IÈ Kunstwerk van Marijke de Goey valt ruim een ton te duur uit WORTMANN Proest: wat er ook in 1989 allemaal nog beter kan en moet in Soest SClMMMIISlkci* Verheus: 'Boerkoel slaat de plank wel erg ver mis' KORTINGEN! WOENSDAG 11 JANUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 3 Trein maakt noodstop voor gewonde man w"® Sé 1 -Ar 'N^Sr-rA^AirO. '->r" CY Vr^ -A r-"ï -. -rr^ïï^S*!^»fON!s> --v - J *i, ik-. V -" - ->• a.n_ j 5t'-o s' ;k« Ia" \co-J Gemeenteraad staat voor spannende beslissing Gouden Oliebol aan Sevki Ozkaya uitgereikt ONKTOV Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! CD A-fractievoorzitter over kopieer-affaire Scholen-info Openbaar Onderwijs NU koopt u alles op onze DAMES- en HEREN-afdelingen met EXCLUSIEVE DAMES-EN HERENMODE r>,^ 1 '--r-1 r- ^T_. TWT 2' -•"• --- SSff&Cr'-t-n r^.-^- -;>-^r "~C - //et eerste ontwerp, met de kubussen van Marijke de Goey op het plein en in de achtertuin. Voelt een Het tweede ontwerp, waarbij de kubussen merendeels van het plein naar de waterpartij vooraan) De derde keuze: géén kunst. Wel is hier de oorspronkelijke "wig (van plein naar achtertuinzicht- meerderheid van de raad hiervoor? zijn verplaatst. Niemand vindt dit geslaagd. baar. Jan Visser overhandigt Sevki Orkaya de Gouden Oliebol 1988. Er is in de boezem van het gemeentebe stuur de laatste maanden al het nodige te doen geweest over het omstreden ontwerp voor het kunstwerk bij het nieuwe gemeentehuis, dat door de Am sterdams kunstenares Marijke de Goey in opdracht van de gemeente is ge maakt. Zoals bekend zijn de vroede va deren en moederen onderling sterk verdeeld in hun waardering voor het ontwerp. De tegenstanders lijken zich, kort voor de raadsvergadering van 19 januari, waarin nu eindelijk knopen moeten worden doorgehakt, voorzien te hebben van een geducht extra wa pen: een forse budget-overschrijding, die voor insiders overigens geen échte verrassing is. Uit een cijferstaatje dat begin deze week werd vrijgegeven door de afdeling voor lichting blijkt dat de totale kosten van het kunstwerk - waarvoor in de opdracht aan Marijke de Goey expliciet een maxi mum-bedrag ("richtinggevend budget", inclusief alle kosten) van 125.000 gul den (inclusief BTW) was overeengeko men - uitkomen op ruim 233.000 gul den, een overschrijding dus met zo'n 108.000 gulden. Aan materiaalkosten voor de 16 kubus sen (zo'n 5350 gulden per stuk), plus stelpoten, fundatieplaten en bolith-lij- nen staat op zichzelf al een dikke 142.000 gulden genoteerd*, exclusief BTW (ruim 15.000 gulden). Hetftono- rarium bedraagt 35.000 gulden, inclu sief alle bijkomende kosten voor de kun stenares, en daarbovenop komen dan nog eens de kosten voor de pleinverhar ding, al zullen die volgens afspraak wor den toegerekend aan de post "omge- vingsvormgeving". In de opstelling is overigens geen rekening gehouden met een eventuele (waarschijnlijke) subsidie "Als de heer Boerkoel stelt dat mijn fractie het verhaal van de heer Baks niet gelooft, slaat hij de plank wel erg ver mis. Wat wij gewoon als fractie van hem vragen is dat hij de zinsnede uit zijn brief, waarin hij stelt dat hij in aanwezigheid van de heer Baks aan het fotokopiëren was, herroept." Zo reageert de fractievoorzitter van het Soester CDA, Kees Verheus, op de uit latingen van het PvdA-raadslid Kees Boerkoel, vorige week in een interview in deze krant, naar aanleiding van de "kopieer-affaire" die in de laatste week van het vorig jaar zo veel stof deed op waaien. Verheus heeft overigens op de nieuw jaarsreceptie van de gemeente, vorige week donderdag, nog even met Boer- MET ONKYO STAPELT U KWALITEIT OP KWALITEIT ONKYO MIDISET Een volledig op elkaar afgestemde kombinatie van Compact Disc Speler, Tuner, Versterker en dubbel Cassettedeck van hoge klasse. Deze kombinatie moet u zien en horen om net als wij verrukt te raken van de vele mogelijkheden die door de geavanceerde software allemaal mogelijk zijn. Wij demonstreren u dat graag. ONK-rOH FIGAATAlTIIDDF F NE STAP VERDER iiii. -.. v»rW*dMWit7« Som 14.02155-17253 voor aiie zwemen] l technische dienst tel 02155-10344- van de provincie voor deze extra kosten. Koren op de molen De nu bekend geworden budget-over schrijding is koren op de molen van de notoire tegenstanders van het ontwerp van Marijke de Goey. In het College zijn dat burgemeester Scholten en de beide CDA-wethouders Menne en Van Log- tenstein. Opmerkelijk is in elk geval dat de cijfers met nadrukkelijk veel aan dacht in de publiciteit worden gebracht, evenals het feit dat het College enige aandrang heeft uitgeoefend om de teke ningen van het gemeentehuis mét en zónder het ontwerp van het kunstwerk (ook het door niemand met gejuich be groete tweede, aangepaste ontwerp) in de krant te zetten, met als motief "dat de bevolking toch moet kunnen zien waar de raad straks een besluit over neemt". (De drie tekeningen treft men bij dit arti kel aan.) Tot dusver leek zich in de gemeenteraad een meerderheid af te tekenen voor het (eerste) ontwerp van Marijke de Goey, vooral nadat wethouder Plomp (WD) "om" was gegaan. Zijn collega Kingma (PvdA), die bovendien voorzitter is van de kunstcommissie (die unaniem vóór het eerste ontwerp adviseerde), was al voorstander. Verwacht mag worden dat de WD- en PvdA-fracties zich achter hun vertegenwoordigers in het College zul}en scharen, zodat er - met de stem men van Progressief Soest en een enkele CDA-er - toch een meerderheid te vin den zou zijn die zich definitief uitspreekt voor het kubussen-project van Marijke de Goey. Politieke druk Of deze vermoedelijke meerderheid ruggegraat zal tonen en bestand zal zijn tegen de politieke druk die, mede door het bekend maken van de budget-over- koel gesproken. "Ik kreeg daarbij de in druk dat hij deze zaak ook wel uit de wereld wil hebben, ook al is volgens hem, het sop de kool niet waard." aldus Verheus tegenover deze krant. De CD A-fractievoorzitter is niet erg gelukkig met de uitspraken van Boer koel en valt nogal over diens uitlating "rare Kerstboodschap van het CDA". "Die laat ik voor verantwoordelijkheid van de zegsman, al teken ik er wel bij aan dat dit een denigrerende indruk maakt, ook al zal het niet zo zijn be doeld. De echte Kerstboodschap had en heeft een heel andere strekking, n.1. dat de God van hemel en aarde zich zo klein en nietig wilde maken om als men senkind naar deze aarde te komen. Zijn haan kraaide geen victorie, hij kwam om te dienen, te lijden en te sterven," al dus Verheus. Lariekoek Hij wijst erop dat zijn persbericht - waarmee de affaire in de openbaarheid werd gebracht - "bewust" na de Kerst aan de media was verstrekt. "Het 'la chen, gieren, brullen' in de leeskamer - (volgens Boerkoel reageerde Baks zo op het feit dat de eerste het kopieerap paraat naar de leeskamer had gereden om de stukken te kopiëren, red.) - is na tuurlijk lariekoek. Als dat al zo is ge weest, dan zeker niet omdat het zo'n lollige situatie was, maar eerder een ui ting van 'wat moet je hier nu mee aan'," vindt Verheus. "Dat er tijdens de trip naar Amsterdam helemaal niet gesproken is over het in cident, wil niet zeggen dat het dus wel niet zo erg geweest zal zijn. Dit is name lijk gedaan om te trachten de zaak in zo klein mogelijke kring in het reine te brengen. Dat de heer Boerkoel die morgen naar de gemeentesecretaris is gegaan om de zaak uit te leggen is welis waar juist, maar daarbij kun je de vraag stellen of hij dit óók gedaan zou hebben als de heer Baks hem niet bezig had ge zien." V erdachtmaking Boerkoels opmerking dat het CDA "misschien bang is dat over Baks ook de indruk ontstaat dat hij de regeltjes (het kopiëren van vertrouwelijke stukken) heeft overtreden", beschouwt Verheus als een "misplaatste verdachtmaking, die helemaal nergens op slaat". "Er wordt in het interview nogal deni grerend gepraat over 'regeltjes'. Als we als raad regels vaststellen, dan dienen schrijding, nu door de tegenstanders wordt uitgeoefend, moet worden afge wacht. Het kan nog een spannende, in elk geval interessante raadsvergadering worden. Als de raad besluit af te zien van de artis tieke bijdrage van Marijke de Goey - een mogelijkheid die in de opdracht wel is voorzien - ontvangt de kunstenares een honorarium van tien procent van de to tale som, dus 12.500 gulden, inclusief BTW en reiskosten. "Voor de moeite", zogezegd. Het gemeentebestuur heeft dan nog twee opties: óf een nieuwe kun stenaar zoeken die een ontwerp wil ma ken dat wél aller instemming kan krij gen, óf voorlopig maar niets doen: wachten tot het gemeentehuis klaar is om er dan alsnog een kunstenaar op "los laten". Kees Verheus. we ons er ook aan te houden. Als de heer Boerkoel een andere mening is toegedaan, omdat hij bij het inachtne- men van die regels naar zijn zeggen niet goed kan functioneren als raadslid, dan weet hij best hoe regels (als ze niet blij ken te werken) ter discussie kunnen worden gesteld. Eigenmachtig van de regels afwijken, zij het met oirbare be doelingen, is en blijft fout," aldus Ver heus. Geen lek Hij weerspreekt ook nog eens dat het CDA in Boerkoel het "lek" meende te hebben gevonden. "Wij hebben nim mer beweerd dat de heer Boerkoel ver trouwelijke gegevens aan derden zou hebben verstrekt. Uit het gesprek dat ik met hem had is mij gebleken, dat hij die indruk kreeg naar aanleiding van de aanhef van het persbericht van de CDA-fractie." Verheus hecht er tot slot aan te verkla ren dat de kwestie alsnog op korte ter mijn in een gesprek tussen de heren Baks en Boerkoel, op een voor alle par tijen aanvaardbare wijze kan worden opgelost. "Bovendien ben ik er geen voorstander van om met elkaar via de pers in discussie te treden." Dat hij zulks toch heeft gedaan, is op uitdruk kelijk verzoek van de redaktie van de Soester Courant, onderstreept de CD A-fractievoorzitter. De machinist van de trein die don derdagavond omstreeks 23.35 uur vanuit Baarn het station Soest-Zuid binnenreed, kreeg de schrik van zijn leven toen hij voor hem op de rails een man zag liggen. Hij maakte een noodstop en wist de trein op enkele meters van het lichaam tot stilstand te brengen. De politie werd gewaarschuwd en de ze stelde vast dat het ging om een 37- jarige inwoner van Amersfoort. De man werd ijlings overgebracht naar het ziekenhuis de Lichtenberg in zijn woonplaats en vandaar opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht, vermoedelijk met zwaar hersenletsel. Aanvankelijk stond men voor een raadsel. Bij het onderzoek rees het vermoeden dat de man eerder in Den Dolder op de trein was gestapt. De conducteur van de trein die eerder in Soest-Zuid arriveerde wist zich te herinneren dat hij hem op het perron had zien staan. Het vermoeden be staat dat de Amersfoorter, die onder invloed was, door onbekende oor zaak tegen die trein is opgelopen, toen deze vertrok, en daardoor op de rails is gevallen. KieKfSlfil Tijdens het druk bezochte politieke café "Proest", dat vorige week woens dag in een bomvolle Rode Haan aan de Birkstraat werd gehouden - lang niet iedereen kon nog een zitplaats be machtigen - is de Gouden Oliebol 1988 uitgereikt aan de Turkse onder wijzer Sevki Ozkaya. Hij kreeg de jaarlijkse onderscheiding van Progres sief Soest voor de belangrijke rol die hij speelt in en rondom de Turkse ge meenschap van Soest. Jan Visser reikte hem de prijs uit. In de kring van Progressief Soest was, vol gens Visser, nog even overwogen wet houder Ries van Logtenstein te eren met de oliebol, omdat hij de milieu-te- gel had bedacht (waarmee burgers kun nen laten zien aat ze hun stoepje zelf onkruidvrij houden). Visser had echter weinig vertrouwen in deze milieu maatregel, die hij schamper "een heel bijzondere prestatie" noemde, omdat er volgens hem een heleboel bureaucra tische rompslomp aan vastzit. Voor Oz kaya had zich trouwens een grote meer derheid uitgesproken, dus Van Logten stein kwam niet in aanmerking. Ozkaya gebruikte de gelegenheid o.a. om duidelijk te maken hoe hij over ra cisme dacht ("sommige mensen zijn nog dommer dan een ezel"), en dat Turken, in plaats van "gastarbeiders" of "buitenlandse werknemers" gewone mensen zijn, voor wie hij zich graag in zet. Dat is voor hem geen kwestie van werken, wat saai is, maar van léven. Re fererend aan de mensenrechten-situa tie in Turkije merkte hij op dat het werk van Amnesty heel noodzakelijk is, al wilde hij er niet verder op ingaan. Behalve met Ozkaya voerde Visser korte gesprekjes met andere genomi neerden voor de Gouden Oliebol, vrij wel allen betrokken bij een of andere vorm van actie tegen wat er allemaal mis is in Soest. Daaruit bleek wel dat er nog heel wat. werk aan de winkel is en dat er ook in 1989 nog veel beter kan en moet. 'Valse gronden' Vissers tweede gast was Bep Radema ker van de milieuvereniging Soestdijk Geen Stank wijk. Zij liet weten dat het nog altijd stinkt in de omgeving van het industrieterrein (Lindner). "Dat is - na het plaatsen van de filters a raison van 2,5 miljoen, die met subsidie zijn aange bracht - niet afgesproken," aldus Rade- maker, die zich andermaal te weer stel de tegen de voornemens van de ge meente om een stuk grond op het nieu we industrieterrein van Foxboro te ko pen. Volgens haar gebeurt dat op valse gronden, zogenaamd om er milieu-hin derlijke bedrijven uit de bebouwde kom naartoe te laten verhuizen. Uit inside- informatie had ze gehoord dat dat (op nieuw) niet het geval zou zijn; de pro vincie is volgens de milieuvereniging door de gemeente verkeerd voorge licht. Verder vond ze dat de politici maar eens moesten aandringen op pu blicatie van de lijst met hinderlijke be drijven, die tot nu toe in de la wordt ge houden. Mevrouw De Muynk, die zich in Soest- duinen o.m. bezighoudt met de be scherming van vogels, liet weten dat de bossen - ondanks geruststellende ver klaringen van de gemeente - "hollend achteruitgaan". "Er is nauwelijks meer een konijn of fazant te bekennen, eek hoorns worden opgegeten door vossen en haviken." Het gebruik van Round- up - het omstreden bestrijdingsmiddel - heeft veel kapot gemaakt en overal waar het grondwaterpeil is gezakt zijn de kikkers verdwenen. Grafheuvels Opzien baarde ze met haar mededeling dat er op de Stompert - het gebied dat Defensie als oefenterrein wil gaan ge bruiken - zeven prehistorische grafheu vels liggen. Volgens haar is dat een goed argument om de onzalige plannen van Defensie te verhoeden. De grafheuvels zijn volgens haar bekend bij de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodemon derzoek (ROB); ze dateren uit de bronstijd (rondom 1400 voor Chris tus). "Een grafheuvel is een monument, dat beschermd moet worden." Volgens mevrouw De Muynk is er al veel mooi (pre)historisch materiaal verloren ge gaan, o.a. in de zandafgraving van de Waterleiding, waar ze destijds zelf veel restanten heeft gevonden. Na haar kwam Ariën Faay aan het woord, die afgelopen zomer meedeed aan de vredesactie bij de vliegbasis. Hij werd door de politie opgepakt omdat hij geen fietsbel had; hij was geboeid meegenomen, op het bureau "gevisi teerd" en opgesloten. Hij vond het moeilijk over deze onaangename erva ringen te spreken. Visser bood hem een nieuwe fietsbel aan. Eempolders René de Heer vroeg aandacht voor de teloorgang van de "Put van Nelis", het Eempoldergebied waar 80 vogelsoor ten verbleven en waarvan nu niets meer over is. De polders gaan door overbe mesting volgens hem hard achteruit; ook de haas is inmiddels zo goed als ver dwenen. Gerard v.d. Deijssel ("Oh Oh") maakte duidelijk de gang van zaken binnen de gemeente - vooral met het oog op het zwembad - met argus-ogen te blijven volgen. "Er gebeuren bij de gemeente zó veel vreemde dingen; je moet ze in de gaten blijven houden." Volgens hem zal de gemeente bij het provinciebestuur een nieuw plan voor het Natuurbad moeten indienen, zo had hij vernomen uit kontakten met de provincie. Soesterberg Mevrouw Mees (Soesterbergs Belang) maakte duidelijk dat er nog steeds veel lawaai in Soesterberg heerst. Bij be paalde weersomstandigheden heeft het dorp nog steeds last van de nieuwe rijksweg, ondanks de merkbare verbe teringen. De veranderingen aan de lan dingsbanen vormen een nieuwe bedrei ging, want de straalvliegtuigen komen daardoor op 30 tot 50 meter van de hui zen; nu is dat nog 300 meter. Ze wees erop dat in de V.S. zelf momenteel vliegbases worden gesloten, in verband met de bezuinigingen. Ze hoopte dat dat ook nog eens met Soesterberg zou gebeuren. Ook de verkeerssituatie in en rondom het dorp baart nog veel zorgen. Visser merkte op dat volgens de Tele graaf isolatiemateriaal voor de huizen in Soesterberg gekocht zou worden in de DDR; het is volgens hem overigens niet erg deugdelijk gebleken. Mevrouw Mees was daarvan niet op de hoogte, maar bedankte Visser graag voor de tip. Namens de bewonersgroep Mariastraat liet de heer Korte weten gematigd opti mistisch te zijn over de uitkomst van het conflict met de gemeente over de be stemmingswijziging van de school, waarin een bouwbedrijf zijn intrek heeft genomen. Gevreesd wordt voor over last van vrachtverkeer. De Raad van State heeft voor Kerst al uitspraak ge daan. De bestemming van het gebouw is nu in feite illegaal, omdat er fouten zijn gemaakt bij de procedure en de be volking niet kon protesteren. Eventueel zoekt men opnieuw zijn heil bij de Raad van State, als de gemeente niets doet. Soestduinen Weinig vertrouwen in het wegblijven van overlast - in dit geval stank - had ook mevrouw Bangma van de Bewo nersgroep Soestduinen, want behalve de Indische luchtjes van Vorstenlanden heeft het dorp ook last van de uitstoot van helicopters. De prunus, die elders alleen met zeer veel moeite bestreden kan worden, groeit niet eens meer op de sterk vervuilde grond van Kat Emaille. Ook volgens mevrouw Bangma gaan de bossen zienderogen achteruit. Architect Rob Gommers, die zijn in trek heeft genomen in het oude station Soest (nog steeds geen echt monument) pleitte voor "historische" verlichting van het gebouw, zodat het beter aan sluit bij de Kerkebuurt. Ook uit het oogpunt van sociale veiligheid is ver lichting wenselijk. Tenslotte pleitte Gerard v.d. Deijssel voor het terugplaatsen van de onlangs teruggevonden raadhuisklok in het ou de gemeentehuis, waarvoor dan ook het torentje - destijds afgebroken - zou moeten worden hersteld. Hij riep zijn gehoor op daarvoor de handen ineen te slaan. Jan Visser sloot de bijeenkomst af met woorden vanbewondering en respect voor alle "doordouwende actie voerders". Steenhoffstraat 53 - Soest Tel. 02155-21433 Op woensdag 18 januari organiseert de afdeling Soest-Soesterberg van de Ver eniging voor Openbaar Onderwijs weer de jaarlijkse Scholen-info. Daar zullen zich in totaal dertien scholen voor voort gezet onderwijs uit de regio Soest pre senteren, om ouders en kinderen te in formeren over de diverse typen voortge zet onderwijs. De bijeenkomst wordt gehouden in de openbare basisschool "Overhees:, Wil- laertstraat 45-47, en duurt van 19.00 tot 21.00 uur. De bezoekers kunnen o.a. ook kennis nemen van een vidoeband met als titel: "Openbaar Onderwijs, een goede keus". De scholen voor voortgezet onderwijs die aan de presentatie meewerken zijn: Mavo-Soest, s.g. Eemland, Midland, Jan Ligthart, Het Baarns Lyceum, Thor- becke Amersfoort, Johan van Olden- barnevelt, De Amersfoortse Berg, Schothorst College, De Heuvelrug, Tuinbouwonderwijscentrum, De Werk- i en de Borgwal. TENMINSTE: 500,— op alle dames/heren vachtjasseri en jacks 100,— op alle kostuums, mantelpakken 100,— op alle winter- en regenjassen en leder 80,— op alle kolberts en blazers 50,— op alle rokken, jacks en vesten 30,— op alle pantalons, schoenen en blouses 20,— op alle dames- en heren pullovers 10,— op alle shirts en pyama's BIJVOORBEELD: Enkele kostuums van 698,- 798,- NU 498,— Loden dames- en herenjassen van 598,-NU 498,— Fraaie blazers 1- en 2 rij van 428,- 398,- NU 318,— Enkele vachtjassen van 2475,-NU 1475,— Wol corduroy stretch pantalons van 229,-NU 199,— Engelse lamswol pullovers 119,-129,- NU 99,— Blouses van 119,- en 139,- NU 59,— 'Wortmann' shirts van 69,90 NU 49,90 'Schiesser' pyama's NU 49,90 'Schiesser' ondergoed, speciale prijsNU 10,— BAARN - Laanstraat 65 - 02154-15418 SOEST - Burg. Grothestraat 7 - 02155-14488

Soester Courant | 1989 | | pagina 3