KORTE DUINEN f75.- fïlidPub elefax Perfecte voor 2799,' UOD G7"/0n De Soester Duinen jÉ SILVER STAR VIDEO Film van de week computer/ A Beide Kerstdagen VIDEO TOP 10 Spullenhulp viert 15-jarig bestaan: 'Protesteren blijft lastig' .eerst evet ever 'midpubber! Soest 50 jaar geleden 16 december 1938 WOENSDAG 14 DECEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 5 vraagt uw aandacht; voor Zondag 18 december, 19.30 uur: Volkskerstzang in Julianakerk Autokraken Zilveren Kaasschaaf voor Dijkens SUMMER HEAT Kringloopprijs 1988 voor Jim Roth SPIJKERJACKS (bont gevoerd) v.a. Nieuw bij Van Essen Computers: De Schneider Personal Fax "Do Hashimashite" Iedere dinsdag bent u van harte welkom op onze Japanse dag. Van sake tot sukiyaki en uiteraard de bekende stokjes. Een ervaring rijker. Reserveren aanbevolen. RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT 188 SOESTDUINEN TEL 02155-12739 Hinderwetvergunningen Burgemeester en Wethouders hebben vergunning verleend op de verzoeken van: a. Cultuurtechniek H.G. van Dorres- teijn b.v., Wieksloterweg w.z. 23, voor het oprichten van garages t.b.v. de stalling en het onderhoud van groot materieel op het perceel Wieksloterweg w.z. 23; b. N. Ibrahim h.o.d.n. "Toetancha- mon", Dillenburglaan 16-18, voor het oprichten van een grillroom op het perceel Dillenburglaan 16-18. De positieve beschikkingen liggen van af heden één maand ter inzage bij de afd. milieubeheer van de gemeente, Lange Brinkweg 77, kamer 017, op werkdagen van 8.30 -12.00 uur, alsme de in de bibliotheek aan de Alb. Cuyp- laan tijdens de openingsuren. Beroep tegen deze beschikking kan worden inge steld door degenen die reeds mondeling of schrif telijk bezwaar hebben gemaakt ot.doocjJegenen die aantonen dat zij niet in staat waren eerder be- zwaar te maken. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Af deling voor de geschillen van bestutrr'van de Raad van State, Postbus 20019,2500 EA 's-Gravertha- ge, binnen één maand na de dagtekening van deze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen overeenkomstig artikel 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorzie ning. Dit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gra- venhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op een daartoe strekkend ver zoek met toepassing van het daarbij ge noemde voorschrift, vergunning te ver lenen voor: het bouwen en vergroten van een woonhuis en het bouwen van een ga rage met onderkeldering, Koppen laan 17-17a (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 15 december 1988, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te dienen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn dagelijks van 8.30 - 12.00 uur in het kantoor van Milieu en stadsbeheer, afdeling bouwzaken (kamer 0-21), Lange Brinkweg 77, ter inzage. I ~~"1 Informaties: Info-centrum. STEENHOFFSTRAAT 9a. I Telefoon 02155-22555. Open maandag t.m. vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten: tel. 93665 (24 uurs-service) Uiteraard wordt ook dit jaar - zondagavond 18 december - weer de bekende Volkskerstzang gehouden. Een gebeuren dat elk jaar grote belangstelling blijkt te hebben van de Soesters. De bijeenkomst vindt als vanouds plaats in de Julia nakerk aan de Julianalaan. Aanvang: 19.30 uur. De deuren van de kerk gaan 19.00 uur open. Zoals gebruikelijk wordt het Kerst-evangelie gelezen door de burgemeester, mr. P. Scholten. Ds. J. van Buuren houdt dc korte meditatie. Dit jaar geen koor, maar solozang. De commissie "Volkskerstzang" vindt het fijn dat de bekende zangeres Reinata Heemskerk bereid is met haar prachtige stem de samenzang af te wisselen. Het samenzingen - waarop zoals altijd de na druk ligt - wordt begeleid door de Soester organist Gert Muts. "Komt allen tezamen!" Uit de auto van een 28-jarige Hilver summer, die zijn wagen had geparkeerd aan de Vinkenweg, zijn vorige week de radiocassetterecorder en een tweedelig kostuum gestolen. Een van de portieren was geforceerd. Aan de Weegbreestraat werd een radio cassetterecorder van 1750 gulden ont vreemd uit de auto van een 26-jarige Soester. Ook hier was het portier open gebroken. Eveneens aan de Weegbreestraat werd een stationcar opengebroken die het ei gendom was van een Amersfoorts be drijf. Een 25-jarige Soester deed aangif te bij de politie. De dader had een ruit in geslagen en twee boormachines - waar de resp. 2500 en 350 gulden - wat ge reedschap en een koffer met meetappa ratuur weggenomen. Aan de Varenstraat werd ook een be stelwagen opengebroken van een firma uit Amersfoort. Een 23-jarige Soester deed daarvan aangifte bij de politie. Vermist worden o.a. een gereedschaps kist en een boormachine. Ook in Apollo (Soesterberg) werd een auto opengebroken. De eigenaar mist een radiocassetterecorder van 600 gul den en de bijbehorende luidsprekers. Zowel het portierslot als het kofferdek sel werden geforceerd. COMPUTER FORMULIEREN in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Drukkerij Smit B.V. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 om 15.30 uur en om 19.00 uur serveren wij ons kerstmenu a f 49,50 kindermenu a f 17,50 Ook met beide kerstdagen onze uitgebreide kinderhoek met kersttekenfilms. Graag bijtijds reserveren. RESTAURANT DE Birkstraat 108 Soest 02155 - I3720 - -■ - De heer Dijkens van de Garantmarkt in Soesterberg heeft de Zilveren Kaasschaaf ontvangen. Hij kreeg de prijs en bijbehorende onderscheiding uit handen van direc teur F. van Tol van Uniekaas Nederland. De overdracht vond plaats in de winkel aan de Rademakerstraat. De heer Dijkens heeft de prijs te danken aan zijn uitstekende kaas, de presentatie daar van en de service die hij verleent. Uniekaas Nederland voert onder de naam 'Tip voor FIJNproeVERS' promotie-acties voor een aantal Uniekaas-specialiteiten. Om in aanmerking te komen voor de onderscheiding en de Zilveren Kaasschaaf moeten de detaillisten aan een groot aantal strenge eisen voldoen. Uniekaas laat medewerkers als 'lastigeklant de winkels in gaan en beoordeelt vervolgens de bediening, de voorlich tingen anderezaken. De Garantmarkt viel daarbij positief op en verdiende volgens het opgestelde rapport de verleende prijs. Het jonge echtpaar Roxy en Aaron en hun twee jaar oude dochter tje leiden een vredig en nogal geïsoleerd bestaan, waarbij het ver bouwen van tabak hun leven beheerst. Als tijdens de tabaks-oogst Jack Ruffin, een zwerver, Aaron helpt, raakt Roxy volledig door hem in verwarring. Zij voelt zich op een hartstochtelijke wijze tot hem aangetrokken en begint een verhouding met hem. Als Roxy haar relatie met Jack doorzet, raakt ze met zichzelf in conflict. Een onverwachte tragedie dwingt haar echter de verantwoordelijkheid van haar eigen daden te nemen. 1. Flodder 2. Lethal Weapon 3. Raw Deal (Schwarzenegger) 4. Platoon 5. Dirty Dancing (import) 6. The Golden Child 7. Three Amigos 8. The Fly 9. Crime Story (1) 10. Avenging Force Spullenhulp, het Soester kringloopcen trum dat vorige week zijn poorten aan de Veldweg definitief sloot (in afwach ting van de verhuizing naar de Parallel weg) heeft zaterdagavond in de jeugd herberg aan de Bosstraat officieel het 15-jarig bestaan gevierd. Dat gebeurde met een feestavond waarop tal van oud-bestuursleden en oud-medewer kers verschenen. Tevens werd de gele genheid gebruikt om de Kringloopprijs 1988 uit te reiken aan Jim Roth, de Amsterdammer die zich bijzonder in zet voor de verscheping van ingezamel de kleding naar de Derde Wereld. Het duurde even voordat het feest - op geluisterd door de Soester band "Direct Inject" (de toekomstige buren van Spul lenhulp, want de band repeteert in het zelfde pand) - op gang kwam. De gasten konden overigens genoeg authentieke Spullenhulp-sfeer proeven, want aan het plafond hingen diverse kledingstuk ken (vooral badgoed, opmerkelijk ge noeg) die rechtstreeks uit de magazijnen afkomstig waren. Voorzitter Nico van Waveren gaf het sa menzijn een officieel tintje met een toe spraak waarin hij, onder de titel "Protes teren blijft lastig", zowel terug- als voor uitblikte en daarbij - soms tussen de re gels door - met name de verstandhou ding tussen Spullenhulp en de plaatselij ke overheid aan de orde stelde. Die is niet altijd optimaal (geweest). Van het gemeentebestuur was ook geen verte genwoordiger aanwezig, met uitzonde ring van het PS-raadslid Leidje Tomas sen. Uit Van Waverens toespraak was op te maken dat het "protest" een wezensken merk van Spullenhulp is. In de eerste plaats gericht tegen de verspilling, maar ook tegen betutteling. "Het protest is weliswaar zwakker dan een revolutie, maar het is altijd pijnlijk voor de geves tigde machten en daardoor riskant. Spullenhulp is daarom ook altijd ge brandmerkt als een vrije club van lastige mensen." Onaangepastheid Voor Spullenhulp gold volgens hem "de lof der onaangepastheid" door de jaren heen, zij het dat het protest 15 jaar gele den anders klonk dan tegenwoordig, nu Soest zoveel groter en voller is geworden en de behoefte aan een organisatie als Spullenhulp navenant is gegroeid. "Er zijn nu méér meubels, kleren, bedden dan ooit te voren; we zien bij Spullen hulp de mode twee jaar vertraagd aan ons voorbijgaan." Het protest van nü vergt meer kennis en moet dieper gaan om goed achter het rookgordijn van woorden te kunnen kijken," aldus Van Waveren, die vaststelde dat de kringloopgedachte nu algemeen erkend wordt, zelfs door dcjnwster van Milieu zaken. "Het milieu davert door Nederland heen, althans in woorden. Alleen de plaatselijke overheid heeft altijd moeite gehad de specifieke plaats van Spullen- hulpt te erkennen." Van Waveren wees verder op de ontwikkeling van alleen maar-spullen naar aandacht-voor-de- mensen, ook in de Derde Wereld, voor dat daaraan in Soest ook maar iemand dacht. 'Ja en nee rooskleurig' Protesteren vandaag is lastig, al is lastig zijn beter dan je mee laten drijven op de grote stroom, vond hij. Spullenhulp moet dan ook vasthoudend zijn, ook te genover het gemeentebestuur, en soms een harde opstelling kiezen door de overheid te houden aan haar toezeggin gen. De toekomst zag Van Waveren als "ja en nee rooskleurig": de primitieve toestanden aan de Veldweg behoren de finitief tot het verleden, maar er is ook reden tot zorg. "We hebben nog altijd officieel geen dak boven ons hoofd; de gemeente heeft ons nog geen huurcon tract voor de Parallelweg voorgelegd, waarover we kunnen onderhandelen. Toch gaat het goed, want de ménsen waarderen Spullenhulp en Soest heeft Spullenhulp hard nodig. Maar een goe de behuizing is natuurlijk het begin van alles." Later op de avond reikte Van Waveren de Kringloopprijs 1988 uit aan Jim Roth uit Amsterdam. Hij voegde zich daar mee in de rij van Elly Joosten (1985), de firma Westra (1986) en de Derde We- reldgroep Soest (1987). Volgens Van Waveren had Roth de prijs - een kunst werk van Ton Paauw, bestaande uit een NIEUW BIJ Snelle en directe communicatie is een absolute 'must' in het moderne bedrijfsleven. Van Essen computers stelt u in staat om voor de laagst denkbare prijs zo'n onmisbaar communicatiemiddel aan te schaffen: de Schneider Personal Fax SPF100. Een subliem systeem voor vliegensvlugge verzending en ontvangst op A4-formaat van alle mogelijke documenten, brieven, contracten, tekeningen en zelfs foto's. En dat gewoon via de telefoon. Overal ter wereld. In welgeteld 24 seconden pee pagina. Compact en uiterst handig. Door zijn geringe afmetingen is voor de Schneider Personal Fax overal een plaatsje te vinden. Bediening? Supersimpel! Bovendien heeft de fax een spreekmogelijkheid via de telefoon en kopieermogelijkheid. Alles is even functioneel en vernuftig. Prijs 2.799,— excl. b.t.w. Geen aparte fax-aansluiting nodig. Gemiddelde verzendsnelheid 24 sec./A4 pagina. Self-copy functie. Fine mode voor extra scherpe afdrukkwaliteit. Automatische lijnschakeling voor telefoon- of fax verkeer. Automatische schakeling voor optimale overdracht snelheid. Winkelcentrum "Hartje-Zuid" 3768 EM Soest Telefoon 02155 - 1 28 74 S\ Spullenhulp-voorzitter Nico van Wa veren (l.) overhandigt de Kringloopprijs aan Jim Roth. in glas verwerkt artistiek vormgegeven afvoerputje annex theezeefje (waarbij het zeefje de functie van Spullenhulp symboliseerde) - verdiend door zijn niet aflatende inzet voor de "derde wereld divisie" van het kringloopcentrum. Opvulling Jim Roth is de man die ervoor zorgt dat de kledingzendingen naar o.a. Afrika kosteloos vervoerd kunnen worden, omdat ze worden gebruikt als "opvul ling" van de containers die met andere goederen geladen worden. Op zijn beurt hield Roth een toespraak waarin hij over zijn activiteiten vertelde en tenslotte bood hij Spullenhulp een authentieke brief uit Tanzania aan, waarin de ont vangst van de kleding wordt bevestigd met zestig handtekeningen van "gebrui kers". "Een tastbaar bewijs dat de spul len goed terecht komen," aldus Roth, die tevens van de gelegenheid gebruik maakte om te vragen om speciaal kin derkleding en mensen die een partij naaimachines kunnen opknappen. Schneider Computer Divisie levert sinds kort naast de zeer populaire com puters nu ook een telefax machine, nl. de Schneider Personal Fax SPF 100. In een tijd waarin heel veel afhangt van snelle communicatie, moet men steeds bijblijven met de. nieuwste ontwikkelin gen. Telefax is een systeem dat de plaats gaat innemen van het wat verouderde te lex-systeem. De fax werkt vele malen sneller en kan ook schema's, tekenin gen, geschreven tekst en handtekenin gen overseinen. Een bijkomend voordeel is dat de fax ge bruik maakt van een gewone PTT-tele- foonlijn. Een telefax-systeem is het makkelijkst voor te stellen als een ko pieermachine waarvan de ene helft (met het originele document) op uw buro staat en de andere helft (de kopie van het document) bij de ontvanger aan de an dere kant van de telefoonlijn verschijnt. Meer en meet bedrijven gaan gebruik maken van de mogelijkheid een kom pleet document, brieven, foto's, tabellen en tekeningen over te sturen m.b.v. een telefoonlijn en een telefaxapparaat. Dit systeem kent een aantal bijzondere voordelen, want waarom zou men nog op de postbode, wachten, als een gewone brief van 1 bladzijde (A4) na 25 secon den al bij de ontvanger kan zijn? Zonder het risico van vertragingen en de evt. ex tra kosten van expresse-verzending be taalt men nu alleen de gewone telefoon kosten. Dit systeem is zeer interessant voor alle bedrijven die veel met telefonische be stellingen werken, de kans op vergissin gen in bestelnummers en aantallen is met dit systeem zeer klein en zowel af zender als ontvanger hebben hun bestel- lijst op papier. Met de komst van de Schneider fax is er een mogelijkheid professionele en be trouwbare prestaties te koppelen aan een alleszins acceptabele prijs nl. f 2799,00 exclusief btw. De bediening van de Schneider SPF 100 fax is kinderspel: document in de machi ne schuiven, faxnummer van de ontvan ger intoetsen en op "start" drukken. Meer hoeft u niet te doen om uw belang rijke informatie snel en goed over te brengen (als ontvanger zelfs nog min der). Ontvangen informatie wordt thermisch afgedrukt, de fax kan in de automatische stand zelf de telefoon aannemen en zo doende dag en nacht informatie ontvan gen. Dialoog Met de Schneider Personal Fax dient de nieuwe dialoog op kantoor zich aan: ogenblikkelijk kontakt in tekst en beeld over de gehele wereld. "Personal" Fax, omdat het apparaat dank zij zijn kleine afmetingen en aantrekkelijke prijs over al kan worden gebruikt. Aansluiten is een fluitje van een cent; telefoonsteker er uit, tussensteker van de fax er in, ste ker van de telefoon in de faxsteker en klaar! Technische gegevens van de Schneider SPF 100: Documentbreedte: 216 mm (A4 formaat), aftastbreedte: 205 mm, overzendstandaard CCITT G3/G2, volautomatische snelheidsaanpassing half-duplex 9600/7200/4800/2400 bps. Geïnteresseerd? De Schneider SPG 100 staat demonstratieklaar bij uw Schnei der computerdealer Van Essen Compu ters, winkelcentrum "Hartje-Zuid". Of bel even voor meer informatie: tel. 12874. Portret van de Week Piel Retief. Op Dingaansdag, 16 December, herdenkt het stamverwante volk van Zuid- Afrika, hoe de lafhartige moord door den Zoeloekoning Dingaan op Piet Retief bloedig gewroken werd. Retief, dien de Zuid-Afrikaners thans nog met eerbied beschouwen als hun grootsten martelaar, was een der leiders van den Grooten Trek. In het gebied van Natal gekomen, was hij erin geslaagd voot zich en zijn mannen een voorloopige overeenkomst te sluiten met den Zoeloevorst Din gaan. Maar Retief bleek een man, die niet over een nacht ijs ging. Hij wenschte de overeenkomst zwart op wit. Toen het contract geteekend was, stond de zwar te koning er op, dat de Boeren met hem het vredesbier zouden drinken. De laat- sten koesterden merkwaardig genoeg geen argwaan en kwamen bij Dingaan, ongewapend en niets vermoedend van het wreede vonnis dat aan hen voltrok ken zou worden. Toen Retief en zijn mannen in den kring der zwarte krijgers za ten sprong plotseling Dingaan op en riep uit: „Doodt de toovenaars!" Het pleit was spoedig beslecht. Retief en zijn lotgenooten werden in koelen bloede afge maakt. Bij het hooren van dezen moord ging een kreet van verontwaardiging op onder de Boeren. En eendrachtig trokken zij tien maanden later onder commando van Andries Pretorius te velde tegen den verraderlijken Dingaan. De zwarte duivel werd definitief verslagen en daarmede was de dood van Piet Retief, den marte laar van den Grooten Trek, gewroken.

Soester Courant | 1988 | | pagina 5