HUISWERKBEGELEIDING en BIJLESSEN TRAMEI STUDIEBEGELEIDING TEL. 02155 -170 89 13 WEEKEND RECEPT «UUR ,VA:v1 =l STEITNER 'De Schakel' huldigt Monique Knol Super-kinderfeest bij de Vrije Teugel FOTO- LIJSTEN f 39° TUIN-ADVIESCENTRUM 'tvaarcleriwoQt WOENSDAG 30 NOVEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 SOES'* Vinyl, Cocosmatten, Rails, Gordijnen, Matrassen en Meubelstoffen bij: Klachten bezorging Soester Courant 'Lang zal ze fietsen in de gloria' Autokraken Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Computer beveiligingen HET WITTE HUIS Fondue Bourguignonne É5I Een schoon Soester milieu? Het gaat ook U aan! Verrassingen A.s. vrijdagavond in Baarn D66-forum over milieubeleid Tijd voor een schoon- heids(k)uurtje? <0) w/HL/EIDO Studio harla harwocziK. Openbare schennis Lampen gestolen vanaf illem Van Oosten fotoservice Inbraak Colenso »-het-zelvers Bemesten, wanneer en waarmee? (deel 1) rï Arie is deze week in conflict met de griep. door Arie Wandelaar Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 Indien U 's woensdags om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in Uw bezit heeft kunt U tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelf de avond nog nabezorgd. Als U la ter dan 18.30 uur belt kunt U de klacht op het antwoordapparaat inspreken. In dat geval krijgt U de krant de volgende dag in de bus. Uit de auto van een 33-jarige Soester, die aan het Bleekveld geparkeerd stond, is maandag een radio-cassette- recorder gestolen. De eigenaar had het apparaat weliswaar uit de slede ge haald, maar het vervolgens verstopt on der de bestuurdersstoel. De dief kon het daar gemakkelijk wegnemen. Waar schijnlijk heeft hij daarvoor een valse sleutel gebruikt, want er werden geen breeksporen gevonden. De schade be draagt 1300 gulden. Ook aan de Van Hamelstraat werd een radio-cassetterecorder uit een auto ge stolen. De dader forceerde daarvoor een van de portiersloten. De 40-jarige eigenaar deed aangifte. Tel. (02155) 13014-12577 Groot feest was het afgelopen vrijdag bij de openbare basisschool "De Scha kel" aan de Klaarwaterweg, waar nie mand minder dan Olympisch wieler kampioene Monique Knol te gast was. Monique was voor de meeste "Schake laartjes" nauwelijks een onbekende, want ze heeft er vorig jaar nog les gege ven als inval-leerkracht. Na het succes in Seoul hadden "haar" leerlingen nauwelijks de tijd gehad Mo nique nog eens in het zonnetje te zetten, en dat gebeurde daarom vrijdag alsnog. Met een luid "lang zal ze fietsen in de gloria" werd ze door de leerlingen toege zongen en verwelkomd door Schakel directeur mevrouw Ans Broertjes: "Jon gens, dit is Monique, en die kan fïet- Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest -kick Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraat 138 - 3768 HN Soest sTelefoon (033) 617147* Telex 79479 nl Monique tracteerde de schooljeugd van "De Schakel" op een ijsje. Monique kreeg een speciale hulde in de vorm van een enthousiast voor- en mee gezongen lied, waarin de Schakel-jeugd haar bewondering voor de kampioene niet onder stoelen of banken stak. "Mo nique, we zijn heel trots, en wensen je veel sukses. Maar houd wat dagen over, en geef ons weer eens les!" klonk het. Een voor een mochten de kinderen een vraag stellen en op die manier kwamen ze heel wat aan de weet over hun idool. Zo vernamen ze bijvoorbeeld dat ze nog maar vier jaar fietst, nadat ze zich eerder met minder succes aan het schaatsen had gewijd, dat ze niet van pindakaas maar wel gestampte muisjes houdt, dat ze 1,68 meter lang is en dat de gouden medaille voorlopig veilig achter slot en grendel is opgeborgen. 'Ja, dat ben ik!' De kinderen wilden natuurlijk het naad je van de kous weten: Hoeveel deden er mee, hoe hard ging het, wat doet ze als ze een lekke band krijgt? En wat dacht ze bijvoorbeeld toen ze in Seoul over de streep ging? "O, dat ik de gouden me daille had gewonnen. Ik was ontzettend blij." En wordt ze veel op straat her kend? "Ja, soms hoor je achter je rug wel eens zeggen: hee, daar gaat Monique Knol! Dan draai ik me om en dan zeg ik: ja, dat ben ik!" Alle kinderen kregen ter herinnering een mooie foto van Monique, mét haar handtekening ("die wordt goud waard"), en werden tenslotte onthaald op een smakelijke verrassing van de IJs- koning, een van Monique's sponsors die in haar gevolg was meegekomen naar "De Schakel". Wij Nederlanders houden van gezelligheid en dat is ook de reden dat maaltijden die je zelf aan tafel kunt bereiden bij ons zo suc cesvol zijn. De fondue bourguignonne (het heeft overigens niets met de Bourgogne in Frankrijk te maken) is zo'n maaltijd waar bij men het vlees aan lange vorken steekt en in hete olie snel bruin laat worden. Voor de fondue bourguignonne komen uitsluitend zeer malse stukken vlees, zoals ossehaas, rosbief, biefstuk, varkenshaas en -fricandeau, kalfshaas en -fricandeau in aanmerking. Daarnaast kunt u ook lever, niertjes en tal van variaties met gehakt in de hete olie gaar maken. Bij de fondue bourguignonne dient men doorgaans verschillende sausjes op die het lekkerst zijn wanneer ze ge maakt worden met gelijke delen mayonai se en crème fraiche als basis. Een royale hoeveelheid knapperig stokbrood en één of meer gemengde salades horen er als vanzelfsprekend bij. Overigens kan uw leverancier u nog tal van andere suggesties geven en levert hij ook complete schotels met verschillende soor ten vlees voor de fondue bourguignonne. Reken voor 4 personen op 750 gram mals vlees, zoals rosbief en/of varkensvlees. Verder heeft u nodig 1 tot 1V2 liter (zonne bloemolie. Maak het vlees droog met keukenpapier en snijd het in blokjes van IV; tot 2 centi meter. Maak de blokjes vlees daarna op nieuw droog. Schik het vlees, soort bij soort, op een met (droge) slabladeren be dekte schaal. Plaats de schaal op tafel en zet er een aantal kommetjes met sauzen (bijv. tomatensaus, kerriesaus met mos terd, saus met tuinkruiden), een mand met stokbrood en wellicht enkele soorten ge mengde salades bij. Verhit in de keuken de olie in de fonducpan tot 180°C (de blauwe walm begint er dan net vanaf te komen). Plaats de fonduepan op het reeds voorver warmde rechaud op tafel. Steek het vlees aan lange (fondue)vorken en bak het niet veel langer dan 1 tot l'/;minuut in de hete olie. Laat nooit teveel stukjes vlees in een maal bakken, daardoor daalt de tempera tuur van de olie waardoor het vlees geen knapperig bruin korstje meer kan krijgen. Houd de temperatuur van de olie goed in de gaten. Ze dient rond de 180°C blijven schommelen. Neem na het bakken het vlees van de lange vork en leg het op het bord. Strooi er wat zout en peper over en eet het in combinatie met de hierboven ge suggereerde sauzen en andere gerechten. In deze tijd van het jaar worden velen verrast door een onverwachte gebeurte nis. Dat kan een leuke verrassing zijn maar ook ene onaangename. Nu staan de kranten vol met allerlei raadgevingen om de onaangename verrassingen van de winter voor te zijn. De gemeente reiniging heeft ook nog enkele tips. Tips tegen vastvriezen van de groene container Een aantal mensen werd al onaangenaam verrast omdat het vuil in hun containre vast was gevroren. Dat kan men voorkomen door onderin de container enige oude kranten te leggen, het vuil klein te maken er in zakken irf te doen, en de zaak niet aan te stampen. L Het vastvriezerf van het deksel voorkomt men door iets onder de rand te leggen. Tips tegen overlopende w.c. Als het streng vriest kunnen de puttenzuiger en de spuitwagen niet werken. Zit een beerput of sceptictank nu bijna vol of werkt de afvoer niet goed, dan loopt men het risico dat de reiniging straks niet kan komen. Tips bij gladheid Voorzichtigheid is geboden als men met gladheid de straat op moet gaat. Men moet zich eerst afvragen of het wel verantwoord is op pad te gaan. Men moet ook zijn voorzorgen nemen zoals: Zorgen voor een voorraad etenswaren, winterschoenen, zout, bezem en schop, of een sneeuwschuifje. Want het schoonmaken van de stoep hoort er nog steeds bij. En dat is dan toch weer voor postbode, krantenman en de andere voorbijgangers een aangename verrassing. Adriaau Pothuizen, voorzitter van de D66-fractie in de Soester gemeente raad, neemt deel aan een forum over het Europese, nationale, regionale en plaatselijke milieubeleid, dat vrijdag avond 2 december wordt gehouden in het Brandpunt in Baarn. De bijeen komst wordt georganiseerd door de D66-afdelingen Soest en Baarn. Behalve Pothuizen maken ook andere vooraanstaande D66-ers deel uit van het forum: het tweede-kamerlid Doeke Eis- ma, het Utrechtse statenlid Thea Hors mans en het Baarnse raadslid Gerrit-Jan van Rossum. De discussie staat onder leiding van Co Weijman. Gespreksonderwerpen zijn: interge meentelijke samenwerking en voorlich ting, handhaving milieu-wetgeving, af- valproblematiek en ondersteuning van hondenbezitters. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. Het Brandpunt staat aan de Oude Utrechtseweg 6 in Baarn. De bijeen komst begint om 20.00 uur. Kom even langs! U voelt zich een ander mens na een verkwikkende schoonheids behandeling. Burg. Grothestraat 25 Soest Tel. 2 04 88 Gezichts- en lichaamsverzorging Adriaan Pothuizen. Een 29-jarige bewoonster van de Julia- nalaan stelde zich vorige week in verbin ding met de politie, nadat zich bij haar ongewenst bezoek had aangediend. In eerste instantie zag ze voor haar huis een onbekende man heen en weer lopen, die later het erf opkwam en de voordeur na derde. De vrouw deed daarop het raampje open en zag dat de man zichzelf overgaf aan handelingen die de om schrijving "onzedelijk" beslist verdien den. Hij leek vervolgens "meer" te wil len. Toen de vrouw begon te gillen sloeg hij op de vlucht. De politie is nu naar hem op zoek. Het gaat om een man van ca. 25 jaar met een donkere stoppel baard, gekleed in een ski-jack. Een onbekende dader heeft vrijdagmid dag kans gezien een doos met lampen en ander materiaal te stelen bij een bedrijf aan de Amersfoortsestraat in Soester- berg. Hij moet het pand binnen zijn ge komen met een valse sleutel. De achter deur bleek in elk geval op onverklaarba re wijze geopend te zijn. Vijenzeventig kinderen uit Soest heb ben afgelopen woensdag op de kinder boerderij de Vrije Teugel aan het Ve- delaarpad een grandioos kinderfeest gevierd, waarmee de kleurwedstrijd van de bekende supermarkt Van Doorn Super werd afgesloten. De 75 uitverkorenen kregen een gezellig pro gramma voorgschoteld, compleet met een toneelstuk ("Jip en Janneke"), al- ISoesterfxnpestrut 57 Wlnkektntnvn Soet-Zuid 02155-13109 |van Weedestraat 147 So«tdl|k02155-25942 lerlei spelletjes, ezeltje rijden, schmin ken en een heerlijke pannekoeken- maaltijd. Een paar honderd kinderen hadden in de afgelopen weken hun kleurplaat in geleverd bij de supermarkt aan de Wiar- di Beckmanstraat. Daarvan waren er 75 uitgenodigd voor het feest, maar dat was nog niet alles, want de mooiste tekenin gen werden bovendien nog eens be loond met een extrn. prijs, \vaarvoor 13 jeugdige, kunstenaars in aanmerking kwamen. De prijzen werden uitgereikt door Leo van den Berg van de Vrije Teugel, in aanwezigheid van Ingrid Sukel en Hes ter Riemer van Super Van Doorn, die zich in de keuken bezig hadden gehou den met het bakken van een enorme sta pel pannekoeken. De prijswinnaars waren: Bas Bons (4), Vesta Gerrits (4), Bart Houtman (5), Marleen van Willigen (6), Yvonne Brouwer (6), Eddy Verheijen (7), Hans Walet (8), Ralph Kok (8), Tamara v.d. Bosch (9), Brigitte Schlebaum (10), Eva Smink 10), Jeroen Heederik (11) en Peter Routers 12). Zij gingen naar huis De 13prijswinnaars van de kleurwed strijd gingen met z 'n allen op de foto. met o.a. een gitaar, een beer, een puzzel, allerlei spellen, poppen, een rugzak, een voetbal en een fiets-kilometerteller. Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in een woning aan Colenso. Hij kwam het huis binnen via het balkon en een slaapkamerraam. De buit be stond uit een geldkistje met 135 gulden en een aantal Italiaanse lires. eVfidency Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 COPIESERV1CE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Zeer regelmatig wordt ik geconfronteerd met het feit dat er bij veel tuinbezitters grote onduidelijkheid be staat op het gebied van tuinbemesting. Dit is in het ge heel niet verwonderlijk als we de nog steeds groeiende stroom plantvoedingsprodukten enerzijds en de vaak tegenstrijdige voorlichting anderzijds in ogenschouw nemen. "Strooien we nu compost of is het beter samen gestelde kunstmest te gebruiken? Is wormenmest ide aal, wat is maërl en is dat nou wel echt nodig die specia le coniferenmest? Dit is maar een willekeurige greep uit de onafzienbare reeks van vragen die dagelijks op ver kopers/ adviseurs van tuincentra wordt afgevuurd. Om een flink aantal van de meestgestelde vragen te beant woorden, wil ik in deze en de volgende aflevering graag wat dieper ingaan op meststoffen en hun gebruik. Organische mest of kunstmest De bemesting van de tuin met enkel en alleen organi sche mest d.w.z. dierlijke mest of verteerd plantaardig afval is ;goed mogelijk. Met het gebruik van kunstmest alleen blijft een tuin beslist niet gezond. We zullen deze groep van meststoffen daarom altijd als aanvulling moeten zien op een basis van organische mest. Organi sche stoffen zorgen er namelijk voor dat de structuur in de grond wordt verbeterd of op peil wordt gehouden. Als deze structuur goed is zal de verhouding lucht, wa ter en gronddeeltjes optimaal zijn. Een goede groei en gezonde planten zijn hiervan het gevolg. Organisch materiaal maakt bijv. vette kleigronden beter bewerk baar (losser) en arme zandgronden juist meer samen hangend. Bovendien zorgt een flinke hoeveelheid or ganische stof in de grond ervoor dat het waterhoudend vermogen van de grond wordt verbeterd. Vooral in drogere perioden is dit natuurlijk erg belangrijk. De voedingsstoffen die in organische mest voorkomen, komen heel geleidelijk ter beschikking van de planten Bij de meeste kunstmeststoffen is dat niet of minder het geval. Door de toediening van kunstmest wordt vaak meer een schokeffect teweeg gebracht. De aanwezig heid van een behoorlijke dosis organisch materiaal in de grond heeft troqwens in deze een bufferende wer king. De eventueel gestrooide kunstmest wordt tijde lijk vastgehouden en spoelt niet direct uit, zoals bijv. op humusarme zandgrond. Tenslotte is het vermeldens waard dat organische stoffen tijdig moeten worden toe gepast omdat de voedingsstoffen langzaam ter beschik king van de plant komen., Kunstmest daarentegen wordt alleen gebruikt in de groeiperiode. Hiervan komt de voeding vrijwel direct vrij. Kalk en zuurgraad Voordat ik een aantal meststoffen en hun bruikbaar heid bespreek is het van groot belang iets te vertellen over de zuurgraad van onze tuingrond. Met deze zuur graad staat of valt namelijk het effect van de door ons uit te voeren bemesting. Op een zure grond, maar ook op een kalkrijke grond heeft een goede bemesting geen of weinig zin aangezien de voeding in die toestand door de planten zeer moeilijk kan worden opgenomen. Het is dus duidelijk dat de zuurgraad optimaal moet zijn om de voedselopname door planten goed te doen verlo pen. De zuurgraad van onze tuingrond kan worden ge meten en uitgedrukt in pH cijfers tussen 3 en 8. Een grond met pH 3 is erg zuur terwijl een grond met pH 8 flink basisch of kalkrijk is. Iedere plant heeft wat de zuurgraad betreft zo zijn eigen voorkeur. De groep van Ericaceae ofwel heideachtigen is zuurminnend en ge dijt het beste bij een pH waarde tussen 4,4 en 5. Vrijwel alle andere gewassen geven de voorkeur aan een pH die ligt tussen 5,2 en 6. In dit deel van het land hebben we bijna overal te maken met zandgronden, die over het algemeen aan de zure kant zijn. Om een bemesting tot zijn volle recht te laten komen is het dan heel vaak noodzakelijk de grond te bekalken. Om het zuurgehal- te en daaraan gekoppeld de eventuele kalkbehoefte van onze tuingrond te bepalen zijn er eenvoudige tests in de handel. Ook kunnen we zonder problemen onze grond op het tuincentrum laten opmeten. Voor het op peil brengen van de zuurgraad zijn er 2 produkten in de handel. We hebben allereerst de alom bekende land- bouwkalk, een kalksoort die langzaam werkt en het beste alleen in december-januari gestrooid kan worden vanwege zijn antagonistische werking. Dit laatste wil zeggen dat door het strooien van de kalk de opname mogelijkheid van bepaalde voedingsstoffen door de plant, tijdelijk geblokkeerd wordt. Daarom strooien we deze kalk dan ook alleen in de rustperiode van de plant, waarin de voedselopname praktisch stilstaat. De twee de kalkmeststof is maërl, een koraalalgenkalk die veel sneller en beter opneembaar is en niet blokkerend werkt. Deze kalk, die tevens een zeer breed scala aan sporenelementen bevat (magnesium-kobalt-ijzer etc. belangrijke bouwstoffen voor gezonde plantengroei) kan het gehele jaar door worden gebruikt.

Soester Courant | 1988 | | pagina 11