Onze Sint NicolaaspuzzeL Succesvolle Educatieve Reis 'Trema '87' uitgave nieuwe boeken WOENSDAG 30 NOVEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 14 LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK NON FICTION Cvan de ven "STROOIGOED CV WOORD EN BEELD VOOR DE SOESTER KLEINTJES' 36 95 LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK FICTION van de ven Portemonnee weg Auto in brand Dief met lekkere trek Winkeldievegge Brand Dorresteinweg Inbraak in woning Wiardi Beckmanstraat Horloge gestolen Autowiel weg t de van deze landen worden mannen, vrouwen en kinderen in gevangenissen gemarteld of slecht behandeld. In veel landen streven regeringen de eigen doel einden na door burgers te (laten) ont voeren en vermoorden. Volgens de wet ten van meer dan 120 landen mogen mensen worden geëxecuteerd. Een trieste balans waarmee Amnesty Inter national hoopt te bereiken de publieke opinie te mobiliseren teneinde regerin gen er toe te bewegen deze schanddaden te beëindigen. Het milieu Auteur: Colin Tudge Uitgever: Agon Met veel foto's en tekeningen geeft dit zeer fraaie lees- en kijkboek een inzicht in de leer van betrekkingen tussen die ren en planten en de omgeving waarin ze leven; de invloed van de mens op de ruimte, de wisselwerking tussen mensen en de wereld der natuur. Boeiend en on derhoudend geschreven en toegelicht, omdat er in een voor ieder begrijpelijke taal een pleidooi wordt gevoerd voor Je instandhouding van de schepping. De vele medewerkers aan "het Milieu" be studeerden problemen rond bevolkings groei, vervuiling, industrialisering en dragen daarvoor oplossingen aan. Ze delen de terechte zorg en onderbouwen de argumenten van een groeiend leger verontrusten die in 1988 en later wil red den wat leefbaar kan blijven. De schitte rende illustraties laten zien hoe mooi het nog had kunnen zijn. Een boek voor de gene die de ernst van de huidige situa- tie(nog) niet ziet en voor hen die leven en werken met het oog op morgen. De elementen Auteur: Harry Mulisch Uitgever: De Bezige Bij Een veertiger vertrekt met zijn gezin, echtgenote en twee kinderen, naar Kre ta. Een zorgeloze vakantie is de intentie. Een reeks van even toevallige als verbij sterende gebeurtenissen op het Griekse eiland maken de uitkomst van de vakan tie anders dan was verwacht. Een volko men andere Mulisch dan we van hem ge wend zijn. Vanaf de eerste pagina neemt hij zijn lezers als 't ware bij de hand in een overigens zeer geslaagde poging ons met de hoofdpersonen in dit boek te indenti- ficeren. "De Elementen" aanschaffen houdt automatisch in dat de lezer Mu lisch uitnodiging accepteert en met hem op pad gaat. Als een volmaakte gids laat Mulisch zijn personnages als interme diair optreden. De lezer proeft als 't ware vakantie en geniet van de schoonheid van Kreta. Wisselend luchtig en spot tend wordt het geserveerd, totdat men als toeschouwer het gevoel krijgt zonder te kunnen zwemmen persoonlijk in het diepe te worden gegooid. Een onge woon verhaal, schitterend van opbouw met een finale die alleen een meester- schrijver kan bédenken. "De Elemen ten", Mulisch op z'n allerbest. Er is zoveel nog niet gezegd Auteur: Paul van Vliet Uitgever: Fontein Paul van Vliet al zó'ri 25 jaar cabaretier. Aarzelend in het muiskleine Haagse theater Pepijn van start gegaan, vandaag uitgegroeid tot een van de grote twee Hermans-van Vliet. In "Er is zoveel nog niet gezegd" tonen 166 pagina's de ont wikkeling aan die "de conciërge" van vandaag heeft gekend. Juweeltje van teksten brengen zijn shows in herinne ring. Ze zijn van een diepgang en kwali teit die de redelijk geprijsde bundel doet uitgroeien tot een bewogen boodschap voor volwassenen, levend in deze tijd. Los de puzzel op. Vul in het kleine diagram de gevraagde letters in en u vindt een spreuk. VERTIKAAL: 2. zoogdier; 3 kunstprodukt; 4 deel van een ei; 5 titel; 7 meisjesnaam; 8 watering; 9 Frans voegwoord; 11 Lucca; 12 bejaard; 13 tijdmaat; 15 onder andere; 16 titel; 17 paard; 18 pers. voorn, wrd.; 19 bouwmateriaal; 21 grondslag; 23 vlekken water; 25 café; 27 titel; 29 tijdrekening; 32 kleurenreeks; 33 voor; 34 bouwland; 36 waardigheid; 38 raamscherm; 40 slang; 42 plant; 44 delfstof; 45 knuffel; 47 zeden kunst; 48 voorbeeld; 50 behoeftig; 52 ster renbeeld; 54 pad; 56 gewicht; 59 deel van de voet; 60 hap; 62 voorzetsel; 65 stuf; 68 werkelijk; 69 bedrogene; 73 dun; 75 slaap plaats; 77 uitroep; 78 honingdrank; 81 bloeiwijze; 84 insekt; 85 handeling; 86 na melijk; 87 vreemde munt; 88 breekbaar; 89 sluiskolk; 91 dronken; 93 de lezer heil; 95 daar; 97 zeepwater; 98 meer dan ge noeg; 99 verordening; 101 teleurgesteld; 103 kom; 104 terugslag; 105 uithakken; 106 gemeen; 107 zuivelprodukt; 109 gebied; 111 specerij; 113 deel van een boom 114 soort onderwijs; 116 legerorder; 118 drank; 120 verlichting; 121 twijgen; 123 opening in de grond; 125 familielid; 127 voorstelling van een heilige; 128 eerlijk; 130 overwelfde straat; 131 oever; 134 onderwijzen; 135 mager; 138 boos; 140 bevrijding; 141 ver schuiven; 142 verlangen; 144 Bijb. figuur; 147 onbevlekt; 148 twijfel; 149 vleeshou- werij; 152 soldaten te paard; 153 Fin. instel ling; 155 gezicht; 158 vergoeding; 160 zeepwater; 162 ontsm. middel; 163 soort; 164 vochtig; 170 jongensnaam; 172 laat ste; 175 muziekinstrument; 177 visnet; 178 vervoersbedrijf; 180 pers. voorn.wrd; 181 leder; 182 zoogdier; 185 plant; 187 med. term; 188 zuivelprodukt; 190 afwas; 192 oorlogsgod; 193 bazige vrouw; 195 toneel spelen; 197 lengtemaat; 198 zijrivier van de Garonne; 199 pas; 200 soort onderwijs; 201 niet even; 203 piepzak; 204 rommel; 206 rund; 207 lamp boven het fornuis; 208 kunst; 210 biljarten; 211 politieagent; 214 Aden; 216 te belopen; 218 evenwel; 219 Eur. land; 221 slee; 223 hemels wezen; 224 muzieknoot; 225 ontroering; 228 schoor- steenzwart; 230 visserswerktuig; 231 vra gend voorn.wrd; 232 jongensnaam; 235 ti tel; 237 Openb. Ministerie; 240 zilver; 241 soort net; 242 Vrouwen Hulp Korps; 243 troep; 245 rijstgerecht. 246 opening; 247 boomstomp; 248 titel; 250 Ministerie; 252 landbouwwerktuig; 255 neerslachtig; 257 strandwal; 259 woeste; 261 dat is; 262 en omstreken; 264 bergplaats; 266 kerkge bruik, 268 jongensnaam; 270 redaktie; 271 lekkernij; 273 karaat; 274 hoofddeksel; 276 tocht; 278 bergplaats; 280 kinder- groet; 281 dubbel; 282 Romeinse munt. Oplossing elders in deze krant Een voorproefje: "Ik zit maar wat te zeu ren. En het is nog niet zover. Maar goed. Dan weet je 't vast. Voor straks. Mijn laatste wens: Mijn eigen huis. Mijn eigen bed. En jouw intensive care". Paul van Vliet, hij wordt van harte bedankt. De dagboeken van Wim Kan Samensteller: Frans Rühl Uitgever: Balans Een selectie dagboekaantekingen uit de periode 1957 -1967 waarin Wim Kan in theater en via radio furore maakte. Wie veronderstelt met de aanschaf van dit boekje toegang te krijgen tot het privé- leven van Wim en Corry zal teleurge steld worden. Samensteller Frans Rühl, jarenlang Kan's vertrouwensman, laat er af en toe iets van proeven, het accent van deze selectie ligt op het vakgebied van "de grote conferencier te Aalsmeer." Wim Kan schildert zichzelf als een onze kere, weinig benijdenswaardige twijfe laar met minimale waardering voor des tijds aanstormende talenten als Gaaike- ma en Henk Elsink. Wim Kan, een abso lute grootmeester, tegelijkertijd egocen trisch, ijdel en zoals Ton van Duinhoven hem eens karakteriseerde "een angs thaas met de moed van een leeuw als hij op het toneel stond". Vooor geïnteres seerden die een kijkje willen nemen ach ter de schermen van de caberetwereld een, ook door de redelijke prijsstelling, zeer aanbevelenswaardig boek. Schrijvers, Uitgevers hun collaboratie Auteur: Adriaan Venema Uitgever: De Arbeiderspers Moet men de 2e Wereldoorlog als vol wassene hebben meegemaakt om er over te kunnen verhalen. Auteur Adriaan Venema, een oorlogskind, be wijst met deze indrukwekkende ge schiedschrijving het tegendeel. In deel I, Het Systeem, dat handelt over de onder toezichtstelling van schrijvers en uitge vers tussen '40 en '45, ontpopt Venema zich als een officier van Justitie die van verjaring van collaboratie niets wil we ten en alsnog aanklaagt en beschuldigt. In de optiek van Adriaan Venema vallen schrijvers als Ed Hoornik, Gabriël SMit, Bert Voeten, Jan Eekhout e.v.a. van hun voetstuk. Zelfs Jan Campert (De acht tien doden), omgebracht in een concen tratiekamp, en Ed Hoornik komen aller minst ongeschonden uit zijn onderzoek naar voren.-De commotie rond het ver schijnen van dit boek is opmerkelijk. Ve le feiten kwamen in publicaties van de hand van Dick Verkijk en dr. L. de Jong reeds eerder aan het licht. De grote ver dienste van de auteur is dat hij dieper graaft en niet volstaat met de signalering van de feiten. Zonder verzachtende om standigheden aan te voeren voor de oor zaken van de collaboratie krijgen na oorlogse generaties wel een duidelijk in zicht over hoe het ooit zover heeft kun nen komen. Venema's afrekening is er een die krom trekt wat recht leek. Bijna een halve eeuw na WO II een confronta tie met de waarheid. Een harde, onthul lende en onthutsende studie die binnen afzienbare tijd met het verschijnen van de delen 2 en 3 zeer waarschijnlijk een even onbarmhartig vervolg zal krijgen. De Paradijssanger Auteur: Rudolf Geel Uitgever: De Arbeidspers Een verrukkelijke momentopname van zeer herkenbare onderwerpen. Een overspannen hoogleraar blundert tij dens een openbare zitting van zijn uni versiteit en wordt op medisch advies met verlof gestuurd. Douce France is de be stemming, waar hij na enige aanpas singsproblemen een in alle opzichten turbulent leventje gaat leiden. De hoofdpersoon in deze zeer amusante, dikwijls ook ontroerende roman, rekent af met de gekte van de tachtiger jaren, spaart daarbij niets en niemand en zet zichzelf daarbij op een bijna sardonische wijzet te kijk. Een heerlijke roman met een verfrissende uitkomst. Heren en heren Auteur: Jaap Harskamp Uitgever: Hes De nogal uitdagende titel is allerminst een vlag die de lading dekt. Weten schapper Jaap Harskamp hanteert met een vlotte pen het thema van zijn studie: De prostitutie als het morele dilemma van de 19e eeuw, de weerslag daarvan in de literatuur. Daarvoor voert hij wereld beroemde schrijvers en titels op, waar bij, wat de auteurs betreft, het werk van F. Bordewijk terecht veel aandacht krijgt. Een lichtvoetige ontdekkings tocht, zeer fijnzinnig geschreven, waarin de onderdrukking van de vrouw in de 19e eeuw, de decadentie van de misbrui kers centraal staan. 1.( 2) Snoecks Almanak '8919,75 2. 2) Rien Poortvliet/ Wil Huygen Het boek van Klaas Vaak, en het ABC van de slaap34,50 3. 3) Wim Kan De dagboeken 1957- 1968 27,50 4. 7) De Stijl: 1917-1931 29,90 5. 4) Stephen Hawking Het heelal29,90 6. 5) Louise L. Hay Je kunt je leven helen 29,50 7. -) Jan Hulsker Vincent van Gogh, een leven in brieven 19,90 8. -) Jan Kuitenbrouwer Percies 14,90 9. 6) Jan Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 10. 9) Mr. J.M.A.H. Luns Gelooft u mij, het was een genoegen 22,50 Winfcfléoentrum "Hartje-Zuid" - Tal. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. Kiki en de vliegende baby's Auteur: Posy Simmonds Uitgever: De Harmonie De Engelse tekenares Posy Simmonds is in ons land geen onbekende. Met haar eerste boek "Fred" verwierf ze de "Vlag en Wimpel" onderscheiding en ook "Ki ki en de vliegende baby's" zal door kleu ters ongeveer worden verslonden. De schitterende poëtische tekeningen ko men in aanmerking om te worden inge lijst. Het grappige verhaaltje is aan de il lustraties ondergeschikt gemaakt, de uitkomst is er een die de kwalificatie uit muntend verdient. Nu even niet Auteurs: Katy Henderson en Sue Hellard Uitgever: Zirkoon De rechterbladzijden van dit (voorlees boek kunnen worden uitgeklapt. Knap pe constructie waarin zich een alleraar digst verhaal ontvouwt. Het accent van dit boekje ligt op vele kleurrijke tekenin gen waarin kleine dorstige Jop, op zoek naar verfrissing, de hoofdrol speelt. Aardig, maar ook nogal prijzig. Bedboek Samenstelling: Sylvia Plath en Quentin Blake Uitgever: Lannoo Zou wel eens kunnen zijn dat heel wat ouders en opvoeders op dit boekje ge wacht hebben. Klein grut vandaag de dag tijdig naar bed krijgen levert nog wel eens problemen op. Het "Bedboek" helpt 't wellicht oplos sen. Het staat bol van heerlijk op hol ge slagen avonturen en zal de fantasie bij een beetje verantwoorde dosering kun nen prikkelen en stimuleren. Fantasie rijke tekeningen sluiten prachtig aan bij hoogst ongewone bedverhalen. Het clowntje Dido Auteur: Irina Korschunow Uitgever: La Riviére-Voorhoeve Ik las toen ik zo oud was als degenen voor wie dit boekje bestemd is graag ver halen over circussen en clowns. Als de tekst begrijpelijk was, de plaatjes leuk en duidelijk, vond ik het heerlijk om zulke boeken te lezen. In dit boekje zijn teke ningen en tekst niet echt leuk. De teke ningen zwart-wit, de tekst ouderwets. Als ik mijn ogen dicht doe en de verhaal tjes worden voorgelezen... dan is Clown tje Dido een leuk voorleesboek. Pepijn Peters (15) 35 252 195 100 218 242 56 66 20 175 3 44 I 98 194 162 22 142 197 257 111 5 38 126 46 120 90 9 164 244 246 ^^282 286 260 131 47 212 259 57 Vogels in Artis Auteur: A.F. J. Portielje Uitgever: Zomer Keuning Omslag en inhoud staan bol van nostal gie. Het uit 1941 stammende "Verkade- boek" compleet met fraaie kleurenpla ten en plaatjes van stof ontdaan en door Zomer Keuning (niets dan lof daar voor) opnieuw tot leven gebracht. Als geen ander verstond Dr. A.F.J. Portiel je, ook bekend als de apostel van de die ren, de kunst de natuur naar volwasse nen en kinderen te brengen. Een boek om te bezitten, al was het maar om de ge neraties die na ons komen in woord en beeld te laten zien hoe de schepping er eens heeft uitgezien. Gedroogde bloemen Auteur: Penny Black Uitgever: Zomer en Keuning Een boek dat is afgestemd op mensen die houden van bloemen, planten en mooi gekleurde bladeren. Wat doen we ermee? Kijken, genieten en tenslotte af scheid nemen. Voor dit laatste tracht de vrouwelijke auteur van dit prachtige boek een stokje te steken. Ze stelde deze practische wegwijzer samen, waarin dui delijk wordt gemaakt met welke droog methoden en technieken veel schoon heid bewaard kan blijven. Dat de uit komst van uw geduld en vindingrijkheid er een is die tot uitdrukking komt in schilderijen, wenskaarten en cadeautjes is een verrassing voor U en degenen die U er blij mee maakt. Rondom Joris Ivens Samenstelling: André Stufkens, Jan en Tineke de Vaal Uitgever: Het Wereldvenster Dit fraai geïllustreerde boek beschrijft de levensloop van de inmiddels wereld beroemd geworden Nederlandse cinest Joris Ivens. Allereerst zijn twintig jaar in de stad aan de Waal, waar hij zijn eerste films maakte. Na zijn vertrek uit Nijme gen sloot hij zich aan bij de avantgarde beweging, en was een van de oprichters van de Filmliga. Ten onrechte is Joris Ivens door zijn voorkeur voor links in Spanje - Rusland en China een omstre den kunstenaar geweest. Zijn kunstzin nige ontwikkeling, zijn oprechtheid en bewogenheid hebben het tenslotte ge wonnen van de vooringenomenheid. Rondom Joris Ivens geeft, mede door de vele nog niet eerder gepubliceerde fo to's, gestalte aan het bewogen leven van een pionier die uitgroeide tot wereldci neast. 1 1Dr. Kees van Kooten Zeven sloten22,50 2. 2) Isabel Allende Eva Luna29,90 3. 3) Harry Mulisch De elementen 22,50 4. 4) A.F.Th, v.d. Heijden Het leven uit een dag 15,— 5. -) Adriaan van Dis Zilver 24,50 6. 6) Jeroen Brouwers De zondvloed 49,50 7. 8) Maarten 't Hart De steile helling 26,50 8. Anatoli Rybakov Kinderen van de Arbat47,50 9. 9) Liesbeth den Uyl Beppie van Vessem19,50 10. 7) Roald Dahl Matilda24,50 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 124ig Libris. De Gimplete Boekhandel. Hondertien deelnemers van het ge meentelijk centrum voor basiseducatie aan de Klaarwaterweg hebben zaterdag per bus een succesvolle reis gemaakt naar Den Haag. Vorig jaar ging de rit naar de hoofdstad, dit keer koos de in stelling waar 19 cursussen worden gege ven in Taal, Rekenen en Maatschappij oriëntatie voor het bestuurscentrum van ons land, omdat dat in de lessen vaak ter sprake komt. Onder leiding van een tiental docenten en acht vrijwilligers werd onder meer het Panorama van Mesdag bekeken, dat de meeste indruk maakte op de Soesters. "Hier ga ik een keer met mijn kinderen naar toe," merkten velen op. In aansluiting hierop werd later op de dag een bezoek gebracht aan de Scheve- ningse boulevard waar alleen de vuurto ren nog herinnert aan de vorige eeuw. In het bezoekerscentrum van het Binnen hof kregen de cursisten een videofilm te zien over het landsbestuur en bezichtig de men de Ridderzaal, bekend van Prinsjesdag. Een verrassing was het Haags Gemeen temuseum waar de educatieve dienst op deze vrije dag een perfecte rondleiding verzorgde langs de kostuumafdeling en Een 48-jarige inwoner van Bilthoven deed vorige week bij de politie aangifte van de diefstal van zijn portemonnee. Die was hem ontstolen tijdens het be- portemonnee zat 275 gulden en wat klein geld. Door onbekende oorzaak is vrijdag avond aan de Haverweerd een auto in brand geraakt. De motor van de auto, ei gendom van een inwoner van Soest die daar op visite was, brandde geheel uit. De politie trachtte het vuur te doven met de poederblusser, maar dat haalde wei nig uit. De brandweer maakte het karwei af. Een onbekende dader heeft zichzelf vo rige week bij voorbaat verzekerd van een copieus kerstdiner door de voorraadka mer van een hotel-restaurant aan de Birkstraat gedeeltelijk leeg te roven. Er bleken in elk geval een aantal blikken crab en makreel, potten met kreeftepas ta en pakken koffie te zijn ontvreemd. De dief heeft waarschijnlijk eerst gepro beerd een deur open te breken; toen dat niet lukte nam hij een complete ruit weg om zo het magazijn binnen te komen. De politie heeft zaterdag een 45-jarige vrouw uit Soest aangehouden die in het winkelcentrum Soest-Zuid verschillen de diefstallen had gepleegd. Ze nam spullen weg bij een zaak in huishoudelij ke artikelen, een drogisterij en een kado- shop. De totale waarde was 154,50 gul den. Er werd proces-verbaal opge maakt. Politie en brandweer werden vorige week gewaarschuwd nadat er brand was uitgebroken in een garage aan de Dorre steinweg. De bewoner was met een slijp machine in de weer geweest. Daarbij wa ren vonken weggespat, die terecht wa ren gekomen op een stapel hout. De brandweer bluste het vuur met twee stra len. Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in een woning aan de Wiardi Beckmanstraat. De 25-jarige bewoner mist enkele gouden en zilveren sieraden, alsmede een aantal munten. De inbreker forceerde een raam aan de achterzijde en doorzocht het hele huis. Een 16-jarige jongeman uit Hilversum ontdekte vorige week de diefstal van zijn horloge. Het werd weggenomen uit zijn kleding in de kleedkamer van SEC aan de Bosstraat. Een bewoner van de Smitsweg kwam vorige week tot de onaangename ont dekking dat een onbekende dader een van de wielen van zijn auto had gestolen. Hij trof zijn wagen aan met drie wielen en een houten blok en verwittigde de po litie. veningse boulevard waar de meege brachte boterhammen en zelf gebakken broodjes konden worden genuttigd, wat vandaag de dag vrij uniek is. 's Middags dronk het enthousiaste gezel schap in het Kurhaus thee, die speciaal voor deze groep op de galerij werd ge serveerd. Volgend jaar staat een educatieve excur sie naar Rotterdam op het programma. Max Blokzijl AuteurRenéKok Uitgever: Sijthoff Het verbijsterende levensverhaal van een man die tijdens W.O. II zichzelf stempelde als de meest gehate landver rader. Symboom van het landverraad. Met een geslepen tong treiterend, pro vocerend en verwarring zaaiend tijdens zijn wekelijkse radio-praatjes. Zelfver zekerd tot aan de laatste dag die aan de bevrijding voorafging. De auteur van dit boek geeft de lezer alle ruimte de colla borateur Max Blokzijl te ontleden. Daarvoor worden feiten en gebeurtenis sen uit voorraad aangedragen. Wie W.O. II niet heeft meegemaakt zal zich na het lezen van dit boek afvragen of met de executie van Blokzijl de rechtsorde geen geweld is aangedaan. De toenmali ge procureur-fiscaal mr. J. Zaaijer die zijn eis, de doodstraf, Zag gehonoreerd geeft op deze vraag het duidelijkst ant woord: "Max Blokzijl, de stem van den duivel die twijfel zaaide en het volk zijn geloof wilde ontnemen. Internationaal jaarboek Amnesty Uitgever: Jan Mets Niet minder dan 135 landen spelen in de balans die Amnesty Internationale tus sen 1 januari '87 en 31 december '87 heeft opgemaakt een rol. De uitkomst: In tenminste de helft van deze landen zitten mensen gevangen, omdat ze ge bruik maken van hun recht op vrijheid van meingsuiting. In tenminste een der- HORIZONTAAL: 1 beschermer; 6 het ui terste; 10 soort net; 14 beweging; 20 spra keloos; 22 weinig; 24 tijdsduur; 26 ruzie; 28 muzieknoot; 30 Soest; 31 gesloten kring; 33 voor; 35 meisjesnaam; 37 er zijn; 38 uitroep; 39 verboden leger; 41 deel van de mast; 43 werktuig; 44 los gesteente; 46 nieuw; 47 daar; 48 uiting van ontevreden heid; 49 soort auto; 51 deel van het been; 52 pl. in Zuid-Amerika; 53 dierenverblijf; 55 betaalmiddel; 56 landstreek; 57 getal; 58 overvloed; 61 langzaam; 63 huisdier; 64 plaats in België; 66 soort onderwijs; 67 mak; 68 belofte; 70 voorzetsel; 71 dubbel; 72 teken; 74 insekt; 75 dierengeluid; 76 pl. in de Noord Oostpolder; 77 afgedaan; 79 vochtig; 80 ongeveer; 82 bijb.fig,; 83 onge veer; 84 dienstmaagd; 86 schaapsherder; 88 aanspreekvorm; 90 bergplaats; 91 lor; 92 onbeperkt heerser; 94 pl. in Nrd. Hol land; 96 soort; 98 schaakterm; 99 groei; 100 slaag; 102 bedrag; 104 ongedierte; 105 slaapplaats; 108 rangeerlocomotief; 110 blaar; 112 ruimtewezen; 113 informatie eenheid; 114fam.lid; 115 geheel; 117 nage recht; 119 kade; 120 deel van een boom; 121 opl. voor leraren; 122 Soc. wet; 124 niets; 126 dommerd; 129 podium; 132 Red Cross; 133 knopvorming uitsteeksel;135 niet gekleed; 136 muzieknoot; 137 meer; 139 plantensoort; 141 reinigen; 142 zacht dierenhaar; 143 bid; 145 Romeins keizer; 146 reus; 147 regiment; 148 in het geheel niets; 150 pl. in Nrd. Holland; 151 tocht; 152 appel; 154 zacht; 156 vervoersbedrijf; 157 mil. rang; 158 licht geluid; 159 boom; 161 korf; 163 kuis; 164 in onze dagen; 165 de inzet; 166 hemels wezen; 167 plant; 168 verbinding; 169 politieke partij; 170 kier; 171 paar; 173 geheel de uwe; 174 jongens naam; 176 oever; 179 knecht van St. Nico- laas; 183 loven; 184 Leger des Heils; 186 li chaamsdeel; 187 sterke drank; 189 ver brandingsrest; 191 klasse; 192 gedwee; 194 lekkernij; 195 als eerder; 196 zwerf blok; 198 delfstof; 200 Chinees leider; 202 heilig graf; 205 kledingstuk; 207 kluitje planten; 208 mil. rang; 209 zangstem; 210 toeschouwerstribune; 212 vogel; 213 Zon negod; 215 staatsblad; 217 niet even, 218 God van de liefde; 220 vat; 222 weinig; 224 aardappel; 226 water in Utrecht; 227 af treksel; 229 vis; 231 verlangen; 232 weke vettige stof; 233 voorzetsel; 234 met het doel; 236 bezigheid; 237 Ondern. Raad; 238 en anderen; 239 siaten; 242 ont wricht; 244 tot de adel behorend; 247 meisjesnaam; 249 geeerd; 251 uitroep; 253 Bijb. naam; 254 vaag, onzeker; 256 koortsdroom; 258 vreemde munt; 259 re geleinde; 260 Rivier in West-Afrika; 263 snelheidseenheid; 265 aanspreektitel; 266 Alkali metaal; 267 waterdiepte; 269 ter nagedachtenis; 270 jongensnaam; 272 ik; 273 slag; 275 rivier in Europa; 276 meis jesnaam; 277 man van adel; 279 land streek; 281 vis; 282 meisjesnaam; 284 myth, figuur; 285 laagte; 286 voormiddag, 287 muzieknoot, 288 overheidsdienst; 289 vogel. de Europese muziekinstrumenten. De buitenlandse Soesters onder de 175 cursisten van "Trema '87' waren onder de indruk van het Vredespaleis, waar het tapijt in de grote zaal is geschonken door Turkije. Normaal is het Vredspaleis op zaterdag gesloten, zodat de Soester rei zigers de enige bezoekers waren. "De medewerking was optimaal over al," vertelt directeur Henny Visser, die zelfs een établissement vond op de Sche-

Soester Courant | 1988 | | pagina 14