MEDE Uil-ton |De Ster De Ster Nieuwstraat-bewoners: 'Vergunning aan Strumpel op onjuiste gronden verleend' Ws'\zo gezien 'Oranjehof' in plaats van Oranje Hotel honda BEE53 €01 SSSi Buiten Soest' Per Is Beroepschrift naar Raad van State OR ziekenhuizen Soest en Baarn keuren beleidsvoornemens goed Geen clausule in contract Twijfels over aankoop vervuild Strumpel-terrein Eigendomweg 'Parcours De Vlasakkers één van de veiligste' Rallyminnend Soest betreurt weigering voor Tulpenrally Prinses Margriet jarig Dure juwelen uit woning gestolen SA door GerardPaut wereldreis Gemeente gaat weer vaste grondprijs hanteren Soesters hebben evenveel recht op vrije-sector kavels als anderen Dronken Soester zet straat in duisternis Vrachtwagen met zand overbeladen HET VLEESCENTRUM Hendrik Smit De Ster laat u profiteren! Gehele WINTERCOLLECTIE Op IHfiNS WESTERHOF ONROEREND GOED NIEUW Kom Karpetten Kijken bij: W pwTr% IBLAfiAASöE HERENMODE SIEMENS FS 928 63 cm black FST-beeldbuis Een aantal bewoners van de Nieuw- straat, allen omwonenden van het be drijf van de firma Strumpel (op num mer 64), heeft vorige week bij de Raad van State protest aangetekend tegen de door de gemeente Soest verleende hin derwetvergunning. Zij hebben daartoe bij dit hoogste rechtscollege een be roepschrift ingediend, "in de hoop en de verwachting dat hetgeen de ge meente Soest heeft nagelaten, n.1. een adequate hinderwetvergunning verle nen, door u alsnog kan en zal worden opgelegd". De bewoners, die voor hun bezwaren de steun hebben verkregen van de milieu vereniging Soestdijk Geen Stankwijk, voeren in het beroepschrift aan dat er geen sprake is van een groothandel in tuinaarde en potgrond alléén, zoals in de hinderwetaanvrage staat, maar om een groothandel én een verwerkingsbedrijf in potgrond. In de groothandel gaat het om bladaarde, aardappelen, groenten, uien en fruit, grondzaken, tegels, biel zen, bestratingen, kerstbomen, rond hout, enz. "Wij hebben dit in een bezwaarschrift aan de gemeente naar voren gebracht en om een nieuwe hinderwetzitting ge vraagd, maar in haar verweer beschrijft de gemeente de situatie als een 'over gangssituatie', waarbij niets veranderd zou zijn," aldus de bewoners. "Dit is evenmin juist." In het verleden werden geen tuinbeno- digdheden als tegels, bestratingen, sier- tegels, bielzen, rondhout, enz verhan deld, laten de bewoners weten. "Bij het laden en verladen van deze produkten ondervinden wij flink overlast, omdat onze tuinen en huizen direct grenzen aan dit perceel en wij het rustig zitten in ons tuintje in lente en zomer in deze situatie wel kunnen vergeten." Zakken vullen Zij verzoeken de Raad van State dan ook de situatie zoals die was ten tijde van de vorige eigenaar - vanaf 1963 - te her stellen en ook het fabrieksmatig vullen van zakken met potgrond te verbieden. Dat veroorzaakt grote hinder - en niet slechts viermaal per jaar, zoals de ge meente van het bedrijf aanneemt - van wege het lawaai en de stank van de ma chines, die de potgrond in een hoge trechter (boven de muur uitkomend) storten. Via een transportband komt de grond dan in de zakken terecht, hebben de omwonenden geconstateerd. De vorige eigenaar - V.d. Brink - heeft weliswaar hetzelfde gedaan, maar niet vanaf 1963, zoals de gemeente in haar beschikking heeft geconcludeerd, aldus de bewoners, maar in een veel later sta dium. "Hiertegen konden wij, bewoners van Thorbeckestraat en Nieuwstraat, geen bezwaar maken. Destijds is daar voor namelijk geen hinderwetaanvraag gedaan, laat staan dat er een hinderwet vergunning is verleend." 'Flagrante tegenspraak' De briefschrijvers tekenen daarbij aan De gezamenlijke ondernemingsraad van de ziekenhuizen Zonnegloren en Maarschalksbos hebben de beleids voornemens van het stichtingsbestuur goedgekeurd. De besluiten zijn van middag officieel ondertekend. Volgens een verklaring van de directie is daarmee de weg open om drie belangrij ke stappen te zetten in de richting van in tegratie van beide ziekenhuizen. Die stappen zijn: Eén rechtspositie van alle medewer kers van beide ziekenhuizen. Allen komen in dienst van de stichting Maarschalksbos-Zonnegloren. De pijn van de integratie kan daardoor ge zamenlijk worden gedragen. Een meerderheid van de raadscommis sie Financiën heeft vorige week beden kingen geuit over de voorgenomen aankoop van het bedrijfsterrein van de firma Strumpel aan de Eigendomweg. Vooral het feit dat er in het contract niets geregeld is over de eventuele aan sprakelijkheid voor de geconstateerde vervuiling van de grond baart de frac ties zorgen. Alleen Wiebe Meilof (GPV/SGP/ RPF) stemde in met de aankoop van het terrein, dat de gemeente nodig heeft voor de doortrekking van de Konings weg en de woningbouw in het plan Klein-Engendaal. De firma verhuist naar de Dorresteinweg. Het schoonmaken van het terrein zal de gemeente een forse soms geld gaan kos ten. Daarop wees Jan Visser (Prog. Soest) nog eens, en wethouder Jan Men- ne (CDA) reageerde daarop met de op merking dat het daarom maar goed is dat de gemeente forse financiële buffers heeft aangelegd. Ook Hans Oudemans (WD) had z'n twijfels bij het voorstel, met name door het ontbreken van de aansprakelijk heidsclausule en de opmerking in het voorstel dat de onderzoeksrapporten "geen aanknopingspunt bieden vooreen mogelijke veronderstelling dat de ver ontreiniging zou zijn veroorzaakt" door de firma. "Het zit me niet lekker. Zo lijkt het erop dat we de bewijslast omkeren," aldus Oudemans. Ook de meeste andere commissieleden wilden toch liever de te genwoordig niet ongebruikelijke "vrij waringsclausule" in het kontrakt opge nomen zien. Andere namen Dat stuitte op verzet van de heer van Vliet, hoofd grondzaken van de ge meente. "Uit vier onderzoekingen is niet gebleken dat Strumpel het terrein heeft vervuild. In de rapporten worden andere namen genoemd. Dan is het niet correct om ons zo op te stellen." "Ik geef geen cent voor die onderzoekin gen," repliceerde Visser. "Gaat u maar eens met de omwonenden praten, dan hoort u wel wat anders." Hij sprak zich onomwonden tegen het voorstel uit. Raymond van Gelder (PvdA) legde zich nog niet vast op een akkoord. "Ik neem het mee naar de fractie, u hoort nog van ons." Hij pleitte ervoor Oudemans' sug gestie te volgen. Deze liet op zijn beurt weten er ook nog in zijn fractie over te willen praten en met uitzondering van Meilof sloten de andere commissieleden zich bij hem aan, ondanks het feit dat wethouder Menne nog betoogde dat de aankoop niet tot stand zou komen als de raad op zo'n vrijwaring zou aandringen. Volgens Menne ontstaat er niet meer ze kerheid door een dergelijke clausule op te n.e™en en bovendien voorzag hij moeilijkheden bij de doortrekking van de Koningsweg en de daarvoor toege zegde provinciale subsidie van 1,5 mil joen gulden. "Ach, in het leven draait nu eenmaal niet alles om geld," aldus Jan Visser. Eén gezamlijke erkenning van beide ziekenhuizen. Voor de wet zal daar mee van één organisatie sprake zijn. Eén nieuwe topstructuur, waarin alle diensten van twee locaties één hoofd krijgen. Daarmee wordt in de ogen van de directie een geleidelijke inte gratie van beide werkorganisaties be leidsmatig mogelijk gemaakt. Door deze stappen worden de zieken huizen flexibeler en zijn ze beter voorbe reid op de te verwachten ontwikkelin gen, schrijft de directie. Tevens is men beter in staat om de bezuinigingen op te vangen zonder dat de kwaliteit van de ziekenhuizen daaronder heeft te lijden. Verder is de integratie van de twee zie kenhuizen en de toekomstige sluiting van Zonnegloren op een bestuurlijk ver antwoorde manier op te vangen. Door het uitstel in de bestuurlijke proce dure rond het (provinciaal) ziekenhuis plan zal Zonnegloren niet eerder dan in 1994 worden gesloten. De directie van de stichting Maar schalksbos-Zonnegloren is content met het feit dat de ondernemingsraad achter de beleidsvoornemens is gaan staan. Daaruit blijkt volgens de directie dat de medewerkers de toekomst met gevoel voor realiteit onder ogen zien. De een stemmigheid binnen beide ziekenhuizen biedt dan ook goede vooruitzichten voor de komende jaren, waarin de integratie een concrete uitwerking krijgt. De omwonenden van Strumpel bv aan de Nieuwstraat maken bezwaar tegen de vergunning die de gemeente aan het be drijf heeft verleend. dat de gemeente Soest onlangs heeft ver kondigd nieuw industrieterrein nodig te hebben om milieu-onvriendelijke be drijven weg te halen uit de woonomge ving. "Wat hier nu gebeurt is in flagrante tegenspraak met dit beleid. Hier wordt een omgevings-onvriendelijke bedrijf toestemming verleend zijn activiteiten, die toen illegaal waren, nu op onjuiste gronden legaal uit te voeren." Zij verzoeken de voorzitter van de afde ling geschillen van bestuur van de Raad van State, tot wie het beroepsschrift is gericht, dan ook met klem de hinderwet vergunning voor de firma Strumpel als nog te wijzigen, omdat het niet in het vi gerende bestemmingsplan past. Het be roepschrift is behalve door de omwo nenden ondertekend door de milieuver eniging Soestdijk Geen Stankwijk. H.K.H. Prinses Margriet wordt donderdag 19 januari 46 jaar. Een partij juwelen ter waarde van 30.000 gulden is uit een woning aan de Vosseveldlaan gestolen. De inbrekers kwamen in de middaguren via een slaapkamerraam de woning bin nen. De gedupeerde bewoners waren op dat moment niet thuis. Rally-minnend Soest begrijpt niet waarom burgemeester mr. Paul Schol ten de organisatie van AMAC verbo den heeft in april klassementsproeven voor de Tulpenrally op Soester grond gebied te laten plaatsvinden. Scholten vindt dat het publiek aan teveel gevaar blootstaat bij de proeven. "Voor rally-rijders met ervaring is het parcours op de Vlasakkers één van de veiligste banen in Nederland," weerlegt Ronald van der Grint het argument van de burgemeester. "In Barneveld zitten er 30.000 mensen langs de kant, in Soest misschien maar duizend. Op de Vlasak kers zitten de toeschouwers ook nog eens hoger. Bovendien zijn er nog nooit ongelukken gebeurd, waarbij letsel werd opgelopen, zeker niet onder het pu bliek." Van der Grint, die in een persoonlijk ge sprek burgemeester Scholten niet tot an dere gedachten kon brengen, betreurt het dat Soest als enige gemeente geen vergunning verleent aan de AMAC. "Wij willen graag sponsors hebben, maar als Soest geen medewerking ver leent krijgen we die nooit. Op deze ma nier ontstaat er alleen maar negatieve publiciteit,aldus Van der Grint, die zelf aan rally's meedoet en in het verleden bij de Tulpenrally als official fungeerde. Volgens hem is een aantal Soester be drijven bereid om geld in de Tulpen ra 11 v te steken, mits de deelnemers dan over hun bedrijfsterrein rijden. En juist daar uit zou iets kunnen groeien tussen de po tentiële sponsors en de Soester rijders, waarvan Chiel Bos de meest bekende en succesvolle is. Mede door de goede pres taties van Chiel Bos, die bij de top van Nederland hoort, is het enthousiasme voor de rallysport in Soest aan het groeien. Chiel Bos neemt overigens deel aan de Tulpenrally, evenals zijn plaats genoot Adri van Gros. 'Anti-reclame' "Het is jammer," concludeert Ronald van der Grint. "Heel Midden-Neder land doet mee. Er komen in totaal twee- tot driehonderduizend toeschouwers kijken. Voor de klassementsproeven op de Vlasakkers hadden Leusden en Amersfoort geen bezwaar, maar Soest weigert als enige. Het is gewoon anti-re clame voor Soest. Mensen met rally-er- varing weten hoe het er aan toegaat. Het is zeker niet gevaarlijk, niet op de Vla sakkers." Burgemeester Scholten bekijkt het an ders. Hij vindt juist wel dat de klasse mentsproeven op de Vlasakkers riskant zijn voor de bezoekers. Hij gaat daarbij uit van een rapport, waarin staat dat in 1988 gevaarlijke situaties ontstonden omdat het publiek niet op voldoende af stand kon worden gehouden. Het aannemersbedrijf H. van Asch is afgelopen maandag begonnen met de sloop van het Oranje Hotel. Het ver vallen pand, voorheen eigendom van de familie Van Munster, heeft lange tijd op de slopershamer gewacht. Over ongeveer een maand hoopt het aanne mersbedrijf G.W. van der Grift met de bouw van 41 appartementen te begin nen. Op het terrein aan de Burgemeester Grothestraat komen drie gebouwen met drie woonlagen en één met twee lagen. Op elk gebouw komt een penthouse met twee appartementen. Het complex zal de naam 'Oranjehof meekrijgen. De ap partementen worden vermoedelijk be gin volgend jaar opgeleverd. De koop prijs is nog niet bekend. Volgens de heer van der Grift wordt die over enkele we ken bekendgemaakt. Makelaar Peters zal vervolgens de mensen aanschrijven, die al belangstelling hebben getoond voor de nog te bouwen appartementen. De bestaande, gezonde bomen worden gespaard. Daarnaast zal extra beplan ting worden aangebracht, zodat het complex veel weg zal hebben van een park. De gebouwen zullen zowel vanaf de Burgemeester Grothestraat als de Dr. Foto: Herman van Dam. de Voslaan te bereiken zijn. Onder elk gebouw komt een parkeerkelder. De deuren daarvan kunnen vanuit de auto met een zender worden geopend. De be woners kunnen vervolgens via een lift naar hun appartement toe. Gisteren plots glasgerinkel het ging van rinkeldekinkel nieuw ruitje besteld Van Ede gebeld Die zei: "Staat al klaar in de winkel". Beckeringstraat 50 - Soest (werkplaats woonhuis) BEU1 60 55 Of 184 29 CTI WIJ KOMEN! De raadscommissie Financiën heeft zich tegen het voorstel van het College van B. W. gekeerd, dat bij het toe kennen van vrije-sector bouwkavels in Soest een voorkeursbehandeling wilde geven aan niet-ingezetenen die hier wel werken maar buiten een straal van 20 kilometer rondom Soest wonen. Vol gens de commissie hebben gegadigden die wel in Soest wonen evenveel recht op zo'n kavel. Als voornaamste motief om de buiten- Soesters prioriteit te geven hanteerde het College de overweging dat het woon-werkverkeer slecht is voor het mi lieu. De straal van 20 kilometer had men bedacht om te voorkomen dat een kan didaat-koper uit Baarn (die uiteraard minder rijdt) gelijk wordt gesteld met een gegadigde uit Amsterdam (die meer kilometers naar Soest moet afleggen). Neks Blommers (WD) was het er niet mee eens. "De doorstroming is van het hoogste belang. De kavels die hier te koop zijn moeten in gelijke mate te koop zijn voor zowel Soesters als niet-Soes- ters. Iemand die in Groningen woont en hier werkt heeft niet per definitie meer recht op een kavel; hij kan tenslotte ook in de bestaande huizen terecht." Ze vond dat mensen niet "gestraft" moes ten worden omdat ze al in Soest wonen, "of dat ze eerst naar Groningen moeten verhuizen om hier een bouwkavel te kunnen kopen". Blommers kreeg de steun van de gehele commissie, zodat het College het voor stel - dat was vastgelegd in een notitie - wel weer zal intrekken. Alleen Meilof (GPV/SGP/RPF) vond dat het College het milieu-aspect terecht zwaar liet we gen. Grondprijs De commissie stemde zonder discussie wel in met het voorstel van het College om weer af te stappen van de "verkoop bij-opbod" van bouwkavels. Vroeger werden stukjes bouwgrond tegen een vaste prijs verkocht (in Overhees des tijds voor 175 gulden per vierkante me ter). In het plan-Lazarusberg hanteerde de gemeente de methode van de open bare inschrijving, onder vermeldingvan een minimumprijs. "Niet ontkend kan worden dat deze me thode bij de huidige woningmarkt finan cieel gezien aantrekkelijk bleek te zijn," aldus het College, dat nu echter is ge zwicht voor de verwijten dat de gemeen te zich zo schuldig maakt aan grondspe- culatie. In het vervolg wordt daarom weer een vaste prijs - nu 225 gulden per meter - aangehouden. Die prijs gaat ook gelden bij verkoop van kavels die liggen in bouwplannen van aannemers etc. voor vrije-sector woningen. Een inwoner van Soest heeft maandag avond een lichtmast aan de Stadhou derslaan omver gereden. De straatver lichting viel direct uit. De man, die was doorgereden, kon later aan de Rubenslaan worden aangehou den. Hij weigerde te blazen nadat de po litie constateerde dat zijn adem sterk naar alcohol rook. De politie kon vervol gens aan de gang met het uitschrijven van een aantal bekeuringen. Tijdens een controle op de Verlengde i Paltzerweg heeft de politie een vracht wagen aangehouden. De wagen bleek overbeladen met zand. De politie controleerde vorige week in de ochtenduren in de buurt van het zandgat nabij de vliegbasis. Dat gebeurt regelmatig, omdat veel vrachtwagens te zwaar beladen blijken te zijn. Op het wegdek ligt ook meestal veel zand. DEZE WEEK BIJ VARKENSFILET- ROLLADE Kilo 12?° VERSE WORST C1-n Kilo 5. Voor uw huisdier: RUNDERHART kilo 4.50 KOPVLEES kilo2.50 Geopend: donderdag en vrijdag 8.00-17.00 uur BIRKSTRAAT 49 - SOEST TELEFOON 02155 - 1 24 77 HgTSEMiPi^yNGSKANfC^ VOOR AAN- EN VERKOOP VAN UW WOONHUIS Óók voor TAXATIES HYPOTHEKEN BELEGGINGEN VERZEKERINGEN VERMOGENSBEHEER Mak&taardij op maat JJJ BorO QWfmfram 32-5o»»t-T#l:0515&. 11304 30-60% KINDERKLEDING t/m 16 j. v. Weedestraat 8a - Soest v. Weedestraat 7-9 - Soest v Weedestraat 8 - Soe.- Na de eerste begroeting begon ze haar reisverhaal met de voor Amerikanen zo gebruikelijke superlatieven om aan te geven hoe geweldig het allemaal was ge weest. Toen ging het nog over Dene marken en Zweden. Eenmaal in Fin land aangekomen - ze vertelde zo beel dend dat het leek alsof ik er zelf bij was - daalde haar stemgeluid, als was het de overgang naar het monotone verhaal in mineur over de beklemmende sfeer in de Sowjet-Unie die haar zo beïnvloedde dat ze er depressief van werd. De schaar ste en de armoede hebben te lang het le ven van alledag overheerst dan dat ene Gorbatsjow aan het gewone volk zelfs maar een sprankje hoop op verbetering kan geven. De aanwezigheid van mili tairen, politie en 'stillenis te nadrukke lijk om hun een beetje gevoel van vrij heid te schenken, zich te kunnen koeste ren in de aarzelende zonnestralen van de Moskouse Lente. Een week in de trein voerde haar dwars door Siberië, langs talloze slaperige dorpjes en het grootste zoetwater meer, naar Peking. Ze veerde op uit haar stoel en zei: "Och, die mensen! Zo veel men sen. Zo druk.Twee maanden door China reizen deden haar definitief be sluiten om daar nooit meer terug te ke ren. Je kunt wennen aan de vieze toilet ten, de ontstellende drukte, de rotzooi op straat en het altijd opwaaiende stofzelfs aan het wellicht daardoor veroorzaakte onophoudelijke rochelen van de links en rechts om zich heen spuwende Chi nezen, maar het gebrek aan respect voor elkaar, dat vooral bij het reizen tot uit drukking komt, was op de lange duur onverteerbaar. Nadat een lokettiste driemaal een ver voer biljet geweigerd heeft omdat de trein vol zou zijn geeft ze die na vele uren wachten aan de volhou dende toeriste bij de vierde maal vragen wel af en blijkt de trein ook dan vol te zijn. Niemand verbaast zich hierover, want bussen en treinen zijn altijd vol. Echt vol. Zo vol dat sommigen probe ren via de raampjes naar binnen te klim men. Wie nog buiten staat probeert ze er aan hun benen weer uit te trekken. Haar boosheid ebde weg toen we in Ti bet arriveerden om nog voor een laatste maal op te laaien toen ze verhaalde dat van de drieduizend kloosters er drie- honderd nog niet verwoest waren sinds de Chinese buren de Tibetaanse hoog vlakte binnengevallen waren. Nog on der de invloed van de diep religieuze sfeer in dat land ging ze achterover zit ten, om nog even na te genieten van het laatste gedeelte van haar wereldreis. Niet voor niets had ze de route zo vastge steld dat Nepal haar de laatste, on verge felijke indrukken bezorgde. Prachtige foto 's ondersteunden haar enthousiaste verhaal met als ge volg dat een groot ver langen aan mijn lijstje van (nog) onver vulde wensen toegevoegd werd. 31 Programma's waarvan 2 voor AV.l stereo. 2x10 Watt uit gangsvermogen, kabeltuner, afstandsbediening, leietekst, d in cm. 51,5 x 43,5, kleur: metallic zwart/goud 2499,- Zuidpromenade 28 - Soest Tel. 19629 - Ook voor reparatie -GEBRUIKT OF NIEUW—, KOPEN NIET VOORBIJ LOPEN! ALLE MODELLEN Grote gevarieerde voorraad OCCASIONS er. HOGE INRUILPRIJZEN LAANSTRAAT 82 - SOEST TELEFOON 02155 - 2 17 19 Het aanbod in van de Soester NVM-makelaars vindt U op pagina 10. gSOÈSTEI 1 5 I llMÜl H Losse nummer 75 ct. v J B IL.vDXjl W Gecontr. opl. 8000

Soester Courant | 1989 | | pagina 1