WEEKEND RECEPT Actie voor derde Van der Huchtschool De kerstboom, anders en beter WASIEL RTÏÏTÏ7I1 Yiiiiïïmn' De Midi's van Kenwood: een maximum aan Hifi- kwaliteit. 1499,- Christelijk Ziekenhuis Eemland TU IN-ADVIESCENTRUM 't vaarUeriwogt 3INA 20 WOENSDAG 14 DECEMRFR 1988 SOESTER COURANT PAGINA 21 Een mens van goede wil HET WITTE HUIS Dronken bromfietser maakt brokken Uvex sportstyle voor brildragers 25.000 m2 TAPIJT op voorrraad. Alleen bij: Wethouder drs. Jan Menne krijgt zwarte Piet van Sinterklaas De versterkers van het jaar staan bij De Gouden Snaar! De versterkers van het jaar v.a. 499,-.... Fricandeau met broccoli Dakwerken voor doe-het-zelvers door Arie Wandelaar Kent u dat gevoel? Aanhikken tegen de feestdagen. Arie zit er niet mee, Marie daarentegen wel. Sinds 2e Kerstdag 1987. Het geschiedde in die dagen dat onze nakomelingen, vergezeld van klein grut, opa en oma een Zalig en vooral Gelukkig Kerstfeest kwamen wensen. Vervolgens bekeken ze het Kerststal letje, zongen wat liedjes en doken voor hun pakjes onder de kerstboom. De daarop volgende uren werden de her dertjes die bij nachte lagen tijdelijk geëvacueerd en vermaakten ze het gip sen Kindje in de stal, barokachtige en geltjes en zichzelf met een op batterijen gestuurde auto en een houten treintje. "Nu zijt wellekome," kreeg een eigen tijdse, maar daarom niet minder ont roerende vertolking. Het Kindje mocht met de machinist meerijden (om warm te worden had een van "de onnozelen" bedacht) de engeltjes onderweg mee vliegen. Leuke dingen voor kleine en grote mensen. Tijdens zulke familie-bijeenkomsten groeit Arie in zijn rol als grootvader. Zo zeer zelfs, dat hij jaarlijks iets ex tra's aan het reeds volgebouwde feest wil toevoegen. Voor Kerstmis 1986 had hij daartoe een goocheldoos aan geschaft en daaruit een kinderrepertoi re samengesteld. Kinderen, zo jong als ze zijn, je neemt ze niet meer zo gemak kelijk bij de neus. De helft van Arie's trucs was net even te doorzichtig. De presentaties die wel slaagden vielen in het water omdat de volwassenen tij dens dit Kerst-matinee, Marie voorop, ruim voor hun beurt kwekten, door de soms zeer ingenieuze handelingen die aan de clou voorafgingen omstandig uit te leggen, daarmee de optredende ar tiest waardering en applaus ontzeg gend. 1986, een slecht jaar dus. In '87 was Arie voor een optreden tus sen de schuifdeuren op een ander va riété-nummer overgeschakeld; jongle ren. In aanvang een groot sukses. "Dat kan jij niet hè papa," riep de jongst aanwezige tot zijn opvoeder toen Arie zich met een op zijn kin geplaatste keukenstoel door de gang bewoog. Het jongleren met drie kleine mandarijn tjes oogstte eveneens diepe bewonde ring, kortom het échec van het jaar daarvoor werd met dit optreden volle dig uitgepoetst. "Opa, kunt u dat omhoog gooien ook met vier mandarijnen?", informeerde - een van Arie's kleine fans tijdens de in gang gezette maaltijd. "Dat kan opa niet," oordeelde Marie. "Dat zullen we dan eens zien," besliste Arie die het ap plaus al weer hoorde aanzwellen. Een eendagsartiest, zeker als hij Arie heet, kan ook te veel willen. Dat laten zien met vier mandarijnen, hoe gering van afmeting ook, had hij A.D. 26 decem ber 1987 beter achterwege kunnen la ten. Nog voor de vierde mandarijn was vertrokken viel de eerste met een sier lijke boog in een zeer royaal gevulde kom met jus. (De inhoud was afge stemd op zeven volwassenen en twee kinderen). Er is niet echt veel en smakelijk na dit incident gegeten. Het restant van de 2e Kerstdag werd gevuld met soppen en nathouden van kleding, meubilair, mu ren en plafond. Nadat de familie vetvrij vertrokken was hebben Marie en Arie het gebeur de nog eens aan een nabeschouwing onderworpen, waarbij vooral Marie spraakzaam was. Geheel in de sfeer van het feest stelde ze vast dat Arie vanzelfsprekend een mens van goede wil was, maar dat het bij hem om duis tere redenen altijd verkeerd uitpakte. Arie nog tegenstribbelen met het uit eenzetten van zijn filosofie dat er voor een dergelijk incident ook met Kerst mis ruimte diende te zijn. De dag werd evenwel besloten met de plechtig uitge sproken belofte entertainment met Kerstmis over te laten aan mensen die daarvoor gestudeerd hebben. De scha de van dat rampjaar (kleding stomen, plafond en muren witten) liep aardig in de papieren. Desondanks stelt Arie vast een bevoorrecht mens te zijn, zelfs al pakt 't dan verkeerd uit. Bevoor recht, omdat Marie en hij ongeveer eind november al beginnen met het in elkaar zetten van het scenario dat van decemberdagen onvergetelijke feest dagen moet maken. Je koesteren in je kinderen en kleinkinderen, je warmen aan elkaar. Kerstdagen kennen ook een andere be nadering. Mensen, jong, oud, rijk, arm die er om zeer uiteenlopende redenen maanden tevoren als een berg tegenop- zien. Ze zijn gewikkeld in verwerkings processen als scheiding, verlies van een dierbare, kinderen de deur uit en vult u verder zelf maar in. Deze week daarover een onderhoud gehad met zo'n achterblijver. Een zeer spirituele, charmante vrouw. Opstan dig en verstandig in haar verzet de ko mende Kerstdagen alleen en nutteloos door te brengen. Haar verhaal. "Sinds twee jaar ben ik weduwe. On danks de aandacht die je van buiten krijgt word je op jezelf teruggeworpen. In deze nieuwe levensfase met mijzelf afgespro ken geen zwerfkat te gaan worden, voor kennissen en vrienden geen verplicht nummer waar ze met de feestdagen niet onderuit kunnen, en evenmin een fami liestuk. Er zijn er die het mij kwalijk ne men, maar straks als ik niet meer voor mijzelf kan zorgen krijgen zij hun kans. Konsekwentie is dat je met de Kerstda gen uitsluitend met jezelf in gesprek bent. Dit jaar vast besloten om het anders te gaan doen. Arie, vraag in je wekelijkse Welkom in Hotel, Café, Restaurant, Motel in Soest Ook gelegenheid voor bruiloften en partijen Birkstraal 138 - 3768 HN Soest ^Telefoon (033) 617147' Telex 79479 nl Een 18-jarige bromfietser uit Soester- berg heeft in de nacht van vrijdag op za terdag een aanrijding veroorzaakt, waarbij een andere bromfietser, 17 jaar uit Soest, licht gewond raakte. Ook een op de rijbaan lopende voetganger, een 18-jarige Soester, werd aangereden. De Soesterberger bleek gedronken te heb ben en kreeg een proces-verbaal en een rijverbod. De andere bromfietser had wat schaafwonden opgelopen. Sinds de promotie van Uvex in Calgary tijdens de Olympische Spelen is de be langstelling voor oogbescherming tij dens de wintersport toegenomen. Een nieuwe Uvex sportstyle Sunline wordt gebracht voor de komende-winterspor ter. Opvallend in de kleurrijke nieuwe kol- lektie zonnebrillen is de panorame-look. Gebogen lenzen zorgen voor een opti maal gezichtsveld naast de bescherming van zonlicht, wind en stuifsneeuw. Ook voor de brildragers een nieuwtje: een ski-bril om over uw bril te zetten. Me nige brildragende wintersporter moest het doen zonder bril en dus minder goed zien, of goed zien maar zonder goede ski-bril. De nieuwe Uvex kollektie wordt in Soest gebracht door Bril Cen trum aan de Van Weedestraat. Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 rubriek wie met mij Kerstmis wil vieren. Twaalf mensen die Kerstmis ongeveer net zo ervaren als ik zijn van harte wel kom. Niet voor een zielig samenzijn, maar om er van te maken wat er van te maken is. Samen. Samen inkopen doen, samen versierin gen aanbrengen, de kosten hoofdelijk omslaan. Ieder heeft een eigen inbreng. Hoefik niet de hele avond in de zenuwen te zitten of ze wel goed zitten en of het di ner wel smaakt. In mijn eigen huis wil ik gast met de gasten zijn. Wat denk jij er van Arie?" Netty, zo luidt de voornaam van de gastvrouwe, heeft volgens Arie een werkelijk fantastisch plan bedacht, toe behorend aan een mens van goede wil. Een mens met ideeën, maar dan wel zo, dat ze de mensen die er bij betrokken zullen zijn de zekerheid geeft dat die ideeën ook van hén afkomstig zijn. Geen egotripperij, geen halfzacht wel doen ter gelegenheid van Vrede op Aarde. Arie en Marie nemen graag deel aan de samenzwering die tot doel heeft mensen die wat warmte en sfeer minder bevoorrecht zijn te adviseren bij het inkleuren en invullen van le Kerstdag, middag en avond, en de pret samen vooraf. Wie belangstelling heeft kan ons bellen. TELEFOON 1 46 65. Waarom niet rechtstreeks vraagt u zich wellicht af. In overleg met Netty werd besloten haar privacy een beetje af te schermen door als tussenpersonen te fungeren. Marie en Arie dus. Voor de mensen die het aangaat dit ad vies. Zie nu geen drempels die er niet zijn. Pak de uitgestoken hand en begin van daag Kerstmis 1988 te versieren. Marie en Arie voelen zich hoogst ver eerd u daarbij wellicht een handje te mogen helpen. ARIE WANDELAAR. Een dag na zijn verjaardag heeft Sint Nicolaas op symbolische wijze de zwar te Piet aan wethouder drs. Jan Menne van onderwijs gegeven. Hij deed dat op ludieke wijze namens het bestuur van de stichting Van der Huchtscholen. De stichting wil een derde basisschool in Soest beginnen. Een schrijnend ruimte gebrek en een toenemend aantal leerlin gen liggen ten grondslag aan de bewee gredenen van het bestuur. In Klein En- gendaal, waar een woonwijk van de grond zal komen, ziet men een uitste kende mogelijkheid om de plannen te realiseren, maar het gemeentebestuur ketste dat in een eerder stadium af. Het bestuur kon niet voldoende handteke ningen van ouders overleggen, die hun kind op de op te richten schooLwillen la ten onderwijzen. Aanvankelijk diende de stichting 45 verklaringen te verzame len, hetgeen ook gebeurde. Twaalf 'krabbels' werden niet gerekend, omdat de kinderen van deze ouders al op de Van der Huchtschool zaten. Inmiddels is het aantal van 45 wettelijk opgeschroefd naar 80. Om de 80 te halen zal het be stuur moeten gaan 'lobbyen', hetgeen het door andere scholen waarschijnlijk niet in dank zal worden afgenomen. "We betreuren dat, maar we willen er graag op wijzen dat we geen keuze heb ben. Het bestuur speelt de zwarte Piet dus graag door aan de wethouder," is de reactie van de stichting. De Sint kwam vorige week naar de ver- Keer op keer bewijst Ken wood zijn klasse. Zeker als het om geïntregeerde verster kers gaat: de KA- 550 D (2x90 Watt dynamisch uit ga ngsvermogen) en de KA- 660 D (2 X 165 Watt dyna misch uitgangsvermogen). Twee troeven die de kritische luisteraar verrassen door de unieke kombinatie van klank en kwaliteit. Bijv. de interne signaalbanen zijn op ingenieuze wijze in gekort. Daardoor brengt een Kenwood versterker vervor ming en kwaliteitsverlies terug tot het absolute mini mum. Heel logisch dat.het blad Luister,okt. '88 Ken- woods uitriep tot De Verster kers van het jaar'. En heel lo gisch dat u Kenwood alleen kunt beluisteren en natuurlijk ook kopen bij de enige Ken- wood-dealer in Soest: De Gouden Snaar, de Hifi- specialist bij uitstek. bij aankoop 1 CD twv. vijftig gulden kado. mii/w mm mlllm iiwiiutfv w eifii ri af«A4Mi% Steenhoffstraat 13a- 15, Soest, telefoon 02155 - 12 1 32. Een ferm stuk gebraden kalfs- of varkens fricandeau levert, wanneer het omringd wordt met mooie broccoliroosjes, vast en zeker een applausje op. Reken voor plm. 6 personen op 750 gram kalfs- of varkensfricandeau. Verder heeft u nodig: 750 gram (of iets meer) broccoli, grove mosterd, droge witte wijn (bijv. Edelzwicker uit de Elzas), gedroogde tijm en crème fraiche. Maak het vlees droog met keukenpapier. Kerf het met de punt van een scherp mesje in wanneer er zich op het vlees een vetlaag- je bevindt. Wrijf het vlees rondom in met wat grove mosterd (ca. 1eetlepel), waar aan u '/i theelepel gedroogde fijngewreven tijm heeft toegevoegd. Laat het vlees een half uur liggen en maak het daarna op nieuw droog met keukenpapier. Verhit 75 gram boter in een braadpan met dikke bodem. Wacht tot het grootste ge deelte van het schuim op de boter is weg getrokken en schroei het vlees er snel aan alle kanten in dicht. Voeg direct hierna een klontje boter (ca. 25 gram) toe en temper de warmtebron. Strooi wat zout em peper over vlees en laat het vlees gedurende 35 tot 40 minuten zachtjes goudbruin braden. Keer het vlees enkele malen en bedruip het daarbij met de braadboter. Voeg tijdens het braden viermaal (met tussenpozen van ca. 5 minu ten) 1 eetlepel droge witte wijn bij de braadboter. Maak intussen de broccoli schoon. Neem de dikste stelen en de bladeren weg en ver deel de broccoli zoveel mogelijk in gelijke roosjes. Schil de weggenomen dikke stelen dun af en verwijder de doorgaans wat hou terige (uitgedroogde) uiteinden. Breng 2 liter water aan de kook en voeg 1 eetlepel zout en 1 eetlepel (kruiden) azijn toe. Voeg eerst de stelen en 3 minuten daarna de roosjes toe. Kook alles niet veel langer dan 7 a 8 minuten. Laat de groenten even goed uitlekken en houd ze daarna warm. Verpak het vlees na het braden in een groot vel aluminiumfolie en laat het 15 mi nuten rusten. Verwijder op 2 a 3 eetlepels na de braadboter uit de pan en voeg 2 deci liter droge witte wijn (of bouillon) bij de resterende boter. Roer alle aanzetsels van de bodem van de pan goed los. Laat alles even flink doorkoken. Zeef het mengsel en breng het in een klein pannetje opnieuw aan de kook. Roer er 1/8 liter crème fraiche (of slag room door en laat er even de kook over ko men. Voeg wat zout, peper en wellicht een snufje pimentpoeder (all spice) naar smaak toe. Snijd het vlees in het gewenste aantal plakken. Leg ze, zoveel mogelijk in het oorspronkelijke model op een voor verwarmde schaal. Schik de broccoli er rondom en schenk daarna de saus erover. Tip: Geef er kleine gebakken of gefrituur de aardappeltjes bij. Bereidingstijd: minuten Energie per portie: 1380 kJ (330 kcal) Wethouder drs. Jan Menne krijgt van Sint Nicolaas de zwarte Piet toegescho ven. De bejaarde bisschop zette zich in voor een derde Van der Huchtschool. Foto: Goos van der Wilt. gadering van de commissie onderwijs met twee van zijn kleurrijke knechten om de heer Menne met een gedicht toe te spreken. De onderwijswethouder kreeg een surprise met daarin een platte grond van de wijk Klein Engendaal, waarop alvast vooruitlopend op de za ken een eenvoudige maquette van het gewenste schoolgebouw was geplaatst. De Sint drong nog even aan: 'En over één, nee twee jaar, dan rijd ik hier terstond, Met mijn schimmel naar het midden van deze plattegrond, Daar staat dan, zo hoop ik, een nieuw schoolgebouw, Voor die lieve kinderen, waar ik zo van hou. Wethouder Menne liet niettemin duide lijk weten dat hij de handtekeningen straks toch goed zal moeten tellen. "De wet laat niet toe dat we op basis van de gegevens, die we toen hadden, uw ver zoek honoreren. U moet ook weten dat de raad niet tegen het plan is, maar dat we nu eenmaal zoveel handtekeningen moeten hebben." De stichting Van der Huchtscholen, die al basisscholen in Soestdijk en in Over- hees heeft, hoopt zo snel mogelijk over voldoende verklaringen te beschikken. kantoor effnenry Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 Voor uw complete KANTOORINRICHTING Bureau's Stoelen Computermeubelen Printertafels Kenwood's Midi-sets, voor u die alles in één wilt hebben. Een Kenwood set is au tomatisch uw beste keus. Of het nu om een perfecte tuner/versterker gaat, of om een uitnemend cas sette-deck, een fraaie grammofoon of een CD- speler: Kenwood toont u de mooiste kombinatie. Inclusief afstandsbedie ning al vanaf: excl. boxen mm w rrtr-Ai mlllM uuui/civ W OBUi m n /i uriMMii Steenhoffstraat 13a- 15, Soest, telefoon 02155- 12 1 32. Amersfoortse jury kiest voor nieuwe ziekenhuisnaam: Uit de ruim 400 inzendingen die zijn ontvangen als suggestie voor een naam voor de nieuw op te richten stichting die de ziekenhuizen St. Elisabeth en De Lichtenberg zal gaan overkoepelen is door de jury gekozen voor de naam Christelijk Ziekenhuis Eemland. De aan de uitgeschreven prijsvraag ge koppelde prijs van f 1.000,- werd he denmiddag door de heer J.M.G. Bou ten tijdens een feestelijke bijeenkomst uitgereikt aan de inzender van de geko zen naam, T.C. Hilhorst uit Leusden. De jury bestond uit de heren J.l. van Hasselt, voorzitter Raad van Toezicht Ziekenhuis De Lichtenberg, B.P. Stal, voorzitter bestuur St. Elisabeth Zieken huis en J.M.G. Bouten, redacteur Amersfoortse Courant alsmede de di- rektieleden van de beide ziekenhuizen, de heren R.M. Bergsma, Th. J. Hondius, B.T. Sikkens en A. van Sluijs. De door de jury bekroonde naam zal nu aan het bestuur resp. Raad van Toezicht van de beide ziekenhuizen worden voor gelegd. Aan hen is uiteindelijk de beslis sing of de nieuw op te richten stichting ook deze naam zal gaan dragen. De belangrijkste overweging die de jury tot deze nar mkeuze heeft gebracht is de behoefte om het verzorgingsgebied van het toekomstige ziekenhuis in de naam tot uitdrukking te laten komen. Daar naast werd het van belang geacht dat de nieuwe naam gemakkelijk in het gehoor ligt en niet tot afkortingen leidt. Vanwege deze redenen zijn vele aardige namen die een relatie legden met het verleden van (de regio) Amersfoort af gevallen. Uitgaande van de optelsom van de hui dige twee ziekenhuizen vormt de combi natie straks een organisatie met een ca paciteit van 820 (320 500) bedden, een budgettotaal van 130 miljoen gul den en een personeelsbestand van 2200 medewerkers. Met een dergelijke om vang behoort deze ziekenhuiscombina tie tot één van de grote ziekenhuizen in Nederland. De jury acht de gekozen naam ook in dit opzicht passend. Aan de nieuwe stichting, die begin 1989 zal worden opgericht, zal de strategische beleidsbepaling voor de ziekenhuizen worden opgedragen. De beide zieken huizen St. Elisabeth en De Lichtenberg blijven voorlopig als zodanig bestaan. Zij zullen zich in hun beleidsvoering richten naar de door de op te richten stichting vastgestelde beleidslijnen. Het bestuur van het St. Elisabeth Ziekenhuis en de Raad van Toezicht van Ziekenhuis De Lichtenberg zullen worden samen gevoegd in de Raad van Toezicht van de nieuwe stichting. In de komende tijd zul len plannen worden ontwikkeld om de samenwerking nader gestalte te geven. Het uiteindelijke doel van desamenwer king is om op termijn te komen tot nieuwbouw van één ziekenhuis waarin de activiteiten van beide bestaande zie kenhuizen worden ondergebracht. De nieuwe ziekenhuisorganisatie hoopt op deze wijze de zorg aan de bewoners van de regio Eemland op een hoog peil te houden en waar mogelijk te verbeteren. Installatiebedrijf j. corneiisse bv. c I Tel. (02155) 13014-12577 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Elk jaar rond deze tijd wordt door een groot deel van de nederlandse huishoudens de kerstboom in huis ge haald, het groene middelpunt van sfeer en gezellig heid. In de meeste gevallen fungeert de "normale kerstboom", Picea abies of zaailing fijnspar, als sfeer maker. De laatste 5-10 jaar valt echter ook de tendens naar gebruik van alternatieve bomen te bespeuren. De Servische spar bijvoorbeeld maakt ieder jaar een gro ter deel uit van de kerstboomverkoop. Ook de zaailing blauwspar en de dwergspar voor gebruik in de ven sterbank genieten een groeiende belangstelling. Deze week aandacht voor deze "andere" kerstbomen en tips voor het verbeteren van de houdbaarheid van kerstbomen in het algemeen. Servische spar De Servische spar of Picea omorika, afkomstig uit Joe goslavië, wordt steeds meer aangeplant om te worden opgekweekt als kerstspar. De bijzondere kleur, de naalden zijn donkergroen aan de bovenkant en blauwachtig aan de onderzijde, maakt deze spar zo populair; de wat smalle groeiwijze blijkt geen hinder paal te zijn voor de kerstboomfunctie. De servische spar wordt in tegenstelling tot de zaailing fijnspar ei genlijk alleen als kluitboom verhandeld. In de praktijk lijkt de spar ook naderhand in de tuin wat gemakkelij ker aan te slaan. In de tuin groeit de boom vrij smal py- ramidaal op en kan daarom in vrij kleine tuinen wor den aangeplant. Zaailing blauwspar De zaailing blauwspar ofwel Picea pungens dankt zijn groeiende populariteit zowel aan groeiwijze als kleur. De spar heeft doorgaans een mooie evenwichtige ta- kopbouw en de takken zijn bijzonder stevig. Dit laat ste gegeven is voor liefhebbers van echte kaarsen in de boom van groot belang. Van een partij zaailing blauw- sparren kan de kleur variëren van grijsgroen tot opval lend grijsblauw. De laatste kleur is het meest geliefd en daardoor altijd het eerst uitverkocht. Doordat deze sparren gretig aftrek vinden krijgen kwekers de laatste jaren geen kans grote maten te kweken. De grootste exemplaren zijn daarom niet groter dan zo'n 80 a 100 cm. De zaailing blauwspar wordt alleen als kluitboom aangeboden en groeit na een goede verzorging bin nenshuis als tuinspar meestal goed aan. De spar is ech ter vrij gevoelig voor sparreluis, waardoor de boom in het voorjaar vrijwel onherstelbaar kan worden aange tast. Dwergspar Er zijn tal van Picea's in omloop die het predicaat dwergspar kunnen dragen, maar in dit geval doel ik op de kegelvormige Picea glauca "Conica". Het is een echte miniatuur-kerstspar die zich bijzonder goed leent voor het gebruik in de vensterbank of ter decora tie van de kersttafel. De plant wordt alleen als tuin plant gekweekt, waardoor we verzekerd zijn van een goed wortelstelsel. Na een juiste behandeling in huis zal hergroei in de tuin eigenlijk altijd zonder proble men plaats vinden. Verdere alternatieven De 3 alternatieve kerstbomen die hierboven vermeld staan, zijn de meest gebruikte soorten. De mogelijk heden zjn in werkelijkheid haast onbegrensd. Een mooie koreaspar, een echte blauwspar, een edelden of één van de vele soorten pijnbomen zullen het al of niet van kerstversierselen voorzien in onze huiskamer ook prima doen. Dit zijn echter vaak geënte en met zorg speciaal voor de tuin gekweekte bomen, waardoor de prijzen van deze gewassen aanmerkelijk hoger liggen. Verzorgingstips Gekapte bomen Voordat we de boom binnen halen zagen we een klein stukje van de stam af waardoor de boom een verse wond krijgt om vocht -I- kerstboomchrysal op te kunnen nemen. Een geleidelijke overgang van koud naar warm(er) (acclimatiseren) voorkomt vroegtijdige naaldval. Kerstboomstandaard regelmatig bijvullen met wa ter met daarin opgelost kerstboomchrysal. Kluitbomen We plaatsen de boom met kluit en al in een passen de pot of schaal zonder wortels te beschadigen of te verwijderen. We laten de boom zowel bij het naar binnen als naar buiten gaan goed acclimatiseren. De standplaats binnenshuis mag niet te dicht bij een warmtebron gesitueerd zijn. De kluit houden we normaal vochtig. Let op, de verdamping staat op een laag pitje. Een teveel aan water is gauw toegediend. Bij aanplant in de tuin mengen we vooraf een zak goede grond in het plantgat.

Soester Courant | 1988 | | pagina 21