Wijkgericht experiment op de goede weg De drie van De Bundeling Gezondheidscentrum De Bundelingviert lustrum Stichting en 'DE BUNDELING' een twee-eenheid Wijkverpleegkundigen in de thuiszorg Martine v.d. Kaa, goed voor 12 wekelijkse Bundeling uren Astrid, Karin en Marian zijn er ook voor U Maatschappelijk werk, belangrijke pijler van 'De Bundeling' PAGINA 24 WOENSDAG 14 DECEMRFR 1988 SOESTER COURANT PAGINA 25 Scholier Dit is ook de Bundeling Wat is nou vijfjaar? Niets, althans niet veel. In beeldspraak een kleuter die heeft leren lopen, vaste grond onder de voeten kreeg en de wereld verder gaat verken nen. Een vergelijking die echter niet van toepassing is op het in januari '89 vijfjaar bestaande Gezondheidscentrum "De Bundeling", gelegen aan de Schoutenkainp- weg in Soest-Zuid. Dit zeer professioneel gerunde instituut groeide binnen de kortstmogelijke tijd uit tot een wijkgericht (Soest-Zuid) Gezondheidscentrum met alles er op en er aan. Ter gelegenheid van de viering van het a.s. lustrum, op 25 ja nuari '89, zullen wij op deze pagina terugblikken op hetgeen er aan vooraf ging, de balans opmaken van wat er tussen toen en nu tot stand kwam, en wensen kenbaar maken met het oog op de nabije toekomst. Een broodje gezondheid, gereserveerd door allen die bij "De Bundeling" werkzaam zijn en deze vertegenwoordigen. MÖVENPiCK NKOPER/J SOESTDIJK De Kruisvereniging Soest is met grote nadruk bij het werk van "DE BUNDE LING" betrokken. Wijkverpleegkundi gen Irma Janssen, Marina van Alphen, Jolanda Stal en wijk-ziekenverzorgende Tineke Bijenhof zijn de representanten. Irma Janssen en Jolanda Stal zijn in deze kolom de woordvoersters. Beiden be schikken over een langdurige verpleeg kundige ervaring en leveren daarvan met hun collega 's, weer of geen weer, dage lijks de bewijzen. Bijvoorbeeld het ver binden van wonden, verzorging van piepjong tot stokoud, bijdragen leveren tijdens voorlichtingsavonden, het maakt met nog veel meer (o.a. consultatiebu reau) deel uit van hun werkzaamheden. Dat daarbij meer dan zakelijke banden met patiënten ontstaan laat zich raden. Irma Janssen: "De mensen raken aan je gehecht. Krijgen ze eens met een ander te maken dan ervaren ze dat toch als iets wezenlijks anders, terwijl de behande ling of hulp ver lenig dezelfde is. Jolanda Stal: "Welbeschouwd krijg je met de patiënten in de thuiszorg een wat persoonlijke relatie. Veel wordt er aan je toevertrouwd, het beste bewijs dat men zich geen nummer voelt.De wijkver pleegkundigen en de wijk-ziekenver- zorgde Tineke funktioneren zelfstandig. Het werk komt mede via de artsen van DE BUNDELING binnen, terwijl ook werkgever Kruisvereniging Soest direct te bereiken is als mensen om wijkver pleegkundige hulp verlegen zitten. "DE BUNDELING" zien de vier helemaal zitten. Irma Janssen: "Hetgeeft een bete re zorgverlening. De mens wordt in zijn totaliteit benaderd, doordat de verschil lende hulpverleners deze zorg op elkaar Thuiszorg in beeld. afstemmen. Onze werkzaamheden be perken zich tot Soest-Zuid, maarniet ie dere patiënt heeft een arts van DE BUN DELING. Jammer, want direct overleg met artsen buiten "DE BUNDELING" is minder gestructureerd en kost daar door meer tijd. Binnen "DE BUNDE LING" is dat allemaal meer gestroom lijnd.". Wat Irma, Jolanda, Marina en Tineke betreft zijn "DE BUNDELING" - patiënten aan het beste adres. tekst en foto's Jan Leijendekker -1 79 93 betref- >EST aan zijn vorm. 'et lekkere dotjes mi|s. Chips met tn als laatste een sleWalnuts 1 feest van uw verrassende :k Symphony bij: Aan de totstandkoming van "DE BUN DELING" zijn nogal wat papieren han delingen vooraf gegaan. Afzenders: De aktieve stuurgroep die het voortouw nam, de artsen als initiatiefnemers. Gea dresseerden: Ziekenfondsen - Kruisver eniging - Maatschappelijk Werk - Ge meente, en wat "DE BUNDELING" betreft om in een gouden lijstje te plaat sen, het ministerie van W.V.C. Om te kunnen voldoen aan de eisen die W.V.C. stelde in relatie tot het verstrek ken van subsidie aan samenwerkings verbanden in de le lijns gezondheids zorg, moest een rechtspersoonlijk bezit tend lichaam in het leven geroepen wor den; een stichting. In mei '86 kon het tableau de la troupe van deze stichting aan de Soester Ge meenschap worden voorgesteld. Dat waren de dames J.M. Banki, A. Knol, M.C.P. Walter en de heren A.F. Cremer en J.P. Stam, die na korte tijd werd opgevolgd door J.P. van Poppelen. Daarvan is de rolverdeling in het dage lijks bestuur: mevr. M.C.P. Walter voor zitter, de heer A.F. Cremer secretaris, de heer J.R. van Poppelen penningmeester. Als geheugensteuntje de navolgende in formatie. Voorzitter Hilde Walter (huis vrouw) kreeg vooral bekendheid als wethouder in Soest. Ze nam als raadslid deze taak destijds over van de legendari sche Soester agrariër A.P. Hilhorst. Naast haar werkzaamheden binnen de stichting heeft ze een aandeel in de ge meentelijke commissie ouderenbeleid, het bestuur van Mariënburg en enkele andere commissies. Secretaris André Cremer was in zijn arbeidzame jaren meer op het particuliere bedrijfsleven gericht. AVIA-Nederland bewaart aan hem de beste herinneringen als PR-Man en direktie-adviseur. De uit Nederlands - Indië afkomstige AndTé Cremer is naast zijn werk als secretaris van de stichting ook nu nog aktief als adviseur bij een aantal 'oliebedrijven. Jan van Poppelen, "de minister van Financiën", in de meest positieve zin het schaap met meer dan vier poten. Evenals Hilde Walter werkzaam in de gemeentelijke commissie ouderenbeleid, voor zijn pensionering bedrijfsrtakdeskundige, met als specialiteit landbouweconomie. Bijna een mensenleeftijd voorzitter van het bestuur van de RABO-bank, een zelfde tijd vooraanstaand lid van de CDA-fractie Soest, waarvan een groot aantal jaren als fractie-voorzitter. In een grijs verleden deel uitmakend van een vermaarde Raad van Elf. Hanne Banki (huisvrouw) is werkzaam geweest als maatschappelijk werkende bij o.a. club- en buurthuiswerk. Is momenteel werk zaam als consulente bij een welzijnsor ganisatie voor Surinamers. Aartje Knol (huisvrouw), is verpleegster en als zoda nig werkzaam geweest in diverse zieken huizen, waaronder jarenlang in Zonne gloren. Momenteel werkt zij bij de stich ting Thuis-dialyse in Utrecht. Wat wa ren hun beweegredenen om voor de zo veelste keer in hun leven de samenleving verder en beter op weg te helpen? Hilde Walter: "Ter voorkoming van ieder mis verstand, dit stichtingbestuur is geen kwartiermaker geweest. Wij kwamen pas in beeld na de opening van "DE BUNDELING". Mijn belangstelling voor dit werk is veroorzaakt door het feit dat ik enige jaren in een hulpverlenings situatie heb gezeten waarbij ik merkte dat er toch wel een gat zit tussen de ge wone behoeften van mensen aan thuis zorg en wat er geboden werd. Ik zag in een gezondheidscentrum, waarin mensen van verschillende disci plines zitten, een aanzet voor een ande re, betere uitkomst. Bestuurlijk beschik over enige ervaring. Vandaar. Jan van Poppelen: "Wat mij aansprak en nog steeds aanspreekt is het directe samen werkingsverband van drie artsen met wijkverpleging en maatschappelijke dienst. Voeg daaraan toe de doelstelling van het wijkgericht werken en veel van mijn interesse is verklaard." André Cre mer: "Het was dokter Rupert die mij met dit werk in kennis bracht. De inzet van betrokkenen, het enthousiasme van ie dereen spraken mij aan. Daarvoor stel ik graag wat vrije tijd beschikbaar." Hanne Banki stemde in met een functie bij "DE BUNDELING", omdat zij de relatie tussen gezondheid en maatschappelijk functioneren heel belangrijk vindt. Ook als patiënte is zij geïnteresseerd in een optimale zorg en begeleiding van het ge zondheidscentrum. Behalve naar de sa menwerking in de le lijn, gaat de belang stelling van Aartje Knol ook uit naar een samenwerking tussen de le en 2e lijns zorg. In "DE BUNDELING" hoopt zij daar aan te kunnen bijdragen. Men zou kunnen veronderstellen dat deze aspecten door de diciplines en het stichtingsbestuur verschillend zouden kunnen worden bezien. Hilde Walter reageert daarop even openhartig als dui delijk. "Het geheel", stelt zij, "is een sa menspel waarbij ieder zijn eigen verant woordelijkheden heeft. De Bundeling is bovendien sterk afhankelijk van het aan tal medewerkers wat door de belangrijk ste participanten (Kruisvereniging en Maatschappelijke Dienstverlening) ter beschikking kan worden gesteld. De doelstellingen die zijn vastgelegd in de stichtingsacte en die wij allen onder schrijven, binden ons. Desondanks kon den wij ons goed voorstellen dat men in aanvang moest wennen om met (in me disch en vaktechnisch opzicht) buiten staanders, want dat zijn we, te moeten samenwerken. den gevestigd. Zomers was 't er de Saha ra, in de winter Alaska." Op vrijdag 27 januari '84 kwam aan deze kommer een kwel en definitief einde. Die gedenkwaardige dag de officiële opening, een dag later gevolgd door een "Open middag". Het project oogstte waardering en bewondering van de hon derden belangstellenden. Begrijpelijk, want in relatief weinig tijd was binnen het Gezondheidscentrum veel tot stand gekomen. Binnen de muren van De Bundeling be schikken de drie artsen ieder over een ei gen spreekkamer en een gezamenlijke behandelkamer/laboratorium. De ad ministratie is geautomatiseerd en dus maakt ook de computer deel uit van de inventaris, evenals video en dia-appara- tuur waarmee voorlichting in woord en beeld plaatsvindt. Voor de bezoekers is er een royale, van daglicht voorziene wachtruimte, Daarin een speelhoek voor het kleine grut, veel lektuur, een orenstrelend achtergrond muziekje en regelmatig exposities van tekeningen en schilderijen aangeleverd door "DE BUNDELING'-patiënten. De doktersassistenten beschikken over een eigen administratieve ruimte, en er is een pantry voor lunchpauzes. "Grootste aandeelhouder", de Kruisvereniging Soest, heeft in dit Gezondheidscentrum de beschikking over een administratieve ruimte, een spreek- en behandelkamer (consultatiebureau), terwijl ook voor het Maatschappelijk Werk royaal ruimte aanwezig is. Buiten, hoek Schouten- kamweg/Buntweg, parkeerruimte voor twee-en vierwielers. De vraag hoe men, Paul Rupert, Peter Krijger en Pieter Mout (laatstgenoemde is de opvolger van Wouter Klop) na vijf jaar aankijkt tegen de nieuwe aanpak krijgt wegens absentie van Pieter Mout een tweestem mige reactie. "We zouden", zo luidt het eenstemmige oordeel van de woordvoerders, "niets anders meer willen. Het geeft een extra dimensie aan het funktioneren als huis arts. Er is gezamenlijk meer deskundig heid in huis. Je maakt er vol vertrouwen gebruik van, je wisselt kennis en ervaring gemakkelijker uit. Het werkt zoals we ons dat destijds hebben voorgesteld." Hoewel een aantal Soester huisartsen het Gezondheidscentrum vanuit hun so listische werkwijze in eerste instantie als een mogelijke bedreiging zag, lijkt een acceptatie ervan na vijf jaar gerealiseerd. Peter Krijger daarover: "Vooral omdat met de andere collega's vooraf afspra ken gemaakt zijn, waarbij het streven naar 3 modale praktijke centraal stond. De omvang van de praktijken is stabiel De drie van De Bundeling en hun assis tentes. gebleven. Rupert en ik zitten wat het aantal patiënten betreft aan ons maxi mum, alleen Pieter Mout heeft nog enige ruimte. Paul en ik nemen dan ook geen nieuwe patiënten meer aan, tenzij het mensen zijn die introuwen, geboorten, of patiënten die eerder bij ons zijn ge weest. Wij ervaren het als positief dat er steeds meer collega's in Soest voordelen zien in vormen van samenwerking met ons. Er blijven natuurlijk altijd collega's over die solistisch in hart en nieren zijn." Waarmee gezegd wil zijn dat bij Soester medici het begrip vrijheid/blijheid hoog in het vaandel staat. De conclusie dat in vijfjaar "DE BUN DELING" alles werd bereikt wat de ini tiatiefnemers voor ogen stond is een voorbarige. Opnieuw een eenstemmig geluid t.a.v. verlangens en wensen voor de nabije toekomst. Krijger en Rupert: "Er moet meer tijd beschikbaar komen om patiënten in het ziekenhuis te bezoe ken. Het Maatschappelijk werk dient wat het aantal beschikbare uren in Soest-Zuid betreft in een ruimer jasje te komen zitten. Meer mogelijkheden voor thuis- en nazorg. Den Haag moet nu eens duidelijke uitspraken gaan doen over de definitieve konsekwenties van het plan Dekker." Naast een medische funktie ontplooit "De Bundeling" ook op ander terrein spraakmakende aktiviteiten. Zo wordt de royale, zonnige wachtruim te benut als expositieruimte. Eigen werkstukken van patiënten, zoals schilderijen, tekeningen en borduur werk zijn er regelmatig te bewonde ren. Voorlichting, al of niet met een preventief karakter, vindt ook binnen "De Bundeling" plaats. "Hoe kom ik van het roken af?", "Problemen rond alcohol", "Dementie", "Alternatieve Geneeswijze", "Sport en Blessures", het waren en zijn onderwerpen die tijdens voorlichtingsavonden ter sprake kwamen en ook in de toe komst regelmatig de agenda zullen vullen. Opvallende belangstelling ook voor cursussen, o.a. "Verzorging van zie ken thuis". "De Bundeling", een op maat gesneden gezondheidscentrum, voor ziekenfonds en particulier ver zekerden, woonachtig in Soest-Zuid. Karin de Hader, Marian ter Klei en Astrid Versteeg; De visitekaartjes van "DE BUNDELING". Ze zijn de assis tentes van de drie dienstdoende artsen. Vraagbakens tijdens spitsuren en in minder drukke tijden. Uiteraard ver schillend van karakter, eenstemmig in hun vriendelijke en voorkomende bena dering van patiënten die zich bij de balie melden. Voor een wachtend patiënten- publiek dikwijls onzichtbaar aanwezig. Werkend aan de administratie, of het as sistente zijn gestalte gevend met griep in jecties of HB-tjes prikkend. Met haar collega's voelt Marian ten Klei zich om deze funktie als een vis in het water. "Leuk werk", luidt haar diagnose. "Een fijn team dat met allerlei slag mensen te maken krijgt. Jong, oud, aardig, soms ook wel kort aangebonden. De laatste categorie is gelukkig een zeldzaamheid. Wie hier komt merkt dat ziekenfonds en particuliere patiënten door ons op de zelfde wijze worden benaderd. Dat men sen zich in DE BUNDELING geen nummer voelen blijkt uit vele reacties. Vakantie en Kerstkaarten zijn daarvoor de bewijzen. En het gebeurt ook wel eens dat patiënten zo maar een doosje bonbons, een flesje wijn of iets anders kwijt willen. Mensen, we zouden niet zonder ze kunnen en willen." Maatschappelijk werk en een Gezond heidscentrum hebben niet iets, maar al les met elkaar te maken. Ingrid Hente- naar kent het vak maatschappelijk werk van binnen en buiten. Na tien jaar werk zaam te zijn geweest als school maat schappelijk werkster, maakt ze sinds 1 januari '86 deel uit van de "De Bunde ling"-formatie en werd daarmee de op volgster van Jelleke Hartema. Ingrid Hentenaar, door Centrum Maatschap pelijke Dienstverlening in deze funktie gedetacheerd voor cliënten in Soest.- Zuids. Over de overstap die ze maakte vertelt ze: Ik wilde wat kleinschaliger werk, en dat kan hier. Er is veel en intensief over leg. De onderlinge sfeer is goedje kunt het bij wijze van spreken proeven." Aan cliënten geen gebrek. Ze melden zich tijdens de spreekuren in de Burge meester Grothestraat en weten in steeds ruimere mate hun toeverlaat ook in DE BUNDELING te vinden. Men komt uit eigen initiatief, of artsen c.q. de wijkver pleegkundigen verlagen in voorberei dende gesprekken de soms nog altijd ho ge drempel. Completer qua samenspel kan het niet. Mensen die een beroep doen op vak- vrouwe Ingrid zijn niet in een specifiek hokje te stoppen. ZO er een top-tien zou zijn van de meest voorkomende proble matiek, dan scoren relatie-problemen met de partner, ex-echtgenoot en kinde ren daarop zeer hoog. Vrouwen die In grid consulteren vormen een meerder heid. Niet vreemd overigens. Verwer kingsprocessen m.b.t. een situatie die is ontstaan nadat de kinderen zijn uitge vlogen spelen daarbij soms een rol. Dik wijls ook aan de orde de onmacht van vrouwen die in vroeger tijden de kansen niet kregen om met meer bagage dan een lagere schoolopleiding zich in de tegen woordige maatschappij te handhaven. Geïsoleerde mensen die zich in vele ge vallen niet ten onrechte ondergewaar deerd voelen. Fysieke klachten en de psychische gesteldheid van deze mensen blijken in vele gevallen dan broertje en zusje te zijn. Ingrid Hentenaar is allerminst de won- derdoenster van Soest. "Waar ik mee bezig ben", vertelt ze, "is een vak. Luis teren naar mensen is mijn eerste taak, om vervolgens samen, en ook in overleg met het team, wegen te wijzen die per spectief kunnen bieden. Stress, span ningsvelden dus, proberen weg te ne men, te verminderen. Niet gemakkelijk, want de moderne maatschappij is aller minst afgestemd op mensen die afhan kelijk zijn. Desondanks bereiken we re sultaten. Ik vind het opvallend dat steeds meer jongeren een beroep op ons gaan doen. Fijn dat we dit vertrouwen krijgen, tege lijkertijd een duidelijk signaal dat wel vaart en welzijn verschillende zaken zijn." Ingrid Hentenaar verdeelt haar werk zaamheden tussen de kantoren in de Burgemeester Grothestraat en "DE BUNDELING". Dertig uur per week, waarvan twintig in "DE BUNDE LING". Gelet op degenen die een be roep op haar doen zou 't laatste best iets je meer mogen worden in de toekomst. In het begin was het heel duidelijk aftas ten welke rol voor ons was gereserveerd. Men, zonder uitzondering, had immers tot vóór onze komst sinds het bestaan van De Bundeling alles zelf geregeld. Er is tijd voor nodig geweest alvorens men ook zaken voor wat betreft stimuleren en coördineren aan ons toevertrouwde. "Gelukkig is nu het stadium bereikt dat men ons niet als pottekijkers be schouwt", vult Jan van Poppelen aan: "Standpunten worden uitgewisseld, al of niet overgenomen, kortom er wordt door alle partijen naar elkaar geluisterd. Nu en in de toekomst staat wijkgericht bezig zijn in alles voorop". Over dit laat ste zegt André Cremer: "Geen eenvou dige zaak om centra zoals De Bundeling ook elders in Soest van de grond te krij gen. Zal toch nodig zijn. De overheid be zuinigt en alle krachten zullen gebun deld moeten worden om economisch en doelgericht te kunnen werken, zulks me de in het belang van artsen en patiën ten". Jan v. Poppelen: "Wij hebben wat De Bundeling betreft een voortrekkersrol. Dit gezondheidscentrum zou elders in Soest toch navolging moeten vinden." Hoewel 5 december al weer achter ons ligt is wat "DE BUNDELING" betreft het verlanglijstje nog niet geheel afge werkt. Hilde Walter: "DE BUNDE LING als gezondheidscentrum zou nog meer voor de gemeenschap Soest-Zuid kunnen gaan leven. De bewoners van deze wijk moeten naast het gevoel ook de zekerheid krijgen dat bij ons de medi sche maatschappelijke hulp en preventie onlosmakelijk aan elkaar gekoppeld zijn. "Jan van Poppelen": Van de bevol king van Soest-Zuid een grotere respons krijgen op wat ons, met iedereen van DE BUNDELING, voor ogen staat. "An dré Cremer: "Je zou bijvoorbeeld voor zichtig eens kunnen denken aan een pa- tiëntenraad. Een groot deel van de Soes ter bevolking is bejaard. Er ontstaat een steeds groter wordende vraag naar hulp en begeleiding. Voor deze bevolkings groep zouden we in de toekomst mis schien meer kunnen doen." Het voltallige bestuur van stichting "De Bundeling". Plannen maken, ze gestalte geven en ze uitvoeren; het zijn drie aparte hoofd stukken in De Bundeling - historie. De Soester huisartsen Peter Krijger en Paul Rupert waren het die aan het eind van de zeventiger jaren met het eerste hoofd stuk begonnen. Medici met verschillen de "Winkeltjes". Krijger geassocieerd met de roemruchte (inmiddels gepen sioneerde) huisarts Kip. Rupert, zoon van de al even legendarische "oude dok ter Rupert" (overleden in 1977) prakti serend zonder maatje. "We waren", vertelt Peter Krijger, "in die tijd ieder nogal solistisch bezig. Zeer arbeidsintensief, met voor ons gevoel te weinig rendement. Hoe het niet moest wisten we van elkaar, hoe het zou moe ten worden, de haalbare ideale situatie dus, zijn we met veel brainstormen gaan invullen. De zaak kwam in een stroom versnelling nadat collega Rip als huisarts ophield. Eerst conclusie: We maken van twee praktijken drie. In het belang van de pa tiënten, meer tijd en aandacht. In het be lang van ons, meer rendement en ar beidsvreugde. In Wouter Klop, inmid dels als Inspecteur v.d. Volksgezond heid naar Zeist vertrokken, hadden we een uitstekende nieuwe collega gevon den. "Een nogal ingrijpende beslissing die Paul Rupert nader toelicht. "Het kwam", zegt hij," tot stand nadat we de noodzaak en haalbaarheid om met z'n drieën vanuit één gebouw te gaan werken hadden onderzocht en getoetst. Vrij snel is toen gekozen voor de optie van een Gezondheidscentrum. Direct daarbij betrokkenen als Kruisvereni ging, Stichting Centrum Maatschappe lijke Dienstverlening Ziekenfondsen e.a. reageerden positief. De bal was aan het rollen gebracht. Vanuit twee locaties is de nieuwe maat schap in aanvang van start gegaan. Het betekende dagelijks pendelen tussen de Soesterbergsestraat en de Foekenlaan, tot de dag dat in een houten noodge bouw drie praktijkruimten konden wor- Ook in de rol die Martine v.d. Kaa bij DE BUNDELING vervult speelt de Stichting Centrum Maatschappelijke Dienstverlening een rol. Gedetacheerd door de CMD voor twaalf werkuren per week binnen "DE BUNDELING". Afwisselend werk, dat wel. Enerzijds funktioneren naar de bevolking van Soest-Zuid toe, anderzijds verzorging van de administratie in het samenwer kingsverband tussen de stichting en de disciplines van "DE BUNDELING". Het zegje van Martine v.d. Kaa: "Vanuit de samenwerking organiseren wij aller lei zaken. Er verschijnt een 3-maande- lijks bulletin, er zijn voorlichtingsavon den, er vinden in de wachtruimte exposi tie plaats. De meeste administratie en contacten aan deze en nog andere zaken verbonden komen voor mijn rekening. Daarnaast veel bezigheden die gekop peld zijn aan commissiewerk binnen de verschillende disciplines. Ook de admi nistratieve kant telt twee poten: De een naar het team, de ander naar het stich tingsbestuur. Wat het team betreft is dat de postbehandeling, archiveren, notule ren, contactpersoon zijn. Dezelfde werkzaamheden in relatie tot het werk van het stichtingsbestuur. Martine v.d. Kaa, attent en alert, sinds 1986 met veel inzet en enthousiasme be trokken rond hetgeen zich bij "DE BUN DELING" afspeelt. Een doordouwer die, wat de medische en maatschappelij ke zorg in Soest-Zuid betreft, de mens heid zou willen wakker schudden. "De reacties die wij ontvangen zijn posi tief en stimulerend. Er moeten er echter meer komen. Menden moeien beseffen dat ze het recht hebben suggesties aan te dragen. Het gaat omm gezondheid. Waarmee kun je nu beter leven?" Martine v.d. Kaa, PR-uitgave van DE BUNDELING voor slechts twaalf uur per week. Ook voor haar geldt: Mag het in de toekomst ietsje meer zijn. Martine v.d. Kaa: "Mag het ietsje meer zijn..."

Soester Courant | 1988 | | pagina 25