'Bij ons op Soest' ion buis baarn A van Breukelen biedt aan: dooréén deur naar alle banken Goten van Oude Kerk in koper hersteld Een schoon Soester milieu? Më£gaat ooku aan! WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 15 Naar aanleiding van 'schouwrapport' 184 Juf Greet BREUKELENw ASSURANTIËN NASTGOED FINANCIERINGEN HBvA ALS JE UIT TIENTALLEN HYPOTHEKEN KUNT KIEZEN# NMIE HEEFT 'T DAN NOG OVER HUREN? Aw Jama Mohamed Admed en de Amnestygroep Soest 'De kop in het water steken' INTERIEURVERZORGING VOOR STEEDS NIEUWE WOONIDEEËN Autokraak Haverweerd Voetgangster (75) op 'zebra' aangereden jmvaxi BREUKELENm ASSURANTIËN NASTGOED FINANCIERINGEN Soest Soest Soest In de afgelopen maanden heeft de Ou de Kerk aan de Torenstraat een "on derhoudsbeurt" gekregen, waarbij met name de goten zijn hersteld. De oude loden en zinken bedekking heeft daarbij plaatsgemaakt voor koper plaat van 1 millimeter dik. Het herstel kon plaatsvinden dankzij een subsidieregeling voor het planmatig onderhoud van reeds gerestaureerde monumentale gebouwen. De subsidie is een stimulans voor dergelijk onder houd, om te voorkomen dat er grote restauraties moeten worden uitge voerd, die in het algemeen veel geld en inspanning vergen. Belangrijk is daarbij een regelmatige controle op de waterdichtheid van de dakbedekking, de regenwaterafvoer en het voeg- en pleisterwerk van het exte rieur. Ook het regelmatig onderhoud van het buitenschilderwerk speelt daar bij een belangrijke rol. De Oude Kerk wordt regelmatig geïn specteerd door de Monumentenwacht, een particuliere stichting die door de overheid wordt gesubsidieerd. De Mo numentenwacht lokaliseert de (drei gende) problemen in een vroeg stadium en legt, als dat mogelijk is, "noodver banden" aan. Voorwaarde voor de sub sidie is dat de Rijksdienst voor de Mo numentenzorg een "schouwrapport" krijgt voorgelegd over de bouwtechni sche toestand. Vervangen Het Loosdrechtse architectenbureau P.D. van Vliet heeft zo'n schouwrap port opgesteld; daarin is voor een pe riode van tien jaar bekeken wat de on- derhoudsbehoefte is. Naar aanleiding van het rapport van de Monumenten- wacht en het onderhoudsplan zijn in de afgelopen maanden de goten van de kerk, van het koor, van de consistorie en van het platte dak van de verbinding tussen de kerk en de consistorie vervan- gen. De goten van de kerk zijn wat de con structie betreft niet gewijzigd, maar op technische gronden aangepast. Ze zijn uitgevoerd als zgn. schamp-goten, d.w.z. dat ze bestaan uit een geprofi leerde houten lijst, die bevestigd is op het dakbeschot van de kerk. In de ont stane V-vormige goot was vanouds een loodbekleding aangebracht. Die was op veel plaatsen beschadigd, o.a. door val lende leien, die kepen veroorzaakten in de gootbekleding. Het gevolg daarvan waren lekkages. Ook de voorzijde van de goot was uitgezakt omdat dc bevesti ging (door felsnaden) onvoldoende was. De zinken goten van de consistorie waren onder invloed van de verontrei nigingen zo slecht geworden dat ook hier op korte termijn vervanging nood zakelijk bleek. Koper De goten van de kerk, het koor en de consistorie zijn nu uitgevoerd in koper plaat van 1 millimeter dikte. Koper is een duurzamer materiaal en qua ar beidsloon is de verwerking ervan ook goedkoper. Koper heeft ook het voor deel dat er geen kepen ontstaan als ge volg van vallende leien, zodat er een veel betere waterdichtheid wordt ver kregen. Bovendien is koper beter be stand tegen de agressieve inwerking van de luchtvervuiling. De felsnaden - te De Oude Kerk prijkt ook in deze don kere dagen weer in volle glorie aan de Torenstraat. Gedurende de feestdagen is de kerk 's avonds weer verlicht. herkennen aan de "bobbels" - houden de goot en de geprofileerde lijst op hun plaats, maar op een manier waarbij de goot onder invloed van temperatuur schommelingen toch vrij kan "werken". Samen het het schilderwerk, dat deels al is uitgevoerd, maakt het herstel van de goten het kerkgebouw weer voorjaren dienstbaar als goed onderhouden on derkomen van de hervormde gemeente van de Oude Kerk. Vandaag: mevrouw"GrOai^ S thijip èi (61). fy3H8ARk De onderwijzeres: "Bijn ons op de Desmond Tutuschool wordt nooit ge spijbeld. Soms zijn ze niet uit de school te branden. Nu moet je echt naar huis, zeg ik dan, maar ze moeten nog even dit en ze moeten nog even dat. We hebben ook weinig zieken. Onze school leeft. De sfeer is goed en dat moet je voelen als je onze school binnenstapt. Er wordt fijn gewerkt en er heerst een goe de geest. Er gaat er ook niet één meer vroegtijdig van school af. We groeien zelfs en hebben nu 125 leerlingen. We geven les met veertien medewerkers onder wie twee mannen, maar die worden dan ook op handen gedragen. Dan tel ik ook de parttimers mee en de Turkse en Marokkaanse leerkracht, die hun landgenootjes les geven in hun eigen taal. Term In mijn klas zitten tweeëntwintig kin deren, onder wie één Hollands meisje, en die krijgen alle individueel onder wijs. Vijfentachtig procent van de schoolbevolking behoort tot de etni sche minderheden. Maar wat maakt dat uit? Kinderen zijn toch allemaal het zelfde?! De meeste zijn hier in Soest geboren en opgegroeid, Soester kinde ren dus die perfect Nederlands spre ken. Ik wou dat ik zo goed de Turkse taal beheerste. Ik haat de term "zwarte scholen"! De periode dat er op dat gebied problemen bestonden ligt ver achter ons. De ou ders vechten voor hun school en die groeit en bloeit als nooit tevoren. Alle kinderen krijgen zwemles, dat kon een paar jaar geleden nog niet. Omkleden met gymnastiek is geen punt meer. Turkse en Marokkaanse vrouwen wan delen zó de school binnen en iedereen heeft respect voor elkaar. Dat komt vooral door de goede teamgeest die hier op de Desmond Tutuschool heerst. De leiding is uitstekend en we Steken allemaal de handen uit de mouwen. Al les wordt gezamenlijk aangepakt en niemand is te beroerd om extra werk te doen. Dat heb je wel gemerkt bij onze projec ten over hef Vervoer, over Werken, over Voedsel en over het Water. Zoiets doe je met elkaar zonder vliegen af te vangen. De inzet is groot, we hebben, het druk, maar je maakt veel leuke din gen mee. Het is heel dankbaar werk. Natuurlijk zijn er wel eens problemen, maar we komen er altijd uit. Ik werk hier met plezier. Vliegend hert Toen ik in 1949 in Soest kwam wonen kon ik als onderwijzeres beginnen op het Van Arkel-Instituut, tot aan mijn huwelijk. Getrouwde vrouwen moch ten toen nog niet werken, maar een jaar later kon in invallen in Baarn en hier in Soest op de Groen van Prinsterer- school en in Hees bij mijnheer de Boer. Dat is een heel bijzonder schooltje, midden in het land toen nog. Je liep zó het bos in met je klas, om buiten biolo gieles te geven. Verder viel ik in op de Rinke Tolmanschool, zes jaar bij de VGLO van mijnheer Gerritsen en bij de RK VGLO-school aan de Steen- hoffstraat, die later is opgeheven. Ik was net een vliegend hert en pakte alles aan voor een paar maanden. In 1969 kwam ik op de Ingenhofschool aan de Molenstraat en daar ben ik ge bleven, tot nu toe. De terugloop heb ik van begin tot eind meegemaakt. Deze school is een typische wijkschool voor de schildersbuurt, maar wanneer dan hele gezinnen met drie of vier kin deren naar de nieuwbouw in Overhees verhuizen, is het snel gedaan. We kre gen alle buitenlanders die hier kwamen wonen ervoor in de plaats. Niemand heeft dat kunnen voorzien en een sprei- dingsbeleid bestond niet. Dat had veel narigheid kunnen voorkomen. Met de komst van Ans Mann, zes jaar geleden, als directeur, en sinds de naamsverandering is er veel ten goede gekeerd. In de ouderraad zitten drie buitenlanders. Iedereen gaat nu mee 'als er een schoolreisje is, auto's genoeg, en de medewerking is optimaal. Je moet eens zien hoe fijn ze het vinden als de juf op huisbezoek komt. De meeste buitenlandse kinderen moeten van vader een vak leren. Sommige leer lingen kunnen makkelijk naar de mavo of de havo, maar dat hangt sterk af van de gezinssituatie. Als de ouders analfa beet zijn of van het platteland komen, duurt het lange tijd hen te overtuigen dat doorleren beter is dan werken. Maar ze komen nu allemaal op de ou deravond en de integratie gaat stap voor stap vooruit. Hobby's Ook de integratie lagere school/kleu terschool is goed verlopen. Dat kan al leen als niemand zich boven de ander verheven voelt. Wat dat betreft is de sfeer uitstekend, iedereen staat achter en naast Ans Mann. We laten iedereen in zijn eigen waarde. Vandaag (woensdag 21 december - J.V.) stop ik ermee. Vanmiddag tussen drie en vijf uur neem ik officieel af scheid op school. Niemand had dat ver wacht. Mijn vader stond met zijn drieënzeventigste nog vóór de klas. Maar zover laat ik het niet komen. Ik heb nog veel hobby's en ik voel me fit, dus ga ik alle aandacht wijden aan schilderen, bridge, tennis en reizen. Vanavond komen alle collega's bij mij thuis. Ik ben in mijn leven nog nooit een dag zonder plezier naar school gegaan." JAN VISSER AK A.A. van Breukelen is een onafhankelijk adviesburo met 20 jaar ervaring in hypotheken. verzekeringen, pensioenen en financieringen Om objektief te adi'iseren bemiddelt A.A. van Breukelen tussen 95 gerenommeerde instellingen A.A. van Breukelen Assurantiën B.V. Koninginnelaan 40 3762 DG Soest Tel. 02155-17962 23789 garantie voor zekerheid Wij niet meer in ieder geval, want als kopen even duur als huren blijkt te zijn wordt de vraag; gaan we een huis huren of kopen, al snel vervangen door; welke hypotheek sluit het beste aan op onze wensen en mogelijkheden. Daarover heeft Van Breukelen ons trou wens uitvoerig geïnformeerd. Als onaf hankelijk adviseur bemiddelt hij name lijk tussen 35 hypotheekinstellingen. Ook voor het taxatierapport, de gemeentegarantie en de subsidieaan vraag waren wij bij Van Breukelen aan het goede adres. Wij kunnen ons nu trots 'huiseigenaar' noemen, mede dankzij Van Breukelen Somalië, net boven de evenaar gelegen aan de oostkust van Afrika, ten westen begrensd door Ethiopië en Kenia, twin tig maal zo groot als ons land, komt al lang in het nieuws door het keiharde optreden tegen alles wat maar naar op positie ruikt tegen het sinds 1969 mid dels een staatsgreep gevestigde bewind onder president Mohammed Siad Bar re. Bij de machtsovername werd de grond wet opgeschort, werden alle politieke partijen verboden en de meeste voorma lige parlementsleden gedetineerd. De enige toegestane politieke partij is de So malische Revolutionaire Socialistische Partij. Bewijzen onthullen een aanhoudend pa troon van marteling en langdurige, vaak willekeurige detentie van vermoedelijke politieke tegenstanders. Gevangenen worden soms jarenlang onder slechte omstandigheden en zonder behoorlijke medische zorg in afzondering vastge houden. Velen zijn na oneerlijke proces sen, vaak volgens een snelrechtprocedu re, ter dood gebracht. De doodstraf wordt ook vaak gebruikt om tegenstan ders van de regering uit te schakelen. Vele ongewapende burgers zijn door de veiligheidstroepen buitengerechtelijk geëxecuteerd. Sommige mensen die zonder proces zijn gedetineerd of lange gevangenisstraffen uitzitten zijn gewetensgevangenen. Zij hebben geen geweld gebruikt of gepro pageerd. Hoewel er enerzijds meer dan driedui zend Ethiopische burgers, die sinds 1977 gevangen zaten, in augustus j.1. werden vrijgelaten, bestaat er anderzijds vrees over de veiligheid van verscheide ne gewetensgevangenen die vastgezet zijn in de Labaten Jirow-gevangenis en sinds diezelfde maand "verdwenen" zijn. Temeer omdat inmiddels onder het bewind van Mohamed Siad Barre reeds duizenden mensen gedood zijn en vele anderen, van wie sommigen al vanaf 1969, opgesloten zitten. Naar aanleiding van de Amnesty-publi- katie "Somalia: A long-term human doorpbfa "Ongeloofelijk" riep een medewerker van de afdeling Groenbeheer. "Wat maken wij er een troep van! De struisvogel steekt zijn kop in het zand, maar wij in het water!" Schoonmaakbeurt Een schoonmaakbeurt van de vijvers in Smitsveen en Overhees bracht de naakte waarheid aan het licht. De afgelopen jaren zijn de vijvers misbruikt voor het dumpen van oude fietsen, winkelkarren, koelkasten, brommers, enz. In de krant lezen we vaak voorbeelden van watervervuiling elders in het land. Met deze schoonmaakbeurt wordt duidelijk dat ook dicht bij huis het water als afvalbergplaats diénst mag doen. Het water, de bron van leven voor ons alle maal, verdient een betere behandeling. rights crisis" heeft de Somalische presi dent Amnesty uitgenodigd voor een be zoek tijdens een interview met de Britse journalist Graham Hancock. De presi dent bekritiseerde dit rapport als "roe keloos onnauwkeurig en overdreven". Amnesty heeft kontakt opgenomen met de Somalische autoriteiten om prakti sche maatregelen te treffen voor dit be zoek. Werk aan de winkel Zo werkt het Internationaal Secretariaat van Amnesty vanuit Londen in zijn strijd tegen de schending van mensenrechten waar ook ter wereld. Met rapporten en met onderzoek ter plaatsen als dat mo gelijk gemaakt wordt. Te grootschalig voor een plaatselijke Amnestygroep. Maar er is ook op kleine schaal genoeg werk aan de winkel. De Amnestygroep Soest heeft dezer da gen een "gevangenedossier" ontvangen overr één van de vele Somalische gewe tensgevangenen die sinds 8 augustus in de Magadishu Prison gevangen zit. Een gevangenis waar erbarmelijke omstan digheden heersen. Zij naam is Aw Jama Mohamed Ahmed. Hij is 41 jaar oud, godsdienstonderwijzer van beroep en werd veroordeeld tot vijf jaar gevange nisstraf op de beschuldiging van het "or- gariiseren van ondergrondse samenwer king en exploitatie van godsdienst om de nationale eenhoud te verstoren". Amnesty ziet Aw Jama Mohamed Ah med als een gewetensgevangene die om zijn religieuze geweldloze aktiviteiten is gevangen gezet. De Amnestygroep Soest gaat met het schrijven van brieven aan de slag in de hoop iets voor deze ge wetensgevangene te kunnen bereiken bij de betrokken autoriteiten. Slecht nieuws uit een land, dat ook nog zo ver weg ligt, kan een mens zo'n mach teloos gevoel geven. Wat kan je daar nu aan doen? Op kleine schaal bezig zijn, dat kan! Mevr. Jc:in> Bevers, Veenbesstraat 482, tel. 19006 en mevrouw Annemieke Zwakman, Valeriaanstraat 115, tel. 23274 geven graag informatie over dit gevangene-dossier. Er is hulp nodig bij het schrijven van brieven aan de verant woordelijke autoriteiten ten gunste van de gewetensgevangene Aw jama Moha med Ahmed. Om hem onmiddellijk en onvoorwaardelijk vrij te krijgen en om, zolang hij nog niet is vrijgelaten, te plei ten voor een alsnog korrekte gerechtelij ke behandeling van zijn zaak en voor verbetering van de omstandigheden tij dens zijn gevangenschap. De machthebbers in Somalië zijn niet zo gesteld op de belangstelling voor hun daden. Niet in het groot, maar evenmin in het klein. En de Amnestygroep ge looft niet in eigen machteloosheid en handelt daarnaar. Ze vraagt daarbij om uw medewerking. NIEUWSTRAAT 18-24 - BAARN - TEL. 02154-1 2600 Een 33-jarige bewoner van de Haver weerd ontdekte vorige week dat een on bekende dader zijn auto had openge maakt en daaruit de nodige eigendom men had ontvreemd. Er werden geen braaksporen gevonden, zodat de politie ervan uitgaat dat de dader een valse sleutel heeft gebruikt. Zowel de beide portieren als de achterklep bleken te zijn opengemaakt. De buit bestond o.a. het Beste boek voor de weg, wegen kaarten en een zonnebril, met een geza menlijke waarde van 150 gulden. Een 75-jarige voetgangster uit Soest is zaterdag j.1. gewond geraakt, toen ze op de Ossendamweg werd aangereden door een auto, die bestuurd werd door een 43-jarige vrouw uit Lage Vuursche. De Soesterse bevond zich op dat mo ment op de voetgangersoversteek plaats. De automobiliste verklaarde la ter haar niet te hebben opgemerkt. De bejaarde vrouw werd voor onderzoek naar Zonnegloren gebracht, vermoede lijk met schouderletsel. AK A.A. van Breukelen is een onafhankelijk adviesburo met 20 jaar - ervaring in verzekeringen, hypotheken, pensioenen, - financieringen en aan- en verkoopbemiddeling in huizen en bedrijfspanden. Om objektief te adviseren bemiddelt A.A. van Breukelen tussen 95 gerenomeerde instellingen. A.A. van Breukelen Assurantiën BA', Koninginnelaan 40 3762 DG Soest Tel. 02155-17962/23789 garantie zeKemeia A.A. van Breukelen is uw partner bij de aan- en verkoop van huizen en bedrijfspanden. Deze bemiddeling bestaat o.a. uit het geven van technische adviezen, het opstellen van taxatierapporten en het verstrekken van hypotheekadviezen. Uit ervaring blijkt dat de korte kommunikatielijnen, de efficiënte werkwijze en de daardoor lage kosten kenmerkend zijn voor ons suksesvol bemiddelen. Zo suksesvol zelfs dat wij momenteel voor een aantal relaties met spoed huizen te koop vragen in Soest en omgeving. Wilhelminalaan Vrijstaande villa met garage, praktijkruimten, c. v. en grote tuin (900 m2). Indeling: karakteristieke hal, woonka mer, praktijkruimten, keuken, bijkeuken, toilet en kelder. Etage: 4 ruime slaapkamers, badkamer met ligbad, douche en tweede toilet. Bergzolder Deze villa verkeert in uitste kende staat van onderhoud. Gevraagde koopsom f 410.000,' Willem de Zwijgerlaan Fraaie onder architectuur ver bouwde hoekwoning r^' sou terrain, garage en c Indeling: souterrain: haAJi voor- raadruimt'4 Begane^S^r entree, hal, toi- let, Au-zSA»' woonkamer en oi'-tWerrai. Tping: 3 slaapkamers en bu. .Kamer. Zolder met vaste trap en ruime kamer. Gevraagde koopsom f289.000,-. Onlangs overtrof de vraag naar woningen zelfs het aanbod. Logisch, ook bij A.A. van Breukelen ontvangen wij dagelijks telefoontjes van mensen die vragen naar woningen. Wanneer U daarom met de gedachte speelt Uw woning binnenkort te verkopen schakel dan ons kantoor eens in. In een vrijblijvend gesprekje zal U vervolgens dui delijk worden hoe interessant de huidige situatie voor U is. Neem vrijblijvend contact met ons op voor taxatie, waaraan voor U uiteraard geen kosten zijn verbon den. Lange Brinkwcg Boerderijwoning met schaaps kooi op ca. 1600 m2 7 De woning moetgej(\^tre- noveerd worden, v^ySor ge deeltelijk subsi^X^Jage- vraagd kan v t. d kan u schaapskooi is gebruik als ver- De verbo' momen^^* kooi^fcvè. D*+\rng wordt leeg opgele verd .n de schaapskooi onder gestanddoening van het huidi ge huurkontrakt. Gevraagde koopsom f 295.000.-

Soester Courant | 1988 | | pagina 15