Film van de week 2x aan de top! ttlAMARAT -SILVER STAR VIDEO Ooit kiest u voor mooist Expositie over matigingsbeleid in C-drie: 'Alcohol, denk meer over minder' Minister Korthals Altes op VYD-avond VIDEO TOP 10 WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 13 Tien jaar inzet beloond Rode Kruis-onderscheiding voor W elf are-vrijwilligsters Kerstman uit Soesterberg op bezoek 'Santa Claus' deelt speelgoed uit in Zonnegloren en de Vrije Teugel WISEGUY Bang&Olufsen 3jaargarantie Prijzen opstel- en posterwedstrijd uitgereikt Kerstbijeenkomst NCYB Soestdijk CDA slikt bezwaren in Raad stemt in met subsidie én garantie voor jubilerend PVO Sluiting kan alleen bij acuut levensgevaar 'Vorstenlanden' zal nog in 1988 filters aanbrengen Soest telt nu nog 1440 werklozen Dure radio uit wagen gestolen Gasmeterstanden worden opgenomen Firma Schoemaker SOEST Van Weedestraat 78, Tel. 02155-17253 In deze harde en ongemeen boeiende film volgen we Vinnie Terranova, een agent die het werk op straat heeft geleerd en nu voor de uitdaging van zijn leven staat: hij wordt een "deep sleeper", een infiltrant binnen de Mafia voor jaren en jaren. Hij krijgt een andere identiteit en moet zelfs in de cel om zijn verleden zo geloofwaardig mogelijk te maken. Alleen de top van het politieapparaat kent zijn echte naam. Vinnie is nu gewoon een vijand, een opgejaagde misdadiger voor de politiemensen op straat. Bin nen de Mafia belandt de eigenwijze Vinnie al snel aan de top en wordt hij vertrouwensman van Godfather Sonny Steelgrave. Wie nu zijn dekmantel opblaast is verantwoordelijk voor de dood van Vinnie 1. Flodder 6. The Golden Child 2. Lethal Weapon 7. Three Amigos 3. Raw Deal (Schwarzenegger) 8. The Fly 4. Platoon 9. Crime Story (1) 5. Dirty Dancing (import) 10. Avenging Force In de november uitgave van de Consumentengids werd de Beovision L2502 beoordeeld met "goed zeer goed". In de uitgave van december werden van de 17 geteste middelgrote luidsprekers er slechts 2 "goed" bevonden. Daar is de RL 45.2 van Bang&Olufsen er één van. Dennis Stalenhoef won de eerste prijs in de poster wedstrijd. Foto: Goos van der Wilt. tosnelweg met daarop een doodkist. De tweede prijs was voor Maijolie van Heijst, die een poster had gemaakt met een gevuld en een omgekeerd bor relglas, waarbij duidelijk was dat het laatste te verkiezen was. De prijzen voor de opstellen - volgens mevrouw Oranje allemaal "diep en diep tragisch" - gingen naar Mirjam van Oest (Ben jij jezelf?" en Suzanne Hum- biet ("Dood"). Zij mochten hun ver haal voorlezen. Alle prijswinnaars - toevallig allen leerlingen van het Grift- land College - kregen een cadeau. Adem-analyse De bezoekers konden verder informa tie krijgen over diverse hulpverlenings instanties en een blik werpen op de gro te postertentoonstelling in het Witte Café, waar ook de politie een demon stratie gaf van de nieuwe adem-analy- se-apparatuur, waarmee het alcohol promillage van verkeersdeelnemers te genwoordig wordt gemeten. Ook was er een video-vertoning van de theater- produktie "Niks aan de Hand". De expositie geeft uitgebreide informa tie over alcoholgebruik en de gevolgen ervan, maar ook wanneer alcohol "écht niet kan". Er zijn o.a. spelletjes om het reactievermogen te testen, video's, een vragenbord over alcohol en verder veel foto's, affiches, etc. De tentoonstelling in C-drie blijft nog enkele weken te be zichtigen. Donderdag j.1. hield de afdeling Soest dijk van de Nederlandse Christen Vrou wen Bond haar Kerstbijeenkomst in het wijkgebouw van de Emmakerk. De pre sidente mevouw D. Wijmenga-van Raaij begroette de vele aanwezige dames en sprak de hoop uit dat deze avond een goede voorbereiding zou worden voor de komende feestdagen. Zij noemde en kele namen van oudere leden en zieken naar wie een mooie plant gebracht zou worden en wekte ieder op om vooral hen in deze weken niet te vergeten. Een korte liturgie van bijbelgedeelten en gezongen liederen volgde. Daarna kreeg mevrouw Verdelman het woord. Op de haar eigen boeiende en indringende ma nier van spreken schilderde zij de luiste- raarsters het wonder van het Kerstfeest voor ogen. Jezus, de Zoon van God, kwam midden tussen de mensen wonen op deze wereld vol verdriet, angst, een zaamheid, pijn, geweld en dood. Hij heeft alles persoonlijk meegemaakt een doorstaan. In Zijn grote liefde gaf Hij Zichzelf om de mensen te redden en de weg te leren gaan naar het Huis van Zijn Vader. Het laatste lied van de liturgie was een bevestiging van deze woorden: Wat zijn liefde wil bewerken, ontzegt Hem zijn vermogen niet. Met deze blijde zeker heid in gedachten gingen de leden van de Vrouwenbond naar huis, de feestdagen tegemoet. De kinderafdeling van Zonnegloren en de kinderboerderij de Vrije Teugel kijken met vreugde terug op het bezoek van de Kerstman "Santa Claus - die vorige week meteen wagen vol speelgoed zijn opwachting maakte. Dinsdag was hij in het zieken huis, woensdag vereerde hij de kinderboerderij met zijn aanwezigheid. De Kerstman overhandigde in beide gevallen een flinke hoeveelheid speelgoed, die was verzameld onder de Amerikaanse militairen van de Vliegbasis Soesterberg. Het initiatief daartoe was genomen door de Security Police van de basis, die daarmee de goede verstandhouding tussen de Amerikaanse basis en de gemeenschap van Soest wilde onderstrepen. Bij de kinderboerderij werd hij door zo'n 60 kinderen enthousiast begroet met het on vervalst Nederlandse "Lang zal hij leven en met de hulp van tolk Joke Jongsma onderhield Santa Claus zich met zijn jeugdige bewonderaars. Uit de gesprekken bleek dat de Kerstman doorgaans zeven rendieren voor zijn arreslee heeft - ditmaal was hij echter met een vrachtwagen gekomen - en dat hij inmiddels de respectabele leeftijd van tweeduizendvijfentachtig jaar heeft bereikt. Nadat de medewerkers van de Kerstman het speelgoed hadden uitgeladen kregen al le kinderen wat om te snoepen; het speelgoed blijft in eigendom van de kinderafde ling van het ziekenhuis en de kinderboerderij. Het gemeentebestuur heeft met de di rectie van "Vorstenlanden" - het cate ringbedrijf in Soestduinen dat volgens de omwonenden een bijzonder hin derlijke stank verspreidt - afgespro ken dat er nog dit jaar filters worden geplaatst. Sluiting van het bedrijf op last van de gemeente is niet actueel, omdat zoiets alleen is toegestaan bij acuut levensgevaar. Dat antwoordde wethouder Günther Plomp (WD) vorige week tijdens de gemeenteraadsvergadering op vragen van Jan Visser (Progressief Soest), die de kwestie tijdens het vragenhalfuurtje bij het College van B. W aankaartte. De Raad van State heeft pas op 30 no vember uitspraak gedaan op het schor- singsverzoek dat de stichting "Bewo nersbelangen Soestduinen" al in augus tus indiende tegen de door de gemeente verleende hinderwetvergunning. Visser wilde horen wat het College met de uitspraak van de Raad van State had gedaan. Plomp antwoordde dat hij al een dag eerder kontakt had gezocht met het bedrijf en de stichting en hen op de hoogte had gesteld. Met "Vorstenlan den" werd afgesproken dat de filters nog dit jaar zouden worden aange bracht. De overlast moet daarmee be teugeld worden. De wethouder vond het "hoogst onge lukkig" dat de Raad van State zoveel tijd nodig had om tot een uitspraak te komen, maar hij weet dat aan de ge compliceerdheid van de materie. Hij wees overigens met klem de suggestie van de hand dat de bewonersstichting niet goed op de hoogte zou zijn ge bracht van de procedures. Dwangsom? Volgens Plomp heeft ingrijpen van de gemeente geen zin gehad omdat het overtreden van een door de Raad van State uitgesproken "voorlopige voor ziening" geen strafbaar feit is dat met een proces-verbaal kan worden afge daan, en omdat sluiting van het bedrijf alleen bij acuut levensgevaar is toege staan. Hij had wel overwogen het be drijf een dwangsom op te leggen, maar dat zou dan pas half januari effect heb ben gehad, terwijl "Vorstenlanden" al had beloofd dat de filters voor 1 januari geïnstalleerd zouden worden. Plomp weersprak ook dat de gemeente Soest een loopje neemt met de uit spraak van de Raad van State en zich schuldig maakt aan "onzorgvuldig be stuur". Hij betreurde het dat de bewo ners niet hebben willen wachten op de door Soest eventueel op te leggen aan vullende hinderwetvoorschriften en daarom de schorsding had gevraagd. Op de vraag van Visser waarom burgers zo ver moeten gaan en tegen hun eigen gemeentebestuur in actie moeten ko men antwoordde Plomp dat men nu eenmaal een afweging moet maken tus sen met elkaar strijdige belangen. "Wij willen niet verhelen dat dit in Soest met wisselend succes gebeurt, maar in dit concrete geval wijzen we kwalificaties als 'onzorgvuldig bestuur' van de hand." Visser toonde zich "niet ontevreden" met Plomps opheldering en verwachtte niet anders dan dat de stank op Nieuw jaarsdag voorgoed voorbij zal zijn. De dames S. van Hornsveld-Bakker en A.H.Gytenbeek-Haverkort zijn sinds vorige week in het bezit van een medaille van het Rode Kruis, hun uit gereikt voor hun inzet in het Welfare- werk gedurende een periode van tien jaar. De onderscheiding werd hun overhandigd tijdens een feestelijke bijeenkomst van alle Welfare-vrijwÜ- ligsters in de Vijverhof. De heer G.Boelhouwer, voorzitter van het Rode Kruis Soest/Soesterberg, speldde de dames de "versierselen" op. Hij liet weten dat de dames het eerbe- Cijfers stabiel Uit de vorige week gepubliceerde cij fers van het Gewestelijke Arbeidsbu reau blijkt dat Soest eind november j.1. 1440 ingeschreven werklozen telde. Dat getal is onder te verdelen in 752 mannen en 688 vrouwen. In de vooraf gaande maand stonden er 1451 Soes- ters als werkzoekenden ingeschreven (769 mannen en 682 vrouwen), een verschil van elf personen. In november 1987 telde Soest wat min der werkzoekenden: 1399. Procentueel staat de werkloosheid nu op 10,9 pro cent (vorig jaar om deze tijd nog 10,6 procent). Soest neemt daarmee in het rayon Amersfoort de tweede plaats in. Amersfoort zelf heeft een werkloos heidspercentage van 15,4; Baarn 9,6; Bunschoten 4,8; Eemnes 9,0; Leusden 7,8 en Woudenberg 4,7. Gemeten over het gehele rayon is er een werkloosheid van 11,5 procent. Lande lijk geldt overigens een percentage van 13,9. In C-drie is vrijdag jl. de expositie over het alcoholmatigingsbeleid van start gegaan, onder het motto "Alcohol, denk meer over minder". Tevens vond de prijsuitreiking plaats van de opstel en posterwedstrijd voor de jeugd van 12- 18 jaar. Caroline van Wensen, consulente GVO (Gezondheidsvoorlichting en -opvoeding) in oostelijk Utrecht be groette de aanwezigen in het cultureel centrum, onder wie wethouder Frans Kingma, een aantal medewerkers van de gemeente, ouders, leraren en uiter aard leerlingen van de middelbare scholen die aan de wedstrijd hadden deelgenomen. Met name het Griftland College en de Kardinaal Alfrink-mavo hebben enthousiast meegedaan. Kingma, die als wethouder Volksge zondheid burgemeester Scholten ver ving - die heeft het alcoholmatigingsbe leid eigenlijk in zijn portefeuille - wees er in zijn openingstoespraak op dat een gemeentelijk matigingsbeleid een zaak van lange adem is. "Alcohol is meer geaccepteerd dan verstandig en gezond is, ook in Soest." Al in 1986 heeft de ge meenteraad de aanzet gegeven voor een beleid, waarbij het streven eerder gericht is op vermindering dan op af schaffing. In Soest bestaat de neiging de verantwoordelijkheid af te schuiven op anderen, constateerde Kingma. Forse discussies Over het "gemeentelijke" voorbeeld merkte hij op dat het vaststellen van een nota in de gemeenteraad - "op abstract niveau" - nog wel lukte, maar dat de praktijk aanzienlijk weerbarstiger is. Zo worden er binnen het gemeentelijk ap paraat forse discussies gevoerd over de vraag of (afscheids)recepties nu wel of niet "drooggelegd" moeten worden. "Zonder alcohol schijnt het niet gezellig te kunnen zijn en je hoprt hier en daar dreigementen: als het zonder moet gaan we wel naar de horeca." Kingma stelde vast dat het besef - dat al cohol tot problemen leidt - maar moei lijk doordringt. Heel wat mensen krui pen als ze gedronken hebben zelf mak kelijk achter het stuur, maar hebben al leen de grofste verwensingen over voor de "klootzakken" die kinderen doodrij den, aldus de wethouder. Hij hoopte dat de tentoonstelling zou bijdragen tot een beter besef van de gevaren. Wat hem betreft meende hij overigens dat het daarbij niet zou moeten blijven en dat er hardere sancties zouden moe ten komen om alcholmisbruik in te Gezellig eten met een Bourgondisch tintje! Menu's AAcn vanafOZ?u Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 12.00-14.00 uur (lunch) Dinsdag t/m zondag vanaf 17.00 uur (diner) 's Maandags gesloten Wij wensen U prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1989 Burg. Grothestraat 16 Soest Tel. 02155 -1 72 49 RodeKruis-voorzitter G. Boelhouwer en de gehuldigde Welfare-vrijwilligsters. toon ten volle hadden verdiend - "Tien jaar Welfare-werk is niet niks!" - omdat het een hele opgave is de vrijwillige ver plichting van een wekelijks bezoek aan ouderen en langdurig zieken vol te hou den. "Samen gezellig bezig-zijn", zo om schreef de heer Boelhouwer in het kort de doelstelling van het Welfare-werk, waaraan in Soest en Soesterberg mo menteel zo'n 35 vrijwilligsters meewer ken. Zij bezoeken op regelmatige tijd stippen ongeveer 160 deelnemers, met wie gehandwerkt wordt of anderszins kontakt onderhouden. De enige belo ning daarvoor is een stukje dankbaar heid, aldus de voorzitter. "Het blijft nu eenmaal vrijwilligerswerk." De heer Boelhouwer ging in zijn toe- spraakje ook even in op de ontwikkelin gen rond de "thuiszorg" en beloofde de vrijwilligsters dat het Rode Kruis in dat opzicht niet verder zou springen dan zijn stok lang is. "We zullen de activitei ten op dat punt nuchter en kritisch vol gen. Voorlopig gaan wij door zoals we dat gewend waren." Hij bracht de dames Van Hornsveld en Gytenbeek mede namens het hoofdbe stuur van het Rode Kruis de waardering en erkentelijkheid voor hun inzet over en overhandigde hun de medailles, de oorkonde en een Rode Kruis-sjaal. Ui teraard was er ook een bloemetje en een cadeaubon, die Welfare-leidster me vrouw T. Vortrefflich aanbood. Uit een auto, die stond geparkeerd aan de Clauslaan, is een radiocassetterecor der gestolen. De geluidsapparatuur had een waarde van 2.000 gulden. Van de dader(s) ontbreekt ieder spoor. De muziekvereniging PVO krijgt van de gemeente een subsidie van 5000 gulden voor het organiseren van een muziekmanifestatie waaraan alle amateur-gezelschappen van Soest zul len deelnemen. Daarnaast houdt de gemeente 7.400 gulden beschikbaar voor het geval sponsors het eventueel laten afweten bij andere jubileumacti viteiten van PVO. De gemeenteraad had nogal wat tijd nodig om tot dit besluit te komen. In eerste instantie kwam het CDA bij monde van Johan Baks met het tegen voorstel om het héle bedrag als garantie toe te kennen en de subsidie voor de manifestatie achterwege te laten. Hij In het afgelopen jaar heeft het gemeen telijk Gas- en Caibedrijf aan de gasver- ^bruikers termijnnota's gezonden voor o.a. het geschatte gasverbruik. Om een jaarafrekening te kunnen maken moe ten de gasmeterstanden worden opge nomen. Dit 'meter-opnemen' zal plaats vinden in de periode van dinsdag 27 de cember tot en met vrijdag 6 januari. Wanneer men overdag niet thuis is, zal de meteropnemer 's avonds tussen half zes en half negen nogmaals proberen de gasmeterstand op te nemen. Wordt dan nog niemand thuis getroffen, dan zal een kaart in de brievenbus achtergelaten worden, waarop de bewoner zelfde me terstand kan invullen. Deze kaart kan portvrij aan het Gas- en Caibedrijf wor den gezonden. Is de gasverbruiker in de periode 27 de cember - 6 januari afwezig, dan wordt hij/zij verzocht de gasmeterstand telefo nisch aan het Gasbedrijf door te geven. Het telefoonnummer is: (02155)- 93584. De gas-meter-opnemer heeft een legiti- matiekaart bij zich. Deze is ondertekend door de direkteur van het Gasbedrijf. Vraag daar altijd naar. U krijgt dan geen ongewenste personen in huis. wilde geen precedenten scheppen, maar PVO ook niet de dupe laten wor den van het feit dat Soest geen uitge werkte gedragslijn kent voor de behan deling van subsidieverzoeken bij jubilea etc. Hij drong wel aan op zo'n gedrags lijn. Jan Visser (Prog. Soest) was het met Baks eens. Hij vond dat PVO eigenlijk geen tegemoetkomingen van de ge meente verdiende. "Vroeger zag je ze, met Hannes Staal voorop, wekelijks door Soest zwabberen. Toen lééfde 't. Tegenwoordig moet er met Sinterklaas een orkest uit Tietjerksteradeel komen, omdat PVO te duur is. Ze hebben de commercie gevonden, en dat voor zo'n zwaar gesubsidieerde vereniging." Raymond van Gelder (PvdA) had geen bezwaar tegen de subsidie, mits die uit sluitend voor de manifestatie zou wor den gebruikt en er een deugdelijke ver antwoording van de besteding van het bedrag zou komen. Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) was het eens met de subsidie, maar voelde weer niets voor de garantie. "De feestelijkheden van een jubilerende vereniging zijn typisch een zaak van het particulier initiatief." Bert Krijger (WD) stelde zich zonder veel omhaal van woorden achter het voorstel en drong erop aan dat de mani festatie - een "gemeenschapsfeest" - in elk geval moest kunnen doorgaan. Hij wees er Jan Visser overigens fijntjes op dat Hannes Staal bij PVO altijd achter aan liep. Bureaucratisering Wethouder Kingma voelde verder wei nig voor een al te gedetailleerde ge dragslijn bij het toekennen van subsi dies voor jubileumvieringen. "Ik beluis ter een lichte neiging tot bureaucratise ring, alsof je precies kunt vaststellen welk bedrag bij hoeveel jaar hoort." Na een korte schorsing ging de CDA- fractie alsnog om, met Visser in haar kielzog, al sputterde Baks nog iets over "geen schoonheidsprijs". PVO kan in elk geval beginnen met de voorberei dingen voor de jubileumvieringen en weet nu precies waarop ze van gemeen tezijde mag rekenen. dammen, bijvoorbeeld door het opleg gen van "fysieke beperkingen". De aanwezigen konden vervolgens ge nieten van enkele mime-acts van Ha- kim Traidia - o.a. bekend van Sesam straat - die op aanschouwelijke wijze duidelijk maakte wat de prettige en minder prettige kanten van alcoholge bruik zijn, maar ook hoe moeilijk alco holproblemen onder de knie te krijgen zijn. Tussendoor werden alcoholvrije drankjes verstrekt in een grote variatie van kleur en samenstelling. Wedstrijd De bijeenkomst werd afgesloten met de prijsuitreiking van de opstel- en poster wedstrijd, waarvoor zo'n 20 leerlingen een opstel hadden ingestuurd en zo'n 50 posters hadden ontworpen. De in zendingen waren beoordeeld door een jury, bestaande uit het oud-gemeente- raadslid mevrouw P. Oranje, de journa list Boudewijn Paans en André Oud- heusden, directeur van het Amers- foortse creatief centrum De Hof. Me vrouw Oranje reikte de eerste prijs voor de posters uit aan Dennis Stalenhoef, voor zijn nogal wrange affiche met de ti tel "Highway to Heaven" - een stuk au- De grote criminaliteit zal door de poli tie moeten worden blijven bestreden, maar tegen de kleine criminaliteit zou men betere preventie kunnen toepas sen door meer toezicht in winkels, fiets- en autostallingen en openbare ge legenheden. Dat zei minister mr. F. Korthals Altes van justitie maandag avond tijdens een WD-bijeenkomst in het Witte Huis. Volgens de bewindsman is het aantal ge vangenissen met vijftig procent toegeno men ten opzichte van voor het eerste ka binet Lubbers. Korthals Altes zei dat de politie toen al wel op volle sterkte was gebracht, maar dat er teveel was bezui nigd in het gevangeniswezen. Hij heeft het cellentekort trachten aan te pakken door opdracht te geven om zeven nieu we inrichtingen te bouwen. Ze worden voornamelijk buiten de Randstad ge plaatst. De grote en kleine criminaliteit is de laatste jaren sterk toegenomen. Het aan tal verkeersovertredingen groeide even sterk als het wagenpark, terwijl de socia le controle minder werd. "De individue le vrijheid groeide, maar niet het indivi duele verantwoordelijkheidsbesef," al dus Korthals Altes. "De opkomst van de verdovende middelen, het gebruik daar van en de handel daarin, had veel in vloed op de toename van de criminali teit, maar het ging niet gepaard met de groei van het justitiële apparaat." Korthals Altes ging ook in de op de si tuatie van asielzoekers, die op Schiphol tijdelijk worden vastgehouden. De rege ring wil dat door een snel ingevoerde wet legaliseren en heeft daar inmiddels de weg voor vrijgemaakt. Tijdens de VVD-avond sprak ook de heer J.D. Blaauw, statenlid en tevens lid van de Tweede Kamer voor de WD. Hij hield een betoog over het Europese jaar 1992. Beide sprekers gingen later op de avond uitvoerig in op vragen van de toehoorders in de zaal.

Soester Courant | 1988 | | pagina 13