zo gezien Procar-brand kost 1,5 a 2 miljoen Gemeente versnelt procedure voor grotere AH en nieuwe Lindenhof 3 0 rl*n9en ssen Soest geeft financiële steun aan dependance GAB en Start wmoF R 67e JAARGANG NO. 15 WOENSDAG 7 DECEMBER 1988 Vuurzee laaide weer op na sein 'brand meester' 'Niet de illussie dat we er nog lang zitten Kontakt der Kontinenten gaat mogelijk weg uit Soesterberg Vitale delen gespaard HANDEL Beckeringstraat 50 - Soest PTT-er na fraude ook op dievenpad Geld weg na bezoek van Sinterklaas Ondanks niet gering aantal bezwaren tegen plannen Soësterbergsestfoot 5! Soest Telefoon 02155-12400 Winkelcentrum Hartje-Zuid 'Hoognodig' Bezwaren (Zie ook pagina 3) door Gerand Paul Kaas- en broodvolk Per 1 januari vestiging aan de Steenhoffstraat Voordeel EVEN NAAR JAC. HERMANS CLEMENTINES net kilo Mwi-prus&Maxi-keus ONROEREND GOED NIEUW Kom Karpetten Kijken bij WASIEL De brand die vorige week woensdag een deel van de produktie-afdeling en het gehele emballagemagazijn van Procar (Industrieweg) verwoestte heeft een schade van minstens 1,5 a 2 miljoen gulden veroorzaakt. Het vuur ontstond waarschijnlijk door kortslui ting in de centrale-verwarmingsruim te, maar sloeg later - door nog onopge helderde oorzaak - over naar het ma gazijn. Nadat de brandweer de oor spronkelijke vuurhaard had bestreden laaide de vuurzee weer op. Het maga zijn ging daardoor verloren. De brandweer werd omstreeks acht uur gewaarschuwd doordat de automati sche brandmelding in werking trad. Men ging met twee wagens - de stan daard-uitruk - op het alarm af. Bij een van de beide produktie-afdelingen laai de toen een fel vuur. De brandweer schakelde daarop meer mensen en ma terieel in en tegen half negen leek het vuur onder controle te zijn: "Brand meester" luidde het gebruikelijke sein. Bij de nacontrole bleek echter dat de brand intussen was overgeslagen naar het emballagemagazijn, dat van de pro duktie-afdeling is gescheiden door een opslagruimte voor koelvloeistoffen etc. Deze opslagruimte was zelf niet door het vuur aangetast. "Een beetje vreemd," zoals brandweer-comman dant J. Th. Bakker liet weten tijdens een persconferentie na afloop van de brand. Voor de brandweer was het in elk geval Vanaf de naastgelegen panden pro beerde de brandweer uitbreiding van het vuur te voorkomen. Foto: Herman van Dam. een volkomen verrassing dat ook in het magazijn vuur was ontstaan. De vlammen grepen daar zo snel om zich heen dat er voor de Soester brand weer geen denken meer was aan blus sen. Aanvankelijk kampte de brand weer met een gebrek aan bluswater. Onmiddellijk werd de assistentie inge roepen van korpsen uit de omgeving (Amersfoort, Baarn en Leusden). Met in totaal acht voertuigen en zo'n zeven tig brandweerlieden werd de vuurzee zo goed als mogelijk was bestreden. Niet meer te redden Dat gebeurde van twee zijden: zowel aan de Industrieweg- als aan de Ko ningswegzijde was de brandweer in ac tie. Al snel was duidelijk dat de embal- lagahal niet meer te redden was. De muren begonnen weldra in te storten en het golfplaten dak begaf het eveneens snel. Vanaf aangrenzende bedrijfspan den - Brandsma en Van Buuren - die voortdurend nat werden gehouden, werd het vuur zo veel mogelijk bedwon gen. Uit een aangebouwde werkplaats werden nog enkele flessen met het brandbare acetyleen weggehaald. De De ravage in het emballage magazijn was enorm. Foto: Herman van Dam. Het Kontakt der Kontinenten on derzoekt de mogelijkheden om te verhuizen. Directeur Bunskoek van het trainings-, opleidings- en confe rentiecentrum in Soesterberg heeft dat vorige week laten weten. Volgens de heer Bunskoek wordt het voor het centrum steeds moeilij ker een conferentie-oord te zijn. In verband met het nabijgelegen mili taire oefenterrein De Leusderhei, de A-28, de oude rijksweg en de vlieg basis is er weinig sprake van een rus tieke omgeving. De kans lijkt groot dat het bestuur van het Kontakt der Kontinenten in derdaad een andere behuizing zal zoeken. "We hebben niet de illussie dat we er nog lang kunnen zitten. In het bestuur is de vraag al gesteld 'moeten we hier niet weg'. Die dis cussie is al enige tijd aan de gang," zei Bunskoek ten overstaan van wet houder drs. Günther Plomp en de le den van de commissie ruimtelijke ordening en bouwzaken. "We vra gen ons af of we hier in een militair oefenterrein moeten blijven. Daar om zijn we nu bezig met een haal baarheidsonderzoek om te verhui zen." Verhuizen betekent dat de huidige gebouwen aan de Amersfoortse- straat verkocht moeten worden. Vanuit dat oogpunt vroeg Bunskoek of de bestemming voor dit gebied ge wijzigd kan worden als dat de onder handelingen met potentiële kopers kan bespoedigen. De commissie rob reageerde daarop instemmend. De buurman kwam overstuur z'n mening eens uiten en was in zijn drift onmooglijk te stuiten hij sloeg om zich heen verwondde zijn been. Maar Van Ede kwam snel en herstelde de ruiten. voorraad plastig karton en hout ging nagenoeg verloren. Bij de brand zijn overigens geen chemi caliën verbrand, zodat er geen risico is geweest voor het milieu en de volksge zondheid. Procar produceert reini- gings- en onderhoudsmiddelen voor de autobranche en daarbij worden wel chemische stoffen gebruikt. Procar-directeur A.W. van den Dijssel liet vorige week weten dat de vitale de len van het bedrijf gelukkig zijn ge spaard. "Maandag draaien we weer. De produktie is deels overgenomen door onze filialen in o.a. Weesp en Zaltbom- mel." Ook de leveranciers hebben hun medewerking verleend om de bedrijfs voering zo weinig mogelijk hinder te la ten ondervinden van de brand. Aanvankelijk was er vorige week nog sprake van een meningsverschil tussen de Procar-directie en de brandweerlei ding over de wijze waarop het vuur in eerste instantie was bestreden. "Er was gewoon te weinig water," liet Van den Dijssel horen, die zij twijfels had over de zorgvuldigheid waarmee de brandweer de eerste controle had uitgevoerd nadat het vuur in de produktie-afdeling was bedwongen. Brandweercommandant Bakker wees deze verwijten van de hand. (werkplaats woonhuis) BEL 160 55 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! In Utrecht is een 44-jarige medewer ker van de PTT aangehouden en overgedragen aan de postale recher che. De man wordt ervan verdacht dat hij 26 geldzakken met een totaal bedrag van 13.000 gulden probeerde te stelen uit het postkantoor aan de Steenhoffstraat. Hij was daarbij her kend door een getuige. De man was enkele maanden geleden geschorst toen aan het licht kwam dat hij zijn werkgever voor bijna hon derdduizend gulden had opgelicht. Hij was nog in het bezit van de sleutel van het postkantoor, hetgeen hem de toegang vergemakkelijkte. Dat de aanwezigheid van Sinterklaas niet altijd tot vermeerdering van aardse bezittingen hoeft te leiden ondervond vrijdagmiddag een 34-jarige inwoon ster van Soest. Ze woonde bij een uit zendbureau aan de Dillenburglaan een personeelsfeestje bij ter gelegenheid van het bezoek van de Sint, maar miste na afloop een flink bedrag uit haar tas. Die had in het keukentje gestaan, waar nogal wat heen en weer geloop was ge weest omdat het tevens toegang geeft tot de toiletruimte. Zij deed bij de poli tie aangifte wegens diefstal van drie bankbiljetten van 100 gulden. Het gemeentebestuur gaat een artikel 19 procedure starten voor de bouw plannen van een grotere Albert Heyn en een nieuwe Lindenhof aan het Nassauplantsoen. Een kleine politieke meerderheid heeft daar het groene licht voor gegeven. Hierdoor wordt het mogelijk bij een positieve beslis sing van de provincie de realisatie van het project te bespoedigen. Dit on danks een niet gering aantal bezwaren van omwonenden, levensmiddelen- bedrijven en andere instanties. De VVD, D66 en Progressief Soest zijn het ook oneens met de nu te volgen procedure. Alleen Progressief Soest ging daarin Verarming verder. Ik denk dat dit plan slechter is pe winkeliers van de zuidpool staan niet dan de oudere plannen voor een ABC project. Albert Heyn gaat als een mam moet door de porceleinkast van de win kels. Ik sta er niet voor te trappelen," meende Jan Visser. De WD en D66 vinden het in dit stadium te vroeg om ja of nee tegen een grote Albert Heyn te zeggen. De liberalen gingen niet echt in houdelijk op de plannen van een grote AH in, maar hebben wel hun bedenkin gen tegen het totale winkelvloeropper vlakte. Hoeveel vierkante meter die be draagt, daarover schermen de voor- en tegenstanders ieder met hun eigen getal len ergens tussen de 1300 en 2000 vier kante meter.Voorop stelt de VVD dat "de betrokkenen, zoals de bewoners, ruim de tijd en mogelijkheid moeten krijgen om inspraak te plegen. Pas als dat achter de rug is en zou blijken dat een goede oplossing is gevonden is de VVD bereid medewerking te verlenen. Een voorwaarde daarbij is dat het winkelcen trum Hartje-Zuid qua omvang in de pas kan blijven lopen met de Van Weede- straat. Zeker is dat de noordpool aan zienlijk groter wordt als AH zijn plannen kan verwezenlijken en er voor Hartje Zuid geen expansie-mogelijkheden zijn. Het inmiddels beruchte tweepolige win- kelbeleid van Soest_zou dan alle geloof waardigheid verliezen. Mode verandert snel. Adama houdt dat scherp voor u in de gaten.Volgt nationale en internationale ontwikkelingen op de voet. Trend na trend is aktueel voor u beschikbaar in een steeds wisselend sfeertje. Dat vergt af en toe aanpassing van ons interieur. We zijn bijvoorbeeld hard aan nieuwe vloerbedekking toe. Andere kleur, funktionele struktuur. Betere display van de kostuums. Modern. Overzichtelijk. Zeer binnenkort gaan we aan de slag. We hebben wat ruimte nodig alleen in hun bezwaar tegen een grotere AH, waarbij dan ook nog eens ruimte komt voor kantoren en andere winkels. Ook andere middenstanders, met name uit de levensmiddelenbranche, zijn be ducht voor de mogelijke gevolgen: een verarming van de winkelvoorziening el ders in Soest, hetgeen onherroepelijk een aantasting van de werkgelegenheid met zich meebrengt. De meermarkt, de buurtwinkel Kortekaas en de Centra-su permarkt zijn in het recente verleden al- gesloten, maar dat is volgens de onder nemers geen aanleiding om die openge vallen ruimte aan de Van Weedestraat in te vullen. Mevrouw Hoogstrate van het vakcentrum voor levensmiddelen kwam zelfs met cijfers, die aanduiden dat het aantal vierkante meter in de food-sector in Soest al te groot is. Ook de buurtbewoners van de Linden hof ageerden tegen de plannen. Zij we zen met name op de verkeers- en par keerproblemen die in hun ogen zullen ontstaan bij een grotere AH en de daar opvolgende 'inbreuk op het woonge not'. Bovendien klaagden ze erover dat ze nog niet voldoende zijn ingelicht en in de kranten van de plannen kennis moes ten nemen. Klachten van gelijke strek king werden geuit door de vereniging van eigenaren van de Lindenhof. Weinig moeilijkheden met een versnel de procedure hebben CDA, PvdA en klein rechts. Een meerderheid van de CDA-fractie (dus niet iedereen) meent dat AH nu een kans moet krijgen. "Een verandering voor de Lindenhof is hoog nodig," zei Ans Greefhorst, die niet aan gaf waarom dan wel. De PvdA hield een slag om de arm door te stellen dat ook Hartje-Zuid een kans moet krijgen te groeien. "Dan is dat misschien voor ons aanleiding om ja te zeggen," gaf Wil Ste kelenburg te kennen. Volgens klein rechts speelt AH in op de behoefte van de consument. De eenmansfractie van Wiebe Meilof lijkt dan ook niet degene die te zijner tijd dwars zal liggen: "Ik ben geneigd te zeggen dat AH nu voor meer eenheid in de omgeving zou zorgen dan de Lindenhof, ook al vind ik dat jam mer." De heer Velema van het Ahold-concern wees op de uitbreiding van AH in Baarn. "Als Soest niet volgt zal Baarn nog meer zuigkracht op Soest uitoefenen," hield hij de Soester middenstand onder ogen. Ook herinnerde hij eraan dat de ge meente Soest heeft beloofd voor een lo catie in Soest te zorgen toen enkele jaren geleden een vestiging in zuid onhaalbaar bleek. Wethouder drs. Günther Plomp beaamde dat en gaf dat ook als reden aan waarom het College de plannen steunt. Plomp zei verder dat er dan tevens een betere huisvesting komt voor de bewo ners van de Lindenhof. Daar is voorals nog niet iedereen het mee eens, omdat Dit beeld op de hoek Van Weedestraat/ Nassauplantsoen zal mogelijk verdwij nen en plaatsmaken voor een grotere Al bert Heyn met winkel- en kantoorruim te Foto: Goos van der Wilt. de bewoners in de nieuwe situatie in een flat achter het AH-gebouw komen te zit ten. Wanneer men de normale procedure van een bestemmingsplan had gevolgd, dan zou het nog tenminste twee, driejaar duren voordat eventueel een bouwver gunning zou kunnen worden verstrekt. Door de artikel 19 procedure is het denkbaar dat de bouwvergunning in de zomer van 1989 op tafel ligt. Tegenstan ders van hel plan Lindenhof krijgen nog de kans bezwaar te maken. De gemeente zal dat via publicaties bekend maken. Het zou mij niet verbazen als de in onze buurtwinkels zo vaak gestelde vraag of het 'een ietsje meermag zijn typisch Ne derlands was. Elke winkelier heeft daar zo zijn eigen, op haast verontschuldigen de toon uitgesproken, manier voor ge vonden die voor een deel bepalend is voor de sfeer in de winkel. Des te minder routineus het zinnetje klinkt des te aardi ger is het om te horen hoe de winkelier met kleine beetjes zijn omzet langzaam maar zeker op staat te vijzelen. Onze kaasboer - zo noem je toch iemand die kaas en nootjes verkoopt, ook al loopt ie in een keurige witte jas en niet op klom pen en in een overall- onze kaasboer pleegt op uiterst charmante wijze en zoet gevooisd zijn 'vergissingkenbaar te ma ken. Toen mij dit weer eens overkwam keek ik eerst veelbetekenend naar mijn buurman, alvorens antwoord te geven op zijn verzoek of tien procent overwicht be zwaren zou kunnen opleveren. Zo vroeg hij dat natuurlijk niet, hij noemde ge woon het gewicht van het door hem afge sneden stukje kaas. "Zo verhoog je je omzet" reageerde de buurman luid en duidelijk. De kaasboer, ziende dat we geen kwaad in de zin had den, gaf gemoedelijk toe dat zo 'n extra plak, overeen jaar gerekend, mooi mee genomen is. Toen ik behalve jong bele gen ook nog een homp oude kaas bestel de, suggereerde mijn buurman, nog steeds luid en duidelijk verstaanbaar, dat hij nu wel net zo veel te weinig zou afsnij den als hij eerst te veel geleverd had. "Een pondje?vroeg de kaasboer on ver- stoorbaar. "Ik kan wel 'jazeggen, maar je bepaalt toch zelf hoeveel je mij verkoopt" pro beerde ik ook nog een keer. Hij zette het mes in de kaas, kneep zijn ene oog dicht en legde de uitkomst op de weegschaal. Met nauw verholen triomf keek hij ons aan: precies vijfhonderd grammetjes. "Nou ben je door de mand gevallen "con stateerden wij vrolijk. "Dat weet ik, maar dit kon ik toch niet over mijn kant laten gaan" zei hij en kneep daarbij zijn pretoogjes dicht. Als de nood nog eens aan de man komt en kaas en brood weer op de bon is zegt ie ongetwijfeld: "Je treft 't. Het is een ietsje meer... De gemeente Soest zal financiële steun geven aan het gewestelijk arbeidsbu reau en de stichting uitzendbureau Start om aan de Steenhoffstraat een de pendance te verbouwen en te openen. In de komende drie jaar steekt Soest 260.000 gulden in dit project. Het geld komt uit de pot werkgelegenheid. Het ligt in de bedoeling van het GAB en Start om per 1 januari 1989 het filiaal in Soest te betrekken. De gemeente Soest wordt officieel huurder van het pand en treedt tevens op als administrateur. De twee medewerkers van het GAB komen op contractbasis in dienst van de ge meente. De stichting Start, die op non- profit basis en in nauwe samenwerking met het GAB opereert, zal haar eigen medewerkers detacheren. De politiek gaat kamerbreed akkoord om daar 50.000 gulden voor uit te trek ken. Daarnaast wordt nog eens 70 mille beschikbaar gesteld, een bedrag dat de twee 'werkloosheidbestrijders' ook in 1990 en '91 tegemoet kunnen zien. 'Heel positief, 'bijzonder gelukkig' en 'blij' waren de algemene opmerkingen van de fracties. De PvdA wil nog verder gaan in de fi nanciële hulp aan het GAB en Start. Wil Stekelenburg van deze partij opperde het idee om de 260.000 gulden uit de re serves van de gemeente te halen en het geld voor de werkgelegenheid te bewa ren voor activiteiten, zoals cursussen en bijscholingen. Het GAB en Start dragen tot en met 1991 beide 390.000 gulden bij aan de realisatie van het banencentrum in Soest. Zolang duurt namelijk de experi mentele periode. De verwachting is dat het initiatief voor de dependance zal aanslaan en dat zowel werkgevers als potentiële werknemers er hun voordeel mee kunnen doen. Zij kunnen of in de vacature- of in de sollicitantenbank kij ken of er iets van hun gading bij is. In Nederland zijn geen vergelijkbare si tuaties, waarin het GAB en Start zijn ge huisvest in één dependance. Men heeft het oog op Soest laten vallen, omdat de ze gemeente na Amersfoort de belang rijkste is in de regio. Volgens directeur Toussaint van het GAB leidt de samen werking tussen de twee instanties tot meer werkgelegenheidsprojecten dan wanneer men afzonderlijk van elkaar werkt. Aanbiedingen geldig van do 8 t/m za. 10 december 1988 en alléén in filialen met een groenteafdeling. Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars rjfjm vindt U op C|g pagina 10. n'" Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar f24,- j Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG

Soester Courant | 1988 | | pagina 1