[es van Los-daspas fes WEEKEND RECEPT G van Breukelen b.v. biedt aan: Mo LOS 't vomiêfitoogt WASIEL Nieuwe activiteiten bij Turkse gemeenschap in Soest De Natuur centraal op het Agrarisch Onderwijs Centrum Naarden Studio harla harwoeziK Kontakt der Kontinenten krijgt medewerking Soest bij verkoop TUIN-ADVIESCENTRUM Rode, witte en zwarte bessen WOENSDAG 18 JANUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 11 30 JAAR 25.000 m2 TAPIJT op voorrraad. Alleen bij: Politie controleert VASTGOED HYPOTHEKEN ASSURANTIËN NBm4 Soest Soest Soest Soest Soest Hongerige dief Autokraak verkeersschool OPGELET CHAUFFEURS! OP DINSDAG 14 FEBRUARI 1989 STARTEN WIJ MET DE CURSUS BEROEPSEIGEN- EN GOEDEREN VERVOER (CCVB) AANMELDINGEN GRAAG VÖÖR 10 FEBRUARI '89 Gevulde groene kool JM\SE\DO Inbraak Foekenlaan Centrale verwarming Wie aan sport doet leest de Soester Courant voor doe-het-zelvers door Arie Wandelaar Zaterdag 14 januari 1989 was het pre cies 30 jaar geleden dat er iets moois werd opgericht. Die dag vierde "de vereniging Marie - Arie" het zesde lustrum. Met de ons beschikbare pk's zijn we even het land ontvlucht. Daarmee perforeerden we weliswaar een familietraditie, maar tenslotte wa ren wij dertig jaar getrouwd en niet zij die het zouden komen vieren. "Dan ontlopen we tenminste alle aan hankelijkheidsbetuigingen die bij deze mijlpaal volstrekt misplaats zijn," oor deelde Marie, die zich vervolgens har dop in aanwezigheid van de bruidegom afvroeg: "want wie is er nu graag dertig jaar getrouwd?" Arie schrok zich na deze verrassende opmerking te pletter, klapte dicht en stamelde, na bij kennis te zijn geko men: "Marie wat maak je me nu, ver klaar je nader." "Ik bedoel te zeggen," lichtte de 30 jaar bestaande bruid toe," dat ik liever 12'/2 jaar met je getrouwd was. Dan hadden we tenminste nog wat meer jaartjes voor de boég." Arie werd met deze opmerking weer geheel tot leven gebracht en deelde ook een fleurtje uit. "De finish is nog lang niet in zicht en die halen we op onze sloffen," luidde zijn feestelijke veron derstelling. En met deze bijdrage zou het ontstane misverstandje op een voor beide partij en aanvaardbare manier zijn gladge streken ware het niet dat Marie met een filosofische beschouwing, waarschijn lijk als virus opgelopen in supermark ten, kapsalons, wasserettes en andere particuliere nutsinstellingen, de aanzet gaf tot een opmerkelijk vervolg. "Op je sloffen de finish bereiken. Laten we 't hopen, maar een mens is nooit ze ker. Het volledig uitdienen van een hu welijk is een opgave die niet iedereen in een eeuwige lente volbrengt." Een wijsheid die Arie kon beamen. Per slot van rekening heeft ieder huwelijk zo zijn ademhalingsmoeilijkheden. Voeg daaraan toe dat er nog geen zicht is wanneer de op hol geslagen emanci patie tot stilstand wordt gebracht, en een toekomstbeeld van samenleven met voor ieder beperkte bevoegdheden behoort ook in ons samenzijn tot het assortiment mogelijkheden. Om het na dertig jaar ook in de bruids dagen leuk te houden stelde Arie vast dat statistisch is komen vast te staan dat mannen die zich aan een huwelijk ont worsteld hebben tenminste een jaar lang dolle pret schijnen'te hebben. "Een jaar?" vroeg Marie ongelovig. "Waarom begint de helft na zes maan den dan weer verkering te zoeken in de eerste de beste Albert Heijn-winkel? Waarom delen ze dan cadeautjes uit als olienootjes, steken ze uitsloverig kaarsjes aan in onderbelichte bistro's, en helpen ze voor het eerst in hun leven de dames in hun jassen? Zeker omdat ze een half jaar daarvoor alleen maar dolle pret gehad hebben? Arie, ik wil je wijzer hebben." Beste mensen, waar begint, waar ein digt wijsheid? Het is Arie niet gegeven daarop een passend en heilzaam ant woord te verstrekken. Marie wel. Die schakelt al dertig jaar zonder bijgelui den direct van de eerste naar de vierde versnelling. "Waar zijn we eigenlijk over aan het praten?" wilde ze weten. "Het hele on derwerp kan mij eigenlijk niet schelen. Die kerels met hun dolle pret, ze doen maar. Wat wij samen hebben moeten we houden." "Met of zonder sloffen aan?" infor meerde Arie in een poging de komende dertig jaar voor eens en altijd het laat ste woord te hebben. "Zijn wij gek," mompelde Marie terzij de. Arie beaamde het stilzwijgend. Op elkaar dan welteverstaan. Geen dolle pret dus in de toekomst. Gewoon verder, op een slof en een schoen. ARIE WANDELAAR. Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 De politie heeft afgelopen maandag vijf controles uitgevoerd, waarbij in totaal 32 processen-verbaal werden opgete kend. Op de Peter van den Breemerweg con stateerden agenten dat twee automobi listen in de 'ochtendspits' het rijverbod in de richting van Amersfoort negeer den. Een derde chauffeur stak de spoor wegovergang over op het moment dat de rode lichten knipperden en er een trein naderde. Acht mensen werden bekeurd, omdat ze op de Amersfoortsestraatweg door het rode licht reden. Bij de kruising Van W eedestraat/ Stadhouderslaan Nassauplantsoen weigerden elf automo bilisten te stoppen voor het bovenste verkeerslicht. Dat bleek tijdens twee verschillende controles. Bij een radarcontrole aan de Beuken laan passeerden 400 voertuigen. Tien daarvan reden te hard. De topsnelheid bedroeg 80 kilometer. - i De Stichting Sociaal Cultureel Werk, die de beheerder is van het Turkse on derkomen in de voormalige Rinke Tol- manschool, had dit weekend een aantal nieuwe activiteiten georganiseerd voor anderstaligen in onze gemeente. Zater dag was de accommodatie bomvol met jongeren die onderlinge tafeltennis wedstrijden hielden. Ibrahim Kandemir (voorzitter), Nurre- tin Erdogan (secretaris), Sami Kork- maz, Esref Kandemir en Yurder Yagra zijn van plan maandelijks diverse evene menten in hun bolwerk aan de Smitsweg te beleggen. Zondagmiddag waren enkele ambassa de- en consulaatmedewerkers aanwezig in Soest om de Turken informatie te ver schaffen over remigratieplannen, bank zaken, grensvoorschriften, militaire dienst e.d., die van belang zijn voor de buitenlandse gastarbeiders. Zaterdag 28 januari organiseert het stichtingsbestuur een bijeenkomst in hetzelfde gebouw voor gezinnen. Ook Nederlandse gezinnen zijn nadrukkelijk Turgay Gündüz werd algemeen win naar van de tafeltenniswedstrijd. uitgenodigd, vanaf half acht 's avonds. De Turkse onderwijzer Sevki Oskaya is bijzonder blij met deze activiteiten, waarvoor veel meer belangstelling be staat dan in het verleden het geval was toen de culturele minderheden nog bij elkaar kwamen in het houten gebouw aan de Weegbreestraat. "We zijn van plan meerdere sportclubs op te richten voor de jongeren die be langstelling hebben voor biljarten, tafel tennis, zaalvoetbal en volleybal. We wil len voorkomen dat de jongeren hun vrije tijd op straat doorbrengen. En zo kwe ken we ook kader en krijgen de jongeren bestuurservaring," aldus Oskaya. Een speciale werkgroep onder zijn lei ding, bestaande uit Erol Ilbay (secreta ris), Saban Aksit (technische leiding) en Osman Ibis (penningmeester), gaat aeze sportiviteiten coördineren. Elke zater dag om 4 uur is er een filmvoorstelling voor de Turkse gemeenschap. 'van BREUKELEN b.v, A.A. van Breukelen b.v. is een onafhankelijk adviesburo met 20 jaar ervaring in verzekeringen, hypotheken, pensioenen, financieringen en aan- en verkoopbemiddeling in huizen en bedrijfspanden. Om obje klief te adviseren bemiddelt A.A. van Breukelen b. v. tussen 35 gerenommeerde instellingen. A. A. van Breukelen b.v. Koninginnelaan 40 3762 DG Soest Tel. 02155-17962/23789 lid garantie voor zekerheid A.A. van Breukelen is uw partner bij de aan- en verkoop van huizen en bedrijfspanden. Deze bemiddeling bestaat o.a. uit het geven van technische adviezen, het opstellen van taxatierapporten en het verstrekken van hypotheekadviezen. Uit ervaring blijkt dat de korte kommunikatielijnen, de efficiënte werkwijze en de daardoor lage kosten kenmerkend zijn voor ons suksesvol bemiddelen. Zo suksesvol zelfs dat wij momenteel voor een aantal relaties met spoed huizen te koop vragen in Soest en omgeving. Rubenslaan 3-kamer appartement v/h 4) met c.v. en berging op de 2e etage met schitterend vrij uitzicht. Indeling: grote woonkamer, hal, 2 slaapkamers, moderne keuken, douchecel en toi let. Gevraagde koopsom f 68.000,- Kornet Moderne midden woning met c.v. en bergingrnet uitzicht op de vijver. Indeling: woonkamer, open keuken, hal en toilet. Etage: 3 ruime slaapkamers en een ruime badkamer. Grote bergzolder. Deze woning verkeert in per fecte staat van onderhoud. Gevraagde koopsom f 159.000,- Theo Dobbehof Luxe midden woning met c. v., tuin en berging. Indeling: ruime woonkamer met open haard, moderne open keuken met inb.app., hal, toilet en bijkeuken. Etage: 3 ruime slaapkamers en badkamer. Zolder met vaste trap en 4e slaapkamer. Gevraagde koopsom f 169.000, - Beckeringhstraat Vrijstaand woonhuis met c.v., garage en grote tuin (ca. 700 m2 m). Indeling: woonkamer met open haard, eetkamer, moderne keuken, douchecel, bijkeuken en hal. Etage: 3 slaapkamers en klei ne bergzolder. Gevraagde koopsom 1179.000,- Jan Steenlaan Hoekwoning met garage, c. v. en tuin. Indeling: ruime woon-/eetkamer, mo derne keuken, hal, toilet en veel extra bergruimte. Etage: 3 slaapkamers en bad kamer. Zolder met vaste trap en 4e slaapkamer. Gevraagde koopsom f 175.000,- Hoewel de feestdagen inmiddels achter de rug zijn heeft een nog onbekend ie mand een grote hoeveelheid vlees gesto len uit een vriezer in een garage aan de Gerrit van der Veenstraat. De hongerige dief ging ervandoor met hamlappen, kalkoen, gehakt, kippe- borst, kroketten en brood. Mensen met een dieet worden niet verdacht. Een bewoner van de Anna Paulowna- laan ontdekte vorige week dat een on bekende dader zijn auto had openge broken. Vermoedelijk werd het portier met een schroevedraaier geforceerd. De buit bestond uit een radio-cassette recorder. Uit een auto die aan de Albert Cuyp- laan stond geparkeerd werden de ver zekeringspapieren, een rijbewijs en een APK-rapport ontvreemd. De dader bleek een ruit te hebben ingeslagen. Het lager agrarisch onderwijs verheugt zich nog steeds in een behoorlijke be langstelling. De natuur, die in de "groene" school zo'n belangrijke plaats inneemt, heeft op jongens en meisjes die de basisschool verlaten een A.N.W.B. erkend VAN LENNEPLAAN 4 SOEST TELEFOON 02155-16621 Voor het gerecht van deze week kunt u kiezen welke gehaktsoort u daarvoor wenst te gebruiken. De ervaring leert ons echter dat half-om-half gehakt een sma kelijke combinatie oplevert. Reken voor 4 personen op 1 middelgrote groene kool, 500 gram gehakt, 2 eieren, 4 eetlepels broodkruim, 4 eetlepels melk en wat zachte boter. Verwijder de buitenste bladeren van de kool en neem ook het grootste gedeelte van de stronk weg. Doe het echter wel zo dat de bladeren aan elkaar blijven zitten. Leg de kool in ruim kokend water waar aan wat zout is toegevoegd. Kook de kool niet veel langer dan 6 minuten. Laat de kool in een vergiet uitlekken en afkoelen. Neem hierna het hart uit de kool en snijd het in uiterst smalle reepjes of hak het in snippers. Roer in een kom de eieren los. Voeg er broodkruim en melk aan toe. Laat het mengsel enkele minuten staan. Voeg het daarna met de kool bij het ge hakt en strooi er wat zout, peper uit de molen en nootmuskaat of gemalen foelie over. Werk alles goed door elkaar. Dit gaat het makkelijkst met natte vingers. Vouw de koolbladeren naar buiten. Leg het gehakt in het leeggehaalde hart en vouw de bladeren daarna om de kool en wel zo dat er niets meer van het gehakt is te zien. Beboter een groot dubbelgevou wen vel aluminiumfolie en verpak de ge vulde kool erin. Leg de kool in het midden van een reeds tot 175°C voorverwarmde oven. Reken op een oventijd van l'/2 uur. Tip: geef er een royale hoeveelheid knap perig stokbrood en kruidenboter bij. Voor de liefhebbers kunt u eventueel een fles tomantenketchup en een potje mosterd op tafel zetten. Bereidingstijd 30 minuten Energie per portie:1590 kJ (380 Kcal). bijzondere aantrekkingskracht. Voor kinderen, die een duidelijke be langstelling hebben voor alles wat leeft, groeit en bloeit, kan het agrarisch on derwijs een goede voorbereiding zijn op een beroep in de "groene sector". Wij denken daarbij aan bloemsierkunst, bosbouw, dierverzorging, veeteelt, aan leg en onderhoud van tuinen, bloemen teelt, milieubeheer enz. Kortom, aan al die beroepen die rechtstreeks met plant en dier - de natuur - te maken hebben. Op het Agrarisch Onderwijs Centrum in Naarden, dat dit jaaT4Ó jaar bestaat, is in het lesschema een belangrijke plaats in geruimd voor de voorgeschreven alge meen vormende vakken, terwijl de moti vatie van de leerlingen in ruime mate ge stimuleerd wordt door het theoretisch maar ook vooral praktisch onderricht in de vakrichtingsvakken: dierverzorging, plantenteelt, bloemsierkunst en aanleg en onderhoud van tuinen. Aan het Agrarisch Onderwijs Centrum is een afdeling voor individueel agra risch onderwijs verbonden, die speciaal bedoeld is voor theoretisch wat zwakker begaafde leerlingen die moeite hebben om het gewone programma te volgen. Voorts zijn aan het Centrum leerlings- telstels voor bloemsierkunst en groen verzorging (o.a. "hoveniersopleiing") verbonden, avondcursussen bloem schikken en -binden en bijenteelt voor beginners en gevorderden. Indien u geïnteresseerd bent, dan zendt het Agra risch Onderwijs Centrum, Prinses Ma- rijkehof 40, 1411 CN Naarden (tele- foonno. 02159-43680/44692) u graag een overzicht van de diverse studiemo gelijkheden toe. Tijdens de viering van het 40-jarig jubi leum kreeg het Agrarisch Ónderwijs Centrum Naarden de mogelijkheid aan geboden om met ingang van het cursus jaar 1989/1990 te starten met een "Avond opleiding bloemschikken en -binden". Op deze wijze kunnen zij die van werk willen veranderen, in de avonduren, ge durende twee jaar, opgeleid worden tot vakbekwaam bloemen verkoper/ster. Dit diploma gekoppeld met een vesti gingsdiploma geeft de bezitter/ster de kans om een eigen bedrijf te kunnen starten. Verder informatie tijdens de voorlichtingsavond 17 januari, aanvang 20.00 uur, of tijdens de open dag op za terdag 28 januari, aanvang 10.30 uur tot 15.30 uur. Panniculoze behandeling en plaatselijk vermageren, door middel van cellutron in kuurverband, 12 behandelingen f 295,-. Burg. Grothestraat 25 Soest Tel. 2 04 88 Gezichts- en lichaamsverzorging Uit een woning aan de Foekenlaan is in de nacht van zaterdag op zondag een walkman gestolen. De nachtelijke be zoeker nam tevens een radio, een tele foon en een flesje parfum mee. De directie van het Kontakt der Kon tinenten is in onderhandeling met een potentiële koper. Wie de gegadigde is, wil directeur Bunskoek nog niet kwijt. Volgens hem staat de provincie Utrecht niet afwijzend tegenover de plannen die de mogelijke koper met het terrein van het conferentie-oord in Soesterberg heeft. In november vorig jaar vroeg de heer Bunskoek aan de commissie ruimtelijke ordening of de bestemming van het ter rein eventueel kan worden aangepast. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Het bestemmingsplan Soesterberg Kom is momenteel in voorbereiding. Besloten is om de bestemming van het terrein aan de Amersfoortsestraat voorlopig niet te wijzigen. Zodra Kon takt der Kontinenten is verkocht kan via een voorbereidingsbesluit de be stemming ten faveure van de nieuwe ei genaar worden veranderd. Op die ma nier wordt de onderhandelings-positie van de directie van het Kontakt der Kontinenten niet bemoeilijkt. Het Kontakt der Kontinenten wil weg uit Soesterberg. De heer Bunskoek gaf vorig jaar al te kennen dat het trai- nings-, opleidings- en conferentiecen trum niet meer naar behoren kan func tioneren in verband met de geluid soverlast. Die wordt veroorzaakt door het verkeer op de A-28 en de Amers foortsestraat, het militaire oefenterrein De Leusderhei en de vliegbasis. Omtrent de verhuizingsplannen kon Bunskoek overigens geen concrete me- De bestemming van het terrein van Kontakt der Kontinenten blijft voorlo pig ongewijzigd, maar kan in de toe komst zonodig via een voorbereidings besluit worden aangepast. dedelingen doen. Het is nog niet be kend waar het multifunctionele cen trum zich zal vestigen. effïrïeKV Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 COPIESERV1CE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren Erik van Dorresteyn f/ 'A, medewerker 't Vaarderhoogt fc.v 'rA Bessen, met name rode, witte en zwarte aalbessen le nen zich erg goed voor de teelt in particuliere tuinen. De planten zijn weinig eisend en dragen vaak goed vrucht -zodat ze voor de beginnende amateur-fruit kweker een mooi startgewas vormen. Deze week aan dacht voor aalbessen, hun afkomst, het planten, de snoei en de rassen. Afkomst De drie aalbessoorten, rode, witte en zwarte, stammen alle af van wilde soorten van het geslacht Ribes, waar van +140 soorten bekend zijn, die alle in het gematigd klimaat van het noordelijk halfrond voorkomen. Heel bekend is de sierheester R. sanguineum, de "gewone ri bes" die vroeg in het vooijaar bloeit met hangende tros sen rode of roze bloempjes. Rode en witte bessen zijn waarschijnlijk ontstaan uit kruisingen van verschillen de wilde soorten. Zwarte bessen stammen af van één bepaale soort, Ribes nigrum, die op vochtige plaatsen in Europa en Azie in het wild groeit. Zwarte bessen zijn duidelijk andere planten dan rode en witte. Opvallend zijn bijvoorbeeld de grijs gekleurde jonge twijgen met zwarte knoppen en de sterke kruidachtige geur van de vruchten en bladeren. Planten Aalbessen behoren tot het zogenaamde kleinfruit. Ze kunnen op vrijwel alle gronden worden gekweekt, als de bodem maar niet extreem droog is of juist geen water doorlaat. Lichte schaduw verdragen de struiken goed en de cultuur is eenvoudig. Het meest noodzakelijke onderhoud is het snoeien van de struiken. We planten bessen niet op een tochtige standplaats of zorgen voor beschutting. Aalbessen, vooral de zwarte, zijn namelijk vorstgevoelig tijdens de vroege bloei. De struiken groeien vrij breeduit zodat we een behoorlijke plantaf- stand moeten aanhouden. Voor rode en witte bessen is de plantafstand, 150-200 cm., voor zwarte bessen 250-300 cm. We planten de bessenstruiken vrij diep, zodat de basis van de hoofdtakken ongeveer 15 cm. on der het grondoppervlak komt. Door het plantgat men gen we een flinke hoeveelheid organische mest. De planten houden van veel kali zodat dit in de zomer nog extra in korrelvorm kan worden toegediend. Een jaar lijkse onderhoudsbemesting met gedroogde of verse organische mest is wenselijk. Snoeien Rode en witte besen bloeien en dragen vrucht op de zo genaamde kortloten, kleine korte twijgjes aan weerszij den van de hoofd- of gesteltak. Dit kortlot is meeijarig hout. Hiermee moeten we bij de snoei rekening hou den. Voor de liefhebbers is de korte snoei het eenvou digst. Dit gaat als volgt: jonge struiken moeten met 7 a 8 gesteltakken worden opgekweekt. Alle zijscheuten worden weggenomen en de kortloten snoeien we steeds op enkele knoppen na kort. Bij zwarte bessen worden de oude takken regelmatig weggesnoeid om plaats te maken voor jonge scheuten. Alle aalbessen moeten in ieder geval steeds flink uitgedund worden zodat ook het hart van de struik voldoende licht krijgt. Goede rassem Rode bessen: Jonkheer van Tets, Rondom, Stanza. Witte bessen: "Witte Parel" of Witte Hollander. Zwarte bessen: Goliath, Boskoop, Giant, Wellington. Verder —zijn witte bessen weinig bekend, hoewel de smaak doorgaans aangenamer is dan die van rode bessen. worden alle drie de soorten ook in stamvorm ge kweekt zodat toepassing in de siertuin heel goed mo gelijk is. —laten bessen zich naast verse consumptie ook goed verwerken in diverse jams of sappen.

Soester Courant | 1989 | | pagina 11