goed gezien en goed bekeken WEEKEND RECEPT O G dSdubberstbmaw 'Het Witte Huis' officieel heropend „oï UW ZAKENLUNCH OF -DINER Lang leve Ed v.d. Bergen! ANBO-Soest begroet 899e en 900e lid! TUIN-ADVIESCENTRUM 't vaarderhooQt 7 wmw Een fraai entree met planten in potten WOENSDAG 11 JANUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 13 RECEPTIE HOE NU VERDER...? 25.000 m2 TAPIJT op voorrraad. Alleen bij: PTT-bus opgeblazen Brand door vuurwerk Soester gebruikt Belgische kentekens Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Sterren Wilt u zonder bril? Probeer contactlenzen. Ook dat is onze '•.specialisatie. Wij garanderen \u vakkundige voorlichting, aanpassing en begeleiding. \Want meestal kan het zonder bril ook wel. Herdersgoulash Sportkopij Raad van State wijst schorsingsverzoek af Tekeningen en beelden in De Bereklauw Dakwerken REISBUREAU FILMAGENDA Tel. 02155-22144 Tel. 02155-12683 t-zelvers door Arie Wandelaar Burgemeester Paul Scholten en Jan Visser. Zijn er in Soest en Soesterberg grotere tegenpolen denkbaar? Volgens Arie niet. En toch kregen die twee voor elkaar wat een jaat of wat geleden in ons dorp niet voor mogelijk werd ge houden: de organisatie van een Nieuw jaarsreceptie voor boeren, burgers en buitenlui in alle rangen en standen. In 1988 werd er een aarzelend begin mee gemaakt. Een jaar later, donder dag 5 januari j.1., links, midden en rechts, jong en oud opnieuw in C-drie bijeen om er te kijken, te luisteren, en de allerbeste wensen voor '89 uit te de len en in ontvangst te nemen. Een geslaagde feestelijke happening? Volgens Arie te honoreren met een rui me voldoende en zeker in '90 opnieuw voor herhaling vatbaar. Het Soester ge meentebestuur had in Scholten en zijn medewerksters en medewerkers uitste kende organisatoren, Jan Visser blonk uit als "spreekstalmeester," C-drie-di- rekteur Ernst Dienaar en zijn staf ging geen frisdrankzee te hoog en het jongleren ter plekke met vrachten kaas, meters metworst en brandblaren ver oorzakende legers bitterballen dwong respect af. C-drie gloreerde vele uren in de rol van huiskamer van Soest. Daarin op visite ruim 600 belangstel lenden die kennis maakten met het vo cale talent van Berna Kousemaker, de heren Scholten en Menne huizenhoge fietsen zagen beklimmen, en zich ver gaapten aan de danskunst op interna tionaal niveau van Slingerland's Quick Motion. Dit alles gegarneerd met een twilrling-act van de jeugdige Bianca Boomsma, de opgewekte huppels van de dansmariekes en het vrolijke getoe ter van de vermaarde Soester Boeren Ook en vooral een swingende receptie. Te danken aan een select groepje zeer talentvolle muzikanten en de schitte rende sound van een nooit en te nim mer stuk te krijgen Greetje Kauffeld. Een klasse apart deze instrumentale en vocale combinatie. Voor Arie begon deze receptie al in '88. Hij ontving van burgemeester Scholten de vererende uitnodiging om, zonder censuur vooraf, een nieuwjaars wens voor Thomasvaer en Pieternel te schrijven. Daar kon hij met goed fat soen geen nee tegen zeggen al was het maar om de oprispingen die hem in '88 dwars gezeten hadden kwijt te raken. Gemeënte-sêcrètaris Wim 'de Kam en de charmante Els Stolwijk staken zich er voor in de kleding van 1870. Arie had het als tekstschrijver slechter kun nen treffen. Beiden debutant, maar met een rol- en tekstvastheid, een ti ming en enthousiasme die deed ver moeden dat ze aan hun 250e Thomas vaer en Pieternel bezig waren. Wat Arie betreft is zo'n Nieuwjaarswens toch iets meer dan wat plaagstootjes uitdelen en bewust op (lange) tenen gaan staan. Het is een bescheiden po ging om voor college en raad een klein klankbordje te willen zijn. De in de voordracht gedane suggestie het nieu we zwembad naar Vincent Maasen te vernoemen werd met luid applaus be groet. Gaan we, een deel van de publie ke tribune gehoord hebbend, dat nu straks ook doen, of wordt er weer een commissie ingesteld die de naamgeving moet voorbereiden? Instemming ook met de uitgesproken critiek ten aanzien van het uitblijven van een lager tafeltje-dek-je-tarief en het uitblijven van subsidie voor het werk van bejaardenbonden. Recepties als deze, ze zijn niet noodzakelijk. Nut tig kunnen ze wel zijn als degenen die het aangaat er meer dan warme hand drukken van meenemen. Zullen we daarop dan maar het glas heffen en de laatste bitterbal met een gemeentelijk frisdrankje wegspoelen? ARIE WANDELAAR. Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 Op de hoek Den Blieklaan/Bosstraat is een PTT-bus opgeblazen. Maandag middag hadden twee jongens met vuur werk de bus geforceerd. Er zaten slechts twee brieven in de bus. Een werd be zorgd bij de afzender, de ander werd in een andere PTT-bus gedeponeerd. Van een personenauto werd op de Ir. Menkolaan een spiegel gestolen. De ei genaar deed daarvan aangifte. effidencv Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 COMPUTERSUPPL1ES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten d£KHDUD cyW&OU Voor al uui bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 Twee onbekend gebleven jongens heb ben zaterdagmiddag brand veroorzaakt op de Varenstraat. Ze hadden een doos met vuurwerk aangestoken. De brand richtte alleen schade aan aan het paneel van de buitendeur. Omdat de bewoners niet thuis waren sloeg de brandweer het paneel in om te controleren of het vuur zich een weg naar binnen had gebaand. Dat bleek niet het geval. Een achttienjarige Soester heeft een be keuring gekregen omdat hij twee ver schillende en valse Belgische kenteken platen op zijn auto had. Een politie-agent merkte dat op toen hij een bekeuring uitschreef voor verkeerd parkeren. De bestuurder kreeg er direct een prent bij. Wethouder drsJan Menne heeft vrij dagmiddag j.1. de officiële heropening verricht van "Het Witte Huis", het ho tel-café-restaurant aan de Birkstraat dat in het afgelopen jaar een forse ver bouwing en uitbreiding heeft onder gaan. Hij deed dat door met een druk op de knop de deuren van de nieuwe entree, aan de achterzijde van het ge bouw, te openen. De wethouder arriveerde samen met zijn echtgenote en de directeuren van "Het Witte Huis", de gebroeders John en Paul van Kampen, in een fraaie his torische bierkoets, getrokken door vier imposante paarden. De optocht van Soest naar het hotel zorgde op de Birk straat voor enige verkeersopstoppin gen, die door de politie in goede banen werden geleid. In zijn toespraak trok Menne een verge lijking tussen het hotel en het nieuwe gemeentehuis - waarvan hij de "bouw- pastor" is - en stelde in dat verband o.a. vast dat beide gebouwen wit zijn, al is het nieuwe raadhuis nog lang niet zo ver als het hotel. Hij schetste "Het Witte Huis" op de grens van Soest als een de gelijk familiebedrijf, wat het ook na de modernisering is gebleven. Menne memoreerde in het kort de his torie van het bedrijf, waarvan de wor tels teruggingen naar de ooit door Van Kampen sr. aan het Nieuwerhoekplein begonnen pleisterplaats "De Vier sprong" (door de Duitsers in de bezet tingstijd als represaillemaatregel in de as gelegd). Van Kampen week daarna uit naar ae Birkstraat, waar zijn zonen het hotel in de jaren tachtig nieuw leven inbliezen. De uitbreiding van het aantal kamers is nu gevolgd door een verdere verbete ring van de zalen-accommodatie. De kwaliteit, aldus Menne, heeft gelijke tred gehouden met de kwantiteit. Dat mag o.a. blijken uit het feit dat "Het Witte Huis" - thans drie sterren - aan- speciaal optiek soest - tel. 17120 winkelkring van weedestraat 87 De juiste schrijfwijze van goulash is gulyas en betekent zoiets als "herderspot." Het is ei genlijk een dikke maaltijdsoep. In Hongarije noemt men de goulash zoals wij die maken porkolt. Het verschil tussen gulyas en porkolt is overigens niet zo groot. De porkolt is rijker gevuld en dikker van substantie. Men kan er droog gekookte rijst, gekookte aardappelen of één van de vele soorten (Italiaanse) deeg waren (schelpjes macaroni, spaghetti, taglia telle) bij opdienen. Reken voor 4 personen op 500 a 600 gram doorregen runderlappen, 3 grote uien, 2 teentjes knoflook, 2 rode en 2 groene papri ka's, 5 dl. gezeefde tomaten (pomodoro pas- sato, uit pak, blik of pot), paprikapoeder, theelepel gedroogde majoraan en eventueel 1 theelepel kummel. Maak het vlees droog met keukenpapier en snijd het in dobbelstenen van 1 cm. Snipper de uien en hak de knoflook ragfijn. Neem de steelaanzetten van de paprika's weg, halveer ze en verwijder het zaad en de zaadlijsten. Snijd vervolgens het vruchtvlees in reepjes. Verhit in een pan met een dikke bodem naar keuze 3 eetlepels (olijf)olie of 50 gram boter. Bak het vlees er, onder regelmatig omschep pen aan alle kanten bruin in. Voeg uien en knoflook toe en laat alles dan zo lang bakken tot de uien beginnen te kleuren. Schep de pa prikareepjes er door en strooi er 2 (of meer) theelepels paprikapoeder over. Laat alles nu nog 2 tot 3 minuten, onder regelmatig om scheppen, zachtjes in bakken. Voeg hierna de gezeefde tomaten, 2 deciliter kokend water of bouillon, majoraan, eventueel kummel en wat zout en peper uit de molen toe. Laat alles onder voortdurend roeren en omscheppen aan de kook komen. Temper de warmtebron en leg het deksel op de pan. Laat alles hierna 1 uur en 1 kwartier heel zachtjes sudderen tot door het indampen een vrij dikke saus is ver kregen. Voeg eventueel 1 mespunt suiker toe om de soms wat al te rinse smaak van de to maten te maskeren. Tip: natuurlijk kunt u de goulash ook be reiden met het kant-en-klaar in blok jes gesneden hachee- of goulash- vlees. Ook met licht doorregen var kensvlees kunt u een dergelijk gerecht bereiden. Bereidingstijd ±20 minuten. Energie per portie: 2075 kJ (495 Kcal). Welkom in Hotel, Café yyjflg Restaurant en Motel Ook voor dieetpatiënten en vegetariërs maken wij er een feest van. Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon 033 - 61 71 47* - Telex 79479 nl Wethouder Menne (m.) toert met de gebroeders John en Paul van Kampen. spraak kan maken op de vierde ster. De Van Kampens voelen daar echter niet veel voor, omdat het gevolg daarvan wel eens een "te hoge drempel" zou kunnen zijn. De wethouder schetste ook de regiona le, nationale en zelfs internationale be tekenis van het hotel, dat niet alleen voor het bedrijfsleven van Soest en om streken van belang is maar ook voor particulieren, en sprak namens de ge meente zijn waardering uit voor de on dernemingszin van de Van Kampens, die leidt tot dienstbetoon en werkgele genheid. Als wethouder van Financiën toonde hij zich ook bijzonder ingeno men met de uitbreiding, omdat die de gemeente weer wat meer aan onroe- rend-goedbelasting in het laatje brengt. Hij bracht tenslotte een toost uit op de toekomst van het florerende bedrijf, dat nog allerlei grootse plannen klaar heeft liggen. Namens de directie sprak directeur John van Kampen een kort dankwoord, waarin hij met name zijn erkentelijk heid betuigde aan alle bedrijven en in stanties die betrokken waren bij de ver bouwing, en aan de gasten die tijdens de werkzaamheden nu en dan wat ongerief voor liefhadden moeten nemen. De be zoekers konden vervolgens een kijkje nemen in de nieuwe accommodatie, zo als de vergaderzalen, de werkruimten, de nieuwe lounge en de wijnkelder. Sportverslagen en -berichten ui terlijk maandagochtend inleveren aan onze redaktie, Van Weede straat 227. Indien tijdig ingeleverd volgt op name in dezelfde week. Goed leesbare kopij heeft daarbij de -VOÖfkeuft- mmnsr.'. Redaktie Soester Courant Burgemeester en Wethouders hebben op 30 juni 1988 afwijzend beschikt op het verzoek van een bewoner van de Dorresteinweg om vanwege de overlast twee bedrijven aan de Dorresteinweg, te weten constructiebedrijf Kuijer en au toplaatwerkerij Venema, te sluiten. In de bij de afdeling geschillen van de Raad van State aanhangig gemaakte be roepszaken inzake deze weigeringsbe- sluiten heeft de voorzitter op de door de bewoner van de Dorresteinweg inge diende schorsingsverzoeken beslist. Met betrekking tot beide geschillen heeft de voorzitter voorshands de ge meente in het gelijk gesteld en de ver zoeken om schorsing afgewezen. Zijn meesterschilders verstaan hun vak. Bel ook voor een deskundig advies over onderhoud van uw huis of bedrijfspand naar d Ed v.d. Bergen meesterschilders Birkstraat 80 - Soest ©02155-22392 Na de overzichtstentoonstelling van werk van cursisten van Jan de Kok die van half december tot januari te bezich tigen was en waarvoor grote belangstel ling was, is er nu in het kunstwinkeltje "De Bereklauw", Steenhoffstraat 63 Soest, werk te zien van Mieke Fielmich (41 uit Zutphen en Maria Klinkenberg (39) uit Soest. Beide kunstenaars hebben reeds hun sporen verdiend in velerlei ex posities of opdrachten. De tentoonstelling in "De Bereklauw" duurt tot half februari. Naast exposities organiseert "De Bereklauw" schilder cursussen 'nat-in -nat' techniek (er zijn nog enkele plaatsen op dinsdagavond) en sluiertechniek (nog enkele plaatsen op donderdagmiddag). Informatie hier over tel. 02155-19176. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel.(02155)13014-12577 Tijdens de drukbezochte nieuwjaarsbij eenkomst heeft de ANBO-Soest (Alge mene Nederlandse Bond voor Oude ren), die afgelopen zondagmiddag in de grote zaal van het dienstencentrum Honsbergen werd gehouden, resp. het 899e en het 900 lid kunnen inschrijven. Voorzitter mevrouw P.J. Oranje-Entink begroette de nieuwe leden, de heer en mevrouw Hauser, met een welkomst bloemetje. Ook de propagandist, de heer Kooi, werd in het welverdiende zonnetje gezet. De bijeenkomst werd bezocht door tal van afgevaardigden van de vele organi saties die op het terrein van het ouderen werk in Soest werkzaam zijn, en door ze ker zo'n 150 leden. Mevrouw Oranje stond in haar toespraak stil bij het vele werk dat voor de ouderen van Soest wordt verricht en sprak de wens uit dat er nog veel van wat nodig is gerealiseerd zal kunnen worden. Ze sprak daarbij de wens uit dat volgend jaar het 1000e lid zal kunnen worden ingeschreven. Ook de Ouderenbus bracht zij ter spra ke. Zij bedankte in het bijzonder de heer Cornelissen voor zijn inzet bij de tot standkoming van deze speciale voorzie ning en hief tenslotte het glas om een toost uit te brengen op een voorspoedig en gezond 1989 voor allen die op een of Mevrouw Oranje (l.) verwelkomt de heer en mevrouw Hauser. ander wijze bij het ouderenwerk in Soest betrokken zijn. FILM-dia-presentatie 20 januari - Indonesië Aanvang 16.30 en 19.00 uur, Filmzaal Van Weedestraat 58. Toegang gratis. Wel graag plaats bespreken. 18 februari - China presentatie Aanvang 10.00,13.00 en 15.00 uur, Filmzaal Van Weedestraat 58. Toegang gratis. Wel graag plaats bespreken. 20 februari - Roadshow-Amerika Aanvang 20.00 uur (zaal open 19.30 uur). Deze presentatie wordt gegeven in de Flint, Amersfoort. Toegangsprijs f 5,00. Kaarten vooraf reserveren en afhalen. 25 februari - De Jong Intra filmpresentatie Steden met een rijk verleden en Oostenrijk. Aanvang 11.00,13.00 en 15.00 uur. Filmzaal Van Weedestraat 58. Toegang gratis. Wel graag plaats bespreken. Van Weedestraat 58 Zuidpromenade 21 - Soest - - Soest - Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt De eerste indrukken die een bezoeker van ons huis krijgt, zijn die van de voortuin en de entree. Het uiter lijk van de voortuin en de aankleding van de voordeur vormen dus als het ware ons visitekaartje. En natuurlijk is het ook prettig om zelf tegen een origineel aangeleg de en goed verzorgde tuin aan te kijken. De laatste ja ren wordt er in een wat doordachter tuinplan steeds va ker met potterie gewerkt. Kuipen of potten van "rood aardewerk" geven de tuin, indien juist toegepast een heel eigen, wat zuidelijk karakter. Als we sterke be planting kiezen en rekening houden met de mogelijk heden van plant en pot kunnen deze ons plaatsje bij de voordeur, of het terras vrijwel het gehele jaar door sie ren. Welk aardewerk? In de praktijk wordt algemeen de term "rood aarde werk" gebezigd, terwijl we o.a. onderscheid kunnen maken in Grieks, Spaans, Italiaans, Portugees, Thais en Maleis aardewerk in diverse tinten. De kleur van het keramisch materiaal is afhankelijk van de kleisoort en de baktemperatuur en varieert van "bloempotrood" via bruin en oranje naar beige. Verder zien we nog ver schil in handmatig en machinaal vervaardigde potten en vazen. De handgemaakte exemplaren zijn wat min der strak afgewerkt en hebben daardoor vaak juist een bepaalde charme. Bij de keuze uit dit overweldigende aardewerkaanbod staat de persoonlijke smaak vanzelf sprekend voorop... Verstandig is het echter wel reke ning te houden met het feit dat potten of bakken in een wat dikwandiger kwaliteit beter tegen een stootje kun nen. Deze zijn daardoor voor buitengebruik het meest geschikt. Een ander belangrijk punt bij aanschaf is de maat van de bak. Deze moet ruim toereikend zijn om de gewenste plant te bevatten. Natuurlijk kan het aar dewerk ook zonder inhoud ideaal als decoratie worden gebruikt. Welke planten De plantkeuze is uiteraard ook sterk smaakgebonden. Wel zijn er een aantal zaken waar goed aan gedacht moet worden. Om te beginnen moeten we ons afvragen of het te kiezen gewas het gehele jaar door als potvul- ling wordt gebruikt of dat er in de zomermaanden met éénjarigen wordt gewerkt. In het laatste geval kunnen we na verwijdering van de zomerplanten in oktober de vaas of pot opbergen, leeg ter decoratie laten staan of op zoek gaan naar een aantrekkelijke plant voor de lan ge winterperiode. Hoe sterk deze plant moet zijn, hangt af van de standplaats en de aandacht die we er aan wil len besteden. Als we bereid zijn om tijdens stevige vorstperioden de planten tijdelijk in een onverwarmde ruimte te plaatsen (bijv. schuur of garage) dan is het plantenassortiment waar we uit kunnen putten veel groter. Is het niet mogelijk om bij felle kou de planten weg te zetten dan zullen we de geschikte kandidaten in het Pinus(den) en Picea-geslacht (spar) moeten zoe ken. Onder felle kou moeten we in deze zonnig en win derig vriezend weer verstaan. Niet zozeer de vriestem peratuur maar de daarmee gepaard gaande wind en zon zorgen voor uitdroging/invriezing van de planten. Winterbescherming potten en planten In een zachte winter kunnen potten en planten eigenlijk voortdurend buiten blijven staan. Pas als koning winter echt toeslaat doen we er goed aan maatregelen te tref fen. Potten en vazen die veel vocht hebben opgezogen in een natte periode kunnen bij plotseling invallende strenge vorst lelijk beschadigen. Het afvriezen van een aantal scherven is dan niet denkbeeldig. Als de planten rechtstreeks in het aardewerk geplant zijn kan door uit zetting van de grond de pot zelfs geheel barsten. Daar om zetten we de planten in een kunststof binnenpot in de ompot. Hierdoor kunnen plant en pot ook afzon derlijk worden verplaatst. Voor informatie omtrent het gebruik van aardewerk in de tuin kunnen we altijd te recht bij de verkopers-adviseurs op het tuincentrum.

Soester Courant | 1989 | | pagina 13