op Soest WORTMANN l uien jaar AROS in Groot Engendaal 'Hartje Zuid' geeft kerstkaarsen cadeau Burberry-Brax-Dressler-Geiger-Gorray-Coxmoore-Marz Arrow-La Coste-King-Stylemaster-Hammerle-Barker-K-shoes A.H.Hilders neemt na 23 jaar afscheid van Avia-station 'De Korte Duinen' WOENSDAG 14 DECEMBER 1988 SOESTER COURANT Hulde voor presentatoren ER COURAWT Takken vernield Inbraak Beetzlaan cHdubberstauM! Kaarslicht verhoogt de sfeer Poëzie EXCLUSIEVE DAMES-EN HERENMODE BAARN Laanstraat 65 - 02154-15418 SOESTDIJK Burg. Grothestraat 7 - 02155-14488 Opgevolgd door Hilders Jr. Gerda's Koffieshop Landelijk vijf miljoen beschikbaar Provincie wil verbouwing Schoutenkamp en Lindenhof door rijk betaald zien Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Een schoon Soester milieu //er gaat ook U aan! Hondepoep in Soest De aanwezigheid van de AROS - Alge mene Radio Omroep Soest - vorige week in Groot Engendaal, had een ex tra feestelijk tintje. Aanleiding daartoe was het feit dat de omroep 10 jaar gele den het eerste verzoekplatenconcert in het verzorgingstehuis had uitgezonden, een gedenkwaardig jubileum dat in de koffiekamer werd meegevierd door een flink aantal bewoners. Twee presentatoren van de AROS ont vingen bij deze passende gelegenheid hulde voor hun inzet: Joke Uittenbo- gaard, die het programma inmiddels zo'n vijfeneenhalf jaar had "gedaan" en nu afscheid nam, en Gijs van Brumme- len, man-van-het-eerste-uur, die tien jaar geleden begonnen was met het sam- nenstellen van het wekelijkse program ma. AROS-voorzitter J. Hofman compli menteerde hen tijdens de bijeenkomst met hun enthousiasme. Mevrouw Uit- tenbogaard had het, aldus Hofman, al die jaren "fantastisch" gedaan. Dat werd ook nog eens onderstreept door het boe ket dat directeur Cloo haar namens de irectie en de bewoners overhandigde, ijs van Brummelen zwaaide Hofman f toe voor de manier waarop hij des- 'jds de basis had gelegd voor het pro- ramma. In eerste instantie deed hij alles elf, later verwierf hij de assistentie van ofman bij de presentatie en hield hij Bureau voor redaktie en administratie VAN WEEDESTRAAT 227 Postbus 57 - 3760 AB Soest Openingstijden: ma., di., wo., do. van 8.30-12.30 en 13.00-17.00 uur. Vrijdag 8.30-12.30 uur en 13.00-15.45 uur. Zaterdags gesloten. zich vooral met de techniek bezig. "De bandjes werden heel lang in de huiska mer gemaakt, en in die jaren zat er ook altijd een bijbelse quiz in," aldus de voorzitter. Hij riep verder in herinnering dat Van Brummelen niet te beroerd was om, als hij een aangevraagd stukje mu ziek niet op de plaat had staan, zélf naar het orgel van de Oude Kerk te gaan om het stuk te spelen en op de band te zet ten. De bewoners konden genieten van het Twee illustere AROS-presentatoren: Joke Uittenboogaarden Gijs van Brum melen. verzoekplatenprogramma dat - gepre senteerd door Ties van Veelen en (voor het laatst dus) Joke Uiitenbogaard - 's middags zou worden uitgezonden naar het ziekenhuis en de andere verzor gingstehuizen: Molenschot en Mariën- burg. Joke Uittenbogaard wordt als pre sentatrice bij Groot Engendaal opge volgd door Maria Drost. De politie heeft in het weekeinde twee Soester jongelui aangehouden, die het nodig vonden om midden in de nacht aan de takken van een boom aan de Laanstraat te gaan hangen. De takken begaven het, zodat de boom flinke scha de opliep. De heren krijgen de rekening thuis. Onbekende daders hebben in de nacht van zondag op maandag ingebroken in een kaasspeciaalzaak aan de Beetzlaan. Ze bleken een ruit van de voordeur te hebben vernield. De buit bestond o.a. uit wijn, chocolade, bonbons en kaas. Hoe veel er precies is weggenomen kon niet aanstonds worden vastgesteld. 0hO£K»c>uDa N,£U*30U Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 De kaars behoort tot de oudste licht bronnen van de mensheid. Reeds in de oudheid werden kaarsen gebruikt. Omdat kaarslicht synoniem is aan ge zelligheid, feest en romantiek worden kaarsen vooral in de Kersttijd veelvul dig toegepast ter verhoging van de sfeer. Voor de winkeliers van "Hartje Zuid" is dat één van de redenen om in de gezel ligste maand van het jaar wat extra's te doen: de klanten krijgen op de dagen voorafgaande aan Kerstmis een ca deautje in de vorm van een feestelijke kaars, voorzien van een kerstwens. Kaarsen bestaan uit een brandbare, ge- Vandaag: Cor van Tol (58) De bezoeker: "Elke week bezoek ik nog mijn vader in Molenschot. Bijna twintig jaar heb ik op Soest gewoond en werkte is als grafisch ontwerper bij Po- lygram in Baarn waar ik als chief desig ner platenhoezen ontwierp. In dat vak is voor mij niets meer te wensen over. Sommige hoezen vind ik zo mooi dat ik me niet kan voorstellen dat ze in een kast verdwijnen en niemand er meer naar omkijkt. Of het nu foto's zijn van het glaswerk van Willem Heeze bij de serie "Luis ter" van de pianomuziek van Debussy of het ontwerp van "Kinderen voor Kinderen", ik heb alles in mijn vak ge daan wat leuk is. Dat gaf zoveel bevre diging dat ik er helemaal klaar mee ben. Na vijfentwintig jaar Polygram ben ik afgekeurd door het verlies van een oog. Arbeidsongeschikt heet zoiets dan en dat komt hard aap. Daardoor veranderde er zoveel in mijn leven dat ik deze zomer het gevoel had dat ik Soest beter kon verlaten, ondanks de vele dierbaren die ik hier heb wonen. Maar ik verloochen Soest niet en zal er altijd blijven terugkomen." Tanka "Zo vond ik een huisje in het Noord hollandse Groet waar ik mij de rest van mijn leven wil wijden aan de kunst: te kenen, schilderen en schrijven. Met het wonen aan zee ging eigenlijk een jeugd droom in vervulling. Je kunt in deze zeer oude streek, die weinig van karak ter is veranderd en die ik goed ken van uit mijn kinderjaren, uren dwalen zon der iemand tegen te komen. In plaats van de televisie van de buren hoor ik daar 's avonds niets anders dan de wind om het huis en in de schoorsteen. Een geluid dat ik jaren niet meer had ge hoord. Nu ik jou toevallig hier tegenkom in C-drie, moet ik je even een ervaring vertellen die ik daar meemaakte en die je zeker zal aanspreken. In de "toer-in- krant" van Noord-Holland las ik ietS over een poëzieroute in Callantsoog. Ze hadden daar deze zomer een rond gang door de gemeente uitgezet, ge markeerd door typografisch goed ver zorgde borden met gedichten van Ach terberg, Bloem, Schippers, Lucebert, Roland Holst e.a. die betrekking heb ben op de situatie of op de sfeer ter plaatse. Een geweldig initiatief van de Stichting Kunst in Callantsoog onder leiding van de wethouder van cultuur. Daaraan gekoppeld had men een poë zieprijsvraag uitgeschreven. Dat inspi reerde mij mee te doen en wie schetste mijn verbazing toen ik de eerste prijs ;won met de volgende tanka: Van ver over zee komt de joelende stormwind, schapen schuilen weg in de luwte van de dijk, maar de hagel vindt hen toch. De tanka is een japanse versvorm be staande uit vijf regels, waarvan de eer ste en derde 5 lettergrepen tellen en de andere 7, zodat het hele gedicht uit 31 lettergrepen bestaat. Het is een mo mentopname van de ons omringende wereld, bedoeld om een venster te ope nen naar het mysterie van de eeuwig heid. Of zoals een Japanse schrijver het uitdrukte: "een bereidheid om het le ven te aanvaarden zoals het komt, niet vrij van droefheid, met de macht om al le soorten schoonheid te herkennen en er zich over te verheugen." Een filoso fie die precies aansluit bij wat ik in m'n tekeningen, schilderijen en in m'n foto werk probeerde en probeer te doen. Ik beschouw deze prijs in mijn nieuwe leefsituatie als een aanmoediging om meer te gaan schrijven. Misschien in sa menhang met mijn tekeningen. Een uitgever heeft al interesse getoond. In het juryrapport stond: dit gedicht geeft een zeer treffend beeld van het natuurge weld en de gevolgen daarna, zoals wij dit dikwijls in onze eigen omgeving kunnen aanschouwen. De kracht van een gedicht als een haiku of een tanka ligt in het zeer spaarzame woordgebruik. Slechts enke le woorden dienen, in een bepaald sche ma, in staat te zijn een wereld van ge dachten los te maken. In het bekroonde gedicht wordt aan deze voorwaarden uit stekend voldaan, maar zelfs al kent men die voorwaarden niet, zal de lezer geen problemen hebben met de poëtische in terpretatie. Dat gold blijkbaar voor al mijn vijf in zendingen, waarvan ze er dan één had den uitgelicht als het winnende gedicht. Eén van mijn haiku 's: Eén klein moment maar, staan de golven in de lucht als witte veren. Grenzen De kunstenaar is in het algemeen een verteller, in welke vorm dan ook. En ik ben vooral een "vastlegger" van wat ik in de natuur of in het landschap waar neem. Wist jij dat de duinen bij Groet de hoogste van Nederland zijn? De herfst en de winter zijn in dat desolate duinlandschap en over de wijdsheid van strand- en zeegezicht van een woeste schoonheid. In alle eerlijkheid heb ik wel veel moeten kwijtraken in Soest om dit te verwerven. Er heerst daar zo'n volstrekte en volmaakte har monie, dat ik daar van binnen helemaal stil van word. Als je dat maar toelaat bij jezelf, word je daar vanzelf een harmo nisch mens van, daar geloof ik in. Het lijkt me geweldig om volgend jaar Foto: Goos van der Wilt. hier in C-drie door middel van een ex positie verslag te doen van mijn activi teiten en ontwikkelingen. Een prima stimulans. Het enige wat ik roep is "kijk!" En meer niet. Als dan iemand anders zegt "ja, verrek, ik zie het!" dan heb ik be reikt wat ik wil. Ik reik het aan, meer niet. Er zijn kunstenaars die de behoef te hebben om het de beschouwer zo on geveer "door de strot te duwen, ik vind dit mooi en dus is het mooi." ik wil liever zo weinig mogelijk zeggen of laten zien, zodat de ander het plaatje zelf kan invullen. Pas dan herken je iets, wantje maakt het daarmee tegelijk tot een stukje van jezelf. Dat treft mij ook in de schilderijen van de Soester kunstenaar Harry van der Wee (Am- nesty International tentoonstelling - JV). Ze suggereren veel meer dan ze zeggen. Je kunt er je eigen fantasie in kwijt. Wie een uiterste beperking pre dikt, moet zijn grenzen trekken. Mijn "gang" naar zee heeft ook te ma ken met mijn fascinatie voor grenzen. Niet verder kunnen zonder iets of ie mand anders te worden. Verder kan je niet, tenzij je daar de uiterste conse quentie uit trekt: je verdrinkt of je wordt zeeman en dan verdrink je mis schien ook. Maar ja - die emotionele binding vanuit mijn prilste kinderjaren heeft er na tuurlijk ook alles mee te maken. Toen ik daar definitief vanuit Soest naar toe ging, had het toch bijna iets van "thuis komen", zo iets van "de cirkel is geslo ten." Het sil grazend paard, uit het schuimen van de zee ooit opgerezen: laatste van wodans ruiters of eerste apocalyps? JAN VISSER makkelijk smeltbare stof, veelal in cylin- dervorm; in de "as" daarvan bevindt zich een pit. Als die wordt aangestoken smelt de vaste stof; de vloeibare brand stof wordt door de pit opgezogen en voedt de vlam. In de oudheid werden hars en vet gebruikt, in de Middeleeu wen bijenwas, in de 19e eeuw vetkaar sen. Kerk-kaarsen worden nog altijd ge heel van bijenwas vervaardigd. De moderne kaarsen bestaan uit steari ne, dat wordt verkegen door vetten te splitsen met zwavelzuur, dat er echter weer uitmoet. In een vacuum worden de vetzuren gedestilleerd. De pit bestaat uit katoenen draden die uit drie snoeren zijn gevlochten en geimpregneerd zijn met anorganische stoffen. Bij het uitdoven wordt de pit bedekt met een laagje ge smolten zout, zodat zij van de lucht wordt afgesloten en niet blijft nagloeien. Onaangename geuren worden daardoor vermeden. De kaarsen worden gemaakt in gietma- chines. Met paraffinekaarsen gebeurt dat op dezelfde manier. Zowel paraffi ne- ais waskaarsen kunnen echter ook "getrokken" worden; de pit wordt dan door de stollende was gehaald. De beste (maar ook de duurste) kaarsen zijn ge maakt van bijenwas en van ceresine. Het ontsteken van kaarsen met Kerstmis vindt vermoedelijk zijn oorsprong in het Germaans-heidens gebruik om rond de ze tijd een kerstblok te ontsteken: een zwaar stuk hout, dat in de open haard soms dagenlang bleef branden. Gulle geste De winkeliers van "Hartje Zuid" gaan, geheel passend in de Kerstsfeer, echte Goudse kaarsen als presentje aanbie den. Elke klant die op 23 en 24 decem ber bij de deelnemende winkeliers voor minimaal 10 gulden aan inkopen be steedt, ontvangt gratis zo'n kaars. Een gulle geste, die het mogelijk maakt dat men - zeker gezien de veelal zeer grote verscheidenheid aan Kerst-inkopen - een aantal kaarsen verzamelt dat toerei kend is om de donkere feestdagen sfeer vol te verlichten! "Ik heb een verschrikkelijk voldaan ge voel." Dat zegt de heer A.H.Hilders, de bedrijfsleider van het bekende Avia-servicestation "De Korte Dui nen", die na een periode van ruim 23 jaar vandaag afscheid neemt. Dat ge beurt vrijdagmiddag met een feestelij ke ontvangst voor genodigden in het gelijknamige restaurant aan de Birk- straat. Met het vertrek van de heer Hilders wordt een tijdperk afgesloten. Hij kwam in mei 1965 in dienst van het bedrijf, dat toen bestond uit, zoals hij zegt, "drie ou we pompjes". In de bijna kwart eeuw dat Hilders er de scepter zwaaide groeide het uit tot een modern servicestation dat kan wedijveren met alle andere stations langs de provinciale wegen. "Ik heb hier de mooiste jaren van m'n le ven gehad," aldus de heer Hilders aan de vooravond van zijn afscheid. Hij is in middels 65 jaar geworden en draagt de fakkel vol vertrouwen over aan zijn zoon, Aart Hilders, die vanaf deze week het "gezicht" van het servicestation zal bepalen. Hilders Sr. kijkt dan ook met plezier terug op zijn loopbaan aan de Birkstraat. "Ik heb een echte Avia-tic gekregen." Dit "tic" dankt hij volgens eigen zeggen vooral aan de deirectie van destijds, de heren A.H. Hoegen Dijkhof (nu presi dent-commissaris) en J.K. Vogt. "Aan hen heb ik ontzettend veel te danken ge had. Vooral meneer Vogt was een har de, maar tegelijk een zéér sociaal voe lend mens." Levenswerk Hilders Sr., oorspronkelijk afkomstig uit Weesp, vond aan de Birkstraat in Soest zijn levenswerk. Aanvankelijk werkte hij samen met zijn vrouw - "zonder haar had ik 't nooit gered" - en zijn oudste zoon Gerard, die later een loopbaan in de bouw verkoos. "Die eerste jaren was het hard werken om het station op te bouwen. Ik had eerst geen vakdiploma, maar dat haalde ik binnen driekwart jaar." In 1973 kwam zoon Aart - de hui dige opvolger - de Hilders-gelederen versterken. Zijn vader heeft een onuitwisbaar stem pel gedrukt op het station aan de Birk straat, waar de service altijd hoog in het vaandel is blijven staan. "Even de ruit schoonmaken, de olie nakijken, dat soort dingen... zo bouw je een goeie re putatie op en zo maak je een bedrijf." Hilders zwaait in dat verband ook zijn medewerkers alle lof toe. Met veel waardering spreekt hij over de sameiiwerking met de directie en de col lega's, zoals directeur Vogt, die elke za terdag een babbeltje kwam maken, en Oscar Schleij, de vorige bedrijfsleider van de kapsalon, nu opgevolgd door Roel Boers. "We vormden samen een ideale combinatie." Lof is er ook voor de drie vaste medewerkers - Henk Porten gen, Eddy van Bekkum en Ruud Win- deij - met wie hij al jarenlang met groot plezier samenwerkt. Persoonlijke aandacht Vooral een - bediend - servicestation staat of valt met de persoonlijke aan dacht voor de klanten. "Je moest het al tijd beter doen dan een ander, als je wil de blijven meetellen," aldus de heer Hil ders. "Bij dit type station moet je een persoonlijke relatie opbouwen, zodat de mensen je missen als je bijvoorbeeld met vakantie bent. Klantenbinding is een zaak van onschatbare waarde." Dat het Avia-station behalve veel "passanten" in de loop der jaren zo'n vaste klanten kring verwierf is vooral te danken aan Hilders' persoonlijke benadering. Ondanks zijn afsduid van het service- station blijft de heer Hilders actief. Ui teraard zal hij zijn zoon met raad en daad terzijde blijven staan - "ik krijg er een goeie parttimer bij," aldus zoon Aart - maar bovendien krijgt hij binnen de Avia-organisatie een actieve rol in de kontakten tussen de directie en de meer dan 300 pomphouders in het hele land. "Ik sta met Avia op en ik ga ermee naar bed; ik zou het bedrijf niet kunnen mis sen en ik ben nog veel te fit om helemaal niets te doen." De heer Hilders is er dan ook de man niet naar om stil te gaan zitten. Naast zijn dagelijks werk is en blijft hij ook actief op muzikaal gebied, als lid van twee beken de Soester koren: "Apollo" en "Sursum Corda", waarbij hij o.a. lid is van de mu- ziekcommissies die het programma sa menstellen. Bij "Sursum Corda" is hij bovendien lid van de concertcommissie. Harmonie en samenspel De begrippen "harmonie" en "samen spel" zijn hem dan ook bepaald niet vreemd. Wellicht daarom is hij ook bij zonder te spreken over de sfeer en de on derlinge verstandhouding binnen de Avia-organisatie. "Ik heb altijd gepro beerd dat naar buiten uit te dragen. Dat is gelukt; het station is driemaal ver bouwd en nu uitgegroeid tot een van de modernste in de hele omgeving, met een uitstekende shop en een drukbezochte wassalon, waar de dienstverlening het belangrijkste visitekaartje is." Het doet hem deugd dat hij de leiding van het bedrijf kan overdragen aan zijn De heren Hilders: senior (l.) en junior. Foto: Goos van der Wilt. eigen "vlees en bloed". "Aart gaat in mijn voetsporen verder, en dat is een ge rust gevoel." Ongetwijfeld zullen heel wat vrienden, collega's en bekenden hem vrijdagmiddag tussen 16.00 en 18.00 uur de hand komen drukken tij dens de afscheidsreceptie in het restau rant. Voor een lekker KOPJE KOFFIE Kerkstraat 28 - 3764 CT Soest Tel. 02155 - 2 54 12 Ook diverse belegde broodjes Dagelijks geopend van 7.00 uur tot 19.00 uur. Koopavond tot 21.30 uur Gedeputeerde Staten van Utrecht - het dagelijks bestuur van de provincie - vin den dat acht gezinsvervangende tehui zen en dagverblijven voor oudere geestelijk gehandicapten in de provincie de kosten van verbouwing en vervan gende nieuwbouw bij het rijk moeten kunnen declareren. Daaronder bevin den zich het dagverblijf De Schouten kamp en het gezingsvervangende tehuis De Lindenhof in Soest. Een en ander blijkt uit een advies van G.S. aan de staatssecretaris van WVC over de besteding van het voor dit doel beschikbare geld: een bedrag van vijf miljoen gulden voor de periode 1988- 1990. Het rijksbudget wordt niet over de provincies verdeeld, maar door het mi nisterie rechtstreeks aan de instellingen toegekend. G.S. vragen de staatssecretaris een aan tal projecten te honoreren, waaronder de verbouwing van De Schoutenkamp (Willibrordusstraat) en de nieuwbouw van De Lindenhof (Van Weedestraat). De staatssecretaris heeft de provincie overigens niet gevraagd om een advies. Gedeputeerde Staten willen echter prio riteiten aangeven voor aanvragen uit de provincie, omdat vijf miljoen voor het hele land een uiterst beperkt budget is. De Schoutenkamp staat als eerste pro ject op de provinciale prioriteitenlijst, De Lindenhof als vierde. U heeft ze vast wel eens gezien: schichtig om zich heen spiedende mensen die met hetzij de rechter, hetzij met de linker voet snelle vegende bewegingen ma ken. Wat voor mensen zijn dat? In ieder geval mensen met een probleem, een probleem dat de meesten onder u ook wel uit eigen ervaring zullen kennen. Dat probleem heet hondepoep. In grote steden zijn al complete trottoirs door deze vieze substantie in ware glijbanen veranderd en ook in Soest is zij in op mars. Zwarte keutels, bruine drollen en gele vegen, overal kom je het smerige goedje tegen. De zwaarste slachtoffers vallen onder de wandelaars met pro fielzolen. Na uitgebreide veegmanoeuvres ziet een groot deel van hen zich ge noodzaakt een deel van het goedje mee binnenshuis te nemen waar het, na door de warmte te zijn ingedroogd, vanzelf tussen het profiel uitvalt. Wat, zult u zich ongetwijfeld afvragen, kan ik doen om dit probleem te lijf te gaan? Hier doen zich twee mogelijkheden voor! A. U heeft zelf een hond: Laat het beest alleen daar zijn behoefte doen waar een ander er geen last van kan hebben, bijvoorbeeld in de goot. Laat uw hond vaker uit en geef hem gezond voer; een gezonde hondedrol droogt namelijk veel sneller in dan de gele plakkaten die men verkrijgt wanneer men het beest uitsluitend blikvoer laat eten. Bovendien kan de hond zijn eigen faecaliën veel beter besturen wanneer deze in een compacte, stevige vorm het daglicht aan schouwen dan wanneer het meer spuitwerk wordt. B. U heeft zelf geen hond: Draag schoeisel met gladde zolen, u begrijpt wel waarom. Wen u aan bui tenshuis grotere stappen te nemen, hiermee verkleint u de kans op een tref fer. Let beter op het pad voor u, vooral in deze periode met het vele blad is het opletten geblazen. Hopelijk heeft u wat aan deze tips. Mocht u toch nog vragen hebben over dit onderwerp, dan kunt u contact opnemen met de gemeentelijke afdeling Groenbeheer, tel. 93646.

Soester Courant | 1988 | | pagina 13