©mmancsmtaal 'Het is een makkelijk beroep en je wordt alleen maar betaald om een mens te zijn' mmm mm WOENSDAG 21 DECEMBFR 1988 SOESTER COURANT PAGINA 23 Stichting Jeugdzorg Soest neemt vanavond afscheid van directeur Johan Baks: Arbeidsbureau slaat met beleidsplan 1989 nieuwe wegen in Vakmanschap-op-bestelling Gebak-Express zorgt door geheel Nederland voor gebak aan huis Fietser gewond na aanrijding Kledinginzamelingen Autokraak aan Schoutenkampweg Inbraak Oranjelaan Jaap van de Kooij nieuwe directeur Vals honderdje bij bank ontdekt Snelheidscontrole Soesterbergsestraat Inbraak in kelderbox Jas gestolen Winkeldief gepakt Inbraak aan Colenso op klaarlichte dag Inbraak Wiardi Beckmanstraat Prog. Soest naar Conciliair Proces Luchtvaartmuseum open tot 31 december Amsterdammers met kerstkaarten op pad Binnenbrandje in vleescentrum Dronken bestuurder mét ontzegging Autodiefstal mislukt Inbraak Klaarwaterweg 'Aanslag' op huis aan Boekweitland Autokraak-poging V erkeerscontrole Van Weedestraat KERSTSTAL 1988 IMMH In buurthuis De Vangrail aan de Nachtegaalweg wordt vanavond afscheid geno men van Johan Baks als directeur van de stichting Jeugdzorg Soest. De 34-iarige jeugdwerker die inmiddelsi 19 uur per week maatschappijleren op het Griftland College geeft, zal vanaf 20.00 uur ongetwijfeld vele handen moeten schudden. Hij heeit ruim 11 jaar in dienst van de christelijke instelling gewerkt. Johan Baks blikt in een interview met de Soester Courant terug op die periode. Een periode, waar van het begin en het einde naar zijn zeggen weinig overeenkomsten tonen. Hoewel hij de veranderingen in de welzijnssector soms met tegenzin accepteerde, slaat hij goed geluimd de deuren van de drie buurtcentra achter zich dicht. "De laatste tijd vroeg ik wel eens of de muziek wat zachter kon. Dan zeiden ze: Johan, we zijn hier niet in een bejaardentehuis hoor." Een gesprek over mensen, de overheid, decen tralisatie en nachtenlang praten. De ontslag-aanvraag van Johan Baks kwam intern niet onverwacht. "Ik wilde al langer stoppen. De laatste jaren werd je overspoeld met formulieren en papie ren. De ene beleidsnota had het daglicht nog niet gezien of de volgende nota moest al worden geschreven. Toen ik 19 was heb ik voor dit beroep gekozen, om dat ik het leuk en zinvol vond om met mensen om te gaan. Dat vind ik nog steeds, maar de opvatting over beroeps krachten is veranderd. Je mag alleen nog maar vrijwilligers ondersteunen en niet efficiënt met de deelnemers werken. Als ik een bingo voor volwassenen had ge leid moest ik naar de gemeente toe om te verdedigen waarom ik dat deed en niet een vrijwilliger. Waarom werkte ik met jongeren en zaten er niet vier of vijf vrij willigers bij die ik dan weer ondersteun de? Ik heb geleerd en ben opgeleid voor groepswerk. Dat is belangrijk voor een stukje ontwikkeling van de mensen. Deskundigheid is dan nodig, je moet verantwoordelijk te werk gaan. Nu moest ik verdedigen waarom ik datgene deed waarvoor ik was opgeleid. Ik moet eerlijk zeggen dat ik het raar vind dat alle beroepskrachten worden 'overruled' met brieven, formuliertjes, papiertjes en uitnodigingen voor gesprekken. Daar word ik ongans van. Het is één van de belangrijkste redenen voor mij geweest om eruit te stappen. Ik heb het ruim elf jaar gedaan. Wie toen 16 was is nu 27. Sommigen zijn ge trouwd, hebben kinderen of zijn alweer gescheiden. Van onderaf komen er nieuwe bij. Op een gegeven moment was de hele groep weg en is er een compleet nieuwe groep gekomen. Je moet dan weer van voorafaan beginnen, terwijl je nog steeds binding hebt met de andere groep. Dan groei je er langzaam uit. Ik wilde niet nog een keer in die cyclus. Ze ker niet nu ik de mogelijkheid had om eruit te stappen. Ik ben nu 34 jaar.. Met sommige jongeren is er een leeftijdsver schil van twintig jaar. Het zijn jongeren met andere muziek en een ander gedrag. Ze zijn in een andere tijd opgegroeid en denken voornamelijk aan zichzelf. Ze hebben een andere mentaliteit. Ik laat, dat werk aan iemand anders over." Gijzelingen Baks kan een glimlach niet onderdruk ken als hij zich één van zijn eerste werk zaamheden herinnert. "Toen ik bij Jeugdzorg kwam was De Vangrail dicht. Op het gemeentehuis lagen handteke ningen van de buurtbewoners, die over last hadden van de jeugd van 14 jaar en ouder. Het eerste wat ik moest doen was met Reinald van Dijkhorst, die toen di recteur was, naar wethouder Plomp. De Vangrail ging weer open. We zouden er alleen met kinderen werken. Maar ja, ik kwam net uit Woerden, waar ik in de tijd van de gijzelingen en treinkapingen drie jaar met Molukse en hard- en softdrugs gebruikende jongeren had gewerkt. Dus ik ging wel aan de gang met jongeren van 14 jaar en ouder. Ik was ontzettend streng. Als iemand liep te rotzooien vloog 'ie eruit. Met de brommer moesten ze vanaf de straat komen lopen en als ze weggingen mochten ze de brommer pas aan de straat starten. Dat heb ik twee maanden twee avonden in de week ge daan. Daarna heb ik alle buurtbewoners uitgenodigd. Ze hadden geen last meer, maar je moest hun gezichten zien toen ik ze vertelde dat ik wél met jongeren werkte. Sindsdien hebben we altijd me dewerking van alle buurtbewoners ge kregen. Lijfsbehoud Er is in het welzijnswerk zoveel veran derd. Elf jaar geleden wasje blij als je een kleurentelevisie had. Een video kenden we niet. Als we één keer in de maand een film draaiden hadden we 120 kinderen over de vloer. Nu moet je dat niet meer proberen. De kinderen hangen thuis voor de beeldbuis. Buitenschoolse acti viteiten waren er toen nog niet en omdat handvaardigheid en expressie op school weinig aandacht kregen ging iedereen naar een buurthuis. De keuze-mogelijk heden waren groter, maar het kinder werk is in het hele land teruggenomen. Daarentegen is de vraag van volwasse nen naar activiteiten toegenomen. Dat is een gevolg van de werkloosheid. De mensen hebben meer vrije tijd en willen meer zelf dingen doen. Toen had je nauwelijks ethnische min derheden. Toen hadden we gastarbei ders. Dat had iets tijdelijks, maar dat ge looft niemand meer. Het werden buiten landse werknemers en uiteindelijk eth nische minderheden. In de benaming zie je al een andere gedachtengang. Er kwam een speerpuntenbeleid, gericht op kansarmen in de samenleving, de randgroepen en de ethnische minderhe den. Veel instellingen kozen voor ethni sche minderheden, want daar kwam veel geld voor vrij. De instellingen kozen daarvoor niet alleen uit idealisme, maar veel meer uit lijfsbehoud. Bij Jeugdzorg hebben we dergelijke activiteiten de eer ste drie jaar uit eigen kas betaald. Pas dit jaar kregen we 6.000 gulden voor sport activiteiten voor ethnische minderheden en de jongeren van het woonwagen kamp. Sigaren en fles drank Toen hadden we rechtstreeks contact met het ministerie van crm. Je diende al les bij crm in en het geld kwam wel. Een keer in de twee jaar kwam er een inspec teur die tijdens een bestuursvergadering - denoden aanhoorde en vervolgens weer terug ging naar Den Haag. Binnen enke le weken was het dan geregeld. Ik heb bij een instelling gewerkt, waar we het idee opperden om met jongeren te zeilen. Prompt kregen we geld voor tien boten, die we een week hebben gebruikt en ver volgens verkochten. We hielden dus geld over voor andere activiteiten. In Woerden kreeg de inspecteur een doos sigaren en een fles drank mee naar huis. Dan hadden we dit of dat en het was ge ritseld. Op dat punt is het niet gek dat de regering de subsidie heeft overgedragen aan de gemeente. Je hebt nu een betere controle. Maar, en nu moet ik oppassen dat ik niet met twee petten spreek, het welzijnswerk werd sterk politiek afhan kelijk. Het gaat erom of je in goede of slechte aard bij de politieke partijen ligt. Dat zal nooit de bedoeling zijn geweest van de decentralisatie van het welzijns werk. In Soest hebben we door de verliezen van het grondbedrijf moeten bezuinigen in het kader van de Aanpak Toekomstig Beleid (ATB). Als welzijn hebben we een forse veer moeten laten, maar niet alle instellingen werden even zwaar aan- In december is het Beleidsplan 1989 van het Gewestelijk Arbeidsbureau Amersfoort uitgekomen. In dit plan staat wat het Arbeidsbureau in het vol gend jaar gaat doen, voor wie het dat gaat doen (het zgn. 'doelgroepenbe leid') en hoe dat gedaan zal worden. Niet onbelangrijk is ook hoevéél er ten behoeve van werkzoekenden en bedrij ven door het GAB kan worden uitgege ven. In 1989 zal dit een bedrag zijn van rond de 6,5 miljoen gulden. Het beleidsplan, met andere woorden, geeft de koers aan van het GAB en ver duidelijkt deze voor zowel werkgevers als werkzoekenden. Het beleidsplan 1989 is één van de be langrijkste beleidsplannen die het GAB ooit heeft gemaakt. Volgend jaar staat nl. in het kader van de privatisering. Dit betekent dat het GAB in de loop van 1989 gaat veranderen in een organisatie die door drie partijen, nl. werkgevers-, werknemers- en overheidsvertegen woordigers, bestuurd zal worden. Het GAB verwacht dat hiermde een meer direkte samenwerking zal ontstaan tussen deze partijen. Centraal in de GAB-doelstelling voor 1989 staat dan ook de 'samenwerking'. In 1989 zal het GAB hiertoe aktief kontakten gaan leg gen met het bedrijfsleven, gemeentes en instellingen die op de regionale markt aanwezig zijn. Dienstenpakket Het dienstenpakket van het GAB: Per soneelsvoorziening', 'Scholing en Ad visering' zal tevens nadrukkelijk en agressiever dan voorheen op de markt gebracht worden. De houding en opstel ling van het GAB wordt marktgerichter. Uitgaande van goede relaties met de grotere bedrijven is het beleid er in 1"°" tevens op gericht het Midden- en Klein bedrijf meer dan voorheen tot klant te maken. Het GAB-Amersfoort zal zijn produk- ten nadrukkelijker gaan "verkopen". Dit houdt in dat bedrijven regelmatig be naderd zullen worden door het arbeids- buro. Tevens is de 'bemiddelingsfunk- tie' versterkt. Dat wil zeggen dat het aan tal bemiddelaars is uitgebreid zodat meer mensen, maar ook meer bedrijven, door het GAB geholpen kunnen wor den. Het GAB probeert zo meer per soonlijk kontakt te krijgen met haar klanten. 'Banencentrum' In Soest gaat een "Banencentrum" ge vestigd worden van waaruit het arbeids- buro samen met uitzendburo Start zal gaan opereren. In januari gaat ook de "Banenkrant" van start (oplage 100.000). Aan het bekend maken van banen in de regio zal het in januari volledig operatio nele "Vakaturecentrum" in Amersfoort bijdragen. Mensen die moeite hebben met het solli citeren kunnen dan ook terecht bij de "Sollicitatieclub" in Amersfoort. De "Sollicitantenbank" is een groot suc ces en zal volgend jaar haar aktiviteiten gaan uitbreiden. Tevens gaan er volgend jaar diverse projekten van start gericht op de Metaal, Groothandel, Detailhan del, Transport en Zakelijke Dienstverle ning. Dit'alles buiten de "normale zaken", zo als het registreren van rond de 10.000 werkzoekenden, het behandelen van zo'n 4.000 vakatures, het scholen van circa 2.000 werkzoekenden, het ontvan gen van 45.000 bezoekers in het Infor matiecentrum, het geven van telefonisch advies aan zo'n 80.000 klanten en het behandelen van zo'n 2.250 aanvragen voor ontslag. Voor vragen of nadere informatie kan men kontakt opnemen met de heer J.A.F. Toussaint, tel. 033-641471. Johan Baks voor het buurthuis De Vangrail, waar hij meestal was te vinden en waar vanavond afscheid van hem wordt genomen: "De laatste tijd vroeg ik wel eens of de muziek wat zachter kon. Dan zeiden ze: Johan, we zijn hier niet in een bejaardentehuis hoor. gepakt. De Molensoos hoefde bijvoor beeld niets in te leveren. Jeugdzorg heeft de mobiele eenheid, de rijdende bus De Wegwijzer, ingeleverd, zodat het tekort minder werd. We hebben altijd een te kort gehad, omdat Het Kruispunt niet is gesubsidieerd. Had je in 1979 een be groting van 10.000 gulden voor activi teiten, dan kreeg je dat voor de volgende jaren ook. Een keer hebben we een ver hoging van vier procent gekregen, maar het peil is nog hetzelfde als dat van '79. Er werd niet gekeken of het aansloot bij de activiteiten die je daarna organiseer de. Jeugdzorg krijgt 300.000 gulden subsi die. Daarvan is 14.000 gulden voor acti viteiten, maar 40 procent moet je bin nenhalen door eigen bijdrage. We hou den dus 7.600 gulden over, de rest is voor vaste lasten. Voor drie buurthuizen kan je van dat bedrag geen activiteiten organiseren. Het zou verstandig zijn als we budget-subsidie zouden krijgen. Dan kan je zelf schuiven in de begroting en duizenden guldens besparen. Nu moetje energie-besparing of andere bezuinigin gen inleveren, dus maak je het geld toch maar op. Het betekent allemaal wel dat we met w.c.-rollen en luciferdoosjes moeten plakken in een tijd, waarin de computer een vooraanstaande rol speelt. Waardevol afvalmateriaal heet dat. Daar kan ik nu de motivatie niet meer voor opbrengen. Herkenbaar Het is goed geweest. Ik heb leuk en zin nig en met plezier gewerkt. Het wordt een stuk van je leven na 11 jaar. In werk te van 's middags 2 uur tot 's avonds laat, vijf dagen in de week. Soms zat je nachtenlang te praten met mensen. Als er bij het afscheid 500 mensen komen, maar die komen niet, dan kan ik over ie dereen wat zeggen. Het is dus niet zo dat ik gefrusteerd en met negatieve gedach ten de deur uitga. Dat doe ik zeker niet. Maar je hebt wel je eigen sociale contac ten op een zacht pitje moeten zetten. Naar verjaardagen van familie kon ik vaak niet toe, alleen op zondag. Het was leuk en ik heb mijn doel bereikt. Jeugd zorg is met een eigen identiteit een on derdeel van de wijken in Soest gewor den. Dat heb ik in ieder geval bereikt. We zijn opener geworden. Er zijn veel vrijwilligers en het werk wordt voor een deel gedragen door de wijkbewoners. We zijn herkenbaar geworden, hebben ruimte verworven op koninginnedag en zijn ingesprongen op het werk voor eth nische minderheden. We zijn in Soest geworteld en van het eiland van tien jaar geleden afgegaan. Ik geef nu les op het Griftland College, 19 uur in de week. Ik ben weer terug waar ik was. Er wordt nu weer van me verwacht dat ik zinvol met mensen werk en ik hoef niet meer te verdedigen waar om ik niet een vrijwilliger het werk laat doen, zodat ik weer een beleidsnota kan schrijven. Ik zit er weer middenin, alleen in een andere werkzetting. Dat bevalt me prima." Johan Baks heeft het naar zijn zin in zijn nieuwe omgeving, al kijkt hij met net zo veel plezier terug op zijn functie bij Jeugdzorg: "Jeugdwerker is een mooi vak. Het is een makkelijk beroep, want je wordt alleen maar betaald om een mens te zijn." Kunnen bloemen al vele jaren overal in Nederland worden bezorgd, nu kan dat ook met gebak. Daartoe is deze maand voor de consument de Gebak-Express van start gegaan, een landelijke organi satie die zo'n 850 ambachtelijke ban ketbakkers vertegenwoordigt. Het initiatief komt van de Stichting Pro paganda Banketbakkerij in Breda die Gebak-Express oprichtte. Marktonder zoek wees uit dat er grote behoefte be staat aan de mogelijkheid om familiele den, vrienden of kennissen elders in het land te verrassen met gebak. Banket blijkt namelijk voor dezelfde gelegenhe den gekocht te worden als bloemen: ver jaardagen, bedankjes, het behalen van een diploma, de geboorte van een kind, een jubileum of zomaar als attentie. Ge bak-Express beoogt van banket en ge bak een cadeau-artikel te maken dat overal door het land bezorgd kan wor den. Eenvoudige opzet Tot dusver kon gebak - gebakjes of een taart - alleen worden bezorgd in de plaats waar de betrokken banketbakker gevestigd is. Voortaan kan dat door ge heel Nederland. In feite werkt het net als bij de bloemisten. De opdrachtgever gaat naar een bij Gebak-Express aange- Een 20-jarige inwoner van Maarssen is vorige week gewond geraakt bij een aan rijding op het fietspad langs de Amers- foortsestraat. Hij botste ter hoogte van de Sterrenbergweg tegen een bestelauto, die werd bestuurd door een Soesterber- ger. De fietser werd naar ziekenhuis De Lichtenberg gebracht. Burgemeester en Wethouders hebben een aantal instanties toestemming gege ven om in 1989 in de gemeente kledin- ginzamelingsakties te houden. In februari mag de Werkgroep Raad van Kerken Soesterberg een inzameling houden. Op 18 mei heeft de Stichting "Geef Max de zak" toestemming gekre gen. De Vereniging S.S.T.R. houdt in ju li een dergelijke aktie. In oktober volgt tenslotte de Stichting K.I.C.I. sloten banketbakker in de eigen woon plaats, geeft de bestelling op een rekent af. De collega bakker in de plaats van be stemming maakt en bezorgt de bestel ling. Dat betekent dat altijd vers gebak wordt bezorgd. Het is mogelijk om op een taart een leuke tekst te laten aan brengen. Ook voor bedrijven Speciaal voor bedrijven is er de afdeling Gebak-Express Services. Voor meer in formatie kan een speciale bedrijvenfol- der worden aangevraagd. Kwaliteit Bij Gebak-Express zijn uitsluitend am bachtelijke banketbakkers aangesloten. Zij hebben een naam hoog te houden in de plaats van vestiging en kunnen zich alleen goede kwaliteit veroorloven. De Stichting Gebak-Express in Breda be hartigt de belangen van de aangesloten leden en stimuleert het vakmanschap. Een onbekende dader heeft vorige week aan de Schoutenkampweg een personenauto opengebroken en daaruit de radio-cassetterecorder ontvreemd. De waarde van de apparatuur was 550 gulden. De eigenaar, een 52-jarige Soester, stelde de politie op de hoogte. Bij een inbraak in een woning aan de Oranjelaan heeft de dader een aantal waardevolle horloges buitgemaakt. Ook maakte hij een spaarpot leeg. De inbraak moet zondagmiddag hebben plaatsge vonden De dader kwam binnen via een openstaand bovenlicht aan de achter kant van het huis. De 39-jarige bewoon ster deed aangifte bij de politie. Jaap van de Kooij wordt de nieuwe di recteur van stichting Jeugdzorg Soest. Hij heeft jarenlange ervaring in het jeugdwerk. De 40-jarige opvolger van Johan Baks komt uit Dordrecht en zal vanavond bij het afscheid van Baks in De Vangrail aanwezig zijn. Personeel van een bank aan het Kerk plein ontdekte vorige week donderdag een vals biljet van honderd gulden tus sen het geld dat die dag was binnenge komen. De aanbieder van het biljet is onbekend. De politie ontfermde zich erover en heeft het opgestuurd naar de Centrale Recherche Informatie, afde ling falsificaten, die de herkomst gaat onderzoeken. Aan de Soesterbergsestraat hield de politie vrijdag j.1., ter hoogte van de oversteekplaats bij de Heideweg, een controle op de naleving van de maxi mumsnelheid. Heel wat schoolkinde ren maken gebruik van de "zebra" daar, wat voor veel te veel automobilisten kennelijk geen aanleiding vormt om hun snelheid te matigen. De politie ge bruikte de radar-apparatuur. Van de 273 passerende auto's reden er maar liefst 60 harder dan de toegestane 50 km/u. Vijf van hen gingen harder dan 80 en de top lag zelfs op 91 km/u. De boosdoeners krijgen een proces-ver baal. Een onbekende dader heeft vorige week ingebroken in een kelderbox aan het Saenredamplantsoen. Daarbij werd een herenfiets gestolen. Het kettingslot bleek te zijn geforceerd. De 16-jarige eigenaar van de fiets deed aangifte bij de politie. Uit de sportzaal bij de Kard. Alfrink- mavo aan de Di Lassostraat is vorige week een jas gestolen te nadele van een 15-jarige scholier uit Soest. Het betreft een crème-witte jas met een bontkraag en een goudkleurige rits. De jas heeft een fel paarse voering en op de rechter mouw het paarse opschrift "1948". De jas had een waarde van bijna 200 gul den. Personeel van een supermarkt aan de Wiardi Beckmanstraat hield vrijdag j.1. een 67-jarige Soester staande, die be trapt was op het zonder betalen meene men van een pakje vlees ter waarde van f 7,34. De man werd overgedragen aan de politie en in het register van de re cherche opgenomen. Een inbreker heeft vorige week don derdagmiddag - op klaarlichte dag - zijn slag geslagen in een flatwoning aan Co lenso. Vermoedelijk is hij de woning (op de tweede etage) via de voordeur binnengekomen. De recherche trof geen braaksporen aan, maar vermoedt dat de dader gebruik heeft gemaakt van de "flipper-methode", waarbij de slot- schoot met behulp van een plastic kaart - bijvoorbeeld een credit card of bank- pasje - wordt teruggedrukt. De 49-jari- ge bewoner mist in elk geval een bedrag van 1250 gulden en een flinke hoeveel heid sieraden. Een onbekende dader heeft in het afge lopen weekeinde ingebroken in een wo ning aan de Wiardi Beckmanstraat. Hij kwam binnen via een raam, dat hij kon openen na eerst een bovelicht te hebben geforceerd. De woning werd geheel doorzocht. De buit bestond o.a. uit de inhoud van een spaarpot, een draagbare radio-cassetterecorder (met een bandje van Madonna) en een tweepersoons dekbed. De Wereldraad van Kerken heeft in 1983 tijdens haar zesde algemene verga dering een oproep gedaan om op lande lijk en plaatselijk niveau samen met niet- kerkmensen te streven naar afschaffing van vrijwel alle bewapening, het bieden van een menswaardig bestaan aan alle mensen en het geven van aandacht aan en zorgvuldige omgang met natuur en milieu. In bijbels jargon: Vrede, Gerech tigheid en Heelheid van de Schepping." Deze maand heeft Frans Diks tijdens het openbaar fractieberaad van "Progressief Soest" deze politieke groepering uitge nodigd samen met een 22-tal andere Soester organisaties een afvaardiging te sturen naar een bijeenkomst over het Conciliair Proces, die op 11 januari in „De Deel" achter de Oude Kerk wordt gehouden. Hij vertelde dat het de be doeling is gezamenlijk een inventarisatie te maken van de Soester problemen op dit terrein. "Wij weten niet wat er uit dit beraad zal komen, maar wij willen als kerken van Soest graag samenwerken met allen, die jarenlange toewijding, ervaring en ken nis hebben opgedaan van de aan de orde zijnde vraagstukken," aldus Frans Diks. In 1990 wordt op een te houden wereld concilie het thema "Justice, Peace and Integrety of Creation" samen met an ders-gelovigen en niet-gelovigen be sproken. In tal van landen gaat daar in 1989 een speciale (kerken)dag aan vooraf, waaronder in Nederland en ook in Soest. P.S. heeft de uitnodiging aanvaard en zal op 11 januari aanwezig zijn. Men hoopt dat meerdere politieke partijen zich zul len aanmelden. v Het Militaire Luchtvaart Museum op het Kamp van Zeist blijft nog tot en met 30 december opengesteld voor het pu bliek. Daarna wordt het museum, zoals ieder jaar, enige maanden gesloten voor het uitvoeren van het noodzakelijke on derhoud aan de collectie en het grondig schoonmaken van het museum en wor den er weer verfraaiingen aangebracht. De "technische" Ir. Vreeburghal blijft echter gesloten tot 1 juli in verband met renovatiewerkzaamheden aan het dak, de electriciteit en de verwarming. De museumwinkel "De Brik," gehuisvest in de Vreeburghal, wordt tijdelijk on dergebracht in de Snijdershal. Op 24 maart (Goede Vrijdag) wordt dus alléén de historische Snijdershal opengesteld voor het publiek. Hoewel de werkzaamheden hoofdzakelijk ge richt worden op de Vreeburghal zullen toch nog enige verbeteringen en verf- Dit kunstwerk, getiteld "Airplane Fa- natic's Blues" van Peter van Stigt uit Amsterdam, is één van de 35 lucht vaartschilderijen die nog tot 31 decem ber te zien zijn in het Luchtvaartmu seum Soesterberg. raaiïngen in de Snijdershal worden aan gebracht. Bronzen beeldje Bij de opening van het seizoen zal onder andere een bronzen beeldje van Prins Bernhard te zien zijn, op een kwart van de grootte van het per 15 december bij het Luchtmachtstafgebouw De Binck- horsthof in Den Haag door Prinses Juliana onthulde beeld van Prins Bern hard, in RAF-uniform in de rang van Air Commodore. Drie inwoners van Amsterdam zijn vori ge week door de politie aangehouden. Ze verkochten aan de Turfstreek kerst kaarten voor vijf gulden aan de deur en zeiden dat tachtig procent van de op brengst aan de stichting Leven en Wel zijn zou worden afgedragen. De stich ting met het goede doel bestaat wel, maar de jongelui hebben nooit geld op de rekening van de stichting gestort. In het vleescentrum aan de Birkstraat heeft een binnenbrandje gewoed. Het vuur ontstond door kortsluiting in het koffiezet-apparaat. De brand in de vleesverwerkingsruimte kon snel wor den geblust. Dat was mede te danken aan het brandvertragende plafond. In de onmiddellijke omgeving van het koffie zet-apparaat ontstond brandschade. El ders in het gebouw werd rookschade ge constateerd. De politie hield in de nacht van vrijdag op zaterdag op de Van Weerden Poel- manweg een 37-jarige Utrechter staan de, die met zijn rijgedrag de aandacht trok. De man moest blazen en werd meegenomen naar het bureau. Daar bleek dat hem de rijbevoegdheid was ontzegd, nadat hij eerder op hetzelfde feit was betrapt. Hij kreeg opnieuw een proces-verbaal en zijn auto werd voor lopig in beslag genomen. De Officier van Justitie zal moeten beslissen wat er verder mee gaat gebeuren. Op de Amersfoortsestraat werd zon dagmorgen in alle vroegte een 32-jarige Soester automobilist aangehouden, wiens rijgedrag het vermoeden deed rij zen dat hij te veel gedronken had. De man kwam zojuist uit een Soesterbergs café en moest blazen. Hij kreeg een pro ces-verbaal en een rijverbod voor enke le uren. Een onbekende dader heeft vorige week tevergeefs geprobeerd aan de Kamperfoeliestraat een auto te stelen. De wagen - een zgn. Mini - stond gepar keerd voor de garagebox van de 36-ja- rige eigenares. Het portierslot bleek ge forceerd te zijn en de bedrading onder de stuurkolom was doorgeknipt, maar kennelijk was het de dief toch niet ge lukt de auto te starten. Een onbekende dader heeft vorige week kans gezien in te breken in een woning aan de Klaarwaterweg. Hij moet binnen zijn gekomen door met een breekvoorwerp het wc-raampje te forceren. De woning werd doorzocht en de 84-jarige bewoonster mist een plati na en twee gouden ringen, alle drie be zet met briljanten. Een 59-jarige bewoner van een huis aan het Boekweitland kreeg in d£ nacht van zaterdag op zondag - omstreeks drie uur - de schrik van zijn leven toen ér eehVuit werd ingegooid. De ruit (60 x 110 cm) ging aan diggelen, evenals twee dakpan- nen. De dader gebruikte enkele keien uit de voortuin van de woning. Over zijn identiteit en zijn motief tasten de bewo ner en de politie in het duister. Aan de Weegbreestraat is vorige week een poging ondernomen om de auto van een 28-jarige bewoner open te bre ken. Een van de portiersloten bleek te zijn geforceerd. Uit de auto wordt ech ter niets vermist. De politie hield zaterdagmiddag weer een verkeerscontrole aan de Van Wee destraat, waarbij met name werd gelet op het gebruik van de parkeerschijf in de blauwe zone. Er vielen twaalf bekeu ringen, o.a. ook voor het ontbreken van een APK-sticker, links parkeren en het rijden door het rode licht. Deze schaapskooi ligt aan de overzijde van de Grote Melmweg 2a. Het heeft een traditionele opzet met driezijdige houten kopgevels en gepotdekselde flanken. Dak met riet en pannen gedekt. Rechts naast de boerderij liep de voormalige veerweg. De veerpont, die eerder stroomafwaarts bij Grote Melmweg 33 lag, ligt hier afgemeerd. Achter de boerderij (zie Monumentaal 37) ligt ook nog een veeschuur met riet en grijze Oudhollandse pannen gedekt schilddak dat aan de noordzijde ver doorschiet. De westelijke kop- gevel is driezijdig gesloten. De zuidgevel met diverse deuren en roedenverdeelde vensters vertoont verschillende bouwfasen. Erbarm U heer over de os en de ezel, de ster-van-Bethlehem en andere planten, de eenzijdige ontwapening uit het wijze oosten, over de lege ruif en het welbehagen van de kribbebijters, hun aardse vrede: Kyrie eleïson! J.V.

Soester Courant | 1988 | | pagina 23