Nu 10% korting STAM HUISWERKBEGELEIDING en BIJLESSEN TRAMEI STUDIEBEGELEIDING TEL. 02155 170 89 i 0 s Natuur CO) Nabij M®monim(smtaal 13(5 Ooit kiest u voor mo Meningen ÉL van lezers Sinterklaas als 'ere-oudere' mee met eerste rit van Ouderenbus Manon Thomas: 'Mijn eerste doel in het leven is een goed gezin' Bang&Olufsen i op alle occasions! SOESTER COURANT PAGINA 17 Alweer aan de top... NA 16 sions! [EN 13473 WOENSDAG 7 DECEMBER 1988 Wandeling door het Soesterveen Een Sinterklaasgedicht voor een krantenbezorgster Kerstconcert Bach-Ensemble Sinds maandag in Soest en Soesterberg Radio's uit auto's 'Algemene ontwikkeling' bij Trema '87 Mooiste getrouwdevrouw van Europa OUDERS VRUCHT SOEST 02155-18850 Stam maakt december nu eens de goedkoopste maand! Firma Schoemaker SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 3 jaar garantie Na de televisietest van vorige maand* vindt u Bang&Olufsen nu weer in de Consumentengids. En weer in de top van het klassement. Van 17 geteste middelgrote luidsprekers werden er maar twee "goed" bevonden. Waarvan één dus de Red Line 45-2 van Bang&Olufsen. 'Beovision L 2502: goed zeer goed. Ja, zegt u misschien, maar B&O is ook duurder. Dat valt nogal mee. Met "matig" of "redelijk" beoordeelde boxen, zijn precies even duur of slechts honderd gulden goed koper. Mooi en goed gaan niet altijd samen.Gelukkig hebben we één merk waar dat conse quent wel zo is. Dat maakt uw keuze alleen maar makkelijker. mhelpsters van de leid- n mevrouw n bos bloe- •omplimen- iun inzet in lar waarde- aar beroep, aar volhou- ndt het dan te besteden tatie". Jen destijds de voorgan- 81 ontstond >e heer Van de stichting tart met het anpak waar- sropdegoe- ede namens rk dat zij ten in Soest heb- op uit dat zij jaar aan zou- oer ?ma Verkeer >voornemen) en ter inzage atiecentrum. >9 10 rnu eens aand! 1 i IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. IVN Eemland te Soest houdt op zondag middag 11 december 1988 een wande ling door het Soesterveen. Gestart wordt om 14.00 uur vanaf het winkelcentrum Overhees. Met een geringe aanpassing kan een der groepen geheel op verharde paden blijven zodat ook rolstoelgebrui kers uitstekend mee kunnen. Een eeuw geleden was het Soesterveen een vermaard natuurgebied. Als een "deuk" in het landschap, gelegen tussen de bossen van het landgoed Pijnenburg en De Soester Eng, bleef hier water staan en vormde zich in de loop der eeuwen hoogveen. Jac. P. Thijsse ontdekte hier begin deze eeuw voor het eerst de hei kikker in Nederland. Misschien wel om dat het beestje voornamelijk in de nacht actief is. Het veen werd echter grotendeels ont gonnen en afgevoerd via dc Praam gracht, waarna de grond gebruikt werd als weiland. Tussen 1960 en nu hebben deze weilanden voornamelijk plaatsge maakt voor woningbouw. In het gebied liggen enige, thans verharde, oude pa den zoals de Boerenstreek en de Dorps- streek. In een klein gebied is veel te zien: in de woonwijken de zonder gif beheer de planstoenen en aan de randen de landgoederen Pijnenburg en Op Hees, bos met fraaie beukenlanen met daar tussen de restanten van de beplanting en de weilanden uit het verleden. Deze bos sen zijn vochtige bossen. Vooral door de ruiters -die helaas niet altijd op de ruiter paden blijven- zijn hier een aantal paden erg modderig; dus let op wat u aantrekt! Voor nadere inlichtingen kut u bellen 02155-22119 Vandaag moest ik weer kranten lopen. Nou, ik ben zowat verzopen. Het regende achter elkaar door. Nou weet je, dat is balen hoor! Echt, vandaag was ik het zat: alle kranten werden kleddernat. Zo meteen zullen ze bellen en hun vreselijke vragen stellen: "Ik lees de krant nogal graag, maar ik heb er geen gehad vandaag." Of: "Mevrouw, is dat normaal, m'n krant lag niet in het portaal." En ik zou het zeker weten, deze keer ben ik er echt geen één verge ten! O, nee, daar gaat de telefoon alweer het is dit keer een oude heer, hij wilde graag een krant, maar die was nog niet beland. Of ik hem eventjes wilde brengen dat wordt dus weer arbeidstijd verlen gen. Eigenlijk werk ik me rot voor één tientje, dat is toch wel zot. Maar ik denk dat ik toch maar es ga, een krantje nabezorgen bij deze opa (meneer). Edith Davelaar Op zondagmiddag 18 december vindt in de Oude Kerk aan de Torenstraat een kerstconcert plaats met werken van J.S. Bach door het Nederlands Bach-En- semble (NBE). I )0f, Uitgevoerd wordt dè suite in c-groptj door het orkest van het NBE. Het klein' koor van het NBE voert uit het motet 'Singet dem Hèrrn èin néues Lied'en twee cantates voor de adventstijd: can tate 36 'Schwingt freudig euch empor' en cantate 62 'Nun komm' der Heiden Heiland.' Solisten zijn Tanny Willemstijn, so praan; Harry van Berne, tenor; Robert Coupe, tenor; Kees Jan de Koning, bas; dirigent is Krijn Koetsveld. Het concert begint om 14.30 uur. De toegangsprijs bedraagt f 15,--/f 12,50 CJP/Pas 65. Kaarten zijn verkrijgbaar bij: kantoor Amersfoortse Courant, Burg. Grothestraat 18; 'De Gouden Snaar,' Steenhoffstraat 13a-15; H. Rademaker, Lange Brinkweg 62; en vanaf drie kwartier voor aanvang van het concert in de kerk. Hetzelfde concert vindt plaats in theater 'De Lampegiet' in Veenendaal op vrij dag 23 december om 20.00 uur. Niemand minder dan Sinterklaas luis terde afgelopen maandag met zijn aanwezigheid de officiële ingebruik neming van de Ouderenbus op, de nieuwe vorm van "openbaar vervoer" die speciaal bestemd is voor de oudere inwoners van Soest en Soesterberg. De bus werd na een feestelijke bijeen komst in de Vijverhof officieel in ge bruik genomen en maakte met Sin terklaas en Zwarte Piet zijn eerste rit. Ook gedeputeerde mevrouw Poorte naar, burgemeester Scholten en wet houder Kingma maakten deel uit van het eerste reisgezelschap. De grote zaal van het dienstencentrum was nagenoeg vol met genodigden uit alle geledingen van het ouderenwerk in Soest, toen de Goedheiligman daar tot ieders verrassing zijn opwachting maakte. Voorzitter Th. Holleman van de Stichting Welzijn Ouderen Soest, die de bus in beheer heeft, begroette hem minzaam als "ere-oudere". In zijn toe spraak stond Holleman nog even stil bij de voorgeschiedenis, waarin hij spe ciaal mevrouw Oranje noemde, die al lang voor de komst van de Ouderenbus heeft gepleit, en de heer Cornelisse, die zich heeft belast met de instructie van de vrijwillige chauffeurs. De bus gaat gebruikt worden voor col lectieve ritten (bijvoorbeeld naar geza menlijke activiteiten) of individuele rit ten (o.a. bezoekjes aan het ziekenhuis), waarbij voor de laatste mogelijkheid voorlopig een minimumleeftijd van 65 jaar geldt. Aanvragen daarvoor moeten in verband met het ritschema minstens één dag tevoren worden doorgegeven via tel. 19190 ('s ochtends tussen 9.00 en 12.00 uur) een speciaal telefoon nummer dat sinds maandag in gebruik is. December is een proefmaand; vanaf ja nuari hoopt de SWOS de Ouderenbus dagelijks te kunnen laten rijden, aldus de heer Holleman, die liet weten dat de SWOS heel blij is met de komst van de Aan de Betje Wolflaan en de Bilderdijk- laan zijn radiocassetterecorders uit per sonenauto's gestolen. De radio in de au to aan de Bilderdijklaan had een waarde van 800 gulden, de andere kostte ruim duizend gulden. bus, maar bescheiden opmerkte dat hel succes nog zal moeten blijken. Hij hoopte dat Soest en Soesterberg in elk geval voor de ouderen iets dichter bij el kaar zouden komen te liggen. Evenwicht Holleman signaleerde een probleem in liet flankerend ouderenbeleid,;waar het asintal activiteiten 'gestadig tóencemt, waardoor er veel meer vrijwilligers' moeten worden ingeschakeld. De noodzakelijke professionele onder steuning raakt daarbij echter achter en daardoor wordt het evenwicht ver stoord. De SWOS moet om die reden de groei soms opzettelijke afremmen. Hij pleitte in dat verband voor een structuur waarin de diverse onderdelen van het flankerend beleid zo efficiënt mogelijk worden gecoördineerd, als een zelfstandige "poot" binnen de SWOS, waarbij het aantal beroeps krachten dan wel moet borgstaan voor een minimum aan levensvatbaarheid. Op dit punt is zij nu kwetsbaar, aldus Holleman. Wethouder Kingma stelde vast dat de ouderen van Soest het Sinterklaasge- loof nog niet overboord hadden gezet en meende dat de Ouderenbus één van de eerste cadeautjes van hun verlang lijstje was. Met de komst van de bus was volgens hem in het Ouderenbeleid heel wat in beweging gezet. Hij wees daarbij ook op de binnenkort te verwachten start van het experiment verpleeg huiszorg en de uitkomst van het bejaar denoorden-plan van de provincie, waarbij Molenschot de dans ontspringt en mag denken aan renovatie en aan een dependance in Soesterberg. Plaatsingsbeleid De wethouder noemde ook de integra tie van de indicatiestelling voor bejaar denoorden en verpleegtehuizen een uitdaging en koppelde daaraan ook de totstandkoming van een plaatsingsbe leid. Verder pleitte hij voor het vervan gen van termen als "flankerend oude- De Ouderenbus vertrekt voor de eerste rit. renbeleid" en "gecoördineerd oude renbeleid" door het korte "ouderenbe leid", waarin de gemeente zorgt voor goed overleg en gezamenlijk prioritei ten worden vastgesteld. "Dat is geen kwestie van links; of rechts,uit de flank, maar recht vóór,uit,ló'p eén gezamenlijk uitgezette koers." Gedeputeerde mevrouw Poortenaar liet weten dat het de provincie een ge noegen was bij te kunnen dragen aan een zo "tastbaar" project als de Oude renbus, waarvan zij op voorhand - ge zien de ervaringen elders - aannam dat er veel vraag naar zou komen. Een tweede bus zal echter door de gemeente moeten worden betaald, als daaraan t.z.t. de behoefte zou blijken. In navol ging van Holleman wees ook zij op het belang van beroepsmatige ondersteu ning. "Vrijwilligers hebben ook een aanspreekpunt, een klankbord nodig." Ook Kingma's pleidooi voor een plaat singsbeleid vond bij haar warm onthaal. Wat de Ouderenbus betreft: vooral de (rode) kleur sprak haar aan en ze wen ste het project een goede start." 'Jeugdzorg' interklaas besloot de rij sprekers met dt opmerking dat ouderen blij mogen zijn dat ze in Soest wonen, en niet in de oude wijken van de grote steden, zoals hij had gezien. Hij liet verder weten dat hij met Zwarte Piet had afgesproken dit bezoek aan de Vijverhof te boeken onder de post "jeugdzorg" - "want jullie zijn alle maal nog kinderen" - en overhandigde de gedeputeerde, de burgemeester en de wethouder een flesje toepasselijke bisschopswijn. Het gehele gezelschap begaf zich ten slotte naar buiten, waar de Ouderenbus inmiddels stond te wachten om zijn ri ste rit te maken. In de komende we! n en maanden zal de bus in Soest en S< <es- terberg zeker een vertrouwde verschij ning worden. Niemand heeft trouwens weet van al het werk dat daarbij verzet moeten wor den." Mannetjesputter Schoonheidskoningin zijn is geen "vak", beaamt ze. "Er zijn wel meisjes die bijna professionals zijn, maar dat zou ik nooit willen. Na één weekje; heb ik genoeg van dat opzitten en pootjes geven. De mensen doen allemaal hun best om het zo aangenaam mogelijk te maken, maar je kunt nietje eigen gang gaan. In dit wereldje moet je dan ook onafhankelijk zijn en voor jezelf opko men, een beetje een mannetjesputter zijn." Manon werd geboren in Emmeloord, maar woonde vanaf haar achtste in Bilt- hoven. "M'n vader was hoofd techni sche dienst van het ziekenhuis Berg en Bosch, en we woonden op het terrein, bijna midden in het bos. Buren hadden we daar niet. Vandaar misschien dat ik het in Soest zo naar m'n zin heb, want we hebben hier ontzettend aardige bu ren en het bevalt ons prima." Ze volgde haar school-opleiding in Amersfoort en kende Soest wel een beetje, want voordat ze bij Melitta ging werken had ze er zes jaar opzitten als se cretaresse, waarvan de laatste drie jaar als directie-secretaresse bij Dormaëls in Soesterberg. Las Vegas? Wat ze met haar titel gaat doen staat nog niet vast. Er is een mogelijkheid dat ze volgend jaar februari meedoet aan de Mrs. World-verkiezingen in Las Vegas (V.S.) "Ik weet het nog niet. Ik wil eerst even uitrusten en eens kijken hoe de or ganisatie in elkaar zit. Het kost ook heel veel geld: de reis, je hotelkosten. Mis schien kan het in samenwerking met Melitta. Gelukkig hoef ik me over de kleding geen zorgen te maken, want die wordt verzorgd door Yvonne Préface uit Amsterdam, die ontzettend veel kontakten heeft in Parijs. Daar mag ik alles uitzoeken, halen en terugbren gen." Tussen de Miss- en Mrs.-verkiezingen bestaat wel degelijk een belangrijk ver schil, constateert Manon, die de betrek kelijkheid van al deze dingen heel goed beseft. "Je wordt met veel respect bena derd, echt als een getrouwde vrouw. En dat bén ik ook in de allereerste plaats. Mijn eerste doel in het leven is een goed gezin en een goed huis. De rest is leuk om ervan te genieten en er energie uit te halen..." In 1989 wil Trema '87 beginnen met een cursus algemene ontwikkeling. Deze cursus zal uit twee onderdelen bestaan: Sociale kennis en vaardigheden (maat schappij-oriëntatie) in het eerste deel van de les. Aan de orde zouden kunnen komen achtermonden van actuele ge beurtenissen, praten in een groep, voor je eigen mening durven uitkomen. Het tweede deel van de les wordt be steed aan Nederlands. Bijvoorbeeld het schrijven van brieven, lezen en begrijpen van de krant. Cursusduur: een halfjaar. Cursusgeld f 20,- De lessen worden op donderdagmiddag gegeven van 13.00 tot 15.15 uur. Eerste les: donderdag 12 januari 1989. Aanmelden bij Trema '87, Klaarwater- weg 5, op maandag 12, dinsdag 13, woensdag 14, maandag 19, dinsdag 20 of woensdag 21 december, tussen 10.00 en 12.00 uur. Er kan ook telefonisch een afspraak ge maakt worden: tel. 25771 "Ik vind mezelf eigenlijk helemaal niel hel geijkte type. Veel kansen had ik niel, vond ik zelf. Ik heb geen blond haar en geen blauwe ogen en eerlijk gezegd: heb je ooit een Miss World of Miss Universe gezien met rood haar...?" Dat zegt Manon Thomas-de Haan, de 25-jarige Soesterse die vorige week in IVenen werd uitgeroepen tot "Mrs. Europe", oftewel de mooiste (ge trouwde) vrouw van het continent. Manon is, een paar dagen na het ook voor haar verrassende succes in de Oos tenrijkse hoofdstad, nog een beetje be duusd van alle reacties die ze heeft ont vangen. De telefoon staat niet stil en het is bepaald niet eenvoudig een afspraak te maken met de zelfbewuste jonge vrouw uit Soest, die een stralende schoonheid combineert met een heel ontspannen en spontane manier van optreden. Als kersverse "schoonheidskoningin" is ze uiteraard bijzonder ingenomen met de eretitel die ze in de wacht sleepte na spannende verkiezingen waaraan jonge vrouwen uit 16 Europese landen meededen. Ze kijkt met genoegen terug op het voor haar zo succesvol verlopen spektakel, waaraan ze spontaan heeft deelgenomen. "Ze vroegen of ik mee wilde doen, en dat leek me wel wat. Maar ik had nooit verwacht dat ik het zou worden." 'Hollands poepie' De concurrentie in Wenen was dan ook stevig. "Er zit echt een wedstrijd-ele ment in. De meisjes letten allemaal erg op elkaar en je staat toch onder druk. Vooral het Oostenrijkse meisje was fa voriet. Over haar stonden de kranten dagen van tevoren al bol en ze leek me echt het ideale type, een soort Barbie pop. Nou, die heb ik dan toch wel even een Hollands poepie laten ruiken!" klinkt het opgetogen. Manon, die sinds een jaar aan de Ere prijsstraat in Soest woont, deed in 1985 ook al eens mee aan een "beauty-con- test". Ze behaalde toen de titel Miss Zaanstad. Daarna had ze het veel te druk om aan andere verkiezingen mee te doen. In het dagelijks leven is ze ver bonden aan het modellenbureau Melit ta Agency in Hilversum. Daar houdt ze zich o.a. bezig met hostesswerk en pre sentaties. Ze wordt dikwijls gevraagd voor shows, commercials, foto's, o.a. voor kleding. Ze is onlangs nog te zien geweest in een reclamefilmpje op Sky Channel, maar ook als assistente bij de quiz van de AVRO-televisie "Een lot voor Artis", gepresenteerd door Fred Oster en Myr- na Goossens. "Ik was het meisje bij de auto..." Televisiekijkers hebben haar trouwens vorige week ook gezien in "Jongbloed en Joosten" van de TROS. Echtgenoot Dat ze werd uitgenodigd om mee te Manon en haar echtgenoot Forrest. doen aan de Mrs. Europe-verkiezing heeft ze in zekere zin te danken aan haar Amerikaanse echtgenoot, Forrest Tho mas, een ook in Nederland heel beken de zanger die in de afgelopen jaren heel wat keren tot de hitlijsten wist door te dringen, zoals een gouden plaat aan de muur van de gezellig ingerichte huiska mer aan de Ereprijsstraat bewijst. Begin volgend jaar verschijnt er een nieuwe plaat van hem, samen met Bolland Bolland, onder de titel: "Color of Lo- ve". (Ondanks een zo getalenteerde echtgenoot is Manon volgens eigen zeg gen niet muzikaal: "Forrest zegt dat ie dereen kan zingen, maar ik kan het al leen in de badkamer. Ik durf niet zo goed naast iemand die het goed kan, je voelt toch een soort barrière.") Forrest maakte ooit deel uit van de jury bij een Miss Holland-verkiezing. "Op die manier heb ik wat mensen leren kennen. Ik was al eens eerder gevraagd voor de Mrs. Europe-verkiezing, maar vorig jaar was ik nog niet getrouwd. Nu wél, en daarom had ik geen smoesje meer bij de hand om er onderuit te ko men." Natuurlijk vindt ze het ontzettend leuk dat ze is uitgeroepen tot Europa's mooiste, maar haar eigen belangstelling ligt toch op een ander vlak. "Ik houd me meer bezig met de organisatie van shows en presentaties, de styling en al les wat daarbij komt kijken. Je blijft daarbij vooral achter de schermen. Aan de Van de Griendtlaan 11 in Soesterberg gelegen bakstenen langhuisboerderij uit XV1I1B(?) met links van het pand gelegen bakhuis uit circa 1870 en een water put. Een tweetal leilinden in palmetvorm vóór, drie links op/ij van het hoofdgebouw on der een rieten afgewolfd zadeldak. Architectuurhistorisch van grote waarde vanwege de kwaliteit als vertegenwoordi ger van het bouwtype, vanwege het nog gave interieur en vanwege de gaafheid van de hoofdvorm en de detaillering. Markant gesitueerd pand van betekenis voor de nederzettingsgeschiedenis van Soesterberg. De symmetrische voorgevel staal haaks op de weg en heeft een houten deur met Iwee'ruits bovenlicht en geprofileerde kalf in het midden, aan weerskanten geflan keerd door een zesruits schuifvenster met luiken. Hef gepleisterde achterhuis is van het zijlangsdeeltype en heeft een achtergevel met een links van het midden geplaatste achterbaander. De oorspronkelijke staldeur is dichtge/et. In het interieur bevinden zich nog een tweetal bedstedes, een schouw met tegelta bleaus uit XVII1B en in de voormalige kaas- en boeterkamer een plavuizen vloer. komen en gaan van kaas en eieren boerenschort vol boterzachte woorden en schamele melkvlekken schoongeschuurde aarde van kindertranen J.V.

Soester Courant | 1988 | | pagina 17