DeSoester Duinen 6975 «Pub TUIN BROEKEN Vliegverkeer Soesterberg volgend jaar 'beduidend minder intensief' Woningbouwverenigingen moeten samenwerken .éérst,even mdpMtter! Soest 50 jaar geleden WOENSDAG 21 DECEMBER 1988 SOESTER COURANT PAGINA 5 Stel bij ons uw lievelingsmenu samen! Overleg na klachten over geluidhinder vraagt; uw aandacht voor L Tentoonstelling Klein Chemisch Afval Geen huisvuil op Tweede Kerstdag Open brief aan mevr. N. de Boer, J. v. Houdt en E. Schimmel Emancipatie en onderwijs St. Joseph van catacomben naar nieuw pand aan de Molenstraat Twee dagen verkoop vuurwerk! Ook afsteken aan tijd gebonden Provincie eens met gemeentehuis en sporthal/zwembad Dalweg Drukte op stortplaatsen NU B.& W.-toestemming voor aktiviteiten Buren verijdelen inbraak Smitsweg Bestektekeningen nieuw raadhuis 23 December 1938 Ijsbaan van "Soest Vooruit" geopend In ons sfeervolle specialitei ten restaurant willen wij u de gelegenheid bieden te genieten van een door u zelf samengesteld menu. Hierbij heeft u de keuze uit vele kombinatiemogelijkhe- den vanaf I 35,per couvert. Uiteraard adviseren wij u graag. tot ziens, Fred en Mieke Klinkhamer RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT188 SOESTDUINEN TEL 02155-12739 De raadscommissie Ruimtelijke Orde ning (RO) van de gemeente Soest bracht vorige week een bezoek aan de vliegbasis Soesterberg, naar aanleiding van vragen over de geluidhinder van de basis, gesteld door de PvdA tijdens de gemeenteraadsvergadering op 26 ok tober jl. Wethouder G. Plomp beloofde toen contact op de nemen met de vlieg basis. Dit contact resulteerde in een uitnodi ging van de commandant van de basis aan de gemeente om zich ter plaatse op de hoogte te stellen. Kapitein Piëst, voorlichtingsofficier van de basis, infor meerde allereerst de commissieleden over het geplande groot onderhoud van de hoofdstartbaan in 1989 en het moge lijk gebruik van de secundaire baan. De hoofdbaan van de vliegbasis wordt volgend jaar vanaf april/mei tot onge veer september in onderhoud genomen. Vanaf deze-baan kunnen in de onder houdsperiode geen vliegbewegingen plaatsvinden. De straaljagers van het Amerikaanse 32 ste Tactical Fighter Squadron worden dan ook voor de duur van het onderhoud verplaatst naar een andere vliegbasis en zullen daar hun oe fenprogramma vliegen. Slechts enkele F-15 jagers blijven op Soesterberg. Deze vliegtuigen zijn benodigd voor de aan Soesterberg opgedragen luchtverdedi- gingstaak in vredestijd. In voorkomend geval zullen deze vliegtuigen gebruik maken van de secundaire baan. Het onderhoud van alle F-15 straalja gers blijft plaatsvinden op Soesterberg. Vliegtuigen die terugkomen voor perio diek onderhoud zullen dan ook landen op de secundaire baan en na hun onder houdsbeurt van deze baan vertrekken naar hun gastbasis. Ook de F-27 vracht vliegtuigen en de helicopters blijven vanaf Soesterberg vliegen Minder vliegbewegingen Het totale aantal vliegbewegingen vol gendjaar op de secundaire baan zal vele malen minder zijn dan de zonering hier voor toestaat. De zonering houdt in de geluidbelasting die de vliegbasis vanaf zijn verschillende startbanen op jaarba sis mag proceduren. Gedurende het on derhoud van de hoofdbaan van de vlieg baan van de vliegbasis zal de intensiteit van het vliegverkeer vanaf Soesterberg beduidend minder zijn dan gebruikelijk. Verschil Na deze inleiding kregen de commissie leden de gelegenheid hun vragen te stel len aan de waarnemend commandant van de basis, Luitenant-kolonel E.A.T. van Noort. Met name het verschil in in tensiteit van het vliegverkeer tussen af gelopen zomer en de rest van het jaar kreeg ruimschoots de aandacht. Namens de vliegbasis werd verklaard, dat in de zomer nagenoeg niet meer vliegoefeningen gepland worden dan in de rest van het jaar, maar dat als gevolg van de weersituatie in de zomer minder vaak vliegoefeningen afgelast hoeven te worden dan in de overige jaargetijden. Daarbij kwam dat afgelopen zomer het jaarlijks oefenprogramma voorde Ame rikaanse vliegers achterstand dreigde te krijgen door onderhoud aan de vliegtui gen en in augustus en inhaalprogramma gevlogen moest worden om de vlieg- vaardigheid op peil te houden. Helicopter-route Ook de vliegroute voor helicopters over het dorp Soesterberg had de aandacht van de commissieleden. Aan de vliegba sis werd gevraagd deze route uit oogpunt van beperking van de geluidhinder voor het dorp te verplaatsen in zuid-oostelij ke richting. De woordvoerder van de vliegbasis leg de uit dat het verleggen van deze route een vliegonveilige situatie met zich mee brengt. Bij het verplaatsen van de route moeten helicopters de routes voor het landende danwel startende straalver- keer kruisen. Dit is uit vliegveiligheids- oogpunt voor de vliegbasis onaanvaard baar. Wel werd toegezegd het helicop- terverkeer daar waar mogelijk aan de oostzijde van de bestaande route te laten vliegen. Het bezoek van de Commissie RO aan de vliegbasis werd afgesloten met een bezoek aan de radarverkeersleiding, die de directe controle heeft op het vliegver keer van Soesterberg. Eveneens werd de secundaire startbaan ter plaatse beke ken. De informatie-uitwisseling tussen de commissie RO en de vliegbasis werd door beide instanties positief en zinvol ervaren, aldus de voorlichtingsafdelin gen van de basis en van de gemeente. Winkels mogen open op 2e Kerstdag (Aanwijzing bijzondere dagen als be doeld in artikel 9, eerste lid van de Winkelsluitingswet 1976) Burgemeester en Wethouders van Soest maken hierbij bekend dat zij voor het jaar 1988 de volgende dagen heb ben aangewezen als dagen waarop de in de artikelen 2, eerste lid onder b en c, 7 en 8 van de Winkelsluitingswet 1976 vervatte verboden niet gelden: Tweede Kerstdag, 26 december 1988. Het vorenstaande betekent dat in Soest en Soesterberg alle winkels alsmede de bedrijven, waar gewoonlijk goederen aan het publiek plegen te worden ver kocht dan wel te koop worden aange boden/op-genoemde dag voo/ het pu- blipk geopend mogen zijn. Tevens is de uitoefening van straathan del voor degenen, die daarvoor vergun ning van het college hebben, op ge noemde dag toegestaan. Bouwzaken De burgemeester maakt ter uitvoering van artikel 22 van de Wet op de Ruim telijke Ordening bekend dat door de raad der gemeente Soest bij zijn beslui ten van 21 april 1988 en 26 oktober 1988 afdeling ROB, nr. RB 88-78 res pectievelijk 88-178, bestemmingsplan nen in voorbereiding zijn verklaard voor de percelen en gebieden die op de bij deze besluiten behorende kaarten in grijs zijn aangegeven en welke als volgt kunnen worden omschreven. 1.het perceel Soesterengweg 6; 2. het perceel Clemensstraat 54; 3. het gebied dat globaal begrensd wordt door de spoorlijn Utrecht- Baarn, de Wieksloterweg O.Z., de Eigendomweg en de Nieuweweg. Tevens heeft de raad bij zijn besluit ten aanzien van het op de kaart aangegeven gedeelte van de onder 3 genoemde gronden bepaald dat het verboden is bepaalde werken, geen bouwwerken zijnde of werkzaamheden uit te voeren zonder of in afwijking van een schrifte lijke vergunning van burgemeester en wethouders (aanlegvergunning). Deze besluiten treden in werking op 22 december 1988. Inwerkingtreding Algemene Plaatselijke Verordening gemeente Soest Burgemeester en Wethouders, gelet op artikel 199 e.v. van de gemeentewet; maken bekend dat gedurende drie maanden, te rekenen vanaf de dagteke ning van deze bekendmaking in het ge meentelijk INFOrmatiecentrum (Steenhoffstraat 9a) en in de Dépen dance Publiekszaken Soesterberg (Dorpshuis) voor een ieder ter inzage ligt het besluit van de raad d.d. 19 mei 1988 (RV 88-82) tot vaststelling van de Algemene Plaatselijke Verordening (A.P.V.) De Algemene Plaatselijke Verordening zal in werking treden op 16 december 1988. Op dat tijdstip worden ingetrok ken: l.de Algemene Verordening Soest, vastgesteld bij raadsbesluit van 15 ju ni 1978 (gemeenteblad 118 II) a. de le wijziging vastgesteld bij raadsbesluit van 15 februari 1979 (gemeenteblad 118 Ha) b.de 2e wijziging vastgesteld bij raadsbesluit van 21 februari 1980 (gemeenteblad 118 Ilb) c. de 3e wijziging vastgesteld bij raadsbesluit van 21 augustus 1980 (gemeenteblad 118 IIc) d.de 4e wijziging vastgesteld bij raadsbesluit van 28 juni 1984 (ge meenteblad 118 lid) e. de 5e wijziging vastgesteld bij raadsbesluit van 28 februari 1985 (gemeenteblad 118 Ile) f. de wijziging vastgesteld bij raads besluit van 15 oktober 1987 (afge kondigd, doch nog niet in gemeen teblad opgenomen) g. de uitvoeringsbesluiten vastgesteld door burgemeester en wethouders en de burgemeester op 28 mei 1979, 10 juli 1979 en 25 maart 1980 (gemeenteblad 211, 212 en 213 a). 2. de wijziging van de regelen als be doeld in artikel 6 van de Wegenver keerswet vastgesteld bij raadsbesluit van 21 augustus 1968 (gemeenteblad 70a) 3. de Kapverordening vastgesteld bij raadsbesluit van 15 september 1983 (gemeenteblad 99) 4. de artikel 367, 385 en 387 van de Bouwverordening, vastgesteld bij raadsbesluit van 19 juni 1968 (ge meenteblad 149) 5. de Verordening opslag gas-, huis brand- en stookolie, vastgesteld bij raadsbesluit van 20 juni 1974 (ge meenteblad 194) 6. de Lozingsverordening riolering Soest, vastgesteld bij raadsbesluit van 18 maart 1976 (gemeenteblad 195) 7. de Afvalstoffen verordening ge meente Soest, vastgesteld bij raads besluit van 19 november 1981 (ge meenteblad 231) alsmede de wijzi ging vastgesteld bij raadsbesluit van 21 november 1985 (abusievelijk niet in gemeenteblad opgenomen) 8. de Verordening Geluidhinder ge meente Soest, vastgesteld bij raads besluit van 9 maart 1983 (gemeente blad 235) Vuurwerk/A.P.V. Burgemeester en Wethouders, gelet op artikel 14 juncto artikel 95 van de Alge mene Plaatselijke Verordening (A.P.V.) van de gemeente Soest maken bekend: dat zij besloten hebben voor de jaarwis seling 1988/1989 de periode, geduren de welke op of aan de weg of op een an dere voor het publiek toegankelijke plaats vuurwerk, als bedoeld in de lijst van vuurwerken, letters A tot en met D, mag worden gebezigd, vast te stellen als volgt: 31 december 1988 na 21.00 uur tot 1 januari 1989 vóór 02.00 uur. Dit besluit treedt in werking op 16 de cember 1988. Dit besluit ligt gedurende 3 maanden, te rekenen vanaf de dagtekening van deze bekendmaking voor een ieder ter inza ge op het gemeentelijk informatiecen trum (Steenhoffstraat 9a) en op de dépendance van de afdeling Publiek szaken in het Dorpshuis te Soesterberg. Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders voorne mens zijn op een daartoe strekkend ver zoek met toepassing van het daarbij ge noemde voorschrift, vergunning te ver lenen voor: het bouwen van een garage, Molen weg 10 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening juncto 50, lid 8 van de Woningwet); de bouw van een dubbel woonhuis met garage, De Genestetlaan 20-22 (artikel 19 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening juncto 50, lid 8 van de Woningwet). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 22 december 1988 eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te die nen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu en stadsbeheer, afdeling bouwzaken, (kamer 0-21), Lange Brinkweg 77, ter inzage. Hinderwetvergunning Burgemeester en Wethouders hebben vergunning verleend op de verzoeken van: a. Hooijer Ijzerwaren-gereedschappen b.v., Soesterbergsestraat 4, voor het oprichten van een inrichting t.b.v. de opslag en verkoop van vuurwerk op het perceel Soesterbergsestraat 4; b. Gebr. Strumpel b.v., Nieuwstraat 64, voor het oprichten van een groothan del in bladaarde, potgrond enz. op het perceel Nieuwstraat 64. De positieve beschikkingen liggen van af heden één maand ter inzage bij de afd. milieubeheer van de gemeente, Lange Brinkweg 77, kamer 017, op werkdagen van 8.30 -12.00 uur, alsme- In de bibliotheek Overhees, Willaert- straat, heeft de gemeentelijke afdeling milieubeheer een tentoonstelling inge richt over Klein Chemisch Afval. De tentoonstelling, die tot eind volgende week is te zien, telt een tiental panelen waarop duidelijk de problematiek van het huishoudelijk chemisch afval tot ui ting wordt gebracht. de in de bibliotheek aan de Alb. Cuyp- laan tijdens de openingsuren. Beroep tegen deze beschikking kan worden inge steld door degenen die reeds mondeling of schrif telijk bezwaar hebben gemaakt of door degenen die aantonen dat zij niet in staat waren eerder be zwaar te maken. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Af deling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019,2500 EA 's-Gravenha- ge, binnen één maand na de dagtekening van deze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen overeenkomstig artikel 60a van de Wet.op.de Raad van State_een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopige voorzie ning. Dit Verzoek moet binnen bovengerföêfrfflc" termijn worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gra- venhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is beslist. Hinderwet-aanvraag Bij Burgemeester en Wethouders zijn verzoeken binnengekomen om een hin derwetvergunning. De aanvragen liggen vanaf heden één maand ter inzage bij de afd. milieube heer van de gemeente, Lange Brinkweg 77, kamer 017, op werkdagen van 8.30 - 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Alb. Cuyplaan tijdens de ope ningsuren. De aanvragen zijn afkomstig van: a. H. van den Broek, Postbus 201, Soest, voor het uitbreiden/wijzigen van het uitlaat-servicebedrijf aan de Nachtegaal weg 40; b. Prefab Beton Soest b.v., Veldweg 2b, voor het oprichten van een betonfa- briek op het perceel Veldweg 2b. Gemotiveerde bezwaren tegen het ver lenen van de vergunning kunnen schrif telijk worden ingediend bij Burgemees ter en Wethouders. De ingekomen be zwaarschriften worden bij de stukken ter inzage gelegd. Desgevraagd worden de persoonlijke gegevens van de indie ners niet bekend gemaakt. Iedereen die dat nodig acht, kan even tueel mondeling bezwaren maken. Dit moet gebeuren voor 12 januari 1989. Men kan daarvoor een afspraak maken met de afdeling milieubeheer, tel. 02155-93458. N.B. Beroep tegen de vergunning kan later slechts ingesteld worden door degenen die reeds monde ling of schriftelijk bezwaar hebben gemaakt of door degenen die aan tonen dat zij niet in staat waren be zwaar te maken. Ontwerp- hinderwetvergunning Burgemeester en Wethouders hebben het voornemen vergunning te verlenen op het verzoek van: J.W. Karwoczik, Kostverlorenweg 1 voor het oprichten van een garage werkplaats, met showroom op het perceel Kostverlorenweg 1. De ontwerpvergunningen liggen vanaf heden 14 dagen ter inzage bij de afd. milieubeheer van de gemeente, Lange Brinkweg 77, kamer 017, op werkda gen van 8.30 tot 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek tijdens de openingsuren. Gemotiveerde bezwaren tegen de ontwerpvergun- ning kunnen tot 5-1-1989 schriftelijk worden in gediend bij Burgemeester en Wethouders. De in gekomen bezwaarschriften worden bij de stukken ter inzage gelegd. Desgevraagd worden de per soonlijke gegevens van de indieners niet bekend N.B. Beroep tegen de vergunning kan later slechts worden ingesteld door degenen die reeds mondeling of schriftelijk bezwaar hebben ge maakt of door degenen die aantonen dat zij niet in staat waren bezwaar te maken. Informaties: Info-centrum STEENHOFFSTRAAT 9a. Telefoon 02155-22555. Open maandag t m vrijdag Informatietelefoon met actualiteiten, tel. 93665 (24 uurs-service). Op Tweede Kerstdag, maandag 26 de cember, wordt er vanzelfsprekend geen huisvuil opgehaald. In plaats daarvan moeten de groene containers op dinsdag 27 december, 's morgens om half acht, aan de weg worden gezet. Soms is het nuttig te reageren op een open brief die aan je gericht is, Drie dames reageerden op een verslag in de "Soester Courant". Dat was een verslag van een discussie in de gemeenteraad over emancipatie en onderwijs. Enkele opmerkin gen die ik tijdens deze discussie maakte, werden in de krant weergegeven. Het verband tussen de opmerkingen was echter geheel weggevallen. Daardoor was wat daar stond, te betitelen als onsamenhangend en van mijn standpunten vond ik er niet veel in terug. N.a.v. dit verslag krijg ik een reactie van u, die volstrekt niets raakt van de opmerkingen die ik werkelijk gemaakt heb. Wat u aan mijn adres zegt over vrouw en arbeid kan ik grotendeels beamen. Meer zou ik niet hoeven zeggen; ik doe dat toch maar wel. In de discussie in de gemeenteraad lag een notitie voor ons over emancipatie en onderwijs. Wat mij enigszins ergerde was, dat deze notitie in werkelijkheid ging over roldoorbreking en onderwijs. Mij bevreemdt het zeer dat emancipatie ver smald wordt tot een extreme vorm van roldoorbreking. Ik ben voorstander van emancipatie. Man en vrouw dienen een gelijkwaardige en volwaardige plaats in de samenleving te bekleden. De bijbel is hier duidelijk over. In Gen. 2:20 zegt Adam dat hij voor zichzelf geen hulp vond welke bij hem paste. God gaf hem Eva als aanvulling met een heel eigen taak. Daarnaast zegt Spreuken 31:10-31 veel over de taken van de vrouw, die haar gaven optimaal benut. Zij blijkt dan ook maatschappelijk een indrukwekkende rol te spelen. Man en vrouw blijken een eigen, zeer volwaardige taak te mogen vervullen. Mannen en vrouwen krij gen in de bijbel een gelijkwaardige - geen gelijke - plaats in samenleving en gezin toegewezen. Het zal duidelijk zijn, dat de vrouw zich als toerusting voor haar ta ken (bijv. via studie) moet ontwikkelen. Mevr. Meijer (P.v.d.A.) noemde vrouwen die na hun schoolopleiding trouwen en kinderen krijgen "domme gansjes". Mijn reactie was, dat dit wel een zeer pijnlijke benaming is voor een groot aantal vrouwen in onze samenleving. Ver der deed mevr. Meijer het voorkomen, alsof een opleiding aan het LHNO voor meisjes waardeloos is. Deze wijze van spreken is dé manier (de allerslechtste) om mensen die een lagere beroepsopleiding volgen, een gevoel van minder waardigheid te geven. Een dergelijke opmerking is wel heel onbegrijpelijk, als we die vernemen van een lid van de Partij van de Arbeid!! Tot slot wil ik noemen dat de nota 'emancipatie en onderwijs' te weinig emanci perend is. Ik heb in de raad verduidelijkt, dat veel problemen in arbeidsverhou dingen te maken hebben met een vreemde relatie tussen mannen en vrouwen. Veel mannen en vrouwen beschouwen elkaar als mannetjes en vrouwtjes (die ren). Dit benoemde ik als "disco-mentaliteit". Deze ontwrichte verhouding zou veel meer aandacht moeten krijgen in een dergelijke nota. Uit deze problema tiek - het elkaar niet erkennen als volwaardige werkers in het arbeidsproces - vloeien talloze problemen van ongeëmancipeerd gedrag voort. Het verslag in de krant gaf geen enkele aanleiding tot de door u gemaakte op merkingen. Het stelt mij teleur reacties als de uwe te krijgen. U gaat erg gemak kelijk uit van vooroordelen. Naar aanleiding van uw open brief in de "Soester Courant" van 14 dec. 1988. W.R. Meilof, Raadslid GPV-SGP-RPF Vergaderen en werken in donkere ca tacomben of garages her en der in Soest behoort nu definitief tot het ver leden voor St. Joseph. De woning bouwvereniging nam afgelopen vrij dagmiddag het nieuwe kantoor aan de Molenstraat officieel in gebruik. De nieuwe behuizing, die veel meer ruimte, en mogelijkheden tot efficiënt en'^&vzichtelijk werken biedt, heeft 500.000 gulden gekost. De grond waar óp ïs gebouwd aan dé-Molenstraat was al van St. Joseph. Tijdens de opening liet voorzitter J.H. van Houtert hardop weten dat zijn cor poratie hoopt op contingenten voor so ciale nieuwbouw in de wijk Klein En- gendaal. Diplomatiek als hij is reageer de wethouder drs. Günther Plomp niet direct op het opgeworpen balletje van voorzitter J.H. van Houtert. "In ons re gelmatig overleg zullen we alles aan de orde stellen dat in het belang is van de bewoners van Soest. En er zijn nog al wat belangen," aldus Plomp kort nadat hij de openingshandeling had mogen verrichten. De wethouder van ruimte lijke ordening en bouwzaken wees nog eens op het strakkere beleid dat de ho gere overheden in de toekomst gaan voeren ten aanzien van de sociale wo ningbouw. "We hoeven in Soest nog niet te klagen, maar we hebben de in druk dat er zwaardere tijden aanko men." Voorzitter P. Storimans van de woning bouwvereniging Soest haakte daarop in door te stellen dat de goede verstand houding tussen beide corporaties voor en achter de schermen in de toekomst hard nodig zal zijn: "Er komt steeds meer zelfstandigheid op onze schou ders en er zal steeds minder subsidie worden gegeven. We zullen daarom /steeds meer moeten samenwerken." Clubhuis Ook oud-voorzitter G. Snel van St. Jo seph deed vrijdag van zich spreken. Met betrekking tot wat hij noemde het 'ei gen clubhuis' gaf hij een goede raad mee: "Laat het bovenal het huis zijn waar leden en bewoners met al hun Wethouder drs. Günther Plomp open de het nieuwe kantoor van St. Joseph. grieven terecht kunnen." St. Joseph kan voortaan beschikken over voldoende ruimte en zal voor be stuursvergaderingen niet meer hoeven uit te wijken naar gelegenheden van derden. Bovendien is de werksituatie voor de medewerkers van de woning bouwvereniging aanzienlijk verbeterd. Ook dat zal ongetwijfeld een positief ef fect hebben op de werkzaamheden. Vuurwerk mag in de gemeente Soest alleen op vrijdag 30 en zaterdag 31 de cember worden verkocht en wel aan personen boven de zestien jaar. Verkoopt men buiten die periode vuurwerk of verkoopt men vuurwerk aan personen onder de zestien jaar, dan riskeert men een bekeuring. Uitgezonderd hierop is de verkoop van de zogenaamde klappertjes, die het gehele jaar ver kocht mogen worden aan mensen van alle leeftijden. Het afsteken van vuurwerk mag in Soest en Soesterberg alleen tussen 31 de cember 21.00 uur en 1 januari 02.00 uur. De politie zal er streng op toezien dat buiten die periode geen vuurwerk wordt afgestoken. De strenge voorschriften en het strenge toezicht zijn wel nodig, daar vuurwerk levensgevaarlijk kan zijn. Wie desondanks toch vuurwerk wil afsteken moet goed letten op de gebruiksaanwijzing, die op de verpakking vermeld staat. Wilt u bij het afsteken echter ook op de omgeving letten? Steek geen vuurwerk af in de buurt van auto's; de benzinedamp rond de auto kan enorme ontploffingen veroorzaken met levensgevaarlijke gevolgen. Be denk wel dat brandwonden tot de pijnlijkste en gevaarlijkste verwondingen behoren. Schiet verder geen pijlen en raketten af in de omgeving van rieten da ken. Eén vonk is voldoende om een heel huis in de as te leggen. Tot slot: denk om de dieren; zij hebben een grote angst voor vuurwerk. Gedeputeerde Staten, het dagelijks bestuur van de provincie Utrecht, gaan akkoord met de bouw van een nieuw gemeentehuis en een sporthal/ zwembad aan de Dalweg. Dat heeft het provinciebestuur vorige week aan de gemeente (aten weten. Volgens het "Uitbreidingsplan, rege lende de bestemming in hoofdzaak van gronden gelegen ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort" heeft het betrokken gebied nu nog een agrari sche functie. De bouwplannen zijn daarmee in strijd. De gemeenteraad heeft echter besloten tot de voorberei ding van een bestemmingsplan voor het gebied. Het ontwerp van dit "plan-Dalweg" is in de afgelopen maand behandeld in de Provinciale Planologische Commissie (PPC). Deze heeft Burgemeester en Weuiouueis van oucsi miiuuucis. micn weten in beginsel te kunnen instemmen met' het plan. Verder is geconstateerd dat het plan niet in strijd is met het pro vinciale Streekplan. Tegen het plan voor het gemeentehuis zijn bij het gemeentebestuur ongeveer 1500 bezwaarschriften ingediend; te gen de sporthal/zwembad ruim 700. Gedeputeerde Staten kunnen instem men met de manier waarop het ge meentebestuur die bezwaren heeft weerlegd, althans voor zover die be trekking heeft op de planologische kant van de zaak. Het College van Gedeputeerde Staten wil deze los zien van het raadsbesluit tot verkoop van het Soester Natuurbad en de eventuele realisering van voorzie ningen voor verblijfsrecreatie op het terrein. Dat plan zullen G.S. binnen kort op zijn eigen mérites beoordelen. In de maand november zijn bij de ge meentelijke stortplaatsen aan De Schans en aan de Ant. van Leeuwenhoeklaan 611 kg batterijen, 5330 kg papier, 646 kg klein chemisch afval en 470 liter olie ingeleverd. In oktober werd 116 kg batterijen, 5310 kg papier, 1205 kg klein chemisch afval en 1120 liter olie gebracht bij de stort- plaaten. Burgemeester en Wethouders hebben een aantal instanties toestemming gege ven om volgend jaar verschillende akti viteiten te organiseren. Op zaterdag 4 februari mag de Kama- valsvereniging De Narre Knollen de Karnavalsoptocht organiseren. Van 29 mei tot en met 1 juni kan de Avondvierdaagse Soest worden gehou den. Op zaterdag 1 juli heeft de Gooise Wandelsportbond toestemming gekre gen voor een tocht ter gelegenheid van 150 jaar Nederlandse Spoorwegen. De Stichting Jeugdwerk Soest mag za terdag 22 april tussen 9.00 en 17.00 uur aan de Nachtegaalweg een rommel markt houden. Op zaterdag 20 mei mag de Schaatsvereniging Eemland dat doen tussen 9.00 en 17.00 uur op het school plein van de Bonifaciusschool aan de Dalweg. Op zaterdag 17 juni kan het Van Ar- kelinstituut tussen 9.00 en 18.00 uur op het terrein aan de Hellingweg een rom melmarkt organiseren. De Joannes Parochie Soesterveen heeft van Burgemeester en Wethouders toestemming gekregen voor het organi seren van een bingo-avond op 21 janua ri. In het kader van het Novib-project heeft het Griftland College toestemming gekregen om op .27 januariTusserr9.00 en 14.00 uur een aantal aktivitèiten te houden. "'|V|L De politie werd zaterdagavond ge waarschuwd door bewoners van een huis aan de Smitsweg, bij wie enige tijd tevoren was ingebroken. De bu ren bleken daarvan getuige te zijn ge weest, in zoverre dat ze gerucht had den gehoord en een kijkje waren gaan nemen. Bij huh komst zagen ze ver volgens een man over het tuinhek springen. Bij onderzoek bleek een bovenlicht te zijn opengebroken, ver moedelijk met een schroevedraaier. De buren wachtten tot de bewoners enige tijd later thuiskwamen en de den hun relaas. Er bleek gelukkig niets vermist te worden, zodat mag worden aangeno men dat de buren met hun tussen komst de inbraak hebben verijdeld. Ze konden helaas geen signalement van de dader geven, maar de politie is niettemin vol lof over hun attente op treden. "Het is goed dat de mensen oplet ten," aldus een woordvoerder. "Als dat meer gebeurde zou er al een hoop criminaliteit voorkomen kunnen worden." In het gemeentelijk INFOrmatiecen trum kunnen geïnteresseerden de be stektekeningen voor het nieuwe ge meentehuis bekijken. Plotseling, zeer plotseling is het echt winter geworden. Vrijdagavond j.1. is de koude met ongekende hevigheid ingevallen en reeds den nacht daarop heeft het zoo hevig gevroren, dat Zaterdags de baan reeds "hield", doch voor te veel rij ders nog gevaar opleverde. Het kan dan ook morgen, dat deze voor het publiek opengesteld werd. Sinds jaren is het ijs niet zoo schitterend geweest als. thans. Het is zeer hard, daarbij spiegelglad en bijna zonder scheuren. Regelmatig staat de baan onder controle en gevaarlijke scheuren worden direct gevuld met water. Ook de E.H.B.O. is weer present en moest bij enkel kleine valpartijen reeds ingrijpen, 't Is te hopen, dat de strenge vorst plaats maakt voor een temperatuur rond het vriespunt, zoodat naar hartelust gebruik gemaakt kan worden van de ijsbaan, maar dan in een meer behaaglijke atmosfeer. DE VRIJWILLIGE BRANDWEER OP HAAR POST Ook deze week zijn er tal van kleine brandjes ontstaan door het aanhoudende stoken van kachels, zoodat onze brandweer meerdere malen te hulp moest snel len om erger te voorkomen. Gelukkig is het in geen der gevallen van ernstigen aard geweest. HET "STILLE NACHT, HEILIGE NACHT De kerstliederen-literatuur is zeer omvangrijk, het aantal kerstliederen loopt in de duizenden. En toch is er van al deze kerstliederen één, dat het meeste gezon gen wordt, dat in schier alle talen is overgezet. Het is het eenvoudige, maar inni ge en gevoelvolle "Stille Nacht, Heilige Nacht." Het lied en de compositie ont stonden in het jaar 1818. Het werd gedicht door den pastoor Franz Xaver Gru- ber en getoondzet door zijn kapelaan Joseph Mohr. Op Kerstavond van het jaar 1818 het werd kerk van Oberndorf bij Salzburg voor de eerste maal gezongen door den dichter, terwijl de componist hem begeleidde. Weinig zullen beiden toen vermoed hebben, dat hun lied eens de geheele wereld zou veroveren.

Soester Courant | 1988 | | pagina 5