VK ode DeSoester Duinen gj 'Bij ons op Soest' >r M<q 'Post wordt commerciëler, maar ook soepel en klantvriendelijk' UITNODIGING HOTEL-RESTAURANT HET WITTE HUIS Spijt Soest 50 jaar geleden PAGINA 4 WOENSDAG 4 JANUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA l ar 6286 traat 8a Stel bij ons uw lievelingsmenu samen! vraagt: uw aandacht: voor PTT sinds 1 januari geprivatiseerd Wie wat te zeggen heeft doet dat in de Soester Courant DE VERBOUWING ZIT ER OP! BIRKSTRAAT 138 SOEST TELEFOON 033 - 61 71 47 Getuigen van aanrijding gezocht Inbraak Kerkpad 186 Podium in recreatiezaal Vliegbasis bedenkt Mariënburg Auto beschadigd: 1000 gulden schade 6 Januari 1939 ij Selected. antal be let Acoat an kwali- oekomst erst een tan zich- lerst een nisch en he. Voor edekan- 22744 0* In ons sfeervolle specialitei ten restaurant willen wij u de gelegenheid bieden te genieten van een door u zelf samengesteld menu. Hierbij heeft u de keuze uit vele kombinatiemogelijkhe- den vanaf f 35,per couvert. Uiteraard adviseren wij u graag. tot ziens, Fred en Mieke Klinkhamer RESTAURANT SOESTERBERGSESTRAAT188 SOESTDUINEN TEL. 02155-12739 Openbare commissievergaderingen Maandag 9 januari, 19.30 uur: •commissie Algemene Bestuurszaken Agenda o.a.: mededelingen uit externe organen; voorstel tot wijziging van de Drank- en horecaverordening; evaluatie brandweernota. Dinsdag 10 januari, 19.30 uur: •commissie Ruimtelijke Ordening Agenda o.a.: rapportage vertegenwoor digers in gemeenschappelijke regelingen en externe instellingen; voorstel vast stellen bestemmingsplan "Soesterberg- Kom"; voorstel wijziging kampeerver- ordening; voorstel verkoop snipper- groen achter woningen. Tromslagerpad 11 t/m 25 en 27 t/m 41. Van der Weij- denstraat 33 t/m 47); concept-notitie milieubeleid. Woensdag 11 januari, 20.30-uur-:- •commissie Bedrijven Agenda o.a.: rapportage vertegenwoor digers in gemeenschappelijke regelingen en externe instellingen; concept-brief inzake vermindering tropisch hardhout. Woensdag 11 januari, 19.00 uur: •commissie Onderwijs Agenda o.a.: mededelingen (o.a. over stand van zaken planningskalender); voorstel beschikbaar stellen krediet als gevolg van aantasting door boktorren t.b.v. de KBS Soestdijk. Woensdag 11 januari, 19.30 uur: •commissie Milieubeheer en taak groep algemene aspecten van het mi lieu Agenda o.a.: overzicht sanering bodem verontreinigingen; concept notitie mi lieubeleid. Donderdag 12 januari, 19.30 uur: •commissie Welzijn Volksgezondheid Agenda o.a.: planning bejaardenoorden provincie Utrecht; terugmelding ge meenschappelijke regelingen. Donderdag 12 januari, 19.00 uur: •commissie Nieuwbouw Gemeente huis Donderdag 12 januari, 20.30 uur: •commissie Financien en Grondbe drijf Agenda o.a. evaluatie kwijtscheldings- beleid; discussie grondverkopen. De vergaderingen zijn openbaar en wor den gehouden in de commissiekamers dépendance achter gemeentehuis. Be halve de commissie R.O. die vindt plaats aan de Lange Brinkweg 77. Agenda en stukken liggen ter inzage in het gem. IN- FOrmatiecentrum. Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat Burgemeester en Wethouders Soest voornemens zijn op daartoe strekkende verzoeken met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: het bouwen van een semi-bungalow, Prinsenhof 8; het bouwen van een semi-bungalow, Prinsenhof 6 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening juncto 50, lid 8 van de Woningwet); het bouwen van een mestopslagsilo, Dorresteinweg 121; het vergroten van een woning aan de Van Lijndenlaan 2a (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening); het wijzigen van een bouwvergunning voor 90 woningen in Mercury - de wij ziging betreft de situering van twee bouwblokken (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 5 januari 1989, eventuele bezwaren schriftelijk bij Burgemeester en Wethouders in te die nen. De op deze verzoeken betrekking heb bende stukken liggen gedurende diezelf de termijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu en stads beheer, afdeling bouwzaken, (kamer 0-21), Lange Brinkweg 77, ter inzage. Ontwerp- hinderwetvergunning Burgemeester en Wethouders hebben Na een lange tijd van voorbereiding is "de PTT" sinds 1 januari staatsbedrijf éi. De privatisering van de onderne ming die met zo'n 2700 postkantoren in het hele land vrijwel dag en nacht klaarstaat, zes dagen in de week, om brieven en pakjes her en der te vervoe ren en te bezorgen is daarmee een feit. De gevolgen zijn vooral intern nogal ingrijpend, maar ook het publiek zal op den duur te maken krijgen met een "andere" Post. Dat valt op te maken uit de woorden van de heer G. van Garderen, directeur van het postkantoor in Soest. "De klant komt centraal te staan," vertelt hij in een vraaggesprek aan de vooravond van de officiële "overgang". "Dat bete kent o.a. dat we privacy nog verder gaan aanscherpen en dat we ook veel aandacht gaan geven aan de kwaliteit van onze dienstverlening." De 116 medewerkers van de Soester PTT - waarvan ca. 90 in vaste dienst - zijn evenals hun duizenden collega's in het land - goed voorbereid op de veran deringen die het gevolg zijn van de pri vatisering. "De omzetting is een groei proces," aldus Van Garderen. "Het gaat niet binnen 24 uur, het moet na tuurlijk zijn tijd hebben." In elk geval zijn de medewerkers er alle maal goed op ingespeeld. Dat is o.a. ge beurd met speciale scholingsprogram ma's, waarin vooral ook een stukje "psychologie" een rol speelde. "Vroe ger was het zo dat de klant wel naar ons kwam, nu moeten we naar de klant toe," aldus de Soester post-directeur. "Dat is toch wel een heel andere bena dering." Soest rijkelijk bedeeld In het kader van de klantvriendelijke benadering zal er meer aandacht wor den besteed aan de loket-service. Er komt bijvoorbeeld meer controle op eventueel lange wachttijden. Soest heeft volgens de directeur overigens niet te klagen over achterstand op het gebied van de dienstverlening. "Met zes, straks zelfs zeven post-vestigingen is Soest rijkelijk bedeeld: de postkanto ren Steenhoffstraat, Nijverheidsweg en Soesterberg, en de agentschappen Nieuwstraat, Wiardi Beckmanstraat en de Soesterbergsestraat." Op 30 januari opent burgemeester Scholten officieel de zevende vestiging: het agentschap in Overhees (in de tabakszaak van De Beer) aan de Tamboerijn. Ter vergelij king: Plaatsen als Nieuwegein (3) en Baarn (2) moeten het met aanzienlijk minder stellen. De medewerkers hebben intussen alle maal visitekaartjes uitgereikt gekregen, zodat ze zich "persoonlijk" kunnen pre senteren. "We proberen in alle lagen ~van de organisatie een stukje verant woordelijkheid te leggen," aldus de heer Van Garderen. "Het ambtelijke wordt omgebogen in een houding van vriendelijke, zakelijke klanten-benade ring." Automatisering Tegelijk met de privatisering vindt bin nen de PTT ook een forse reorganisatie plaats. Een van de belangrijkste onder delen daarvan betreft de automatise ring, die ook bij de loketdiensten een rol gaat spelen. In april is het Soester post kantoor aan de beurt. Dan komt er bij de loketten apparatuur te staan, die rechtstreeks in verbinding staat met het Baarnse postkantoor (bestuurscentrum voor Soest, Baarn en omstreken). Van af dat moment gaan de werkzaamheden aan de loketten grotendeels machinaal, zonder het arbeidsintensieve schrijf werk, stempelen, etc. "Dat gaat ons in elk geval een hoop administratieve rompslomp schelen," aldus de heer Van Garderen. Hij verwacht dat in de loop van het jaar ook de eerste geldau tomaat bij het postkantoor geplaatst kan worden. Iedere regio heeft per 1 januari ook een adviseur postzaken, die zich in samen werking met het plaatselijk manage ment persoonlijk gaat bezighouden met de werving van klanten. De "grote "klanten" worden frequent bezocht en de nieuwe functionaris - in onze regio de heer A.G. Leerentveld - is tegelijk hun "aanspreekpunt". Ook de heer Van Garderen zelf zal veel tijd gaan be steden aan het kontakt met de klanten. Als directeur van een "private" onder neming is hij sinds kort ook lid van de Soester Zakenkring, zodat hij ook langs die weg "voeling" kan houden met het plaatselijke bedrijfsleven. 'Business-loket' "Het stroeve ambtenaarschap moet verdwijnen en plaats maken voor een commercieel, maar ook soepel en klantvriendelijk functioneren. Eén van onze doelstellingen is een slagvaardiger beleid, om goed op de markt-ontwikke- lingen te kunnen reageren," aldus de heer Van Garderen. Een uitvloeisel daarvan is bijvoorbeeld het versoepelen van de nu soms strenge voorschriften over bijvoorbeeld de maat van de post pakketten. Een ander is de invoering van een speciaal "business-loket" bij het postkantoor aan de Nijverheids- weg, waarbij de bedrijven voortaan voor alle zaken bij één loket terecht kunnen. Over een paar maanden moet deze extra-service - waarvoor een inter ne verbouwing nodig is - geboden kun nen worden. In de nieuwe opzet wordt PTT-Post, zoals de organisatie officieel heet, een commercieel werkend bedrijf, dat op haar eigen terrein ook de concurrentie het hoofd moet zien te bieden. Dat geldt met name voor de bezorging van pak jes. Voor brieven tot 500 gram heeft de PTT altijd het monopolie gehad. "Een stukje concurrentie is heel gezond," al dus de heer Van Garderen, hoewel vol gens hem de wedijver van instanties als stadspost en koeriersdiensten nogal meevalt. De veranderingen gaan gepaard met de invoering van een nieuwe huisstijl, die Directeur G. van Garderen van het Soester postkantoor. met name in het gebruik van kleur tot uitdrukking komt. Blauw staat dan voor PPT Nederland N. V., de overkoe pelende organisatie, rood voor PTT Post BV.en groen voor PTT Telecom- municatie B.V. Op het PTT-wagen park zijn deze kleuren ook terug te vin den. Gedurende de maand januari zijn de postkantoren in de gemeente Soest voorzien van vlaggen waarin die kleu ren eveneens terugkomen. 'Heel gezond' De heer Van Garderen, die er inmid dels 32 "postjaren" op heeft zitten: "Ik zie de nieuwe ontwikkelingen hoopvol tegemoet. Het zal de levendigheid van het bedrijf zeker bevorderen. We zijn geen ambtenaren meer, voor wie het weinig uitmaakt of ze goed zijn of niet, omdat hun vooruitzichten tóch wel ze ker zijn. Dat wordt nu anders: het leve ren van kwaliteit werkt ook door in de beloningssfeer, en dat is ook heel ge zond..." Na een ingrijpende verbouwing is uitgebreid met 2 zalen met een capaciteit van maximaal 250 personen, alsmede de Breughel wijnkelder voor kleine gezelschappen. Daarom nodigen wij u uit op 6 januari a.s. vanaf 17.30 t/m 21.00 uup ter gelegenheid van de officiële GEBR. VAN KAMPEN ingebruikname van deze accommodatie. EN MEDEWERKERS Op donderdag 24 november j.l., 's avonds om 20.40 uur, vond op de kruising Torenstraat/Neerweg in Soest een aanrijding plaats waarbij twee personenauto's betrokken wa ren. Waarschijnlijk was van één van de betrokken auto's de verlichting niet in orde. Eventuele getuigen van het ongeval wordt dringend verzocht kontakt op te nemen met tel. 05430-13436 (Win terswijk). Omdat ze wisten dat de buren niet thuis waren keken bewoners van het Kerk pad vorige vyeek vreemd op, toen ze in de naastgelegen woning een deur hoor den dichtslaan. De politie werd gewaar schuwd. Die constateerde dat de dader - met een Sulo-container als opstapje - het platte dak had betreden en vandaar- af de bovenverdieping had doorzocht. Wat hij eventueel had weggenomen kon niet aanstonds worden vastgesteld. het voornemen vergunning te verlenen op het verzoek van: mevrouw A.W. Staak, Koninginne- laan 70, voor het oprichten van een ca fé-bedrijf op het perceel Koninginne- laan 70. De ontwerpvergunning ligt vanaf heden 14 dagen ter inzage bij de afd. milieube heer van de gemeente, Lange Brinkweg 77, op werkdagen van 8.30 tot 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek tijdens de openingsuren. Gemotiveerde bezwaren tegen de ont werpvergunning kunnen tot 18-1-1989 schriftelijk wrden ingediend bij Burge meester en Wethouders. De ingekomen bezwaarschriften worden bij de stukken ter inzage gelegd. Desgevraagd worden de persoonlijke gegevens van de indie ners niet bekend gemaakt. N.B. Beroep tegen de vergunning kan later slechts worden ingesteld door de genen die reeds mondeling of schriftelijk bezwaar hebben gemaakt of door dege nen die aantonen dat zij niet in staat wa ren bezwaar te maken. Informaties: Info-centrum. STEENHOFFSTRAAT 9a, Telefoon 02155-22555 Open maandag f.m vrijdag. Informatietelefoon met actualiteiten: tel 93665 (24 uurs-service). Vandaag: Maarten Schaafsma (61). De veteraan: "Met z'n drieën hebben we vlak vóór de Kerst namens zestien oudstrijders op de Indonesische am bassade in Den Haag aan de militair at taché, luitenant-kolonel M. Sarajik, onze excuses aangeboden voor de hei de politionele acties in de jaren 1945 tot 1949. In onze verklaring, die uiteraard alleen werd afgelegd namens diegenen die hun instemming hiermee hebben be tuigd, staat dat het militair optreden van Nederland in Indië veel materiële schade en groot menselijk leed heeft veroorzaakt, waarbij de grenzen van het toelaatbare verre zijn overschre den. Daarbij werd het recht op vrijheid en onafhankelijkheid miskend en werden de Indonesische strijders als extremis ten en misdadigers afgeschilderd. De toenemende tegenstand van deze vrij heidsstrijders leidde vaak tot wrede ac ties onzerzijds. Dat onrecht, waarvoor wij ons medeverantwoordelijk voelen, dragen wij ons hele leven mee. Precies veertig jaar geleden werd in de Verenigde Naties in New York de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens aanvaard. Nederland heeft deze Verklaring ondertekend. Alleen al op grond daarvan had de Tweede Politionele Aktie niet mogen plaats vinden. Idealisme Eén dag voor de bevrijding van Neder land van de Duitsers op 4 mei 1945, werden twee broers van mij hier achter Soesterberg in de bossen van Austerlitz door een stom toeval gearresteerd, ge marteld en doodgeschoten. Zij waren lid van een verzetsgroep in Huis ter Heide. Ze wisten te veel, weigerden te praten en werden door de SS geliqui deerd. Mijn jongste broer was waar schijnlijk niet ineens dood en werd le vend begraven. In 1946 werd ik oorlogsvrijwilliger, uit een soort chauvinisme en avontuur. We mochten nooit meer zo zwak zijn als in de Tweede Wereldoorlog. Ik kreeg een perfecte opleiding in Engeland en gaf als korporaal met het vierde betaljon grenadiers infanterie-demonstraties (Zie foto). Chauvinisme, fel anti nationaal-socia- listisch van huis uit en idealisme. En we moesten Nederlands Oost-Indië be vrijden! Maar we werden helemaal niet als bevrijders ontvangen. Van mei 1947 tot februari 1950 heb ik in Indië gevochten. In die drie jaar kreeg ik veertien dagen verlof. Soekar- no werd door ons als een soort Mussert, een NSB-er beschouwd. De eerste poli tionele actie op Oost-Java was een groot succes. Maar van de Verenigde Naties moesten we het vuren staken. Ploppers Tijdens de tweede politionele actie vie len we bij Madang het republikeinse gebied binnen. Voorbij de demarcatie lijn schrokken we van de tegenstand. De Indonesiërs pasten de tactiek toe van de verschroeide aarde. Overal waar we kwamen was alles vernield. Maar eigenlijk hebben wij hier in Ne derland in 1940 toen de Duitsers bin nenvielen hetzelfde gedaan! Precies veertig jaar geleden, op Eerste Kerstdag, vielen we Kediri binnen. "Ploppers" noemden we onze tegen standers. Het was een verschrikkelijke periode van aanvallen, beschietingen en zuiveringsacties. Ik zal je alle af schuwelijke details besparen. Nee, Westerling heb ik nooit ontmoet, maar we werkten wel samen met zijn élite corps met de groene baretten. Wij schermden het gebied af, hij trok er dwars doorheen en wij vingen dan weer de vluchtingen op. We hebben aan heel wat razzia's deelgenomen totdat we de macht moesten overdragen aan het T.N.I. Bleken keurige kerels te zijn. On verschilligheid Onze strijd was uit nood geboren. We hadden er geen antwoord op. Het kon echt niet door de beugel. Wat was nou het verschil met mijn beide geliqui deerde broers in 1945? Ik ben dat gaan inzien door Bruins Slot. Deze A.R.-man hield in de Tweede Kamer verhalen, die ik las in "Trouw," waaruit bleek dat onze politiek in Indië niet klopte. Toen dacht ik: man, je hebt gelijk! Na een aantal uitzendingen, vorig jaar op zondagmiddag voor de VPRO-ra- dio (Het Spoor Terug), waar niemand naar luisterde op zo'n ongelukkig tijd stip, overwoog ik een handtekenin genactie te starten. Maar ik ben geen organisator. Met zestien reacties heb ben we toen de verklaring van spijt op gesteld. Dat heeft deze stapel brieven uit alle delen van het land opgeleverd. Positieve reacties, maar ik ben ook uit gemaakt voor landverrader. Je hebt van Koningin Beatrix in haar Kerstboodschap kunnen horen dat het oorlogsgevaar niet meer het grootste gevaar is dat ons bedreigt. We moeten af van het vijandsdenken. Onnaden kendheid en op z'n beloop laten zijn de grootste gevaren. Vietnam bewees dat. Kijk naar Iran en Irak. Nutteloos en zinloos. Zie wat er gebeurt in Afgha nistan. Het tegenovergestelde van vrede is niet oorlog, maar onverschilligheid. We moeten in de vredesbeweging alles doen om dat te voorkomen. De idiote modernisering van de bewapening bij voorbeeld. Ik ben geen man van hek ken doorknippen langs de vliegbasis, maar zij die het wel doen brengen de problemen aan het licht, houden de pu bliciteit wakker. Dat is nodig." JAN VISSER. Sinds afgelopen donderdag beschikt het Soester verzorgingstehuis Mariën burg aan de Burgemeester Grothe- straat over een fraai podium, dat is aangeboden door het Basis Goodwill Fonds van de Vliegbasis Soesterberg. De basis zette daarmee een jarenlange traditie voort, waarbij het overschot van deze "lief-en-leed-pot" aan het eind van het jaar wordt besteed aan een goed doel. De bewoners van Mariënburg kunnen voortaan, ook als ze wat achteraan zit ten, goed zien wat er zich aan activitei ten in de recreatiezaal afspeelt. Vooral voor hen is het podium dan ook een aanwinst en een uitkomst. Het podium werd tijdens een gezellige bijeenkomst in Mariënburg door kolo nel J. Wilbrink, commandant van de Vliegbasis, officieel "onthuld". Hij deed dat samen met mevrouw Maes, een van de bewoonsters van Mariën burg. Haar man heeft destijds - al voor de Tweede Wereldoorlog - 41 jaar lang als mecanicien op de basis gewerkt. Voor het zo ver was sprak mevrouw V.l.n.r mevrouw Binnendijk, me vrouw Maes en kolonel Wilbrink, die het podium na de "onthulling" in ge bruik namen. H.M. Binnendijk, directrice van het verzorgingstehuis, een kort welkomst woord, waarin ze een opmerkelijke kennis van zaken over de luchtmacht demonstreerde. Kolonel Wilbrink liet weten dat de vliegbasis Soesterberg hechte banden heeft met Soest(erberg) en de onderlinge relaties graag zo houdt. Ofschoon het Basis Goodwill Fonds er in eerste instantie voor de "ei gen" mensen is, is er elk jaar wel een ba tig saldo. Daarvan gaat een fors deel weg aan vaste donaties, o.a. aan het Ro de Kruis. "En de rest potten we niet op, maar we doen er iets mee ten behoeve van mensen die het goed kunnen ge bruiken, zoals kinderen, gehandicapten en ouderen," aldus de heer Wilbrink. Namens het bestuur sprak voorzitter H.I., Jorna een kort dankwoord, waarin hij duidelijk maakte de "geste" van de basis bijzonder op prijs te stellen. Hij overhandigde de kolonel als aandenken een mooie foto van Mariënburg. Een aan de Noorderweg geparkeerde auto is door een kwaadwillende voorbij ganger beschadigd. Met een scherp voorwerp werd de rechter zijde van de wagen bekrast. De eigenaar, een 28-jari- ge inwoner van Soest, liep een schade post van 1.000 gulden op. Uit een woning aan de Noorderweg werd de stereo-installatie gestolen. De dader forceerde een draaideur om bin nen te komen. Joodsche vluchtelingen in Soesterberg In het gebouw van den Ned. Protestanten-bond aan den Amersfoortsche- straat te Soesterberg zijn een 23-tal Joodsche vluchtelingen opgenomen van de leeftijden 6-17 jaar. Binnenkort zullen er nog 20 kinderen bij komen, die dan allen tot ongeveer April zullen blijven, daar dan het gebouw voor vacan- tie-doeleinden gebruikt moet worden. De Eemdijk in gevaar Nabij de Kleine Melm is door eenige oplettende voorbijgangers een zeer zwakke plek in den dijk aldaar geconstateerd, die voor het omringende land groot gevaar zou kunnen opleveren. Onverwijld werd de politie er van in kennis gesteld, die de noodige stappen liet nemen, om erger te voorkomen. Het Waterschap liet de plek voorloopig repareeren, terwijl binnenkort het ge- heele stuk dijk zal worden onderzocht, zoodat dergelijke gevaren zullen wor den afgewend. De heer A. Endendijk overleden Hedennacht te ongeveer 2 uur is in den ouderdom van 72 jaar, alhier overle den den heer A. Endendijk. De heer Endendijk, die een zeer werkzaam leven achter den rug heeft, werd 15 April 1908 tot lid van den raad gekozen. Sindsdien heeft hij onafgebroken als raadslid zitting gehad, terwijl van 1919-1923 en van 1927-1931 het wethou derschap door hem werd waargenomen. Steeds was hij een zeer domineerend lid van den raad. Zijn heldere, rustige be toogtrant en zijn groote kennis van zaken maakte hem tot een der besten van onze vroedschap. Ook in het vereenigings- en kerkelijk leven trad de heer En dendijk zeer op de voorgrond. Zijn diepe religieuze overtuiging kwam vooral nog tot uiting in de laatst ge houden raadsvergadering, waarin het voorstel tot weder-invoering van het formulier-gebed door hem met zooveel kracht werd verdedigd. Deze handeling heeft blijkbaar te veel gevraagd van zijn reeds zeer slecht ge stel. Direct hierna is de toestand van dén heer Endendijk zeer verergerd. Dinsdagmiddag te 1 uur zal op de begraafplaats aan den Veldweg de begrafe nis plaats hebben.

Soester Courant | 1989 | | pagina 5