Cl De Narre Knollen mikken na 1-1 beter vanaf 11 meter dan de Knollentrappers "Onze voorzitter wil graag Bruce Springsteen!" Ernst Brandes volgt Peek op bij SEC Klungelcabaret 'Yoor koster in extra op herhaling met de wieg gelegd' Eemvogels komen net te kort Sportvereniging WZ'49 40 jaar Meningen van lezers Transfers SPORT SOESTER COURANT SPORT PAGINA 17 In traditionele gekostumeerde wedstrijd: SCRABBLE Tineke van Egdom doet goede zaken VOETBAL ZAALVOETBAL DVS blijft winnen Krant niet ontvangen? KORFBAL Tweede winterwandeltocht Olympia WANDELSPORT BADMINTON Badso onderuit Sanitair VOETBAL S.O.Soest oefent op 15 januari SEC IS TE GEK! BEL 02155 - 17728 Oud-trainer van s.o. Soest wordt technisch manager TOV 3 wint koude tenen toernooi Tien jaar sportieve recreatie in Soest De kracht van de reclame ligt in de herhaling Max Havelaar-koffie Aanstaande zaterdag in de Rank Jongetje (5) gewond bij aanrijding Historische Vereniging vierde 'Koppeltjesmaandag' Autodiefstal mislukt Wie aan sport doet leest de Soester Courant r.Irnr.fïmG 11 JANUARI 1989 De traditionele gekostumeerde wed strijd tussen de Narre Knollen en de Knollentrappers (de karnavalsvereni- ging van SEC) is in een overwinning geëindigd voor de ploeg van Prins Ger- rit I. De Narre Knollen waren beter in de strafschoppenserie, die volgde op de reguliere speeltijd van twee keer vijf tien minuten (1-1). De eerste helft ging gelijk op, ook al speelden de Knollentrappers met tien man. Na de rust kwamen de Knollen trappers zelfs aan de leiding door een doelpunt van de 'Vieze Man'. Die had Nadat Trudy Danvers het oude jaar had uitgeluid met een persoonlijk record van 606 punten, was het de beurt aan Tineke van Egdom en Jan Danvers om het daar niet bij te laten zitten. In een zeer ont spannen gespeelde wedstrijd wisten zij gezamenlijk tot een puntentotaal van bijna 1250 te komen. Punten die zij ook nog redelijk evenwichtig wisten te ver delen. Tineke haalde een persoonlijk re cord met 611 punten en Jan wist er 631 aan zijn totaal toe te voegen. In de overi ge partijen wisten slechts Jan Leijendek ker, Trudy Danvers en Dick Koblens de 500 punten te benaderen, zodat Jan en Tineke goede zaken deden voor het al gemeen klassement, dat nog steeds door Dieuwke Vastenburg en Anneke Tak wordt aangevoerd. Jan Danvers staat nu derde en Tineke deed de beste zaken, want zij steeg van dertien naar negen. De uitslagen van 3 januari: Mevr. Gerth - Riet de Groot 375-334. Hans van Zijtveld - Mick Leijendekker 427-444. Joop van Zijtveld - Peggy Olij- slager 442-298. Thea van de Berg - Dick Koblens 293-471. Trudy Danvers - Truus van de Veer 479-358. Tineke van - Egdom - Jan Danvers 611-631. Riet Ra- belink - Wout Klute 419-317. Annie Janssen - Jan Leijendekker 360-494. Na de pauze werd gespeeld om de prijs van de week, die deze keer naar Wille- mien Witkamp ging. Donderdag 12 ja nuari is er weer als gewoonlijk scrabble in dienstencentrum Honsbergen. De aanvang is half acht en de deelname kost f 2,50 per persoon. wel eerst de verdediging van de tegen partij omgekocht met droptoffees. Menks van de Broek nivilleerde later de stand voor de Narre Knollen. De Narre Knollen mikten vervolgens beter van de penaltystip en wonnen daarmee de bo- kaal. In de kantine van SEC zat de stemming er inmiddels al in. Disc-jockey Henk Schouten liet verschillende krakers ho ren en Arie Ribbens zong zijn voormali ge hit 'Polonaise Holandaise' en andere meezingers. Zijn succesvolle optreden werd beloond met een persoonlijke on derscheiding van Prins Ruud I, waarna het feest zich voortzette. Het Koude Neuzen Bal, beter bekend als het Kleintje Karnaval, van de Narre Knollen wordt op zaterdag 14 januari in de kantine van SEC gehouden. De aan vang is 20.30, maar de kantine is een half uur daaarvoor al open. De toegang is gratis. DVS/Knollentuin 2 was afgelopen week opnieuw veel te sterk voor Odijk 2. Grootste zorg voor de DVS-ers was de onderschatting van de tegenstander. Zo bleef de wedstrijd lange tijd in even wicht totdat DVS tempo ging spelen. Toen werd direkt de wedstrijd beslist. De uitslag 7-4 was een flauwe afspiege ling van het klasseverschil tussen Odijk 2 en DVS/Knollentuin 2. Doe.punten waren ervan René en Peter van de Deys- sel, Ronald Dorrestein en Dave van Leyenhorst. Met nog 5 wedstrijden te gaan heeft DVS aan 5 punten genoeg om zich kampioen te mogen noemen. Abonnees, die woensdagavond om 18.00 uur de krant nog niet hebben ontvangen, kunnen tot 18.30 uur naar het kantoor van de Soester Cou rant bellen (tel. 14152). De krant wordt dan direct alsnog bezorgd. Eemvogels moest het afgelopen zater dag opnemen tegen Victum uit Hou ten. De hele wedstrijd was het span nend. Kathja Rauch opende de score al heel snel. De bal werd door Victum ge nomen en direct daarna was de stand gelijk. De verdediging van de Eemvogels hield goed stand, Victum kon na plm. 10 min pas 1-2 scoren. Eemvogels had daar ge lijk antwoord op door middel van een af standsschot van Marco Kuil. Nog voor rust liep Victum uit naar 2-4. Marco Kuil wist direct na rust de achter stand te verkleinen met een doorloop bal. Eemvogels had veel pech met schie ten, maar Henriette Wisse wist de korf ook te vinden (5-7). Door 2 doelpunten van Fons Verduin werd het 7-7Met nog een halve minuut te spelen wist Victum toch nog te scoren 7-8 prima wedstrijd. Eemvogels 2 ging in Doorn naar de ver- eniging met dezelfde naam. In de le mi nuut scoorde Anissa v. Bemmel O7I. Doorn had veel moeite met de Eemvo gels. Na de rust verkleinde Berry Cornelisse de stand 3-2. Ondanks doelpunten van Robert-Jan Smits en 2 van Marco van Barreveld, moesten ze toch de punten in Doorn laten. Overige uitslagen: Eemvogels 3 - Dalto 8-0, Eemvogels 4 - Doorn 6-8. Eemvogels 5-RDZ 5-6, Eemvogels Q1 - Meeuwen 3-3. Programma 14 januari in sporthal Beu kendal: 13.00 uur Eemvogels Ql-Sparta Q1 13.50 uur Eemvogels 2-Activitas 2 14.55 uur Eemvogels 5-Arena 5 De tweede van drie wandeltochten, die onder de noemer Winterserie voor de 27e achtereenvolgende keer door de wandelsportvereniging "Olympia worden georganiseerd, wordt zal|rP^8 14 januari onder auspiciën van deSticht Gooise Wandelsport Bond (SGWB) gehouden. De start voor deze winterwandeling is vanaf het wijkgebouw "De Rank, Soesterbergsestrat 18, Soest-Zuid tus sen 10.00 en 13.00 uur voor de 15 kilo meter en voor de 10 en 5 kilometer tot 14.00 uur. De zaal is open om 9.30. Deelname staat voor iedereen 0Pe"' zowel individueel als in groepsverband. Er zijn weer fraaie en afwisselende par koersen uitgezet, dit keer in de bossen van Soest-Zuid en Soestduinen en het landgoed De Paltz bij Soesterberg. Het inschrijfgeld bedraagt t/m_14-jaar f 2,- en voor 15 jaar en ouder f 2,50 per persoon, per tocht, inklusief herinne ring welke bestaat uit een fraai lint in 1 verse kleuren, met opdruk Winterwan deling Zeist, Utrecht, Soest en Huizen, genummerd en twee wandelaars. Zonder herinnering betaalt men res- pektievelijk f 1,25 en f 1,75. Inschrij ving en betaling kunnen aan de start plaatsvinden. Wandelboekjes kunnen worden afgestempeld en van een plaatje voorzien, mits ze voor vertrek zijn ingeleverd. Groepen worden ver zocht de boekjes gebundeld in te leve ren. Het startburo sluit om 17.00 uur. De derde en tevens laatste winterwan deling wordt door Olympia op zaterdag 18 maart 1989 gehouden. Voor die tijd kunt u nog voor soortgelijke wandel tochten bij de zusterverenigingen in Utrecht op 28 januari, in Huizen op 11 februari en in Zeist op 4 maart 1989 te recht. Inlichtingen: mevr. I. Maassen, Korte Hartweg 4,3762 SJ Soest, tel. 20188 of bij de heer W. van Steendelaar, Lange Brinkweg 50, 3764 AD Soest, tel. 16414 (s.v.p. nó 18.00 uur). De Knollentrappers en de Narre Knol len poseren vlak voorde traditionele ge kostumeerde wedstrijd. De Narre Knol len wonnen na het nemen van straf schoppen. Foto: Goos van der Wilt. Het eerste team van Badso verloor afge lopen zondag in Huizen van De Bun. Het werd 5-3 voor de gastploeg. Na de singles was de stand nog gelijk (2-2), maar in de dubbels en in de eerste mix besliste De Bun de stand. Overige uitslagen: Badso 2 - 't Slot 3-5, Badso 3 - ABCA 7-1, Badso 4 - Castel- lum 0-8, Badso 5 - 't Gein 3-5, Badso 7 - Vianen 2-6, Badso 8 - OSM 3-5, Badso 10 - Lobbers 8-0, Badso 11 - Loosdrecht 2-6. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155) 13014-12577 Het eerste elftal van s.o.Soest oefent op zondag 15 januari tegen De Vesting uit Naarden. De wedstrijd begint om 12.00 uur op de Bosstraat-Oost. Indien het veld niet bespeelbaar is wordt uitgeweken naar het kunstgrasveld van MHC Soest aan de Koningsweg. In dat geval begint de wedstrijd om 11.00 uur. De Vesting wordt getraind door Luc Bij- ker, de voormalige oefenmeester van SEC-zondag. De Vesting maakt nog kans op het kampioenschap van de 4e klasse KNVB. (Maar trainer Peek wil 'm niet) Op 1 april wordt doorgaans de draak met anderen gestoken. Iedere actie of handeling is verdacht. In 1949 gebeur de er op de beruchte datum echter ook iets serieus. Leden van de personeels vereniging van Zonnegloren richtten toen de sportvereniging Vrienden Van Zonnegloren (VVZ'49) op. De club houdt een loterij om financiële draagkracht voor de jubileum-festivitei ten te krijgen. De actie start deze week. De trekking van de loterij is op 1 april 1989, en dat is andermaal geen grap. Rond de achter ons liggende feestdagen voerde de jubileum-commissie van WZ al een wijnactie. Het feestpro gramma ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van WZ wordt nog deze maand bekend gemaakt. Ernst Brandes wordt met ingang van het nieuwe seizoen technisch manager bij SEC. De voetbalvereniging heeft onlangs overeenstemming bereikt met de huidige trainer van Quick, de zon dag tweedeklasser uit Amersfoort. SEC wil binnen drie jaar in dezelfde tweede klasse uitkomen. Cees van Dorrestein wordt assistent-trainer van het eerste zondagelftal. De overgang van Brandes naar SEC is enigszins verrassend, omdat sommige monden beweerden dat hij zou terugke ren op het oude nest bij s.o. Soest. Daar is hij tot en met het seizoen 1986-'87 ja renlang actief geweest als eerste verant woordelijke trainer. Brandes ontkent dat hij officieel contact heeft gehad met het bestuur van s.o. Soest. "Begin no vember heb ik opgezegd bij Quick. Bij Soest ging het toen niet zo rooskleurig en dan wordt er al gauw gezegd dat Brandes dan maar moet terugkomen. Maar mijn Foto: Goos van der Wilt. collega Gelhard werkt daar ook al. Hij heeft niet opgezegd, dus dan ga ik geen activiteiten ontplooien. Bovendien weet ik niet of het verstandig zou zijn om terug te keren." Bij SEC krijgt Ernst Brandes de techni sche verantwoordelijkheid over alle (jeugd)elftallen. Over zijn aanstelling als technisch manager zegt hij: "Naar zo'n functie zocht ik meer dan alleen maar die van trainer. De inhoud van die functie en de ambitie van SEC spreken mij dusda nig aan dat ik 'ja' heb gezegd. SEC wil verder in de nabije toekomst. Als je ver der wilt moet je op korte termijn in de top meedraaien en naar de tweede klasse promoveren. Ook op de langere duur moet je zorgen dat de vereniging tot in lengte van jaren op niveau kan mee draaien. Je moet een opleidings-model creëren, een voetbalschool." Samen met Cees van Dorrestein (ex- TOV en Hees) zal Brandes de training van de selectie op zich nemen. Tijdens de wedstrijden van het eerste elftal zal Brandes ook in de dug-out plaatsnemen. "Ik moet verbondenheid hebben met het eerste elftal, want van de prestaties van de selectie hangt veel af voor de vereni ging" Ideaalplaatje Bij SEC is men blij dat men Ernst Bran des heeft kunnen binnenhalen. Be stuurslid Bert Dekker: "In de afgelopen drie jaar is veel tot stand gekomen. We waren weggezakt, maar we hebben* nu weer iets. Het bedrijf SEC is te groot ge worden om zonder verbouwing verder te gaan. We hebben een ideaal plaatje, waarvan tachtig procent is gerealiseerd. De rest moet in de komende twee, drie jaar worden ingevuld. Zowel sportief als intern en financieel moet alles worden gestructureerd. Daar gaan we aan werken." Volgens Dekker gaat SEC niet de markt op om spelers binnen te halen. "In eerste instantie gaan we met de eigen spelers door. Bij de jeugd zitten zeker twee jon gens die in aanmerking komen voor het eerste elftal. Het is de bedoeling dat SEC aantrekkelijk is voor een speler om te komen. Maar het gaat ons niet alleen om het eerste. We willen er bijvoorbeeld ook een zondagelftal bij. Dat moet erin zitten. We hebben nu 400 leden. Als we er 450 hebben is dat meer dan genoeg. Dat kun je het blijven overzien." Ook Ernst Brandes wil vooralsnog geen nieuwe namen noemen. Evenmin wil hij bevestigen noch ontkennen of zijn zoon Raymond overschrijving van s.o. Soest naar SEC zal aanvragen. "Dat weet ik niet. Het is nog zo vroeg. Ik wil iedere concurrentie tussen Soest en SEC ver mijden, maar het zou kunnen dat andere spelers van Soest of Quick bij SEC wil len gaan spelen." Ernst Barndes wordt de opvolger van Wim Peek, die hij nog kent als trainer van de Soest-jeugd. Peek begon in 1986 bij de groenwitten. Vorig jaar promo veerde hij met zijn elftal van de vierde naar de derde klasse van de KNVB. Morgen beginnen de groepen van spor tieve recreatie aan het tiende seizoen. Onder leiding van Marian van Halen zal men elke donderdagavond in de gymnastiekzaal van de Mavo Soest aan de Valeriaanstraat op een ontspannen manier bewegen. Om het tweede lustrum te vieren gaan de ongeveer 50 dames en heren langlaufen in het Sauerland. De maand januari staat dan ook geheel in het teken van voorbe reidende oefeningen voor langlaufen. Op de donderdagavond kunnen dames van 20.00 tot 21.00 en van 21.00 tot 22.00 uur terecht in de gymzaal. De he ren worden tussen 22.00 en 23.00 uur begeleid. De sportieve recreatie bestaat uit een warming-up, konditie-oefenin- gen en een wisselend balspel. Voor informatie kan men terecht bij Ma rian van Halen, tel. 11118. Het derde elftal heeft het koude tenen toernooi van VVZ'49 gewonnen. Het was de derde keer dat dit voetbalevene ment werd gehouden. Aan het toernooi werd traditioneel meegedaan door ploe gen van alle Soester clubs, TOV en De Engtrappers. De tien elftallen speelden tussen 10.00 en 17.00 de poulewedstrijden en de finales. Daarna werd in de kantine van het sport complex aan de Eemweggezamenlijk de maaltijd genuttigd. Het koude tenen toernooi werd, zoals altijd, afgesloten met een feestavond. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Sinds de Nederlandse koffiebranders vorig jaar de Max Havelaar "Solidari- dad"-koffie op de markt gebracht heb ben, zijn wij uit sympathie met dit goede streven in Soest op zoek gegaan om ons van dit merk te voorzien. Helaas bleek dat noch Albert Heyn, noch Jac. Hermans deze nieuwe kwali- teitskoffie met een eerlijke prijs voor producent en consument op de schap pen had staan. "Het komt", roepen ze dapper. Na lang zoeken vonden we bij C-1000 in het winkelcentrum Zuid en bij Super Van Doorn (Honsbergen) de Max Ha velaar-koffie op de winkelplank. Hul de! Wanneer krijgen ook de Soestdijkse winkeliers hun voorraad Max Have laar-koffie? Of moeten we nu voortaan met al onze boodschappen naar de C-1000 of naar Super Van Doorn gaan? Laten we dit nieuwe jaar goed beginnen en massaal als Soesters op de Max Ha velaar-koffie overgaan, en daarmee de derde wereld-koffieboeren een eerlijke kans geven. Heieen en Jan Kleijn Aanstaande zaterdag, 14 januari, kun nen liefhebbers van een goed stukje ca baret in de Rank (achter de Wilhelmi- nakerk aan de Soesterbergsestraat) te recht voor een extra voorstelling van "v/h het Klungelcabaret", de inmid dels roemruchte cabaretgroep van zeg maar kerkelijke herkomst, die in Soest (maar ook daarbuiten) inmiddels een kostbare reputatie heeft opgebouwd. Het Klungelcabaret, onder de inspire rende leiding van Ab Faas, brengt dan opnieuw een uitvoering van het succes volle programma "Voor koster in de wieg gelegd". In november van het vorig jaar werd dit programma ook al uitge voerd in de Rank, maar door de onver wacht grote opkomst - een publiek van ruim 300 personen! - moesten heel veel belangstellenden teleurgesteld weer naar huis. Vandaar deze extra-herhaling van "de koster", een programma dat oorspron kelijk werd geschreven voor het jaarfeest van de kostersbond en waarin uiteraard de koster centraal staat. Met de kerk als werkgever raakt hij verzeild in dolkomi sche situaties. Zijn lotgevallen worden op de voor het Klungelcabaret karakte ristieke wijze in sketches en liedjes in sneltreinvaart over het voetlicht getild. De extra-voorstelling, die om 20.00 uur begint, is natuurlijk in eerste instantie bedoeld voor allen die de vorige keer geen plaatsje meer konden bemachti gen, maar zolang er ruimte is kunnen ook de mensen-die-er-geen-genoeg- van-kunnen-krijgen terecht. Gezien de ervaringen is het alleszins aan te raden van tevoren kaarten af te halen. Dat kan bij bakkerij Faas, Birkstraat 93 en Van Weedsetraat 42. Telefonisch kan men reserveren via tel. 21113 (tussen 18.00 en 20.00 uur). Op het kruispunt Nieuweweg/Smits- weg deed zich vorige week aan aanrij ding voor, waarbij een vijfjarig jongetje gewond raakte. Hij moest met een ge broken been naar Zonnegloren worden gebracht. Het ongeluk ontstond toen het knaapje onverhoeds de "zebra" op rende, waar juist de auto naderde van een 68-jarige Soester. Die kon niet tij dig meer remmen. Het knaapje was in gezelschap van een tante, die de lezing van de automobilist kon bevestigen. y; J Een groot aantal Soesters, met als ge meenschappelijk kenmerk dat ze de His torische Vereniging een warm hart toe dragen, hebben elkaar afgelopen maan dagavond tijdens de nieuwjaarsreceptie in het museum Oud-Soest de beste wen sen voor het nieuwe jaar overgebracht. Zij gaven daarmee gehoor aan de zeer originele uitnodiging van "Willem van de Hooge Eerd", die hen had verzocht op "Koppeltjesmaandag" (Copper- maandag) naar het museum aan de Steenhoffstraat te komen. Achter deze naam bleek overigens niemand minder dan Gilde-ouderman Wim Schimmel schuil te gaan. Schimmel hield een met veel humor doorspekte toespraak, vol anekdotes over vroeger tijden en geheel in het "oud-Soests", ter gelegenheid van het feit dat met Koppeltjesmaandag de "Klitstied" begint, de tijd tussen Drieko ningen en de Vasten. Het gezelschap, dat voor deze gelegenheid was uitgewe ken naar de grote zaal van "buurvrouw" Artishock, wijdde zich tijdens de bijeen komst aan een intussen ook bijna histo risch drankje: onvervalste boerenjon gens. Aan de Verlengde Talmalaan hebben onbekende daders vorige week gepro beerd een auto te stelen. De 59-jarige eigenaar ontdekte dat een van de por tieren was opengemaakt en dat de be drading was losgetrokken. Met een steekvoorwerp was er in de stuurkolom gewrikt, waarschijnlijk om de auto van het stuurslot te krijgen. De wagen bleek zo'n vijf meter te zijn verplaatst. De schade bedraagt zeker zo'n 2500 gul den. John de Molsr. heeft t wee beroemde kin - deren: dochter Linda en zoon John ju nior. Linda kennen we allemaal van ge zicht, "kleine" John is bekend geworden als t.v.-producent (Medisch Centrum West) en jaren geleden was hij tevens de tweede echtgenoot van Willeke Alberti. Maar ik wil '1 eigenlijk over pappa John hebben. Die heeft een kleurrijk leven achter zich en wat nog voor 'm ligt, zal ook niet echt slaapverwekkend zijn. Zeer veel jaren geleden verdiende hij de kost als artiest en nimmer zal ik zijn Neder landse versie vergeten van de bloedstol lende Country Western-song "El Pa so. "Een toenmalige smartlap van de bo vensteplank, op de enige juiste wijzege- zongen. Maar dat ligt al lang achter ons. Op dit moment is senior direkteur van Cona- mus; het door Buma/Stemra in het leven geroepen instituut wat zich uitsluitend bezighoudt met het promoten van het Nederlandse lied. Of beter gezegd: van door Nederlanders gemaakte liedjes, want Engelstalig spul valt daar ook on der. Dat doet "ouwe" John erg goed. In zijn hoedanigheid als Conamus-di- rekteurkom ik 'm nogal eens tegen. Toen ik de liedjesschrijver en platenproducer van Marcha was en wij naar het Eurovi sie-songfestival in Brussel gingen, was Big John daar uiteraard ook. Wij waren allemaal erg blij met de vijfde plaats van Marcha en 's nachts heb ik dat met mr. El Paso aan de bar van 't Hotel uitvoerig ge vierd. Want Nederlandse muziek heeft ons zeer verbonden. Wie schetst mijn verbazing toen ik er een jaar of twee geleden achterkwam dat nóg iets onze gemeenschappelijke interesse had: voetbal. Hij vertelde mij dat hij meer dan vijftien jaar voorzitter is ge weest van 't Gooi. Ze hadden hem nu ere-voorzitter gemaakt en dat mocht ook wel, "want ik heb me al die jaren een slag in de ronte gewerkt voor die club,zoals hij me kernachtig uitlegde. Hij waar schuwde me er voor als voorzitter van SEC niet een soort manusje-van-alles te worden, "want dan is 't end zoek. Dan blijf je aan de gang. En na al diejaren kan ik 't weten,aldus John. Vorig jaar zomer heeft hij een maand lang bijzonder droevig gestemd door 't Hilversumse gelopen want "zijn" club had in de bslissende kampioenswedstrijd tegen "mijn" SEC een verpletterende 8-2 nederlaag geleden. Wij promoveerden toen ten koste van 't Gooi en die klap kon John moeilijk verwerken, temeer daar hij mij steeds tegenkwam en dan weer aan die nederlaag werd herinnerd. Twee maanden geleden heb ik een inte ressante boom met 'm opgezet. Uit gangspunt was de overgang van ama teurspelers naar prof clubs. Een vreemde en zéér onrechtvaardige zaak. De huidi ge spelregels zijn aldus: als een profclub, laten we gemakshalve zeggen F.C. Utrecht, een speler van een amateurclub, SEC bijvoorbeeld, wil hebben en die spe ler heeft daar oren naar, krijgt SEC van Utrecht daarvoor f 8.000,—. Ja, als die speler binnen twee jaar wordt opgesteld, anders krijgt de amateurcub niks. Zo 'n club als SEC heeft wél jaren tijd en geld geïnvesteerd en op het moment dat 't er met zo'n jongen gaat uitkomen, pikken de grote boys 'm voor een schijntje in. Vroeger was dat bedrag overigens maar f300, Gaat zo 'n speler trou wens naar een andere amateursvereniging, IJssel- meervogels bijvoorbeeld (eerste klasse), dan krijgt SECso wieso niente. L ekker is dat allemaal. "Kijk,betoogde John de Mol sr., "da 's een regeling die nergens op slaat. Al die kanjers van dit moment komen natuur lijk allemaal bij amateurclubs vandaan. Een hoop profclubs hebben niet eens een behoorlijke achterban in de vorm van jeugd. Heerenveen is een stichting, die hebben daar maar twee prof-elftallen en anders niks. Bij de amateurs hebben de Gullits, Van Bastens, Koemannen, Vanenburgs en hoe ze allemaal mogen heten een jarenlange scholing gehad. Daar hebben ze 't geleerd. Marco van Basten zat geloof ik bij het Utrechtse UW. Die hebben toentertijd f 3000,- gekregen en uiteindelijk heeft Ajax 'm voor een miljoen of tien aan A.C. Milan verkocht. En bij UW hebben ze mis schien van die paar duizend gulden wat meubilair kunnen kopen voor de be stuurskamer. Dat klopt niet. Ik was t volledig met hem eens. 'Als er nou eens een regeling komt dat de ama teur-club I krijgt van de transfersom men van een speler, dan is dat voor zo 'n club als SEC de klap van 't jaar, terwijl zo'n bedragje op de uiteindelijke koop som een vliegepoepje is. "Ik rekende gauw voor mezelf uit dat UW dan van Ajax nog zo'n ton te goed zou hebben. En de nietige voetbalclub Helpman, waar Ronald Koeman vandaan geko men schijnt te zijn, is in één klap uit de fi nanciële sores als Ronald voor veertien miljoen naar Barcelona gaat, wal ieder een denkt. "Een goed plan, John,riep ik. "En wat doen we met een speler die maar vier ton opbrengt?" "Achtduizend gulden is de minimum prijs, maar misschien kost 'ie een jaar la ter wel anderhalf miljoen. Dan mogen ze van de provisie natuurlijk wel eerst die achtduizend gulden aftrekken," ant woordde John grijnzend. "Blijft er toch nog zeven mille extra over. Een goed plan, zei ik al. Dat moeten weer met z 'n allen bij de KNVB doorheen jas sen. Bij de volgende bestuursvergadering van SEC loop ikzelf maar vast op de za ken vooruit. Ik heb inmiddels "onze" jongens eens onder de loupe genomen; dat ziet er pri ma uit. Er lopen bij ons in de wei alléén maar kanjers. Goed ingeschat met het oog op de toekomst huppelt er wel voor zo'n slordige vijftien miljoen rond. Dus in de komende vergadering kan ik de vol gende verheugende mededeling doen: "Mijne heren, laat de champagne-kur ken knallen. De financiële toekomst van SECziet er zéér zonnig uit. Ik heb zojuist anderhalve ton voor de club verdiend!" Peter Koelewijn 1

Soester Courant | 1989 | | pagina 17