van Breukelen biedt aan: 'Griftland geeft Deetman een dikke 1' Griftland-directie niet blij met plan voor 'evangelische' middelbare school 'Wie zo'n school wil moet ook zelf het geld zien op te brengen WOENSDAG 14 DECEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 Massaal protest van leerlingen en docenten NIEUW Found De Teint Lifting Solex Medico Arcature soin Salon „La Comtesse" Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant 'Maar we gaan geen tegen-campagne beginnen' Mtan BREUKELENm. ASSURANTIËN NASTGOED FINANCIERINGEN NBk4 Soest Soest Soest Afwijzende reactie op In de Ruimte-plan Griftland-kerstkaartenactie voor school in Noord-Ierland Griftlanders trainen bij Physical Krant niet ontvangen? Leren lezen en schrijven in 'Zeg 's AAA' "Ban de Deet!" Zo luidde hel kortste en misschien daarom meest welspre kende spandoek dat vorige week dins dag in de aula van het Griftland Colle ge de gevoelens - van leerlingen én do centen - vertolkte over de onderwijsbe- zuinigingen die minister Deetman in petto heeft. Massaal en rumoerig pro testeerde de schoolbevolking tegen de maatregelen, die 50 miljoen moeten opleveren. Het protest was met name gericht tegen de inkrimping van het aantal leraren- uren, die zullen leiden tot een toeneming van het aantal leerlingen per klas, en de uitbreiding van het aantal vakken zon der dat daarvoor extra uren beschikbaar komen. Volgens de leerlingenraad is dat onaanvaardbaar, omdat het leidt tot een duidelijke teruggang van de kwaliteit van het onderwijs. Met fluitconcerten en gejoel - waarbij de minister o.a. werd aangeduid met een niet nader te omschrijven lichaamsdeel van een hond - gaven de scholieren ui ting aan hun verontwaardiging, die ver volgens werd verwoord door Marcel van Schagen, voorzitter van de leerlingen- raad. Hij liet weten dat er een telegram was verzonden naar de Tweede Kamer, met een dringende oproep om de bezui nigingen op de personeelsformatie niet goed te keuren, "ter wille van de leef baarheid van en in de scholen". Remco Bax, vice-voorzitter van de LR, voorspelde "dus chaos" als gevolg van de maatregelen. "In elk lokaal moeten er vier tafeltjes bij, dat is misschien wel handig bij een repetitie, maar van 34 leerlingen per klas wordt elke leraar overspannen." Hij omschreef de effec ten van de bezuinigingen als "een stap terug in de vooruitgang van het onder wijs" en vond het belachelijk dat de leer lingen moeten opdraaien voor de fouten van de minister. Woede Docent N. de Smit - voorzitter van de le- raren-contactraad - liet weten dat ook onder de docenten de woede groot is over deze nieuwe stap in de afbraak van het onderwijs. "Als je 't op een rijtje zet Een omwenteling in de kosmetologie Crème fondation met „Lifting Effect" dieptewarmte methode voor figuurcorrectie. raffermissant visage et pour Ie corps (een voedende kracht voor gezicht en lichaam) f PARIS Zonnebank-hemel met gezichtsbruiner W. M. de Graaf Heideweg 62 - 3768 BC Soest Telefoon 02155 - 1 47 21 De bom volle aula tijdens de protestbij eenkomst. Foto: Herman van Dam. ril je ervan." Hij wees o.a. op de duizen den werkloze leraren, de inkomensach terstand en de stijgende ziektecijfers. Volgens De Smit wordt de werkdruk op de docenten onaanvaardbaar opge voerd en zal er van individele aandacht voor de leerlingen nauwelijks plaats meer zijn. De invoering van een extra vak is op zichzelf niet onaardig, maar zonder extra faciliteiten een onmogelij ke opgave. De Smit refereerde aan een landelijk on derzoek, waarbij minister Deetman ge middeld een 4,5 scoorde. "Maar het Griftland geeft hem een dikke 1, op alle fronten," aldus De Smit. "Met zo'n rap port blijf je geheid zitten, maar deze mi nister hopelijk niet." 'Geen verstand' Rector J. Mulder complimenteerde de leerlingenraad met het initiatief voor de protestbijeenkomst. "Het is ontzettend hard nodig dat iedereen wakker wordt. Er is iets fundamenteel mis met het on derwijs, niet in de scholen, maar in Den Haag. Daar zitten mensen die geen ver stand hebben van het onderwijs..." De rector betwijfelde of de schoolleiding haar taken na de bezuinigingen nog zou kunnen waarmaken en wees de leerlin gen erop dat hun toekomstmogelijkhe den op het spel staan. "Jüllie worden er de dupe van, en jullie niet alleen!" Hij meende overigens dat de leerlingen jong genoeg waren om de druk nog wel aan te kunnen, maar dat gold niet voor de me dewerkers. Hij hoopte dat de actie, sa men met de protestbrieven die de ouders in de voorafgaande week hadden ver stuurd, ertoe zou bijdragen dat de Twee de Kamer de maatregelen zou afkeuren, "zodat wij gewoon ons werk kunnen blij ven doen". "In de eerste plaats: het is hun goed recht. De mogelijkheid is in de wet ver ankerd, als je maar aantoont dat je ge noeg leerlingen hebt. Maar in de twee de plaats: Ik viud het best jammer. Zo krijgen we er wéér een bepaalde rich ting bij. Waarom de krachten toch niet gebundeld...?" Met deze "tweeërlei" reactie geeft drs. J.J.W. Mulder, rector van het Griftland College, zijn gevoel weer na de bekend making van de plannen tot oprichting van een "evangelische" middelbare school, waartoe "In de Ruimte" - de evangelie-gemeenschap in Soest - het initiatief heeft genomen. "Als ik het ver haal lees vraag ik me af: staat bij die nieuwe school nu het onderwijs - de op leiding - centraal, of gaat het vooral om een aantal bijzaken? Vakken als kerk-, zendings- en opwekkingsgeschiedenis, dat zijn van die dingen waarvan je zegt: tsja..." Mulder reageert aarzelend op de vraag of het initiatief uitgelegd moet worden als rechtstreekse kritiek op het Griftland College, met name waar "In de Ruim- te"-directeur Herman ter Welle spreekt over de "verwording" van de identiteit van het protestants-christelijke onder wijs. De kinderen Ter Welle zijn zelf leerling (geweest) van het Griftland Col lege. Nooit enige actie "We hebben wel eens gesprekken met Ter Welle gehad," aldus de heer Mulder, "maar nooit in de geest van: dit of dat moet veranderen. Vanuit 'In de Ruimte' is er nooit enige actie naar het bestuur geweest om iets aan onze identiteit te doen. In zoverre is het plan wel verras send." Volgens hem moet de schoolleiding van het Griftland College er sowieso van uit gaan dat de nieuwe school leerlingen zal wegtrekken. "Maar het zal niet eenvou dig zijn om zo'n school op te richten, vooral omdat het een regionale school moet worden. Wat betekenen de hand tekeningen van de ouders die positief reageren, als hun kinderen straks dage lijks grote afstanden moeten afleggerf?" Het bestuur van de Vereniging voor Protestants Christelijk Voortgezet On derwijs in Baarn/Soest heeft zich nog niet over de ontwikkelingen beraden. "We gaan geen tegencampagne begin nen, maar er zal wel overleg komen met de besturenraad, en die zal de vinger wel aan de pols houden," aldus de rector. Grondslag Het plan komt overigens wel in een pe riode dat binnen de vereniging en de school opnieuw gesproken wordt over de grondslag ("De vereniging heeft tot grondslag de Heilige Schrift als het ge openbaarde woord Gods en belijdt daarmede de rechtvaardiging van zon daren uit genade door het geloof, de noodzakelijkheid der wedergeboorte uit de Heilige Geest, de verlossing door het plaatsbekledend lijden en sterven van Jezus Christus, die zij met de Vader en de Heilige Gesst als de enige en eeuwige God erkent"). "Het bestuur bekijkt mo menteel of die in moderner Nederlands geformuleerd kan worden," aldus Mul der. "Dit is typisch taal uit de jaren twin tig en dertig. Er ligt een andere formule ring bij de medezeggenschapsorganen, maar dat is een zaak die al jaren speelt. Het heeft in elk geval niets te maken met het initiatief van 'In de Ruimte'. Mulder veronderstelt dat de initiatiefne mers zowel bezwaar zouden kunnen hebben tegen de formulering van de identiteit als tegen de wijze waarop deze in de praktijk gestalte krijgt. "Evangeli sche mensen hebben doorgaans nogal wat moeite met dogma's en ik denk dat ze de vertaling van de identiteit in het schoolleven niet goed genoeg vinden. Maar als je je een beetje pluriform op stelt is het goed om naar elkaar te luiste ren en dan te proberen tot een gemeen schappelijke opvatting te komen. Het jammere van zo'n nieuwe school is dat ze zich zo beperkt tot de eigen invalshoek. Wij proberen hier de leerlingen met meerdere meningen in aanraking te brengen, en dan te zeggen: dit is het bes te." De identiteit van het Griftland College komt niet alleen maar tot uitdrukking in de dagopeningen of de schoolvieringen met Kerst en Pasen, vindt Mulder. "Het zit 'm veel meer in houdingen, de manier waarop je met elkaar omgaat, dan datje zegt: in de bijbel staat dat... We tonen daarin ons eigen gezicht, en dat is géén vaag compromis, waarin iedereen zich wel zo'n beetje kan herkennen." Nieuws? Wat hem "minstens zoveel pijn doet" zijn de opmerkingen van de initiatiefne mers over de persoonlijke ontwikkeling en aandacht voor de leerlingen, die voor de nieuwe school als speciale aandachts velden worden genoemd. "Ik zeg dan: ja mensen, wat bieden jullie dan voor nieuws? Dat doen wij ook." Uit beleidsmatig oogpunt is het plan vol gens de heer Mulder wel een "signaal". "Je zou kortzichtig bezig zijn als je je niet realiseert dat dit gevolgen kan hebben. We zullen moeten bekijken wat we gaan doen om die gevolgen tot het minimum te beperken. Hoe dat moet? Ik kan niet in m'n eentje bepalen dat we de identiteit gaan aanscherpen of zoiets. In het do centencorps hebben we vogels van aller lei pluimage, ook uit de evangelische richting, en terecht. In elk sollicitatiege sprek komt de identiteit van de school ter sprake, maar van een soort geloofs onderzoek is geen sprake. Er wordt ook niet expliciet gekeken naar de kerkelijke achtergrond van een docent." Binnen het docentencorps hebben de plannen voor de oprichting van de nieu we school geen opwinding of onrust te weeggebracht. "De meesten hebben, voor zover ik weet, nogal lakoniek op het bericht gereageerd," aldus de rector, die overigens erkent dat het vandaag moeilijker is om de identiteit van de school te handhaven dan pakweg dertig jaar geleden. "De ontwikkeling in de kerken speelt daarin een belangrijke rol. Er wordt veel kritischer gedacht over de bijbel en sommige theologische opvat tingen. Daar kom je als school niet om heen..." AK A.A. van Breukelen is een onafhankelijk adviesburo met 20 jaar ervaring in verzekeringen, hypotheken, pensioenen, financieringen en aan- en verkoopbemiddeling in huizen en bedrijfspanden. Om objektief te adviseren bemiddelt A.A. i>an Breukelen tussen 35 gerenomeerde instellingen. A.A. van Breukelen Assurantiën B.Y. Koninginnelaan 40 3762 DG Soest Tel. 02155-17962 '23789 lid garantie voor zekerheid A.A. van Breukelen is uw partner bij de aan- en verkoop van huizen en bedrijfspanden. Deze bemiddeling bestaat o.a. uit het geven van technische adviezen, het opstellen van taxatierapporten en het verstrekken van hypotheekadviezen. Uit ervaring blijkt dat de korte kommunikatielijnen, de efficiënte werkwijze en de daardoor lage kosten kenmerkend zijn voor ons suksesvol bemiddelen. Zo suksesvol zelfs dat wij momenteel voor een aantal relaties met spoed huizen te koop vragen in Soest en omgeving. Wilhelminalaan Vrijstaande villa mei garage, praktijkruimten, c. v. en grote tuin (900 m2). Indeling: karakteristieke hal, woonka mer, praktijkruimten, keuken, bijkeuken, toilet en kelder. Etage: 4 ruime slaapkamers, badkamer met ligbad, douche en tweede toilet. Bergzolder Deze villa verkeert in uitste kende staat van onderhoud. Gevraagde koopsom f 410.000, - van Goyenlaan Op de vierde etage gelew 3-kamer flat apparte-^Sy (v.h. 4-kamer) mj^^y.ig Indeling: grote tvAOPfcü, hal, 2 slaapf/^r*, keuken, dou- ch'\\^>'Oilet. L'Va .erieur van dit apparte ment is onlangs geheel op nieuw geschilderd en verkeert in uitstekende staat van on derhoud. f 57.500,- koopsom Onlangs overtrof de vraag naar woningen zelfs het aanbod. Logisch, ook bij A.A. van Breukelen ontvangen wij dagelijks telefoontjes van mensen die vragen naar woningen. Wanneer U daarom met de gedachte speelt Uw woning binnenkort te verkopen schakel dan ons kantoor eens in. In een vrijblijvend gesprekje zal U vervolgens dui delijk worden hoe interessant de huidige situatie voor U is. Neem vrijblijvend contact met ons op voor taxatie, waaraan voor U uiteraard geen kosten zijn verbon den. van Goyenlaan Op de vierde etage gelegen ge heel verbouwde 3-kanw\^ ir- tement (v.h. 4-kameryV,ber ging garage en c.v. /"^y Indeling: grote woonk*f \_).al. 2 slaap kamers, nrkeuken met kookpla^O^£hecel en toilet. Dit a»^>->5ient verkeert in uit- stekVV«aaf van onderhoud. Ge> jigde koopsom appartement (57.500,- Gevraagde koopsom garage 10.000,- Bij 100% financiering bruto maandlasten f 367,- per maand excl. belastingvoordeel. "Een evangelische middelbare school heeft wettelijk best aanknopingspun ten, maar je vraagt je af hoe iemand op het onzalige idee komt om in deze tijd van enorme bezuinigingen zo'n plan te lanceren." Zo reageert de heer W. Es ter, bestuurslid van de Christenge meente Soest, op de bekendmaking van het plan van "In de Ruimte" voor de oprichting van een middelbare school. "Wie zo'n school wil moet ook zelf het geld zien op te brengen." De heer Ester spreekt overigens op per soonlijke titel. De Christengemeente ontstond enkele jaren geleden als "af splitsing" van "In de Ruimte", met name na een conflict over financiële zaken. De heer Ester omschreef vorige week in een telefoongesprek de standpunten van de Christengemeente als "wat realistischer en wat nuchterder". De Christengemeente is niet betrokken bij de plannen voor de nieuwe school, al vormt zij in Soest en de regio ook een be langrijk deel van de "pinkster- en volle evangelie-achterban". Volgens de heer Ester is het "weer één van die kolossale plannen van Herman ter Welle na de échecs van een vorige periode". Het stoort hem dat "In de Ruimte" direct al begint met een forse claim op de rijks subsidies en tegelijkertijd fors op de ei gen identiteit tamboert. Vermanende vinger Hij zet - in een nadere schriftelijke uitleg - zijn vraagtekens bij de opvatting dat er "geen andere weg" is dan het oprichten van een eigen school, omdat het protes tants-christelijk onderwijs "verworden" is en de reformatorische en gerefor meerde scholen niet toegankelijk zijn voor evangelische christenen. "Indertijd heb ik als lid van "In de Ruimte" een aantal jaren zitting gehad in de ouder commissie van een scholengemeen schap, maar de evangelische ruggesteun niet ervaren. Vaak werd de waarschu wende en vermanende vinger opgesto ken, dat je waakzaam moest zijn en niet moest meewerken aan horizontalisti sche beïnvloeding, maar daar bleef het bij." Ester heeft ook zijn twijfels over de iden titeit van de nieuwe school, gezien de "veelkleurigheid aan inzichten en geestelijke liggingen en de daarmee ver band houdende soms heel verschillende zekerheden". Té omvangrijk om onder de paraplu van de beginselverklaring van de Evangelische Alliantie te vallen" oordeelt hij. "Waar de Geest is, daar is vrijheid, maar de invulling die daaraan in pinkster- en/of evangelisch Neder land wordt gegeven is niet simpelweg te pakken in een overzichtelijke identi teitsverwoording. Het lijkt hem wel een goede zaak als de bestaande scholen zich bezinnen op hun identiteit en daarvoor ook mensen uit nodigt uit de pinkster- en volle evange lie-gemeenten. "Energie geven om een nieuwe school op te richten, terwijl er zoveel scholen gesloten worden, lijkt geen goede motivatie. Het is ook mijn stellige overtuiging dat het persoonlijke geloof in het verzoenend lijden en ster ven van Jezus Christus en in Zijn Op standing geen aanleiding mag zijn tot een houding van isolement." 'Schoolstrijd' De heer Ester verwijst verder naar de "schoolstrijd", die aan het eind van de vorige en het begin van deze eeuw woed de. "Het uitgangspunt was toen door ei gen financiële opofferingen de identiteit van het onderwijs staande houden.1 Ik geloof niet dat een school uit gemeen schapsgelden met een pinkster- en volle evangelie-identiteit - terwijl er zo veel christelijke scholen om ons heen zijn waarin wij als evangelische christe nen veel te gering pogingen in het werk Gemaakt door 2e en 3e mavo-klassen De tweede en derde mavo-klassen van het Griftland College hebben een kerst- en nieuwjaarskaart gemaakt, die in de komende weken door de leerlin gen "aan de man" worden gebracht. De opbrengst van de actie gaat naar het Lagan College in Belfast. De kaartenactie is een bijdrage aan het project van de Unie "School en Evange lie". Het Lagan College is de enige school in Noord-Ierland die zowel rooms-katholieke als protestantse leer lingen heeft. Voor Noord-Ierland, waar deze bevolkingsgroepen vijandig tegen over elkaar staan, is dat iets heel bijzon ders. Het Lagan College is een soortgelijke school als het Griftland College: "opge richt om protestantse en katholieke kin deren samen op één school, in één klas te laten opgroeien, elkaar te leren kennen, met elkaar te leren praten en spelen, te De voorzijde van de kaart toont een fraaie "mandala" laten ontdekken dat onderlinge vriend schap mogelijk is." Het Lagan College wordt niet door de overheid betaald. De school moet dus geheel in de eigen kosten voorzien en Noord-Ierland is lang niet zo welvarend als Nederland, aldus de toelichting bij de actie. Het Griftland College wil met de verkoop van de kaarten het Lagan Col lege helpen te blijven bestaan: "helpen het onderlinge begrip, de onderlinge vriendschap mogelijk te maken opdat onze leeftijdgenoten in vrijheid en rust kunnen opgroeien." De kaarten - die voorzien zijn van een ui terst fraaie "mandala" (een symbolische weergave van de kosmos in geometri sche vormen) - zijn te koop voor vijf gul den per setje van vier kaarten (plus enve loppen). Ze worden in de loop van de maand afgeleverd. hebben gesteld om een positieve inbreng te hebben - aanvaardbaar is." Hij houdt er erop dat er best mogelijkhe den zijn om door verstandig overleg van uit reformatorische en evangelische kring meer toegankelijk voor elkaar te worden. "De Drie Formulieren van Enigheid - (de belijdenisgeschriften uit de tijd van de reformatie, red.) - zullen wel als toetssteen blijven dienen maar niet meer als slagboom gehanteerd wor den." Sinds kort trainen de oudste klassen Havo en VWO van het Griftland Colle ge in Sportstudio Physical. Elke woens dagmorgen starten er 52 Havo- en 38 VWO leerlingen in de fitness en sport studio. In plaats van de gymnastiekles mogen de leerlingen van het Griftland College kie zen of ze in hun laatste schoolperiode willen voetballen, badmintonnen, zwemmen of fitnessen. Het merendeel van de leerlingen heeft gekozen voor de fitnesstraining. De leerlingen ondergaan een gevarieerd programma waarbij veel van hun sportiviteit wordt geëist. De fit- nessles duurt één uur en bestaat uit een warming-up, een buik-bil-been pro gramma en een jogprogramma, gevolgd door een fitnesscircuit. Dit alles wordt afgesloten met een cooldown. De leerlingen maken op deze manier klassikaal kennis met de fitnessappara- tuur en wordt hen op didaktisch verant woorde wijze de zin van een fitnesstrai ning duidelijk gemaakt. "Door de leer lingen van het Griftland College deze trainingen te laten ondergaan hoopt het team van Sportstudio Physical duidelijk heid te geven aan de inhoud van het woord fitness", aldus sportstudiohouder Ron Gleym. Voor verdere informatie staat het team. van Physical altijd ter beschikking. De Sportstudio is gevestigd aan de Steen- hoffstraat 30, ingang naast de R.K. be graafplaats, tel. 16000. Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 In de aflevering van het bekende VARA-programma "Zeg 's AAA' van 8 de cember (Nederland 1 om 20.20 uur) ontdekte dokter Van de Ploeg dat één van haar patiënten problemen had met lezen en schrijven. Ze ontdekte ook dat hij lang niet de enige is. Er zijn zeker 500.000 mensen en misschien wel meer die niet zogoed met de pen zijn. Velen schamen zich daarvoor. Net als de patiënt van dokter Van de Ploeg. In deze aflevering van het veel bekeken programma wordt duidelijk gemaakt dat schaamte niet nodig is en dat er manieren zijn om het probleem aan te pak ken. In bijna alle dorpen en steden in ons land kunnen volwassenen mannen en vrou wen die vinden dat ze niet zo goed kunnen lezen en schrijven hun vaardigheden op dat gebied verbeteren door deel te nemen aan lees- en schrijfcursussen. Ook in Soest worden dergelijke cursussen gegeven. Het zijn lessen voor volwas sen mensen. Heel anders dan vroeger op school. Er wordt uitgegaan van wat de cursisten al kennen en kunnen en daar wordt op voortgebouwd. Er wordt ge werkt in kleine groepen met deskundige begeleiders zodat iedereen voldoende aandacht kan krijgen. De cursisten in de groep helpen elkaar als dat nodig is en bovendien is het er gezellig. Hebt u belangstelling? Neem dan eens contact op met: Trema '87, Klaarwaterweg 5, tel. 25711. Kent u mensen die mogelijk interesse hebben voor deze cursussen, geef het aan hen door!! X)

Soester Courant | 1988 | | pagina 11