TENTAMENVOORBEREIDING BIJLESSEN TRAMEI STUDIEBEGELEIDING TEL. 02155 -1 70 89 'N KERST VOL KERSTVERSE MINI-PRIJZEN Automobilist uit auto en sloot gered Hooijer bereidt zich voor op knallende en kleurrijke Oudejaarsavond WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 11 mt. Kerstgeschenk Soester missionarissen 1988 Del Monte ananas Varkens filetrollade Fondue- of gourmet schotel Extra belegen Goudse kaas Witlof Frans stokbrood Mini-prijs Maxi-keus. daarom ga je naar jac. hermans Bibliotheek Overhees krijgt uitbreiding van openingstijden in het nieuwe jaar! Automobilisten onder invloed EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN Auto Smeeing: Akties Mitsubishi COMPUTER- FORMULIEREN Drukkerij Smit B.V. Een energiebesparingsprojekt, ook in de Eemland-gemeenten? Tijdens 'kijkdagentien procent korting (ook in de kerstvakantie geopend) (MMKttÜÜBS *"c- iit JA >,fc "Jfc ifKt Een 42-jarige inwoner van Amersfoort is vorige week aan de dood ontsnapt toen hij met zijn sportwagen in de sloot langs de Stadhouderslaan terecht kwam. Vier jongens redden de automobilist die op dat moment al bui ten bewustzijn was. Zijn huid kleurde al blauw. De Amersfoor ter, die in een ambulance met grote spoed naar De Lichtenberg Foto: Herman van Dam. werd gebracht, verkeert momenteel buiten levensgevaar. De brandweer van Amersfoort zette nog duikers in, omdat niet zeker was of er nog meer inzittenden waren. De sportauto was door onbekende oorzaak in een slip geraakt en kwam op zijn kop in de sloot terecht. Ook dit jaar wordt tijdens de Kerst nacht en op Eerste Kerstdag in de Soes ter r.k. kerken gecollecteerd voor de Soester missionarissen. De M.O.V.- groep Soest - voorheen het Interparo chieel Missie-comité - roept iedereen graag op tot steun - in gebed en mate riële gaven - aan de missionarissen, die hun leven geven in de geest van Chris tus. Wie niet in de gelegenheid is aan de col lecte deel te nemen kan een grift over maken op postgiro 35.80.168 of Rabo bank 35.99.67.787. De opbrengst is bedoeld voor: •Pater Koos Houdijk, Irian Jaya (v.h. Ned. Nieuw-Guinea): Zijn nieuwe missiepost "Tiraika", een stad in wording aan de rand van een berggebied, alwaar een kopermijn in ontginning wordt gebracht, en nu al ruim 4000 inwoners telt. Zijn taak was de bouw van een kerk pastorie school te verzorgen, en hierin is hij in middels geslaagd. Na enkele valpartijen tijdens voettochten in de bergen moest hij naar Nederland terugkeren voor spe cialistisch medisch onderzoek en behan deling. Hier moet hij zijn woongelegen heid opnieuw inrichten. De vraag is of hij om gezondheidsredenen nog kan terug keren naar zijn missie. Hij dankt van har te alle mensen die hem vele jaren hebben gesteund. •Pater Piet Majoor, Joao Pessoa, Brazilië Pater Majoor is nog altijd druk met zijn Opvangcentrum voor jongens, die een opleiding genieten een internaat voor jongens, die te ver van school wonen, ook is hij bezig met huiswerk-begelei ding. Voor vrouwen en meisjes geeft de ze missie-post cursussen voor koken, naaien en handwerken. Door het ver groten van kennis en vaardigheden kun nen veel ongeletterden tot een mens waardiger bestaan komen. •Pater Gerard Smeele, Sete Lagoas, Brazilië Naast zijn parochiële activiteiten is Pater Smeele druk doende met bezoeken aan gevangenen en blinden, en op scholen geeft hij onderricht aan kinderen. Met de inrichting van het Gemeenschapshuis maakt hij goede vorderingen, alhoewel er nog veel te wensen overblijft. Doet u mee? •Broeder Kees Smeele, Maison Magone, Cité des Jeunes, Lu- bumbashi, Zaïre Broeder Kees is, zoals u al weet, uitslui tend bezig met kinderen, die hij uit de gevangenis haalt en een gedegen oplei ding geeft, zoals destijd Don Bosco in Italië het voorbeeld gaf. Tijdens het nieuwe schooljaar staan nu 64 jongens onder zijn hoede en dat betekent zwaar en verantwoordelijk werk. In september vierde Broeder Kees zijn 50ste verjaar dag, en zijn leerlingen gaven hem een zelf gemaakt koperwerkje met de tekst: "Tous vos enfents de la Maison Magone vous disent merci." Veel plannen wach ten nog op uitvoering. •Zuster Serafina Wantenaar, Bayeux, Brazilieï: Aan arme kinderen, waarvan de ouders geen schoolgeld kunnen betalen, geeft Zuster Serafina iedere ochtend enige uren les. Dit is erg belangrijk teneinde die kinderen later betere kansen op werk te bieden. Zij bezoekt ook arme gezin nen en geeft hulp voor zover zij in staat is. Wilt u haar daarbij helpen? •Zuster Magdaleen Westerveld, Belèm, Brazilië: Zij heeft haar hart verloren aan de aller armsten in de krottenwijken van Belèm in Brazilië. Zij volgt daar de "samen- zijn-wij-sterk tactiek! Zij wijst aantallen wijkgroepen erop dat óók krottenbewo- ners "burgerrechten" hebben. Het ge volg is nu dat de krottenbewoners zelfbij de autoriteiten aankloppen en aandrin gen op voorzieningen van o.a. leiding water, electriciteit, gratis onderwijs voor alle kinderen en billijk openbaar ver voer. Vanzelfsprekend is e.e.a. een lang zame ontwikkeling, maar een begin heeft zij gemaakt. Helpt u haar verder dit werk voort te zetten? per stuk kilo ca. 800 gram, kilo 500 gram per stuk naar origineel recept, 400 gram Aanbiedingen geldig van do. 22 t/m za. 24 december 1988 en alleen in filialen met een versafdeling. De Openbare Bibliotheek Soest is ver heugd te kunnen melden dat haar filiaal Overhees (Willaertstraat 49, naast C-drie) nu ook twee ochtenden gaat uitlenen. Op dinsdag- en donderdag ochtend zal de bibliotheek Overhees geopend zijn van 10.00 -12.30 uur. Dit voor het eerst op dinsdagochtend 3 ja nuari 1989. Ter gelegenheid hiervan houden wij die datum een koffieoch tend; iedereen is dan welkom om een kopje koffie te komen drinken en, voor wie dat wenst, rondgeleid te worden in het filiaal. Voor Overhees is deze ochtendopen stelling een welkome uitbreiding omdat het filiaal tot nu toe op dinsdag gesloten was. Bovendien is het aantal leden hier de laatste tijd zo sterk gestegen dat de middaguitleningen te druk werden. Vooral ouderen en moeders van schoolgaande kinderen kunnen nu in de ochtenduren eens rustig komen rondsnuffelen in de bibliotheek. Wij menen dan ook dat onze leden in Over hees een plezier te doen met deze och tendopenstelling. De Openbare Bibliotheek Soest wenst al haar leden prettige feestdagen en een goed 1989 toe. Nieuwe openingstijden Bibliotheek Overhees: Maandag van 14.00 - 17.00 en van 18.00 tot 20.00 uur; dinsdag van 10.00 tot 12.30 uur; woensdag van 14.00 tot 17.00 uur; donderdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 14.00 tot 17.00 uur en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. In de nacht van maandag op dinsdag hield de politie twee Soesters aan, die onder invloed van alcohol hun auto be stuurden. De eerste, een 28-jarige Soes ter, werd staande gehouden op de Soes- terbergsestraat; de tweede, 26 jaar, op de Smitsweg. Beiden kregen een proces verbaal. (iep NIN K11J IC El iNEO.VERENIGINGj Op 3 JANUARI start een nieuwe EHBO-cursus op dinsdagavon den in het EHBO-gebouw aan de Parallelweg 7A te Soest. Duur van de cursus 19 lessen van 2 uur. Examen eind april 1989. Kosten voor de gehele cursus f 105,—. Voorinschrijving verzekert U van deelname, want steeds weer moeten er cursisten worden teleurgesteld. Aanmelden bij de secretaresse mevr. A. C. Jorna-van Waes, telefoon 1 86 46. U kunt ook schriftelijk aanmelden bij de secretaresse aan het adres W. de Zwijgerlaan 44, 3761 CR Soest. Op het inmiddels traditionele einde- jaars open huis bij Auto Smeeing zijn dit jaar weer extra veel noviteiten te be wonderen. Volgens directeur Jan Smeeing is het nog niet eerder gebeurd dat er zoveel nieuws tegelijk tijdens een show of open huis aanwezig was. Mitsubishi, het merk dat het bedrijf van af 1979 vertegentwoordigt, vernieuwde recentelijk zijn hele volume lijn, het laatst de Lancer en de Colt. De nieuwe Mitsubishi Colt is in de Bondsrepubliek al onderscheiden met het gouden stuur wiel in de categorie tot 1500 cc. Eerder was het de Mitsubishi Galant die, als eer ste Japanse personenauto, werd be kroond met "Das Goldene Lenkrad". Dat is opmerkelijk voor een produkt uit het buitenland, in een land met een ijzer- sterke autoindustrie. West-Duitsland is sowieso goed te spreken over auto's met de drie diamanten, want de laatste jaren in elke samenstelling en uitvoering. Onze specialiteit: o.a. levering kleine oplagen - korte levertijden. Postbus 57 - 3760 AB Soest Vanadiumweg 6 3812 PZ Amersfoort Telefoon 033 - 61 87 47 blijkt uit de statistieken dat de Colt de meest betrouwbare en minst pechgevoe- lige auto in zijn klasse is. De jongste beoordeling door 25 internationale au tomobielexperts (journalisten, coureurs en technici) onderstreept de praktijker varingen die de consument op de weg opdoet. Tijdens het eindejaarsfeest werkt Smeeing met een speciale in- ruilaktie op een nieuwe Mitsubishi. Ook in de gebruikte auto's, de bedrijfs- specialiteit, worden gedurende deze da gen veel aktiviteiten ontplooid. Veel interessante aanbiedingen van au to's met "de kop er af', auto's van enige maanden tot een jaar oud met duizenden guldens besparing t.o.v. de nieuwprijs. In de picture natuurlijk ook de, nog steeds unieke, garantie van twee jaar die wordt verleend op geselekteerde auto's in de prijsklasse vanaf f 12.500,-. In de prijsklasse van f7.500 tot f 12.500 is de ze garantie nog steeds een vol jaar. Zo staan meer dan 100 occasions te wach ten op de volgende eigenaar. Bovendien kunnen al deze wagens via het door Smeeing ontwikkelde Mini- Lease-Plan worden aangeschaft tegen een vast maandbedrag met een zeer laag ingecalculeerde rente en waarbij onder houd en reparatie zijn inbegrepen. Al met al is een bezoek aan Auto Smeeings eindejaarsfeest voor de zich oriënteren de automobilist, meer dan de moeite waard. Het eindejaarsfeest wordt gehouden van 22 tot en met 31 december. De ope ningstijden zijn van 10.00 uur tot 18.00 uur; oudejaarsdag van 10.00 uur tot 16.00 uur. Een aantal mensen in Amersfoort heeft zich verenigd in een projekt- groep, die beoogt de energiekosten in onvoldoende geïsoleerde woningen te verlagen. Dit idee is ontleend aan een initiatief, dat ruim een jaar geleden in Den Haag genomen is en dat inmid dels positieve resultaten opgeleverd heeft. Het gaat hier om een energiebespa ringsprojekt, waarvan de uitvoering mede geschiedt in het kader van de werkgelegenheidsbevordering. Ander zijds wordt hulp geboden aan huishou dens met lage inkomens en hoge stook kosten. Deze kosten worden vooral veroorzaakt omdat mensen met een mi nimum-uitkering heel vaak in huizen met een laag huurpeil wonen; daardoor zijn die huizen dikwijls slecht onder houden, met als gevolg dat ze geduren de het stookseizoen veel warmte verlie zen. Ook de volgende faktoren spelen bij de ontwikkeling van het projekt een be langrijke rol: een vermindering van het aantal beta lingsproblemen rond energienota's; een verhoging van het woongenot bij deze bevolkingsgroep; het verder ontwikkelen van een dui delijk zichtbaar sociaal beleid vanuit de gemeente, c.q. het energiebedrijf. De werkwijze in Den Haag is als volgt: de centrale figuren zijn een energiebe sparingsconsulent en een energiebe- sparings-medewerker, die in dienst zijn bij het Gemeentelijk Energiebedrijf, dat tevens de verantwoordelijkheid draagt voor de uitvoering van het pro jekt. De consulent stelt bij de verbruiker thuis de "diagnose" (betalingsproble men, voorlichtingsbehoefte, noodzaak van aanpassingen, e.d.). De medewer ker verzorgt de meer uitvoerende voor lichting en verricht eventueel kleine, energiebesparende aanpassingen, zoals bijvoorbeeld: het aanbrengen van tochtlatten en/of tochtstrips, het stellen van tochtige ramen, plaatsing van warmteschilden om c.v.-buizen, het in stellen van de thermostaat, enz. Ten aanzien van de kostenvergoeding van de te treffen voorzieningen, heeft de Gemeentelijke Sociale Dienst in Den Haag speciale regelingen getrof fen. Wat Amersfoort betreft, wordt aan een soortgelijke situatie gedacht. In de Amersfoortse energieprojekt- groep hebben zich de volgende instel lingen laten vertegenwoordigen: het Gewestelijk Arbeidsburo, het Centrum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsoe fening, het Protestants Sociaal Cen trum en Werkgroep "Kerk en Samenle ving" van de Amersfoortse Raad van Kerken; namens de gemeentelijke af deling Welzijn is een waarnemer aan wezig. Ook vanuit het energiebedrijf zal deelgenomen gaan worden. Alvorens concrete plannen uit te werken stelt de Amersfoortse projekt- groep een onderzoek in naar de behoef te in de regio aan een dergelijk projekt. Hiertoe zijn een reeks instellingen in de regio benaderd. Inmiddels zijn een aan tal positieve reakties binnengekomen. Bij de firma Hooijer, de bekende ijzer waren- en gereedschappenhandel aan de Soesterbergsestraat maar ook de grootste vuurwerk-leverancier van Soest, worden op 27,28 en 29 decem ber "kijkdagen" gehouden, waarop het publiek alvast zijn keuze kan bepa len en per speciaal formulier het vuur werk-pakket kan bestellen. Op 30 en 31 december vindt dan, vanaf 08.00 uur 's ochtends, de werkelijke verkoop plaats. Op bestellingen die tijdens de "kijkdagen" worden gedaan geeft Hooijer een feestelijke korting van maar liefst tien procent! Zo speelt Hooijer in op de nieuwe ver ordening, die bepaalt dat in Soest twee dagen lang - uitsluitend nog op Oude jaarsdag en de dag ervoor - vuurwerk mag worden verkocht. In het grote ma gazijn dat de firma in het afgelopen jaar achter de zaak liet bouwen is een spe ciale vuurwerk-winkel ingericht. Daar bevindt zich namelijk ook de splinter nieuwe kluis, die in totaal zo'n duizend kilo vuurwerk kan bergen. De nieuwe kluis is gebouwd volgens de scherpste veiligheidseisen en bij de bouw werd geadviseerd door de afde ling gevaarlijke stoffen van de Konink lijke Landmacht. Het magazijn staat los van het winkelpand aan de Soester bergsestraat en is zelfs per auto gemak kelijk te bereiken via het "poortje" naast de winkel. Feitelijk gaat het om twee kluizen: één voor het losse vuur werk, één voor de pakketten die Hooij er aan de hand van de bestellijsten sa menstelt en die daar worden opgesla gen tot de klant zijn bestelling komt af halen. Tijdens de verkoopdagen kan de voorraad naar believen worden aange vuld: de firma Hooijer heeft een specia le vergunning voor het transport van vuurwerk en kan de eventuele overtolli ge voorraad op 2 januari meteen weer terugbrengen naar de importeur. Stormloop "Maar het gebeurt zelden dat we iets overhouden," aldus de heer Ab Hooijer Sr. en zijn zoon Evert, die samen met Henk Steusel de leiding hebben over het bedrijf en zelf ook met veel plezier betrokken zijn bij de verkoop van vuur werk. Ze verwachten ook dit jaar weer een stormloop van jonge en oudere Soesters, die het jaar knallend en kleur rijk willen uitluiden. "Twee dagen verkoop, dat wordt een compleet gekkenhuis, hebben we ge zegd. Vandaar dat we de oplossing heb ben gezocht in de kijkdagen. Ze zien wat ze kopen. Dan kunnen de mensen op hun gemak uitzoeken wat ze precies willen hebben. Dat vullen ze dan in op het formulier, en dan kunnen wij hier de zaak behoorlijk afwerken," aldus de he ren Hooijer. De bestelformulieren treft men aan in de huis-aan-huis verspreide folder (waarin alle artikelen duidelijk zijn afgebeeld en omschreven, zodat de klant nooit voor onaangename verras singen komt te staan!) en in de adver tentie in deze krant. Uiteraard zijn ook in de zaak nog formulieren verkrijg baar. Doorlopende show "Een doorlopende vuurwerk-show", zo omschrijft de heer Hooijer de kijkda gen. In het magazijn - voor de kluis - wordt o.a. een grote vitrine geplaast, waarin al het vuurwerk te zien is. Met acht man is de firma die twee dagen in touw bij de verkoop, naar men hoopt zoveel mogelijk voor het overhandigen van de tevoren bestelde pakketten. Om dat te stimuleren geeft men zelfs een korting van tien procent. Bij Hooijer - dat staat na twintig jaar wel vast - hebben ze verstand van vuur werk. Er wordt uitsluitend materiaal in gekocht van de enige officiële vuur werk-importeur en de mensen van Hooijer beschikken zelf over kennis en vakkundigheid. De nadruk bij dit alles ligt dan ook op maximale veiligheid. Wie eigenlijk niet goed weet wat hij met vuurwerk aanmoet, maar graag zijn steentje bijdraagt aan het Oudejaars feest, kan zich dan ook het beste laten adviseren door de mensen van Hooijer. Dat geldt zeker voor de lieve jeugd, die vanaf de leeftijd van 16 jaar al zelf vuur werk mag kopen. (Tot dusver gold een minimumleeftijd van 18 jaar, maar de gemeente Soest heeft het vuurwerkbe- leid nu aangepast aan dat van de omlig gende gemeenten, waar al eerder de 16 jaar-grens gold.) De Hooijers begonnen, zoals gezegd, in Soest al twintig jaar geleden met de ver koopvan vuurwerk. Ze begonnen daar mee destijds nog aan de Bosstraat, waar de zaak toen gevestigd was, en vooral mevrouw Hooijer en zoon Ab Jr. hiel den zich met de verkoop bezig. Ze zijn het al die jaren met groot enthousiasme blijven doen, want zelf bestaat de fami lie Hooijer uit echte vuurwerk-liefheb bers, die intens kunnen genieten van het fraaie schouwspel. Tijdens de verkoop drukte is het nog altijd mevrouw Hooij er die de medewerkers voorziet van een V.l.n.r.E vert HooijerA b Hooijer Jr. Henk Steusel en Ab Hooijer Sr. Voor hen de grote vitrine waaruit de klanten hun keus kunnen makenachter hen de dubbelekluis waarin het vuurwerk wordt bewaard. Foto: Goos van der Wilt. oliebol en op de achtergrond hand- en spandiensten verricht. Gezellige tijd "Een ontzettend gezellige tijd," vinden de Hooijers de vuurwerkverkoop. "We staan nauwelijks meer in de zaak, maar dan doen we zelf ook volop mee. Dan kom je weer eens onder de mensen. Je komt altijd bekenden tegen en het is een leuke, vlotte handel." Oorspronkelijk, vertelt de heer Hooijer, stamt de vuur- werkhandel uit de tijd dat de firma al leen nog een groothandel was. "In die dagen waren alle bedrijven waaraan we leverden dicht, en dan had je nauwelijks inkomsten. Zo zijn we toen met vuur werk begonnen.Ik vind het zelf prach tig. Zet er maar bij dat ze mij om één uur 's nachts echt binnen moeten roepen, anders kom ik niet..." In de loop der jaren is de vuurwerk-om zet ook bij Hooijer enorm gestegen. "Het zal dit jaar ook wel weer meer zijn, en het wordt ook steeds groter en mooi er. Vooral het siervuurwerk komt steeds meer in trek, al houden de jonge lui het nog graag bij de rotjes en de astronauten." Voor de kinderen is er een speciaal junior-pakket met onge vaarlijk vuurwerk. Eén van de pronkstukken van dit jaar is het stuk, waarbij het jaartal 1989 gelei delijk zichtbaar wordt in fraaie, "vuur spuwende" cijfers. Daarnaast zijn er ook reuze-vuurpijlen van Duitse make lij, het neusje-van-de-zalm, hoewel het overgrote deel van het vuurwerk nog al tijd afkomstig is uit China. Hooijer stelt hoge eisen aan de kwaliteit en de veiligheid. "Als het niet goed is nemen we het absoluut niet. We kopen altijd in augustus al in, en dan weten we precies wat we in huis halen. Wij weten wat 't doet." Veiliger De laatste jaren is het vuurwerk een stuk betrouwbaarder en veiliger gewor den. "Al het gevaarlijke spul, wat rond vliegt en rondtolt, is er zo goed als uit. Vuurballen, voetzoekers, luchthuiiers, huilsirenes die alle kanten opvliegen, die zijn er niet meer, en dat is maar goed ook. De gillende keukenmeid van te genwoordig blijft op de grond staan. Het vuurwerk dat we nu hebben is vol komen verantwoord; er is niets bij dat zomaar wegspringt. We zijn niet bang, maar ook niet roekeloos..." Goede raad hebben ze uiteraard ook bij Hooijer, zoals: vuurwerk nooit in je broekzak houden; ook nooit een doos met vuurwerk open laten staan; de spullen bij voorkeur in een plastic zak bij elkaar houden; altijd afstand bewa ren; kinderen nooit vuurwerk laten af steken; als het vuurwerk voortijdig uit gaat er beslist niet meer aankomen; al tijd aansteken met een veiligheidslont (eventueel met sigaar of sigaret), maar nooit met een lucifer of aansteker; het vuurwerk bij voorkeur op een paaltje leggen en in elk geval geen grote pijlen vanuit een klein flesje lanceren. "Dat valt veel te gauw om, je hebt minstens een flinke limonadefles nodig." En wat de (ongevaarlijke?) "sterretjes" betreft: "Ook die kun je maar beter buiten af steken."

Soester Courant | 1988 | | pagina 11