WEEKEND RECEPT O Het Witte Huis Lang leve Ed v.d. Bergen! Lichte stijging werkloosheid qeaatoaas: Auto van Doorn, de meest complete Soester garage voor iedere auto TU IN-ADVIESCENTRUM 't vaarUeHwogt Klimplanten de boom in WOENSDAG 25 JANUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 17 Een felicitatie door Arie waard A^laar Auto beschadigd Dépendance in Soest in februari open ifci Tff mÏGAajJBoHh Snelheidscontroles effiriencv Waarborg voor goede service Vleestaart met prei Er f 2500,- wijzer van worden... Loodgieterswerk Liedjes Gezinsbingo in De Vijverhof Vinyl, Cocosmatten, Rails, Gordijnen, Matrassen en Meubelstoffen bij: I voor doe-het-zelvers Sp< In Soest gebeurt alles ongeveer vijftig jaar later dan elders. Zeggen ze. Een conclusie met een wat smalend on dertoontje, maar ook een die uitzonde ringen kent. Over een zo'n uitzonde ring wil Arie het deze week met u heb ben. Vandaag, woensdag 25 januari, wordt er aan de Schoutenkampweg een be scheiden feestje gevierd. Aldaar geves tigd het gezondheidscentrum "De Bundeling", in gebruik genomen op 27 januari '84 en dus, wanneer je de schrikkeldagen er van aftrekt, vijf jaar oud. Vijf jaar, een eerste lustrum, nou en? Moet daarvoor vanmiddag tussen 13.00 en 16.00 uur "een open middag" worden gehouden, vlaggen in top gaan, hapjes en sapjes worden verstrekt en foto- en tekenwedstrijden worden georganiseerd? Het lijkt op het eerste gezicht misschien allemaal wat over trokken, maar dat is het niet. Arie kreeg een week of wat geleden de mogelijkheid geboden het verschijnsel "De Bundeling" eens door te lichten. Een kans die hij zich, gelet op de zin en onzin die er over de hedendaagse ge zondheidszorg wordt gesproken en ge schreven, niet liet ontgaan. In "De Bundeling" een week lang ge sproken met leden van het stichtings bestuur (onbezoldigde vrijwilligers), doktersassistentes, wijkverpleegkundi gen, een maatschappelijk werkster, een ziekenverzorgster, een administratief medewerker en de drie hoofdrolspelers (in volgorde van opkomst) Paul Ru- pert, Peter Krijger en Pieter Mout, huisartsen opererend met de eerder ge noemde pijlers waarop De Bundeling rust in Soest-Zuid. Drie artsen, ieder met een eigen ge bruiksaanwijzing. Net mensen dus, zij het met de aante kening dat ze door sommige van hun collega's werden, soms nog worden, gezien als buitenbeentjes. Dat zijn ze ook, in menig opzicht. Vrijbuiters met visie, die aan het eind van de zeventiger jaren het lef hadden met hun progressieve aanpak het con servatieve, soms patriachaal lijkende Soester artsenwereldje te verontrusten. Paul Rupert, zoon van een legendari sche Soester huisarts, en Peter Krijger, opvolger van de niet minder bekende huisarts Rip, stapten uit wat wel eens als ivoren torens werd gezien, en maak ten plannen voor een instituut wat je een medische supermarkt zou kunnen noemen. Een wijkgericht medisch ge- - zondsheidscentrum met alles er op en er aan. Al zijn in 1989 de meeste plooi en gladgestreken, destijds varieerden de reacties van een aantal collega's van ontzetting tot ongeloof en gelach. Des ondanks leverden beiden hun solisti sche rollen in om deel te gaan uitmaken van een bezetting die in De Bundeling uitsluitend de eerstelijns gezondheids zorg op het repertoire heeft. Met mede werking van overheid, landelijk zowel als plaatselijk, en kruisvereniging kreeg het wijkgericht (Soest-Zuid) ex periment een kans. Vandaag, vijf jaar later, kan worden gesproken van een kans voor open doel. Bijna 7500 patiënten, verplicht en niet verplicht verzekerden, ervaren de betekenis en het practische nut van eerstelijns gezondheidszorg. Naast de drie artsen vanuit De Bundeling "di rect leverbaar" wijkverpleegkundigen, ziekenverzorging in de wijk en een even functioneel als discreet samenspel met maatschappelijk werk. Per kwar taal ontvangen alle verzekerden een in formatie-bulletin waarin tips en advie zen met betrekking tot de gezondheids zorg. Voorlichting, al of niet met een preventief karakter, vindt met grote re gelmaat ook binnen de muren van De Bundeling plaats. Voor Arie heeft de vertaling van De Bundeling iets van: Hoe had u het wat uw medische verzorging betreft op de meest efficiënte en menselijke benade ringswijze gehad willen hebben. De Bundeling in vijf jaar volwassen. Een felicitatie waard aan het adres van de twee pioniers Paul Rupert en Peter Krijger en de mensen die in de verleden en tegenwoordige tijd De Bundeling hielpen oprichten en in stand houden. In Soest gebeurt alles ongeveer vijftig jaar later dan elders. Zullen we er wat De Bundeling betreft vijftig jaar vroe ger van maken! ARIE WANDELAAR Zijn meesterschilders verstaan hun vak. Bel ook voor een deskundig advies over onderhoud van uw huis of bedrijfspand naar Ed v.d. Bergen meesterschilders Birkstraat 80 - Soest 0 02155-22392 Op het Luytenaarpad is de achterzijde van een auto van een Soester bescha digd. De dader is na de aanrijding door gereden. Uit een personenauto, die op de Ru benslaan stond, zijn cassettebandjes ge stolen. De achterruit van het voertuig werd ingeslagen. In december 1988 is de werkloosheid in het gewest Amersfoort licht geste gen. Op het arbeidsbureau staan mo menteel 10.939 werkzoekenden inge schreven. Dat zijn er bijna 200 meer dan in november vorig jaar, maar daarentegen ruim 300 minder dan in december 1987. In Soest steeg het aantal werklozen in december met 20 tot 1.459. Soest neemt daarmee na Amersfoort en Vee- nendaal de derde plaats in op het ge westelijk arbeidsbureau in de keistad. Het GAB kende in 1988 een enorm grote in- en uitstroom. In totaal lieten 12.000 mensen zich inschrijven. Onge veer evenveel personen gingen uit de computer, omdat ze een baan vonden. Hoewel het aantal vacatures blijft stij gen is de groep langdurig werklozen nauwelijks gekrompen. Het aanbod van werk richt zich voornamelijk op (hoger) geschoold personeel. Daarom is het van belang dat de langdurig werk lozen worden herschoold. Het GAB is volgens de heer J. Toussaint te alle tijde bereid om mee te werken aan projecten die daaraan kunnen bijdragen. In 1988 werden bijna 400 mensen, die tenmin ste drie jaar zonder werk hadden geze ten, aan een funktie geholpen. Deze maand is het GAB gestart met een sollicitatieklub. De deelnemers leren hier hoe ze naar een passende werk kring moeten zoeken. In februari begint de tweede klub. De verwachting is dat 70 procent van de deelnemers binnen twee, drie maanden werk vindt. Infor matie over de sollicitatieklub kan men inwinnen op het arbeidsbureau in Amersfoort, tel. 033-641411. Het GAB is vorige week begonnen met de uitgave van een banenkrant. Deze wordt twee keer per maand huis-aan- huis verspreid. Naast een aantal vaka- tures bestaat de inhoud van de banen krant uit enkele redaktionele artikelen over bepaalde beroepen en algemene informatie. Dépendance De dépendance van het GAB aan de Steenhoffstraat in Soest wordt op vrij dag 3 maart officieel geopend. Het ba- nencentrum is al vanaf half februari toe gankelijk voor werkzoekenden. Mo menteel wordt het pand gebruiksklaar gemaakt. Welkom in Hotel, Café Restaurant en Motel 1 MfiiTttÉtfTB 'n voor: UW RECEPTIE Ook voor dieetpatiënten en vegetariërs maken wij er een feest van. Birkstraat 138 - 3768 HN Soest Telefoon 033 - 61 71 47* - Telex 79479 nl 3 De politie heeft op de Soesterbergse- straat twee snelheidscontroles gehou den. De radar registreerde bij de eerste keer 323 voertuigen, waarvan er 23 te hard reden. Een dag later was de 'buit' groter. Op dezelfde locatie passeerden tijdens de controle 326 wagens. In 71 gevallen reed de automobilist te hard. De groot ste snelheidsmaniak reed 103 kilometer per uur. Dat is meer dan twee keer de toegestane snelheid. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 KANTOORMACHINES Copieermachines Kasregisters Schrijfmachines Rekenmachines Microcomputers Dicteermachines Inbindapparatuur Plastificeermachines Seat, een spaanse furie Auto van Doorn, Laanstraat 82 te Soest, neemt in Soest en de regio een niet meer weg te denken plaats in bin nen de automobielbranche. Een con clusie die met goedkope commerciële grootspraak niets van doen heeft, maar door de uitkomst van nuchtere feiten wordt gestaafd. Kwaliteit, prijsstelling, de waarborg voor goede service en de compleetheid van dit Soester automobielbedrijf zijn de pijlers waarop de goodwill rust. Seat, waarvan Auto van Doorn het dea lerschap voor Soest en directe omge ving bezit, maakt een stormachtige ont wikkeling door. De productie van de Seat-modellen, gebaseerd op de wereld vermaarde West-Duitse Motor System Porsche en Volkswagen techniek zorgt voor absolute topkwaliteit, degelijk heid en betrouwbaarheid, gekoppeld aan een prijsstelling waarbij Seat de niet geringe concurrentie altijd net even voor blijft. Actiemodellen als de Ibiza Crono, Ibiza Disco - Marbella GL 5 Sport en Malaga Touring staan daar in 1989 o.a. model voor. Seat, om het u gemakkelijk te maken Desondanks vraagt de aanschaf van een auto een investering, waarbij de aspi rant koper terecht niet over een nacht ijs gaat. Opnieuw is hij/zij bij Seat - Auto van Doorn aan een goed adres. De 4-stappenfinanciering staat voor deze uitspraak model. Slechts één voorbeeld ter verduidelijking. Stel, u overweegt de aanschaf van een Seat, prijs 20 mille. U betaalt bij aflevering slechts een bedrag van f 10.000,— (bij inruil van uw auto Auto van Doorn - Seat en Monique Knol, kampioenen die elkaar vonden. Ieder met hun eigen specialiteit. ft»? De vleestaart met prei is een van de vele varianten op de inmiddels ook in ons land populaire quiche Lorraine. U kunt de taart als hoofdgerecht, bij voorbeed in combi natie met een salade met (veel) tomaten opdienen doch ze kan ook heel goed als een tussendoortje of als hapje bij het aperi tief worden gegeven. Gebruik een quiche- of springvorm (door snede 24 cm). U heeft nodig: 300 a 400 gram gebraden fricandeau (dikke plak ken), 100 gram gekookte ham (dunne plakken), 2 middelgrote preien, 40 gram boter, 6 a 7 plakjes bladerdeeg (uit de diepvries) 3 eieren, 1 /4 liter (koffie)room. 75 gram fijngeraspte Goudse kaas. Snijd de fricandeau in grove snippers. Maak de preien schoon. Gebruik uitslui tend het witte en geelgroene gedeelte. Snijd de prei in snippers. Laat het blader deeg ontdooien. Verhit 25 gram boter in een koekepannetje en fruit de preisnippers er onder voortdurend omscheppen zolang in tot de prei zacht is en wat glazig ziet. Schep de fricandeau er door en laat alles afkoelen. Gebruik de rest van de boter om de vorm ermee in te vetten. Bekleed de vorm met de plakjes bladerdeeg. Prik met een (vlees)vork gaatjes in de deegbodem. Plaats de vorm hierna in de koelkast. Roer intussen in een kom de eieren los en voeg er daarna room, geraspte kaas en wat zout, peper uit de molen en een snufje nootmuskaat of gemalen foelie aan toe. Beleg het deeg met plakken ham. Verdeel daarover het vlees- en preimengsel en schenk daarover het ei- en roommengsel. Plaats de vorm op het rooster iets onder het midden in de reeds tot 225C voorver warmde oven. Bak de taart in 30 tot 35 mi nuten goudbruin en gaar. Wanneer u de taart in een quichevorm heeft bereid dan kunt u deze in de vorm opdienen. Wan neer u een springvorm heeft gebruikt neem dan eerst de wand van de vorm weg en pas enkele minuten daarna de bodem. Een dergelijke taart kunt u reeds in de keuken in het gewenste aantal punten snijden. Tip: voor een bijzonder pittige taart kunt u 100 gram fricandeau vervangen door 100 gram salami. Hak de salami rag fijn en strooi het over het vlees- en preimengsel wanneer het over de deegbodem is verspreid. Schenk er daarna het ei- en roommengsel over. Bereidingstijd: 25 minuten. Energie per portie: 3435 kJ (820 kcal). uiteraard aanzienlijk minder) de reste rende tien mille kunnen in vier termij nen (mei '89 - augustus '89 - november '89 en februari '90) worden voldaan. De bijkomende rente? Geen enkel pro bleem! Die komt geheel voor rekening van de twee-eenheid Auto Van Doorn - Seat. Om het u gemakkelijk te maken en het kostenplaatje van uw nieuwe be zit voor iedereen acceptabel te laten zijn. Hoe het verder met uw Seat gaat Een Seat op een dergelijke wijze aan de man of de vrouw brengen, dat is geen kunst. Een waarborg voor goede servi ce zijn, dat is een heel ander hoofdstuk. Auto van Doorn heeft het jaar 1988 af gerond met een aantal verbouwingen, waardoor het, nog meer dan voorheen, mogelijk is geworden bezitters van een Seat en andere automerken snel en effi ciënt van dienst te kunnen zijn. De win ter mag dan lang op zich hebben laten wachten, maar dat hij komt is zeker. Pe riode waarin ongelukjes-in kleine hoek jes liggen. Spitsuur bij de reparatie-af deling en de gespecialiseerde plaatwer kerij. Auto van Doorn, met een eigen sleepdienst, helpt u over het eerste gro te ongemak heen en heeft vervangende auto's ter beschikking, afkomstig uit de steeds omvangrijker wordende ver- huurafdeling van auto's. En omdat voorkomen, zeker als u op uw auto bent aangewezen, beter is dan genezen, doet u verstandig aan voor de vrieskou uw vervoermiddel aan de gewijzigde weersomstandigheden te laten aanpas sen. Een uitgebreide, degelijke uitge voerde winterbeurt voor uw auto kost slechts f 45,— incl. BTW. Zo'n bedrag voorkomt hoogst onaangename verras singen. Banden, achilleshiel van de auto "Ik kan er nog wel even mee vooruit" is in zomer en vooral winter de meest on verstandige opmerking die men kan maken wanneer de kwaliteit van de banden ervan risico's met zich mee brengt. Het tijdig aanschaffen van nieu we autobanden kan veel narigheid voorkomen. In samenwerking met het bandenmerk Uniroyal heeft Auto van Doorn zich het afgelopen jaar gespecia liseerd in het monteren en uitlijnen van autobanden, geschikt voor alle merken personenauto's. Een degelijke aanpak, geen extreem lange wachttijden, gratis montage, een attentie bij de aankoop van vier nieuwe banden, een zeer con currerende prijs, waren voor honder den autobezitters de afgelopen maan den aanleiding om met het oog op mor gen het zekere voor het onzekere te ne men. Ook daarin voorziet de meest complete Soester garage. Ons advies: wie aan nieuwe banden toe is, of daar over twijfels heeft, stapt even bij ons binnen en krijgt vrijblijvend advies en prijsopgave. Enkele Seat-modellen Een niéuwe Seattelg. Voorzien van de 1.2 liter Motor System Porsche, een 5- versnellingsbak en een groot aantal ex tra's die vooral de sportieve automobi- De Marbella-Sport is even bij Auto van Doorn uit beeld geweest. De vraag naar dit raspaardje overtrof het aanbod, vandaar. Een zeer beperkt aantal Mar bella 's is weer uit voorraad leverbaar te gen de ongelooflijke alles er op en er aan prijs" van f 13.625,—. De Marbel la-Sport, vanzelfsprekend met 5-ver- snellingsbak, vooraan in de race wat prijs en kwaliteit betreft. list zal aanspreken. Verkrijgbaar vanaf f 19.245,—. En natuurlijk, indien u er snel bj bent, f 2500,— extra boven de in- ruilprijs van uw wagen zoals aangege ven in de ANWB en BOVAG koers- lijst. De Seat Ibiza Disco, de meest swingen de en laagst geprijsde auto uit de Ibiza- serie. Geleverd met een Blaupunkt ste- reo-radio-cassetterecorder, twee 30 Watt Dual luidsprekers, zwarte anten ne en nog veel meer. Verkrijgbaar vanaf f 16.195,—. En ook hier geldt: snelle beslissers ontvangen f2500,— extra bo ven de inruilprijs van uw wagen zoals aangegeven in de ANWB en BOVAG koerslijst. De Seat Malage Touring, een nieuw ak- tiemodel. Een 1.5 liter Motor System Porsche, 5-versnellingsbak. Een com fortabele reiswagen compleet met spe ciale zetelbekleding, zachte hoofdsteu nen en een toerenteller. Betrouwbaar heid, comfort en luxe gekoppeld aan een zeer aantrekkelijk prijskaartje. De Malaga Touring, aktiemodel 1989, kost slechts f 20.335,—. Goede tradities zijn er om in stand te worden gehouden. Bij Auto van Doorn zijn ze, als het om exclusief prijsvoordeel gaat, uit voorraad le verbaar. Een spraakmakend voor beeld is uw financieel voordeel bij de aanschaf van een Ibiza Crono of Ibiza Disco (zie foto's elders op deze pagi na) op voorraad bij Auto van Doorn. Kopers van Ibiza-voorraadmodellen ontvangen bij inruil van hun auto f 2500,— (vijfentwintighonderd gul den) extra boven de inruilprijzen zo als staan vermeld in de koerslijsten van ANWB en BOVAG. Met dit Carnaval der Prijzen start Auto van Doorn het Nieuwe Jaar. Slechts een klein noodzakelijk voorbehoud. De voorraad Crono's en Disco's, voor deze introductie-actie beschikbaar, is beperkt. Wie f 2500,— wijzer, en een kwaliteitsauto rijker wil worden dient er dus snel bij te zijn. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Tel. (02155)13014-12577 Al vanaf mijn kleuterjaren ben ik geïntri geerd door liedjes. Altijd is Kortjakje ziekwist mij vele jaren te boeien en 'Jan Huigen in de ton, met een hoepeltje er om heb ik wel honderd keer gezongen als ik met m'n vriendjes in 't zwembad was. Een oude muziekuitgever zei mij een: "Grammofoonplaten zijn leuk, maar le ven in 99 van de 100 keer hoogstens een maand of drie. Als ze al een hit zijn. Daarna komen ze nooit meer terug, een paar uitzonderingen daargelaten. Maar liedjes hebben een onbeperkte levens duur. Hoe vaak en door hoeveel mensen is bijvoorbeeld 'Stille nacht' wel niet op genomen En elk jaar komen er weer vele nieuwe versies bij.De man had gelijk. Ik heb zelf veel liedjes geschreven die buiten de eerste opname nog vele malen door andere artiesten in binnen- en bui tenland op de plaat zijn gezet. Diverse van die songs hebben een eigen curieuze geschiedenis. Hoe kom je nou op een liedje. Da's mij vaak gevraagd en even vaak wist ik er 't antwoord niet op. Het kwam gewoon, de melodie zit in je hoofd en vormt zich als je gitaar aan 't spelen bent. Alleen wat de tekst betreft ben je soms afhankelijk van invloeden van buitenaf. "Kom van dat dak af" heb ik eigenlijk aan m 'n broers te danken. Die hielden graag argeloze voorbijgangers voor de gek door midden op de stoep te gaan staan en gewoon stom naar boven te gaan kijken. Af en toerie pen ze dan "Hé, dak af!" en in een mum van tijd stonden er een paar anderen óók stupide met de bol in de nek naar de dak goot te loeren om te zien wat er aan de hand was. Mijn broers haakten dan af en lachten een eindje verder op de meute uit. Dat is me altijd bijgebleven en doorhaal de ik de basis-gedachte van "Kom van dat dak af" vandaan. "Je wordt ouder pappastamt uit de tijd dat ik pas in Soest kwam te wonen. Gol den Earring. Mijn zoon Joep was negen jaar en hij verzamelde in een mum van tijd vriendjes om zich heen. George en ik trokken veel met elkaar op en op mooie dagen zaten we in eikaars tuinen van de zon te genieten. Op zo'n warme dag la gen we wat te luieren in mijn gras toen een paar jochie's op ons af kwamen. "Mogen we een handtekening?", vroe gen ze aan George en toen ze die hadden, keerden ze zich naar mij. Ik greep al naar de ball-point omdat ik dacht dat ze mij hetzelfde zouden vragen, maar dat pakte anders uit. "Meneer Koelewijn,vroeg er één wat schuchter "mag Joepie buiten komen spelen?". George keek me aan, schoot in de lach en zei alleen: "Kan zien dat je ouder wordt, pappa. Zo'n twintig jaar geleden maakte ik een nummer één hit met Egbert Douwe, "Kom uit de bedstee m 'n liefste. 'Het ont staan van de tekst en de plaat was zuiver toeval. In die tijd lag het schip Veronica nog voor de kust en één van de belangrij ke disc-jockey's was Rob Out. Wij waren vrienden van elkaar. Toen we eens in Amsterdam aan 't stappen waren en de pinten alle "commonsense" hadden ver dreven, zei ik tgen hem dat 't hoog tijd was dat hij eens een plaat ging maken. "Maar ik kan helemaal niet zingen, wierp Rob nog zwak tegen, maar twee van die gouden jongens verder waren we 't eens dat 'niet kunnen zingen 'een laf ex cuus was om niet een studio in te gaan. De wijkvereniging Overhees houdt za terdag 28 januari een bingo voor het hele gezin. Dit betekent dat ook de kinderen jonger dan 12 jaar mee mogen doen. Ui teraard dienen zij dan wel hun ouders mee te nemen en daarop toezicht te hou den. De bingo wordt gehouden in het dien stencentrum "De Vijverhof' aan de Kla rinet in de wijk Overhees. De bingo begint om 20.00 uur. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Prijs per kaart f 5,— voor leden/donateurs. Introdu- cees betalen f 10,— per kaart. De volgende dag was hij natuurlijk alles vergeten, maar ik niet. Ik bedacht een mal liedje want met zangers met uiterst beperkte talenten moet je geen mooie stukken opnemen), nam de orkestband op en belde hem op. "Ik ben klaar, Ro- berto. Als je vanavond naar de studio komt, kun je je wereldhit komen inzin gen. 't Was even verdacht stil aan de an dere kant. "Ja maar Peer, dat was toch maar een geintje. Dat meenden we toen toch niet serieus?" Maar 's avonds was 'ie in de studio en hij bleek nog redelijk te kunnen zingen ook. Hij heeft een gouden plaat verdiend met zijn hit en natuurlijk werd hij overal in 't land gevraagd, want zo 'n succes-zanger wil iedereen in leven de lijve zien. Hij had zich een pseudo niem aangemeten, want vóórdat de plaat uitkwam twijfelde Rob nog hevig en hij zag liever z 'npseudoniem belachelijk ge maakt dan zijn eigen naam. Egbert Dou we werd het, 't omgekeerde van Douwe Egberts. Simpel, maar toch een vondst. Egbert Douwe kende maar twee liedjes; de A - en de B-kant van zijn single. Da 's natuurlijk wel wat weinig als je op de bühne staat en een half uur moet vullen. "Ik ging naar zo'n zaal toe met m'n bandrecorder onder m 'n arm,vertelde onze vedette later, "en begon voor een volle bak met "Kom uit de bedstee m 'n liefste.Dan deed ik dat andere liedje en dat was dat. Maar ja, qua tijd kwam ik natuurlijk te kort. Dus begon ik maar weer met "Kom uit de bestee.Tot hel halfuur vol was en ik kreeg er achthon derd gulden voor.Een smak geld in die tijd. Na een paar van die optredens hield Rob/ Egbert 't voor gezien. Hij vond zichzelf voor joker staan en eigenlijk deed hij lie ver disc-jóckey werk tijdens de Veronica drive-in shows. De allerslechtste, maar tevens meest ko mische, zanger waarmee ik in een studio heb gestan is Willem van Kooien, alias Joost den Draayer. Wij vormden, ook weer voor de grap, een trio; "De Praatpa len. Willem, Freddy Haayen toen com pagnon van Willem en daarna o.a. direk- teur van Polydor Nederland en Enge land) en ik. We hebben twee platen sa men opgenomen waarvan "Ome Sjakie" ("Het hele zakie loopt in z'n nakie, zeg ome Sjakie aan de Middellandse Zee") een redelijke, maar geruchtmakende hit is geworden. Over dat geruchtmakend later meer. De tweede single was "Wat gaan ze hard op de schaatsen,een ode aan Ard en Keessie. Willem was een ab solute anti-vocalist. Hij kon geen maat en geen wijs houden en wist zelfs nooit hoe een regel te beginnen. Zelfs nu drie whisky 's lukte 't nog niet, dan riep hij al leen maar wat kreten als "Oenga" en "Landgenoten waarna Freddy en ik na tuurlijk langzaam onderuit gleden van het lachen. Het was een simpel liedje dus technisch gezien kon 't er binnen een half uur op staan. We waren 's avonds om ne gen uur begonnen en om tien uur was 't eind met vallen en opstaan in zicht. Tot dat bijna bij het slot Willem weer eens volledig het spoor bijster raakte, de maat, de wijs en de tekst kwijt was, in paniek Freddy en mij aanstaarde, zich toen naar de microfoon boog om dwars door alles heen te brullen: "Te paard, te paard. We zijn verraden. ledereen, Freddy, de technicus, de kal en ik, ging neer. Om twaalf uur 's nachts waren we weer wat op adem. Waren er toen maar video-clips geweest. Dan was 'teen wereld-hit geworden.... Peler Koelewijn. Lange Brinkweg 38 - Soest Telefoon 02155 - 19600 Erik van Dorresteyn medewerker 't Vaarderhoogt i Bovenstaande kreet is niet ten nadele van klimplanten bedoeld, maar heeft juist de intentie de planten beter tot hun recht te laten komen. Want waar komt een klimplant beter tot zijn recht, dan groeiend en bloeiend, langs de stam van een boom. In de natuur komen we geen fraaie pergola of een an dere door mensenhanden gemaakt klimtoestel tegen. Daar dient als ondersteuning voor de klimplanten simpelweg de stam van een boom, de natuurlijke wen teltrap die 't de plant mogelijk maakt om hogerop te komen, dichter bij het licht van de zon. Het is jammer dat velen van ons de oorsprong van de klimmer verge ten zijn. Een kale boomstam bijvoorbeel, begroeit met een weelderige klimop, biedt toch een bijzonder vriendelijke aanblik. Maar gelukkig is er in bijna ie dere tuin wel een boompje of boom te vinden. Dan hoeven we verder alleen nog maar een passende klim plant uit te zoeken. Nou en keus is er volop. Bij zware stammen met daarboven een dicht bladerdek zullen niet alle soorten het redden. Ook de grondsoort speelt een rol. Wie een goede keus wil maken, moet eerst we ten hoe de klimmers zijn onderverdeeld. De soorten Afhankelijk van de stijl van klimmen zijn de klimmers te verdelen in drie soorten klimmers. De echte klimmers. Deze zetten zich met hechtwor- tels of zuignapjes vast. Hulp bij het klimmen heb ben ze niet nodig. Voorbeelden: klimop en win gerd. De slingerplanten, de grootste groep, zoeken zich met slingerende bladranken een weg omhoog. In het begin hebben ze nog wel eens wat begeleiding nodig. Hiertoe behoren o.a. de clematis, kamper foelie en blauwe regen. De hangende planten. Deze slingeren wat onbe heerst met hun takken op zoek naar enige steun. Als ze deze eenmaal gevonden hebben, dan laten ze die niet snel meer los. Het zijn planten die vaak extra ondersteuning behoeven. Rozen vormen een be kend voorbeeld. Hoe planten? We planten een klimmer nooit direct tegen de stam. Het liefst laten we minstens 30 cm. tussenruimte tus sen plant en stam. Op deze manier krijgen de wortels van de klimmer meer kans. Bij zware schaduw of erg schrale grond wordt nog verder van de stam geplant. Met schuingeplaatste (bamboe) stokken zorgen we er voor dat de grotere afstand kan worden overbrugd. Door wat gaas rond de onderkant van de stam te doen vinden veel klimmers tijdens hun eerste aanloop extra steun. Voor het planten maken we het liefst ruime plantgaten waarin de goede bemeste tuinaarde door werken. Het onderhoud Sommige klimplanten behandelen hun gastheer niet met voldoende respect. Ze zijn soms zelfs in staat de boom waarin ze groeien geheel te overwoekeren. In dat geval moeten we tijdig ingrijpen door te snoeien. Ook in een eerder stadium al kan snoei van belang zijn. Zoals bij clematis bijvoorbeeld. We snoeien deze het beste direct na aanplant even terug. Snoei tot op het onderste paar goede bladknoppen geeft als resul taat een flink aantal nieuwe groeischeuten waarmee een betere start wordt gemaakt. Sommige soorten bloeien op de scheuten die ze eerst nog moeten gaan maken (op nieuwe scheuten of éénjarig hout). Deze bloeien dan ook wat later in de zomer. Deze planten kunnen we laat in de winter goed terugsnoeien. Tenslotte een lijst van klimplanten die in aanmerking komen voor het gebruik in bomen: Pijpbloem, Trompetklimmer, Boomwurger, Bos- druif, Klimop, Klimhortensia, Winterjasmijn, Kam perfoelie, Wingerd, Bruidssluier, Roos, Druif, Blau we, witte rose regen.

Soester Courant | 1989 | | pagina 17