SCHADEREPARATIE VERDIENT EEN VAKMAN WINTERTIPS AFHANDELING EN UITBETALING AUTOSCHADE VIA COMPUTER WAT TE DOEN BIJ EN NA EEN AANRIJDING nieuwe boeken Treinreis met korting naar beurs voor handige mensen WOENSDAG 11 JANUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 12 LIBRIS TOP 10 VAN DEZE WEEK FICTION Evan de ven uitgave LIBRIS TOP 10 C-s/an de ven ~r 1 1Dr. Kees van Kooten Zeven sloten 22,50 2. 3) Isabel Allende Eva Luna29,90 3. 2) Adriaan van Dis Zilver 24,50 4. 4) Wim de Bie Schoftentuig 19,90 5. 8) Harry Mulisch De elementen ...34,50 6. 5) Gerard van 't Reve Bezorgde ouders 22,50 7. 6) Jan Kuitenbrouwer Percies! 14,90 8. 7) Liesbeth den Uyl Beppie van Vessem 19,50 9. 8) Jeroen Brouwers De zondvloed 49,50 10. RoaldDahl Matilda24,50 Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel 12419 Libris. De Complete Boekhandel. Een Kus voor je Sterft Auteur: Ira Levin Uitgever: A. W. Bruna Ira Levin, vooral bekend geworden door meesterwerken als Rosemary's Baby en The Boys from Brasil, heeft een nieuw meesterwerk aan zijn reper toire toegevoegd. Een thriller van het zuiverste water. De fascinerende ge schiedenis van een jongen, die zich zon der noemenswaardige inspanning zo snel mogelijk rijk wil zien worden. Met een in wezen zachtmoedig karakter en uitstraling, weet hij zich spoedig een meisje van een schatrijke familie te ver overen. Als zij onverhoopt zwanger raakt en zij vertelt, dat vader haar zal onterven, ontdoet hij zich van haar door haar van het dak van het gemeentehuis te gooien, waar zij naar toe waren ge gaan om te trouwen. Later papt hij met haar zuster aan en na zich ook van haar ontdaan te hebben, loopt hij tenslotte stuk op nummer drie, die zich iets meer tijd gunt om de werke lijkheid onder ogen te zien. Net als de bovengenoemde boeken een thriller van begin tot eind, die beide an dere wel eens in de schaduw kon gaan stellen. Liliane Auteur: Clem Schouwenaars Uitgever: Hadewijch Het verhaal van een Vlaamse schooldi- rekteur, die tijdens de opening van een tentoonstelling van schilderijen van zijn zoon in de ban raakt van een meisje, dat hem geheel in vuur en vlam brengt. Hij doet van alles om er achter te komen, waar zj woont, maar daarbij wil hij zijn reeds jarenlang durende en ook com fortabele huwelijk niet in de waagschaal stellen. Het leven wordt hem op deze wijze steeds ingewikkelder gemaakt, terwijl zijn bourgeoisiementaliteit, die hij krampachtig probeert te verdoeze len, alsmede zijn bekommernis om zijn goede reputatie hem in een wespennest van leugens en verlangens brengen. En dan zijn er ook nog de anderen om hem heen met hun eigen cynische en egoisti- sche rol, die er voor zorgen, dat dit boek wordt tot een comédie humaine, maar dan wel een bittere. De Brute Bruiloft Auteur: Yann Queffélec Uitgever: Goossens/Mets Deze in 1985 met de Prix Goncourt be kroonde roman is door Ernst van Alte- na uitstekend vertaald. Het is het ver haal van een jongen, Ludovic, geboren nadat zjn moeder na de oorlog door een drietal Amerikaanse militairen van de bezettingsmacht op afschuwelijke wijze op 16-jarige leeftijd was verkracht. Het kind, ongewenst door grootouders en langdurig opgesloten op zolder om maar niet aan de buitenwereld getoond te hoeven worden, groeit op in een vol slagen isolement. Een tante bekommert zich soms om hem en brengt hem in het geheim iets bij van de taal, zodat hij kan praten en later ook enigszins lezen. Moeder wordt uitgehuwelijkt aan een oudere man met een draak van een zoon, die bereid zijn het kind op de koop toe te nemen. Een fantastische ro man, die vol vaart is geschreven door een Bretons auteur, waar we nog veel van zullen horen. Dood Tij Auteur: Albert Hagenaars Uitgever: In de Knipscheer De debuutsroman van Albert Hage naars speelt zich af in het Parijs van de jaren tachtig. De hoofdpersoon, André Moerstekers, beleeft zijn verleden, he den en toekomst door elkaar, waarmee de titel tevens is verklaard. Hij bevrijdt zich van een aantal jeugdtrauma's, waarna hij eindelijk in staat is om het heft in eigen hand te houden. Tegen een achtergrond van kunst, poli tiek, religie, erotiek en geweld, alles met elkaar verstrengeld, vinden de gebeur tenissen plaats. Hierbij heeft Hagenaars zeer vernuftig de verbinding weten te leggen tussen actuele en onvergankelij ke thema's. Een roman, waarin het le ven en alles dat dat leven bedreigt cen traal staan. Vrouwentongen Uitgever: Houtekiet Een elftal verhalen en essays en reisver slagen van vrouwelijke auteurs, bijeen gebracht in een bundel, om de oude vooroordelen over vrouwen en kunst de wereld uit te helpen. Bekend zijn de uitspraken van De Goncourt, waarnaar de grote literatuurprijs is vernoemd op dit gebied. Hij stelde, dat als een mai- tresse een beetje met de maatschappij en met wat literatuur en kunst in aanra king is geweest en als zij op gelijke voet wil leven als hoe wij mannen erover denken, dan wordt zij voor ons onver draaglijk als een niet goed gestemde piano. Na lezing van deze bundel bijeenge bracht door Houtekiet van elf Vlaamse schrijfsters, denkt u hier beslist anders over. Over de Grens Auteur: David Grossman Uitgever: Veen In maart 1987 gaat Grossman als jour nalist van een Israëlisch opinieblad naar de Westelijke Jordaanoever om een kri tische visie op de Zesdaagse Oorlog van 20 jaar terug te krijgen. Vloeiend Ara bisch sprekend zwerft hij zeven weken door de bezette gebieden om vooral met de gewone bevolking te praten. Hij bracht enige tijd door in vluchtelingen kampen en was ook te gast bij het mili tair gerechtshof, in Joodse nederzettin gen en in Arabische dorpen. Zijn bevin dingen deden in Israël en ver daarbui ten veel stof opwaaien. De meeste Is raëli waren zeer geschokt en van de rechtse media werd hem verweten uit sluitend de Arabische standpunten weergegeven te hebben. Jitzchak Sja- mir ging zelfs zo ver om dit boek een journalistiek verzins'el te noemen. Maar een halfjaar erna kwamen de frustraties echt naar buiten en werden de eerste stenen geworpen. Twintig jaar bezet ting heeft zijn sporen diep nagelaten. Weerberichten Uitgever: Houtekiet Autrice: Kristien Hemmerichs Alweer een uitgave van de Vlaamse uit geverij Houtekiet, die zich de laatste ja ren een vooraanstaande rol heeft ver worven bij het in de vaart der volkeren opstuwen van door vrouwen geschre ven literatuur. Weerbericht bevat een twintigtal verha len, die meestal een vrouw als hoofd persoon hebben, die er niet of net niet in slaagt een relatie aan te gaan met haar mannelijke of soms vrouwelijke tegen spelers. De titel slaat op de stijl waarin de verhalen worden weergegeven. Als een weerbericht, min of meer afstande lijk wordt verslag gegeven over de werkelijkheid, of wat daar voor door gaat. Teksten, die in hun algemeenheid meer vragen oproepen, dan dat ze ant woorden geven. lauw A uteur: Cle veland A mory Uitgever: A. W. Bruna Cleveland Amory beschrijft de gebeur tenissen, als hij op een koude avond be sluit een zwerfkat in huis te nemen. In plaats van een zielig wezentje ontpopt de kat zich al snel tot een eigenzinnig zelfstandig type, waarmee hij samen zal moeten leven. Om dat samenleven mo gelijk te maken zijn er compromissen nodig en afspraken moeten worden ge maakt. Heerlijk beschreven zijn de sa menspraken tussen man en kat. Daar waar hij stelt, dat hij vrijgezel is en dat dat een soort is dat erg is gesteld op rust en vaste gewoontes, krijgt hij ten ant woord, dat dat ook voor katten geldt. Echte huiselijke schermutselingen om te zien wie er de baas is. De kat door te komen als hij roept, of gedraagt de kat zich wel correct als er mensen op visite komen? Van de kat uit wordt het recht opgeëist om in een tijdperk, dat ieder een slank wil zijn, de laatste der vadsige en luie katten te zijn. Een heerlijk boek, dat uitnodigt om ook een kat in huis te halen, maar wees ge waarschuwd. Doemdans Auteur: Robert Boswell UitgeverA. W. Bruna Alweer een debuutroman van een veel belovend auteur, waarin het geheel aan menselijke emoties de revue passeert. De vader, die ondanks alles van zijn zoon tracht te houden, de heftige strijd tussen twee rivaliserende broers en al les, dat daar tussenin gebeurt. Vader is geschorst als direkteur van een school en houdt zich thuis ledig met het vertellen van verhalen, die niemand in teresseren, de oudste zoon is na zijn scheiding weer thuis komen wonen en leeft verder een vrijgevochten bestaan. De tweede zoon heeft het op de univer siteit niet kunnen maken en is boven dien zijn vriendin kwijtgeraakt aan zijn broer. Verder is er dan nog een broer, die een echte fatsoensrakker genoemd kan worden, alsmede een zuster, die in de schaduw van de broers leeft en altijd slaap heeft. Een bijzonder chaotische familie, met hun eigen specifieke ritue len, die ondanks alles veroordeeld is tot elkaar, om zich tegen de buitenwereld te beschermen. Een voortdurende strijd om elkaar te beschermen en zich tegelijkertijd van elkaar te bevrijden. Een op milde toon, maar zeer trefzeker geschreven roman, die van begin tot eind de lezer in zijn ban weet te houden. Ingebeelde Liefdes Autrice: Sue Miller Uitgever: Contact Een bundel van elf langere en kortere verhalen over liefde en denkbeeldige liefde Op een zeer boeiende wijze weel Sue Miller de lezer in diverse situatie! aan zich te binden door te schrijven als of zij observeert. Dat wat op papier staat ziet zij gebeuren en zij beschrijf! het of je het zelf ook ziet en meebeleeft, of je er bij bent. Heel goed -opmerkelijk zelfs - is het verhaal van de moeder, die de vrouw van haar zoon observeert en daardoor langzamerhand in staat is haar eigen gedrag te leren kennen. Maar ook de lieve oude grootmoeder, die ziek wordt en dan haar niet zo be minnelijke aard toont. Stuk voor stuk meesterwerkjes van het menselijke le ven en de maskers, waarmee dat leven wordt geleefd. D.S. VAN DEZE WEEK NON FICTION 1.( 1) Snoecks Almanak '8919,75 2. 2) Dr. L. de Jong Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereloorlog. Deel 13 49,90 3.( 4) Rien Poortvliet/ Wil Huygen Het boek van Klaas Vaak, en het ABC van de slaap34,50 4. 3) De Stijl: 1917-1931 29,90 5. 6) Wim Kan De dagboeken 1957-1968 27,50 6. 5) Stephen Hawking Het heelal29,90 7. Ted Troost Het lichaam liegt nooit24,90 8. 7) Jan Kuitenbrouwer Turbotaal 14,90 9. P.C. Kuiper Verheen30 10. 8) LouiseL. Hay Je kunt je leven helen 29,50 Winkoicsmnjm "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 Libris.De Complete Boekhandel. Wie zelf timmert, metselt, schildert of 'n vloer legt, weet hoe belangrijk goede materialen en gereedschappen zyn. En omdat er zo ontzettend veel soorten en kwaliteiten bestaan, is een juiste keus maken lang niet altijd eenvoudig. Daarom is het voor handige mensen goed te weten dat er een mogelijkheid bestaat om in één dag een compleet overzicht te kragen van wat er op doe-het- zelf gebied te koop is: de Nationale DoeHetZelf Beurs Karwei '89 in de U- trechtse Jaarbeurs. Van 19 t/m 21 januari zijn daar praktisch alle grote fabri kanten op dit terrein aanwezig met hun nieuwste snufjes en vindingen. En met het speciale T+T Biljet van NS reist u er comfortabel en voordelig naar toe. Karwei '89 is ook dit jaar weer groots opgezet. Het expositiepro gramma is mede zo uitgebreid, om dat de beurs ook gericht is op de mensen uit het vak. U vindt er dus echt de laatste stand van zaken op allerlei gebied. Of het nu gaat om bouwen, isoleren, sanitair, vloerbe- dekkking, hand- of elektrisch ge reedschap, dat alles en nog veel meer komt hier heel gevarieerd aan bod. Ook over zaken als tuinieren, inbraakbeveiliging en verwarming wordt u hier op een boeiende en af wisselende manier heel wat wijzer. Interessante demonstraties Boeiend is ook het reusachtige Klussenplein dat bol staat van de demonstraties, ideeën, technieken en toepassingen. Op dit plein, dat is opgezet door het maandblad Doe- Het-Zelf in samenwerking met de Jaarbeurs, is altijd wel iets van uw gading te zien en te leren. Ervaren vakmensen laten hier zien wat er al- Een beurs voor mensen met twee rechterhanden: Karwei '89. Wie bo vendien goed kan rekenen, gaat er voordelig naartoe met de trein en een T+T biljet. lemaal mogelijk is met de nieuwste materialen en gereedschappen. Al les bij elkaar stof genoeg dus voor een leerzaam en inspirerend dagje uit! Voordelige treinreis Met de Trein plus Toegang biljetten van NS maakt u het zich wel heel gemakkelijk. U koopt op één van de vele NS stations zo'n biljet, laat u comfortabel naar Utrecht vervoe ren door NS, en stapt vervolgens vlak bij de Jaarbeurs uit. Wachten om een toegangskaart te kopen is niet nodig, want dat hebt u al. En dat alles voor een bedrag dat vooral op de wat langere afstanden nauwe lijks hoger is dan de prijs van een ge woon retourtje! Karwei '89 is geo pend op donderdag 19 en vrijdag 20 januari van tien uur 's ochtends tot zes uur 's middags, en op zaterdag 21 januari van tien uur 's ochtends tot vier uur 's middags. Ai to uil ga g" kis vo we vei Mist, regen, gladheid, sneeuw en ijzel eisen ieder jaar hun tol. Zelfs wie goed beslagen ten ijs komt, met een auto die in topconditie verkeert, met voldoende bandenprofiel en de winterbeurt net achter de rug, kan te maken krijgen met winterse problemen. Juist 's winters zit een ongeluk in 'n klein hoekje. Vooral de gevolgen van slippartijen en andere aan de weergoden te wijten autoschade Verzekeringsmaatschappijen weten al jaren dat het verhelpen van autoscha de bij het BOVAG-autobedrijf in goede handen is. Tussen de verzekeraars en de BOVAG-autobedrijven bestaat een vertrouwensrelatie, die begint met het uit de narigheid halen van de verzeker de, het behulpzaam zijn bij het invul len van het schade-formulier en het uitvoeren van de schade-expertise en die eindigt met een deskundige repa ratie van de auto. Toch is het nog lang niet algemeen bekend, dat het BOVAG-bedrijf ook voor reparatie en schadeherstel het aangewezen adres is. Maar wie weet dat de BOVAG-autobedrijven in goede samenwerking met deskundigen van verzekeringsmaatschappijen per jaar enige duizenden schade-expertises re gelen, krijgt een indruk van wat er zich op dit punt achter de schermen van het BOVAG-bedrijf afspeelt. AUTO SPECIALISTEN Eigenlijk is ook wel te begrijpen waar om BOVAG-autobedrijven veel scha de-reparaties uitvoeren. De monteurs die in een BOVAG-autobedrijf werken, zijn goed opgeleide specialisten. Zij zijn op de hoogte met de laatste stand der techniek. En dat is geen overbodi ge luxe in een branche waar de tech nische ontwikkelingen razendsnel ver lopen. Veel moderne auto's zijn rijden de „hi-tech" wondertjes, boordevol elektronica en gebouwd van materia len die een speciale behandeling en extra zorg vragen. Bovendien is de erkende merkgarage op de hoogte van de laatste voor schriften van het betreffende merk. Reparatie en schadeherstel worden af gewikkeld volgens de officiële richtlij nen van de fabriek en met de voor schriften van de importeur in de hand. Uiteraard worden originele onderdelen gebruikt. Het BOVAG-autobedrijf heeft alle ken nis van het merk in huis. Bovendien heeft menig dealer-bedrijf de verplich ting de auto te repareren volgens de voorschriften van het merk in verband met speciale carrosserie-garanties. ONDERHUIDS Bij het vaststellen van de schade kij ken de BOVAG-schademonteurs alle vitale punten van de auto na. Alleen op deze manier kan men eventuele onderhuidse schade ontdekken en ko men tegelijk andere technische proble men aan het licht. Naarmate de auto technologisch meer in zijn mars heeft, kan een botsing veel harder aankomen dan op het eerste gezicht lijkt. Een oppervlakkige deuk aan een bumper kan tot gevolg hebben dat de bodemplaat is „opgelo pen". Soms veroorzaakt een grote klap dus niet alleen zichtbare schade, maar ook gevolgschade elders aan de auto. Alleen een goed geoutilleerd be drijf met vakbekwaam personeel kan dit soort aan het oog onttrokken scha de opsporen. Het autobedrijf onder zoekt de auto in zijn geheel en kijkt niet slechts naar de plaats van de deuk. Immers, verwaarloosde techni sche problemen kunnen later tot slijta ge en levensgevaarlijke situaties lei den. Dan is de ellende niet meer te overzien. Vaak is het ook een kwestie van erva ring, waardoor men vooraf al kan in schatten wat er allemaal precies aan de auto mankeert. Het BOVAG-autobe drijf beschikt over de kennis en erva ring om dit soort problemen rigoureus aan te pakken. GEAVANCEERDE APPARATUUR Veel BOVAG-bedrijven hebben de af gelopen jaren flink geïnvesteerd in specialistisch gereedschap en ge avanceerde uitrusting om aangebo den schades vakbekwaam te herstel len. De auto's worden steeds inge wikkelder. Kreukelzones, moderne wielophangingssystemen, toepassing van nieuwe materialen zoals kunst stof en de doorbraak van de elektro- geven veel kopzorg. Toch ligt ook hier de oplossing voor de hand. Bij het BOVAG-autobedrijf wordt zo'n probleem meteen aangepakt. Vakbekwame mensen buigen zich over de schade en zorgen ervoor dat de auto na korte tijd weer prima in orde is. Als extra zekerheid geldt op iedere BOVAG- reparatie drie maanden garantie. nica, eisen van de schadehersteller verfijnde apparatuur. Kwam men vroeger bij het verhelpen van plaat- schade al een heel eind met simpel uitdeükgereedschap, een trekbalk en wat eenvoudige hulpmiddelen, tegen woordig is voor veel reparaties ge avanceerde apparatuur nodig. De investering in een goed uitgeruste werkplaats loopt flink in de papieren. Zo kost alleen een richt- en meetsys teem al enige tienduizenden guldens; nog afgezien van de investeringen voor het opbrengen van laklagen, zo als bijvoorbeeld spuitcabines. Maar met dit soort apparatuur kan de scha- demonteur de beschadigde auto wel weer helemaal piekfijn in orde ma ken. GOEDKOOP IS DUURKOOP Natuurlijk hangt er aan de werkzaam heden van zo'n terzake kundig bedrijf een prijskaartje. Wel profiteert de eige naar van een beschadigde auto van alle voordelen van de moderne werk plaatsinrichting. Zoals zovaak geldt ook bij het bezuinigen op de reparatie kosten, dat „goedkoop" uiteindelijk toch „duurkoop" kan zijn. Bovendien wordt goed schadeherstel later bij in- Om Koning Winter te slim af te zijn, moet uw auto in topconditie verkeren. Wacht niet tot de eerste sneeuwstormen over ons land jagen, maar neem tijdig maatregelen om de vitale onderdelen van het voertuig in orde te maken. Het verdient aanbeveling om uw auto nu vast aan een strenge controle te (laten) onderwerpen, dan is er nog tijd genoeg om bepaalde euvels, eventueel tegelijk met de winter beurt, te verhelpen. Schade-expertise door verzekering en BOVAG-autobedrijf. ruil van de wagen wepr terugverdiend. Mocht er na een reparatie door een BOVAG-bedrijf zich later toch nog na righeid voordoen, hetgeen aanleiding geeft tot klachten, dan kan men een beroep doen op de drie maanden BOVAG-reparatiegarantie. SERVICE Naast de directe BOVAG-bedrijf vaak ook extra servi ce. De gedupeerde automobilist wordt op alle mogelijke manieren ge holpen. Vanaf het ophalen van de beschadigde auto, via het ter beschik king stellen van een vervangende au to tot en met het eventueel uit han den nemen van de financiële afwikke ling van de schade. Het BOVAG-auto bedrijf staat pal voor de belangen van de klant. WAARBORG Hierbij komt ook een stukje eigenbe lang van het autobedrijf om de hoek Het spreekt dus wel vanzelf, dat het laten verhelpen van autoschade bij het BOVAG-bedrijf in vertrouwde handen is, evenals natuurlijk het onderhoud en reparatie van uw auto. De consument heeft er alle belang bij om van de kwaliteiten van het BOVAG-bedrijf gebruik te maken. Het is een waar borg voor veilig autorijden. Want hulp verleent het zelfs als de auto een fikse deuk heeft opgelopen, slagen de BOVAG-scha demonteurs erin de wagen weer puntgaaf voor elkaar te maken. Soms is de schade zo groot dat her stel van de auto technisch of econo misch niet meer verantwoord is. Met de schade-uitkering kan men dan veel al wel een nieuwe of gebruikte auto bij eenj BOVAG-autobedrijf aanschaf fen. Maar denk dan wel aan het BOVAG-garantiebewijs. Het is gebruikelijk dat de schade-ex- pertisekosten worden voldaan aan het bedrijf dat de schade heeft geregeld. Er is een advies van de BOVAG dat kijken. Want zo'n BOVAG-bedrijf aangeeft hoe deze expertisekosten heeft een naam hoog te houden. worden vastgesteld; vraag ernaar. Controleer de conditie van de V-snaar en de juiste spanning ervan. Controleer antivries of koel vloeistof. Controleer of de slangen van het koelsysteem in orde zijn; anders kan dure koelvloeistof wegsijpelen. Controleer of de portiersloten goed gangbaar zijn. Smeer ze zo nodig. Controleer of het profiel van de banden, zoals voorgeschreven minimaal 1 mm is (liefst meer). Kijk of de banden de juiste spanning hebben. Controleer de ruitewisserbla- den. Denk aan antivries voor de rui- tesproeier. Koop het nu, straks is het wellicht uitverkocht of zit u inmiddels met een bevroren ruitesproeier opgescheept. Zorg voor een ijskrabber in de auto. Laat het accuzuur controleren. Controleer de laadspanning. Vermijdt startproblemen, zorg voor goede bougies en contact punten. Laat uw auto een anti-roest- behandeling geven. Laat de afstelling van de kop lampen controleren. Denk aan lampjes. een set reserve De autobranche en de meeste verzekeringsmaatschappijen en expertise bureaus hebben de handen ineen geslagen om de hele procedure van afhandeling en uitbetaling van auto-schade aanzienlijk te versnellen. Het resultaat is Audatex, een objectief computersysteem. Dank zij Audatex kunnen assuradeurs, drijven, de BOVAG-autobedrijven, de overige garage- en autoherstelbedrij- ven, expertisebureaus en de ANWB werken al met Audatex, waardoor veel autoschades thans „in de hoogste ver snelling" worden afgewikkeld. verzekeringsagenten, schade-experts en schadeherstellers per computer vliegensvlug gegevens uitwisselen. Hierdoor kan de schade-expert wellicht nog dezelfde dag bij de garage zijn waar de auto staat. Op een speciaal Audatex Expertise. Formulier nöïëert hij wat er hersteld moet worden. Van uit de garage verzendt hij deze infor matie naar de centrale Audatex-com- puter, die 1,7 miljoen normgegevens bevat over officiële prijzen van onder delen en kosten van reparaties van bijna alle automerken. Met behulp van deze gegevens en de door de expert ingevoerde gegevens maakt de com- 1 puter een nauwkeurige kostenbereke ning en produceert een schaderapport. Dit systeem geeft alle partijen de garantie dat er een snelle, objectieve taxatie wordt uitgebracht. Bovendien weet de verzekeringsmaatschappij di rect welk bedrag er moet worden uit gekeerd. Plezierig gevolg is dat de garage snel kan vertellen wanneer de auto weer klaar is om er veilig mee de weg op te gaan. De voordelen van Audatex zijn: objec tief, volledig, kwaliteit, actueel, snelle afwikkeling en uitbetaling van de scha de, controleerbaar. Veel verzekeringsmaatschappijen, de meeste automerken en hun dealerbe- Dank zij het Audatex computersysteem worden veel autoschades thans „in de hoogste versnelling" afgewikkeld. Om de administratieve gevolgen van een aanrijding zo soepel mo gelijk te laten verlopen, verdient het aanbeveling de volgende tips in acht te nemen: Blijf op de plaats van het onge val; alleen om de politie te bel len mag u zich even verwijde ren. Vul ter plaatse direct het Euro- peesche Aanrijdingsformulier in. Vraag de tegenpartij om de rechterzijde van dit formulier in te vullen. Zet uw handtekening en laat de tegenpartij mede on dertekenen. Vooral bij grote schade en ze ker bij persoonlijk letsel, is het raadzaam een proces-verbaal te laten opmaken door de politie. Laat u niet uit over de schuld vraag. Zorg dat u gegevens weet van alle bij het ongeval betrokken personen. Noteer volledige na men en adressen van tegenpar tij, getuigen, kentekens van de betrokken auto's, enzovoort. Informeer bij weike maatschap pij de tegenpartij is verzekerd; noteer naam en polisnummer. Maak een zo duidelijk mogelijke situatieschets. -Vraag zo nodig telefonisch aan de verzekeringsmaatschappij of verzekeringsagent instructies hoe verder te handelen. (Indien de auto vanwege de aanrijding met meer kan rijden, dan is te genwoordig in bijna alle verze keringen het vervoer naar een gewenste plaats meever- door u zekerd.) Vul thuis de achterzijde van het uropeesche Aanrijdingsformu- lier in. Breng de verzekeringsmaat schappij en/of de verzekerings agent op de hoogte van het ongeval.

Soester Courant | 1989 | | pagina 12