c taal KERSTIDEEËN Soester muziekvereniging P.Y.O. gaat 90-jarig bestaan groots aanpakken Bloemisterij Scholten verbouwt winkel WOENSDAG 14 DECEMBER 1Q««' SOESTER COURANT PAGINA 23 Jubileumprogramma klinkt als een klok S Historie in kort bestek P.Y.O.-gezond en 90 jaar jong! 4> PARKER SCRABBLE Lage score scrabble Auto bekrast Meer ruimte en overzicht voor brede klantenkring Luxe ballpointsets Luxe bureausets Agenda's Kalenders kantoor b. Unicef-wenskaarten voor kinderen Aanrijding onder (dubbele) invloed Clubtentoonstelling van PV De Zwaluw 'DE OUDE MELM" i M £uvV Volgend jaar bestaat P.V.O., de "ei gen" Soester muziekvereniging met de welluidende naam Patientia Vincit Omnia (Geduld overwint alles), haar 90-jarig bestaan. Dat de jubilerende muzikanten dat niet ongemerkt aan Soest voorbij willen laten gaan blijkt uit het ambitieuze activiteitenprogramma dat voor heel 1989 is opgezet en dat - om in stijl te blijven - klinkt als de spreekwoordelijke klok. Een speciale voorbereidingscommissie is al geruime tijd geleden aan de slag ge gaan en heeft een programma op poten gezet dat voorziet in een groot aantal ui teraard vooral muzikale) happenings, waarvoor zonder veel moeite het motto "van feest tot feest" gekozen zou kunnen worden. Elke maand is er in 1989 wel iets te beleven, met uitzondering van au gustus. Het begint op 7 januari al met een offi ciële jubileumreceptie voor genodigden, leden en belangstellenden, uiteraard in het eigen PVO-gebouw aan de Rem- brandtlaan. Daar wordt op 28 januari ook een reünie/feestavond georgani seerd, op 18 februari gevolgd door een speciaal feest voor de jeugdleden. Taptoe Op 4 maart staat het traditionele voor jaarsconcert op het programma, dat het harmonie-orkest van PVO in het Grift- land College zal uitvoeren. De drum band, de showgroepen en het orkest ko men gezamenlijk op de vloer tijdens een show-avond op 22 april en op 29 april is PVO uiteraard present bij de Koningin nedag-viering. Dan staat er zelfs een heuse taptoe op de agenda, waaraan drumbands en korpsen uit de regio zul len meewerken en die eventueel gecom bineerd wordt met de lampionoptocht. Na een dropping/speurtocht voor de jeugd (12 mei) volgt op 19 mei de eerste van een reeks van vijf concerten voor de bewoners van de bejaardencentra in Soest, voorafgegaan door een "ster- tocht" van drumband en showgroepen in de betreffende wijk. Een dergelijk concert vindt ook'plaats op 16 juni, 22 september, 20 oktober en 15 december. Voor de zomer staat een Blaaskapellen- festival genoteerd (27 mei), in Beuken dal, waaraan allerlei kapellen uit de re gio medewerking zullen verlenen en bo vendien een nonstopshow van "Die Ori- ginal Wurmtaler Musikanten", het neus je-van-de-zalm uit Limburg. Muziek-manifestatie Verder werkt PVO uiteraard mee aan de Avondvierdaagse en op 1 juli vindt mo gelijk het muzikale hoogtepunt van het jubileumjaar plaats: een muziek-mani festatie waarvoor alle Soester koren en muziekgezelschappen worden uitgeno digd en waarvoor een speciaal arrange ment zal worden geschreven. Het evene ment zal gaan plaatsvinden in Beuken dal, het enige onderkomen in Soest dat voor een dergelijke groots opgezette manifestatie voldoende ruimte kan bie den. In juli wordt er voor de leden nog een grootse barbecue-party georgani seerd. Na het (oneerbiedig gezegd) "bejaar denconcert" van september volgt op 8 oktober een drumband- en majoretten- festival (regionaal opgezet) op het sport complex aan de Koningsweg, op 20 ok tober weer een concert bij een bejaar dencentrum, op 4 november een solis tenconcours voor de leden in het PVO- gebouw, op 1.8 november de intocht van Sinterklaas en op 25 november een mu zikale happening (waarschijnlijk in Beu kendal) waaraan weer diverse muziek korpsen uit de regio zullen meedoen. In december volgen dan het Sinterklaas feest voor de jeugdleden en het laatste concert bij een bejaardencentrum. 'In de lift' PVO-voorzitter H. Reulen presenteer de het programma afgelopen zaterdag met de trotse instemming'van de voor bereidingscommissie aan de pers. Vol gens hem zit PVO, na een periode waar in het allemaal niet zo gemakkelijk ging, weer duidelijk in de lift. Dat is mede ver oorzaakt door de toevloed van nieuwe P. V. O. -compleet: de harmonie, de drumband, de mini- en majorettes. Wie geeft dit jeugdig gezelschap 90 jaar... (jeugd)leden en het veranderde "ima go". "Vroeger werden we hooguit be schouwd als een veredeld hoempapa orkest, maar dat is gelukkig wel voor bij." PVO beheerst met zijn verschillende groepen ook allerlei muziek-stijlen, van populair tot licht-klassiek en Zuidame rikaans en ondervindt bij de concerten in bijvoorbeeld de Vijverhof een groeiende belangstelling van het publiek. De on derlinge sfeer is uitstekend: "Wij zijn na 90 jaar weer springlevend!" klinkt het. Plezier in de muziek staat voorop. "We doen natuurlijk allemaal ons best, maar de zweep hoeft er niet overheen," aldus Reulen, die voor PVO geen alleen maar-show-toekomst ziet. "Daar is Soest de gemeente niet voor en boven dien moetje dan minstens drie keer per week repeteren. We zijn ook geen con coursjagers meer. Nee, als we het zó houden als het nu is, dan zit het wel goed met PVO." Subsidie Verbaasd is PVO wel over de discussie in de gemeenteraadscommissie Welzijn over de subsidie voor het verwezenlijken van de jubileum-activiteiten. "We lazen in de krant dat daarover gesproken was; we wisten niet dat dat op die manier zou gebeuren," aldus Reulen. Volgens hem is er ook sprake van een misverstand. "Alles bij elkaar gaat het jubileum ons 18.000 gulden kosten, maar we hebben helemaal nog geen concreet bedrag als subsidie aangevraagd. Er staan immers ook inkomsten tegenover, al is dat nu nog moeilijk in te schatten." De door PVO gestarte sponsor-actie loopt overi gens nog niet hard, meldt hij, maar hij heeft er vertrouwen in dat dat straks goed op gang komt. Het bestuur gaat op korte termijn zeker nog eens overleggen met het gemeentebestuur, om alle mis verstanden over de subsidie-aanvraag zo snel mogelijk de wereld uit te helpen. Op 5 januari 1989 is het precies 90 jaar geleden dat de muziekvereniging P. V.O. als vereniging statutair ging be staan. Het idee om in Soest een mu ziekvereniging op te richten is spon taan gekomen tijdens de kroningsfees ten van H.M. Koningin Wilhelmina in 1898. In de Koopmansbeurs (beter be kend als Eemland) werd op een winter avond een bijeenkomst belegd waar de toenmalige burgemeester Mr. CJ.W. van Doelen-Grothe ook aanwezig was. Hier werd het startsein voor het in het leven roepen van een fanfare-muziek korps gegeven. De eerste openlucht-uitvoering werd in de zomer van 1899 gegeven. Toen reeds was de naam voor het korps bekend, voorgesteld door meester Van Eindtho- ven: Patientia Vincit Omnia: Geduld overwint alles. Met vallen en opstaan is er in de jaren die volgden lijn gekomen in de fanfare en onder leiding van diverse dirigenten zijn vele eerste prijzen behaald. In mei 1922 had P.V.O. de top bereikt door in Diemen de eerste prijs te behalen in de afdeling Uitmuntendheid. Dat was ook de ommekeer in het bestaan als fan fare P.V.O. De algemene vergadering van 24 april 1924 kon als startpunt gel den van de Soester Harmonie P.V.O. In de jaren daarna ging het goed met P.V.O., wat uitmondde in een uitnodi ging om in Luzern (Zwitserland) aan een concours deel te nemen. De deelname in Luzern werd met succes bekroond. Tot aan het begin van 1940 (tweede we reldoorlog) heeft P.V.O. met veel ups en downs te maken gehad. In de jaren daar na, tot 1946, waren er weinig aktivitei- ten te melden. Na 1946 is men bezig gegaan om P.V.O. weer gezond te maken en in 1949 werd het idee geboren om P.V.O. te voorzien van uniformen. Gewacht moest worden tot 1954 voordat dit gerealiseerd was. Deze eerste uniformen werden vervaar digd door de Soester kleermaker de heer Buurman. In 1962 kwamen de plannen rond voor een eigen repetitielokaal. Op 14 septem ber 1962 werd het nieuwe gebouw aan de Rembrandtlaan geopend door burge meester baron Bentinck. 70 jaar Bij het 70-jarig bestaan van P.V.O. in 1969 bestond de muziekvereniging uit: de harmonie, een drumband en een jeugdorkest. In de jaren' die volgden werd de vereniging uitgebreid met majo rettes en minirettes. Het ledenaantal groeide en groeide en P.V.O. telde in 1975 ruim 200 leden! In dat jaar ontstond een breuk in de ver eniging, doordat een aantal leden niet meer volgens de verenigingsreglemen ten en -besluiten wilden werken. Dit leidde tot een nieuwe vereniging in Soest: Het Soester Muziek Gezelschap. Vanaf september 1977 is door het be stuur getracht om met veel inzet en het opnieuw benaderen van oud-leden de situatie binnen de vereniging weer sta biel te.krijgen. Dit mondde uit in een za kelijker houding van het bestuur, waar door de financiële situatie vooral verbe terd moest worden. De uniformen wa ren inmiddels meer dan 10 jaar oud en waren aan vervanging toe. P.V.O. ging financieel gezien moeilijke jaren tegemoet, omdat door de achter stand geen reserveringen mogelijk wa ren voor vervanging van kleding of in strumenten. Door de zelfwerkzaamhe den van vele vrouwen werd in 1979- 1980 een nieuw (relatief goedkoop) uni form gemaakt. In 1980 werd in deze uniformen met de gehele vereniging een vierdaagse reis ge maakt naar Bisschofsheim in Duitsland! Gevaar In de beginjaren '80 ontstond vanuit de leden spontaan het idee om een blaaska pel op te richten, die al snel de naam meekreeg van "Eemlander Blaaskapel". Deze kapel zorgde voor de nodige finan ciële ruimte, maar niet voldoende om de financiële nood van P.V.O. te leningen. Tot 1986 zag P.V.O. het water tot aan de lippen stijgen en kwam het bestaan van P.V.O. in gevaar als er geen hulp werd geboden. Nadat de vereniging in 1986 bij de ge meente de noodklok had geluid en ken baar werd gemaakt dat het bestaan van de vereniging in gevaar kwam, werd niet alleen P.V.O. maar ook de andere nood lijdende verenigingen uitgenodigd voor een aantal besprekingen met de ge meente Soest. Deze besprekingen leid den tot het toekennen van een eenmali ge financiële injectie van f 15.000,- in het jaar 1987. Tegelijkertijd werd in 1987 begonnen met vernieuwing van instrumenten en uniformen, wat nu, een aantal weken vóór het 90-jarig bestaan van P.V.O. voor 80% is voltooid. Door een samenwerkingsverband aan te gaan met Odeon uit Soesterberg en het Soester Muziek Gezelschap (want sa men ben je sterk) is door de gemeente Soest een extra budget beschikbaar ge steld voor de aanschaf van nieuwe mu ziekinstrumenten. Hierdoor kan een ge leidelijke vervanging van instrumenten verwezenlijkt worden. Vertrouwen P.V.O. ziet de toekomst inmiddels vol vertrouwen tegemoet. Als een gezonde vereniging gaat ze het jubileumjaar 1989 in. Met een ledental van 115 leden, waarvan ongeveer 70% jeugd is, mag een vereniging niet klagen! De vereni ging wordt begeleid door een goed ge motiveerd bestuur van 11 enthousiaste leden: 5 dames en 6 heren! Daarnaast staat er een groot aantal - onontbeerlij- ke-vrijwilligers/sters klaar om de ver eniging bij te staan. Door de beperkte plaatsingsmogelijkhe den bij de Amersfoortse Muziekschool worden leerlingen van de harmonie op geleid door eigen muzikanten, die daar nog eens extra vrije tijd insteken. Verder beschikt P.V.O. over vijf medewerkers die de leiding hebben bij de diverse groe pen. Bestuur, vrijwilligers en medewerkers zorgen ervoor dat P.V.O. een gezond kloppend hart heeft. Tel daarbij het en thousiasme en de inzet van de 115 leden en Soest beschikt over een fijne vereni ging die haar bestaansrecht bewezen heeft en nog steeds bewijst. Met andere woorden: Muziekvereniging P.V.O. is een gezonde en fijne vereniging om lid van te zijn. Parker Classic Matte Black Rollerball. Edelstalen rollerball voorzien *an een matzwarte epoxylaag en goldplated clip. In luve doosje. Onze speciale prijs: Parker Classic Sieel GT-sei ip. In luve Pf2f\ tijdelijk IÖU,-. Edelstalen ballpen en bijpassend C,5 mm vulpot lood met goldplated clip. bi luxe ns* r\ doosje. Onze speciale prijs: tijdelijk I Uv^". Parker Classic Steel Ct-set. Edelstalen ballpen en vulpen oorzien van een verchroomde clip. In luve doosje. ns> r\ Onze speciale prijs: tijdelijk 1 kantoor efficiency Steenhoffstraat 13 - Soest - Tel. 02155-10115 Nieuwstraat 29 - Baam - Tel. 02154-12301 De tiende competitieronde werd geken merkt door een grotere opkomst dan de avonden ervoor. De griep is kennelijk wat afgezwakt. Echt hoge score waren dit keer echter zeldzaam. Slechts Anne ke Tak, Tineke van Egdom en Joop van Zijtveld wisten meer dan 500 punten bij een te sprokkelen. Aan de andere kant was er voor een drietal mensen uit de top een grote tegenvaller weggelegd. Trudy Danvers, Riet de Groot en Annie Jans sen speelden ver onder hun vermogen. De overige deelnemers deden min of meer hun plicht, hoewel mevrouw Van der Werff uithaalde met ruim 400 pun ten. Een compliment waard. De uitslagen van de tiende ronde: Anne ke Tak - Peggy Olijslager 597-493. Mw. Gerth - Hans Danvers 428-433. Wil Bouman - Thea van de Berg 449-401. Jan Leijendekker - Dick Koblens 444- 330. Joop van Zijtveld - Riet Rabelink 505-417. Jan Danvers - Annie Janssen 497-347. Willemien Witkamp - Anne Nuijsink 474-433. Trudy Danvers - Mw. van der Werff 273-405. Mick Leijen dekker - Tineke van Egdom 414-515. Riet de Groot - Truus van der Veer 356- 433. De prijs van de weëk was deze keer in de tweede ronde voor Tineke van Egdom, die het klaar speelde om het dichtst bij het getal 355 te eindigen. Dit leverde haar een boekenbon op. De eerstvolgen de speelavond is aanstaande donderdag om half acht in Dienstencentrum Hons- bergen. De deelname kost f 2,50 per persoon. Een onbekende dader heeft vrijdagmid dag vernielingen aangebracht aan een auto die aan het Van Maarenplein ge parkeerd stond. De motorkap was met een scherp voorwerp bekrast. De eige naar deed aangifte bij de poltiie. Bloemisterij Scholten aan de Middel- wijkstraat heeft onlangs de winkel ver bouwd. Het gevolg daarvan is dat de klanten van Janna en Mijndert Schol ten niet alleen meer ruimte, maar ook een beter overzicht hebben. De grote plantenkas is onveranderd gebleven. De verbouwing, die drie dagen in beslag nam, heeft de winkel een ander aanzicht gegeven. De vergrote toonbank is ver huisd naar de achterkant en heeft nu twee kassa's. Bovendien is een aparte toonbank ingericht waar (gemengde) boeketten kunnen worden klaarge maakt. De mensen mogen desgewenst hun eigen boeketten samenstellen. "Daar hebben we gelukkig nu de ruimte voor," zegt Mijndert Scholten tevreden. "Vooral met de kerstkransjes, de kerst stukjes en dergelijke kunnen we de grote drukte sneller afwerken. Dat is prettig voor de klanten." In de winkel aan de Middelwijkstraat staat een bloementribune met een lengte van bijna tien meter. Het uitgebreide as sortiment bloemen, het aardewerk en de bloemstukjes staan overzichtelijk opge steld en maakt de k~uze een stuk gemak kelijker. "We kunnen nu veel meer snijblomen kwijt. Die gaan we elke dag op de veilin- Foto: Goos van der Wilt. gen in Aalsmeer en Vleuten halen. We gaan met opzet naar twee veilingen, om dat het assortiment per veiling verschilt. We kunnen ons eigen assortiment dan groter en afwisselender houden. Bloemisterij Scholten heeft de winkel verbouwd en van een ander kleurtje voorzien in het voordeel van de klant. Buiten de uitstekende kwaliteit ook een goede service bieden is namelijk het pa rool van de bloemisterij. En datzelfde geldt uiteraard voor de filialen Jasmijn en Fleurida in Soest-Zuid. Want niet al leen bloemen, maar ook Janna en Mijn dert Scholten houden van mensen. effióencv Steenhoffstraat 13, Soest Tel. 02155 - 1 20 15 De Unicef-wenskaarten zijn weer ver krijgbaar op zeven adressen in Soest. De opbrengst van de kaartenverkoop is bestemd voor kinderen in landen, die hulp nodig hebben. De verkoop van één kaart kan al vol doende zijn om vijf kinderen gezond te houden door vaccinatie of het voorko men van uitdroging. Gezonde kinderen kunnen hun ouders meer zekerheid ge ven voor hun oude dag. Gebleken is dat het geboortecijfer daalt in landen waar het sterftecijfer dat ook doet. De miljoenen kinderen, die gebrek hebben aan voedsel, medicijnen, schoon water en dergelijke, hebben dringend hulp nodig. Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, zet zich voor die kinderen in. 111 i^uj omiu uaar- voor de Vredesprijs toegekend. Door maandelijks 15 gulden over te ma ken op de girorrekening van Unicef Den Haag (7515) kan men kinderen in de Derde Wereld een goede toekomst bie den. Deze adoptie-actie van Unicef heet 'Kans voor een kind.' De verkoopadressen van de wenskaar ten zijn: A. Weitzel, Van Straelenlaan 44, tel. 16182; De Ster Mode, Van Weedestraat 5a, Wortmann Mode, Burgemeester Grothestraat 7L. Blok, Erikaweg 4, tel. 21572; Gezondheidscentrum De Bun deling, Schoutenkampweg 4; Restau rant De Soester Duinen en de Unicef- winkel aan de Lange Brinkweg 62. Op de Groen van Prinstererstraat deed zich in de nacht van vrijdag op zaterdag een aanrijding voor, waarbij beide be stuurders onder invloed van alcohol ble ken te zijn. Omstreeks 02.00 uur kwa men de auto's, resp. bestuurd door een 26-jarige inwoner van Stroe en een 22- jarige Soester, met elkaar in onzachte aanraking. De eerste auto gleed na de botsing door en belandde tegen een muurtje. Beide bestuurders moesten de blaastest afleggen en kregen een proces verbaal. De postduivenvereniging De Zwaluw houdt op zaterdag 17 en zondag 18 de cember de jaarlijkse clubtentoonstel ling. Dat gebeurt, zoals altijd, in het dui- venzaaltje aan de Schrikslaan, dat mo menteel alleen vanaf de Beetzlaan is te bereiken. De expositie van de duiven, waaronder de besten uit Midden-Nederland, wordt zaterdag geopend om 20.00 uur. De dag erna is de tentoonstelling te bezichtigen van 10.30 tot 17.00 uur. Aan de Grote Melmweg gelegen bakstenen langhuisboerderij mei kruk onder rie ten zadeldak uit XlXd In oorsprong XV1I-XVII! met bakstenen veeschuur onder pannen en rieten schilddak en met houten schaapskooi (zie Monumentaal 38). Markant gelegen complex aan de Eem. De relatie met de omgeving is redelijk gaaf. Architectuurhistorische waarde vanwege het bouwtype en vanwege de gaafheid van de hoofdvorm en de detaillering. Van grote historische waarde voor de nederzet tingsgeschiedenis als voormalige overslag- en veerplaats, en als onderdeel van de historische agrarische bebouwing. Het achterhuis van het middenlangsdeeltype heeft lage flanken en een lagere dak voet en betonnen stalvensters. In de linkerflank twee mestdeuren. Achtergevel met baarden onder korfboog, een mestdeur links, twee betonnen zijlichten en een dito zolderlicht. De bovenzijde van de achtergevel is gepleisterd. Terwijl in het voorhuis de poes je zinnen streelt spinnend óp schoot dansen de muizen als woorden in het achterhuis spottend met de dood. J.V.

Soester Courant | 1988 | | pagina 23