Bij ons op Soest Ooit kiest u voor mooist Bang&Olufsen H 3 jaar garantie 'Verborgen Dageraad': de idiote situatie Amnesty erg tevreden over kunstveiling 3INA 20 WOENSDAG 23 NOVEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 21 Soesterberg Tweede boek van Soesterbergse auteur Joop Hulsbus gepresenteerd Nieuwe tentoonstelling in Kasteel Groeneveld 'Het Nederlandse landschap, een kwestie van kiezen Broeikas vernield Opbrengst bijna 23.000 gulden! Kees Hermis bij Poëziekring Eemland 'Poëzie bewaart de kleur van vogelkelen' Bijeenkomst PCOB Zaterdagmiddagmuziek Bodywarmer weg WONEN test: november'88 Goed Zeer Goed Firma Schoemaker SOEST Van Weedestraat 78, Tel 02155-17253 Denk niel dat "mooist" bij Bang&Olufsen alleen een kwestie van vormgeving is. Lezers van de Consumentengids weten wel beter. Vier keer werden sinds 1984 de grote televisie-merken getest. Vier keer werd het B&O toestel onderscheiden met de hoogste waardering voor de technische kwaliteit. Merkt u dat in het dagelijks gebruik? Wel degelijk. We laten u graag zien en horen hoeveel goede redenen er zijn om het mooiste televisietoestel te kiezen. En dan is de fraaie vormgeving daar natuurlijk wel één van. Ex-gemeenteraadslid: Vader zei altijd: doe je plicht, doe je plicht! Vecht voor je rechten en als je in je recht staat, moet je nooit toegeven. Zorg voor mensen die je hulp nodig hebben. Eerst voor anderen zorgen en dan voor je zelf. Van 1953 tot 1972 heb ik in de ge meenteraad gezeten voor de Partij van de Arbeid. Eerst met drie mensen en later met z'n vieren: Klaas de Haan, mevrouw Polet, Piet Grift en ik. Als ik een vergadering had, reed ik op de fiets van Soesterberg naar Soest en 's avonds laat door de duisternis weer naar huis. Mijn paperassen droeg ik tussen mijn jas. Door die bobbel op mijn borst en door mijn hoofddeksel diep in de ogen kwam het waarschijnlijk dat een fiet sende soldaat op de donkere Soester- bergsestraat achter mij aan reed en zei: zeg zus, mag ik met jou een afspraakje maken? Ik remde keihard en ant woordde: als jij niet het verschil weet tussen een man en een vrouw, houd dan je mond. Hij wist niet hoe snel hij weg moest komen. Rademakerstraat De snelweg Utrecht-Amersfoort liep vroeger dwars door Soesterberg heen. Op deze Rademakerstraat gebeurde het wel dat er in e/e/n jaar veertien do delijke verkeersongelukken vielen te betreuren. Deze drukke winkelstraat had zelfs geen voetpad en was levens gevaarlijk voor bejaarden en kinderen. De vreemdste plannen waren in om loop. Om mijn idee de snelweg om de dorpskern heen te leiden werd ik harte lijk uitgelachen. Vanaf Zeist wilde men de rijweg hoog boven de flats uit heen voeren. Mevrouw Corver heb ik ooit voorgesteld de weg juist in te graven. Zo is het uiteindelijk geworden. In 1956 hield ik al een interpellatie over de verkeerssituatie in Soesterberg. Een motie richting ministerie werd ge steund door KVP, AR en VVD. De ge meente Soest heeft jaren volgehouden nietsaan de gevaarlijke straat te kun nen doen omdat de weg eigendom was van Rijkswaterstaat. Een jaar lang heb ben ze de burgers van Soesterberg voor de gek gehouden toen de Rademaker straat in stilte aan de gemeente was overgedragen. We hebben geen geld, was het argument. Toch was de samen werking tussen de fracties niet slecht. Wethouder de Haan (PVDA) kon het uitstekend vinden met wethouder Van Zadelhoff (KVP). Ze waren bezield van politieke samenwerking. Als het er echt op aankwam bij een belangrijk on derwerp hielden we een gezamelijke fractievergadering met de KVP. Met de VVD kon ik minder goed op schieten. Altijd lag ik in de clinch met mijneer de Bruin. In het persoonlijk vlak konden we het best met elkaar overweg, maar politiek zat hij mij altijd te "katten". Zo waren we weer een keer met de gascommissie op stap om in België een bijeenkomst bij te wonen over de ombouw van kraakgas naar aardgas. Tijdens het diner op de terug weg zat ik tegenover de Bruin die weer behoorlijk tegen mij tekeer ging. Ik zei: hoor eens de Bruin, de Partij van de Arbeid zal altijd blijven bestaan, maar eens komt de dag dat de poten onder jouw VVD-zetel worden afgezaagd. Op dat moment zakte hij door zijn stoel en viel onder grote hilariteit achterover op de grond. Volkskredietbank In de vijftiger jaren zaten veel mensen hier in Soesterberg tot over hun oren in de schuld omdat ze op afbetaling koch ten. Vijfenveertig procent rente was geen uitzondering en er moest iets te gen de woekeraars gedaan worden. De Partij van de Arbeid vroeg aan hef col lege van B&W "sanerend en schuldbe middelend" op te treden ten behoeve van de inwoners die in financiële moei lijkheden verkeerden. Ik wilde dat hier in de gemeente een degelijke volkskre dietbank opgericht zou worden of een filiaal van Hilversum of Amersfoort om een betere kredietverstrekking te garanderen. Het voorstel werd verworpen met 15 tegen 4 stemmen na anderhalf uur dis cussiëren. Volgens de antirevolutionair Schaafsma (ook uit Soesterberg) moes ten de mensen maar eerst sparen en dan kopen volgens goed oud-hollands gebruik: volkskredief om de woeker te bestrijden was de duivel uitdrijven met Beëlzebub. Zo luidde het toen. Die Schaafsma was trouwens een pracht fi guur in de Raad. Als oudere man zat hij vaak te dutten tijdens de commissie vergaderingen en in de Gemeenteraad. Plotseling schoot hij wakker, stak zijn vinger op en zei tegen de burgemeester Baron Bentinck: ik wou nog even op merken bij agendapunt negen, dat... Maar wij waren al lang bij punt tweeën twintig". (wordt vervolgd) Jan Visser Zomer 1945-voorjaar 1947. Die perio de beslaat 'Verborgen Dageraad', het afgelopen zaterdag gepresenteerde boek van de Soesterbergse schrijver Joop Hulsbus. Het is een vervolg op 'En de zon werd rood', dat handelt over de oorlogsperiode tot de capitulatie van de Japanners op 15 augustus 1945. Evenals 'En de zon werd rood' is 'Ver borgen Dageraad' een autobiografie, waardoorheen geschiedkundige feiten zijn verweven. De op Oost-Java geboren auteur wil met zijn boek ruchtbaarheid geven aan wat hij noemt een 'idiote en levensgevaarlij ke situatie' in Zuid-Oost Azië na de Tweede Wereldoorlog. Zogenaamde vrijheidsstrijders ontpopten zich eind '45 als extremistische groeperingen, die weerloze en verzwakte burgers afslacht ten. Een en ander was volgens Hulsbus het gevolg van een ontstaan gezagsva cuüm. Oorlogsmoe "De Amerikanen, Engelsen en Austra liërs waren vrij, maar wij hadden geen contact met de Nederlandse autoritei ten. Het was een afschuwelijke situatie. Ik heb de indruk dat ze ons bewust daar hielden. Het legitieme recht van bevrijde gevangenen naar huis te gaan was ons gewoon uit handen geslagen. De Neder landse regering had de nog bezette ge bieden overgedragen aan de Engelsen, maar die waren oorlogsmoe. De Engel sen voelden er geen donder voor om nog meer gebieden te bevrijden. De Engel sen hielden ons tegen," vertelt Joop Hulsbus. Intussen bleven de extremisten op grote schaal burgers uitmoorden. Het waren allemaal mensen, waarmee Joop Huls bus en zijn lotgenoten een hechte band hadden, hetzij door bloed, hetzij omdat men al generaties lang in Nederlands In- dië woonde. "Nederlandse burgers, Chinezen en inheemsen werden op gru welijke wijze om het leven gebracht," gaat Joop Hulsbus verder. "Toen deed de Nederlandse regering een beroep op ons. Krankzinnig, zoiets kon en mocht niet. Wij werden als ex-gevarigenen in Thailand opnieuw getraind door de Gurkha's. Dat waren bergbewoners uit Nepal, die bekend stonden als vechtsol- daten en dienden als een keurkorps van het Engelse leger. Wij werden volgens de jungle-fight methode opgeleid. Het was een keiharde training, waar met scherp werd geschoten. We vochten te gen Japanners en tegen extremisten. Niet tegen Indonesiërs, maar tegen moordenaars. In maart '46, een halfjaar na de oorlog, hebben we nog Japanners gevangen genomen en de Japanse vlag gestreken. Op Java weigerden de Engel sen ons aan land te laten. Toen zijn we doorgevaren naar Bali. We hebben ge vochten van maart tot november 1946. Toen werd het akkoord van Linggadjati getekend, een overeenkomst tussen Ne derland en de Republiek Indonesië over de ontwikkeling van een federatieve staat." Het tweede boek van Joop Hulsbus ein digt daar niet. Het gaat verder tot het voorjaar van 1947, op het moment dat hij zijn moeder en broer in Nieuwediep weerziet op de kade in Den Helder. Joop Hulsbus legt uit waarom: "Mijn vader, moeder en broer zaten in Japanse kam pen. In Thailand ontving ik een brief van mijn moeder, waarin stond dat mijn va der door uitputting was overleden. Dat was eind '45. Ik geloofde het eerst niet, want ik verkeerde in een shocktoestand. Wij waren verwilderde figuren. We leef den overdag om de avond te halen en 's nachts om de volgende morgen te halen. Mijn moeder en broer waren door extre misten gevangen genomen. Ze zaten met nog duizenden gevangenen op Java. Later werden ze vrijgelaten en op één van de transporten zaten mijn moeder en broer. Ik heb ze op een schip naar Ne derland gezet. Toen was dat mijn moti vatie om ook naar Nederland te gaan. Dat kwam eerst niet in mij op, want daar was ik nog nooit geweest. Mijn thuis was Nederlands Indië. Na een reis door de archipel zijn we met 166 man gerepa trieerd naar Nederland. In het vooijaar van '47 ben ik daar aangekomen als ma rinier der tweede klasse. Ik zat in Rotter dam te wachten tot we gedemobiliseerd zouden worden, maar toen kregen we te horen dat we terugmoesten. Wij zijn toen uiteindelijk dankzij een telegram van prins Bernhard, die toen bevelheb ber van de strijdkrachten was, toch ge demobiliseerd, maar enkele dagen later en we hadden op een schip gezeten." Onrust Op verzoek van uitgever Hollandia is Joop Hulsbus inmiddels al weer bezig aan zijn derde boek. "Hij vroeg om een In Kontakt der Kontinenten vond za terdag j.l de presentatie van het boek plaats. Directeur T. Muntinga van uitge verij Hollandia overhandigde Joop Hulsbus (r.) het eerste exemplaar. afronding en na mijn tweede boek zat er nog onrust in me. 'Verborgen Dageraad is bedoeld voor de samenleving, voor jong en oud. Het is belangrijk dat de Ne derlandse burger weet wat er toen is ge beurd. Wij leefden daar onder de krijgs wet, ook als bevrijde krijgsgevangenen. Wij hadden geen keus." "Ja, ik ben tevreden over het boek. Ik ben blij dat ik het kan meemaken. Ik ben blij dat ik er fysiek en psychisch toe in staat ben. Daarom zie ik dit tweede boek ook als een eresaluut, want ook na de oorlog zijn nog veel jongens omgeko men. De oorlog ging gewoon door. Dat was vooral erg voor de mensen in Neder- lands-Indië. voor velen van hen was er geen thuiskomst. Op vrijdag 25 november zal de Secreta ris-Generaal van het Ministerie van Landbouw en Visserij, Mr. T.H.J. Jou- stra, een nieuwe tentoonstelling openen in Kasteel Groeneveld, het Nationale Centrum voor bos, natuur en landschap in Baarn. De tentoonstelling: 'Het Nederlandse landschap, een kwestie van kiezen', Iaat zien hoe Nederland in de afgelopen eeu wen aan veranderingen onderheving was en waar dat toe leidde, maar vooral wordt ingegaan op het landschap van de toekomst: hoe kunnen de belangen van de landbouw, stedebouw, recreatie, in dustrie en natuurbescherming worden ingepast in een structuur, waarvan de natuurlijke ontwikkeling de basis is? Dat is een kwestie van kiezen, en keuzen van nu bepalen het landschap van straks... Voor het maken van maquettes waarop de keuzen te zien zijn is een beroep ge daan op twee beeldende kunstenaars. Ton Paauw uit Soest, bekend door o.a. zijn flatbeschilderingen in Soest en Nieuwegein en de tentoonstelling 'De arrogantie van de onmacht' in het park van Slot Zeist, ontwierp de toekomst maquettes. Nol de Koning bouwde de vier prachtige toekomstbeelden waarin het waarom van de keuze, op basis van een verhaal van Midas Dekkers, aan de bezoekers wordt getoond en wat de consequentie van de keuze is. Spectaculaire effecten begeleiden de verhalen. Aan deze tentoonstelling is o.a. meege werkt door het Ministerie van Land bouw en Visserij, Staatsbosbeheer, Rijksinstituut voor Natuurbeheer, Bos- bouwproefstation De Dorschkamp, TNO-Delft, Philips Nederland ene een groot aantal particuliere organisaties. Openingstijden: di. t/m. vr. 10.00 - 17.00 uur; za. en zo. 12.00 - 17.00 uur; maandag gesloten. Een onbekende dader heeft vorige week vernielingen aangericht aan een broei kas op een volkstuin aan de Molenstraat. Met een ijzeren staaf werden drie ruiten kapot geslagen. De eigenaar, een 61-ja- rige Soester, deed aangifte bij de politie. Vandaag nog'een keende heer P.C. Pieren (66) De dichter Kees Hermis (47) uit Oost- voorne is op vrijdagavond 25 november te gast bij de Poëziekring Eemland in het "Amsterdams Jazzcafé Terminus aan de Stationsstraat 42 in Amersfoort. In de poëziekring ontmoeten poëzie liefheb bers uit Soest, Amersfoort en omgeving elkaar maandelijks. De letterkundige Pierre H. Dubois schreef over Hermis. "Zijn poëzie is be klemmend en sterk, zeer kwetsbaar, fel bewogen van ingehouden (soms uitge sproken) protest en toch niet sentimen teel en qua houding moedig." Deze woorden slaan op zijn bundel "Het schot voorbij" (1987), een cyclus ge dichten over zijn kanker. Over gevoe lens van pijn, verdriet, wanhoop en be rusting wat snel kan leiden tot clichés, sentimentele beelden, kwasi-ontroe- ring. Daarvan is in deze bundel, die bruist van energie en op het scherp van de snede taal is geschreven, niets terug te vinden. In 1984 publiceerde Kees Hermis (pseu doniem voor C.H.H. Wisse) bij Nijgh en Van Ditmar zijn bundel "Van aardse zij de" waarin hij met dezelfde overtui gingskracht tracht het aardse bestaan met weerloze woorden te bezweren en een ruimte te scheppen waarin het veilig wonen is: "een citadel van warmte een schild tegen de dood. Prijzen Kees Hermis werkt bij het lager beroeps onderwijs in Maasland. Aanvankelijk maakte hij schilderijen en keramiek, maar de laatste jaren houdt hij zich vrij wel uitsluitend bezig met het schrijven van poëzie waarover hij stelt in zijn ge dicht "brief': "oprechte dank dat je met mij dit ademen wil delen geloof mij makker poëzie bewaart de kleur van vogelkelen. Hermis bracht zijn eerste levensjaren door in Zeeland waarna hij volgens ei gen zeggen, een nomadisch bestaan ging leiden. Dit levensgevoel werd verwoord in zijn "Nomaden" waarvoor hij in 1987 de poëzieprijs ontving van'de stad Sint Truiden. Voor de tweede keer zelfs. Al eerder ontving hij de poëzieprijzen van Blankenberge en Izegem. Het juryrap port vermeldde over zijn "Nomaden": "De mens zoekt bij voortduring ruste loos naar een houvast, maar hij kan zijn identiteit niet ontlopen. De mens moet door de confrontatie met zichzelf heen, zichzelf en zijn beperkingen aanvaar den. Vluchten is vruchteloos." "Het schot voorbij" is sinds 1977 zijn achtste dichtbundel. Hermis levert ook bijdragen aan bloemlezingen, work shops, literaire tijdschriften, radio-uit zendingen en poëziemanifestaties in Ne derland en België. Wat hij wil met zijn poëzie is schitterend verbeeld in zijn ge dicht "richting": ik heb het voor je uitgeknipt in taal mooie gebaren woorden op schaal maar wat ik zeggen wil tussen de regels door loopt langs de achter kant van het gedicht adem in wit, keer het maar om, lees maar voor hoe het staat, hoe het zit of ligt in het gehoor. De poëzie-avond in Amersfoort begint ■om 20.00 uur precies. Toegang: f 5,-. De inleider in "Terminus" is Jan Visser uit Soest. Dr. H. Vreekamp, secretaris van de Hervormde Raad voor de verhouding van Kerk en Israël, komt op dinsdag middag 29 november a.s. voor de PCOB spreken over het onderwerp "Verhouding Jodendom - Christen dom". De bijeenkomst wordt gehouden in "Groot Engendaal", Boekweitland 103, aanvang half drie. Na de inleiding zal er ruimschoots gelegenheid zijn voor discussie, ledereen is van harte welkom. Een groot succes, dat de stoutste ver wachtingen zelfs nog verre heeft over troffen. Zo typeerde Jacques Martens, voorzitter van Amnesty-Soest, vrijdag avond na afloop de kunstveiling in C-drie, waarvan de opbrengst ten goe de komt aan het onderzoekswerk van Amnesty International. De veiling bracht al met al 22.955 gulden op. In enkele uren tijd "vergaarde" veiling meester Zadelhoff dit bedrag met een groot aantal kunstwerken, belangeloos afgestaan door beeldende kunstenaars uit Soest en (zeer wijde) omgeving. On der hen heel wat renommés, maar ook minder bekende artistieke grootheden. In totaal kwamen 65 zeer uiteenlopende kunstwerken onder de hamer. Het ove- grote deel daarvan vond een nieuwe ei genaar, meestal tegen een relatief aan trekkelijke prijs. Volgens ingewijden zouden bij een soortgelijke veiling in bijvoorbeeld Am sterdam heel wat hogere bedragen zijn neergeteld. Toch liet ook Soest zich niet onbetuigd. Zo'n tweehonderd belang stellenden bevolkten de grote zaal van C-drie. Een behoorlijk aantal van hen bood mee, nadat Jacques Martens de bijeenkomst had geopend. Hij meldde dat de Amnesty-groep voor deze veiling de slogan "Kunst voor de vrijheid" had bedacht, met een dubbele betekenis. De te veilen kunstwerken wa ren allemaal in vrijheid ontstaan en het publiek kon er in vrijheid van genieten, maar bovendien zou de opbrengst er misschien toe bijdragen dat ergens in de wereld gewetensgevangenen hun vrij heid zouden herkrijgen. Milou van Sprang, die het eerste deel van de avond presenteerde, onder streepte nog eens dat het werk van Am nesty heel hard nodig is. "Maar Amnesty is voor dat werk afhankelijk van u; houd dat in 't achterhoofd," wekte ze het pu bliek op. Ze gaf vervolgens het woord aan notaris mr. H.H. Elferink, die de veilingvoorwaarden voorlas. Kwinkslagen Daarna was de regie van de bijeekomst geheel in handen van veilingmeester Za delhoff, die de hamer op buitengewoon ontspannen manier hanteerde en met al lerlei kwinkslagen zijn gehoor tot bieden trachtte te bewegen. Dat had niet altijd evenveel succes, maar op veel kunstwer ken werd naarmate de veiling vorderde redelijk vlot geboden. De meest gewilde werken - die zelfs boven de richtprijs werden verkocht - waren schilderijen van Yon Nicolas en een aquarel van Ruud Pausma. De meeste andere werken gingen voor relatief lage prijzen van de hand. Dat gold bijvoorbeeld voor het schilderij van Herman Brood. Dat leverde "slechts" 600 gulden op, nadat Zadelhoff had in gezet op 1000 gulden. Een grappenma ker bood 50 gulden - Zadelhoff had in gezet op één gulden - voor het bij de ope ning van de tentoonstelling door burge meester Scholten vervaardigde schilde rij. Aan het slot zorgden de raadsleden Jan Visser en Johan Baks, respectievelijk van Progressief Soest en CDA, voor een komische noot door tegen elkaar op te bieden voor een kunstwerk van Ton Paauw, dat deze speciaal voor de veiling had gemaakt. Met als titel "Kunst voor het volk" had Paauw 100 dia's met het hoofd van burgemeester Scholten op pa pier afgedrukt. Visser begon met een bod van 50 gulden; hij wilde het schilde rij cadeau doen aan de politie, die het de ze dagen toch al moeilijk heeft en mis schien enig plezier zou beleven aan deze beeltenis van haar korpshoofd. Schietschijf Baks vreesde echter dat de politieman nen het schilderij als schietschijf zouden gebruiken en voelde meer voor een be stemming in het nieuwe gemeentehuis. De heren boden, tot grote hilariteit van de aanwezigen, wat roekeloos tegen el kaar op, maar Baks kon zich voor 600 gulden tenslotte eigenaar van het werk noemen. De gemeentelijke kunstcommissie on der leiding van wethouder Frans King- ma liet zich evenmin onbetuigd. Met een budget van 3000 gulden was het gezel schap naar C-drie gegaan. De gemeente is nu eigenaar van werken van Loes de Haan, Ruben Herrera, Carla Kleekamp en Bep Toscani. Waar de werken uitein delijk komen te hangen is nog niet be kend. Voorlopig worden ze in het ge meentelijke kunstbestand opgenomen en eventueel komen ze t.z.t. via de arto theek beschikbaar voor een breed pu bliek. Onder applaus kon Jacques Martens aan het slot de opbrengst - die onmiddellijk door de computer was berekend - be kend maken. Hij bracht hulde aan allen die Amnesty met raad en daad bij deze veiling terzijde hadden gestaan en werd op zijn beurt eveneens in de bloemen ge zet, uit erkentelijkheid voor zijn geslaag de initiatief. Na afloop bleek dat niet één (zoal Zadel- In de reeks "Zaterdagmiddagmuziek Domkerk Utrecht" zal op 26 november a.s. een nieuwe reeks concerten van start gaan, met het oog op de komende tijd naar kerst. Men zal kunnen luisteren naar missen die zijn gebaseerd op een kerst- of adventshymne. Op 26 november zal de mis "O magnum mysterium" van Tomas Luis da Victoria (1548-1611) worden uitgevoerd door de vocale groep van de Domcantorij o.l.v. Maarten Kooy. Domorganist Jan Jansen zal ter completering enkele misd- elen spelen uit de "Missa della Mado nna" van Girolamo Frescobaldi, een Italiaanse tijdgenoot van Victoria. Het concert begint om half vier en de toega ng is vrij. Muzikale inbrekers? Onbekende daders hebben vorige week ingebroken in het gebouw van de Soes terbergse muziekvereniging Odeon aan de Rademakerstraat. Behalve sterke drank en koffie (voor een bedrag van ca. 300 gulden), namen ze ook de geluids apparatuur mee, alsmede een aantal muziekinstrumenten, zoals een wald hoorn, een bugel en een kornet. Een 16-jarige scholier uit Soest deed vo rige week bij de politie aangifte van de diefstal van zijn bodywarmer. Het kle dingstuk was ontvreemd uit de gardero be van het Griftland College aan de Noorderweg. Een voor een gingen de kunstwerken onder de hamer. hof had duidelijk gemaakt), maar 21 (van de ruim 60) kunstwerken niet wa ren verkocht. Dat was het publiek overi gens niet opgevallen, want - aldus de verklaring van de organisatoren - de vei lingmeester had in die gevallen gebruik gemaakt van een oud gebruik: bij gebrek aan biedingen worden de geveilde spul len zogenaamd verkocht aan tevoren be paalde biednummers, waarachter echter geen bieders schuilgaan. Voor de eind- opbrengst van de veiling is dat verder zonder betekenis, al vonden sommigen het toch een merkwaardige gang van za ken. Woningbouwcomplex aan de Generaal Spoorstraat en deels aan de Generaal Winkelmanstraat uit 1949. Eigendom van de Woningbouwvereniging Soest. Het bestaat uit bakstenen bouwblokken onder platte daken van meerdere woningen on der één kap met vóór de woningen siertuinen. Ontwerper was de heer H. J. Schnei- der van Gemeentewerken Soest. Als een der vroegste sociale woningbouwcomple xen van na de oorlog van belang voor de iiederzettingsgeschiedenis van Soester- berg. De voorgevels zijn geleed door middel van ondiepe, inpandige, segmentboog- vormige portieken, afgewisseld met steeds twee grote samengestelde vensters in de traveeën tussen de toegangsdeuren. Metselwerk in halfsteens verband, platvol gevoegd. Boven de deuren strekken. Architectuurhistorisch van enige betekenis vanwege het bouwtype en vanwege de gaafheid, zowel van de hoofdvormen afzonderlijk als van het hele complex. Van grote stedebouwkundige waarde. Twee steken de straat over, sleutels in de hand, de oud-gediende opent het tuinhek en laat haar vóórgaan op het rechte pad, ze groeten de buren en de deurmat waarop een ansicht van de kinderen: huisje, boompje, beestje. J.V.

Soester Courant | 1988 | | pagina 21