OPRUIMING De gehele kollektie nu sterk afgeprijsd Schmtemakiu WEEKEND RECEPT Natuur O Nabij kokken HALVE PHIJS halve prijs j halve prijs r BLOUSES HALVE PRIJS PULLOVERS HALVE PBlf S PANTALONS MANTELS halve PRUS 1APONNEN /PAKJES Feestelijke heropening 'Witte Huis' De planten in een winterjas TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarUerhooCjt 4«J% PROSIT OP 1989 25.000 m2 TAPIJT op voorrraad. Alleen bij: Cafébezoeker sloopt gokkast Soesterbergsestraat 49A - Soest - Telefoon 2 35 84 Vrijdagmiddag 'open huis Wie aan sport doet leest de Soester Courant Wandeling in Buitenzorg Licht- en Krachtinstallaties Banden lek gestoken Nieuwjaarsbijeenkomst Friese Vereniging Gevaarlijk spel: haspels aan de rol Autokraak Ruysdael- laan effnenv voor doe-het-zelvers door Arie Wandelaar et alleraardigste buren, ter linker en 'r rechter zijde, waardig de drempel ergegaan. Het huis heeft de aanslag n vuurwerk uitstekend doorstaan, Je te goedkope champagne liet geen ter achter. Zelfs de oliebollen (Ma- ae bakte ze dit jaar niet zelf), waarvan mmige als bakstenen op de bodem |ran de maag vielen, brachten ons tot toe niet uit balans. De uitkomst van t alles stelt Arie in de gelegenheid u, teraard ook namens Marie, een ge- kkig en gezond '89 toe te wensen, andaaruit zouden we over kunnen an tot de orde van de dag, maar het rste de beste ochtendblad dat Arie p de tweede dag van het nieuwe jaar nder ogen kreeg deed hem van koers -randeren. ■venals in andere dag- en weekbladen aarin een opsomming van wat de erren de komende 363 dagen voor ris in petto hebben, este mensen, er klopt geen barst van. rie kan 't wat hem persoonlijk en "arie betreft bewijzen. Zo zou Arie Stier) binnenkort innerlijk zeer opge- onden raken in verband met zijn hu- elijksplannen. n niet, bestaat niet. In '89 is het der- 'g jaar geleden dat we elkaar beloof- en de hemel op aarde te laten begin- en. Daaraan wordt nog steeds ge- erkt. Zo Arie het optimale resultaat oit zal bereiken is hij niet van plan ich daaruit terug te trekken, olgens de sterren dient Arie verder it te kijken voor zijn gezondheid, 'oor '89 worden hem vet- en steen- uisten voorspeld. Zo het waar is, ach en mens loopt er niet op, dus dat oet meevallen. "eheel gestoord zijn ook de sterren ie het over Marie (Leeuw) hebben, ie zou in het komende jaar zich met eleggen bezig gaan houden. Mag rie even vragen waarin dan wel. Bo terhammen zullen ze bedoelen, maar dat staat er niet bij. Verder leeft Marie wolgens de sterren met grote angst oor hartkwalen. Mesjogge conclusie. Het hart op de goede plaats hebben zullen ze bedoelen. Arie's schoonmoeder overkomt in '89 ook iets waarop ze niet meer gerekend heeft. Deze Waterman wordt geadvi seerd in de liefde nu eindelijk eens een definitieve keuze te maken, het lieve mens wordt in deze maand 88. En verder. Onze zoon (Vis) moet de lymfen en spijsvertering in de gaten houden. De oudste dochter ($fe,enbqk) krijgt pro blemen met de huid en de bloedcircu latie, de jongste (Waterman) gaat tob ben met spataderen, zweren en ader verkalking. De vrouw van Job zogezegd. De astroloog die het allemaal heeft sa mengesteld moet aandelen hebben in een of meer artsenpraktijken, want die gaan, afgaande op de voorspellingen, de komende maanden overuren ma ken. Beste mensen, u bent niet gestoord. Zij zijn het, die jaarlijks pogingen in het werk stellen u en mij één gram van deze absolute nonsens te laten gelo ven. Arie waagt een poging u in beter ge zelschap te brengen. Lees even hoe ca baretier Paul van Vliet er tegenaan kijkt. "Ik drink op mensen die bergen verzet ten. Die door blijven gaan met hun kop in de wind. Ik drink op mensen die risi co 's nemen, die blijven gelovenmet het geloof van een kind. Ik drink op mensen die dingen beginnen, waar niemand van weet wat de afloop zal zijn. Ik drink op mensen van wagen en winnen. Die niet willen weten van wateren wijn. Ik drink op-mensen die blijven vertrouwen. Die van te voren niet vragen voor hoeveel en waarom. Ik drink op mensen die door blijven douwen. Van doe maar wel en kijk maar niet om. Ik drink op het beste van vandaag en van morgen. Ik drink op het mooiste waarvan ik hou. Ik drink op het maximum wat er nog in zit. In vandaag en in morgen. Van mij en van jou. Laten we afspreken dat we samen zo tegen 1989 aankijken. Kan het toch nog leuk worden. En over leuk worden gesproken. Donderdag 5 januari a.s. Nieuwjaarsreceptie van B. en W. in C-drie, aanvang 19.30 uur. Spreken we verder, en doen we het prosit op 1989 nog eens dunnetjes over. ARIE WANDELAAR. Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600' De politie werd afgelopen vrijdagavond gealarmeerd door personeel van een café aan de Burgemeester Grothe- straat, waar men het nodige te stellen had met een lastige klant. Hij had de gokkast aan diggelen geslagen. De da der was weggereden in een auto, die bij onderzoek afkomstig bleek te zijn uit Amersfoort. De man moet nog worden aangehouden en gehoord. Wethouder Jan Menne heropent aan staande vrijdagmiddag het bekende hotel-café-restaurant "Het Witte Huis" aan de Birkstraat. Met deze feestelijke plechtigheid wordt dan de tweede fase van de verbouwing van het etablissement, dat in de horeca van Soest en wijde omgeving zo'n voor aanstaande plaats inneemt, afgerond. Na de heropening volgt een "open huis", van half zes tot negen uur, waar belangstellenden hartelijk welkom zijn. De gebroeders John en Paul van Kam pen, die samen de directie van het Witte Huis vormen, kunnen zeer tevreden te rugkijken op het verloop en de resulta ten van deze "tweede fase". Als de eer ste fase beschouwen zij het tijdvak 1982-1988, waarin het bedrijf nieuw leven werd ingeblazen. Het was overi gens ook wethouder Menne die in juni 1982 de officiële opening verrichtte. Het hotel ging van start met 24 kamers (met douche of bad) en 12 kamers met een douche/toilet op de etage. Dat is in de aafgelopen jaren uitgegroeid tot een comfortabel geheel van 69 kamers met- alles-erop-en-eraan: bad of docuhe, te levisie, radio, telefoon, etc. Het Witte Huis zag de omvang van het personeelsbestand in die jaren toene men van tien naar 26 medewerkers en medewerksters. "En we gaan dit jaar zeker naar de dertig," aldus de herèn Van Kampen. Ook uit deze cijfers blijkt de enorme groei van het moderne ho tel-bedrijf. De tweede fase, die in feite in de loop van 1988 al werd afgesloten, had tot eerste doel het "evenwicht" te herstel len tussen het fors gegroeide aantal ho telkamers en de beschikbare zaal-capa citeit. "We waren duidelijk uit ons jasje gegroeid, en daarom hebben we twee extra zalen gebouwd; de Rembrnadt- zaal 100 personen) en de Rubenszaal (80 personen). Beide zalen zijn ook te combineren, en dan ontstaat er een ver- gadercapapciteit voor 250 mensen." De gecombineerde zaal, die zich op de bovenverdieping bevindt - half boven Croquetten uit eigen keuken Niets is plezieriger dan het presenteren van croquetten uit je eigen keuken. Je kent de samenstelling ervan en ook het bepalen van de smaak heb je in eigen hand gehad. Reken voor 12 grote of 16 kleine croquet ten op 400 a 500 gram kalfslapjes. Verder heeft u nodig: 100 gram gesneden verse soepgroenten (zonder bloemkool), '/2 lau rierblad, 1 stukje foelie, zwarte peperkor rels, 1 kleine ui of sjalotje, bloem, 3 eieren, 3 eetlepels slagroom, 1 bosje peterselie, paneermeel of (in de oven) gedroogd wit- tebroodkruim, olie of vet voor de frituur. Breng liter water aan de kook en leg het vlees erin. Wacht tot alles opnieuw aan de kook is gekomen en schuim het oppervlak enkele malen zorgvuldig af. Voeg 1 theele pel zout, soepgroenten, verkruimeld lau rierblad, stukje foelie, gekneusde peper korrels, grof gesneden ui of sjalot en de ste len van het bosje peterselie toe. Temper de warmtebron en laat het vlees er, met het deksel op de pan, in 40 minuten heel zacht jes in gaar worden. Neem het vlees daarna uit de pan en laat het afkoelen. Snijd het dan in uiterst kleine stukjes. Zeef de bouil lon door een tevoren vochtig gemaakt stuk (kaas)doek. Hak de rest van de peterselie ragfijn. Smelt 75 gram boter in een pan en roer er 75 gram gezeefde bloem door. Blijf zolang roeren, boven een vrij laag afgestel de warmtebron, tot een egale massa is ver kregen. Schenk er beetje voor beetje, on der voortdurend roeren de bouillon bij. Blijf zolang roeren tot een volkomen glad de en dikke massa is verkregen. Voeg eventueel nog wat zout en/of peper of een beetje nootmuskaat toe. Laat de massa ge durende 3 tot 4 minuten zachtjes prutte len. Roer intussen in een kom 2 eierdooiers met de room goed los. Roer er 3 eetlepels hete saus door en roer het mengsel samen met het vlees en 2 eetlepels fijngehakte pe terselie door de saus. Neem de pan na 1 minuut van de warmtebron en blijf er dan nog 1 minuut in roeren. Strijk de ragout uit op een grote koude schotel en laat het koud worden. Trek daarvoor gerust enkele uren uit. Vorm van de massa 12 grote of 16 kleinere croquet ten. Wentel de croquetten eerst door pa neermeel, vervolgens door losgeroerde eieren en daarna nog eenmaal door het pa neermeel. Maak de olie of het vet dam pend heet boven een hoog afgestelde warmtebron. Bak de croquetten er, niet meer dan 3 4 tegelijk, bruin en knappend in. Laat de gebakken croquetten even over een stuk keukenpapier rollen. Presenteer de croquetten op een met een (papieren) servet belegde schaal. Geef er voor de lief hebbers wat fijne mosterd bij. Tip: Met de aangegeven hoeveelheden kunt u ook ca. 40 bitterballen maken. Overigens kunt u croquetten berei den met elke door u gewenste vlees soort. Bereidingstijd 60 minuten Energie per portie±890 kJ (215 kcal) de nieuw gebouwde lounge, compleet met de fraaie nieuwe entree aan de ach terzijde, half boven het hotel-gedeelte dat voorheen een plat dak had - is ook geschikt gemaakt voor alle soorten bij eenkomsten: vergaderingen, feest avonden, barbecue-partijen, het kan er allemaal. Multifunctioneel De zalen zijn in alle opzichten "multi functioneel". Ze zijn voorzien van de meest moderne snufjes en zijn in een handomdraai geschikt te maken als film- of zelfs theaterzaal, compleet met de daarvoor benodigde technische voorzieningen, zoals bekabeling (o.a. tien telefoonlijnen), licht- en geluids voorzieningen en een verplaatsbaar po dium. Er is ook een speciale ringleiding voor bijv. moeilijk horende mensen of voor vertalingen, en een doorschakel- mogelijkheid voor het bekijken van vi deo-opnamen die op de benedenver dieping worden gemaakt. Ook kan er een dansvloer worden geïnstalleerd. Bovendien is er een nieuwe hulp-keu ken op dezelfde etage, wat een uitkomst is bij het bereiden van maaltijden. Daarnaast heeft het Witte Huis in het souterrain de zgn. Breughel-kelder, waar de gasten kunnen vertoeven tus sen een aanzienlijk deel van de wijn- voorraad. De kelder leent zich uitste kend voor gezelschappen van wat be perkter omvang (maximaal 30 perso nen), zakenluenhes of al dan niet "mid deleeuwse" maaltijden. Bij de tweede fase horen ook de al ge noemde nieuwe entree, de vorstelijke lounge, de nieuwe lift en een aantal technische en opslagruimten. Zo is er op de bovenste verdieping een maga zijn voor de opslag van meubilair en in ventaris, die niet aanstonds gebruikt hoeven te worden. Ook de verwar- minsginstallatie is daar letterlijk "onder dak". In het souterrain zijn verder een biertank-installatie - maximum-capaci teit: 3000 liter!, eventueel nog uit te breiden - ondergebracht. Daarnaast be schikt het bedrijf over een invalidentoi let bij de hoofdentree en kan van het ge hele Witte Huis gezegd worden dat het nagenoeg drempelloos is, zodat ook rolstoelgebruikers er ge makkelijk terecht kunnen. Derde fase Het meest opmerkelijke van deze "tweede fase" is overigens wel dat er in alle opzichten - vooral op het gebied van bouw- en installatietechniek - is in gespeeld op de toekomstige "derde fa se". De plannen daarvoor zijn zo goed als klaar; er is ook al een vergunning voor, maar voorlopig liggen de tekenin gen nog even in een la van het directie bureau. "Of we al snel tot die derde fase over gaan hangt natuurlijk af van de ontwik kelingen. De realisering kan eventueel volgend jaar al plaatsvinden, maar mis schien ook pas over tien jaar," aldus de heren Van Kampen. De plannen voor zien in elk geval in een uitbreiding van de hotelcapaciteit met 32 complete ka mers, nogmaals uitbreiding van de zaal- faciliteiten met mogelijkheden voor resp. 400 en 100 personen (ook weer te combineren), een bar/lounge voor 80 personen en een speciale "party-kel der". "We kunnen bij wijze van spreken morgen al beginnen," aldus de beide di recteuren. IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. I.V.N.-Eemland houdt zondagmiddag 8 januari 1989 in Baarn een wandeling op het Landgoed Buitenzorg, die in het te ken staat van de overleving in de winter. Buitenzorg ligt pal naast(boszijde) Kas teel Groeneveld en is vanuit Utrecht, Soest en Baarn (station) goed bereik baar met Cn buslijn 77. Gestart wordt vanaf het parkeerterreintje aan de Ra- vensteinselaan, dicht naast de oprijlaan van Groeneveld, om 14.00 uur. Hoewel ook voorzien van enige produk- tiebossen biedt Buitenzorg een grote verscheidenheid aan natuurwaarden. Minder onderhoud levert aan vogels en insekten meer dood hout, dus meer nestelgelegenheid en een ruimere spijs kaart. Het oude landgoed levert zo een Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 geheel ander beeld dan het recent als landschapspark gereconstrueerde Groeneveld. Om de winter te overleven trekken vele vogels naar warmere streken. Als je ech ter minder goed van natuurlijke of kunstmatige vleugels voorzien bent zul je het anders moeten oplossen. Je trekt een dikkere jas (lees pels/veren) aan of je begint letterlijk volgevreten en mod dervet aan een winterslaap. Ook het "appeltje voor de dorst," het aanleggen van een wintervoorraad, is in de dierenwereld een bekend verschijn sel. Planten lossen in het algemeen hun probleem op door bijvoorbeeld het kou de seizoen door te brengen als bol, knol of zaad. Bomen vormen vroegtijdig vorstvrije knoppen en laten hun blad vallen. Reden genoeg om ook uw overwinte- ringsjas aan te trekken en zelf te onder vinden wat dit bos met nadere uitleg van de I.V.N.-gidsen te bieden heeft. Informatie: tel. 22119. Een 41-jarige inwoner van Apeldoorn ontdekte vorige week dat onbekenden twee banden van zijn auto hadden lek gestoken. De wagen stond geparkeerd aan Colenso. Hetzelfde overkwam een 41-jarige bewoonster van de Wiardi Beckmanstraat. Op vrijdag 13 januari 1988 organiseert de Friese vereniging "Frysk en Frij" de vierde Friese avond in dit seizoen in de grote zaal bij de Ontmoetingskerk, Minckelersstraat 161 in Hilversum. Voorafgaand aan het avondprogram ma, dat om 20.00 uur begint, wordt om 19.00 uur een nieuwjaarsbijeenkomst gehouden. Dit nieuwjaarstreffen draagt een ongedwongen karakter en is bedoeld voor de leden én andere be langstellenden. Voor het avondprogramma is ditmaal uitgenodigd de heer Douwe Franke, oud-hoofd van een basisschool uit Eer- newoude. De heer Franke is een rasver teller en natuurman bij uitstek. Hij ver zorgt wekelijks een natuurrubriek in de Leeuwarder Courant, "It fjild yn" ("Het veld in"). Hij neemt de bezoekers mee op een tocht door de seizoenen, door de natuur en langs de sporten die met de seizoenen samenhangen. Alles wordt toegelicht met een serie prachtige dia's, in beeld gebracht door de causeur, onder de titel "It jier run" ("het jaar rond"). Naast de natuuropnamen, komen o.a. het schaatsenrijden, it fierljeppen, it skütsjesilen en het Sint Thomasluiden ruimschoots aan bod. De gebruikelijke zaken als Friese specia liteiten, boeken en andere uitingen van de Friese cultuur zullen ook nu weer bij dragen aan het welslagen van deze eerste Friese avond in het nieuwe jaar. Inlichtingen Tsjits Dijkstra, Kerkplein 10, Soest (02155-12568, toestel 20). In de nacht van vrijdag op zaterdag kreeg de politie een aantal ongeruste te lefoontjes van bewoners van de Wal deck Pyrmontlaan. Jeugdige onverla ten haalden daar drie kabelhaspels, in gebruik bij de werkzaamheden aan de Schrikslaan, van hun plek. De politie was gelukkig juist op tijd om te voorko men dat ze de straat afrolden. Wat er had kunnen gebeuren als de zware, me tershoge haspels - twee lege, een volle - inderdaad "aan de rol" waren gegaan laat zich nauwelijks voorstellen. De knapen hadden intussen de benen ge nomen. De politie gaf de uitvoerder op dracht de haspels degelijk te veranke- Uit de auto van een 20-jarige bewoner van de Ruysdaellaan zijn vorige week twee deurspeakers ontvreemd. De da ders hadden het kennelijk ook gemunt op de radio, maar die zat nog redelijk vast in het beschadigde dashboard. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN Datasafes Inbouwkluizen Kluizen Brandkasten Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt Sinds vorige week bevinden we ons officieel in de win terperiode. Dat biedt in ons land doorgaans weinig ze kerheid wat het weer betreft. Het kan bijvoorbeeld net als de afgelopen winter voortdurend zacht blijven, maar ook strenge winters zijn ons niet vreemd. Daarom is het verstandig voorbereid te zijn op kou, waardoor we direct kunnen handelen als wintergevoelige tuin planten het moeilijk dreigen te krijgen. Welke planten zijn wintergevoelig en waarom. Wat is het meest verra derlijke winterweer en hoe beschermen we onze plan ten ertegen. Een aantal vragen waar ik in deze afleve ring antwoord op probeer te geven. Winterhard/wintergevoelig In onze tuinen groeien allerlei soorten planten die uit andere streken dan de onze afkomstig zijn. Daardoor is ook de gevoeligheid voor koude en vochtige omstan digheden heel verschillend. Planten die uit landen komen waar een winterperiode heel normaal is, hebben allemaal een eigen systeem om de winter te overleven. Vaste planten bijvoorbeeld trekken zich onder de grond terug. De bovengrondse delen sterven ieder jaar af. Vanuit de wortels lopen de planten in het voorjaar weer uit. Verder laten veel strui ken en bomen in de herfst hun blad vallen, waardoor ze hen verdampingsoppervlak enorm verkleinen en min der snel uitdrogen. De sapstromen in de plant verlopen trager. Het sap bevat bovendien veel suiker zodat het vocht niet bevriest. Wintergroene planten als hulst, laurierkers en conife ren hebben vaak dik leerachtig blad. In het blad zitten kleine 'huidmondjes' waardoor de plant ademt, 's Win ters zijn deze bijna gesloten waardoor het vochtverlies beperkt wordt. Alleen bij felle zonneschijn en veel wind wil dit wel eens fout gaan. Het blad reageert op de zon newarmte en begint flink te ademen. De wortels staan dan in stijfbevroren grond en kunnen geen vocht opne men, waardoor de plant uitdroogt. De grootste vijand van de planten is dus felle zon bij kale vorst. Een stevig pak sneeuw beschermt de planten tegen uitdroging en bevriezing. Al te grote hoeveelheden vormen soms een te zware last voor coniferen of wintergroene struiken. In dat geval doen we er goed aan een gedeelte van de sneeuw te verwijderen om takbreuk te voorkomen. Vaste planten wel of niet afknippen Veel tuinbezitters hebben de gewoonte om voor de winter alle vaste planten keurig af te knippen. Toch is het beter om dit niet te doen. Het ziet er wel verzorgd uit, maar de planten kunnen er flink onder Jijden. De afgestorven bovengrondse plan tedelen geven het doorlevende wortelgestel de no dige winterbescherming. Als de stengels worden afge knipt bijven er holle eindjes over waarin water en vorst vrij spel hebben. Wortelrot en daarmee gepaard gaan de afsterving kunnen het gevolg zijn. We laten alles rus tig staan en knippen de oude stengels er pas in het voor jaar uit. Welke planten beschermen? Op deze vraag is het niet eenvoudig een zinvol ant woord te geven. Hoe een plant de winter doorkomt is niet alleen afhankelijk van zijn winterhardheid of van de winter maar ook van zijn standplaats en zijn gezond heidstoestand. Een gezonde plant op een beschutte plek komt vaak ondanks een bepaalde wintergevoelig- heid toch gezond een koude winter door. op een koude winderige plaats zou de plant bezweken zijn. Een goed doorlatende bodem geeft geen problemen; een slempi- ge grond, die het hemelwater niet snel genoeg verwer ken kan is funest. Om wat voorbeelden te geven van wintergevoelige planten volgt hier een lijstje: Vaste planten: o.a. vuurpijl, maskerbloem, pampas gras, rode valeriaan, herfstanemoon, zijdeplant, rid derspoor. Bladverliezende struiken: o.a. Vlinderstruik, herfstse- ring. Caryopteris, enkele herfsthooirassen, trom petklimmer. Wintergroene struiken: o.a. Parelbes, enkele kardi- naalmutsrassen, Viburnum tinus, laurierkers (in echt strenge winters). Dit lijstje is natuurlijk lang niet compleet. Voor infor matie omtrent de winterhardheid van bepaalde gewas sen kunnen we altijd bij de verkopers/adviseurs op het tuincentrum terecht. Wanneer en waarmee afdekken? WANNEER!! We dekken het liefst niet eerder af dan nodig. Pas als het er naar uitziet dat de winter echt in valt worden de planten ingepakt. WAARMEE!! Heel wat verschillende materialen bie den winterbescherming. Droog blad: beschermt goed, maar waait gemakke lijk weg. Eventueel in combinatie met gaas. —Turfmolm: prima materiaal, werkt wel iets zuur op de grond. In doornatte toestand biedt turfmolm geen bescherming meer. Sparretakken: ideaal afdekmiddel, vooral voor klei ne wintergroene gewassen (breekt wind en zon) Plastic (zwart of grijs) geeft goede bescherming, maar sluit ook sterk af. Moet weer tijdig verwijderd worden. Ook noppenfolie voldoet goed. Kort riet en stro, vooral voor bloembollen, geeft wel veel rommel. Glasplaatjes, voor het beschermen/droog houden van gevoelige rotsplanten.

Soester Courant | 1989 | | pagina 9