Nu 10% korting STAM REEDS 20% t.t 40% KORTING 0P RESTANTEN DAMES MODELAARZEN eh BOOTS t m Spullenhulp maakt zich al op voor verhuizing naar Parallelweg O ■pp: WOENSDAG 7 DECEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 16 Kringloopcentrum aan Veldweg nu definitief dicht Een schoon Soester milieu? Het gaat ook U aan! Schoonmaakmiddelen en Bestrijdingsmiddelen Spullenhulp zoekt steun V erkeerscontroles LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK FICTION Ex/an de ven Telefoonwacht voor winnaars Uitslag Soester Sint Nicolaas loterij-aktie 1988 *Toon Hermans.-,Qr 245° Meulenhoff's E'vande ven Groot Nicolaaskoor concerteert in Baarn Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant CMD huldigt vier jubilaressen Alcoholcontrole Autokraak Structuurschema Verkeer en Vervoer op alle occasions! f EXQUISIT SCHOENEN Afgelopen zaterdag zijn de deuren van Spullenhulp, het bekende kringloop centrum aan de Veldweg, voor het laatst open geweest. Voornaamste re den: de "onhoudbare situatie" in de wintermaanden, waarin het gemis van verwarming en sanitair zich extra doet gevoelen - een toestand waarin het Spullenhulp-bestuur de vrijwilligers niet wil laten verblijven. Bovendien heeft het geen zin om open te blijven omdat het bestuur zit te wachten op het definitieve bericht van de gemeen te, dat de reeds lang in het vooruitzicht gestelde verhuizing naar de Parallel weg eindelijk kan gaan plaatsvinden. Spullenhulp wacht met smart op die aankondiging. "Het is bitter hard no dig," aldus de bestuursleden Gerard Snijdelaar, Herman Joosten en Peter Visser aan de vooravond van de defini tieve sluiting. "De dingen gaan op het ogenblik achter mekaar kapot, het is ge woon geen doen meer. We zitten echt dringend te wachten op de nieuwe huis vesting. Die is ons omstreeks deze tijd toegezegd..." De bestuursleden stellen overigens met weinig plezier vast dat ze van de ge meente nog geen concrete toezegging hebben gekregen. "Het zal heus wel doorgaan, denken we, maar we hebben nog altijd niets zwart op wit. Formeel zijn we nog in onderhandeling, zoals dat heet, maar het gaat nu allemaal wel érg lang duren." Het voortbestaan aan de Veldweg rek ken is zinloos geworden. "We kunnen het niet maken tegenover de vrijwilli gers, en ook niet tegenover de klanten. Er is nauwelijks nog overzicht, de zaak puilt aan alle kanten uit. Zo lang het goed weer is kun je nog een heleboel buiten uitstallen, maar dat gaat nu niet meer. En als je dan bovendien de we tenschap hebt datje toch verhuist, dan kun je de boel beter dicht doen." Spullenhulp zal binnenkort verhui zen naar de nieuwe lokatie: het gebouw van de voormalige St. Jozefschool aan de Parallelweg, tot voor kort het onder komen van de stichting "Vrouwen voor Vrouwen", die op haar beurt verhuist naar de (ex-)Rinke Tolmanschool aan de Smitsweg, samen met andere instel lingen. Geschenk uit de hemel De vrijgekomen ruimte aan de Parallel weg - waarin ook de Turkse moskee is gevestigd - is ideaal voor Spullenhulp. Er is ruimte, licht, warmte en sanitair, en dat is vergeleken bij de situatie aan de Veldweg al een verschil van dag en nacht. Spullenhulp krijgt er o.a. drie lo kalen van 8x8 meter, plus en brede gang en een kantoor. Buiten biedt het schoolplein als het zo te pas komt vol doende gelegenheid voor het uitstallen van de spullen. In elk geval gaat Spul lenhulp er zo'n 100 vierkante meter op vooruit, en voor het bestuur is dat bijna een geschenk uit de hemel, zij het dat wethouder Menne degene is die het moet aanreiken. Spullenhulp heeft sinds november 1973 gefunctioneerd aan de Veldweg. En hoe. Herman Joosten, bestuurslid van het eerste uur (met o.a. Elly Joos ten, Ton Paauw en Cobi Kramer): "We hebben het eerlijk gezegd al die tijd met moeite klein kunnen houden. In de loop der jaren is het allemaal zó gegroeid, dat we zelfs geen meubels meer innamen. Die konden we niet meer kwijt, door ruimtegebrek. Vooral de activiteiten voor de Derde Wereld zijn enorm ge groeid. Maandelijks gaat er tegenwoor dig een auto met kleren weg, en dat zijn dan forse zendingen: zo'n 200 a 250 zakken." Tijd vooruit Hij kijkt met gemengde gevoelens terug op die 15 jaar. "In het verleden hebben we nogal wat strubbelingen gehad, vooral met de gemeente. We waren on ze tijd vooruit. Nu breekt ook bij de ge meente het besef door dat zo'n centrum als Spullenhulp gewoon onmisbaar is. Na 15 jaar worden we eindelijk serieus genomen." Spullenhulp - "de avant-garde van de milieubeweging," zoals Peter Visser het uitdrukt - ondervindt inmiddels zelf er kenning en navolging van de zijde van de provincie. (Secretaris Gerard Snij delaar maakt bijvoorbeeld deel uit van een werkgroep die zich gaat bezighou den met milieu-educatie in de provin cie, waarvoor eventueel een nieuwe stichting in het leven wordt geroepen.) Over het ontstaan van Spullenhulp kan Herman Joosten mooie verhalen ver tellen. "Ton Paauw en ik liepen vaak met de bakfiets het grof huisvuil af, om te kijken of er nog iets bij was dat we konden gebruiken. We werden eigen lijk steeds kwaaier als we zagen wat de mensen allemaal weggooiden, terwijl anderen niks hadden. We zijn toen, o.a. met Dik Stroband en Henk van Arkel, naar wethouder De Haan gestapt, en naar burgemeester Corver. Ze voelden wel wat voor ons idee en we kregen de ruimte hier voor een symbolische prijs. Waarschijnlijk dachten ze dat we het toch niet lang zouden volhouden,,maar we zijn er dus nog steeds!" 'Sociale aspect Spullenhulp heeft sindsdien een enor me groei doorgemaakt en er zijn talloze mensen geholpen aan meubilair, kle ding, huisraad. Ook hel "sociale as pect" is in die 15 jaar sterk gegroeid. "De mensen komen hier met hun ple- Spullenhulp-oud aan de Veldweg. Schoonmaakmiddelen Luchtjes worden vaak met andere luchtjes bestreden, zoals geurtjes uit spuit bussen en wc-blokjes. Deze luchtjes zijn soms gevaarlijk en een extra belasting voor het binnenmilieu. Wc-blokjes bijvoorbeeld, bevatten meestal para-dich- loorbenzecn, een stof die ook in insektenbestrijdingsmiddel zit. Een lucifer af strijken, of een lekker geurend zeepje, verdrijven ook de geurtjes en zijn niet ge vaarlijk. Schoonmaakmiddelen kunnen zeer agressief zijn, zoals bijvoorbeeld chloor, wc-rcinigers en ontstoppers. Deze middelen tasten de huid aan en slaan op keel en longen. Er zijn al veel ongelukken mee gebeurd! Chloor en wc-reiniger samen leveren een gevaarlijk gas, dat dodelijk kan zijn. Dergelijke paardemiddelen zijn ook niet nodig. Regelmatig schoonmkaken met een sopje van afwasmiddel is voldoende: ook een wc die niet naar chloor ruikt kan goed schoon zijn! Ontstoppers moet u alleen in uiterste nood gebruiken. Voorkom verstopping van de afvoer door geen etensresten en afval door de wc en de wasbak te spoe len. Vooreen verstopte wasbak kunt u een plopper gebruiken, of de afvoer uit elkaar schroeven en leeghalen. Bestrijdingsmiddelen Bestrijdingsmiddelen zijn niet alleen voor dier en plant schadelijk, maar ook voor u. Om ongedierte te voorkomen kunt u: •het huis schoonhouden •etensresten niet laten slingeren en voedsel goed afsluiten; de beesten hebben dan weinig reden om bij u binnen te komen •horren voor ramen, een vliegengordijn in de deuropening en eventueel een klamboe boven het bed •gebruik maken van eenvoudige middeltjes, zoals een vliegenmepper en mui- zeval Informatie Bepaalde dieren zoals kakkerlakken, muizen, ratten, boktorren of een wes pennest zijn soms moeilijk te bestrijden. Neem daarvoor contact op met de gemeentelijke afdeling ongediertebestrijding, Lange Brinkweg 77 (tel 94311). Spullenhulp-nieu w - als alles goed gaat - aan de Parallelweg. zier en met hun verdriet. Achter ieder kontakt zit een verhaal. Er is hier op het terrein zelfs een kind gebaard... De mensen die de klappen krijgen komen hier, en die groep is in de loop der jaren alleen maar groter geworden." Er is dus alle reden om door te gaan, vindt het Spullenhulpbestuur. "Spul lenhulp heeft z'n onmisbaarheid bewe zen, het heeft een enorme functie. Overal in het land zie je soortgelijke ini tiatieven, maar wij waren het eerst, in elk geval in Utrecht." Volgens Gerard Snijdelaar hebben sommige kringloop centra in het land al bijna de vorm van een supermarkt, compleet met winkel wagentjes, "maar in die richting denken wij absoluut niet." Het bestuur is vol vertrouwen, maar wacht toch met spanning op het "groe ne licht" van de gemeente. "Als het niet doorgaat, maar het gaat natuurlijk wél door, dan scheiden we ermee uit," klinkt het. Hoe dan ook, het Veldweg tijdperk is voor Spullenhulp definitief verleden tijd. Bovendien loopt het kon- trakt met Rein Tupker, eigenaar van de grond en de opstallen, volgend jaar on ontkoombaar ten einde. Nieuwe impulsen Aan de Parallelweg krijgt Spullenhulp straks weer de ruimte, ook voor nieuwe impulsen. "We gaan nog beter samen werken met gemeentewerken en kun nen de zaak verder gaan uitbouwen. Misschien gaan we ook wel wat vaker open. In ieder geval kunnen we altijd vrijwilligers gebruiken," klinkt het. In elk geval gaat Spullenhulp, samen met oud-bestuursleden, oud-medewer kers en een aantal speciale genodigden, aanstaande zaterdag een beetje feest vieren. Dat gebeurt in de jeugdherberg en staat natuurlijk helemaal in het teken van het 15-jarig jubileum. Ook vindt dan de uitreiking plaats van de door Ton Paauw ontworpen Kringloopprijs 1988. Spullenhulp kan straks, in de nieuwe behuizing aan de Parallelweg, weer volop steun gebruiken, zowel van vrijwilligers voor de vele werkzaam heden als van mensen die financieel een steentje willen bijdragen. Wie belangstelling heeft om mee te doen kan zich melden bij de secre taris, Gerard Snijdelaar, tel. 16363, of bij de beheerster, Carla Gustafs- son, tel. 10456. Wie donateur wil worden (mini maal f 15,- per jaar) kan zijn of haar bijdrage overmaken op postgiro 35.89.021, ten name van Stichting Spullenhulp Soest. De politie heeft vrijdag j.1. op en rond om het kruispunt Van Weedestraat- Stadhouderslaan een verkeerscontrole gehouden waarbij een flink aantal "zondaars" werd betrapt. Op de Stad houderslaan werden vijf automobilis ten geregistreerd die te hard reden; de top lag op 89 km/u. Op de Van Weede- straat werden 15 bekeuringen uitge deeld omdat de blauwe parkeerzone te lang in beslag werd genomen. Op het kruispunt zelf werden 10 bestuurders gesignaleerd die door het rode licht re den. 1 1Dr. Kees van Kooten Zeven sloten22,50 2. 2) Isabel Allende Eva Luna29,90 3. 5) Adriaan van Dis Zilver 24,50 4. 3) Harry Mulisch De elementen 22,50 5. 9) Liesbeth den Uyl Beppie van Vessem19,50 6. 4) A.F.Th, v.d. Heijden Het leven uit een dag 15,— 7. 6) Jeroen Brouwers De zondvloed 49,50 8.(10) Roald Dahl Matilda24,50 9. 7) Maarten 't Hart De steile helling 26,50 10. WimdeBie Schoftentuig 19,90 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" Tel 12419 Libris De Complete Boekhandel. De trekking van de Soester Sint Nicolaasloterij, in de wandelgangen ook wel stadsloterij genoemd, vond afgelopen maandag plaats onder het notariële oog van de heer M. van Veeren. Alle winnende nummers werden direct via de kabelkrant de ether ingezon den. Vandaag publiceert de Soester Courant de lotnummers waarop een prijs is gevallen, die overigens ook nog op de kabelkrant staan vermeld. Prijswinnaars worden verzocht te bellen naar de 'telefoonwacht', die te be reiken is onder nummer 24827 in Soest. Tot nu toe is gebleken dat de prijs winnaars niet alleen uit Soest komen, maar ook uit plaatsen als Harderwijk, Amersfoort en 's-Hertogenbosch. De prijzen zijn gevallen op alle lotnummers, eindigend op: 1757 10075 88084 Op de lotnummers: 251448 252919 256652 259173 260560 261732 269124 271017 272611 277778 281405 289788 gulden gulden gulden 100 gulden 100 gulden 500 gulden 250 gulden 100 gulden 100 gulden 100 gulden 100 gulden 100 gulden 250 gulden 100 gulden 500 gulden 301110 250 gulden 307441 250 gulden 320759 100 gulden 321898 500 gulden 322273 250 gulden 325173 250 gulden 325408 1000 gulden 335940 100 gulden 341778 250 gulden 364323 100 gulden 398227 250 gulden 402767 100 gulden 405439 500 gulden De winnaars wordt verzocht de informatielijn te bellen: tel. 24827. De Sint Nicolaas loterij-aktie werd mogelijk gemaakt door de volgende Affi che-winkeliers: Soest-Zuid: De Goudreinet, Brouwers textiel, De Snuifdoos, Storina, Hak kenbar Sjoe, Sporthuis Eb Kareisen, Tabakzaak Methorst, Wijnands woonmo- de, banketbakk. Dogterom, Foto van Oosten, Hooyer ijzerwaren, Juwelier v.d. Weerd, Maison Borgts. Soest-Midden: Gebr. van Woerkom, Sig. mag. Akkerman, Slijterij Brouwer, Versmarkt de Engh, De Sprong, Gemar Snuffeletage, Bakkerij v. Brummelen. Smitsveen/Overhees: Nijhuis rijwielen, El. techn. buroTer Horst, Bloemisterij V. Oest, Bakkerij van Buuren, Slager de Bruin, Fleur Inn Soest-Noord: De Ster Mode, Hilton, Livera, Colitico, Middelman Mode, Bril Centrum Nota, Foto van Oosten, Vishandel Ruud SMit, Wortmann mode, Hulleman Optiek, Langhout dierenspec. Ben van Soest, Meilofs Behang, ECN Krebbers en Jaarsma, Maison Verkley, Bril Shop, Schoemaker Radio/ TV, Van Dorresteyn, Dima lux/huish., Slagerij van Asch, Silver Star, Juwelier van Setten, Grift Rijwielen, Auto van Doorn, banketbakkerij Rademaker, Slij terij Rademaker, Davo, Houthandel Wolfsen, Fruith. 't Hart, Tolboom textiel, Haarmode Ans, Drog. De Pil, Haard en Hobby, Banketbakkerij Oudwater. Zij hebben het leuk gevonden hun klanten de kans op een extraatje te kunnen bieden. Graag gedaan dus! Scheurkalender1/. Dagkalender Nederlandse poëzie rrfvv Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel 12419 Libris. De Complete Boekhandel. Het Groot Nicolaaskoor geeft op zon dag 11 december een concert in de Ni- colaaskerk aan de Kerkstraat in Baarn. De uitvoering, waarin de cantates 1,2,5 en 6 van het Weihnachtsoratorium van Bach ten gehore worden gebracht, be gint om 14.30 uur. Het koor zingt onder leiding van diri gent Hans Linnartz. Als solisten treden op Barbara Borden, Heieen Resoort, Harry van Berne en Romain Bisschoff. Het Baarns Begeleidingsensemble on dersteunt het concert met muziek. De toegangskaarten kosten 15,00 gul den; cjp/65+ 10,00 gulden. Voor meer MÏWmatie; tel. 16056. 'ff - Bij de Stichting Centrum voor Maat schappelijke Dienstverlening (CMD) aan de Burgemeester Grothestraat zijn vorige week vier jubilaressen gehul digd, omdat zij twaalfeneenhalf jaar als bejaardenhelpster in Soest werkzaam zijn. De dames Baede, Wortel, v.d.Brink en Duinkerken werden tij dens de feestelijke bijeenkomst in het centrum toegesproken door de heer C.A. van Beukering, staffunctionaris italiano Voor bijzondere ITALIAANSE SPECIALITEITEN Baarn Nieuw Baarnstraat 4a Tel. 02154 - 1 14 65 Geopend van dinsdag t/m zondag vanaf 17.00 uur tot 23.00 uur. ('s Maandags gesloten) Gesloten van maandag 19 dec. t/m 2 jan. 1989 enj De Soester politie heeft in het weekein de een alcoholcontrole gehouden, tege lijk met de collega's van Amersfoort, Baarn, Bunschoten en Leusden en de Koninklijke Marechaussee. In totaal werden er in de regio 85 automobilisten aangehouden. In Soest waren dat er drie, waarvan er één een proces-verbaal kreeg en een rijverbod, nadat hij op de Vredehofstraat in de fuik was gereden. Een 35-jarige inwoonster van Soest, die haar auto vrijdagavond aan de Zuid- promepade had geparkcérd, ontdekt# bij terugkomst dat een onbekende da der de radio-cassetterecorder had weg genomen. Ook miste ze vier girobetaal kaarten. Hoe de diefstal heeft plaatsge vonden is onduidelijk. Er waren geen braaksporen, zodat de dief vermoede lijk een valse sleutel heeft gebruikt. De vier jubilerende bejaardenhelpsters van het CMD. personeelszaken, en kregen van de leid sters, mevrouw Kolenberg en mevrouw Runia, een cadeautje en een bos bloe men uitgereikt. De heer Van Beukering complimen teerde de vier dames voor hun inzet in het vaak "onzichtbare" maar waarde volle thuiswerk, een vrij zwaar beroep, dat niet veel mensen 12,5 jaar volhou den. De Stichting CMD vindt het dan ook belangrijk aandacht te besteden aan deze "behoorlijke prestatie". De bejaardenhelpsters traden destijds nog in dienst van de SMD, de voorgan ger van het CMD, die in 1981 ontstond na de fusie met Baarn. De heer Van Beukering wees erop dat de stichting sinds enkele weken is gestart met het wijkgerichte werken, een aanpak waar bij het niet eenvoudig is ieder op de goe de plaats te krijgen. Hij bedankte de dames mede namens het bestuur voor al het werk dat zij ten behoeve van de bejaarden in Soest heb ben gedaan en sprak de hoop uit dat zij er nog eens minstens 12,5 jaar aan zou den toevoegen. Het Tweede Structuurschema Verkeer en Vervoer (deel a, beleidsvoornemen) ligt gedurende drie maanden ter inzage in het gemeentelijk Informatiecentrum. SOEST 02155-18850 Stam maakt december nu eens de goedkoopste maand! Van Weedestraat 16, Soest, telefoon: 02155-13473 Ml

Soester Courant | 1988 | | pagina 16