Politieke rel om kopiëren van vertrouwelijke stukken mm H lllililllO mnsper CDA: 'Boerkoel verdraait feiten totaal Bloemenhulde voor diamanten bruidspaar VUURWERK 1988-1989 Budget voor 'omgeving' nieuw raadhuis wordt vermoedelijk fors overschreden Lang leve Ed v.d. Bergen! gezien f s o SOEST H3 bij WASIEL STEITNER Kordate Soesterse redt peuter (3) van verdrinkingsdood Kees Boerkoel: 'Ik ben het lek niet' VJ r^<r mode HANDEL Groene containers: andere ophaaldagen Aanrijding met openlijke geweldpleging Commissie reageert verrast Langs de weg een gezond en sportief 1989 ONROEREND GOED NIEUW Kom Karpetten Kijken Kees Boerkoel (PvdA). *Johan Baks (CDA). Rondom het kerstweekeinde heeft de Soester politiek alle vredelievendheid laten varen en is er een complete rel losgebarsten tussen het CDA en de PvdA. Aanleiding tot de openlijke confrontatie is het optreden van het PvdA-raadslid Kees Boerkoel, die ver trouwelijke stukken uit de leeskamer heeft gefotokopieerd en daarbij werd betrapt door zijn CDA-coIIega Johan Baks. De affaire is intussen uitgegroeid tot een welles-nietes-conflict, met voor de Soester verhoudingen ongekend zware beschuldigingen. Sinds enige tijd is er - nadat er naar de plaatselijke pers diverse vertrouwelijke stukken waren "gelekt" - een nieuwe re geling, waarbij dergelijke stukken wor den bewaard in een afgesloten, aan de muur verankerd kastje in de leeskamer van het gemeentehuis. De paperassen zijn daarin vastgemaakt met behulp van een ketting. Elk raadslid kan een sleutel krijgen van het kastje. Het CDA beschuldigt Kees Boerkoel er nu van dat hij - ondanks deze regeling - tóch fotokopieën van de vertrouwelijke stukken heeft gemaakt. "Om dit te kun nen doen had betrokkene Boerkoel, red.) het verrijdbare fotokopieer-appa- raat vanuit de hal naar de leeskamer ge reden," zo staat het in een door CDA- fractievoorzitter Kees Verheus ver spreid persbericht. "Terwijl hij daarmee, in aanwezigheid van mevrouw Meijer (ook PvdA-raads- lid, red.) bezig was, kwam de heer Baks, CDA, de leeskamer binnen. Laatstge noemde heeft nog diezelfde avond de heer Verheus, fractievoorzitter van het CDA, in kennis gesteld en in overleg met hem nog diezelfde avond de gemeentes- cretaris (De Kam, red.) van het gebeur de eveneens op de hoogte gebracht." 'Ontoelaatbaar' In de vergadering van het "seniorencon vent" van 28 november is de affaire uit voerig besproken. Alle fractievoorzit ters - met uitzondering van Raymond van Gelder, PvdA - kwalificeerden de gang van zaken als "ontoelaatbaar". Boerkoel kreeg de gelegenheid om schriftelijk zijn verontschuldigingen aan te bieden, waartoe hij overigens aanvan kelijk niet bereid was. Na aandringen van burgemeester Scholten heeft hij ten slotte toch maar wel gedaan in een brief aan het College van B. W. De zaak zou daarmee afgedaan hebben Zonder het kordate optreden van de Soesterse Joke van Beerschoten zou een driejarige peuter van het Fazant pad vorige week ongetwijfeld ver dronken zijn in de vijver dicht bij zijn huis. Dinsdagmiddag ontdekte ze aan de rand van het water een trapauto, en toen ze in het water keek meende ze daar aanvankelijk een pop te zien drijven. Direct realiseerde ze zich dat er een kind in het water lag. Ze aar zelde niet en sprong het water in, waarna ze het jongetje (3 jaar) op de kant wist te trekken. Op haar hulpgeroep werd niet gerea geerd door een drietal mannen, dat verderop in de vijver zat te vissen. Daarom wendde zich tot een van de omwonenden. De politie werd ge waarschuwd, evenals een arts, die de peuter bij kennis wist te brengen. Hij werd voor onderzoek naar Zonne gloren gebracht. Volgens de politie is het zeker aan het doortastende optre den van de Soesterse te danken dat het jongetje het er levend heeft afge bracht. In een kort commentaar, nog juist voor het ter perse gaan van deze edi tie, op de affaire over de vertrouwelij ke stukken, laat het PvdA-raadslid Kees Boerkoel de redaktie weten "veel moeite" te hebben met de ma nier waarop het conflict nu in de pu bliciteit is gebracht. "In het verleden is er een lek geweest, jullie weten dat beter dan wie ook," laat hij de redaktie weten. "Ik weet dat ik een regel heb overtreden, maar het is voor mij wel heel erg belangrijk dat duidelijk wordt dat fk niet dat lek ben of ben geweest. Ik zou het op prijs stel len als jullie dat willen bevestigen en in de krant zetten." De redaktie voldoet graag aan Boer- koels dringend verzoek en verklaart op erewoord van hem geen vertrou welijke informatie te hebben ontvan gen. Boerkoel laat verder weten dat hij de stukken in de leeskamer alleen vnor zichzelf heeft gekopieerd. "Op die manier kon ik mij beter voorbereiden op de behandeling ervan." In de Soester Courant van volgende week wordt nader op de affaire inge gaan. Een huis vol bloemen. Dat hadden de heer en mevrouw P. van Altena en F. van Altena-van Dooyeweerd vorige week, toen ze samen met hun familie hun 60- jarig huwelijksjubileum vierden. Dat ge beurde uiteraard voor een deel thuis, in hun woning aan het Boekweitland. Bei den zijn inmiddels bijna 82 jaar en genie ten nog van een uitstekende gezondheid. Burgemeester Scholten kwam namens het gemeentebestuur een bloemstukje overhandigen en mocht direct de com plimenten van het bruidspaar incasseren omdat Soest, wat betreft "schoonheid", naar hun mening gunstig afsteekt bij veel andere gemeenten. Uit de mond van de heer en mevrouw Van Altena is dat geen loze opmerking, want het echtpaar is maar liefst drieëntwintig keer ver huisd, sinds ze elkaar het ja-woord ga ven. Sinds elf jaar wonen de Van Altena's in Soest, eerst op de hoek van de Molen straat en de Rubenslaan, sinds zes jaar aan het Boekweitland, onder de rook van Groot Engendaal. Ze hebben het er reuze naar hun zin. Voor hun komst woonden ze in Groningen, maar het langst hebben ze in Amsterdam ge woond, waar de heer Van Altena zo'n dertig jaar lang in dienst was van de ha venpolitie van de Stoomvaartmaat schappij Nederland. Sinds twintig jaar is hij gepensioneerd. De bruidegom werd geboren in Hilver sum, zijn echtgenote aanschouwde in ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID TELEFOON 02155-23530 Na overmorgen gaat 't vuurwerk knallen en mocht dat voor U Oudejaarsavond vergallen: wij staan gereed met glas bij de vleet en helpen U graag uit de kou metz'n allen! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 16055 Of 184 29 EN WIJ KOMEN! Burgemeester Scholten feliciteert bruid en bruidegom Van Altena. Blaricum het levenslicht. De heer en me vrouw Van Altena hebben drie kinderen (met "aanhang"), tien kleinkinderen en intussen acht achterkleinkinderen. Ingaande januari 1989 verandert bij een aantal straten de ophaaldag van de groene containers. De betreffende bewoners krijgen daar bericht van. Het tijdstip waarop de ophaalwagen langs komt kan echter overal verande ren. Voor iedereen geldt daarom: de container om half acht 's morgens aan de weg zetten! Soesterb.str. 4 - Tel. 11137 Al 20 jaar uw vuurwerk specialist! - Zie onze speciale folder. - Aparte verkoopruimte achterom. kunnen zijn, aldus Verheus, ware het niet dat "de heer Boerkoel het in bedoel de brief zó heeft doen voorkomen, alsof hij in aanwezigheid van de heer Baks aan het fotokopiëren was. Vermits dit een totale verdraaiing van de feiten is, heeft de heer Baks getracht in een persoonlijk gesprek met de heer Boerkoel de per soonlijke verhoudingen te herstellen." 'Hoofdschuldige' Verheus vervolgt: "De heer Boerkoel was niet genegen schriftelijk bedoelde passage uit zijn brief aan B. W. te her roepen en de heer Baks zijn verontschul diging aan te bieden. Ook de fractie voorzitter van de PvdA was niet bereid tot een gesprek met de heer Baks. In de visie van de heer Boerkoel was niet hij, maar de heer Baks de hoofdschuldige." Verheus vindt, als fractievoorzitter van het CDA, dat de tijd nu gekomen is om de affaire in de openbaarheid te bren gen. "Ik ben altijd een voorstander ge weest van een 'harmoniemodel', maar tolerantie heeft haar grenzen. Deze grenzen zijn onzes inziens overschre den." Verheus wil in de eerstvolgende raadsvergadering nader op de zaak te rugkomen. Een 28-jarige Soester bewaart geen al te plezierige herinneringen aan de afgelo pen kerstnacht. Omstreeks 04.00 uur reed hij over de Weegbreestraat en toen hij de Dalweg wilde oprijden zag hij de weg versperd door een Mercedes. De Soester gaf met een groot licht-signaal te kennen dat hij er langs wilde, maar zag tot zijn schrik dat er uit de Mercedes twee fors uit de kluiten gewassen man nen verrezen, die dreigend op hem af kwamen. Hij "kneep 'm", zoals dat heet, en reed snel weg, met de heren in de Mercedes op zijn hielen. Op de Koningsv/c^fwo(sten de heren tot tweemaal toe achterop zijn auto, waarbij nogal wat schade ontstond. De politie stelde aan de hand van het kenteken een onderzoek in en ontdekte dat de Merce des op naam stond van een inwoner van Zeist. De Mercedes werd overigens even later aangetroffen in de Kamperfoelie straat, met de beide heren - resp. 33 en 24 jaar - er nog in. Ze werden aangehou den en ingesloten voor verder verhoor. De politie houdt het incident op een ge val van "openlijke geweldpleging", zij het dat er sprake was van "mechanisch" geweld. Maar ook dat mag niet. Zeer indringend klonk het. Vaker, te vaak lazen we er de afgelopen jaren over, zagen we het dagelijks met onze eigen ogen van nabij. "Langzaam sterft de aarde en wordt het onvoorstelbare - het einde van het leven zelf - toch voorstelbaar," zo scherpte zondag de koningin persoonlijk ons allen in. Geen vriendelijke woorden deze keer, geen verzachtend kaarslicht, maar de felle, onbarmhartige straal van haar zoeklicht ving de vernielende mens in zijn bundel en zal hem in de komende decennia zeker vasthouden. Wat ons allen in mindere of meerdere mate bezighoudt mag niet ongezegd blij ven. Milieubeschermers en natuurliefhebbers waarschuwden eerder. Maar zo krachtig en duidelijk door iemand, die in haar functie de gehele bevolking repre senteert, hoorden wij dat nog niet. Hetgeen tot ons gezegd is, is naar mijn me ning zo belangrijk dat verdere bezinning daarop zeker terecht is. "Pluk de dag", zeiden de Romeinen al. "Na ons de zondvloed", spraken de Fransen eeuwen later. "Wie dan leeft, wie dan zorgt", zeggen wij hen na. Heeft iedereen eigenlijk echt wel "zorgen voor morgen", zoals de onlangs verschenen milieu-voorspelling voor Nederland, van het belangrijkste wetenschappelijk in stituut op dit gebied, luidt? Wie dat leest - het is in de boekhandel te koop - be grijpt maar al te goed onze koningin. Is het dan hopeloos met onze toekomst gesteld? Naar mijn opvatting om twee redenen niet. Ten eerste: mensen zijn nog steeds voor verwezenlijking van nieu we idealen te verenigen en bij een aanval zijn gelederen te sluiten, krachten ter verdediging van de natuur zijn dan te mobiliseren. Ten tweede: de deskundigen spreken over - zij het zware - maatregelen, die het gevaar kunnen keren. Er is dus nog een oplossing mogelijk. De moed behoeven we niet te verliezen. Bij de grote belangentegenstellingen, zoals die hier zeker te onderkennen zijn, zal de overheid - liefst verenigd als naties tezamen - voorop moeten gaan. De ko ninklijke boodschap is dus in de eerste plaats aan ministers, parlementariërs én de leiders van de samenleving gericht. Maar wetten en geld maken de natuur niet alleen weer gezond. Wij mensen zelf, ieder op onze plek, moeten en kunnen meedoen. Wat kunnen we dan in Soest? Laten we het eenvoudig bij huis houden. Zijn de afgedankte medicijnen al naar de afvalbak bij de apotheker gebracht? Heeft on ze auto al een katalysator? Brengen wij de lege wijnflessen van het kerstdiner naar de glasbak? Deden directie en medewerkers werkelijk alles om stank, vuil en overlast van hun bedrijf te vermijden? Spoorde de ondernemingsraad daar toe aan? Wie zegt er eigenlijk dat een beetje vuil uitstoten toch wel mag, als alle beetjes samen echt te veel worden? Bij de bestrijding hèlpen - eigenlijk alleen - juist al die beetjes samen. Wie Soest lief wil hebben in 1989 gaat in het nieuwe jaar zeker op dit gebied aan de slag. Ik zou in de trant van ons nieuwe motto willen zeggen: "Soest, houdt het natuurlijk!". Het ga u goed in het nieuwe jaar. P. Scholten, burgemeester De vormgeving van de "omgeving" van het nieuwe gemeentehuis aan de Dal- weg wordt waarschijnlijk een stuk duurder dan de gemeenteraad heeft ge dacht. De raadscommissie die de bouw begeleidt werd vorige week in elk geval onaangenaam verrast door een cijfer- staatje, waaruit blijkt dat de kosten, in plaats van de oorspronkelijke 1,8 mil joen gulden die destijds als "taakstel lend budget" was vastgesteld, vermoe delijk zo'n 2,4 miljoen zullen gaan be dragen. En dat is dan nog exclusief het kunstwerk van Marijke de Goey, aan genomen dat dat doorgaat. Het grootste deel van de overschrijding wordt veroorzaakt door extra kosten, in totaal zo'n 364.400 gulden. Die worden o.a. gemaakt voor grondwerk (i.v.m. vuilstort), voor bouwkundige voorzie ningen (trappen, toegangen), water bouwkundige voorzieningen voor de vij ver, de verharding van het plein, beplan tingen, straatmeubilair (fietsklemmen) en terrein-riolering. Daarmee is in totaal 293.000 gulden gemoeid, plus over headkosten (71.400 gulden). Bij dat al les komt nog eens een extra bedrag aan advieskosten (225.000 gulden). De to tale raming voor het "buitenwerk" komt daarmee uit op 2.450.307 gulden. De commissie vond het niet leuk. "Wat betekent nu een taakstellend budget, als dit gebeurt?" reageerde Raymond van Gelder (PvdA). "Er zal wel een redelijk verhaal achter zitten, maar u stelt ons nu wel voor een dilemma. We kunnen zeg gen: College, zoek het maar uit en zorg dat we binnen het budget blijven, óf we kunnen zeggen: de totale omgeving van het gemeentehuis is ons dat geld wel waard, zeker als het iets wordt dat als mooi en nuttig wordt ervaren." Van Gelder wilde de kwestie alleen te gelijk met de kunst-opdracht bekijken. "We moeten het integraal behandelen en ons laten leiden door de adviezen van degenen die we daarvoor hebben inge huurd." Hij verklaarde zich bereid de overschrijding voor te leggen aan zijn fractie, maar toonde zich wars van het "kruideniersdenken" over vendelzwaai- en en het eventueel verkeerd parkeren van auto's bij de "opgang" van het plein, waardoor het kunstwerk de functionali teit vanm het plein zou kunnen belem meren. Voor dat laatste heeft land schapsarchitect Bob v.d. Vliet op last van de gemeente intussen een soort ver hoogd grasperkje ontworpen, waar de commissie ook nog niet enthousiast over was. Menne wees Van Gelder erop dat er nog geen sprake was van een officieel raasd- voorstel om de overschrijding goed te keuren. "We leggen u dit alleen ter toet sing voor. Als u zegt: dit kan absoluut niet, dan houden we daar rekening mee." Secretaris mr. J.J. Nieuwenhuijzen wees de commissie er overigens fijntjes op dat de meeste extra kosten wel degelijk door de raadsleden voorzien hadden kunnen worden, nadat Neks Blommers (WD) had gevraagd of een aantal kosten niet gewoon uit de post "onvoorzien" kon worden betaald. "Ik ben als de dood dat we er straks toch weer een paar ton op krijgen," aldus Blommers. Nog nooit meegemaakt Van der Vliet merkte op dat hij nog nooit had meegemaakt dat er zó uitge breid werd gediscussieerd over allerlei details. Hij leverde de commissie drie verschillende tekeningen van de "omge ving": een zonder kunst, een met het eerste kunst-ontwerp en een met het aangepaste kunst-ontwerp van Marijke de Goey. Hij vond dat de commissie dan ook niet vreemd moest opkijken van de complexiteit van het geheel. Wiebe Meilof (GPV) was er allerminst gerust op. "Stel je voor dat dit met het hele gebouw ook gaat gebeuren. Ik weet niet of ik me hierin kan vinden. Er ko men nu dingen bij waarvoor geen andere worden afgevoerd." Ook Kees Verheus (CDA) was niet blij. "We hebben inderdaad zélf tot een aan tal van deze zaken besloten, maar we hebben ook altijd gezegd dat het binnen het budget moest. Alle wensen kosten geld, maar als we zo doorgaan..." Hij wilde de kwestie eerst in de fractie be spreken. "Bij de volgende commissie vergadering hoort u meer van ons." Hans Oudemans (WD) hield ook nog een slag om de arm, maar informeerde bij Menne wat deze er zélf van vond. "Tsja," aarzelde de wethouder. "Per soonlijk vind ik 't ook te duur. We heb ben niet voor niets een taakstellend bud get afgesproken." Hij beloofde nog een discussie over de vraag of alle extra kos ten wel onontkoombaar zijn. "Ik hou 't onder de pet en neem uw opmerkingen mee naar het College," aldus Menne. Hij hield de commissie overigens wel voor dat het kostenlijstje "grosso modo" ook straks aan de raadsleden wordt gepre senteerd. Ambtenaren-auto's De commissie stak unaniem een stokje voor het plannetje dat ambtenaren straks met hun auto's vanaf de Dalweg de parkeerplaats achter het gemeente huis kunnen bereiken via de route langs het politiebureau. Alleen het voetgan gers- en fietsverkeer mocht van de raadsleden langs die weg naar de Ver lengde Talmalaan; de ambtenaren moe ten maar vanaf de Soester Engweg naar de parkeerplaats zien te komen. Project-coördinator W. Hulsbergen merkte weliswaar op dat de ambtenaren dan juist óver de Verlengde Talmalaan naar de Soester Engweg zullen rijden - en dat was toch niet de bedoeling - maar dat maakte op de commissie geen in druk. Menne zegde toe dat de verbin ding Dalweg-Verlengde Talmalaan voor auto's voorlopig wordt afgesloten. "Maar als het uit overwegingen van klantvriendelijkheid nodig blijkt, moet het weer opengemaakt kunnen wor den," aldus de wethouder. Zijn meesterschilders verstaan hun vak. Bel ook voor een deskundig advies over onderhoud van uw huis of bedrijfspand naar Ed v.d. Bergen meesterschilders Birkstraat 80 - Soesl ET 02155-22392 Voordat de Nieuwjaarskaarten de deur uitgaan dient de lijst met namen en adres sen van hen die voor zo'n schriftelijke heilwens in aanmerking komen gekuist te worden. Een administratieve aangele genheid, of zit daar meer achter? Zij die zelf de leeftijd der sterken bereikt hebben zullen de kracht moeten kunnen opbrengen om in deze periode een groeiend aantal namen door te halen van vrienden en bekenden die het afgelopen jaar uit de tijd zijn gegaan. Dood en be graven. Die ook al? En die... nog geen jaar geleden... Het wordt stil om ons heen. De tijd vliegt, zeggen we als we achterom kijken. En dat is waar als in de achter ons liggende tijd weinig of geen hoogtepun ten aan te wijzen zijn. Momenten waar we met plezier op terug kunnen zien. Mijlpalen waarbij het tot ons doordringt dat we op weg zijn, waardoor deze aan duidingen ons bij de ernst of liever bij de eindigheid van het leven bepalen. Wie daar zonder nadenken aan voorbijgaat weet niet anders dan een eentonige lange weg achter zich en ziet eenzelfde traject voor zich. Vier uw vierdagen, zeiden de ouden niet zonder zin. Het zijn mijlpa len, rustpunten op de weg die wij 'leven' noemen. Op zulke momenten worden de teugels gevierd en mag hel werkpaard zo maar wat grazen en even tot zichzelf ko men. Tijd is een zó betrekkelijk begrip dat nie mand precies kan vertellen wat het is. Terwijl we vroeger dachten dat de wereld niet ouder was dan zo 'n 6000jaar, weten we nu dat diezelfde 6000 jaar verhou dingsgewijs niet méér is dan de verflaag op de Eiffeltoren, gerekend naar de werkelijke ouderdom van het heelal. Je voelt je nietig worden. De schrik slaat je om 'thart. Iemand die daar veelover na gedacht heeft zei echter: "Het maakt be scheiden, niet hopeloos. En eeuwig dan? Duurt dat niet nóg veel langer? Als dal moment aanbreekt is echter iets wezenlijks weggevallen en zijn we zelf uit de tijd. Immers, de tijd gaat niet voorbij, we gaan zelf voorbij. Gelukkig zij die geloven dat het ook an ders kan. Wij wensen al onze cliënten een gezond en voorspoedig 1989! Na 2 januari is onze wintercollectie zéér aantrekkelijk geprijsd. Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder- accessoires, Schoenen en Lingerie. ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 24314 wenst allen U bent van harte welkom op onze Nieuwjaarsreceptie op zondag 1 januari vanaf 15.00 in het paviljoen aan de Bosstraat-Oost. J Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 14 NVM Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600

Soester Courant | 1988 | | pagina 1