5 bmu 0599.- El 1 I299: cnmbiFOIO \JOD GS/GT* foto- video- computer/ SOESTLCEN-TRL"tELEFOON 12874 Defensie reageert geïrriteerd op Soester standpunt over Stompert sclMMMiinlccr prettige feestdagen gezond en succesvol 1989 agfa<8^J^ Canon Gemeenteraad unaniem voor jumelage met Pools Kedzierzyn-Kozle Soest heeft oude raadhuisklok weer terug WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 3 SONY CCD V90 HANDYCAM PRO OLYMPUS AZ-300 M PANASONIC VVD-raadslid Blaauw als 'onderhandelaar' ONKYO*^ SPOEDCURSUS JEUCD sïr^en (ECHT)PAREN voor slechts f 155r- persoon Handgemeen na aanrijding Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant Buren boos: auto-alarm loeit hele avond CDA wil stadsborden in Pools en Nederlands Oorspronkelijk uit Petrus en Pauluskerk? Avondvliegen helicopters Op 23 en 24 december Gratis Kerstkaarsen in "Hartje-Zuid" BV BOUWMAATSCHAPPIJ W. UYLAND N.V.O.B. lid wenst haar relaties en een SCHOUTENKAMPWEG 35 - 3768 AA SOEST TELEFOON 02155 - 1 35 52 of 1 93 34 BOUWT MEE AAN UW TOEKOMST DE CAMERA VAN HET JAAR 8 mm video camcorder met precisie CCD high speed sluiter, oEO autofocus, 6 x zoom Km eubopEcaMBRa 88 '89 en macro DE CAMERA VAN HET JAAR C Futuristische compact camera met unieke specificaties Zoomcamera met veel creatieve mogelijkheden EOS 750 met 35-70 mm zoomobjectief Volautomatische power eye autofocus spiegelreflex met zes-zone lichtmeting, sluiter tijden tot 1/2000 sec, pre-wind fimtransport er. een fraai ingebouwde flitser Scherpte en kleur in een nieuwe dimensie Ter kennismaking 1 x XRG 100 135-24 3 1 x XRG 200 135-24 SAMEN De discussie over het gebruik van de Stompert als militair oefenterrein, waartegen de Soester gemeenteraad zich vorige maand als één man bleek te verzetten, is in Defensie-kringen niet best gevallen. Dat blijkt uit het verslag dat het WD-raadslid Willem Blaauw heeft aangeboden aan het College van B. W. en zijn collega-raadsleden, nadat hij met Defensie-functionaris sen over deze "kwestie" had gespro ken. Defensie meent in een verkeerd daglicht te zijn gesteld en geeft duide lijk blijk van irritatie. In elk geval wil men vasthouden aan de keuze voor de Stompert. Vooral de berichten in de pers zijn De fensie in het verkeerde keelgat gescho ten, meldt Blaauw. Men vindt de kritiek niet verdiend. Blaauw sprak op 12 de cember - op verzoek van de directie Utrecht van de Dienst Gebouwen, Werken en Terreinen (DGWT) - met lt.kol. Bos en de heer Van der Starre. Van Defensiezijde werd o.m. gesteld dat de berichten in de pers "gekleurd" waren, maar Blaauw wees erop dat ze juist "behoorlijk correct" waren en dat de gehele raad van Soest nog steeds achter zijn uitspraken staat. 'Verlengstuk' Diverse aspecten van de problematiek rond de oefenterreinen kwamen in het gesprek nog eens aan de orde. Andere terreinen zijn volgens Defensie niet haalbaar en men beschouwt de Stom pert als een "verlengstuk" van de Vla sakkers, dat immers ook als oefenter rein wordt gebruikt, wat nu alleen.maar wordt geïntensiveerd, zonder geluid soverlast te veroorzaken. Over tanks is volgens Bos nooit gesproken, zeker niet over een aantal van tien. Er worden slechts eenvoudige militaire vaardig heidsoefeningen gehouden, zij het met de bijbehorende voertuigen, waaron der ook rupsvoertuigen. Defensie wenst niet langer terreinen in te huren, zoals in Den Treek, meldt Blaauw verder. Vandaar dat men zal volharden in de keuze van de Stompert als oefenterrein. Defensie heeft naast 150 hectare voor het onderdeels-oe- fenterrein bovendien 0.7 hectare van Soest nodig voor een "raccordement" (een stukje spoorlijn). "Ik heb gesteld," aldus Blaauw, "hoe wel mij geen mandaat meegegeven is, dat de raad nimmer tot vrijwillige ver koop zal overgaan, tenzij de Stompert wordt vrijgemaakt van militaire oefe ningen. De heer Bos stelde deze opmer king niet op prijs, omdat er altijd een prettige samenwerking tussen Defensie en het College is. Goede verhoudingen acht men belangrijk, en men wenst dat ook zo te houden." Zichtbaar ongenoegen Blaauw heeft op zijn beurt het stand punt van de raad nog eens uitvoerig uit gelegd en laten weten dat Defensie al leen medewerking krijgt in belangrijke zaken als de Stompert wordt vrijgege ven. "Dit stemde zichtbaar tot onge noegen," schrijft Blaauw verder, "en ontlokte aan de heer Bos de opmerking MET ONKYO STAPELT U KWALITEIT OP KWALITEIT ONKYO MIDISET Een volledig op elkaar afgestemde kombinatie van Compact Disc Speler, Tuner, Versterker en dubbel Cassettedeck van hoge klasse. Deze kombinatie moet u zien en horen om net als wij verrukt te raken van de vele mogelijkheden die door de geavanceerde software allemaal mogelijk zijn. Wij demonstreren u dat graag. ONKYO HI-FI GAAi ALTIID DIE ENE STAP VERDER xr—-jT—T-7-rj7 v^Wodatrain Soa) - T*02155-172SJ vooralle rakeffiewi technische wenst tel kiss-iomt Willem Blaauw (VVD). dat hij Defensie nu mogelijk moet advi seren de aanleg van de zuidelijke rond weg tegen te houden." Blaauw ant woordde daarop dat alle toezeggingen volgens hem rond zijn en dat die aanleg moeilijk te stoppen lijkt, "maar dat het in ieder geval negatief zal overkomen en dat Defensie dan de 'zwarte piet' in de pers krijgt." Volgens het verslag van Blaauw bood Defensie daarop een afruil aan: de on dergrond van dé zuidelijke rondweg te gen de 0.7 hectare voor het raccorde ment en bovendien nog eens 7000 hec tare grond,toe tevoegen aan het dagre creatieterrein. Teruggefloten "Hierop heb ik geantwoord dat dit leu ke lokmiddelen zijn, maar dat het ons om de Stompert te doen is en dat ik me ervan overtuigd voel dat de raad deze mening deelt en niet toegeeft. Dit ont lokte de heer Bos de opmerking dat de veroorzaker van al dit ongenoegen de Commandant Vliegbasis is, die in dezen al veel eerder teruggefloten had moeten worden." Volgens Blaauw is van Defensie-zijde vervolgens dreigende taal gesproken over de werkgelegenheid. Vertrek van te veel Defensie zou desastreus zijn. "Ik heb daarop hartelijk gelachen en ge zegd: probeer het eens," aldus Blaauw. Van Defensiezijde is daarop gezegd dat er met de gemeente spoedig zaken ge daan moeten worden over het raccor dement. Tegenhouden heeft geen en kele zin. Bij ongunstig antwoord wor den de geëigende procedures om tot verwerving van de grond te komen "ten spoedigste" in werking gesteld. Blaauw heeft daarop meegedeeld dat Defensie nu weet wat de houding van de gemeenteraad zal zijn, maar dat hij alleen de mening van de raad vertolkte (zonder mandaat) en geen College- standpunt kon innemen. "Verder had den we elkaar weinig te vertellen. Wel heb ik aangeboden open te staan voor verdere gesprekken, maar dan liever met een delegatie van de raad, zo De fensie er prijs op stelt." Vrij hard In een naschrift meldt Blaauw (zelf oud-officier) dat het gesprek een volle dig andere wending kreeg dan hij zich had voorgesteld. "Ik voelde duidelijk dat Defensie dit zeker niet (van mij) had verwacht. Het gesprek is vrij hard ge weest en kan niet verkeerd begrepen zijn," voegt hij er voor alle duidelijkheid aan toe. "Het vreemde is dat ik als een onderhandelaar van de gemeente werd beschouwd en me eigenlijk ook wel zo een beetje heb gedragen." Tenslotte meldt het Soesterbergse WD-raadslid dat het Defensie "zeer heeft bevreemd dat er altijd zo'n goede samenwerking is geweest en dat de raad nu vervelend doet. De schuld ligt dan volgens hem bij de Commandant Vlieg basis, want Defensie zet door. Men vond het dan ook zeer kinderachtig van de gemeente om het werk aan de zuide lijke rondweg stil te laten leggen en open asfalt te eisen, hetgeen f 60.000 extra heeft gekost. Ik heb er met nadruk op gewezen dat de raad tot het uiterste zal gaan en geen activering van de Stompert toestaat," aldus Blaauw. Inschrijving en informatie dagelijks van 16.30 tot 18.30 uur. BEL 02155 - 2 28 tl (b.g.g. 02155 - 1 09 74) Bij een aanrijding die zich vrijdag avond voordeed op de Beckeringh- straat zijn twee gewonden gevallen, zij het niet uitsluitend als gevolg van de botsing. De eerste gewonde, een 28-jarige inwoner van Amersfoort liep letsel op toen hij bij het overste ken werd aangereden door een 47-ja- rige plaatsgenoot. Het slachtoffer brak vermoedelijk zijn bekken en werd door omstanders naar Zonne gloren gebracht, waar hij werd opge nomen. De bestuurder raakte ook gewond, maar dat was het gevolg van een flin ke dreun in zijn gezicht, hem toege diend door een van de omstanders. Hij kreeg een gescheurde lip en viel op zijn achterhoofd, wat hem de no dige hoofdpijn bezorgde. Dat was voldoende reden om ook hem naar Zonnegloren te transporteren. Hij ging daar overigens naar toe in het gezelschap van degene die hem de klap had gegeven, maar zoveel (ver traagde) menslievendheid weerhield de politie er toch niet van de dader, ook al een inwoner van de Keistad van 22 jaar, in het ziekenhuis aan te houden en voor verhoor mee te ne men naar het bureau. Daar werd pro ces-verbaal tegen hem opgemaakt wegens mishandeling. Bewoners van de Simon Stevinlaan in Soesterberg belden vrijdagavond te gen middernacht verontwaardigd met de politie, omdat ze last hadden van een auto-alarm dat volgens hun zeggen al vanaf half negen stond te loeien. Het geluid was afkomstig van een in de buurt geparkeerde bestel wagen. De politie, nogal verbaasd over het feit dat de omwonenden niet al on middellijk - op het eerste vernemen van het geloei - alarm hadden gesla gen maar pas in de telefoon klommen toen ze naar bed wilden, ging een kijkje nemen. Ze trof de wagen inder daad nog aan met het alarm in wer king. Het voertuig stond op naam van een inwoner van Soest, die echter niet te bereiken was. Met een paar technische kunstgrepen slaagden de politiemannen erin het alarm uit te schakelen, ongetwijfeld tot tevredenheid van de omwonen den. Voor de zekerheid liet de politie in de wagen een briefje achter, waar uit de eigenaar kon opmaken wat er was voorgevallen. Een directe oor zaak voor het inwerking treden van de alarm-installatie werd overigens niet gevonden. Zoals verwacht mocht worden heeft de gemeenteraad van Soest zich una niem uitgesproken voor het aangaan van een stedenband ("jumelage") met Kedzierzyn-Kozle (72.000 inwoners). De raad reageert daarmee positief op het aanbod van de burgemeester van deze Poolse gemeente en op het ver zoek van de daar inmiddels opgerichte Pools-Nederlandse Vereniging. Aan de jumelage zélf besteedden de fracties in de raadsvergadering van vo rige week overigens niet al te veel tijd. Voor zover er nog discussie was ging die voornamelijk over het bedrag dat Soest wil uittrekkep om de kosten van de ste denband te dragen. Het College had daarvoor gedacht aan 7500 gulden, ten laste van de post onvoorzien. Met name Raymond van Gelder (PvdA) zette de fiannciële puntjes op de i. Hij onderstreepte nog eens dat dit geld alleen besteed mag worden voor de kosten van de ontvangst van mensen uit Polen in Soest, en niet voor reisjes daar- naartoe. Hij voelde weinig voor de slag- om-de-arm, waarmee het College had aangegeven dat het bedrag eventueel nog anagepast zou kunnen worden. "Dit is voor ons echt wel 't maximum," aldus Van Gelder. Kees Verheus (CDA) lanceerde het idee bij de gemeentegrens straks stads borden te plaatsen, in het Pools en het Nederlands, om duidelijk te maken dat Soest "gejumeleerd" is met Kozle. Hij had wel wat moeite met het bedrag - het CDA dacht eerder aan 4000 gulden - maar verzette zich verder niet tegen het College-voorstel. Jan Visser (Prog. Soest) vond Verheus' borden-suggestie een leuk idee. "Dan zijn we tenminste gelijk van het idiote idee af dat Soest de zusterstad van Ti- tusville zou zijn." Hij herinnerde de raad aan de toekomstige banden met Kiligkaya (Turkije), die ongetwijfeld ook geld zouden gaan kosten. "En dat ligt nog een stuk verder." Twee bordjes Bert Krijger (WD) maakte duidelijk dat wat hem betreft de band tussen Soest en Kozle allang bestaat. "Het hangt niet af van de officiële steun van de gemeente, maar wij steunen het ini tiatief graag." Ook hij voelde voor het idee van de stadsborden, als ze dan maar zó gemaakt zouden worden dat er t.z.t. twee bordjes kunnen hangen: dus ook een Turks/Nederlands bord om de band met Kili?kaya te illustreren. Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) voel de zich niet aangesproken door het idee van bordjes met onuitspreekbare na men. Volgens hem zou het allemaal nogal kinderachtig overkomen. Jan van Esseveld (D66) steunde het voorstel en opperde de mogelijkheid om het geld o.a. te gebruiken voor een cursus Pools, voor de gemeentesecretaris. 'Van harte1 Burgemeester Scholten antwoordde Van Gelder dat hpt hpHrae van 7500 gulden het resultaat van nauwelijks meer dan een vlot rekensommetje-op- de-duim was. Hij vond dat de kosten eerst maar eens over een aantal jaren bekeken moesten worden. Het bordjes- voorstel van Verheus zou hij graag in het College bespreken. "Het is wel een goed idee om aan de bevolking duide lijk te maken dat we de banden met Kozle van harte willen aangaan." De burgemeester sprak tenslotte de hoop uit dat de jumelage een succes zou worden en hij feliciteerde initiatiefne mer Ab Blokzijl, op de tribune aanwe zig, met het welslagen van het plan. "Het aangaan van een stedenband is één, het volhouden ervan is twéé," bond de burgemeester de raadsleden nog op het hart en hij benadrukte dat de jumelage voor onbepaalde tijd zou wor den aangegaan. Eigenlijk heeft niemand hem al die tijd gemist, maar Soest heeft sinds vorige week, na twintig jaar, de oude klok van het gemeentehuis aan de Steen- hoffstraat weer terug. Het naar schat ting ergens tussen de vijf en de tien ki lo zware bronzen gevaarte werd maan dag j.1. door wethouder Ries van Log- tenstein overhandigd aan burgemees ter Paul Scholten. Die zal er in het nieuwe gemeentehuis aan de Dalweg t.z.t. een mooi plekje voor zien te vin den. De klok werd in 1968 uit het torentje op gemeentehuis aan de Steenhoffstraat weggehaald. Hij was toen al gescheurd - of misschien is dat bij het verwijderen gebeurd - en door oud-burgemeester Bentinck ter reparatie aangeboden aan de bronsgieter De Groot, die destijds samen met Ben Joosten een gieterij aan de Smitsweg had (waar thans het win kelcentrum de Smitshof gevestigd is). Vermoedelijk wist De Groot ook niet precies wat hij ermee aanmoest en toen hij naar Noord-Holland verhuisde ging de klok gewoon mee. Hij bleef daar al die tijd en iedereen was hem eigenlijk al vergeten, tot De Groot onlangs een ra dio-uitzending hoorde waarin de Soes ter gemeentevoorlichter Ben J. van Os iets vertelde over het historische klok- kenbezit van Soest en in dat verband ook de raadhuisklok noemde, die op raadselachtige wijze was verdwenen. De klok was dus opgespoord en wet houder Van Logtenstein was zo vrien delijk hem vorige week op te halen. Burgemeester Scholten nam hem maandag met vreugde in ontvangst. Hij opperde de mogelijkheid de klok nog te laten herstellen - dat was in al die» jaren inderdaad niet gebeurd - en daar voor kontakt te zoeken met de bekende klokkenmakers in Aarle-Rixtel. De Historische Vereniging zou zich vol gens hem het hoofd maar eens moeten breken over de precieze geschiedenis van de klok en vooral over de betekenis van de inscripties. Petrus en Pauluskerk Voor zover valt na te gaan is de klok ge goten in de jaren 1762-1764. Hij werd destijds althans aangeboden, neemt men aan, aan de toenmalige Petrus en Pauluskerk (Dalweg), wat destijds nog een klein kerkje was; meer een ver bouwde boerderij met een torentje, al dus Van Os, die zich als Soester ge schiedvorser met de herkomst van de klok heeft beziggehouden. De (huidige) Petrus en Pauluskerk - op dezelfde plaats - werd in 1848 ge bouwd. Het vermoeden bestaat dat de klok daar destijds is weggehaald en geïnstalleerd in het voormalige ge meentehuis in de Kerkebuurt. Om streeks die tijd werd Thorbecke's nieu we gemeentewet geïntroduceerd, die voorschreef dat er op regelmatige tijden vergaderd moest worden. Van Os houdt het erop dat de klok in dat ver band een functie heeft vervuld, en dat is blijven doen toen het gemeentebestuur zijn intrek nam in het gemeentehuis aan de Steenhoffstraat, dat in de jaren 1893-1898 werd gebouwd. (Enige ja ren lang heeft ook het pand van de firma Mets - aan de Van Weedestraat - tijde lijk als gemeentehuis gefungeerd, maar het is niet bekend of de klok daar toen ook heeft gehangen.) De klok kreeg tenslotte een plaats in het karakteristie ke spitse torentje van het gemeentehuis, dat in 1971 (helaas) werd afgebroken wegens "vergevorderd verval". De klok zelf werd al in 1968 verwijderd. Kwetsuren De klok is ongeveer dertig centimeter hoog en heeft diverse "kwetsuren", zo als een duidelijke barst en een vreemde bobbel in de inscripties, die behalve tekst ook een voorstelling bevatten van wat nog het meeste lijkt op Sinterklaas- te-paard. De tekst zelf is niet gemakke lijk te ontcijferen. Wel zijn de namen "Jean Bptiste (zonder a dus) Cousin en A. Petronille 1'Apartie" min of meer leesbaar. Volgens wethouder Van Log tenstein zou het bijvoorbeeld kunnen gaan om een echtpaar dat de klok in dertijd aan de kerk aanbood ter gele genheid van hun huwelijk. De nu teruggevonden klqk is overigens v, niet; cje.oudste van SQe.st. In de Oude Kerk (voorrie reformatie uiteraard ook een katholieke kerk)' hangt nog een klok uit 1507. Die was in de bezettings jaren door de Duitsers meegenomen en werd later teruggevonden in het IJssel- meer. Na de oorlog kwam hij terug op de plaats waar hij thuishoorde. Dat gold niet voor een andere Oude Kerk-klok (uit 1709), die waarschijnlijk is omge smolten voor oorlogstuig. In plaats daarvan kwam er in 1945 een nieuwe klok, aangeboden door de Oranjever eniging in Soest. Raam Burgemeester Scholten toonde zich in elk geval in zijn nopjes met de oude/ nieuwe aanwinst voor het gemeente huis. Volgens hem is het de moeite Scesl Wethouder Van Logtenstein over handigt burgemeester Scholten de te- rugggevonden klok. waard bij de verhuizing van de Steen hoffstraat naar de Dalweg - afhankelijk van de uiteindelijke bestemming van het oude gemeentehuis - bijvoorbeeld ook het gebrandschilderde raam met het gemeentewapen (in het trappenhuis dat aan de achterkant van het gebouw naar de burgemeesterskamer voert) "mee te nemen". Wat hem betreft moet van het oude raadhuis - wat er ook mee gebeurt - de stenen boog boven het bor des bewaard blijven. "Dan blijft het dui delijk dat dit ooit het raadhuis van Soest is geweest." -Hoe dan ook, de klok zal over enkele ja ren opnieuw "dienst doen" bij het ge meentehuis dat aan de Dalweg zal ver rijzen. Of hij ook zijn bronzen stem ooit weer zal laten horen lijkt twijfelachtig, tenzij hij hersteld kan worden. Maar dat lijkt - zonder hem opnieuw te gieten - op het eerste gezicht niet zo simpel. Op deze oude prentbriefkaart uit 1906 is het gemeentehuis - mét het to rentje - nog goed te zien. Abusievelijk is het raadhuis hier "postkantoor" ge noemd. De muziektent stond in het ro sarium: nu de parkeerplaats naast het postkantoor aan de Steenhoffstraat. Fo to: Gemeente-archief. pös'ksnbör cn Vanaf de vliegbasis Soesterberg wor den op 21 december met als uitwijkda- tum 22 december avondvliegoefenin- gen gehouden met helicopters. Het avondvliegen duurt tot ongeveer negen uur. Op beide avonden vliegen ook de F-15 vliegers van het Amerikaanse squadron avondvliegoefeningen tot on geveer negen uur. Indien vanwege de weersomstandigheden het avondvlie gen niet door kan gaan, dan worden de oefeningen op een latere datum inge haald. Geheel passend in de Kerstsfeer geeft de Winkelkring "Hartje Zuid" aan staande vrijdag en zaterdag kerstkaarsen cadeau. Elke klant die op 23 en 24 december bij de deelnemende winkeliers voor minimaal tien gulden aan inko pen besteedt, ontvangt gratis een echte Goudse kaars, voorzien van een toe passelijke kerstwens. Een royaal gebaar van de Hartje Zuid-winkeliers, waar door het mogelijk is om tijdens de verscheidenheid aan Kerstinkopen een groot aantal sfeerverhogende kaarsen te verzamelen, ruim voldoende voor de komende feestdagen.

Soester Courant | 1988 | | pagina 3