YVONNE VAN GENNIP: "ALS ER EEN VERENIGING IS DIE OVER U WAAKT, ZOU LLDAN IN?" HET NEDERLANDSE RODE KRUIS SCHADEREPARATIE VERDIENT EEN VAKMAN WINTERTIPS AFHANDELING EN UITBETALING AUTOSCHADE VIA COMPUTER WAT TE DOEN BIJ EN NA EEN AANRIJDING uitgave nieuwe boeken WOENSDAG 23 NOVEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 22 Krant niet ontvangen? De regels van het leven Auteur: Fay Weldon Uitgever: A. W. Bruna Onder de titel Novelle brengt A. W. Bru na sinds begin '88 met veel sukses een se rie korte romans op de markt, geschre ven door auteurs van wereldklasse. Daartoe mag zeker ook Fay Weldon worden gerekend. Op zeer spirituele wijze schreef ze een nogal schokkende satire op de liefde. Een futuristische lief desgeschiedenis die zich afspeelt in 2004, het jaar waarin een nieuwe, voor een ieder geldende godsdienst worden geboren. Zoals te doen gebruikelijk bij Fay Weldon zijn de heren der schepping ook dan verachtelijke wezens en gaat het met de moraal van de mensheid nog steeds bergaf. Amusante lectuur voor wie onderscheid weet te maken. 'Verbeeld je' Auteur: Joseph Heller Uitgever: UitgeverijAnthos, Baarn "Verbeeld je" is een literair en intellec tueel feest, een groots doek waarop alle scheppende geesten uit de historie ver zameld zijn - om domheid te ontmaske ren, met huichelachtigheid af te reke nen, illusies te ontnemen en schurken het hoofd te. bieden. Hellers hoofdpersoon is Rembrandt, die aan zijn beroemde schilderij van Aristoteles peinzend bij het borstbeeld van Homerus werkt. Zodra hij het oor van Aristoteles heeft geschilderd, kan deze hem horen, zodra hij een mond op het doek heeft gezet, kan de wijsgeer spreken. En daarmee begint een verrassende, niet eerder ge maakte tocht door de geschiedenis zo als alleen de auteur van Catch 22 die kan beschrijven. Men leest over grote gebeurtenissen, geesten en leiders uit het verleden. Een norse Plato, een opmerkelijk hartelijke Socrates, en Pericles en Alexander de Grote. En onverwachts blijkt de lezer de mensen te herkennen. Gaat dit niet over Nixon en dat niet over John F. Kennedy? Ontsnapping uit Sobibor Auteur: Richard Rashke Uitgeverij: In den Toren, Baarn In Sobibor, het gigantische Duitse ver nietigingskamp in Oost-Polen, werden alle joden binnen vierentwintig uur na aankomst van hun transport vergast. Een kwart miljoen joden van wie ruim 34.000 uit Nederland vonden er de dood. Sobibor is ook het kamp waar de grootste opstand uit de kampgeschiede nis uitbrak. Op 14 oktober 1943 kwa men zeshonderd joden die kampwerk moesten verrichten in verzet tegen hun bewakers en probeerden uit te breken. Door voortijdige ontdekking van hun vluchtpoging werden tientallen van hen nog op het kampterrein door bewakers doodgeschoten. Van de honderden die wel konden ontsnappen kwamen velen om in het mijnenveld rondom het kamp. Anderen werden door Poolse boeren of antisemitische partizanen naar het kamp teruggebracht en onmiddelijk geëxecu teerd. Slechts een dertigtal overleefde de slachting, onder wie de leider van de op stand, een officier van het Rode Leger. Richard Rashke heeft achttien van hen bezocht, in de V.S., de Sovjet Unie, Bra zilië en Israël. Aan de hand van hun dag boeken, notities, getuigenverklaringen en vooral hun levendige herinneringen heeft hij in dit boek een belangrijk stuk geschiedenis van de Tweede Wereld oorlog vastgelegd. Naast het relaas van de opstand en ontsnapping schildert Ri chard Rashke een onvergetelijk beeld van het dagelijks bestaan in het doden kamp van de Nazi's, dat aan het eind van de oorlog door de SS met de grond gelijk werd gemaakt. Inmiddels is van het boek een film gemaakt. Rutger Hauer speelt er de hoofdrol in. Brieven uit Zuid Afrika Auteur: Irene Wijne Uitgever: Luyten Vorig jaar april vertrok 'n Nederlandse vrouw met 'n Amerikaanse en 'n Engel se vrouwe voor drie maanden naar Zuid-Afrika. Twee van de vrouwen zijn boeddhist, onder wie de Nederlandse. De Engelse vrouw is Quaker. Vanuit Zuid-Afrika schreef de 23-jarige Ne derlandse, Irene Wijne, haar zus om de paar dagen 'n brief met ervaringen in het land van de apartheid. Deze brieven zijn nu gebundeld in 'n klein boekwerk je. Irene is terugekomen in de overtui ging, dat - howel subtieler - wij in het Wester ook apartheid kennen. Op grond daarvan heeft ze besloten haar le ven te delen met mensen in onze sa menleving, die zwak en onderdrukt zijn. Ze gaat naar Londen om in een leefgemeenschap te gaan wonen met mensen, die verstandelijk gehandicapt zijn. Gezonde bakrecepten Auteur: M. Piepenbroek Uitgever: Zomer Keuning Het grote boek met de heerlijkste gezon de bakrecepten. Het water loopt de lezer in de mond bij het zien van al dit heer lijks. In hoeverre het woord "gezond" een vlag is die de lading dekt laat ik even buiten beschouwing, maar de receptem die U er in ontmoet worden in woord en beeld zeer smakelijk geserveerd. Troost voor diabetici, alternatieve zoetstoffen zijn in deze uitgave uit voorraad lever baar, en wat de rest betreft, als U al te na drukkelijke dikmakers in de gaten houdt dan wordt het smikkelen en smullen. Een zeer compleet en instructief boek in dit genre. Samen tafelen Auteur: Janny de Moor Uitgever: Zomer Keuning Met het oog op de komende feestdagen, maar zeker ook voor daarna, een zeer aktueel boek. Samen tafelen, dat kan ge nieten zijn van een welverzorgd diner, tijd en aandacht besteden aan de maal tijd, het tafelgesprek en tal van andere zaken. Dit boek is afgestemd op een ta felbezetting voor twee personen, maar met weinig fantasie zal "de kok" er ook in slagen voor meerdere personen iets te bereiden uit deze hoorn des overvloeds. De basis van het boek berust op het prin cipe dat de bereiding geen grote tijdsin vestering vraagt, en de smakelijke res tanten ook een dag (dagen) later U wel zullen bekomen. En wat dé ambiance van de maaltijden betreft: volg de raad van Epicurus die eens opriep: "Kies eerst iemand om mee te eten" dan pas iets om te eten. Samen tafelen zal U bij dit alles goed op weg kunnen helpen. De achterkant van bridge Auteurs: Terence Reese en David Bird Uitgever: In Den Toren Bridge onderscheidt zich van tal van an dere denksporten. Het is allerminst een klassiek spel en had er slechts een halve eeuw voor nodig om internationaal po pulair te worden. Logisch dat er ook in publicitair opzicht veel aandacht aan de ze snel groeiende denksport wordt ge schonken. "De achterkant van bridge" staat voor deze uitspraak model. Moei lijk toegankelijk voor beginners, een ab solute must voor bridgers die zich er ver der in hebben bekwaamd. Het boek han delt hoofdzakelijk over niet of nauwe lijks toegepaste speelfiguren waarvan de deskundige samenstellers verwachten dat ze in de toekomst gemeengoed kun nen gaan worden. Wie het aangaat kan straks dus vele slagen voor zijn. Mijn katten en ik Auteur: C. Buddingh UitgeverCadans Samuel, Sam, Sammie. Namen die be trekking hebben op Buddingh's passie: katten. Daarvan getuigt dit alleraardig ste, dikwijls ontroerende "kattenboek" uit de nalatenschap geplukt van de enke le jaren gelden gestorven auteur. "Mijn katten en ik" krijgt een benadering zoals alleen Buddingh het gegeven was deze te schrijven. Heerlijk op hol slaan, maar met alle menselijke trekjes die men zich voor kan stellen. Wie een kat anders en beter wil leren kennen wordt daarin door deze meesterlijke auteur op aange- namen wijze onderhouden. Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. Geachte mevrouw/ mijnheer. Op 15 april 1988 ben ik officieel tot ambassadrice van het Nederlandse Rode Kruis benoemd. Dat ik voor het Rode Kruis heb gekozen, is natuurlijk niet helemaal toevallig. Het Rode Kruis is een organisatie, die mij bijzonder aanspreekt. Niet alleen door zijn hulpverlening bij hongersnood, natuurrampen en oorlogssituaties,-maar ook door zijn hulpverlening dichter bij huis, zoals bijvoorbeeld het vakantieschip de "J. Henry Dunant" en de bloedin- zameling. Zelfben ik door de sport ook wel eens in aanraking gekomen met de vrijwilligers van het Nederlandse Rode Kruis. Je ziet ze in alle stadions en bij elke grote sportmanifestatie. Nu ik ruim een halfjaar het ambassadriceschap met groeiende interesse en veel plezier vervul, heb ik het Rode Kruis van nog naderbij leren kennen. Mijn respect voor de veelheid aan taken is alleen maar toegenomen. Dat geldt vooral voor de inzet van al die duizenden vrijwilligers, waarvan ik er velen tijdens mijn bezoeken aan het werk heb gezien. Niet alleen volwassenen bleken als vrijwilliger bij het Rode Kruis actief te zijn. Ook jongeren. Heel actief zelfs, via vakantieweken waarbij gehandicapte en niet-gehandicapte jongeren samen op vakantie gaan. Wat ik ook erg nuttig vind, is dat het Jeugd Rode Kruis EHBO-lessen voor kinderen op de basisscholen geeft. Eerlijk, ik stond er verbaasd van hoe vaak je eigenlijk een beroep kunt doen op het Nederlandse Rode Kruis. En daarom wil ik een beroep op U doen. Steun ook het Nederlandse Rode Kruis. Dat kan als lid. U hoeft niet zelf vrijwilligerswerk te doen of bloed te geven. Het gaat ons nu vooral om het lidmaatschap, waarvoor U een door Uzelf te bepalen bedrag betaalt, ^et Uw bijdrage kan het Rode Kruis blijven helpen- ■aar dan ook. Want zonder ons aller hulp is het Rode iKruis nergens. 'ij (ik zeg met nadruk: "wij") hebben U nodig, 'ellicht heeft U of een van Uw kinderen straks het ode Kruis nodig. elp het Rode Kruis helpen. Alvast bedankt!! Vvonrie van Genn/p Mist, regen, gladheid, sneeuw en ijzel eisen ieder jaar hun tol. Zelfs wie goed beslagen ten ijs komt, met een auto die in topconditie verkeert, met voldoende bandenprofiel en de winterbeurt net achter de rug, kan te maken krijgen met winterse problemen. Juist 's winters zit een ongeluk in 'n klein hoekje. Vooral de gevolgen van slippartijen en andere aan de weergoden te wijten autoschade Verzekeringsmaatschappijen weten al jaren dat het verhelpen van autoscha de bij het BOVAG-autobedrijf in goede handen is. Tussen de verzekeraars en de BOVAG-autobedrijven bestaat een vertrouwensrelatie, die begint met het uit de narigheid halen van de verzeker de, het behulpzaam zijn bij het invul len van het schade-formulier en het uitvoeren van de schade-expertise en die eindigt met een deskundige repa ratie van de auto. Toch is het nog lang niet algemeen bekend, dat het BOVAG-bedrijf ook voor reparatie en schadeherstel het aangewezen adres is. Maar wie weet dat de BOVAG-autobedrijven in goede samenwerking met deskundigen van verzekeringsmaatschappijen per jaar enige duizenden schade-expertises re gelen, krijgt een indruk van wat er zich op dit punt achter de schermen van het BOVAG-bedrijf afspeelt. SPECIALISTEN Eigenlijk is ook wel te begrijpen waar om BOVAG-autobedrijven veel scha de-reparaties uitvoeren. De monteurs die in een BOVAG-autobedrijf werken, zijn goed opgeleide specialisten. Zij zijn op de hoogte met de laatste stand der techniek. En dat is geen overbodi ge luxe in een branche waar de tech nische ontwikkelingen razendsnel ver lopen. Veel moderne auto's zijn rijden de „hi-tech" wondertjes, boordevol elektronica en gebouwd van materia len die een speciale behandeling en extra zorg vragen. Bovendien is de erkende merkgarage op de hoogte van de laatste voor schriften van het betreffende merk. Reparatie en schadeherstel worden af gewikkeld volgens de officiële richtlij nen van de fabriek en met de voor schriften van de importeur in de hand. Uiteraard worden originele onderdelen gebruikt. Het BOVAG-autobedrijf heeft alle ken nis van het merk in huis. Bovendien heeft menig dealer-bedrijf de verplich ting de auto te repareren volgens de voorschriften van het merk in verband met speciale carrosserie-garanties. ONDERHUIDS Bij het vaststellen van de schade kij ken de BOVAG-schademonteurs alle vitale punten van de auto na. Alleen op deze manier kan men eventuele onderhuidse schade ontdekken en ko men tegelijk andere technische proble men aan het licht. Naarmate de auto technologisch meer in zijn mars heeft, kan een botsing veel harder aankomen dan op het eerste gezicht lijkt. Een oppervlakkige deuk aan een bumper kan tot gevolg hebben dat de bodemplaat is „opgelo pen". Soms veroorzaakt een grote klap dus niet alleen zichtbare schade, maar ook gevolgschade elders aan de auto. Alleen een goed geoutilleerd be drijf met vakbekwaam personeel kan dit soort aan het oog onttrokken scha de opsporen. Het autobedrijf onder zoekt de auto in zijn geheel en kijkt niet slechts naar de plaats van de deuk. Immers, verwaarloosde techni sche problemen kunnen later tot slijta ge en levensgevaarlijke situaties lei den. Dan is de ellende niet meer te overzien. Vaak is het ook een kwestie van erva ring, waardoor men vooraf al kan in schatten wat er allemaal precies aan de auto mankeert. Het BOVAG-autobe drijf beschikt over de kennis en erva ring om dit soort problemen rigoureus aan te pakken. GEAVANCEERDE APPARATUUR Veel BOVAG-bedrijven hebben de af gelopen jaren flink geïnvesteerd in specialistisch gereedschap en ge avanceerde uitrusting om aangebo den schades vakbekwaam te herstel len. De auto's worden steeds inge wikkelder. Kreukelzones, moderne wielophangingssystemen, toepassing van nieuwe materialen zoals kunst stof en de doorbraak van de elektro- geven veel kopzorg. Toch ligt ook hier de oplossing voor de hand. Bij het BOVAG-autobedrijf wordt zo'n probleem meteen aangepakt. Vakbekwame mensen buigen zich over de schade en zorgen ervoor dat de auto na korte tijd weer prima in orde is. Als extra zekerheid geldt op iedere BOVAG- reparatie drie maanden garantie. nica, eisen van de schadehersteller verfijnde apparatuur. Kwam meh vroeger bij het verhelpen van plaat- schade al een heel eind met simpel uitdeukgereedschap, een trekbalk en wat eenvoudige hulpmiddelen, tegen woordig is voor veel reparaties ge avanceerde apparatuur nodig. De investering in een goed uitgeruste werkplaats loopt flink in de papieren. Zo kost alleen een richt- en meetsys teem al enige tienduizenden guldens; nog afgezien van de investeringen voor het opbrengen van laklagen, zo als bijvoorbeeld spuitcabines. Maar met dit soort apparatuur kan de scha- demonteur de beschadigde auto wel weer helemaal piekfijn in orde ma ken. GOEDKOOP IS DUURKOOP Natuurlijk hangt er aan de werkzaam heden van zo'n terzake kundig bedrijf een prijskaartje. Wel profiteert de eige naar van een beschadigde auto van alle voordelen van de moderne werk plaatsinrichting. Zoals zovaak geldt ook bij het bezuinigen op de reparatie kosten, dat „goedkoop" uiteindelijk toch „duurkoop" kan zijn. Bovendien wordt goed schadeherstel later bij in- Om Koning Winter te slim af te zijn, moet uw auto in topconditie verkeren. Wacht niet tot de eerste sneeuwstormen over ons land jagen, maar neem tijdig maatregelen om de vitale onderdelen van het voertuig in orde te maken. Hét verdient aanbeveling om uw auto nu vast aan een strenge controle te (laten) onderwerpen, dan is er nog tijd genoeg om bepaalde euvels, eventueel tegelijk met de winter beurt, te verhelpen. Schade-expertise door verzekering en BOVAG-autobedrijf. ruil van de wagen weer terugverdiend. Mocht er na een reparatie door een BOVAG-bedrijf zich later toch nog na righeid voordoen, hetgeen aanleiding geeft tot klachten, dan kan men een beroep doen op de drie maanden BOVAG-reparatiegarantie. SERVICE Het spreekt dus wel vanzelf, dat het laten verhelpen van autoschade bij het BOVAG-bedrijf in vertrouwde handen is, evenals natuurlijk het onderhoud en reparatie van uw auto. De consument Controleer of het profiel van de Controleer de conditie van de V-snaar en de juiste spanning ervan. Controleer antivries of koel vloeistof. Controleer of de slangen van het koelsysteem in orde zijn; anders kan dure koelvloeistof wegsijpelen. Controleer of de portiersloten goed gangbaar zijn. Smeer ze zo nodig. Denk aan lampjes. een set reserve- Naast de directe hulp verleent het BOVAG-bedrijf vaak ook extra servi ce. De gedupeerde automobilist wordt op alle mogelijke manieren ge holpen. Vanaf het ophalen van de beschadigde auto, via het ter beschik king stellen van een vervangende au to tot en met het eventueel uit han den nemen van de financiële afwikke ling van de schade. Het BOVAG-auto bedrijf staat pal van de klant. heeft er alle belang bij om van de kwaliteiten van het BOVAG-bedrijf gebruik te maken. Het is een waar borg voor veilig autorijden. Want zelfs als de auto een fikse deuk heeft opgelopen, slagen de BOVAG-scha- demonteurs erin de wagen weer puntgaaf voor elkaar te maken. Soms is de schade zo groot dat her stel van de auto technisch of econo misch niet meer verantwoord is. Met de schade-uitkering kan men dan veel- wel een nieuwe of gebruikte auto bij een BOVAG-autobedrijf aanschaf- voor de belangen fen. Maar denk dan wel aan het BOVAG-garantiebewijs. WAARBORG Het is gebruikelijk dat de schade-ex- WAAnBU G pertisekosten worden voldaan aan het Hierbij komt ook een stukje eigenbe- bedrijf dat de schade heeft geregeld, lang van het autobedrijf om de hoek Er is een advies van de BOVAG dat kijken. Want zo'n BOVAG-bedrijf aangeeft hoe deze expertisekosten heeft een naam hoog te houden. worden vastgesteld; vraag ernaar. banden, zoals voorgeschreven minimaal 1 mm is (liefst meer). Kijk of de banden de juiste spanning hebben. Controleer de ruitewisserbla- den. Denk aan antivries voor de rui- tesproeier. Koop het nu, straks is het wellicht uitverkocht of zit u inmiddels met een bevroren ruitesproeier opgescheept. Zorg voor een ijskrabber in de auto. Laat het accuzuur controleren. Controleer de laadspanning. Vermijdt startproblemen, zorg voor goede bougies en contact punten. Laat uw auto een anti-roest- behandeling geven. Laat de afstelling van de kop lampen controleren. De autobranche en de meeste verzekeringsmaatschappijen en expertise bureaus hebben de handen ineen geslagen om de hele procedure van afhandeling en uitbetaling van auto-schade aanzienlijk te versnellen. Het resultaat is Audatex, een objectief computersysteem. Dank zij Audatex kunnen assuradeurs, verzekeringsagenten, schade-experts en schadeherstellers per computer drijven, de BOVAG-autobedrijven, de overige garage- en autoherstelbedrij- ven, expertisebureaus en de ANWB werken al met Audatex, waardoor veel autoschades thans „in de hoogste ver snelling" worden afgewikkeld. vliegensvlug gegevens uitwisselen. Hierdoor kan de schade-expert wellicht nog dezelfde dag bij de garage zijn waar de auto staat. Op een speciaal Audatex Expertise Formulier noteert hij wat er hersteld moet worden. Van uit de garage verzendt hij deze infor matie naar de centrale Audatex-com- puter, die 1,7 miljoen normgegevens bevat over officiële prijzen van onder delen en kosten van reparaties van bijna alle automerken. Met behulp van deze gegevens en de door de expert ingevoerde gegevens maakt de com puter een nauwkeurige kostenbereke ning en produceert een schaderapport. Dit systeem geeft alle partijen de garantie dat er een snelle, objectieve taxatie wordt uitgebracht. Bovendien weet de verzekeringsmaatschappij di rect welk bedrag er moet worden uit gekeerd. Plezierig gevolg is dat de garage snel kan vertellen wanneer de auto weer klaar is om er veilig mee de weg op te gaan. De voordelen van Audatex zijn: objec tief, volledig, kwaliteit, actueel, snelle afwikkeling en uitbetaling van de scha de, controleerbaar. Veel verzekeringsmaatschappijen, de meeste automerken en hun dealerbe- Dank zij het Audatex computersysteem worden veel autoschades thans „in de hoogste versnelling" afgewikkeld. Om de administratieve gevolgen van een aanrijding zo soepel mo gelijk te laten verlopen, verdient het aanbeveling de volgende tips in acht te nemen: Blijf op de plaats van het onge val; alleen om de politie te bel len mag u zich even verwijde ren. Vul ter plaatse direct het Euro- peesche Aanrijdingsformulier in. Vraag de tegenpartij om de rechterzijde van dit formulier in te vullen. Zet uw handtekening en laat de tegenpartij mede on dertekenen. Vooral bij grote schade en ze ker bij persoonlijk letsel, is het raadzaam een proces-verbaal te laten opmaken door de politie. Laat u niet uit over de schuld vraag. Zorg dat u gegevens weet van alle bij het ongeval betrokken personen. Noteer volledige na men en adressen van tegenpar tij, getuigen, kentekens van de betrokken auto's, enzovoort. Informeer bij welke maatschap pij de tegenpartij is verzekerd; noteer naam en polisnummer. Maak een zo duidelijk mogelijke situatieschets. Vraag zo nodig telefonisch aan de verzekeringsmaatschappij of verzekeringsagent instructies hoe verder te handelen. (Indien de auto vanwege de aanrijding niet meer kan rijden, dan is te genwoordig in bijna alle verze keringen het vervoer naar een door u gewenste plaats meever zekerd.) Vul thuis de achterzijde van het Europeesche Aanrijdingsformu lier in. Breng de verzekeringsmaat schappij en/of de verzekerings agent op de hoogte van het ongeval.

Soester Courant | 1988 | | pagina 22