t 88 MEDE zo gezien Nieuwjaarsreceptie Soest op 5 januari SUPER FLOWER 88 KERSTFEEST 1943 Prettige Kerstdagen voorspoedig 1989 r Wedgwood serviezen tijdloze tafelcultuur herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest en een 60 'ööV '88 '88 1 '8a '88 Advertenties en kopij vroeger inleveren! Inbraak Van Goyenlaan "Er was zoveel werk nog te doen...!' ■X- Xr A.A. van Breukelen Assurantiën B.V. GLAS HANDEL 4b- door Genard Paul röhe Weihnachten 1944 KOPPEN SNELLEN 31 DEC. '88 nffniriff mk JAARGANG WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 Kantoor voor redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Postgiro 126156 Abonnement per halfjaar f 12,- Buiten Soest per half jaar /24,- Losse nummers 65 ct. Gecontr. opl. 8000 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Het feestelijke programma voor de ge meentelijke nieuwjaarsreceptie in C-drie op donderdag 5 januari 1989 is definitief vastgesteld. Burgemeester Paul Scholten en zijn echtgenote zullen vanaf half acht hopelijk een groot aan tal bezoekers ontvangen, die in het wit te café koffie wordt geserveerd. Vanaf kwart voor acht start in de grote zaal een wervelende show met muziek door Soester musici zoals Piet Daalhui zen (leider van PVO), de mondharmo nica-virtuoos Jan Verwey (de Neder landse Toots Thielemans), de bassist Hans de Groot en de klarinettist en sa xofonist Joop van Tol (directeur van de sector Burger- en Samenlevingszaken in onze gemeente). Deze muzikale klanken worden afgewis seld met een twirling act van Bianca Boomsma, een fietsact in authentieke kostuums en een tweegesprek tussen Thomasvaer (gemeentesecretaris Wim de Kam) en Pieternel (Els Stolwijk) op Mode verandert snel. Adama houdt dat scherp voor u in de gaten.Volgt nationale en internationale ontwikkelingen op de voet. Trend na trend is aktueel voor u beschikbaar in een steeds wisselend sfeertje. Dat vergt af en toe aanpassing van ons interieur. We zijn bijvoorbeeld hard aan nieuwe vloerbedekking toe. Andere kleur, funktionele struktuur. Betere display van de kostuums. Modern. Overzichtelijk. Zeer binnenkort gaan we aan de slag. We hebben wat ruimte nodig Telefoon 02155-12400 Winkelcentrum Hartje-Zuid van Weedestraat 15-17 Soest AK ^anBREUKELENV ASSURANTIËN '88 WIJ WENSEN ONZE CLIËNTELE PRETTIGE KERSTDAGEN EN EEN VOORSPOEDIG EN SCHADEVRIJ 88 '88 '88 88 89 een tekst van Jan Leyendekker (Arie Wandelaar). Greefje Kauffeld Een bijzondere attractie is het optreden van de békende zangeres Greetje Kauf feld, die wordt begeleid door haar vaste gitarist Peter Niewerf. Greetje Kauffeld begon dertig jaar geleden haar carrière bij de Skymasters en door haar ruime in ternationale ervaring is zij één van de beste zangeressen van ons land gewor den. Haar warme stemgeluid dwingt met name bij muziekkenners diep respect af. Zij zingt in C-drie onder meer ballads en een soft-swing repertoire. Na de korte nieuwjaarstoespraak van de burgemeester is de dansvloer gereser veerd voor een demonstratiegroep van dansschool Slingerland en zingt de soes ter operazangeres Berna Kousemaker. In het witte café wordt geen muziek ge maakt, zodat men daar ongestoord met elkaar kan praten. In de vijverzaal is een speciale, bewaakte garderobe ingericht waar de gasten, indien gewenst, een naamkaartje ontvangen. In de grote zaal worden uitsluitend alcoholvrije drankjes en bitterhapjes geserveerd. Dansen Vanaf 22.00 uur zal het demonstratie team van Slingerland iedereen op de dansvloer nodigen op de tonen van een speciaal geformeerd dixielandorkest, met musici die hun sporen in de vader- Aanstaande maandag - Tweede Kerstdag - valt uit als productiedag voor de Soester Courant van 28 de cember a.s. De inlevertermijn voor advertenties en kopij wordt daarom éénmalig verlengd tot dinsdagmorgen 27 december, uiterlijk 10.00 uur. Van het materiaal dat wij na dat tijd stip ontvangen is technische verwer king niet meer mogelijk. Sportkopij dient maandagavond uiterlijk 22.00 uur ingeleverd te zijn. Het verdient uiteraard aanbeveling advertenties en kopij reeds déze week in te leveren! Bij een inbraak in een koffie/theeshop aan de Van Goyenlaan is in de nacht van zondag op maandag een bedrag van 1500 gulden buitgemaakt. De dader nam dat geld weg uit de kassa. Om bin nen te komen bleek hij een fietsenstan- daard, compleet met een blok beton, door de ruit te hebben gegooid. landse muziekwereld ruimschoots heb ben verdiend, zoals trompettist Wim van Zoeren en drummer André Schoneveld (beide van de New Orleans Syncopa- ters) en Louis Bink, één van de beste trombonisten van Nederland. De juiste datum staat niet officieel vast, met het moet op 27 of 28 december 1944 zijn geweest, dat in het Duitse vrouwenkamp Ravensbrück - het door gangslager naar de dood - de Moeder van het Nederlands verzet om het leven kwam. 51 Jaar oud. Heieen Kuipers-Rietberg uit Winterswijk, een moedige, onverschrokken vrouw, die voorvele Nederlanders als 'Tante Riek onsterfe lijk is geworden. Zij behoorde tot de 92.000 vrouwelijke slachtoffers van de ruim 120.000, die in de oorlog in het kamp Ravensbrück de dood vonden. Heieen Kuipers-Rietberg was de oprichtster en medeleidster van de Landelij ke Organisatie voor steun aan onderduikers. Tienduizende vluchtelingen voor het Duitse schrikbewind, Joden, militairen, illegale werkers, dienstweigeraars voor deArbeits-Einsatz' heeft zij met grote moed geholpen en gered, tot zij in het voorjaar van 1944 werd gearresteerd. In het verklarend "Straatnamen-boek van Soest" staat op bladzijde 51 het veelzeggende verhaal over mevrouw Kuipers-Rietberg; waar en waarom deze straat van Soest de naam kreeg "mevr. Kuipers-Rietberghof." De bewoners aan deze 'hof zullen die naam ongetwijfeld met eerbeid en be wondering bewaren, want-zij gold als de 'moeder van het verzet.' Koningin Wilhelmina, de Moeder des Vaderlands in de oorlog, onthulde in 1955 in Winterswijk, de geboorte- en woonplaats van 'tante Riek' een stand beeld ter nagedachtenis van deze dappere vrouw uit de oorlog. Dezer dagen is een bijzondere oorlogsfilm over deze vrouw gemaakt, een film dóór en vóór kinderen over de hulp aan onderduikers in de oorlog, en een spe ciaal boek geschreven door haar stiefzoon Eppo Kuipers met de veelzeggende titel "Er was zoveel werk nog te doen..." over 'Tante Riek' en haar man 'Oom Piet' in de oorlogsjaren '40-'45. Eén van de eerste onderduikers, die in 1942 van mevr. Kuipers-Rietberg hulp kreeg en ergens bij een boer in het Gelderse Achterhoek werd ondergebracht, was Bruin Noordam, die het toen verder onder de naam van Bram Bouma moest doen. Ook hij kwam toch nog in Duitse handen en moest enige tijd in het concentratiekamp van Amersfoort verblijven. Hiernaast zijn verhaal over Kerstmis 1943. Een gebeurtenis van precies 45 jaar geleden. Él— Koninginnelaart 40 3762 DG Soest Tel. 02155-17962/23789 ASSURANTIËN O.G. HYPOTHEKEN In Soest zijn bijna nooit rellen Maar dit kan 'k U vertellen wordt hier ooit gereld en een ruit ingeleid Komt VAN EDE de scha snel herstellen. Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 184 29 EN WIJ KOMEN! 24 december 1943 In de duistere avond van deze trieste decemberdag lag het Polizeiliches Durchgangslager Amersfoort als een verlaten en uitgestorven werk kamp. De silhouetten van de lage ba rakken staken vaag af tegen de grijze avondlucht. De harde wind, afgewisseld door striemende hagelbuien, huilde door de nauwe gangen tussen de woon blokken. Kleine sneeuwvlokjes dwarrelden naar beneden. Ze kondigden een witte Kerst aan. Het appèl-terrein, dat overdag het aanzien heeft van één grote exerci tieplaats met honderden haveloze zwervers, zag eruit als één kale troosteloze vlakte, ontvlucht en ver laten door alles wat maar wilde blij ven leven. Regen en sneeuw begon nen plasjes te maken in de duizenden klompafdrukken, die vermoeide voeten erin hadden achtergelaten. Hoe dichter de eerste Kerstdag na derbij kwam, des te heviger werden de sneeuwbuien. De stilte van het kamp had een macaber karakter. Zo af en toe werd het grillig verstoord door het cynisch gelach van enige SS'ers, die aan de rand van het kamp hun sinistere wacht hielden. Het re gelmatige geflits van schijnwerpers, dat om beurten uit één der hoge mi trailleurtorens lichtte, verried de aanwezigheid van nog meer mensen. Binnen in Block VII, de barak waar in de gevangenen sliepen van het NSF-commando, die dagelijks het radio-commando vormden, brand de een enkele lamp. Vrijwel alle Haftlingen waren in een diepe slaap verzonken. Geen wonder. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat werd er hard ge werkt, werd men opgejaagd om steeds meer sein- en ontvangtoestel len voor het Oostfront te bouwen. Steeds hoger werd het tempo opge voerd; steeds sneller moest er ge werkt worden. De Russische legers, die aan een onstuitbare opmars naar het Westen waren begonnen, trok ken de Duitse troepen als rafels uit elkaar. Het materiaal, dat hierbij verloren ging, was enorm en moest snel worden aangevuld. De fabrie ken in het Duitse thuisfront draaiden harder dan ooit. Ook het concentra tiekamp Amersfoort kreeg zijn deel. Steeds zwaarder werd het werk, steeds groter moest het kwantum af te leveren toestellen worden. De in spanning werd te groot en slaap kreeg men te weinig. Was het niet begrijpelijk dat de meeste gevange nen al om acht uur onder de dunne, grauwe dekens lagen? In die nacht, waaruit de eerste Kerst dag van het Jaar des Heren 1943 zou geboren worden, was er één mens in Block VII, die de slaap maar niet kon vatten. Allerlei vragen drongen zich in zijn moede hoofd naar voren. De gedachten die hem alsmaar bezig hielden, lieten hem niet met rust. "Was God er wel van op de hoogte, dat hij hier in het SS-kamp, in deze vunzige koude barak, het kerstfeest moest vieren in plaats van thuis in zijn familiekring? Was hij het wel echt, die hier in dit smerige bed de kerstnacht moest doorbrengen? Was de vrouw naar wie zijn gedach ten steeds uitgingen, wel werkelijk de vrouw van hem, de ellendige, die nu met een nummer op zijn broek zijn dagen hier moest slijten?" Bert van Noort, Haftling 4015, deed zijn roodomrande ogen open. Ze knipperden toen het flauw-gele licht van de lamp erin viel. Zijn wangen waren stijf van de kou en zijn uitste kende jukbeenderen deden de ogen in donkere kassen hangen. Bert van Noort's buurman, een jonge Friese door Bram Bouma boer, snurkte luidruchtig de nacht in. Bert keek eens naar hem. De kor te stekelige blonde haren van de boer lagen half verscholen onder twee paardedekens.. Auke Wierstra heette de boer en Wierstra begon aan zijn tweede Kerstnacht in dit smerige rotkamp. Bijna twee jaar ge leden was de Fries met twee Joodse onderduikers op zijn boerderij gear resteerd. Bijna twee jaar had hij al doorgebracht in deze troosteloze sa menleving, waar 's zomers geen leeuwerikken zongen en in de winter zelfs geen kraai of ekster het waagde neer te strijken. Bert bewonderde hem vaak als de opgeruimde stem van Wierstra de barak vulde. Hij was jaloers als de Fries weer eens een kwinkslag maakte die allen deed schaterlachen. Toch was hij ook weer dankbaar als Wierstra hem op beurde wanneer de ellende hem te machtig werd. "het komt wel weer goed," zei de Fries dan. "Nog een half jaar, dan zul je wat beleven...!" Bert wenste ook zo te slapen als zijn makker, maar hij kon niet. Steeds opnieuw kwam dat beeld hem voor ogen. Het visioen van die kleine, ge zellige huiskamer. In het hoekje bij de haard zal dan Els, zijn vrouw. De triplex-schemer- lamp, waaraan hij zoveel winter avonden had geknutseld, bescheen haar licht golvend haar. Af en toe lichtte zij haar gezicht op en keek hem even aan. En in die zachte glim lach met die lieve grijs-blauwe ogen las hij hoe mooi zij het boek vond. Een plotselinge hagelbui deed hem uit zijn gemijmer opschrikken. Ver draaid nog aan toe. Hij moest probe ren te slapen, anders stond hij mor gen weer te suffen achter de draai bank. Hij draaide zich om en trachtte zijn gedachten los te laten. Maar steeds weer kwam dat beeld naar vo ren. En dan die vragen: hoe zou het morgen thuis zijn? Zou zij het Kerst feest dit jaar zonder kerstboom vie ren? Zou Els met haar gedachten bij hem zijn? Voor hem bidden? Hoe zou de Kerstmorgen hier verlopen, hier in deze kille koude modder poel? Hier in dit kamp, waar elke re gendruppel door je dunne frokkie heendrong om dan langzaam langs je benen in je klompen te sijpelen? Zou het weer zo'n lang appèl worden als gisteren, toen het Kotalla niet naar de zin ging en hij de gevangenen rus tig anderhalf uur in de kou liet staan om ze daarna opnieuw te tellen? Kotalla! Bert van Noort kromp in een, als zocht hij dekking onder zijn twee dunne dekens. Kotalla! Die naam alleen al deed bij vele Haftlin- ge het bloed haast stollen van angst. Bert kneep zijn ogen dicht, als zwaaide er een gummiknuppel bo ven zijn hoofd. Hij moest niet den ken aan die kleine SS'er, voor wie ie dereen sidderde. De meedogenloze, boosaardige Duitse Pool had al me nig Haftling voor zijn leven ongeluk kig gemaakt. Bert van Noort deed zijn ogen weer open en vouwde toen zijn handen. Hij bad God of Die hem hier in dit kamp tijdens dit Kerstfeest 1943 nog een 'zalig' feest wilde geven omdat hij aan 'gezegend' moeilijk kon den ken. Hij bad ook voor thuis; voor een spoedige vrijheid en om een ein- de aan die oorlog. Bert besloot zijn stil gebed met de woorden van Thomas a Kempis, "Heere, maar geef mij bovenal het verlangen te mogen berusten in Uw Heilige Wil!" Toen vielen zijn ver moeide oogleden dicht en sliep hij in. Wanneer op de morgen van de eer ste Kerstdag de eerste lichtstralen van de nieuwe dag door de kleine ruitjes van de barak vallen, komen uit een nevenvertrek van Block VII de zachte stemmen van een mannen koor. Bert van Noort slaat zijn ogen op. Een bekende melodie ruist hem tegemoet. Hij richt zich op. Hij wil zich niet laten bedriegen. Hier in dit onmenselijke oord van haat en dood, klinkt Engelenzang...! Het zijn de klanken van een oud, bekend lied, die de gevangenen van Block VII deze morgen zo vroeg wekken. Een teer Kerstlied dat nooit zijn ka rakter verliest. "Stille Nacht, Heilige Nacht, Davids Zoon, lang ver wacht...!" Uit het lysolhok van de barak, waar de gevangenen hun dekens luisvrij maken, komen zachte kerstklanken. Een twintigtal mannen onder leiding van een onderwijzer had reeds we ken tevoren Kerstliederen ingestu deerd. In de eerste ochtenduren van de 25ste december 1943 waren ze vroeg opgestaan om hun kameraden deze verrassing te brengen. Wonder lijk hoe die machtige engelenzang gezongen wordt. Het gaat gebrek kig. Soms harmoniëren ze niet goed, die mannenstemmen. Maar mooi klint het, machtig mooi. De zang ontroert de inwoners van de barak. "Vrede op aarde!" Vreemd, hier in het Amersfoortse kamp, waar de dood vrijwel elke dag zijn prooi weg haalt en waar de haat het leven ver teert. Bert van Noort luistert er ge boeid naar. Zijn hart bonst heftig. Wat heerlijk komt dat geluid over. Prachtig. Tranen wellen op in zijn ogen. Vóór zijn arrestatie was Bert van Noort een moedig en gehard LO- LKP'er. Nu ligt Haftling 4015 op de hoge houten krib met een berstens vol gemoed. Hij probeert een brok in zijn keel weg te slikken, maar ze wordt er alleen maar groter door. Ook de andere gevangenen luisteren ontroerd naar de Kerstzang, die zelfs de diepste haat en het grootste leed een ogenblik doet vergeten. Sommi gen neuriën zachtjes mee. Dan bergt Bert van Noort zijn hoofd in de de kens en dankt hij God voor die on vergetelijke ogenblikken. Hij voelt het als één van die vriendelijke atten ties van zijn Hemelse Vader, die Hij zijn kinderen bereidt...! Dan klinkt er plotseling een haastige schreeuw: "Kotalla!" Die kreet doet alles verstommen. De laatste klan ken van de engelenzang worden on barmhartig en abrupt afgebroken. "Kotalla!!" Iedereen wringt zich in zijn lompen voetlappen. Allen dringen naar de uitgang. Daar bij de deur staat Ko talla. Zijn ogen vlammen van woede. Als een panter staat hij daar zijn prooi op te wachten. De korte zweep in zijn kleine gebalde vuist gekne pen. Zijn sadistisch gelaat grijnst van vermaak als hij al die verschrikte ge zichten ziet. "D'r ausü!" brult hij. Elke gevange ne die zich eruit perst, voelt een felle slag op zich neerkomen. Hij slaat hard en gemeen. Liefst zoveel moge lijk op de kaalgeschoren hoofden. Bij sommigen spat het bloed uit de wonden. Ribben worden gekwetst. "D'r ausü!" brult de kleine SS-offi- cier, bij wie nu het instinct van doodslaan naar voren komt. Hij mept nu in het wilde weg en tracht zijn gelaarsde benen ook nog te ge bruiken. "Was dachten die Schweinhunde wohl! Hier im konzentrationslager Weihnacht feiern?" Het zingen in Block VII had zijn aan dacht getrokken en zijn woede opge wekt. Wacht maar, hij zou die "Hol lander" wel krijgen. Hij zou ze het wel afleren. Als de gevangenen van Block VII allen ernstig of minder ernstig gekneusd uit de barak zijn ontvlucht, het exercitieterrein op, laat hij appèl houden om de slachtof fers daarna opnieuw naar binnen te jagen. Hij vergeet niet voor de twee de keer bij de deur te gaan staan. Weer regent het zweepslagen! Bert van Noort treft het ongelukkig dit keer. Zijn hele neus wordt met één klap ontveld. Het bloed springt hem in de ogen. Maar het lijden is nog niet voorbij. Het begint pas. Nog twee maal herhaalt Kotalla zijn bloeddor stig spel. Dan hout hij appèl met alle gevangenen van het kamp. Een ap- pèl dat die kerstmorgen bijna twee uur duurde. Pas daarna krijgt gevan gene 4015 de gelegenheid zijn neus bij de sanitater te laten verbinden. Zo vierden de Haftlinge van Polizei liches Durchgangslager te Amers foort hun Kerstfeest 1943. Zacht zwol een sonore mannenstem aan en even werd het stil in een hoekje van de immense fabriekshal, bron van dood en verderf zaaiende oorlogsmachines. Een landsman spitste de oren en neuriede een tegenstem. Massaal waren ze door de bezetter opgepakt, mannen, vrou wen, kinderen en ouden van dagen. Een oude vrouw, diep weggedoken in haar donkere hoofddoek, hief haar hoofd omhoog in herkenning. Ze vertraagde haar pas om zo lang mogelijk in de buurt van de zangers te blijven. Langzaam doopte ze het primitieve sproeiertje, een blikken busje waarvan de bodem met gaatjes doorzeefd was, in de emmer die ze in haar andere hand hield. Te snel stroomde het water weg op de stoffige vloer. 'Schnell Mensch!" snauwde de Lager- füher en schopte haar emmer om ver. In de duikbootkoepel in aanbouw stierf het lied van de steppe weg. In een andere hoek van de fabriek waren mannen druk bezig een podiumachtig plankier op te bouwen over een paar machines heen die toevallig even hoog waren. De kerstbomen die uit het bos waren gesleept en naast het podium ge plaatst werden, vertelden op navrante wijze van heffeest van de vrede, de over winning van het licht.Wat kaarsjes en vetpotjes was de maximaal toegestane feestverlichting, want ook op kerst avond vliegen de bommenwerpers over de stad, op zoek naar vijandelijke doelen en oorlogsindustrie. Een oude Russische vrouw vertelde een verhaal, twee Poolse fabrieksmeisjes deden een voordrachten de kleine groep Fransen had een kerstlied ingestudeerd. Uit de vele honderden Russische dwangarbeiders was een zang- en dans groep geformeerd. Twee, drie dansers sprongen alsof ze niet de hele dag onder zware omstandigheden gewerkt had den. Anderen zongen of hielden de planken bij elkaar en in evenwicht, ter wijl het Wolgalied door de hal deinde. Het met piep- en kraakstemmen inge zette,, 't Zonnetje gaat van ons scheiden van de enkele verdwaalde Hollanders liep tot ieders verrassing uit tot het hoog tepunt van dit vreemdsoortige kerstfeest toen bleek dat de Russen de melodie kenden. Na de eerste klanken vielen ze massaal in en zong ieder in zijn eigen taal dezelfde melodie. Heimwee walmde door de hallen. Inzendtermijn aktie In de Winkelkring UITERLIJK Weedestraat 54a-Soest Het aanbod in ONROEREND GOED van de Soester NVM-makelaars arm vindt U op pagina 14 NVM Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155- 19600 IHakiiiliaillkaÉiMÉMili

Soester Courant | 1988 | | pagina 1