349 per 19 stuk L 199 MEDE m Kerstboom bij politiebureau geveld wspcr Soesterbergse Lotje bevalt van 19-ling! Chris Uiterwijk: 'Ik werd er koud van... Morgenavond in C-drie: Nieuwjaarsontmoeting Soest 1 EVEN NAAR JAC. HERMANS f\ CLEMENTINES baal 2 kilo BLOEMKOOL Mini-prus&Maxi-keus GLAS HANDEL Tientallen banden lek gestoken Soester politie had 'vrij drukke' nacht van Oud op Nieuw Opnieuw foute telefoonnummers verspreid! Inbraak snackbar Nieuwjaarsverrassing in huize Blok Filters nog niet geplaatst Gemeente gaat 'Vorstenlanden' bevel tot sluiting aanzeggen OPRUIMING 1989 JASPER MODE Pantalons v.a75.- Kostuumsv.a398.- Kolbertsv.a198.- Blazersv.a198.- Truienv.a75.- Winterjassen v.a198.- Jacksv.a98.- Shirts 2 halen1 betalen Ondergoed 20% korting Gardeur - Portobello's Kunert - Hugo Boss Melka-Le Düb- Jockey Nik Boll - Martin's Koffiezet-apparaat veroorzaakt binnenbrandje Auto over de kop; hond vermist Politie zoekt getuigen aanrijding Van Weedestraat-Nassauplantsoen T E R I N T R 0 D U C T 1 E Ski-COnditietraining start in januari en februari. GRATIS één proefles ('s morgens, 's middags en 's avonds) Aerobic-fitness circuits starten op nieuw in januari en februari. GRATIS één proefles. Zonnebankkuur 10 x 20 minuten zogezien Het jaar van de hoop Vernielingen auto's Rubenslaan HONDA EES3 ONROEREND GOED NIEUW Kom Karpetten Kijken bij WASIEL Onbekende daders hebben vorige week, in de nacht van dinsdag op woensdag, de grote kerstboom bij het politiebureau omgezaagd. Dat ge beurde min of meer onder ogen van de politie, die pas s avonds om half twaalf - bij het wisselen van de surveil lancedienst - ontdekte wat er was ge beurd. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Gisteren beschikte men nog niet over voldoende harde aanwij zingen om eventuele verdachten aan te houden. Chris Uiterwijk, de man die de kerst boom in het najaar van 1987 met een actie onder Soester bedrijven en parti culieren bij elkaar "bietste", reageerde buitengewoon teleurgesteld op het ge beurde. "Vanmorgen belde de burge meester op, maar ik lag nog in bed. Hij vertelde het aan mijn vrouw, maar die durfde me er niet voor wakker te ma ken," vertelt hij daags na de omzagerij. Een uurtje later belde de burgemeester terug en stelde hem persoonlijk op de hoogte. "Ik werd er koud van," aldus Chris. "Dat is toch een klap voor je ka nis. Ik vind het verschrikkelijk. Wie dóet zoiets nou? Je kon juist zien dat-ie lekker aan de groei was. Nee, ik ben er helemaal kapot van..." Zowel de politie als Chris houden het er voorlopig op dat de wandaad het gevolg is van een afspraakje in een café. "Het zal wel gaan om een weddenschap, net als bij de boom bij het oude politiebu reau aan de Van Weedestraat." (Daar op werd enkele jaren geleden ook een dergelijke aanslag gedaan, maar de po litie kon de dader net op tijd in de kraag vatten.) "Dit is natuurlijk onder de fles bekok stoofd. Met twee man heb je maar een paar minuten nodig om zo'n boom om te zagen. En de politie zit achter dub beldik glas, dus die hoort natuurlijk ook niks. Ik hoop wel dat ze de daders te pakken krijgen. Dat vuile rottuig..." Hij wijst erop dat de boom - een sequoia dendron giganteum - zelf al 1000 gul den heeft gekost. "Veel mensen hebben er gratis voor niks aan meegeholpen om 'm in de grond te zetten, want dat was een heel karwei. Als ze de dader pakken moeten ze 'm dat allemaal maar flink la ten betalen, naast de boete." Telefoontje Een paar dagen later is Chris de schok min of meer te boven. Dat is dan het ge volg van een reeks opmerkelijke ge beurtenissen, die begonnen met een te lefoontje "van ene Van Kampen uit Kampen", zoals Chris vertelt. "Die zei dat-ie voor een nieuwe boom zou zor gen. Later werd ik opgebeld om naar café Willem I aan de Koninginnelaan te komen. Daar had ik eerst helemaal geen zin in, want ik dacht dat 't flauwe kul was. Maar toen stuurden ze een taxi en ben ik maar ingestapt." In het café trof Chris een aantal beken den. "Jan van Ede was er, en Zwarte Evert. Ze zeiden dat ze 't ook een rot streek vonden, maar dat ze de dader niet wilden verraden. Maar ze hebben aangeboden er persoonlijk voor te zor gen dat er een nieuwe boom komt, bij voorbeeld een spar uit de gemeentebos- sen. Ook Willem Dorrestein zou mee doen. Ze staan met z'n drieën garant voor 1000 gulden, op voorwaarde dat ik niet weer ga bietsen. Ik heb toen ge zegd: laten we dat maar 's rustig bekij ken, want het is nou toch de tijd niet om een boom te verplanten." Andere plek Chris zocht opnieuw kontakt met bur gemeester Scholten. Die wees hem erop Het trieste resultaat, direct na de 'aan slag de 'Chris-boomvoorgoed ter aar de neergezegen. Morgenavond, donderdag 5 januari om 19.30 uur, begint de gemeentelijke Nieuwjaarsontmoeting, die net als vo rig jaar gehouden wordt in het cultureel centrum C-drie. Burgemeester Schol ten zal een nieuwjaarstoespraak hou den. Het gemeentebestuur nodigt de bevolking uit om daar de gezamenlijke nieuwjaarswensen te wisselen en re kent op een grote opkomst. Aan het speciaal voor deze avond opge stelde programma zal het niet liggen. Een keur van vooral Soester artiesten zorgt voor de muzikale omlijsting. On der de musici die medewerking verlenen bevinden zich illustere namen: Piet Daalhuizen (PVO), Jan Verweij (mond harmonica), Hans de Groot (bas) en Joop van Tol (klarinet en saxofoon). Daarnaast is ook de bekende zangeres Greetje Kauffeld van de partij, samen met haar vaste begeleider Peter Niewerf (gitaar), evenals de Soester operazange res Berna Kousemaker en een demon- stratiegroep van dansschool Slinger land. De avond wordt besloten met een bal, onder muzikale begeleiding van een dixieland-orkest, bestaande uit Wim van Zoeren (trompet), André Schoneveld (drums) en Louis Bink (trombone). Behalve muziek is er nog veel meer te ge nieten. Zo krijgen de bezoekers een twirling-act te zien van Bianca Booms- ma, is er ook een gekostumeerd fiets- nummer en bovenal: een onvervalste Soester "Thomasvaer en Pieternel", ge speeld door gemeentesecretaris Wim de Kam en Els Stolwijk, op tekst en regie van Jan Leijendekker. Er valt dus heel wat te genieten, maar bovenal is de informele bijeenkomst be doeld als een échte ontmoeting tussen allen die Soest een warm hart toedragen en zich verbonden voelen met al het plaatselijk wel en wee. Overigens: tij dens de ontmoeting worden uitsluitend alcoholvrije drankjes geserveerd. Aanbiedingen geldig van do. 5 t/m za. 7 januari 1989 en alleen in filialen met een groenteafdeling. Geluk en gezondheid in het nieuwjaar tevens veel voorspoed, reken maar. Toch ruit aan stukken? Laat uw pret dan niet drukken. Van Ede staat klaar het heel ganse jaar! Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEL 1 6055 Of 1 84 29 EN WIJ KOMEN! dat de boom eigenlijk beschouwd werd als een sta-in-de-weg voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis. "Van der Vliet - de landschapsarchitect - had 'm eerst helemaal uit het ontwerp weggela ten. Later heeft-ie 'm er alsnog inge past, maar het is wel duidelijk dat er voor de nieuwe boom beter een andere plek gezocht kan worden. Daar moeten we met elkaar maar eens over gaan pra ten." Als alles volgens plan verloopt krijgt Soest volgend jaar misschien tóch weer een kerstboom, die in volle glorie aan de Dalweg kan staan pronken. Chris neemt het aanbod van het Soester drie tal in elk geval volstrekt serieus. "Die boom, die komt T." Boom omzagen - een fluitje van een cent...? De politie heeft in de nacht van 31 de cember op 1 januari weer het nodige te stellen gehad met het roerigste (meest al jeugdige) deel van de bevolkjing. "We hebben een vrij drukke nacht ge had, in elk geval drukker dan vorig jaar," aldus een woordvoerder van het korps afgelopen zondag. Bij het politiebureau kwamen in totaal zo'n vijftig meldingen binnen over aller lei zaken, variërend van vuurwerk-over last tot vernielingen en van brandjes tot geluidsoverlast. De ernstigste incidenten betroffen het lek steken van naar schatting zo'n 75 au tobanden - alle aangiften waren nog niet binnen - o.a. aan de Gerrit van der Opnieuw is in Soest gratis reclame drukwerk verspreid, waarin een aan tal foutieve telefoonnummers - o.a. van de ambulance - is opgenomen. Het gaat ditmaal om het in boekvorm uitgegeven drukwerk onder de titel "Uw plaats", dat op 24 december huis-aan-huis werd bezorgd. Een paar maanden geleden gebeurde ongeveer hetzelfde met een inlegvel voor het telefoonboek, dat verspreid werd door een Amsterdamse uitge verij. Daarin bleken verschillende verkeerde nummers te zijn vermeld. In enkele gevallen was gedateerde in formatie duidelijk klakkeloos over genomen uit de gemeentegids. een aantal adverteerders werd eveneens geconfronteerd met onjuiste vermel dingen. Het nu verspreide boekje, waarin men zelf allerlei telefoonnummers kan noteren, is gevuld met adverten ties van diverse Soester bedrijven en ondernemingen. Het is een uitgave van TMI in Maarssen, maar ook hier in zijn enkele verkeerde nummers opgenomen. De juiste nummers zijn: Ambulance: 033-612345 Gemeentehuis: 93411 Gewestelijke Gezondheidsdienst: 033-618841 INFOrmatiecentrum: 22555. Onbekenden hebben vorige week inge broken in de snackbar bij de spoorweg overgang in Soestduinen. De politie stelde vast dat er een ruit was ingesla gen. De buit bestond uit een hoeveel heid frisdrank en snoepgoed. Veenstraat, de Johannes Poststraat en de Wiardi Beckmanstraat. Aan de Di Lassostraat werd een abri totaal vernield en van het cultureel centrum C-drie gin gen al met al acht ruiten aan diggelen. Van de telefooncel aan de Smitshof wer den eveneens enkele ruiten vernield. Ook sneuvelde er het nodige glaswerk van de wachtruimte van het NS-station Soestdijk. De brandweer was uiteraard ook paraat en moest o.a. in actie komen aan de Di Lassostraat, waar een aantal autoban den in brand was gestoken, en aan de Wiardi Beckmanstraat, waar een stel kerstbomen in vlammen opging. Waarschijnlijk een nationaal of zelfs internationaal record. Dat heeft Lotje, de hond van de familie Blok van de Aniersfoortsestraat in Soesterberg, afgelopen zondag - Nieuwjaarsdag - op haar naam gebracht door te beval len van een negentienling Waarschijnlijk nog deze week kan "Vorstenlanden" B.V., het Soestdui- nense cateringbedrijf dat volgens de omwonenden soms ondraaglijke stank verspreidt, een brief van de gemeente tegemoet zien, waarin wordt aange kondigd dat de wettelijke procedure tot sluiting van het bedrijf in werking is ge steld. Aanleiding daartoe is het feit dat - ondanks toezeggingen - de vereiste filters niet voor het einde van 1988 zijn aangebracht. De Raad van State heeft in december duidelijk uitspraak gedaan naar aanlei ding van het schorsingsverzoek van de bewoners, die in het geweer kwamen te gen de door de gemeente verleende hin derwetvergunning. "Vorstenlanden" werd daarbij verplicht de filters (kosten ■JfiMlJMMliii MODE ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID ca. 15000 gulden) aan te brengen en te genover de gemeente werd beloofd dat dat ten laatste 31 december zou gebeu ren. De gemeente voerde vrijdag j.1. een con trole uit en constateerde dat de filters er inderdaad niet waren. Het leek niet aan nemelijk dat dat in het weekeinde van Oud en Nieuw alsnog zou gebeuren. Zo als in de gemeenteraad van december al was afgesproken zal de gemeente daar om beginnen met de formele procedure die het bedrijf uiteindelijk kan stilleggen. Gisteren zou de kwestie aan de orde ko men in het wekelijks College-overleg, en dat zal vermoedelijk uitmonden in een officiële brief aan het bedrijf, dat vervol gens een maand de gelegenheid krijgt om bij de Raad van State beroep aan te tekenen tegen het sluitingsbevel. 'Indekken' Volgens gemeentevoorlichter Ben J. van Os gaat het gemeentebestuur er overi gens wél van uit dat de filters op korte termijn worden geplaatst. "Het is voor ons vooral een kwestie van indekken, voor het geval er allerlei vertragingen optreden. Als Vorstenlanden inderdaad in beroep gaat, dan zal het bedrijf toch met heel goede argumenten moeten ko men. De Raad van State heeft immers al een uitspraak gedaan." Van Os wijst erop dat de gemeente niet voor het eerst streng optreedt tegen mi lieuhinder veroorzakende bedrijven. Hij noemt in dat verband o.a. ook het optre den tegen het benzinestation aan de Kerkstraat - dat vorig jaar inderdaad werd gesloten - en recenter de actie te gen het autosloopbedrijf aan de Indus trieweg. "Soest heeft het milieubeleid hoog in het vaandel. Het is menens," al dus Van Os. Politie en brandweer werden vorige week gealarmeerd wegens een brandje op de verdieping van een pand aan de Steenhoffstraat, waarin een restaurant is gevestigd. Het vuur was ontstaan op de zolderetage, waar een 29-jarige man woont. Die lag te slapen terwijl naast hem een koffiezet-apparaat aanstond. Vermoedelijk is dat door kortsluiting in brand gevlogen. De matras begon te branden en ook de bewoner zelf liep en kele brandblaren aan handen en knieën op. Het vuur werd geblust door een an dere bewoner. Lotje is een "briard", beter bekend als "Franse herder". Deze honden staan bekend om hun tal-rijke worpen. "Ik heb wel eens gehoord van een 15-ling," aldus Marijke Blok, "en zelf hebben we al eens een 13-ling gehad, maar volgens mij is dit aantal puppies nog nooit er gens voorgekomen." Marijke fokt al een jaar of tien briards. "Er lopen er sindsdien heel wat rond, ook in Soest. Toen we begonnen waren Foto: Goos van der Wilt. er denk ik twee, nu zijn het er heel wat meer." Ze schat dat er elk jaar in Neder land zo'n 400 jonge briards geboren worden. Dat is niet zo veel als bijvoor beeld bouviers, waarvan er volgens haar zeker zo'n 10.000 per jaar ter we reld komen. Lotje is er intussen redelijk goed aan toe. "Op de dag zelf ging het niet zo lek ker, maar nu is ze weer helemaal fit," al dus Marijke Blok. De politie is op zoek naar getuigen van een aanrijding die zich zaterdag avond (Oudejaarsavond) omstreeks 21.30 uur voordeed op het kruis punt Van Weedestraat-Nassau plantsoen. Daarbij sloeg een van de betrokken auto's over de kop. De bestuurder, een 25-jarige inwoner van Maarssenbroek, raakte gelukkig niet noemenswaard gewond, evenals zijn verloofde, die naast hem in de auto zat. Het ongeluk ontstond toen de man uit Maarssenbroek door het rode licht reed en tegen een auto botste die bestuurd werd door een 26-jarige inwoner van Baarn. Doordat de auto over de kop sloeg braken de ruiten. Een hond, die in de auto meereed, ontsnapte door de ka potte autoramen en is sindsdien spoorloos. De politie doet dan ook een oproep aan de bevolking om uit te kijken naar het dier, een spaniel, bruin met witte vlekken, luisterend naar de naam "Twister'. Tevens verzoekt de politie eventuele getuigen van de aanrijding zich met haar in verbinding te stellen. In het bijzonder wil de politie in kontakt komen met een heer, gekleed in een groene parka, die zich ten tijde van het ongeval in de nabijheid moet hebben bevonden. Gezond voor lijf en leden SPORTSTUDIO FITNESS alle instructeurs zijn gediplomeerd Fitness Fitness-Aerobic (circuit) Aerobic Conditietraining Ski-conditietraining Saunaruimte 60 m5 Zonnebank Fysiotherapie praktijk Kinderopvang Ingang en parkeerplaats aan de Dalweg naast r.k. begraafplaats Steenhoffstraat 30A 02155 -1 60 00 voorf 79,- Jeugd t/m 18 jaar fitnesstrainingen vanaf f20 ,- per maand. AfK door Gerard Paul Zelden is het daglicht killer en witter dan op Nieuwjaarsmorgen. Ineens liggen daar zo maar een paar kale wintermaan den voor je. Alleen wat gemorst kaarsvet en verdroogde dennenaalden roepen herinneringen op aan voorbije feestda gen. Oppervlakkige heilwensen verliezen al heel snel aan actualiteit en de rituele om helzingen zijn achter de rug en hoeven niet meer. Het woord 'zegen' verdwijnt weer voor een jaar uit de spreektaal. Voor hen die de decemberfeesten onder druk van de omgeving als een verplicht jaarlijks nummer vreugdeloos vieren, is de eerste werkdagen in januari een uit komst. En wie even doorvraagt, dieper op de zaak ingaat, ontdekt dat talloos ve len diep in hun hart blij zijn dat 'alles weer normaal gaat.Gehecht aan orde en regelmaat voelen we ons veilig in de kud de en sjokken we weer over dezelfde plat getreden paadjes als altijd. Eenmaal in dat ritme van dag en nacht, eten, werken en slapen, hebben we nau welijks oog voor wat zich om ons heen aan wereldschokkende ontwikkelingen voltrekt. Er is een unieke beweging op gang gebracht op weg naar de vrede. Het begint er werkelijk op te lijken dat de 'vrede op aarde' niet tot Kerstfeest be perkt blijft, een doorgaande beweging wordt, die zo wereldwijd is dat een kolom van deze omvang ontoereikend is om op de details in te gaan en alle namen van re geringsleiders en de landen waarin ze ac tief zijn, te noemen. Zelfs de organisatie van de Verenigde Naties, tot voor kort een machteloos praatcollege, kan terug zien op succesrijke vredesinitiatieven. In de traditie om de jaren thematisch te benoemen zou je het zojuist begonnen jaar gerust het 'jaar van de hoopmogen noemen. Hoop op een duurzame vrede; de wapen industrie zit al met de handen in het haar en is koortsachtig op zoek naar orders. Hoop op een beetje meer gerechtigheid; een inzamelingsactie voor zogenaamd zielige sporters stuit op veel verzeten een groeiend aantal mensen begint zich als wereldburger verantwoordelijk voor el kaar te voelen. Hoop op een wereld waarin ons nakroost onbezorgd de neus in de wind kan steken zonder dat verontreinigde lucht de Ion- gen beschadigt; alarmklokken zoals die nu bijna onophoudelijk geluid worden zullen hun uitwerking op de lange duur niet missen. Milieubewust en nog onder invloed van Oudejaarsavond zei een oude dame: "Nu zijn wij de bomen die gekapt gaan wor den. Een wijze vriend vertelde haar daarop het verhaal van de Indianen die van hun gronden verdreven werden. Zij hielden de hoop levend door tegen elkaar te zeg gen dat er altijd een boom overeind zal blijven om bij te bidden. Rond de jaarwisseling hebben onbe kende vandalen een aantal auto's aan de Rubenslaan opengebroken en er spullen uit gestolen. Uit drie wagens verdween de geluidsap paratuur. Een 21-jarige Soester consta teerde tevens dat uit zijn dashboardkast je een bedrag van 250 gulden was gesto len. Een 27-jarige man zal 1200 gulden moeten betalen om zijn schade te dek ken. De derde wagen is eigendom van een garage. De schade aan die wagen is niet bekend. Aan de Rubenslaan werd ook een ber ging opengebroken. De inbreker nam diverse gereedschappen mee. -GEBRUIKT OF NIEUW KOPEN NIET VOORBIJ LOPEN! ALLE MODELLEN Grote gevarieerde voorraad OCCASIONS en HOGE INRUILPRIJZEN LAANSTRAAT 82 - SOEST TELEFOON 02155 - 2 17 19 Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 8 NVM Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600

Soester Courant | 1989 | | pagina 1