De vraag is nu alleen nog: 'Bij ons op Soest' Wélke Compaq? IJ1JR COmPAQ FOTO ALBUM INA 8 WOENSDAG 30 NOVEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 9 ~%o j '::%q i l%0 i%© ;%0 |%v® i i—-■ pd>© i o,o i Speciale zegel met korting voor Kerst- en Nieuwjaarskaarten Nieuwbouw 'De Kaasspecialist' aan Kerkstraat gestart Inbraak Alb. Hahnweg Inbraak Stadhouderslaan POEZZIE-ALBUM Afdeling 4A Minderheden op zoek naar onafhankelijk voorzitter Vincent Klarenbeek in keuken Veronica-programma Tineke Nepbom en -mijnen onschadelijk gemaakt fotoservice Krant niet ontvangen? uc- akade- Cursus- ;en examens ichtingen 507. ker att ;ets S/LG fel deck ualizer vier miljoen meer dan Ooi in !988 k«l» u b.j bel versturer. van uw tie.'st December-postzegeis vo n- profiteren van d« J^awbn.postzegel j I j j Mttuk* j j f I f 10 00 Dvrt iJk «e t.pottregeK i)jf> vOkfomtis om nw en n,t-uvw>:n',«>o etfii ksart of ot»n Juwtt in een epen «p.y«fcp (finnen fk'dcfteiid 6et(Tv.fctfieremnv postz-geh tijdens tif masntf december voor de ikwcihv pest «f •.■«ui puvt n,sfer te ffiMifceren. sy het burtenUwi de'- moet u fetfpUkfcen. Vandaag: de heer H.S.G. van Dongen (60)- Een onbekende dader heeft vorige week zijn slag weten te slaan in een woning aan de Albert Hahnweg. Hij probeerde eerst een deur en een raam open te breken, maar toen dat niet lukte kwam hij het huis vermoedelijk binnen via een slaap kamerraam. De buit bestond uit een ste reotoren, een videorecorder, een geld bedrag van ca. 1000 gulden en wat gou den en zilveren sieraden. Bij een inbraak in een woning aan de Stadhouderslaan zijn vorige week een videorecorder en een aantal euroche ques buitgemaakt. De inbreker bleek de keukendeur te hebben geforceerd. 't Valt in deezmoderne tijd niet mee om klein te zijn. Toch is het felste wapen in de grotenstrijd te allen tijd een kind te zijn. De COMPAQ 80386 PC's bieden u meer voor hetzelfde geld: meer snelheid, meer mogelijkheden en meer vermogen. De 80386-serie van Compaq draait niet alleen op MS-DOS® en OS/2®, maar benut ook alle mogelijkheden van MS-Windows, Unix V/386 en andere speciaal ontwikkelde software. Zodat alleen de vraag nog is: welke Compaq? Advisie helpt u het antwoord vinden: wij demonstreren u graag de gehele serie van 's werelds snelste en krachtigste PC's. De ambtenaar: "Als Brabander viel mij achttien jaar geleden op toen ik hier in Soest kwam hoe de verhouding tus sen gedeputeerde staten van de provin cie en het plaatselijke gemeentebestuur heel anders is dan ik gewend was. in Brabant wordt een gemeente be schouwd als een stukje eigen grondge bied, terwijl hier in Utrecht een bijna vijandige tegenstelling bestaat tussen provincie en gemeente. Het was in mijn vorige standplaats Oosterhout toch on denkbaar dat je met de kaartenbak on der je arm bij G.S. moest bewijzen hoe veel woningzoekenden je had geregi streerd bijvoorbeeld. Een gemeente wordt hier bevoogd door de provincie, al moet ik zeggen dat de verstandhou ding tussen de griffie daar en financiën hier altijd optimaal is geweest. Ik had in Oosterhout een baan als waarnemend chef van de afdeling fi nanciën. Als vrijgezel studeerde ik 's avonds nog, dook in het verenigingsle ven en koesterde weinig aspiraties om meer te verdienen of carrière te maken. Af en toe solliciteerde ik voor de vorm om mijn gemeentebestuur wat onder druk te zetten. Ik was penningmeester van de jeugd- fanfare, al had ik een gebrek aan mu- ziekkennis zo groot als een koe. Maar we maakten met een aantal welgestelde bestuursleden vaak reisjes naar het buitenland waar het muziekgezelschap vele triomfen vierde en dat waren ple zierige uitstapjes. Ik was al bijna veertig toen ik trouwde, serieus over de toekomst begon na te denken en in 1970 een brief schreef naar de gemeente Soest waar een fi nanciële medewerker werd gevraagd. Het aantrekkelijke van die vacature was dat het financiële beleid hier ge scheiden was van de boekhoudkundige zaken. Dat trok me aan en zo werd ik chef van afdeling 4A onder burgemees ter Baron Bentinck. Een zeer charman te man, geen opgelegde adel, maar een geboren edelman, een krachtige per soonlijkheid. Doodgebloed Soest was een rijke gemeente met een grote reservepositie, werd mij verteld. De bomen groeiden hier tot in de he mel en mijn eerste opdracht was een in vesteringsplan te maken tot 1985. Kijk, het zag er zo uit. Hier staat het nog: in 1985 zouden hier 62.260 mensen moe ten wonen. Door onder meer een grote overloop uit het Gooi. Het is er nooit van gekomen. Soest telt nu ruim 40.000 inwoners. Het Soesterveen was toen nog niet voltooid en men was net begonnen met de wijk Klaarwater. Er was sprake van een soort Duitse auto baan over de Eng en een stadspark. En ik moet zeggen, die eerste dag dat ik hier boodschappen deed, vond ik de Van Weedestraat behoorlijk druk en die nieuwe plannen zo slecht nog niet. Maar ze zijn langzaam doodgebloed. Later werd het futuristisch Centrum plan bedacht en een weg over de Zuidereng. "Soest heeft geen hart", zei burgemeester mevrouw Corver altijd. Toen ik tegen haar zei, dat ik het nieu we plan een stel noodwinkels vond langs de berm van een snelweg, vertel de ze mij de volgende morgen, dat ze van mijn opmerkingen niet had kunnen slapen. Ook die plannen gingen niet door en alle jarenlange dure aankopen gingen de ijskast in. Maar we bleven braaf de Gedurende de maand december biedt PTT Post haar klanten een korting op de verzending van Kerst- en Nieuwjaars kaarten. Speciaal hiervoor wordt een Decemberpostzegel uitgegeven van 50 cent. Vanwege het karakter van de regeling -het betreft een kwantumkorting- is de Decemberpostzegel uitsluitend ver krijgbaar in velletjes van 20 stuks. De prijs per velletje is f 10,—. Afhankelijk van de soort wenskaart (al dan niet in een open envelop) levert het gebruik van de zegel een voordeel op van 5 of 15 cent per Kerst- of Nieuwjaarswens. De Decemberpostzegel is te koop op alle postkantoren en -agentschappen en bij verkopers van wenskaarten van 1 tot en met 31 december van dit jaar. Dit is te vens de periode waarin de Decemberze- gel als kortingszegel gebruikt kan wor den voor verzending van Kerst- en Nieuwjaarskaarten binnen Nederland. Na 31 december 1988 behoudt de zegel de frankeerwaarde van 50 cent. Bij ge bruik van de zegel moeten dan echter postzegels worden bijgeplakt tot de voorgeschreven frankeerwaarde is be reikt. Vorig jaar gaf PTT Post voor het eerst een Decemberpostzegel van 50 cent uit. De kortingsactie is door het publiek bij zonder op prijs gesteld. Er werden meer dan 160 miljoen Decemberpostzegels verkocht. Ook het aantal verzonden Kerst- en Nieuwjaarswensen nam toe: het jaar ervoor. Vanaf 1990 krijgt de adviescommissie Minderheden een onafhankelijk voor zitter. "Ik heb zelf het gevoel dat ik mij als gemeentebestuur en als voorzitter van de commissie Minderheden steeds onafhankelijk heb opgesteld, maar an deren denken daar misschien ander over," aldus wethouder Frans Kingma (PvdA), die volgens de lijsttrekkersaf spraken vanaf 1990 niet meer zichzelf mag adviseren. Dat geldt overigens in de komende raadsperiode voor alle advies commissies. Enkele commissieleden vragen zich af of de Commissie Minderheden nog wel se rieus zal worden genomen als er een on afhankelijk voorzitter is, maar de erva ring bij andere adviescommissies heeft geleerd dat deze angst niet gerechtvaar digd is, aldus Kingma. Wel zal de nieuwe voorzitter kennis van zaken moeten heb ben. Voorlopig blijft de situatie nog on gewijzigd tot 1990 en gaat de commissie "rustig" op zoek naar een onafhankelij ke gespreksleider, die niet afkomstig mag zijn uit de betrokken instellingen en ook niet uit het gemeentebestuur. Secretaris De voorkeur van het gemeentebestuur gaat uit naar commissieleden die geen beroepskrachten van instellingen zijn. Het liefst trekt men bestuursleden van organistaties aan, maar dit is niet haal baar, zo bleek in de commissievergade ring vorige week woensdag. Ook houdt men vast aan een ambtelijk secretaris. "Ook hij of zij heeft een dub bele functie en formuleert de wensen en adviezen van de commissie als beleids ambtenaar misschien in een ander ad vies of in een andere mening," luidt de veronderstelling. De voorkeur van de commissie gaat uit naar eén ongewijzigde situatie wat de se cretaris betreft. Dat is mevrouw Inge Hogebijl en zij blijft ook na 1990 notule ren. Aldus werd besloten. Bij werkzaamheden op het bouwterrein voor de nieuwe wijk Gemini in Soester- berg werden vorige week twee landmij nen en een 250 kilo zware vliegtuigbom opgegraven, waarvan de herkomst ver moedelijk teruggaat tot de Tweede Wer reldoorlog. Politie en Koninklijke Maren chaussee werden gewaarschuwd, die op hun beurt de Explosieven Opruimings dienst (EOD) inschakelden. Voor alle zekerheid werden de bom en de beide mijnen van afstand tot ontploffing ge bracht; bij onderzoek bleek dat het om zogenaamde "dummy's" ging. De bouwput en de afgegraven grond wor den verder onderzocht door de oprui mingsdienst van de Koninklijke Lucht macht. Ook over de kwaliteit van de Post waren de klanten tevreden. Ondanks de grote drukte -Nederland verstuurde in de cember 1987 in totaal 150 miljoen goe de wensen naast de ruim 16 miljoen poststukken die dagelijks worden ver voerd- bestelde PTT Post ruim 91 van de Kerst- en Nieuwjaarskaarten binnen 24 uur. De afbeelding van de Decemberpostze gel is een kleurenspel van vurige sterren aan de decemberhemel. De zegel is uit gevoerd in het zilver, geel, rood, blauw en lichtgrijs. Ontwerper van de kortings zegel is Frank Lieshout uit Amsterdam. Vincent Klarenbeek uit Soest is aan staande zaterdag te zien in Tineke, het Veronica-programma dat om 16.00 uur via Nederland 2 wordt uitgezon den. De leerling-kok zal daar een voor- of nagerecht moeten presente ren. Een bekende Nederlander neemt zijn eigen hoofdgerecht mee naar de studio. Vincent hoopt dat daar hij daar zijn zelf bedachte dessert aan mag toevoegen. Het heeft helemaal te maken met het Sint Nicolaasfeest, maar Vincent had bij het ter perse gaan van dit blad nog geen zekerheid of hij zijn eigen culinaire vondst mag trakteren. De 21-jarige Soester doet momenteel promotiewerk voor het leerlingenstel sel van het Onderwijscentrum Horeca. Vincent is stagière, want hij volgt zelf Vincent Klarenbeek is zaterdag op de televisie bij Tineke te zien. ook deze opleiding. "Ik ben al naar ver gaderingen geweest en naar een beurs in Arnhem. Van de opleiding moesten ze in december in het programma van Tineke. Ik ben met twee anderen uitge kozen," zegt hij. Als kok deed hij al er varing op in de Soester restaurants De Korte Duinen en De Soester Duinen en in Hotel Oud London in Zeist en het Scandic Crown Hotel in Utrecht. Vincent ziet het wel zitten bij Tineke en heeft er dan ook zin in: "Het is heel erg leuk en natuurlijk een hele ervaring. Je komt op televisie en dat is eigenlijk best wel eng. Je staat rechtstreeks in de uit zending. Als er iets fout gaat ben je dus gelijk de klos," meldt hij vanuit de keu ken. Maandagmorgen j.1. is een begin ge maakt met de voorbereidingen voor de bouw van een nieuwe bedrijfsruimte van "De Kaasspecialist" aan de Kerk straat 85. In de komende tijd zal daar een gebouw verrijzen dat onderdak moet bieden aan een kantoor en een kaas-opslag van in totaal 650 vierkante meter. Daar kan dan vanaf 1989 zo'n 90.000 kilo kaas rijpen. Directeur W. Robberse van "De Kaas specialist" verrichtte maandagmorgen zelf de officiële handeling die de nieuw bouw inluidde. Met een gigantische sho vel van de firma H. van Asch verplaatste hij - met een aantal familieleden en rela ties als bekijks - een flinke hap grond van het terrein, waar "achterbuurman" aan nemer V.d. Grift in de komende maan den het bedrijfspand zal neerzetten naar het ontwerp van architect H. Lotze. "De Kaasspecialist" is al bijna 15 jaar in Soest gevestigd en in die tijd - vanaf de eerste vestiging aan de Beetzlaan - uitge groeid tot een keten van acht goed ge sorteerde kaas-speciaalzaken in Soest en omgeving. De verschillende zaken worden zelfstandig gedreven, op fran- chise-basis. Behalve aan de Beetzlaan is er ook een "Kaasspecialist" in Overhees en in Soest-Zuid. Aanleiding voor de nieuwbouw is het feit dat de bestaande, over Soest ver spreide opslagruimten te klein zijn ge worden. In het nieuwe gebouw wordt de opslagcapaciteit fors uitgebreid, zodaag plaats van wijn, noten, zuidvruchten, etc., die aan de diverse zaken worden ge leverd. Daarvoor is ca.' 400 meter gere serveerd. Voormalig bakstenen kleuterhuis in nieuw zakelijke stijl uit 1933. Van grote archi tectuurhistorische betekenis vanwege de plaats die het bouwwerk inneemt in het oeuvre van A. Brouwer uit Soest. Vanwege de tamelijk unieke bouwstijl en vanwege de gaafheid van de hoofdvorm en de detaillering. Dit R.K. kleuterhuis aan de Gen. Winkelmanstraat 2 in Soesterberg vormt met de ernaastgelegen voormalige lagere school uit 1923 een sterk beeldbepalend ensemble. Sterk asymmetrische voorgevel met geprononceerde ingangspartij, bestaande uit een tweetal kubussen die de betonnen luifel dragen. Platte daken met grote over stek. Opdrachtgever nas pastoor H. Mocking te Soesterberg. WERKT GEWOON BETER Advisie biedt u kwaliteit in alle facetten: advies en service; hardware en software; maatwerk en standaard. Voor een op uw maat geslepen advies. Advisie Computer Consultants b.v., Postbus 181, 3760 AD Soest. Telefoon: 02155-11434. [~Ja,D stuurt u mij de ADVISIE-brochure neem contact met mij op voor een afspraak Bedrijf: Naam: I Adres: j Postcode en plaats: Telefoon: rente bijschrijven over de boekwaarde van de gronden. De financiële commis sie zei destijds dat ze niet wakker lag van het rapport grondexploitatie dat door een speciale werkgroep was sa mengesteld. Zesentwintig miljoen kostte in 1981 de sanering van het grondbedrijf waarvan de heer Kruitwa gen toen directeur was. Veertien mil joen uit de algemen dienst en twaalf miljoen uit het groudbedrijf. Het is zijn verdienste geweest dat in 1987 de last voor de gewone dienst is gereduceerd tot nul. Bezuinigingen Een andere vervelende klus waren de bezuinigingen. De kortingen op het ge meentefonds liepen op tot 2,3 miljoen. Toen startten de bezuinigingsopera ties. Eerst heel voorzichtig met een werkgroep uit de raad onder voorzit terschap van J. Visser, waarbij "de kaasschaaf' werd gehanteerd. Daarna heette het "sprokkelen van dor hout" (1,7 miljoen) en toen sloeg in 1984/85 de ATB-operatie toe op de welzijnsin- stellingen met alle emoties van dien. Er waren ook meevallers: eerst kwamen de militaire terreinen binnen onze ge meentegrenzen niet in aanmerking voor de onroerend goedbelasting, later wel. De rente daalde, we verkochten veel grond en we hielden jaarlijks geld over op de rekening. Met de uitvoering van bestemmingsplannen werd weer winst gemaakt, al ging dat ten koste van de woningwetwoningen die voor de minder draagkrachtige burgers van Soest niet gebouwd mochten worden. Zo werkten we ons in de korte tijd van vijf jaar vanuit een heel diep dal weer omhoog. De taak van Financiën was in die beginjaren veel ruimer dan nu. Door onze subsidiebemoeienissen be stonden er ook veel contacten met ver enigingen. Al had ik gezworen nooit meer een penningmeesterfunctie van een organisatie in Soest te zullen aan vaarden. Voortaan vulde ik mijn vrije tijd ook met mijn werk. Het was voor mij geen opgave mijn werk mee naar huis te nemen. Ik heb deze baan altijd zeer geambieerd. We zaten op de afde ling 4A (financieel beleid) met drie, la ter vier mensen. Comptabiliteit heette afdeling 4B. Officieel was ik chef finan- cieel-economische zaken. Kostbaar Bij de reorganisatie zijn er veel taken weggevallen: woningbouw ging naar ruimtelijke ordening, de kasfunctie werd opgeheven, gemeentegaranties en verzekeringen verhuisden en ook de directe contacten met burgers vielen weg. De boekhouding zit nu bij sector 2 en de belastingen bij sector 1. Tot vorige week was ik directeur van de stafdienst financieel-economische za ken en die bestaat uit zes medewerkers. Eigenlijk zijn we terug bij A4, terug bij af. In mijn laatste functie maakte ik deel uit van het nieuwe management team. Dat betekende toch dat je alle b&w-stukken moest lezen, overal over mee moest kunnen praten en in ieder geval luisteren. Veel taken vielen weg, maar met het mee beheersbaar maken van de uitgaven werden de zuiver fi nancieel technische zaken uitgebreid. Daarin speelt de automatisering een belangrijke rol. Ik heb verschillende wethouders van fi nanciën mogen adviseren. In 1970 was dat nog een poosje de heer V.d. Arend (ARP). Daarna heb ik acht jaar ge werkt met wethouder Ebbers (WD). Later werd mevrouw Corver porte feuillehouder en na haar burgemeester Scholten. De laatste jaren had ik te ma ken met wethouder Menne (CDA). Bij de reorganisatie van het ambtelijk apparaat moest ik vorig jaar opnieuw solliciteren. Toen was ik nog niet van plan weg te gaan. Nu heb ik zelf de be slissing genomen gebruik te maken van de VUT-regeling. Ik realiseerde me toch dat de jaren tussen je zestigste en vijfenzestigste kostbaarder zijn dan pakweg tussen je dertigste en vijfender tigste. Iedereen om je heen is jonger en voor hetzelfde werk heb je meer tijd nodig dan vroeger. Toen plantte je een boompje in de tuin en na verloop van tijd zag je een volwassen boom staan. Als ik nu een boom plant, weet ik het over vijf jaar zo net nog niet. JAN VISSER Royaal 80 bladz. voor 400 foto's (10 X 15 cm) f 18?5 Van Oosten De heer Robberse bediende zelf shovel voor de verplaatsing van grond. Front Aan de Kerkstraat-zijde krijgt het ge bouw een front dat uitstekend past bij de bestaande omringende bebouwing (zie tekening). Het kantoorgedeelte zal drie verdiepingen tellen, maar slechts twee daarvan (plus de zolderetage) zullen vanaf de weg zichtbaar zijn. De kelder verdieping wordt helemaal ingegraven in het terrein. "De Kaasspecialist" zal overigens zelf niet meer dan een deel van de kantoor ruimte in gebruik nemen. De rest wordt verhuurd aan andere gegadigden, waar bij Soester ondernemers de voorkeur ge nieten. Als het bouwschema gehand haafd kan worden zal het nieuwe pand aan de Kerkstraat 85 omstreeks mei of juni volgend jaar in gebruik worden ge- Zo gaat het pand aan de Kerkstraat er uitzien. Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd.

Soester Courant | 1988 | | pagina 9