m arttöhocK Sfeervolle kerstzang in Zonnegloren Alternatief Kerstconcert van Bachensemble Speeldoos 3INA 18 WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 19 algemene radio omroep soest Jongerenkoor Soesterveen 15 jaar Spreekuur Sociale Verzekeringsbank, district Amersfoort (voorheen Raad van Arbeid Amersfoort) Antenne gestolen Basiscursus massagetechnieken 'Omgaan met spanningen' Vrijwilligers Vakature Bank Kerstconcert 'Apollo' Stichting Jeugdzorg Soest Museum Oud-Soest Kruisvereniging gesloten rond jaarwisseling 'The Mousetrap', briljante vertolking van klassieke thriller Kraaykamp teleurstellend in 'De humorist' Donderdag 22 december: Filmhuis: 'Tampopo' Kinderboerderij 'De Vrije Teugel' Zaterdagmiddagmuziek Galerie ook op feestdagen open 'De Speeldoos' Theater-Agenda Dinsdag 10 januari, 20.15 uur DE DRIE MUSKETIERS Cultureel Creatief Centrum I-MUI VA 1 Tentoonstelling "Alcohol, denk meer over minder" is de titel van de tentoonstelling die tot eind januari wordt gehouden in cultureel creatief centrum C-drie. Een groot aan tal panelen, posters, een video-zuil, een vraag- en antwoordspel en een tweetal reactietests geven samen een compleet overzicht van het alcoholgebruik in ons land. Aan de hand van thema's, zoals "Alcohol in verkeer", "Alcohol in werk", "Alcohol en sport" en Gevolgen van alcohol", wordt informa tie gegeven. De tentoonstelling is geor ganiseerd door het G.V.O. Oostelijk Utrecht in samenwerking met de Ge meente Soest in het kader van de lande lijke voorlichtingscampagne "Drank maakt meer kapot dan je lief is" en het alcoholmatigingsbeleid in Soest. Schaalvergroting Ons gebouw krijgt een onvoldoende. En dan wordt het gebouw aan de Willaert- straat bedoeld. De regelmatige bezoeker zal het opgevallen zijn, dat het centrum C-drie de afgelopen jaren steeds druk ker is geworden. Een ontwikkeling die zich naar verwachting de komende jaren voortzet. Struktureel gezien heeft C-drie drie afdelingen: er zijn de cursusactivi teiten, de culturele activiteiten en de ho reca/bowling-activiteiten. Ondersteu nend naar deze afdelingen zijn de admi nistratie en de technische dienst. Elk van de afdelingen werkt aan expansie. De horeca-afdeling heeft meer armslag no dig, de cursussen meer lokaliteiten (denk maar aan het telkens anders in richten van een leslokaal) en theateracti viteiten zijn slechts bij mondjesmaat mo gelijk. Er is sprake van een enorme con centratie van activiteiten, waarmee de schaalvergroting een feit is geworden. Bedrijfsmatig gezien een goede formule. Mits... de mogelijkheden van het ge bouw optimaal zijn. Door een goede or ganisatie, door voortdurend overleg, door letterlijk de handen uit de mouwen te steken weten we ondanks de drukte kwaliteit te leveren. Dienstbaarheid hebben we hoog in het vaandel staan. Voortdurend stuiten we op de beperkin gen door het gebouw. Een dikke onvol doende dus. Daar willen we iets aan doen. C-drie kan en weet beter, naar inhoud en vorm kun nen alle afdelingen groeien, waardoor het bedrijf gezonder kan worden, met betere voorzieningen en meer werkgele genheid. Aan zulke plannen moet ge werkt worden. Want wie niet aan de toe komst denkt... Culturele activiteiten in 1989 Vaak wordt nog gedacht; dat is dus thea ter. Veel te beperkt vinden wij. Er is zo veel meer mogelijk, wat ook kan in C-drie. Natuurlijk zijn er theatervoor stellingen, zoals ons eigen vormingspro ject "Rozenweelde". Schoolvoorstellin gen worden georganiseerd in samenwer king met de SSKVE. Voorts hebben we beslag weten te leggen op een try-óut van Bram Vermeulens nieuwste pro gramma "Gezellig" en de literaire show "Kiezen of Deelder" van Jules Deelder. Ook amateur gezelschappen zullen voorstellingen in C-drie geven. Permanent zijn er exposities te bezichti gen van kunstenaars, amateurs, cursis ten of anderen (waaronder bijv. de hui dige alcoholtentoonstelling valt). De muziekprogrammering van C-drie be staat uit een maandelijks jazz-concert. Ook dit jaar weer uitstekende formaties die muziek op hoog niveau garanderen. Naast de eigen programmering zijn er vele andere momenten waarop muziek te beluisteren valt; tijdens literaire avonden, expositie-openingen en uit voeringen georganiseerd door amateu ristische kunstbeoefenaars. Voor de kinderen zijn er, naast de thea tervoorstellingen, vele leuke, mooie of spannende jeugdfilms in de Kinderbios. Het programma hiervan is vanaf januari in C-drie te verkrijgen. De afdelingen "cultuur" en "techniek" zijn direct betrokken bij de uitvoering van activiteiten die in de Grote Zaal plaatsvinden. Velen hebben ontdekt dat C-drie een keur aan theaterfaciliteiten beheert, die net een dimensie extra kun nen geven aan een bepaalde activiteit, (lezing, show, feest, receptie, e.d.) De afdeling "culturele activiteiten" is dus niet beperkt, maar een geïntegreerd onderdeel van alle activiteiten en dus meer dan de meeste mensen denken. Kunstreis Antwerpen In samenwerking met De Hof wordt op nieuw een kunstreis georganiseerd naar Antwerpen. Op zaterdag 14 januari ver trekt een touringscar vanaf station Amersfoort richting Belgische grens. Hier kan koffie worden gedronken en geld gewisseld. Het doel van de reis is het Antwerpense museum voor Fotografie. De lunch wordt gebruikt in de nabijgele gen wijnherberg "Den Artist". De mid dag kan naar eigen keuze worden inge vuld. Onder leiding van docente Conny Meslier kan worden gefotografeerd in de binnenstad. Laat in de avond wordt teruggereden. De reis kost p.p. f 65,-, in clusief het museumbezoek, de lunch en de fotografieles in Antwerpen. Cursussen Kindercursussen in het nieuwe seizoen. Alle kinderen uit Soest opgelet! In de komende wintermaanden en in het voorjaar kunnen jullie weer volop te recht bij C-drie. De volgende cursussen bieden wij aan: Klassiek ballet. Voor de leeftijd van 5 t/m 12 jaar, iedere maandag-, dinsdag en woensdagmiddag. De docentes zijn Coleta Lustenhouwer en Ute Dörner. Kleuterdans. Voor de leeftijd van 4 t/m 6 jaar, iedere woensdagmiddag. De docente is Ankie van der Bunt. Tekenen voor beginners en gevorder den voor de leeftijd van 9 t/m 12 jaar, ie dere maandagmiddag. De docente is Gert Bögels. Hout en metaal. Voor de leeftijd van 7 t/m 14 jaar, iedere maandagmiddag. De docente is Josine Foreman. Algemeen beeldende vorming. Voor de leeftijd van 6 t/m 12 jaar, iedere woensdag- en donderdagmiddag. Do- De dertig jaar oude christelijke koor vereniging "Sursum Corda" uit Soest heeft het jubileumjaar vrijdagavond afgesloten met een zeer sfeervolle kerstzangavond in de kerkzaal van het ziekenhuis Zonnegloren. De AROS maakte opnamen, die in het weekein de werden uitgezonden naar het zie kenhuis en de verzorgingstehuizen. "Sursum Corda" stond ook ditmaal weer onder de bezielende leiding van dirigent L.J.Meijer en aan de uitvoering werd meegewerkt door de sopraan Tiny Koopmanschap, organiste Adrie Goor, organist/pianist Gert Muts en de ge combineerde kinderzangklas/kinder muziekgroep van de Prof. Waterink- In de komende week zendt de AROS het volgende programma uit naar Zonnegloren en de diverse bejaarden centra in Soest. Donderdag 22 december 10.00- 11.00 uur: Herh. woensdagavondprogramma 14.30 - 16.00 uur: Verzoekplaten uit "Mariënburg" 20.30 - 21.30 uur: "Soestergloren-informatief' met ver zoekplaten en om: 20.40 uur: nieuws weerbericht 20.50 uur: sportnieuws 21.15 uur: agenda cult. aktiviteiten Vrijdag 23 december 10.00 - 11.00 uur: Herhaling van het donderdagavond programma. 20.30 - 21.30 uur: "Soestergloren-informatief' met ver zoekplaten en om: 20.40 uur: nieuws weerbericht 20.50 uur: sportnieuws 21.00 uur: kerknieuws 21.15 uur: medische diensten Zaterdag 24 december 9.00 - 10.00 uur: "Grijs Gedraaid", gev. progr. met caba ret, Country Western, enz. 10.00- 11.00 uur: Herhaling van het vrijdagavondpro gramma. 15.00 - 17.00 uur: "De Aros-show", jeugdprogramma. 17.00 - 19.00 uur: "Domino", non-stop muziekprogr. 19.00 - 23.00 uur: Kerstavondprogramma Zondag 25 december -le Kerstdag 10.00- 11.00 uur: Kerst 1988 10.00- 11.30 uur: Kerkdienst (lijn 4) Ds. C.R.H. ter Haar Romeny. m.m.v. koor "Sursum Corda." 20.30 - 21.30 uur: Kerstconcert "Sursum Corda" opgeno men op 16 december j.1. Maandag 26 december - 2e Kerstdag 10.00- 11.00 uur: Gevarieerd Kerstprogramma. 10.00- 11.30 uur: Kerkdienst (lijn 4) Pastor B.W. Alkemade m.m.v. koor "St. Cecilia". 20.30 - 21.30 uur: Non-stop Kerstmuziek Dinsdag 27 december 10.00- 11.00 uur: KLassiek 14.30 - 16.00 uur: Verzoekplaten uit "Molenschot" 20.30 - 21.30 uur: "Soestergloren-informatief' met ver zoekplaten en om: 20.40 uur: nieuws en weerbericht 21.00 uur: berichten van de Gemeente Woensdag 28 december 10.00- 11.00 uur: Herh. dinsdagavondprogramma 14.30 - 16.00 uur: Verzoekplaten uit: "Groot Engendaal" 20.30 - 21.30 uur: "Soestergloren-informatief' met ver zoekplaten en om: 20.45 uur: nieuws en weerbericht 21.00 uur: sportnieuws 21.15 uur: weggelopen huisdieren (AMIVEDI) Nadere informatie: AROS (Algeme ne Radio Omroep Soest), postbus 193, Soest, tel. 20420. cente is Josine Foreman. Striptekenen (korte cursus van 5 les sen). Leeftijd: vanaf 9 jaar, iedere don derdagmiddag. Docent is Carol Voges. Heb je belangstelling voor een van deze cursussen, kom dan langs op de open dag op zondag 15 januari a.s. van 13.00 tot 17.00 uur. Moet je echt doen want dan kan je alvast kennismaken met de docent die je het een ander kan vertellen over en laten zien van de cursus. school en de Da Costaschool, onder lei ding van de heer G.J.van Vembde. Presentatrice Catherine van Zijtveld, die de avond opende en afsloot, kon in haar welkomstwoord een groot aantal belangstellenden begroeten, die een af wisselend programma kregen voorge schoteld dat door het koor en de andere medewerkers met groot enthousiasme werd uitgevoerd. Uiteraard ontbraken in de samenzang niet de bekende liederen als "Komt al len tezamen" en "Ere zij God", maar het koor was ook goed op dreef met wat minder bekende kerstzangen. De ver tolking van de sopraan en de andere so listen oogstte veel waardering, evenals de vertederende wijze waarop de kin deren zich lieten horen. "Sursum Cor da" kan terugkijken op een geslaagde kerstzangavond. Het mooiste deel van het Kerstconcert van het Nederlands Bachensemble was de sopraansolo, na de pauze, van Tannie Willemstijn uit de cantate "Schwingt freudig euch empor" van J.S. Bach (een unieke compositie in zijn oeuvre) met een ragfijne vioolsolo en begeleiding: Ook met gedempte zwakke stemmen wordt nu Gods majesteit vereerd. Want wanneer de geest daarmee instemt, dan klinkt het zo helder dat hij het in de hemel beter hoort. Zo is het goed. Zo is het nog mogelijk kerst te vieren zonder pompeuze zang avonden en kerstballenmuziek. Dirigent Krijn Koetsveld had een serie alternatieve verjaardagsliederen en dan sen van Bach uitgezocht, zoals de or kestsuite no 1 in c grote terts van Bach met negen houten muziekinstrumenten. Je moet er niet aan denken dat straks door de zure regen ook dit soort concer terend hout niet meer mogelijk is. Heeft u al een kerstboom met kluit? De adventshymne "Nun komm, der Heiden Heiland" is actueel, want de we reld blijft hopen op een verlosser. Zoals in ht prachtige motet "Singet dem Herrn ein neues Lied"dat verwijst naar de ver gankelijkheid van het bestaan. Schitte rend gezongen, met lange reeksen colo raturen in het ene koor en korte uitroe pen in het andere koor (Gott weisz wir sind nur Staub). Het werd in 1727 ge schreven ter gelegenheid van de verjaar dag van de koning van Polen. Maar dat mocht het College van B. W., dat de stedenband met Kozle in zijn portefeuil le heeft, zondagmiddag niet stimuleren aanwezig te zijn. De Oude Kerk was lang niet uitverkocht en dat was jammer, want met name de bas Kees Jan de Koning viel op door zijn sterke voordracht, terwijl de tenor Harry van Berne minder overtuigend over kwam. En wat te zeggen van de anonie me altsolo, die in het verzorgde pro grammaboekje niet met name werd ge noemd. Ze heet Anne Marie Woldberg. Een fijn kerstconcert, waarvoor je echt niet de "stad" uit hoeft. Het volgende concert is op zondagmiddag 5 februari 1989 met Engelse koningsmuziek. Even noteren in uw nieuwe agenda! J.V. Het Jongerenkoor Soesterveen maak te dit jaar zijn derde lustrum voj. Als interkerkelijk koor kreeg het ruime bekendheid en waardering in Soest en omgeving. Sinds enkele jaren heeft het Jongeren koor zijn repertoir verbreed met ook niet-kerkelijke muziek uit het lichte genre. In de 15 jaar van zijn bestaan is het koor uitgegroeid tot een gezelschap dat gehoord mag worden en waarbij het goed en gezellig zingen is. Redenen genoeg om een en ander op feestelijke manier te gedenken. Dat zal gaan ebeuren in de maand juni van het komende jaar. Een groot concert, waaraan ook oud-leden zullen bijdra gen en een receptie staan dan onder meer op het programma. Nadere gege vens hierover zullen tijdig bekend ge maakt worden. Momenteel heeft het Jongerenkoor een dertigtal zingende leden. Het koor wordt begeleid door een eigen combo. Dit combo zoekt nog uitbreiding. Met name zijn een basgita- rist(e), een dwarsfluitist(e) en een drummer/drumster heel erg welkom. Het zou natuurlijk ook heel erg fijn zijn als een flink aantal nieuwe leden (vanaf 15 jaar) de gelederen van het Jongeren koor kwam versterken. Aanmeldingen van gleden en/of van musici worden graag ingewacht bij de dirigent, Frank Kooiman (tel. 02155- 22647). Wie interesse heeft kan ook vrijblijvend eens komen kijken. Iedere woensdag van 19.15 tot 20.30 uur wordt er gerepeteerd in de Open Hof. De Sociale Verzekeringsbank, district Amersfoort (voorheen Raad van Ar beid Amersfoort) houdt spreekuren in Amersfoort en 14 andere gemeenten in het district. De belangstelling voor deze spreekuren stijgt nog steeds. Tijdens de spreekuren wordt informatie verstrekt over kinderbijslag, aow-pensioen, we duwen- en wezenpensioen en de vroeger geplakte rentezegels. Voor vragen of hulp bij het invullen van formulieren kunt u in Soest terecht op vrijdag, van 10.00 tot 11.00 uur, bij de Gemeentelijke Sociale Dienst, Lange Brinkweg 79. Wist u bijvoorbeeld dat: u uw aow-pensioen al een halfjaar vóór het bereiken van de 65-jarige leef tijd kunt aanvragen; het recht op kinderbijslag bij werken op grond van een leerovereenkomst in principe niet uitgesloten is; één van de voorwaarden van het recht op kinderbijslag voor werkloze kinderen van 16 en 17 jaar en voor werkloze schoolverlaters van 18 tot en met 20 jaar is, dat zij tijdig als werkzoekende bij het Gewestelijk Arbeidsbureau zijn inge schreven. De Sociale Verzekeringsbank is er ook Van een auto die aan de Parklaan ge parkeerd stond is vorige week de spe ciale 16 volts-antenne weggenomen. Die had een waarde van 200 gulden. De eigenaar, een 28-jarige inwoner van Soest, deed aangifte bij de politie. In januari zal er weer een basiscursus massagetechnieken van start gaan. Tij dens deze cursus zullen verschillende massagetechnieken behandeld worden, zoals reflex-zonemassage, acupressuur, polariteitsmassage en technieken uit de sportmassage. De lessen zijn voorname lijk op ontspanning gericht en zullen ook door enkele ontspanningsoefeningen voorafgegaan worden. Ervaring met massage is niet noodzakelijk. Er zal ge werkt worden in kleine groepjes. De les sen zullen gehouden worden op de don derdagavond. Voor een uitgebreide fol der kan men bellen naar het Centrum voor Aromatherapie, tel.: 033-650874. Eind januari start het Centrum voor Maatschappelijke Dienstverlening Soest/Baarn/Eemnes weer groepen rond het thema "Omgaan met spannin gen". Er is een avondgroep voor man nen én vrouwen en een ochtendgroep voor vrouwen. Spanningen kunnen een grote rol spelen in het dagelijks leven. Spanningen in je gezin, in je relatie, in je werk of juist omdat je geen werk hebt. Spanningen kunnen ook lichamelijke klachten veroorzaken, die op hun beurt weer nieuwe spanningen oproepen. Het is vaak moeilijk om in je eentje die cirkel te doorbreken. In een groep ontmoet je mensen met ver gelijkbare problemen, je vindt steun, be grip en herkenning bij elkaar. In een vei lige omgeving kun je nagaan wat je zelf kunt veranderen aan de oorzaken van je spanningen en aan de manier waarop je ermee omgaat. Wie belangstelling heeft, kan zich 's och- tens tussen 09.00 en 10.00 uur wenden tot: Ingrid Hentenaar, tel. 02155-13750 (de Bundeling); Gwen van Gelder, tel. 02155-19004 (C.M.D. afd. Soest); Jeanny van Reuth, tel. 02154-17841 (C.M.D. afd. Baam). Er zijn 10 wekelijkse bijeenkomsten. Deelname aan de groep is kosteloos. Het kantoor van de Stichting Vrijwilli gers Vakature Bank Soest is tijdens de komende feestdagen gesloten en wel vanaf 23 december t/m 1 januari 1989. Na 1 januari zijn de openingstijden weer als vanouds. Maandag, dinsdag en don derdag van 10.00-12.30 uur en 13.30- 15.30 uur. Vrijdags van 11.00-12.30 uur. Telefonisch is de vakaturebank be reikbaar onder nummer 02155-12630. De WB-Soest hoopt ook in het komen dejaar weer zeer velen van dienst te mo gen zijn. Om het jaar af te sluiten nog een aantal leuke vrijwilligersbanen uit ons bestand. 19/109. Stichting jongerenwerk zoekt vrijwilliger om sleutelmiddag te organi seren en uit te voeren voor brommers enz. 19/105. Technisch medewerk(st)er gevraagd voor de huisomroep bij Christelijk centrum voor geestelijk ge handicapten. 187103. Bestuurslid gevraagd voor vereniging van ouders van geestelijk ge handicapten. 18/102. Bestuursfunktie aangeboden bij vereniging voor veilig verkeer. 15/103. De ouderenbus (belbus) heeft plaats voor vrijwilligers m/v, o.a. voor het vervoer van ouderen volgens een opgegeven ritschema, alsmede voor de inning van de bijdragen van de ge bruikers. 8/116 Centrum voor geestelijk ge handicapten vraagt vrijwilligers m/v om de bewoners van en naar de kerkdienst te begeleiden op zondagmorgen of zon dagmiddag. Na afloop van de dienst wordt er samen met de bewoners koffie gedronken. 6/106. Deelnemers gezocht voor pro- jekt Slachtofferhulp. 3/106. Katholiek centrum voor geestelijk gehandicapten vraagt enthou siaste mensen, jong en oud die vanachter de mikrofoon muziek willen presente ren, frisse ideeën inbrengen en samen met de bewoners in de studio en tijdens festiviteiten leuke momenten willen be leven. 1/102. Vrijwilliger m/v gevraagd om tijdens vergaderingen te notuleren en te vens adm. werkzaamheden te verrich ten. Het Soester mannenkoor "Apollo" geeft op donderdag 22 december a.s. zijn jaarlijkse kerstconcert in de Oude Kerk aan de Torenstraat. Aanvang 20.00 uur. Medewerkenden zijn: het kinderkoor van de Petrus en Pauluskerk; Coen Verkuyl, orgel; Johan Laseur, trompet. In het programma zijn zowel Neder landse als buitenlandse kerstliederen opgenomen, evenals enkele liederen voor samenzang. Er is nog een zeer beperkt aantal toe gangskaarten beschikbaar; die zijn ver krijgbaar voor de aanvang van het con cert. postbus 250 - 3760 AG De club- en buurthuizen van Stichting Jeugdzorg Soest zijn gesloten van 23 december t/m 8 januari wat betreft de vaste aktiviteiten. Wel zijn er nog kin- deraktiviteiten op 28 en 29 december. Welke kunt u op het programma- overzicht zien. De Vangrail, Nachtegaal weg 8c, tel. 17615 Donderdag 22 december: Kerststukjes maken. Voor kinderen van 4 t/m 11 jaar. Tijd: 4 uur tot half 6. Kosten: f 1,-. Je moet wel zelf een bakje en een kaars meenemen! Woensdag 28 december: Reis door 1988! Voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Tijd: 2 uur tot half 4. Kosten: f 1,—. Donderdag 29 december: Vuurwerk- wandtekenen en appelflappen bakken. Voor kinderen van 6 t/m 12 jaar. Tijd: 2 uur tot half 4. Kosten: f 1,—. De Praatpaal, Smitsweg 311/313, tel. 19546. Donderdag 22 december: Kookinstuif voor Kerst. Voor kinderen van 6 t/m 9 jaar. Kostenf 1,—. Tijd: 4 uur tot half 6. Donderdag 29 december: Spelmid- dag. Voor kinderen van 6 t/m 12 jaar. Kosten: f 1,—. Tijd: 2 uur tot half 4. Het Kruispunt, Albert Cuyplaan 200, tel. 21987. Woensdag 28 december: Kalenders en dergelijke dingen maken. Voor 4 t/m 12 jarigen. Kosten: f 1,—. Tijd: 2 uur tot half 4. Donderdag 29 december: Kleurwed- strijd en spellen. Voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Kosten: f 1,—. Tijd: 2 uur tot half 4. Steenhoffstraat 46 Gedurende de feestdagen (24,25,26 en 31 december en 1 januari) is Museum Oud Soest gesloten. Vanaf 7 januari is het Museum weer geopend, zaterdags en zondags van 13.30 - 17.00 uur. De uitleen en de kantoren van de Kruisvereniging Soest zijn - zowel in Soest als in Soesterberg - rondom de jaarwisseling gesloten. De sluiting gaat in op vrijdag 30 december 12.00 uur en duurt tot maandag 2 januari 09.00 uur. Voor dringende zaken kan men bel len: tel. 18770. Dan wordt het tele foonnummer van de dienstdoende wijkverpleegkundige doorgegeven. Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-1 80 50 Noteren voor de komende seizoenen: De Hollandse Comedie. Nooit eerder van gehoord? Klopt. Opgericht in het vooijaar '88. Kostbare artistieke restan ten van het meest vermaarde dat in va derlandse toneelhuizen optrad: De Haagsche Comedie. Vrije vogels, die hun producties afstemmen op repertoi re-toneel. Een klein, select gezelschap. Daarin grote (Eric van Ingen, Francine Driessen, Kees van Lier, Elsje Scheijon) en minder bekende namen. Samen één eigenschap gemeen: talent, met een werkelijk briljante opvoering van "The Mousetrap", een klassieke thriller van Agatha Christie, werd daarvan donder dag jl. in de Baarnse Speeldoos het be wijs geleverd. De Holllandse Comedie, een verademing voor toneelpubliek dat uitgekeken en uitgeluisterd is op bo demloos toneelrepertoir, uitsluitend af gestemd op concepten en opvattingen van schrijvers, regisseurs, subsidie-vers- trekkers en soms ook uitvoerenden. De Hollandse Comedie zag 't gat en sprong er, noodgedwongen, in "The Mouse trap" is een even belegen als klassieke thriller. Klassiek in de zin van intrige, spanning en humor. Belegen, omdat het 36 jaar lang onafgebroken in een Lon- dens theater als kassukses kaarsrecht overeind blijft. Onhaalbaar in een land van toneelkabouters met subsidie, als vrije produktie tenminste goed voor een zakelijk zeer geslaagd toneelseizoen. Commercieel toneel, dus nadrukkelijk publieksgericht, maar dan wel van een eerste garnituur. Tot in de kleinste de tails. Naast de keuze van het stuk heeft de artistieke leiding c.q. producent ook met regisseur Frans Boelen een werke lijk gouden greep gedaan. Zijn invulling en interpretatie van dit met huiver om geven kijk- en luistergebeuren staat voor een cijfer waarmee uitmuntend wordt aangeduid. De uitkomst van dit alles werd een schitterend toneelvuurwerk, waaraan afzenders en geadresseerden oprecht aanwezige vreugde beleefden. De inhoud? Helaas, ik kan U er niets over vertellen. Van wie lijfelijk bij The Mousetrap, in de versie van de Holland se Comedie, aanwezig is geweest, wordt namelijk verwacht dat het geheim van dit mysterie tot in het graf toe door ieder persoonlijk zal worden meegenomen. Mocht U deel uit willen maken van deze ongewone samenzwering, zeg maar complot, dan moet U zich met De Hol landse Comedie op weg begeven naar een klassiek Engels pension, om u er in gesneeuwd en wel, afgesloten van de buitenwereld, de stuipen op het lijf te la ten jagen, te verbazen en vooral te amu seren. Een uitzinnig enthousiast Baarns en Soester publiek is daarvan in De Speeldoos getuige geweest. De met zoveel belangstelling tegemoet geziene voorstelling van John Osborne's "De Humorist" heeft slechts matig aan de verwachting beantwoord. Verwach tingen gebaseerd op een ijzersterk to neelwerk, een voortreffelijke rolbezet ting en het vakmanschap van regisseur John. v.d. Rest. Het kreeg, in de voor stelling die ik vorige week in de Baarnse Speeldoos zag, slechts flets gestalte. Pro ducent/ regisseur v.d. Rest liet het gege ven "verkassen' van Engeland naar Ne derland, een situering met gevolgen. De conférencier in variété-achtige pro gramma's is na Bandy, Willy Vervoort, Cees de Lange, André Carrell, Frans Vrolijk e.v.a. in dit land uitgestorven. Het hedendaagse theaterpubliek mist daarmee dus affiniteit. Daar zou over heen te komen zijn wanneer John Kraaykamp na zijn spraakmakend suk- ses in "De Fantast" er in geslaagd zou zijn een uitgerangeerde, op zijn retour zijnde humorist-oude-stempel te creë ren. Zijn poging daartoe mislukte. Hij miste de tragiek, de uitstraling van een op z'n laatste benen lopende artiest, waardoor de voorstelling op iets kramp achtigs, iets onwezenlijks uitkwam. Een uitkomst die zeker niet op rekening van Joep Dorren, het voortreffelijke scène meisje, Dorijn Curvers en Nelly Frijda mag worden geschreven. Evenmin op naam Van Pieter Lutz die als chagrijnige grootvader artistiek maatwerk van grote klasse vertolkte. Décor, kleding en mu ziek deden evenmin afbreuk aan de spruitjeslucht die deze tijdgeest moest oproepen. Al deze inspanningen en in grediënten konden echter niet voorko men dat John Kraaykamp te schaars overtuigde om "De Humorist" tot leven te brengen en herkenbaar te maken. Lr. De Vereniging Artishock, Sleenhoffstraal 46, Soest, tel. 02155-19577, stelt zich als doel een bijdrage te leveren aan het sociaal-culturele le ven in Soest. Door je op te geven als lid steun je de doelstellingen van de vereniging en geniet je de voordelen van het lidmaatschap. De kosten bedragen f 54,- per jaar; voor jongeren t/m 23 jaar en personen die tot dezelfde huishouding be horen f 27,- per jaar. Kontaktadres ledenadmini stratie: Parklaan 98, 3765 GK Soest, tel. 12689. Met "Tampopo" parodieert de Japanse regisseur Itami de Italiaanse spaghetti- western in een soort noedel-western. Het eten vormt de rode draad door deze film vol vermakelijke en rake observa ties over Japanse gewoonten en referen ties aan de westerse film. "Tampopo" barst ook van de intriges, die soms wel wat door elkaar lopen. In ieder geval kan er erg veel genoten wor den van deze verbijsterende eetfilm en wie oplet houdt er zeker enkele recepten voor de komende kerstdagen aan over. Aanvang: 20.30 uur. Reserveren (na 19.30 uur): tel. 19577. Entree: f 6,-; leden/cjp/65+ f 5,-. Filmagenda 29 december: "Babette's Feast" (Ga- briel Axel). 5 januari: "Herfstmarathon" 'G. Da- niela). 6 januari: "Out of Africa". 12 januari: "On Raggazzo di Calabria" (Luigi Comencini). 19 januari: "Drowning by Numbers" 'Peter Greeneway). 20 januari: "The Last Emperor". Vedelaarpad 53, tel. 18136. Donderdag 22 december: Van 9.30 - 11.30 uur is er weer knut- selklub voor volwassenen. Na schooltijd vieren we twee verjaarda gen. Vrijdag 23 december: Van 9.30 -11.30 uur is er peuter/ouder- aktiviteit. Spelen, praten en koffie drin ken voor f 3,- per kind/ouderpaar. Zaterdag 24 december: Om 13.30 uur vieren wij weer drie ver jaardagen. Maar uiteraard zijn ook niet jarige kinderen welkom. Dan is de kinderboerderij gesloten toten met maandag 2 januari. We wensen van af onze mooie plek iedereen een fijne kerst en een allemachtig prachtig 1989! In het nieuwe jaar beginnen de peuter/ ouderaktiviteiten weer op dinsdag 10 ja nuari. Van dinsdag 3 tot en met zaterdag 7 ja nuari zijn er iedere middag om 13.30 uur kinderaktiviteiten van 13.30 tot 16.00 uur. Het meedoen kost slechts f 1,- per kind. Tot ziens op onze boerderij in het nieuwe jaar! In de reeks Zaterdagmiddagmuziek Domkerk Utrecht heeft men in de Ad ventstijd kunnen luisteren naar verschil lende toonzettingen van missen waaraan een kerstmelodie ten grondslag ligt. Op zaterdag 24 december zal als laatste in deze reeks, een uitvoering worden ver zorgd van de mis "Angelus ad Pastores" van de 16e eeuwse Duitse componist Hieronymus Praetorius. Deze mis is achtstemmig en dubbelkorig van opzet. De vocale stemmen zijn verdubbeld met koperblazers en strijkers. De uitvoeren den zijn koor en instrumentalisten van de Domcantorij o.l.v. Domcantor Maar ten Kooy. Het concert begint om half vier en de toegang is vrij. De galerie in het Anna Paulownahuis is ook geopend op maandag 26 december (Tweede Kerstdag) en zondag 1 januari. De tentoonstelling van Bep Toscani is op beide dagen te bezichtigen van 12.00 tot 17.00 uur. Het Anna Paulownahuis van de kunste naar Ton Paauw is te vinden aan de Bur gemeester Grothestraat. Na het sukses van "De Dronkaard" in '89 prémière-voorstelling door het Me- chels theater van een speelse muzikale theater van een speelse muzikale kome die. Aan de opvoering gaat een "Pu- blieks-snertmaaltijd" vooraf. Kaarten f 25,- Pas65/CJP f 22,50 Zaterdag 14 januari, 20.15 uur Marks Kingsford his Limiten Com- pany Vanuit een achtergrond van pantomi me, comedia, clownerie en fools - thea ter ontstaat wisselwerking tussen mu ziek, spel en techniek. Een exclusief theatergebeuren. Kaarten f 15,- Pas65/CJP f 12,50 Donderdag 19 januari, 20.15 uur Oud speelgoed Klassiek Nederlandse Volkstoneel met in de hoofdrol Carry Tefsen. Verder: Saskia ten Batenburg, Wim Rijken en Jacques Ebskamp. Kaarten f 22,50 Pas65/CJP f 20,- Dinsdag 24 januari, aanvang 20.15 uur De verbroken code Willem Nijholt speelt een collage van scènes uit het leven van Allan Turing, een Brits wiskundige wiens Turingsma- chine een voorloper was van de compu ter. Verder werken mee: Cees Kooien, Anita Menist en Diana Dobbelman. Kaarten f 25,- Pas65/CJP f 22,50 Vrijdag 27 januari, aanvang 20.15 uur De Rozebotteltijd Solo-programma van Paul de Leeuw in het Lach een traan genre. Kaarten f 12,50 Pas 65/CJP f 10,-

Soester Courant | 1988 | | pagina 19