•2 aruóhoCK Subsidieverzoek jubilerend PYO valt niet goed bij commissie Welzijn Speeldoos WOENSDAG 30 NOVEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 15 Nog tot 22 december in Groeneveld M.C. Escher 'Begrensde Beweging' WIELERSPORT Marco Sakkers wint voor achtste keer BRIDGE Bridge-Club O.N.I. Veel ongedierte in Soest Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Museum Oud-Soest Boren in de wagen makerij 'Ze hadden er al 90 jaar voor kunnen sparen Vrijwilligers Vakature Bank Vragen staat vrij Soesters naar dan-examens Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Met de Flint naar de 'Gysbrecht' 'Floortje Bloem' Filmhuis: 'de dame met het hondje' Filmtheater: 'Slam Dance' Gemshoorn slaat toe Stichting CultureelCreatief Centrum Cobra, 40 jaar later Op donderdag 1 december wordt in C-drie een lezing gegeven naar aanlei ding van de tentoonstelling "Cobra, 40 jaar later" in de nieuwe kerk in Amster dam. De aanleiding tot deze tentoonstel ling vormt een beweging die veertig jaar geleden, op 8 november 1948, werd op gericht door een zestal kunstenaars uit Copenhagen, Brussel en Amsterdam. De COBRA-groep, waaronder Karei Appel, Constant, Corneille en Jorn, heeft grote betekenis gehad voor de na oorlogse kunsten. Aan de hand van dia's worden geschiedenis en betekenis van Cobra uiteengezet door Klaaske de Vos, docente Kunstgeschiedenis. De lezing begint om 20.00 uur in de Grote Zaal. De toegangsprijs bedraagt f 5,—, maar cursisten van C-drie betalen slechts f 2,50. Kaarten zijn te bestellen bij de ad ministratie van C-drie (tel. 02155- 22188). Natuur -dichtbij en veraf- gefotografeerd De foto-expositie van Machiel de Vos trekt bijzonder veel belangstelling. De fotograaf toont de natuur van dichtbij en veraf. Niet alleen van dichtbij of veraf gefotografeerd, maar ook in de zin van dicht-bij-huis of in een ver vreemd land. Zo zijn er foto's van een Hazelaar in de bloei, een Brem, een Bosmuisje of de bloem van de Bernagie. Exotischer, maar net zo mooi, zijn de giraffen, de oli fant en de Jan-van-Genten. Er zijn land schapsfoto's uit ons land, maar ook uit Nepal, de Andes, de Azoren en de Gala- pagos-eilanden. Heel bijzonder is de fo to van ijs-kristallen, als vanzelf gaat men hier met de neus tegen het glas om dit na tuurlijke kunstwerk nog beter te kunnen bekijken. In het Cafe ligt een gastenboek waar de bezoekers van de expositie vriendelijk verzocht worden hun posi tieve of negatieve reacties op te tekenen. De expositie loopt tot 10 december. Parkeren Tijdens de kunstveiling van Amnesty- international was het weer bijzonder druk rond C-Drie. Blik, blik overal blik. Een auto kan een fijn bezit zijn, maar ook een last. De buurt rond het centrum kan daar zo langzamerhand over mee praten. C-drie heeft op dit parkeerprobleem ge wezen. De Joannes-parochie eveneens. Brieven naar de gemeentelijke overheid gestuurd en daarna maar afwachten of nieuwe suggesties in behandeling geno men worden. Uit betrouwbare bron hebben wij vernomen, dat ook een be woner uit de buurt schriftelijk heeft ge reageerd. Voldoende indicaties om meer na te gaan denken over het probleem van par keren rond C-drie en te filosoferen over oplossingen. Door de groei van het cul- turele-en creatieve centrum-.ziet het er naar uit dat er in het bezoekersaantal be langrijke veranderingen plaats zullen vinden. Het zal van druk, drukker tot drukst worden. En als je dat weet is het goed om op tijd aan de bel te trekken om te trachten e.e.a.op tijd te veranderen door concrete oplossingen. Of de ge meentelijke overheid op korte termijn met ons mee gaat denken over de oplos sing, blijft de vraag. Aan C-drie zal het niet liggen. Komend vanaf het winkelcentrum wordt de toegang tot C-drie enigszins belemmerd door twee paaltjes. Het is de bedoeling dat alleen personen die iets moeten leveren of afhalen hun auto op het plein zetten. Door bezoekers werd daar nogal eens de hand mee gelicht, door simpel om de paaltjes heen te rij den. Dit is nu niet meer mogelijk, aange zien er een drietal parkeerplaatsen voor invaliden zijn gekomen. Dus nu is niet alleen het gebouw goed toegankelijk voor invaliden (geen drempels, een lift), maar is ook de bereikbaarheid beter ge worden. Workshop gedichten geslaagd! De korte cursus gedichten schrijven op zaterdag 19 november was een groot succes. De 10 enthousiaste deelnemers hebben zich van 10.00 tot 16.00 uur be zig gehouden met de kunst van het dich ten. De docent Wim Burghouwt wist de "dichtersclub" met moeilijke opdrach ten ijverig aan het werk te zetten. Beken de gedichten werden behandeld zoals "de idioot in bad" van M. Vasalis. Met een aantal dichtvormen is er geoefend, zoals de Haiku, Sonnet, Ollekebolleke en Elf. Hieruit kwamen mooie poëtische maar ook grappige, komisch geschreven gedichten. Sylvia Vanuit een cursus Turks volksdansen is meerdere malen gevraagd om een korte cursus buikdansen. Hoe vind je daar voor een kwalitatief goede docent? Het toeval helpt soms een handje. Bij een uit voering van de turkse volksdansgroep Ozan trad ook een buikdanseres op. Met een prima wervelende show. Op onze vraag of ze ook les zou willen geven ant woordde ze positief. Vervolgens moest er gezocht worden naar een geschikte tijd waarin maximaal 2 uur les gegeven kan worden. Vanaf februari zullen de lessen op zondagmiddag van start gaan. De cursus is een "extra" en gaat door bij 15 deelnemers. De cursusprijs voor 12 uren les bedraagt slechts f 90,— Een koopje voor zo'n cursus. Toen bekend werd dat deze cursus op gestart werd, hebben reeds 6 belangstel lenden zich opgegeven. Voor nadere in formatie kunt u bellen met C-drie en vragen naar de cursuscoördinator Ide- lette de Nooy. Kinderbios Alle kinderen tot en met 12 jaar mogen hun schoen komen brengen naar de kin derbios van C-drie. Vanaf maandag 28 november tot en met donderdag 1 de cember kunnen de toegangskaartjes worden opgehaald en dan gelijk de schoen gebracht. Om de schoen niet kwijt te raken moet er wel een kaartje aan gebonden worden met naam en adres erop. Een toegangskaartje kost f 2,50 p.p. en er wordt een leuke serie te kenfilms van Walt Disney gedraaid. De Het vorige weekend ontving Kasteel Groeneveld in Baarn de 25.000ste be zoeker van Escher's tentoonstelling 'Begrensde Beweging.' Eigenlijk zou den daar de komende weken nog pak weg 10.000 bezoekers uit Soest bij op geteld moeten worden, want zo'n kans krijgt men niet snel weer om vlak om de hoek zo'n bijzondere expositie te bewonderen. En kennis te maken met deze wereldberoemde kun stenaar uit Eemland. Maar pas op want je wordt ook genept waar je bij staat. Vele van Escher's Vlakverdelingen zijn gefotografeerd uit de oorspronkelijke (Amerikaanse) collectie, de gordijnen en lampekappen zijn niet door Escher zelf geïllustreerd en het schilderij in het trappenhuis is van een Belg(l). Baarn Van 1941 tot 1970 woonde Escher in Baarn. Het is aandoenlijk in de vitrines de brieven te lezen van deze bijzondere man en de foto's te bekijken uit die pe riode. In één van die brieven maakt hij gewag van de beste bronsgieter van Ne derland (Joosten), die zijn werkplaats "Cire perdue" toen nog in Arnhem had, maar zich later vestigde in Soest. Het is ook intrigerend te weten dat Escher (1898-1972) vaak in het park van het Baarnse kasteel wandelde en daar zijn inspiratie opdeed. Te zien bijvoorbeeld aan de houtsnede Modderplas (1952) in zwart, groen en bruin en aan de krachti ge krijttekening Bos uit 1940. Het is ook niet toevallig dat alle rechten van Escher's werk in handen zijn van de Baarnaar Wim Veldhuysen ("mijn ra diovriend uit de vijftiger jaren van wie met een fraai understatement in de prachtige catalogus wordt gezegd dat hij "wereldwijd waakt over het gebruik van dit werk." Vandaar zeker de naam "Condor Art bv." Voor de Escherken- ners is waarschijnlijk nieuw een zevental tekeningen en ontwerpen van niet uitge voerde bankbiljetten van Escher, een plafond voor het jubilerend Philips-be- drijf (1951) in Eindhoven en twee wandkleden van de befaamde graficus. Kitsch Onthutst ben ik over het levensgrote schilderij in het trappenhuis Groeneveld dat werd vervaardigd n.a.v. Escher's be roemde "Waterval" en een maquette van dit merkwaardige stroomkasteel. De kleuren zijn onecht, maar conservator Werner Paans uit Soest had er vrede mee, omdat "het zo kitscherig is dat het daardoor weer de moeite waard wordt om te bekijken." Ik ben het daar niet Öp de Vlasakkers is Marco Sakkers dis- trictskampioen geworden bij het veld rijden. De Soester, uitkomend bij de ju nioren, werd op de derde plaats gevolgd door zijn plaatsgenoot Ard Jansen. Afgelopen zondag behaalde Sakkers zijn achtste zege. Dat gebeurde in Val- kenswaard. Het bridgeseizoen 1988/1989 heeft het eerste gedeelte er weer bijna opzitten, dat wil zeggen de bondsviertallen- en parenwedstrijden hebben al een duide lijke scheiding tussen sterken en zwak ken in hun klasse aan het licht gebracht; gelukkig voor O.N.I. niet ongunstig. Maar ook de eigen clubwedstrijden, zo wel paren als viertallen leveren een eer ste beeld op van potentiële winnaars en verliezers. Denk niet dat die hekkeslui- ters zich ongelukkig voelen. Natuurlijk, men bridget met de hoop te winnen, maar ook voor de gezelligheid. Om dat inzicht te vergroten organiseert O.N.I. voor haar leden eens in de twee weken op vrijdagavond een cursus spelpeilverbetering. Daar moeten spellen gespeeld worden, die bij een goede analyse tot het maken van een contract kunnen leiden of ook wel door goed tegenspel down gespeeld kunnen worden. Na het spelen passeren de spel len nogmaals de revue, nu toegelicht door de cursusleidster Mevr. Landstra, één van de hoofdklassespelers. Zowel beginners als gevordenden beleven hier aan veel plezier en leren de spelers be paalde situaties te herkennen; niet nadat het spel is gespeeld, maar ervoor, zodat een goed speelplan gekozen kan wor den. Mocht u na deze ontboezeming zin heb ben om kennis te maken met O.N.I.belt u dan met 02154-14748 voor een af spraak. Gespeeld wordt op dinsdag avonden de Rank, Soesterbergsestraat 18 te Soest. kinderbios begint zoals altijd om 15.45 uur. Nieuw cursusprogramma De 12e cursusweek is alweer van start gegaan. Nog even en het is kerstvakan tie. In de week van 23 - 27 januari start C-drie met het nieuwe cursusseizoen. Het nieuwe cursusprogramma boekje wordt in de tweede week van januari huis aan huis verspreid in Soest en Soes- terberg. U krijgt dan weer de kans om uit ons brede cursusaanbod een keus te ma ken. Voor meer informatie over de cur sussen kunt u terecht op de open dag, die gehouden zal worden op zondag 15 ja nuari 1989 van 13.00 - 17.00 uur. Pro memorie C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 - 12.30 uur, van 13.00 - 17.00 en van 19.00 - 23.00 uur. Op zaterdag van 15.00 - 23.00 uur en op zondag van 15.00 - 18.00 uur. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49, 3766 CP te Soest en telefonisch te bereiken onder nr. 02155-22188. mee eens. Het kan gewoon niet. Zoals ook de gordijnen, tafels, stoelen, lampe kappen, etc. van Jan des Bouvrie niet om aan te zien zijn. Je zal thuis maar een dekbed in je slaapkamer hebben liggen met de motieven van Rembrandt's Nachtwacht. Je moet er niet aan denken. Als Escher dit gewild had, zou hij het zelf wel ontworpen hebben maar dan met motieven die er zich specifiek voor le nen. Wat er nu gebeurt heet "misbruik". Om nog maar niet te spreken van de kaarsen, speelkaarten, kalenders en an dere sinterklaascadeaus beneden in de hal vlak naast de kassa. Kunst als busi ness. De mooiste houtsnede vind ik "Sint Franciscus (den Vogelen predikend)" uit 1922. Zie de foto. Franciscus waar schuwde de mensheid voor onechtheid en de natuurschepselen begrepen hem. Kunst is de vertaling van deze bood schap en in dit post-religieuze tijdperk onze laatste strohalm. Ga kijken! J.V. De gemeentelijke afdeling ongedier- tebestrijding heeft dit jaar, tot nu toe 345 adressen bezocht in het kader van de ongedier- tebestrijding. Totaal werd aan de bestrijding 915,5 uren besteed, het soort ongedierte dat men aantrof op de verschillende adressen was: ratten (53), muizen (209), kakker lakken (3) en vlooien (2). Verder werd voor wat de insektenbe- strijding betrof 78 keer voorlichting gegeven. 1141 ili<i ,'JUI 'jG nbii Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 1 december: Van 9.30 - 11.30: Knutselactiviteiten voor volwassenen. Kosten f 2,50 inclu sief materialen en koffie. 's-Middags ko men drie kinderen hun veijaardag vieren. Vrijdag 2 december: Van 9.30 - 11.30 kunnen ouders met hun peuters weer bij ons terecht op de gezellige peuter/ouderochtend. Kosten f 3,— per ouder/peuter, inclusief koffie en limonade. 's-Middags vieren weer twee kinderen hun veijaardag. Zaterdag 3 december: 3 Verjaardagen vandaag. Met hun ko men 30 vriendjes en vriendinnetjes mee. Maar ook andere kinderen kunnen er nog bij. Aanvang: 13.30 uur. Dinsdag 6 december: Van 9.30 - 11.30 de peuter-ouderoch tend. En natuurlijk weer reuze gezellig. Om 15.45 is er dierenmiddag. Bestemd voor kinderen vanaf 6 jaar. Een verhaal over dieren, knutselen enz. Heel gezellig en helemaal gratis. Woensdag 7 december: Vamiddag om 14.00 is er weer toneel. Dit keer gaat het over het LIEGBEEST. Het gaat over een liegbeest dat een kind zoekt om in te wonen, waardoor het kind alleen nog maar leugens gaat vertellen. Het belooft heel spannend te worden. Kom maar kijken. Kosten f 1,~ inclusief limonade. Steenboffstraat 46 Het boren van gaten is iets, dat veel voorkomt in de wagenmakerij, vooral bij het maken van de wagenwielen. Het asgat moest rond en in het midden van de naaf aangebracht worden. Vroeger deed de wagenmaker dit op het oog en boorde samen met zijn hulpje het asgat. Later werd er de asgatenboor voor gebruikt en konden de gaten zuiver in het midden gemaakt worden. Een gat uit het midden geboord veroorzaakt een slingerend wiel en een hobbelende wa gen. In de huidige tijd worden de asgaten ge boord op de draaibank. De asgatenboor is een van de vele speciale gereedschap pen uit de wagenmakerij. Een kollektie boren met o.a. de lepel boor en de asgatenboor uit de wagenma kerij zijn, met foto's van het gebruik,te zien op de expositie over de wagenma kerij. Het thema van de expositie is Van: wa genmakerij tot carosseriebedrijf. Mu seum Oud Soest is geopend zaterdags en zondags van 13.30 - 17.00 uur. De raadscommissie Welzijn heeft nog al wat bedenkingen tegen het subsidie verzoek van de muziekvereniging PVO, die volgend jaar haar 90 jarig be staan gaat vieren. PVO wil van de ge meente o.a. een financiële garantie voor het organiseren van enkele activi teiten, die met elkaar zo'n 18.000 gul den gaan kosten. B. W. vinden dat de vereniging een aantal intern gerichte activiteiten zelf moet betalen, maar staat niet onwelwillend tegen een sub sidie van 5000 gulden en een garantie van maximaal 7.400 gulden, als "vang net" voor eventueel in gebreke blijven de sponsors. De commissie Welzijn had heel wat meer moeite met het voorstel dan het College, zo bleek vorige week. De raads leden vonden bijna zonder uitzondering dat PVO eerst wel eens wat meer gege vens op tafel mocht leggen, vooral over de verwachte inkomsten. Wethouder Frans Kingma liet weten dat hij de ver eniging ook al op de vingers had getikt voor haar late en niet al te duidelijk on derbouwde verzoek. Nu heeft PVO haast, want er staat voor de zomer een uitvoering op het programma waaraan wordt meegewerkt door o.a. alle koren en andere muziekclubs van Soest. Dat is althans de bedoeling. Zonder subsidie-toezegging durft PVO eigenlijk niet eens de organisatie van zo'n uitvoering te beginnen, zo bleek in de discussie, waarbij overigens van de muziekvereniging zélf niemand aanwe zig was om de aanvraag toe te lichten of te verdedigen. Het College vindt dat een subsidie redelijk is, omdat de bewuste uitvoering niet alleen een PVO-zaak is, maar een zaak van alle Soester amateur musici. B. W. verwijzen daarvoor o.a. naar de subsidies voor Soest 950 jaar, Soesterberg 150 jaar en het Landjuweel. Precedent Johan Baks (CDA) wist er zo nog wel een paar: 60 jaar s.o. Soest, 25 jaar Rode Bij de Stichting Vrijwilligers Vakature Bank Soest komen vrijwel dagelijks tele foontjes binnen van mensen met vragen over het vrijwilligerswerk en de dingen die daar direkt mee te maken hebben. Dat kan gaan over zaken als onkosten vergoedingen, verzekeringen, vrijwilli- gersbeleid, inspraak, cursussen, vrijwil- ligersovereenkomsteij, vakantievrijwil ligerswerk, vrijwilligq^s-yakatures: kort- ojti teveel om op tenoren. Natuurlijk neobè'n dé medewerkers van de WB niet alle wijsheid ,in pacht, maar waar mogelijk proberen ze antwoord te geven op deze veelheid van vragen. Hebt u vragen die niets te maken hebben met vrijwilligerswerk, maar wel met bij voorbeeld uitkeringszaken, werk- en werkgelegenheid, onderwijsmogelijk heden enz., dan kunt u terecht bij de LVV en/of LSW in Utrecht. Telefoon nummers van deze landelijke organisa ties voor vrijwilligers zijn bij de VVB- Soest op te vragen. De Vakaturebank in Soest is gevestigd aan de Willaertstraat 49, telefonisch be reikbaar, tijdens kantooruren, onder nr. 12630. Openingstijden: maandag, dins dag en donderdag 10.00-12.30 en 13.30-15-30 uur; vrijdag 11.00-12.30 uur. Wilt u al snel als vrijwillig(st)er) aan de slag, dan kunt u een keiize maken uit één (of meer) van onderstaande vakatures. Vraag 10/109. Jeugdcentrum in Soest zoekt vrijwilliger om samen met anderen o.a. een "sleutelmiddag" voor brommers te organiseren. 19/107, Bij hulporganisatie wordt vrijwilliger m/v gevraagd met belang stelling voor zendapparatuur e.d. 19.106. Om tijdens de maandelijkse filmmiddag voor kinderen van 4-14 jaar het 16 mm filmapparaat te bedienen wordt in cultureel centrum een vrijwilli ger m/v gevraagd. 12/103. Bij Stichting in De Bilt wor den vrijwilligers m/v gevraagd voor di verse bosbouwprojekten, zoals het knot ten van bomen, het snoeien van hoog- stamfruitbomen en leilinden, het plag gen en schonen van heidevelden en het beheren van het natuurreservaat. 11/103. Op kinderboerderij in Soest wordt vrijwilliger m/v gezocht om de dieren te verzorgen; het gaat om plm. twee uur per dag. 8/103. Vrijwilligers gevraagd bij geestelijk gehandicapten in Baarn om diverse aktiviteiten te begeleiden, zoals het assisteren bij het zwemmen en paardrijden en de bewoners naar kerk diensten te vergezellen. 7/107. Stichting in Soest zoekt vrijwil ligsters om peuters van 0 tot 4 jaar op te vangen waarvan de moeder deelnemen aan aktiviteiten. •6/106. Stichting voor hulp aan slacht offers van een misdrijf, zoekt vrijwilli gers m/v om deel te nemen aan het pro- jekt. 4/103. Hulpverleningsorganisatie voor politieke gevangenen zoekt vrijwil ligers m/v om voorlichting te geven over het werk van de organisatie op scholen en om aldaar de kontakten uit te bou wen. Werkzaamheden vinden uitslui tend in de gemeente Soest plaats. 1/103. Hulpverleningsorganisatie heeft plaats voor assistent m/v van de sekretaris. Aanbod Vrijwillgster, 25 jaar en woonachtig in Soest, zoekt een leuke vrijw. baan. Op leiding: PABO. Ervaring: Stage op ba sisscholen, invalkracht kindervakantie- dagkamp.. Haar voorkeur gaat uit naar peuter/kleuter/jeugdwerk. Informatie uitsluitend via de Stichting Vrijwilligers Vakature Bank Soest. Kruis, 60 jaar Springbokken, 40 jaar WZ. "Daar hebben we geen verzoeken van gekregen, en die doen het in princi pe toch ook voor de hele bevolking." Hij wees op het gevaar van precedent-wer king en wilde liever wachten tot het ge meentebestuur gediscussieerd heeft over richtlijnen in deze en dergelijke kwesties. Hij vond het al met al in feite toch een "particuliere aangelegenheid" van PVO. "Ze er 90 jaar voor kunnen sparen." Kingma vond met name de grote mu- ziek-avond wel iets anders dan een re ceptie en een feestavond. "Maar het is zeker niet bedoeld als aanmoediging voor andere verenigingen om een heel jaar activiteiten te plannen en vervol gens de hand op te houden bij de ge meente. We voeren een selectief be leid." Leidje Tomassen vond dat Kingma zich wel héél vriendelijk had opgesteld tegen PVO. "Dat wekt maar verwachtingen bij anderen en inderdaad: ze hadden het kunnen zien aankomen. Laten ze trou wens eerst maar met een goede begro ting komen." Ook Lydia Meijer (PvdA) was niet bepaald enthousiast, al had ze geen moeite met een garantie voor uit vallende sponsors. Jan van Esseveld (D66) was de enige die zich zonder problemen akkoord ver klaarde met het verzoek. "Het potje waaruit we dit betalen is groot genoeg. Wees toch blij dat ze een feestje kunnen bouwen...!" Wiebe Meilof (GPV/SGP/ RPF) sloot zich aan bij de kritiek en vond 90 jaar niet echt een "kroonjaar". Gestript Bert Krijger (VVD) wond zich op over de tegenzin van de andere fracties en wees er o.m. op dat de commissie des tijds wél in een vloek en een zucht 5000 De examencommissie van Judobond Midden-Nederland heeft afgelopen za terdag in sporthal "De Rijnsloot" Co- then de eerste dan-examens (zwarte band) judo afgenomen. Twee Leerlingen van Budo-Ryu-Soest, Jacqueline van Diermen en Radmer Schalkx behoorden tot de veertig exa menkandidaten die hun uiterste best de den om de fel begeerde zwarte band te halen. Veel kandidaten zakten voor dit examen, maar de twee soester Judoka's hadden zich terdege op dit examen voorbereid zodat er bij het uitreiken van de zwarte band er zelfs een eervolle ver melding bij was van de examencommis sie. Voor de dan-graad examens karate moesten Ron Hilhorst en Martin Wabe- ke, beiden eerste dan karate, na een ver plichte wachttijd van twee jaar vastge steld door de Bond, examen doen voor tweede dan karate. Na een pittig examen te hebben afgelegd slaagden de twee met uitstekende cijfers. gulden subsidie had verleend aan het Bach-ensemble. "PVO is, net als de an dere verepigingen, bij de begroting be hoorlijk gestript. Ze moeten al zoveel zaken zelf doen." Hij wees erop dat ge meentelijke garanties in de praktijk nooit nodig waren gebleken maar hield nog wel een slag om zijn arm over de subsidie. Kingma liet weten dat PVO de gemeente eigenlijk als eerste sponsor had aange zocht en dat de werving van andere geld schieters nog maar net was gestart. Hij wilde het voorstel eventueel wel aanpas sen aan de wensen van de commissie en deed de suggestie om de subsidie van 5000 gulden als "voorfinanciering" te beschouwen. Volgens Romke Wijmen- ga (CDA) zou dat echter wel eens kun nen neerkomen op een gift en daarover had hij zijn twijfels. De garantie stuitte bij hem niet op bezwaren, evenals bij Marijke Weidema (WD). Kingma drong er nog op aan nu ja te zeg gen, zodat PVO alvast aan de slag zou kunnen, maar Baks reageerde daarop met verontwaardiging. "Als ik dus nee zeg ben ik verantwoordelijk voor het niet doorgaan van de muziek-avond. U probeert mij nu iets door de strot te du wen!" Na nog enig heen en weer gepraat be loofde Kingma het voorstel terug te ne men en nog eens driftig na te denken over de manier waarop PVO eventueel gesteund kan worden. Rond Kerstmis en Oud en Nieuw speelt het Nationale Toneel 'Gysbrecht van Aemstel' in Den Haag en Amsterdam. Met het spelen van 'de Gysbrecht' wil het Nationale Toneel een aanzet geven tot het in ere herstellen van deze aloude Hollandse toneeltraditie. Deze produktie is door zijn grote monte ring plaatsgebonden en wordt daarom alleen in Den Haag en Amsterdam ge speeld. Als speciale service biedt De Flint de mogelijkheid deze bijzondere voorstelling te gaan zien en heeft daartoe een reis-theater-arrangement samenge steld naar de Stadsschouwburg in Am sterdam, op dinsdag 10 januari. Belangstellenden vertrekken die dag om 19.00 uur per bus naar Amsterdam en krijgen in de Stadsschouwburg le rangs plaatsen. Prijs: f 37,50, inclusief busreis, toegang, programmaboekje en kopje koffie bij binnenkomst. Geïnteresseerden in dit theaterarrange ment kunnen zich voor 10 december op geven bij: Cultureel Centrum De Flint, Coninckstraat 60, 3811 WK Amers foort, tel. 033-751184. Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 llHBO. Yvonne Keuls dramatiseerde haar boek, dat zich in een enorme belangstelling mag verheugen. Met grote betrokken heid beschrijft zij het leven van Floortje Bloem die graag een vrijgevochten meid wil zijn. Floortje moet haar vrijheids drang duur bekopen: zij belandt in de heroïneprostitutie. Haar zusje Beppie, die haar op deze weg is voorgegaan pro beert haar voor het ergste te behoeden. Maar Floortje staart zich blind op haar voorbeeldfiguur - op het laatst wordt zij haar zusje. Een tragisch gegeven, met onverwacht veel humor verteld. Twee tegengestelde emoties die elkaar ver sterken. Zes acteurs spelen twaalf rollen. Er zijn drie vaste figuren: Floortje, haar zusje Beppie en de welzijnswerker Sjon, die zich hun lot aantrekt. De drie andere ac teurs spelen ieder drie grote rollen: ou ders, verzorgers, familie. Ze zijn eigen lijk de personificatie van een autoriteit, gezien vanuit Floortje's optiek; in oplo pende toonhoogte bijvoorbeeld: haar moeder, haar tante, de hulpverleenster. De jonge regisseur Willem van de Sande Bakhuijzen ('Hooikoorts,' Haagse Co- medie,) met zijn frisse en orginele kijk op moeilijke onderwerpen, maakt er een moderne voorstelling van, waarbij hij ook met technische middelen emoties weet over te brengen. Na 'Jan Rap en z'n Maat' en 'De Moeder van David S.' een derde stuk dat een breed publiek, op heldere wijze inzicht geeft in de problematiek van een deel van de hedendaagse jeugd. "De Speeldoos" Theaterprogramma Dinsdag 6 en woensdag 7 december aanvang 20.15 uur "Floortje Bloem" Toneelstuk van Yvonne Keuls met o.a. Devika Strooker, Jasper de Moor, Janti- ne de Boer en Liz Snoying. Kaarten f 17,50 - Jongeren f 10,- Maandag 13 en dinsdag 14 december aanvang 20.15 uur "De Humorist" Een toneelspel in drie bedrijven met in de hoofdrol John Kraaykamp. Verder o.a. Nelly Frijda, Pieter Lutz en Dorijn Curvers. V Kaarten f 20,- Pas 65/CJP f 18,-. Donderdag 15 december aanvang 20.15 uur "The Mousetrap" Thriller van Agatha Christie met .in de hoofrollen Eric van Ingen, Filip Bolluyt, Kees van Lier, Lucas Dietens en Guusje Westerman. Kaarten f 25,- Pas 65/CJP f 22,50. Maandag 19 december aanvang 20.15 uur "Seth '88 - '89" Een nieuw programma var. Seth Gaai- kema, waarin U na de pauze kunt proe ven aan zijn oudejaarsavondprogram ma. Kaarten f 25,- Pas 65/CJP f 22,50. De Vereniging Artishock, Steenhoffcl|fal 46, Soest, tel. 02155-19577, stelt zich al» doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die tot dezelfde huishouding be horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98,3765 GK Soest, tel. 12689. Donderdag 1 december: De film is een getrouwe versie van het gelijknamige verhaal van Anton Tsje- chov. Het is hetzelfde verhaal waarop de recente succesfilm 'Oei Ciornie' losjes gebaseerd is. 'De dame met het hondje' werd gemaakt t.g.v. de honderdste geboortedag van Tsjechov, enkele jaren na de dood van Stalin. Dit was in de jaren rond 1960 waarin de Sovjet-cinema een korststondige bloei periode beleefde. "De dame met het hondje" vormt een hoogtepunt uit deze periode. De regisseur wist de typische Tsjechov weemoed heel sfeervol vast te leggen. De film werd in 1960 bekroond met de Gouden Palm van het festival in Cannes. Filmagenda: 8 december: "Hersenschimmen" (He- dy Honingman). 14 december:. "Het oog boven de put" (Johan van der Keuken). 16 december: "Childeren of a lesser God" (Randa Haines). 22 december: "Tampopo" (Juzo Itami). 29 december: "Babette's Feast" (Ga- briel Axel). Aanvang: 20.30 uur. Reserveren (na 19.30 uur): tel. 19577. Entree: f 6,-; leden/cjp/65+ f 5,-. Vrijdag 2 december: Een uitzonderlijk gestileerde thriller met in de hoofdrol Tom Hulce (van de film "Amadeus"). Het verhaal is gebaseerd op een enkele jaren terug waar gebeurd sex-schandaal bij de politie van Holly wood. De cartoonist Drood (Tom Hulce) wordt op zekere dag het slachtoffer van duistere intriges als zijn wonderschone, mysterieuze vriendin Yolanda (Virginia Madsen) wordt vermoord. Een stel gangsters, een detective en een hoge po- litiefunktionaris leggen het vuur na aan zijn schenen. Drood krijgt alle kansen om zijn on schuld te bewijzen, maar voelt zich sterk aangetrokken tot de fascinerende un derground, waarin hij als voortvluchtige terecht is gekomen. Aanvang: 21.00 uur. Reserserven (na 19.30 uur): tel. 19577. Entree: f 6,-; cjp/65+ f 5,-. Na een vermoeiende dag heeft de Gemshoorn zich zeer goed geplaatst tij dens de één-na-laatste wedstrijd in de winter competitie in Houten. Het Triplette team won vier van de vijf gespeelde partijen. Dit betekent dat de Gemshoorn Triplette bestaande uit V. Biver, A. Deelen en G. Hurenkamp zich op de derde plaats heeft weten te plaatsen in hun poule. Jeugdzorg Soest postbus 250 - 3760 AG "De Vangrail" Donderdag 1 december: Speculaas bakken voor kinderen van 6 t/m 12 jaar. Tijd: 16.00 uur tot 17.30 uur. Kosten f 1,- Dinsdag 6 december: Kaarsen maken voor kinderen van 9 t/m 13 jaar. Tijd 16.00 uur tot 17.30 uur. Kosten f 1,- Woensdag 7 december: Instuif voor 4 t/m 12 jaar. Kerstkaarten maken 14.00 tot 15.30 uur. "Het Kruispunt" Donderdag 1 december: Timmeren voor kinderen van 8 t/m 12 jaar. Tijd 16.00 uur tot 17.30 uur. Kosten f 1,- Vrijdag 2 december: De laatste kookles voor 9 t/m 12 jarigen. Je kunt je voor de volgende opgeven die op 16 dec. begint, 8 keer is en f 15,- kost. Dinsdag 6 december: Ecoline spatten en verfschilderingen maken, voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Tijd 16.00 uur tot 17.30 uur. Kosten f 1,- Woensdag 7 december: instuif voor 4 t/m 12 jaar. Speurtocht (bij slecht weer is er een binnenprogramma). Kosten f 1,- "De Praatpaal" Donderdag 1 december: Kookgroep voor 6 t/m 9 jaar. Tijd 16.00 uur tot 17.30 uur. Kosten f 1,- Vrijdag 2 december: Tieners: sportinstuif van 16.00 uur tot 17.00 uur. Kosten f 1,- (121/m 16 jaar) Dinsdag 6 december: Aerobic en jazzballet van 16.00 uur tot 17.00 uur. Tienerinloop van 16.00 uur tot 17.30 uur. Tieneravond van 19.00 uur tot 21.30 uur. Kosten f 1,- (9 t/m 12 jaar) Woensdag 7 december: Instuif voor 4 t/m 12 jaar. Kaarsenstandaards maken. Kosten f 0,50

Soester Courant | 1988 | | pagina 15