Pierewaaien in een vissersdorp vol variatie KERSTIDEEËN Nog een paar nachtjes slapen 'Het begrafenisnichfje' uitgave nieuwe boeken WOENSDAG 21 DECEMBER 1Q»«" SOESTER COURANT PAGINA 21 Kerstbomen mee met huisvuil Brengplaats grof vuil gesloten Autokraak Hartweg Nieuw boek van Boudewijn Paans: Luxe ballpointsets Luxe bureausets Agenda's Kalenders BOEKEN VOOR ONDER DE KERSTBOOM LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK FICTION C^s/an de ven LIBRIS TOP 10 Cvan de ven Nieuw uitgekomen agenda's Nog een paar nachtjes slapen en Carlos wordt 43 jaar. Nu is dat op zich niet zo bijzonder, maar wel als men bedenkt dat het hier om een paard gaat. De be jaarde hengst verblijft al jarenlang op De Paardenkamp aan de Birkstraat. Hoewel zijn uiterlijk een hoge leeftijd verraadt is Carlos nog gezond. Het stap pen gaat zijn dikke benen wat minder af en het lijkt, als hij uit de stal wordt ge haald om te poseren, meer op sloffen. Ook zijn imposante hoofd heeft met zijn In de periode van maandag 9 januari tot en met vrijdag 13 januari mogen afge dankte kerstbomen tegelijk met het huisvuil aan de reiniging worden aange boden. Men dient de bomen naast de groene vuilniscontainer aan de straat te zetten. De brengplaatsen voor grof vuil aan de Schans in Soest en aan de Ant. van Leeuwenhoeklaan in Soesterberg zijn op de zaterdagen 24 en 31 december normaal geopend. Dat betekent dat men tussen 9.00 en 12.00 uur daar terecht kan voor het inleveren van het grof vuil. Carlos, hier poserend voor zijn stal, wordt binnenkort 43 jaar. oude ogen in het verleden ongetwijfeld meer uitstraling gehad, maar wie krijgt er bij het verstrijken van de jaren niet rimpels en andere 'schoonheidsfoutjes'. "Ik geef hem nog een half jaar," zegt Reinier van Valkenhoef van De Paar denkamp. "Het komt niet veel voor dat een paard zo oud wordt, maar ik weet niet of er in Nederland nog oudere paar den leven. Daar is ons niets van be kend." Na Carlos valt er in de stallen aan de Birkstraat qua leeftijd een groot gat. Nelle wordt binnenkort 35 jaar, daar naast bereiken zes gasten van De Paar denkamp binnen niet al te lange tijd de dertigjarige leeftijd. In de afgelopen twee maanden stierven vier paarden. Het zijn Julia (35), Avenir f29), Baranca (24) en Third Trial (22). Carlos telt de laatste nachtjes voor zijn verjaardag geduldig af. Vermoedelijk met een valse sleutel is vorige week aan de Hartweg een auto opengemaakt, die het eigendom is van een 37-jarige bewoner. Er werden geen braaksporen gevonden. Uit de auto verdwenen o.a. twee brillen, een paar cassettebandjes, wegenkaarten, een verbandtrommel en een pechkoffer met inhoud. De kernzin van het nieuwe boek van de Soester schrijver Boudewijn Paans staat op de laatste bladzij aan 't eind van het boek en luidt: "Boebie is dood, begon Leo." Dan volgen er nog zes regels voor het boek uit is en die citeer ik dan ook maar even voor u: "De psychiater leek even te schrikken maar herstelde zich snel en vroeg: - O ja, gaat u eens door over Boe bie? Leo begon te praten en de man ach ter het bureau schreef zeer langzaam en heel netjes, met een scherp gepunt pot lood, met zijn woorden mee." Leo is de hoofdpersoon van Paans' nieu we boek, dat in één lang hoofdstuk ver teld wordt en onlangs werd uitgegeven bij De Harmonie in Amsterdam. En Boebie is de teckel (een mormel, een kreng), die in het verhaal een belangrijke rol speelt. In 1986 besprak ik in deze zelfde krant Boudewijns debuutbundel "Man Paard." Het is simpel te veronderstellen dat zijn tweede boek, hoewel het verhaal al eerder in de Vervolg-bijlage van de Volkskrant gedeeltelijk als feuilleton is verschenen, een soort Man Hond-sto- ry is. "Het Begrafenisnichtje" is een eigen tijds, modern gebeuren (een prima sce nario voor een VPRÖ-teleivisiefilm) waarin alle ingrediënten van onze asiel maatschappij zijn vervat: snelle auto s, huwelijksproblemen, alcohol, belasting perikelen, sex, computers, geweren en een geruite broek. Voeg daar nog aan toe het noemen van de opvoering van een moderne "Moeder Courage" en de namen van Youp van 't Hek en Ischa Meyer en u krijgt de schok der herken ning. Paasverhaal Een begrafenisnichtje is zo'n familielid, die je alleen tegenkomt bij een teraarde bestelling of een crematie. Hoe Leo bij haar terechtkomt vertel ik u uiteraard niet, maar het is een "vrolijk", bizar avontuur, dat zich makkelijk laat lezen. "Het Begrafenisnichtje" is echter geen niemendalletje, want dan zou het niet eindigen bij de psychiater. En zeker niet omdat er een vervelende hond in dood gaat. Hoewel. De man op de Lazarus- berg in Soest die vindt dat spelende kin deren de hondenuitlaters lelijk in de weg lopen, is ook rijp voor een zenuwarts. Maar dit even tussendoor. Leo loopt drie dagen weg van huis en komt met hangende pootjes weer terug. Zijn midlife-vlucht is duidelijk het einde Boudewijn Paans. van een periode in zijn leven waarin hij als "teckel" werd gevreesd en geliefd, werd verwend en geschopt. En nu is het over. Dat maakt "Het Be grafenisnichtje" tot een fraai psycho- dramatisch paasverhaal, waarin dood en opstanding de belangrijkste thema's zijn. Met iets te veel jongensfantasie, maar knap geschreven. Zo sterk de laatste zinnen zijn die ik hier boven citeerde, zo bijzonder is ook de eerste zin van het boek, die luidt: "Er stond een Saab in de lobby van het ho tel." Een ijzersterk begin. Daar tussen kan men ook zwakke ele menten aantreffen, zoals het ziekenhuis bezoek aan tante Lida. Leo wordt wel emotioneel geroerd door de outfit van de verpleegster, maar tante Lida blijft net als de andere personages ver wegge stopt en afgeschreven, heel langzaam en netjes met een scherp gepunt potlood. Als dit literatuur is en op het Griftland College vraagt de docent Nederlands tij dens een schoolonderzoek "wie is Boe bie?", schrijft iedereen op "De hond van het begrafenisnichtje" en Maartje Paans noteert "mijn vader." Beide antwoorden worden goed gerekend. Een zalig boek voor onder de kerst boom. Het is verkrijgbaar bij boekhan del V.d. Ven aan de Zuidpromenade. J.V. Steenhoffstraat 13, Soest Tel. 02155 - 1 01 15 veel positieve, kindervriendelijke reac ties. Een opvallend vraag en antwoord spel dat amuseert en tot nadenken stemt. De Blemyah vertellingen Auteur: William Mayne Uitgever: Zirkoon De aanschaf van dit boek vraagt een for se investering. Wat U er voor neertelt is echter meer dan de moeite waard. De vertellingen zijn gesitueerd in de Midde leeuwen. Het verhaal draait om een on zichtbare familie die in nachtelijke uren het houtsnijwerk van kerk en klooster komt verfraaien. Tijdens het werk ko men de voorstellingen die zij uit hout snijden tot leven. De strijd tussen goede en kwade elementen neemt vervolgens een aanvang. Het verhaal is onderver deeld in twaalf hoofdstukken, de maan den van het jaar, die telkens zijn ver noemd naar belangrijke gebeurtenissen in die maand. Dit schitterende, typisch Engelse boek, is voorzien van vele fraaie kleurplaten en tekeningen. Illustraties en tekst vormen een fraaie balans en brengen op een voorbeeldige wijze een legende tot leven. Lr. Prettige feestdagen Auteur: Marijke Bos Uitgever: Van Holkema& Waren- dorf Een boekje met doe 't zelf ideeën afge stemd op hoogtij-dagen. Samen kerst versieringen makenvoor de boom of op tafel. Of lampionnen voor de Sint- Maartenoptocht. Een mooie palmpa- senstok, menukaarten, een zelfgemaakt carnavalspak. Kinderen kunnen met hun ouders ook van de voorbereiding van hoogtijdagen een feest maken. Aan bevolen. Kerstfeest Redaktie: Miep van Rooijen Uitgever: J.N. Voorhoeve Een zeer eenvoudig uitgevoerde en dus betaalbare bundel. Daarin verhalen van verwondering en hoop, afgewisseld met gedichten, rond het thema Kerstmis. Een kerstgeschenk van allure gelet op de bijdragen van o.a. Nel Benschop, Janny ter Haar e.v.a. Eigentijdse lectuur. Boeiend en afwisselend, geschikt voor alle leeftijden. Het grote kerstboek Diverse auteurs Uitgever: Bosch&Keuning Een boek dat van lezen tijdens de Kerst dagen een feest maakt. Zeer redelijk ge prijsd en zeer gevarieerd van inhoud. Meest aansprekende verhalen komen uit de pen van Anton Coolen, George Simenon, Felix Timmermans en Hein- rich Böll. Voor de zeer fijnzinnige poë ziebijdragen zijn o.a. verantwoordelijk Guido Gezelle, Gabriël Smit, Bertus Aafjes, Anton van Duinkerken, Michel v.d. Plas. Tekeningen en zwart-wit foto's completeren deze kerstklassieker. Een boek voorjaar-na-jaar-na-jaar... Dank je wel Samensteller: Roger Defour Uitgever: Lannoo Een klein poëtisch juweeltje. Geschikt voor alle dagen van het jaar, het best tot uitdrukking komend rond het grote feest van de vrede. Dit kleine boekje ademt licht, hartelijkheid en geluk. Het laat de aandachtige lezer ontsnappen uit de soms verstikkende wereld van de wel vaart. Het neemt hem bij de hand en voert hem terug naar een wereld zoals de Schepper het bedoeld heeft. Een boekje voor wie de zin van het bestaan nog wil bevatten. Het vergeet-me niet boek Samensteller: Gerd de Ley Uitgever: A. W. Bruna "Een alleraardigst notitieboek verlucht met kleurrijke prenten. Met velerlei wijsheden en overdenkingen bijeenge bracht door Gerd de Ley." Zo luidt de aanbeveling die op de cover van vergeet- me-niet-boek is aangebracht. We kun nen het driewerf beamen, en wat de prijs betreft zal men evenmin teleurgesteld worden. In vreugde en verdriet Auteur: Tilly Stuckens Uitgever: Lannoo "In vreugde en verdriet' werd geschre ven door een journaliste die vooral bij onze Zuiderburen bekendheid geniet. Een goede gedachte om ook U en mij met haar te laten kennismaken. Tilly Stuckens verstaat de niet geringe kunst over alledaagse dingen met weinig woorden veel te kunnen zeggen. De der tig ontmoetingen en beschouwingen in dit boekje ademen stuk voor stuk warm te en genegenheid voor de mensen die er model voor stonden. Liefhebbers van "mensen kijken" zijn bij Tilly Stuckens in goed literair gezelschap. Plein publiek Samensteller: Gerard van Emous Uitgever: J.H. Kok Het NCRV-radioprogramma Plein Pu bliek behoeft nauwelijks introductie. De onderwerpen die in '87 en '88 aan de or de kwamen zijn voor een deel in dit boekje terug te vinden. Inhoudelijk voorziet dit uitstekende boekje in de duidelijke behoefte de besproken on derwerpen nog eens na te lezen of ter discussie te stellen. Veel aandacht daar in voor medische en maatschappelijke problemen in onze samenleving. Zeer informatief, zonder het belerende vin gertje op de achtergrond. Brieven van een jarige Auteur: Ha. Biff Uitgever: A. W. Bruna De auteur begon in het vooijaar '88 een brievenactie. Hij deed het voorkomen of hij een negenjarig jongetje - Harald Stroucken - was. Tweehonderd "kinder brieven", verschillend van inhoud, wer den aan de meest uiteenlopende in Ne derland gevestigde instellingen, organi saties, Vips en bekende landgenoten ge schreven. De uitkomst: Wat gaan we morsig om met kinderen als ze zich met hun schijnbaar kleine problemen tot ons volwassenen richten. "Het kinderhand je" van Harald Stroucken was gauw ge vuld en zelfs kwam het voor dat de vol- wasssen geadresseerden niet de moeite namen op de geestige, soms aandoenlij ke brieven te reageren. Gelukkig ook 1 1Dr. Kees van Kooten Zeven sloten22,50 2. 2) Isabel Allende Eva Luna29,90 3. 3) Adriaan van Dis Zilver24,50 4. 4) Harry Mulisch De elementen ...22,50 5. 7) Wim de Bie Schoftentuig 19,90 6. 5) Jan Kuitenbrouwer Percies' 14,90 7. 6) Liesbeth den Uyl Beppie van Vessem19,50 8. LeoDerksen Even de hond uitlaten15,— 9. 8) Jeroen Brouwers De zondvloed 49,50 10. 9) Roald Dahl Matilda24,50 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Libris. De Complete Boekhandel. Sarah Bernhardt, de onverwoestbare lach Auteur: Francoise Sagan Uitgever: De Pr om Een opmerkelijke biografie, waarin Francoise Sagan postuum Sarah Bern hardt aan het woord laat. De legendari sche toneelspeelster Bernhardt komt niet onbeschadigd uit deze fantasie-bio grafie tevoorschijn. Met het verschuldig de respect worden op bijns 200 pagina's waarheid en leugen ontleed, waarbij, als 't om de leugen gaat, Francoise Sagan met een vlijmscherpe, typische vrouwe lijke pen, de ontmaskering weet te ontle den. De kleurrijke vrouw uit het Franse theaterleven blijkt in de opvatting van Sagan "slechts" een groot getalenteerde showfiguur te zijn, die er als geen ander destijds in is geslaagd de aandacht op zich te vestigen. Tegelijkertijd weet Sa gan op zeer geraffineerde wijze haar in drukken te relativeren, waardoor de ant woorden in deze "exclusieve" briefwis seling uiteindelijke een gelijke eindstand te zien geven. Twee keffende, treiteren de vrouwen, zeer levensecht vertolkt door Francoise Sagan die daarmee veel van zichzelf prijs geeft. Shabono Auteur: Florinda Donner Uitgever: Maarten Muntinga bv Florinda Donner, geboren in Venezuela en afkomstig van Duitse ouders, trok voor haar studie antropologie de oer wouden van Venezuela in. Ze werd ver gezeld van camera en aantekenboek, maar al snel liet zij deze achter zich. Ze wordt in een Iticoteri dorp, een indiaan se stam, geadopteerd door een echtpaar. In dat dorp, de shabono, leert zij als een indiaanse te leven. Eerst moet zij wen nen aan de taal door zich met gebaren te laten begrijpen. Maar al spoedig begint zij de taal te verstaan en te spreken. Ze leeft in een volkomen nieuwe wereld, waarin de mystiek een grote rol speelt. Ziektes worden bestreden door het zin gen van de shapori. Zij leert er het fami lieleven kennen door te leven als een in diaanse, te denken als een indiaanse en te voelen als een indiaanse. Rituelen be geleiden leven en dood. Vooral dat laat ste neemt een zeer belangrijke plaats in in de shabono. De doden worden niet begraven. Onsterfelijkheid kan slechts bereikt worden door de ziel van het li chaam te scheiden door middel van vuur. Een boek, dat ver uitgaat boven de nor male studie van een willekeurige india nenstam Tuig Auteur: Elmore Leonard Uitgever: Van Holkema& Waren- dorf Een positieve uitschieter in zijn genre. Een thriller aan de aktualiteit van van daag gekoppeld. In een zeer vlotte stijl laat de auteur het tableau de la troupe dat van Tuig deel uitmaakt opkomen. Jack Delaney, een ex-gedetineerde, Lu- cy, als ex-non evenmin een onbeschre ven blad en Roy Hicks, de ex-politieman die door een misstap zelf de gevangenis van binnen mocht bekijken. Het drietal maakt levenswerk van miljoenen dollars die als bestemming Nicargua hebben teneinde de contra's van wapentuig te voorzien. Ontspanningslektuur met geld, wapens en vrouwen als voornaam ste ingrediënten. 'De Put' Luc. Beer ten Uitgeverij: SUN Luc. Beerten is een Belgisch Limburger. "De Put" is een roman die handelt ove een eens typische Limburgse aangele genheid: Mijnwerkers. Maar de mijnen gingen dicht en Evrard, de hoofdper soon in deze roman geraakt vanuit de mijnschacht in een zo lijkt bodemloze put van depressie. Dat schrijven een vak is blijkt uit deze roman. Eindelijk weer eens een schrijver die een verhaal weet te brengen, een dialoog weet te schrijven. De charme van het vlaamse taalgebruik (hoevaak toch veel concreter dan het zo genaamde beschaafd Nederlands) ge ven aan dit werk een extra dimensie. 'Van je familie moet je 't hebben' Auteur: Erma Bombeck Uitgeverij Bosch Keuning, Baarn Het is een verrukkelijk boek over fami lie en gezin. Voor ouders èn kinderen schetst de schrijfster uiterst herkenbare situaties op een milde, scherpzinnige, gevatte, soms ontroerende maar vaak ook hilarische wijze. Erma Bombeck, de vrouwelijke voor loper van Bill Cosby en één van Ameri- ka's meest geliefde schrijfsters, ver overde er eind vorig jaar de bestsellerlij sten mee. Innemend en uitdagend beschrijft Bombeck een weekendbezoek van haar volwassen kinderen aan het ouderlijk huis. Het is de kroniek van een groepje eigenzinnige karakters dat door het le ven marcheert door ziekten en tandpas- ta's delen, eikaars desserts te pjkken, shampoo te verstoppen, geld te lenen, elkaar pijn te doen en het onmiddellijk weer goed te maken. Speurend naar welke mysterieuze ban den deze mensen toch bindt, richt Bom beck haar blik op haar opgroeiende kin deren ('die denken dat de zelfreinigen de badkamer al is uitgevonden'), haar hond ('een hoop slechtruikende adem dat bij een advocaat zou passen') en haar echtgenoot ('de bewaker van de televisievolumeknop') en geeft haar mijmeringen en observaties weer in een collectie scherpe en smakelijke verha len. VAN DEZE WEEK NON FICTION 1.( 1) Snoecks Almanak '8919,75 2. 3) Rien Poortvliet/ Wil Huygen Het boek van Klaas Vaak, en het ABC van de slaap34,50 3. 4) Wim Kan De dagboeken 1957- 1968 27,50 4. 6) Dr. L. de Jong Het koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog. Deel 13 49,90 5. 2) De Stijl: 1917-1931 29,90 6. 5) Stephen Hawking Het heelal29,90 7. 8) Jan Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 8. Simon Wiesenthal Geen wraak maar gerechtigheid 39,50 9. 9) Louise L. Hay Je kunt je leven helen 29,50 10. Raymond A. Moody De Tunnel En Het Licht24,90 Winkelcentrum "Martj^Zuid" - Tel. 12419 Ubris. De Complete Boekhandel Holland Uitgeverij: De Toorts Redelijk in prijs, fraai van vormgeving en uitermate geschikt om familie en re laties in het buitenland ten geschenke te geven. Fotograaf Farrell Grhan beziet in deze agenda Holland door een ande re bril en dat leverde 55 fraaie kleuren foto's op. '89 Uitgeverij: De Toots Een agenda die er uitschiet. Ontworpen door de beeldend kunstenaar Gerard 't Hart, bekend om zijn "scheursels". Twaalf van zijn meest bekende werken zijn er in afgebeeld en maken van deze agenda een 365 dagen durende reizen de tentoonstelling. Het Vergeet-me-niet boek Uitgever: A. W. Bruna Een perfect agenda-aantekenboekje, verlucht met kleurrijke prenten. Sa mensteller Gerd de Ley verzamelde een gróót aantal levenswijsheden die hij over 365 dagen verdeelde. Ook in typo grafisch opzicht een positief buiten beentje. Klassieke Muziek Agenda Uitgever: Mandarijn Liefhebbers van klassieke muziek zul len met dit zeer handzame boekje bij zonder in hun schik zijn. Alles erin ademt muziek en zelfs een componis- tenregisfer ontbreekt niet. Een minia tuur X-Y-Z der muziek voor een vrien/ delijk prijsje. "Pierewaaien" is een woord waar je verschillende kanten mee uit kunt Vol gens de grote van Dale betekent het ondermeer: "een liederlijk leven leiden". Maar daar willen we u natuurlijk niet toe overhalen! Toch kun je ook op een veel leukere manier pierewaaien: door een dagje te gaan uitwaaien op de Scheveningse Pier en te genieten van die boeiende combinatie van mooi oud en gezellig nieuw in deze vissers- en badplaats vol variatie. Bovendien wordt het u heel gemakkelijk gemaakt door de Nederlandse Spoorwegen, want met Dagtocht nr. 49 van NS maakt u er voor weinig geld een fijne ééndagsvakantie van. Bij alle wat grotere NS-stations kunt u zo'n Dagtochtkaartje kopen. Voor 'n bescheiden prijs hebt u dan recht op: de treinreis van en naar Scheveningen, vrij reizen met het Scheveningse en Haagse openbaar vervoer, een kop koffie met gebak in het Kurhaus, toegang tot het we reldberoemde Panorama Mesdag, en keus uit een bezoek aan het Schevenings Museum of het Zee biologisch Museum. U ziet het, een bijzonder uitgebreid programma, waar je een dag lang volop van kunt genieten. Bovendien kost deze NS- Dagtocht vooral op de wat langere afstanden niet veel meer dan een gewoon retourtje. Dus wat let u! Meesterwerk van formaat Wanneer u het Panorama Mesdag binnenkomt, stapt u van het brui sende Scheveningse leven van nu, naar het stille vissersdorp dat Sche veningen een eeuw geleden was. Die overgang is echt verbluffend: ineens staat u op een platform in de duinen, u hoort de geluiden van de branding en af en toe een zee meeuw, en overal om u heen ziet u het uiterst natuurgetrouw geschil- Scheveningen is fotogeniek! Je hoeft geen fanatieke fotograaf te zijn om ook met de camera te genie ten van het vele aantrekkelijks van Scheveningen. Zee, strand, Pieren de vele bezienswaardigheden maken van Sche-veningen een ideaal foto model. Vooral een compactcamera is op zo'n zwerftocht erg praktisch en brengt het allemaal haarscherp voor u in beeld zonder dat u er zwaar aan hoeft te tillen! derde leven van een gewone Sche veningse dag in het jaar 1881. Om dat u, hoe u ook zoekt, nergens kunt zien waar het reusachtige cir kelvormige schilderij begint of ophoudt, is de illusie echt com pleet. Behalve heel natuurgetrouw is het ook een bijzonder fraai ge schilderd kunstwerk. De beroemde zeeschilder H.W. Mesdag maakte dit doek met een oppervlakte van maar liefst 1680 vierkante meter sa men met een aantal andere beken de schilders uit de Haagse School. En hun meesterlijke aanpak zorgt ervoor dat we ook nu nog gefasci neerd kunnen rondkijken in het Scheveningen waar ze zoveel van hielden, precies zoals zij dat in 1881 zagen. Pier en strand We zeiden het al: dit is een dag vol afwisseling. Dat blijkt zeker als u van het Panorama Mesdag naar de Pier gaat, of omgekeerd. Want die Pier is juist een heel eigentijds en dynamisch stuk vertier. Hij is maar liefst 400 meter lang en volgepakt met recreatiemogelijkheden. U kunt er wandelen, winkelen, eten, een uitzichttoren beklimmen of juist afdalen naar de fantasiewereld van Jules Verne. Verder vindt u er een schelpentuin, een speeltuintje en een amusementshal. En wat voor weer het ook is, het uitzicht over zee en strand is schitterend. Dat strand is natuurlijk ook op zich zelf de moeite waard. Heerlijk voor een frisse wandeling langs de schui mende branding, en dan smaakt het kopje koffie met gebak in het Kurhaus extra lekker! Het leven in de zee Er staan nog twee musea op het programma, en wij kiezen in dit ge val voor het Zeebiologisch Mu seum. Hier krijgt u een interessant en leerzaam beeld van het leven onder de zeespiegel. De enorme collectie van meer dan 20.000 schel pen uit alle wereldzeeën laat zien hoe oneindig gevarieerd het leven ook in de onbekende diepte van de zee is. Wist u bijvoorbeeld dat er schelpen bestaan die een dodelijke steek kunnen geven, of soorten die meer dan 300 kilo wegen? In het museum ziet u ze allemaal. Indruk wekkend zijn ook de inktvissen die hier te zien zijn. Sommige ervan zijn lichtgevend en de grootste soort bereikt een lengte van zo'n twintig meter. Deze is te vinden in de wateren rond Nieuw Zeeland. Logisch dat over die legendarische zeemonsters in vroeger tijden aller lei wilde verhalen de ronde deden. Na deze boeiende kijk onder water gaan we weer naar buiten, waar we alle mogelijkheden hebben om de dag naar eigen inzicht af te ronden. Met de dagkaart van de HTM kun nen we ook Den Haag met zijn ge zellige winkelcentrum en zijn vele bezienswaardigheden nog verken nen. Een leuke afsluiting van een dag vol variatie! Pocket met 1001 dagtocht-ideeën NS-Dagtocht 49 is één van de tallo ze ideeën voor een fijne ééndagsva kantie die bij elkaar te vinden zijn in de kleurige pocket "Er-op-uit!. Sa men met alle onderdelen van het programma "NS-Dagtoerisme" en de belangrijkste evenementen die in ons land worden gehouden, geeft dit boek 1000 tips voor een onbe zorgde dag er-op-uit. De gids bevat 256 bladzijden en ruim 400 kleuren foto's. "Er-op-uit!" is te koop voor een bijzonder vriendelijke prijs (f 3,95) bij alle NS-stations, VVV-i< kantoren, postkantoren en de boek handel.

Soester Courant | 1988 | | pagina 21