitter van de Vrouwenraad, al in haar introductie praatje op voorbereid. "Gezondheidszorg is een dermate be langrijk thema dat wij ons bij de keuze voor deze spreekster niet wilden laten leiden door politieke stellingsnames, maar door iemand die uitermate des kundig is. U vindt dat kennelijk ook, want u bent in groten getale gekomen om naar mevrouw Borst te luisteren, "constateerde mevr. Weidema tevre den. "Daarop stipte zij een paar knelpunten in de gezondheidszorg aan: "De snelle technologische ontwikkelingen hebben de kwaliteit sterk verbeterd, maar ons ook steeds afhankelijker gemaakt van de zorg in ziekenhuizen. Bovendien heeft alle technologie ons niet van ziekten en lijden kunnen verlossen. Intussen leiden allerlei bezuinigingen ons nu uit de zie kenhuizen terug naar de hulp thuis. Be grippen als mantelzorg dienen zich aan. Wat betekent dit voor vrouwen? In ieder geval een onoplosbaar conflict. Tussen enerzijds de dwang vanuit de overheid om economisch zelfstandiger te worden en anderzijds de verplichting om steeds meer mensen in de eigen omgeving te verzorgen." Mevrouw Borst trok die lijn door: "De traditie van de vrouw als verzorgster ligt al eeuwenlang vast (in het gezin en bin nen de kloostermuren). Daarna meen den mannen het steeds meer te moeten overnemen (binnen de specialismen en de ziekenhuizen). Nu er wordt bezui nigd blijkt vooral in de betaling en de omvang van de verzorgingskant (nog steeds een vrouwentaak) te worden ge snoeid." Het kan anders "De gezondheidszorg kan goedkoper worden als ziekenhuizen meer aan kos tenbewaking gaan doen, daartoe ge dwongen door een budgetteringssys teem. Ziekenhuizen kunnen ook meer marktgericht gaan werken. Bovendien moet de angst voor een kos tenstijging (door de vergrijzing) ook niet worden overdreven. Immers, maar 20% van de senioren blijkt chronisch afhan kelijk van de gezondheidszorg. Verder vormen de senioren een koop krachtige groep met een sterk consump tief bestedingspatroon. Zij geven een sterke impuls aan een verdere economi sche groei. En als die groei toeneemt, kunnen ook de kosten voor de gezond heidszorg wel wat verder toenemen zon der dat dit tot problemen leidt. Als ook de verplichting tot pensionering met 65 jaar vervalt ten gunste van een geleidelij ke afbouw, zal ook de AOW-voorzie- ning worden ontlast." De commissie-Dekker wil de financie ring van het stelsel vereenvoudigen door allerlei potjes in één onder te brengen. Dit maakt de kosten overzichtelijker en daarmee de kostenbeheersing eenvou diger. Als verder de structuren wat meer geïntegreerd worden (b.v. doordat ver- pleeghuistaken in het verzorgingshuis worden opgenomen) wordt de zorg ook doelmatiger. Omdat ziektekosten-verzekeraars een grotere contract-vrijheid krijgen komen ziekenhuizen in een concurrentie-posi- tie t.o.v. elkaar te staan. Dit zal hen sti muleren om minder te verspillen en om meer in kwaliteit te investeren. Ook zal in de nadruk die de thuiszorg nu krijgt, meer geld voor professionele thuiszorg moeten worden vrij gemaakt. Steeds meer kleine ziekenhuizen bieden die ondersteuning aan de thuiszorg. Verder zijn er tegenwoordig particuliere thuiszorg-buroos die "zorg op maat" bieden. Die hulp is nu alleen nog maar betaalbaar voor de welgestelden. Maar de overheid kan succesvolle initiatieven natuurlijk navolgen. Tenslotte raken steeds meer politici doordrongen van de waarde van een nieuw beleid, een ge zonde ontwikkeling. Ook klinken steeds (v meer geluiden door waarin de gedachte van de zorgzame samenleving of van de verantwoordelijke samenleving (ook even een modieus begrip) wordt los ge laten. Rozenweelde Door al dit optimisme konden de aawe- zigen rustig even uitzakken bij een selec tie van liedjes uit de musical Rozenweel de. Twintig spelers bezongen de concur rentie tussen een modern en een tradi tioneel ziekenhuizen. Zij werden be loond met een krachtig applaus en een rozenhulde. In het volgende half uur werden de za ken nog eens op een rijtje gezet. Zo was er de opmerking dat de jeugd in vele op zichten meer vraagt van de samenleving dan de ouderdom. Denk aan: kosten door vandalisme, criminaliteit. Maar ook: sportsubsidies/blessures en onder wijs. Een vergoeding van de vrijwillige thuis zorg zó dat vrouwen daardoor econo misch zelfstandig worden, leek mevr. Borst geen goede zaak. Professionalise ring van de zorg is de enige goede oplos sing. En een betere betaling van ver pleegkundigen leidt niet alleen tot een grotere toestroom naar deze beroeps groep maar betekent ook een grotere garantie voor de kwaliteit van de zorg. Ook de vraag of de contract-vrijheid van de ziektekosten-verzekeraars niet leidt tot een beperking van de keuze-vrijheid van de patiënt bleek terecht gesteld, al veronderstelde mevr. Borst dat een ver zekeraar waarschijnlijk nooit een zie kenhuis in zijn geheel zal afwijzen, maar eerder afdelingen daarvan. De gezond heidsinspectie die de kwaliteit van de ziekenhuizen moet bewaken is intussen gehalveerd. Met de noodzaak om nieu we kwaliteitsnormen vast te stellen zou die dienst eerder moeten worden ver dubbeld. Oppassen Toen leken mevrouw Borst en de zaal even uitgepraat, zodat mevrouw Weide ma opmerkte dat zij, na alle optimisti sche geluiden over de lijn die de gezond heidszorg nu lijkt te volgen, de discussie veel geruster afsloot dan zij hem was be gonnen. Waarop mevrouw Borst toch nog een slotwoord had: "O, maar dan ben ik net iets té positief geweest. Want als we werkelijk willen dat alles goed gaat dan is het: oppassen en erbij blij ven!" Wethouder drs. Jan Menne van Onder wijs heeft vorige week het eerste les pakket "De natuur om je heen" uitge reikt aan een van de 23 basisscholen in Soest. "Meester" Ben Hoekstra van groep 6 van de Minister de Visser- school (Oude Utrechtseweg) viel de eer te beurt het eerste pakket in ont vangst te mogen nemen. Dat gebeurde in het bijzijn van zijn leerlingen en van Chris Uiterwijk, natuur-ijveraar bij uit nemendheid en een van de "motoren" achter de Boomplantdag, die vandaag - ook in Soest - wordt gevierd. Chris Uiterwijk heeft in de maanden september en oktober met zijn werk groep Bijltjesdag - en de steun van niet minder dan 243 Soester scholieren! - weer een flink stuk van de Soester ge- meentebossen ontdaan van de gevrees de prunus, (Amerikaanse volgelkers ^f bospest). Met name rond de atletiek baan van Pijnenburg en aan de Dolder- seweg zijn ruim 25.000 vierkante meter bosgebied ontdaan van de schadelijke woekerplant, die andere vegetatie geen kans geeft. De scholieren waren afkomstig van de Minister de Visserschool, de De Savor- nin Lohmanschool, de Insingerschool, de Zonnedauw, de Prins Willem Ale- xanderschool, de Van der Huchtschool (Overhees) en de Mavo Soest. Dat bete kent niet dat de natuurliefhebbers voor taan weer op hun lauweren kunnen rus- De 17-jarige Bob Rëgterschot uit Soest is de winnaar geworden van de CD-speler, die de bekende CD'-video-shop Vial als hoofdprijs had uitgeloofd bij de opening van de nieuwe zaak aan de Van W eedestraat. Wie twee of meer videofilms huurde kreeg èen wedstrijdformulier, met het verzoek daarop een wervende slagzin in te vullen. Vial kreeg enige honderden formulieren terug. Bob Regterschot won de prijs met de volgende zin: "Vial is net een mooie vrouw; je zoekt, je vindt en blijft haar trouw.Uit handen van Vial-eigenaar Hans Alblas kon hij zaterdag het fraaie apparaat in ont vangst nemen. De koning te rijk, zoals dat heet. De huidige capaciteit aan voorzienin gen voor zwakzinnigen is in de provin cie Utrecht volstrekt ontoereikend. Er bestaan op alle terreinen aanzienlijke wachtlijsten: 263 mensen staan als ur gent ingeschreven voor een plaats in een gezinsvervangend tehuis. Gemid deld moeten zij twee jaar wachten vol o/r er een plaats vrijkomt. De zwakzin nigeninrichtingen hebben op dit mo ment al een wachtlijst van 243 perso nen. Het tekort in dagverblijven voor ouderen bedraagt 153 plaatsen. Het probleem dreigt in de toekomst - zonder maatregelen van rijkswege - on verantwoorde proporties aan te nemen omdat de doorstroming van verstande lijk gehandicapten te verwaarlozen is en de gemiddeld leeftijd vanpupillen toe neemt. Dit schrijven Gedeputeerde Staten van Utrecht in hun 'Tnventarisatienota ver standelijk gehandicaptenzorg provincie Utrecht". De nota geeft een overzicht van het totale aanbod aan voorzieningen in de zwakzinnigenzorg. De inventarisa tie beschrijft de situatie in 1985. Daar naast worden de knelpunten die zich an no 1988 voordoen op een rijtje gezet. In de nota komen niet alleen de voorzie ningen waarvoor de provincie een plan- ningstaak heeft aan bod, maar ook maatschappelijk werk, de gezinsbegelei ding, het begeleid zelfstandig wonen, vormen van thuishulp, het speciaal on derwijs en de sociale werkvoorzienin gen. Voor deze aanpak is gekozen om dat GS vinden dat de totale planning voor verstandelijk gehandicapten sa menhangend moet worden bekeken, om rekening te kunnen houden met substi tutie-mogelijkheden en met in- en uit stroom-effecten. Doorstroming gering Naast gegevens over vraag en aanbod van voorzieningen biedt de invenarisa- tienota ook inzicht in de functies van de verschillende voorzieningen, de sprei ding ervan over de provincie, de her komst van de gebruikers, hun leeftijden en de doorstroming. Een groot deel van de bewoners van de 7 provinciale zwak zinnigeninrichtingen, me/e/r dan 40 procent, blijkt oorspronkelijk afkomstig van buiten de provincie Utrecht. Ook op de wachtlijst staan veel wachtende uit andere provincies. Aangezien de bewo ners van de inrichtingen relatief jong zijn (tussen de 20 en 30 jaar), is de doorstro ming gering, terwijl de vraag groot is. Dat probleem doet zich ook voor in de 35 gezinsvervangende tehuizen en de 13 dagverblijven voor ouderen in de pro vincie Utrecht. Overigens zal in de toekomst ook de ver grijzing binnen de totale zwakzinnigen zorg een rol gaan spelen. Het huidige aanbod aan voorzieningen houdt daar mee nog onvoldoende rekening. De provincie Utrecht heeft op grond van de normen die de wet stelt aan het aantal plaatsen voor verstandelijke gehandi capten tot 1990 nog wel enige plan ningsruimte: er zouden 566 opvang plaatsen in de provincie bij mogen ko men. Daarvoor zou dan wel eerst extra geld beschikbaar gesteld moeten wor den. Middelen Gedeputeerde Staten willen ge/e/n plan voor de zwakzinnigenzorg maken, omdat voor de uitvoering van zo'n plan momenteel de financiën ontbreken. De provincies zijn op basis van de Wet Zie kenhuisvoorzieningen (WZV) en de Tij delijke Verstrekkingenwet Maatschap pelijke Dienstverlening (TVMD) ver antwoordelijk voor respectievelijk de planning van de inrichtingen voor ver standelijk gehandicapten en debielenin- ternaten, en voor de dagverblijven en gezinsvervangende tehuizen. De geza menlijke provinciebesturen hebben de staatssecretaris van WVC echter al van af 1985 laten weten dat zij een aanwij zing om een plan voor de zwakzinnigen zorg te maken slechts zouden accepteren als er ook middelen beschikbaar gesteld zouden worden. Overleg met het minis terie over de benodigde financiën heeft echter niet tot een bevredigend resultaat geleid. Bovendien doen zich binnen de zwak zinnigenzorg momenteel allerlei ont wikkelingen voor die leiden tot een her structurering van de zorg: men streeft naar zorg op maat, regionalisatie en be tere afstemming van vraag en aanbod. De staatssecretaris ziet vermoedelijk dan ook voorlopig een aanwijzing af. Beleidsnota Het Utrechtse provinciebestuur wil wel een beleidsnota voorbereiden- waarin aan die nieuwe ontwikkelingen in de zwakzinnigenzorg aandacht wordt ge schonken. Ook zal de beleidsnota in gaan op de knelpunten uit de inventari satie en oplossingen daarvoor aandra gen. Het is de bedoeling dat de provin ciale beleidsnota in mei 1989 verschijnt. Daarmee kan de provincie dan aanslui ten op het regeringsstandpunt over de herstructurering van de zwakzinnigin- genzorg, dat het Kabinet begin volgend jaar aan de Tweede Kamer zal aanbie den. De statencommissie voor maatschappe lijke aangelegenheden en volksgezond heid bespreekt de provinciale inventari satienota deze week. I Wethouder Menne (l.) overhandigt meester Ben Hoekstra het eerste lespak ket, onder de goedkeurende blik van Chris Uiterwijk (r.) ten. Uiterwijk maakt zich met name zor gen om de bestrijding van de prunus in de particuliere bossen, nu de subsidie is gestopt. "Als ze niets doen blijft het vechten tegen de bierkaai. Voorlopig is er genoeg werk aan de winkel." Bij de uitreiking van het eerste lespakket - een uitgave van de Stichting Nationale Boomfeestdag - wekte Chris Uiterwijk de leerlingen op meer met de natuur be zig te zijn en hun ouders op te wekken hetzelfde te doen. Wethouder Menne hoopte ook dat de jeugd actief zou willen meewerken aan het natuurbeheer en eerbied zou hebben voor alles wat groeit en bloeit. "We zijn in Soest gezegend met veel natuur, daar kunnen jullie van profiteren," aldus de wethouder. "Ga eens in de duinen wandelen." 1 1Dr. Kees van Kooten Zeven sloten22,50 2. 4) Isabel Allende Eva Luna29,90 3. 3) Harry Mulisch De elementen ...34,50 4. 2) A.F.Th, v.d. Heijden Het leven uit een dag 15,— 5. 4) Maarten 't Hart De steile helling 26,50 6. (10) Jeroen Brouwers De zondvloed 49,50 7. 8) Roald Dahl Matilda24,50 8. Annie M.G. Schmidt Tot hier toe 29,50 9. Liesbeth den Uyl Beppie van Vessem19,50 10. 7) Ru tg er Kopland Herinneringen aan het onbekende 14,90 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel 12419 Libris De Complete Boekhandel. NIEUWE BOEKEN VOOR SINTERKLAZEN MET SMALLE BEURZEN Huwelijk en samenwonen Auteur: Benita Spronk Uitgever: Ten Have De vrouwelijke auteur weet waar ze 't over heeft. Ze woont zelf samen en kent de weerstanden die dit soort leefrelaties oproepen. De theologe waagt een, niet in alle opzichten geslaagde poging deze relatievorm te ontleden, te verdedigen. Afgestemd op jonge mensen die moeten optorn tegen vooringenomen standpun ten van ouders. De Bijbel wordt als ge tuige a décharge opgevoerd, kortom wat let ons. Ik twijfel niet aan haar goede be doelingen, haar interpretatie van het Oude en Nieuwe Testament komt mij echter nogal eenzijdig voor. Over en sluiten Auteur: Roald Dahl Uitgever: Meulenhoff De kans om voor relatief weinig geld een levensechte Roald Dahl in huis te halen. "Over en sluiten" verhaalt over Dahls ervaringen als piloot in W.O. II. Een bundel zeer indringende verhalen over jonge mensen die huis en haard verlieten om, waar ook ter wereld, "in het diepe te worden gegooid", teneinde het gezwel van de 20e eeuw, fascisme, te vernieti gen. Meevliegen met Dahl, een ijzing wekkend realistisch avontuur. De mens is een grote fazant Auteur: Herta Muller Uitgever: De Geus Een nogal prijzige hedendaagse roman (nog geen honderd pagina's) die zich evenwel mag rangschikken in ae kwalifi catie vrouwen-wereld-literatuur. Het verhaal handelt over een molenaar die als lid van een Duitse minderheid in Roemenië alles in het werk stelt met zijn gezin naar West-Duitsland te emigreren. Uiteindelijk offert hij met de zijnen le vensprincipes op om het onbekende Aards paradijs te kunnen binnengaan. Een reportage-achtige roman over men sen van vlees en bloed, hier niet ver van daan. Een onbekende dader heeft in het afge lopen weekeinde ingebroken in een dro gisterij aan de Soesterbergsestraat. Hij kwam de zaak binnen door de achter deur te forceren. De buit bestond uit een hoeveelheid papiergeld en een grote hoeveelheid parfum. Onbekenden hebben vorige week op Colenso de koplamp van een auto ver nield. De 37-jarige eigenaar stelde de politie op de hoogte. Op het Saenredam- plantsoen werd een band lek gestoken. Daarvan deed een 45-jarige Soester aangifte. Aan de Birkstraat werd vorige week een auto ontdaan van zijn vier banden. Ook bleken de velgen te zijn meegenomen. De wagen stond geparkeerd bij een ga ragebedrijf aan de Birkstraat. Een 24-ja- rige Soester deed aangifte bij de politie. Candle Light 8 Samensteller: Jan van Veen Uitgever: Mingus Samensteller Jan van Veen, zijn radio programma en boeken zijn voor een be paald publiek tot een begrip uitgegroeid. Vandaar het verschijnen van de 8e afle vering van Candle Light. Daarin, hoe kan het anders, romantische werkjes van zondagsdichters. In dit geval hoeft U er niet voor op te blijven. Vreemde mensen Auteur: Jaap van den Beukei Uitgever: La Riviere Voorhoeve Een vriendelijk, pretentieloos boekje waarin de auteur pas op de plaats maakt bij een aantal bijzondere mensen die hij heeft ontmoet. Bijna voor 100% norma le mensen. Mensen zoals U en ik dus. Waarin wij afwijken werd door Jaap van den Beukel opgetekend. Geen literair hoogstandje. Daarom zo duidelijk ont roerend en amusant? Alwientje Auteur: YvonneKeuls Uitgver: La Riviére Voorhoeve "Een kleintje Keuls", maar wat voor een. Moeder Yvonne leert dochter Al wientje lopen. In deze verhalenbundel schetst de begenadigde vrouwelijke au teur het leven van alledag in haar om gang met een opvoeding van Alwientje Keuls. Moeders zullen zich er in herken nen, toekomstige moeders worden er wijzer van. Modern klaveijassen A uteur: A.H.G. Ver ouden Uitgever: Tirion Geen bridger die het zal beamen, maar ook het klaverjassen wordt in dit lezens waardige boekje uitgeroepen tot denk- - sport. Daarin alle spel- en wedstrij dreglementen van de Nederlandse Kla verjas Unie, de basisregels en ruime aan dacht voor het portefeuilleklaverjassen. Het verschil tussen Rotterdams en Am sterdams klaverjassen wordt met de mantel der liefde bedekt en dus kunnen er vier miljoen klaverjassers wijzer van worden. Concertina Auteur: M.J. Fitzgerald Uitgever: Furie Concertina, het portret van de 75-jarige op haar leven terugkijkende Coriola, kan het best worden omschreven als een erotische ontwikkelingsroman. Met een sober taalgebruik wordt de vervlochten- heid van verleden - heden en toekomst beschreven. Een nogal onconventioneel gegeven dat om volwassenheid van le zers vraagt. Herinneringen aan hef onbekende Auteur: Rutger Kopland Uitgever: G.A. van Oorschot Herinneringen aan het onbekende werd op verzoek van de uitgever door de dich - ter samengesteld ter gelegenheid van de toekenning van de P.C. Hooftprijs 1988 voor zijn gehele oeuvre. Representatief voor de acht bundels die Kopland tussen 1966 en 1985 publiceerde. Hulde aan uitgeverij Van Oorschot die hiermee voor een soft prijsje groot werk binnen bereik van iedereen brengt. 4) Rien Poortvliet/ Wil Huygen Het boek van Klaas Vaak, en het ABC van de slaap34,50 2) Snoecks Alamanak'89 19,75 1) Wim Kan De dagboeken 1957-1968 27,50 3) Stephen Hawking Het heelal29,90 6) Louise L. Hay Je kunt je leven helen 29,50 5) Jan Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 9) De Stijl: 1917-1931 29,90 -) Simon Wiesenthal Geen wraak maar gerechtigheid 39,50 7) Mr. J.M.A.H. Luns Gelooft u mij, het was een genoegen 22,50 -) Wim Hazeu Gerrit Achterberg, een biografie69,50 WnfcaicwttTum "HartpZtjd" - Ttl. 12419

Soester Courant | 1988 | | pagina 19