WEEKEND RECEPT O Brand 'Sinterklaas' wellicht aangestoken r/m WASIEL STEITNER Wijnands Woonmode brengt slaapgenot op een geheel nieuw vlak! De Midi's van Kenwood: een maximum aan Hifi- kwaliteit. 1499,- Dierenasiel 't Hart verhuist TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaatclêthoogt WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 17 SOES"* DE BLIJDE BOODSCHAP Gier op land niet ondergewerkt 25.000 m2 TAPIJT op voorrraad. Alleen bij: Neuswiel gestolen FJ.Meijer directeur De Regentuuter Slooppanden Klein Engendaalweg zondagavond in de as gelegd De versterkers van het jaar staan bij De Gouden Snaar! De versterkers van het jaar v.a. 499,-... bij aankoop 1 CD twv. vijftig gulden kado. Rosbief met rode wijnsaus 'Rook zonder vuur' Schoorsteenbrandje Ir. Menkolaan Topflex waterbedden Mees Sanitair Fotocursussen van Stichting Statief voor doe-het-zelvers M Drie aantrekkelijke hazelaars door Arie Wandelaar Noteert U even: "Jac. Hermans, ver rukkelijke Kerstaanbiedingen tegen aantrekkelijke prijzen." Maxis: "Alles aanwezig om uw Kerst mis onvergetelijk te maken." C 1000: "Onze bakker gaat de lekker ste dingen maken voor de mensen." De Goudreinet: "Volop specialiteiten voor de Kerstdagen. Kwantum: Met z'n allen op de versier toer. Ballen en pieken voor een prik kie." Hema: "Met Kerstmis feestelijk uit pakken." Joh. Mets: "Componeer uw eigen Kerstmenu. etc. - etc. - etc. - etc. - etc. - etc. Nog een paar dagen en het is er: Kerst mis 1988. Folders, bomen barstensvol lichtjes, bijpassende muziekjes en de plaatselijke middenstand gidsen U en mij er naar toe. Als de zakelijke kant van Kerstmis 24 december rond mid dernacht achter de rug is nemen domi nees en priesters het heft in handen. Dan zijn zij het die overuren maken, 's nachts en overdag. DE BLIJDE BOODSCHAP in hun op vatting aan de man en de vrouw bren gen. Doorgaans laten de afnemers die met de Kerstdagen kerken vullen het de overige 51 weken afweten, 25 de cember komen kerken banken en stoe len tekort. Salonchristenen worden ze wel eens smalend genoemd. Volgens Arie een even hoogmoedige als voorbarige kwa lificatie. Kerk in relatie tot mensen is met Kerstmis toch een tikkie anders dan de andere 364 dagen. Vandaar. Kerkbewoners komen met Kerstmis antwoord halen op de vraag hoe het nu allemaal verder moet, en of 't er alle maal nog wel toe doet. Collectief zijn we allemaal bezig met iets wat op her halingsoefeningen lijkt. Arie zingt al ruim 50 jaar tijdens de Kerstnacht over vrede op aarde. Nou en? Wat op dit punt werd bereikt beeft nau welijks de wereld verrijkt. Ver weg en dichtbij niet. Kan toch niet aan Arie liggen!! Naarmate Kerstmis nadert is hij daar niet zo zeker meer van. Ga nou eens met jezelf de balans opmaken. Laat de fooien die je aan nooddruftige instel lingen meende te moeten geven eens buiten beschouwing, dan klopt van wat er overblijft toch ongeveer geen me- ter.Dan sta je toch mooi rood. Althans, zo vergaat het Arie. Kerstmis, in een kerk, thuis of waar dan ook is je laten inpakken door en ver warmen aan dat jaarlijkse houvast. Paul van Vliet heeft een jaar of tien ge leden, zij 't in een andere context, het afwijzen van een kind schitterend ver woord. Toepasselijk, ook met Kerstmis. Leest U maar. "Wanneer je zegt; ik wil geen kind, dit is geen wereld meer voor kinderen Dan zeg je eigenlijk: dit is geen wereld meer voor mij. Wanneer je zegt: Ik wil geen kind Er is geen ruimte meer voor kinderen Dan zeg je eigenlijk: er is geen ruimte meer voor mij. Arie's oprechte wens is dat hij en die ontelbaar veel gelijkgestemden straks in staat zijn op DE BLIJDE BOOD SCHAP van "HET KIND" af te stem men en te ontvangen. Allemaal warme en gelukkige Kerstda gen. ARIE WANDELAAR Een landbouwer uit Soest heeft een pro- ces-verbaal gekregen, omdat hij de gier op een stuk land aan de Hooiweg niet had ondergewerkt. De mest moet een dag na de verspreiding zijn verwerkt, omdat anders teveel amoniak vrij komt. De agrariër had zich niet aan de voor schriften gehouden. Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 Een 62-jarige bewoner van de Veenbes straat ontdekte in het weekeinde dat on bekenden het neuswiel van zijn caravan hadden gestolen. Hij stelde de politie op de hoogte. De schade bedraagt 120 gul den. De gemeenteraad heeft vorige week de heer F.J.Meijer uit Hilversum benoemd tot directeur van de openbare basis school De Regentuuter (Weegbree straat). Meijer volgt per 1 januari de hui dige directeur, Anno van der Zee, op. De raad bracht 24 stemmen uit op Meij er, bij één ongeldig. Tegenkandidaat was mevrouw I.M.Verresen uit Soest. Opzet wordt niet uitgesloten als oor zaak van de brand die zondagavond en kele slooppanden aan de Klein Engen daalweg in de as legde. Hoewel com mandant J. Th. Bakker van de brand weer de juiste oorzaak niet met zeker heid kan melden, houdt hij er rekening mee dat het vuur in de nagenoeg lege gebouwen is aangestoken. "Er is nog nooit iets vanzelf gaan bran den en dat het om een paar slooppandjes gaat heeft waarschijnlijk enige invloed op de brand gehad," drukt Bakker zich voorzichtig uit. Eigenaar Tiggelaven, bij veel Soesters ook bekend als 'Sin terklaas', vermoedt dat jongelui de brand hebben veroorzaakt. Bij navraag kon hij nog geen schatting doen van de schade. De panden waren niet meer in gebruik en zouden een dezer dagen on der de slopershamer komen. Er stonden alleen nog enkele toonbanken in. Voor de rest waren de ruimten leeg. De brandweer rukte zondagavond met Keer op keer bewijst Ken wood zijn klasse. Zeker als het om geïntregeerde verster kers gaat: de KA- 550 D (2x90 Watt dynamisch uit gangsvermogen) en de KA- 660 D (2 X 165 Watt dyna misch uitgangsvermogen). Twee troeven die de kritische luisteraar verrassen door de unieke kombinatie van klank en .kwaliteit. Bijv. de interne signaalbanen zijn op ingenieuze wijze in gekort. Daardoor brengt een Kenwood versterker vervor ming en kwaliteitsverlies terug tot het absolute mini mum. Heel logisch dat het blad Luister,okt. '88 Ken- woods uitriep tot De Verster kers van het jaar'. En heel lo gisch dat u Kenwood alleen kunt beluisteren en natuurlijk ook kopen bij de enige Ken wood-dealer in Soest: De Gouden Snaar, de Hifi- specialist bij uitstek. mntwr**±a ini ■tl .ffW em m n Steenhoffstraat 13a- 15, Soest, telefoon 02155- 12 1 32. Het mooiste stukje rosbief snijdt de slager van de dikke lende omdat daaraan een vet- laagje zit dat, als het niet wordt weggeno men, de garantie inhoudt voor een goed en bovenal erg smakelijk stuk gebraden rund vlees. Omdat zo'n mooi braadstuk vrijwel altijd meer dan 750 gram weegt, dat door gaans al ruim voldoende is voor 4 tot 5 per sonen, kan men een (eventueel) restant bestemmen om de volgende dag koud met een salade en knapperige gefrituurde aardappeltjes op te dienen. Reken voor 4 personen op een stukje ros bief van ca. 1 kilo. Verder heeft u nodig: 1 ui, 1 teentje knoflook, 1 laurierblaadje, 3 takjes bladselderij of peterselie, bloem, bouillon (eventueel van tablet of poeder) en rode wijn, bijvoorbeeld Cöte du Rhone of Rioja. Maak het vlees droog met keukenpapier. Verhit in een braadpan met dikke bodem 125 gram boter en wacht tot het schuim op de boter voor het grootste gedeelte is weg getrokken. Bak het vlees er snel aan alle kanten bruin in. Voeg direct hierna een klontje boter (ca. 35 gram) en eventueel 1 eetlepel rode wijn toe. Temper de warmte bron en laat het vlees nog 15 tot 18 minu ten (afhankelijk van de dikte van het vlees) zachtjes verder braden. Keer het vlees tij dens het braden nog enkele malen, be druip het daarbij met de braadboter en strooi er ongeveer 5 minuten voor het ein de van de braadtijd wat zout en peper over. Snipper intussen het uitje en hak de kno flook ragfijn. Breng in een pan 4 deciliter bouillon aan de kook en voeg er 2 a 2de ciliter rode wijn aan toe. Voeg verkruimel de laurierblaadjes en grof gehakte bladsel derij- of peterselietakjes toe. Laat alles zachtjes doorkoken tot er door het indam pen niet veel meer dan 3'/2 deciliter is over gebleven en zeef daarna de bouillon. Neem het vlees na het braden uit de pan, verpak het in een stuk aluminiumfolie en laat het tenminste 15 minuten rusten. Verwijder op 3 k 4 eetlepels na de braad boter uit de braadpan en fruit de gesnip perde ui in de resterende boter tot ze be gint te kleuren. Schep de knoflook er doro en strooi er door een zeefje 1 eetlepel bloem over. Roer alles krachtig door en schenk er vervolgens, onder voortdurend roeren de bouillon bij. Breng alles aan de kook en laat alles gedurende 4 tot 5 minu ten zachtjes doorkoken. Zeef de saus en breng het opnieuw aan de kook. Verdeel een stukje ijskoude boter (ca. 40 gram) in vier stukes en klop de stukjes snel met een garde door de hete saus. Neem op het mo ment dat nog net niet alle boter in de saus is opgenomen het pannetje van de warmte bron. Blijf er dan nog 20 tot 30 seconden in roeren en kloppen. Proef de saus en voeg naar smaak eventueel nog wat zout en/of peper en wellicht 1 mespuntje suiker toe. Snijd het vlees in dunne plakken en leg ze zoveel mogelijk in het oorspronkelijke model op een voorverwarmde schaal. Schenk er 1 l'/2 deciliter hete saus over. Dien de rest van de saus apart in een saus kom op. Tip: Geef bij gebraden rosbief met rode wijnsaus verschillende soorten typi sche wintergroenten zoals kleine struikjes witlof, spruitjes, bleekslede- rij en kleine gebakken of gefrituurde aardappeltjes. Bereidingstijd: ±30 minuten. Energie per portie: ±1615 kJ (385 kcal). De brand aan de Klein Engendaalweg, waarbij enkele slooppanden verloren gingen, is vermoedelijk aangestoken. twee autospuitwagens en een hulpverle ningswagen rond half zeven uit. Toen ze op de Klein Engendaalweg arriveerde waren de gebouwen al verloren. De brandweer concentreerde zich deels op het voorkomen van uitbreiding van de vuurzee. Belendende percelen werden met succes natgehouden en gespaard. De brand werd bestreden met vijf stralen lage druk en vijf stralen middeldruk. Na een uur blussen kon het sein 'brand meester' worden gegeven. Hoeveel wijsheid en waarheid er ook verborgen mag liggen in spreekwoor den en gezegden, in Soest is maandag avond j.1. de betrekkelijkheid van het spreekwoord "Er is geen rook zonder vuur" nog eens nadrukkelijk onder streept. De politie en de brandweer werden te lefonisch gewaarschuwd omdat er brand zou zijn in een perceel aan de Koninginnelaan. Ter plaatse ontdekte men weliswaar enige rookontwikke ling, maar van een vuur was niets te bekennen. Volgens een woordvoer der van de politie rook men eerst ook nog een onmiskenbaar brandluchtje, maar toen ook dat verdwenen was stonden de uitgerukte hulpverleners helemaal voor een raadsel. De brand weer, die met twee wagens was aange sneld, kon onverrrichterzake naar de kazerne terugkeren. Politie en brandweer rukten vrijdag avond uit na de melding van een brand je aan de Ir. Menkolaan. Ter plaatse bleek de schoorsteen vlam te hebben gevat. De brandweer bluste het vuur en maakte de schoorsteen schoon. effitimv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines /nQLMDROObN Het Topflex waterbed is de nieuwste ontwikkeling op het gebied van water bedden. Zeer grote stabiliteit gekombi- neerd met een elastisch vinyl zorgen voor een ongekend liggenot. Waterbedden worden alom gewaar deerd vanwege de optimale ondersteu ning van het gehele lichaam, waardoor een zeer rustige en ontspannen slaap mogelijk is. Het Topflex waterbed gaat nog verder. Door toepassing van een nieuw soort vinyl dat bijzonder elastisch is, wordt een zeer lage oppervlaktespan ning gerealiseerd. Dit zorgt ervoor dat de ondersteuning van het lichaam haast onopgemerkt blijft. De toegepaste vinylsoort is zeker 15 - 20% dikker dan de in andere waterbed den gebruikte vinyl. Bvoendien zijn de hoeken volgens een nieuw systeem extra verstevigd, waardoor dit waterbed een zeer hoge duurzaamheid heeft. De stabiliteit van het Topflex waterbed is zeer bijzonder. De beweging van het water wordt bijna geheel geneutrali seerd door het toegepaste dempingssys teem. Dit systeem berust op een zestal lagen, die a.h.w. in het waterbed drijven. Deze zijn ontwikkeld uit een speciaal soort fiber waardoor alle positieve ei genschappen van het slapen op water zijn behouden. Topflex waterbedden worden kompleet geleverd met de volgende accessoires: Vacuumpompje, vulstang met koppe lingen en kraantje, ontluchter, univer seel verloopstuk, 550 grs/m2 wollen on derlegger, verwarmingselement met thermostaat, veiligheidsvoering, vinyl- cleaner, reparatie-setje en konditioner voor 1 jaar. De leverbare maten zijn: 90 x 200 cm, 160 x 200 cm, 160 x 210 cm, 180 x 200 cm, 180 x 210 cm, 180 x 200 cm duo. Het Topflex waterbed is een produkt van Aqudroom b.v. te Soesterberg. Uit gebreide kontroles bij fabricage en ver werking zorgen voor een perfekt eind- produkt. Aquadroom b.v. geeft dan ook een volledige garantie op het waterbed van 5 jaar en neemt daarvoor alle verant woording. Men is dus niet van de fabri kant afhankelijk. Het waterbed is ver krijgbaar bij Wijnands Woonmode, Soesterbergsestraat te Soest. Kenwood's Midi-sets, voor u die alles in één wilt hebben. Een Kenwood set is au tomatisch uw beste keus. Of het nu om een perfecte tuner/versterker gaat, of om een uitnemend cas sette-deck, een fraaie grammofoon of een CD- speler: Kenwood toont u de mooiste kombinatie. Inclusief afstandsbedie ning al vanaf: excl. boxen mm w inm w caiji ün Steenhoffstraat 13a- 15, Soest, telefoon 02155- 12 1 32. Binnen afzienbare tijd zal dierenasiel 't Hart verhuizen. Dat is nodig, omdat de Koningsweg zal worden doorgetrok ken over de Klein Engendaalweg, waar de kennels nu nog staan. Het asiel zal zich waarschijnlijk op een nog te bepa len datum vestigen aan de Zandlaan bij het Witte Huis. De verhuizing zal nog de nodige proble men op organisatorisch en financieel ge bied met zich meebrengen. De overstap moet in 1989 worden gemaakt, maar er staat nog nergens een nieuw onderko men. Nu ziet het er niet naar uit dat de dieren en de medewerkers van 't Hart in de re gen komen te staan, maar als ware het een vorm van morele steun heeft de heer J.L. van Leeuwen regenpakken en laar zen geschonken aan Marijke, Jeannette, Diana en Ans van het dierenasiel. De man, wiens bedrijf Lion Cars binnenkort twaalfeneenhalf jaar bestaat, is geen on bekende in het asiel. Hij heeft er zijn hond Basco vandaan en komt regelma tig terug om er voedsel voor zijn huisdier te kopen. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155) 13014-12577 Van januari tot juni organiseert Stichting Statief weer een groot aantal fotocursus sen op allerlei niveau. Er wordt per cur sus in een kleine groep gewerkt van ma ximaal zes mensen. Het cursus-aanbod bestaat uit: begin nerscursus; doka; belichten en verlich ten; model; naakt; compositie; techni sche camera; architectuur. Begin januari start er tevens een uitge breide beginnerscursus, waarin er, naast de uitleg over de techniek, iedere bijeen komst een opdracht wordt gegeven. De ze opdracht moeten de cursisten zelf thuis uitwerken; iedere opdracht slaat op de voorgaande les. De cursus wordt gehouden op maandag avond (om de veertien dagen) en duurt van 20.00 tot 22.00 uur. De begindatum is 16 januari. Alle cursussen worden uitvoerig in een folder besproken, die is aan te vragen bij Fred Vermeulen, Hartweg 20, Soest, tel. 02155-18105. Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt De Nederlandse naam hazelaar wordt gebruikt voor planten uit meerdere plantengeslachten, namelijk Ha- mamelis of toverhazelaar, Corylopsis of schijnhazelaar en Corylus of gewone hazelaar. Hoewel ze van ver schillende afkomst zijn hebben ze samen één belangrijk punt gemeen; ze zijn alle drie bijzonder attractiefin de winterperiode. Aangezien we de lange winter nog voor de boeg hebben, deze week extra aandacht voor deze struiken, die de wintertuin wat meer vorm en kleur kunnen geven. Toverhazelaar het geslacht Hamamelis behoort tot de familie van de Hamamelidaceae en telt in ons land ruim 30 soorten en rassen. Op één soort na die in de herfst vrij onopvallend bloeit (H. virginiana) bloeien alle toverhazelaars in de winter. Ze variëren in bloeitijd en kleur afhankelijk van het ras. De vroege vormen bloeien al begin december en de latere cultuurvarieten eindigen pas in april. De kleuren bevinden zich tussen lichtgeel en bronsrood. Toverhazelaars groeien op iedere enigszins voedzame grond en voldoen zowel in de zon als halfschaduw. Voor een goede bloei geniet een wat beschutte stand plaats de voorkeur. De plant groeit niet erg snel maar kan na jaren toch behoorlijke afmetingen aan nemen. (2-3 meter) Een niet al te rigoreuze snoei wordt echter prima verdragen. Enkele goede toverhazelaars zijn on der andere. Hamamelis intermedia 'Jelena' een rijkbloeiende plant met koperkleurig oranje bloemen met een opvallend geel randje. De bloeitijd is december-januari en daar mee is dit ras een van de vroegst bloeiende. Hamamelis intermedia 'Oranje Beauty' een zeer rijk- bloeiend ras met diep goudgele tot oranjegele bloemen. De bloei valt in februari-maart en kan zeer lang aan houden. Het is een erg mooie, fel gekleurde cultivar. In de zomer is 'Oranje Beauty' te herkennen aan de ietwat bronsbruine tint van de bladeren. Hamamelis mollis 'Pallida' is een goede struik met veel schuin opgaande takken. De bloemen zijn groot en zeer aangenaam geurend. De bloemkleur is lichtgeel en de zeer rijke bloei is nu reeds begonnen en gaat door tot in februari. Schijnhazelaar Van de Corylopsis of schijnhazelaar worden in ons lang 8 soorten gekweekt. De plant komt oorspronkelijk uit China en Japan en is rond de eeuwwisseling in Europa ingevoerd. Ondanks dit feit is de schijnhazelaar nog steeds geen goede bekende in de tuin. Erg jammer, want de struik trekt direkt na de winter (eind februari- april) volop de aandacht, met zijn 3 tot 5 cm lange bo tergele bloeiaren. Pas als de bloemen, die aan kleine hopbellen doen denken, zijn uitgebloeid verschijnt het rose-roodachtig, later heldergroene blad, dat vooral na een warme droge zomer prachtige herfstkleuren ver toont. De schijnhazelaar groeit op elke humus bevat tende grond. Een ideale standplaats ligt niet al te zon nig en liefst beschut tegen nachtvorst. Dicht bij huis is vaak de aangewezen plek. De twee meest gekweekte soorten zijn: Corylopsis pauciflora die maximaal tot 1 meter hoogte uitgroeit. Het is een compacte groeier met een over hangende groeiwijze. Zeer geschikt voor de kleine tuin. Corylopsis spicata met een uitgroei tot 1,5-2 m. De groeiwijze van deze struik is krachtiger en grover dan bovenstaande vorm. Kronkelhazelaar Van het geslacht Corylus is vooral de kronkelhazelaar of Corylus avellana 'Contorta' in de winter bijzonder aantrekkelijk. De struik wordt ook wel kurketrekker- hazelaar genoemd vanwege de bizarre kurketrekker- achtige groei van de takken. Om de grillig gedraaide hoofdstam van de plant groeit een haast ondoordring bare warwinkel van sterk gekronkelde takken waaraan in het vroege voorjaar katjes verschijnen. De kurke- trekkervorm is geen moeizaam ontwikkeld kweekpro- dukt, maar is aflcomstig van «een toevallig in Engeland gevonden hazelaar met gekrulde takken. De struik kan wel enkele meters hoog worden en komt vrijstaand het beste tot zijn recht. Snoei wordt goed gedragen mits hierbij op het behoud van de vorm gelet wordt. De kronkelhazelaar groeit zowel in de zon als in de scha duw en op eigenlijk iedere niet te natte grond. De laat ste paar jaar worden kronkelhazelaars ook wel op stam gekweekt. Met enig geduld groeien deze stamvormen uit tot opzienbarende krultreurvormen.

Soester Courant | 1988 | | pagina 17