inruH 99." Polaroid dekmtakflens G//0H scliocmnkcr Fuji DL250TELE uw OUDE DIREKT-KLAAR CAMERA IS 50 GULDEN WAARD 'tp-1füN? Gemeente wil winkeliers inschakelen bij betere inzameling klein chemisch afval bijvoorbeeld: ImpulseFF 149.- aadscommissie R.O. over Noordelijke Eng' College polst raadscommissie R.O. over toekomst van 'Noordelijke Eng' r~w~nr~:\ w tt m lbrilmodef WOENSDAG 25 JANUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 3 Gemeenteraad om onderdak gevraagd IVN zit te springen om ruimte voor milieu-activiteiten Oliedrums en KCA-boxen bij detailhandel GEBRACHT CHEMISCH AFVAL Over de jaren 86, 87 en 88 foto-film-video y j computer; n consensus B. W. twijfelen aan consensus ONKYO KCA: Verkeerslichten Van Weedestraat Vrachtwagen rijdt door na botsing dSdubbersfemow GROOTHOEK EN TELE IN ÉÉN CAMERA ■Wil l i Nieuw waterschap 'Vallei en Eem' zal kortstondig bestaan maal duizend Kg 1987 Tolaal Batterijen Diversen 1.139 8.766 5.226 3.216 2.176 1.786 6.777 4.215 4.849 19.335 14.318 11.906 Afdeling ftVB Soest Uit deze grafiek blijkt dat de bevol- (KCA) apart heeft ingeleverd. Er ver- king van Soest in de afgelopen jaren dwijnt echter nog veel te veel in het "ge- steeds meer klein chemisch afval wone" huisvuil. ZUID PROMENADE 15 SOEST TEL. 12874 Het inzamelingsdepöt voor KCA ti® GfttUSM Speewalde y sii ui,Ir KjjfS1 s/4*1 De opbrengst van de inzameling van klein chemisch afval (KCA) is in Soest gaat wel omhoog, maar is nog lang niet optimaal. Gemiddeld leverde elke Soester in 1988 zo'n 0,465 kilogram KCA in bij de speciale depots, terwijl er volgens landelijke cijfers elk jaar zo'n twee kilo vrijkomt. Een flinke hoeveelheid gaat dus "op niet verant woorde wijze" weg: via het toilet naar het riool, op of in de bodem of de mini- container. Het gemeentebestuur wil daarom een verbeterd systeem invoe ren, waarbij de winkeliers worden in geschakeld. Ook de inzameling van afgewerkte olie is een punt van zorg. Tot voor kort vormden garagehouders en benzine verkooppunten een "fijnmazig net" waar particulieren het spul kwijt kon den. De normen zijn verscherpt en nu moeten deze bedrijven meer kosten maken voor de afvoer, en daarom zijn ze steeds minder bereid om als inlevera- dres te fungeren. De animo is zelfs tot een minimum gedaald door het risico dat de afgewerkte olie vervuild is met chemische stoffen, waarvoor ze nog meer moeten betalen. Als de gemeente maar zorgt voor olie drums en gratis afvoer wil men in deze kring echter wel doorgaan met de inza meling, aldus B. W., die de handha ving van dit inzamelingsnet het meest effectief noemen. Voor het KCA is destijds een apart in zamelingsdepöt ingericht aan de Schans en bij veel winkels, scholen en bejaardencentra zijn batterijboxen ge plaatst. Dat heeft al een beetje geholpen om de "probleemstoffen" apart in te za melen, maar de inlevermogelijkheden zijn toch nog te beperkt en daarom is verruiming daarvan volgens het Colle ge essentieel. Het mooiste maar ook het kostbaarst is het spul huis-aan-huis inzamelen. "Een bezwaar is dat huishoudens overdag in toenemende mate onbemand zijn, ter wijl het aan de straat zetten van che misch afval als onverantwoord van de hand moet worden gewezen," aldus B. W. Het optimaliseren van het breng-sys- teem door inschakeling van de detail handel is dan ook een goed alternatief. In principe wordt daarbij het afval te ruggebracht op de adressen waar de produkten zijn gekocht, met andere woorden: er is een duidelijke relatie tussen aankoopgedrag en het produkt in zijn afvalstadium. De gemeente heeft in de afgelopen we ken zo'n 60 detailhandelszaken - gara ges, pomphouders, hobbyzaken, verf- winkels, fotozaken, apothekers, drogis ten - benaderd om medewerking. Als de gemeente zorgt voor materiaal, re gelmatige afvoer en publiciteit Wil 60 procent wel meedoen. Een hoopgeven de respons, aldus het College. Het voorstel aan de gemeenteraad be helst daarom de aanschaf van 60 olie drums (inhoud 25 liter) voor 6000 gul den, plus 2000 gulden aan bijkomende kosten, en 50 KCA-boxen voor 2000 gulden, plus bijkomende kosten van 2000 gulden, in totaal een eenmalige investering van 12.000 gulden. De ex ploitatielasten per jaar zijn berekend op 25.200 gulden. Het nieuwe systeem zou op 1 juli a.s. kunnen ingaan. Het voorstel loopt overigens een beetje vooruit op de aanbeveling in de Milieu notitie, waarover nog een besluit moet vallen maar die inmiddels positief ont vangen is. Het College wijst tenslotte op een aan tal milieuhygiënische argumenten: Inzameling van KCA is nodig om ge loofwaardig over te komen bij het be drijfsleven, dat op zijn beurt wordt ge confronteerd met zeer hoge kosten voor de verwijdering van chemisch af val; "Verdwijning" van KCA resulteert vroeg of laat in bodem- en oppervlakte water-verontreiniging, wat een bedrei ging is van de drinkwaterkwaliteit; Een deel van het afval kan worden hergebruikt (batterijen, fotochemica- liën), maar alleen als het apart wordt in gezameld; De uitbreiding van de voorzieningen heeft in het kader van de milieuvoor lichting hoge prioriteit gekregen. Als chemische afvalstoffen bij het ge- MET ONKYO STAPELT U KWALITEIT OP KWALITEIT ONKYO MEDISET Een volledig op elkaar afgestemde kombinatie van Compact Disc Speler, Tuner, Versterker en dubbel Cassettedeck van hoge klasse Deze kombinatie moet u zien en horen om net als wij verrukt te raken van de vele mogelijkheden die door de geavanceerde software allemaal mogelijk zijn. Wij demonstreren u dat graag. ONKVOH Tl GAAT ALH DOF FNE STAF VFRDtR W.n- y»W*d«n«17B Sotü TtL0715S-T72S3 voor aite ZBnemewi technische wenst tel 02i55-i0344* (klein chemisch afval) aan de Schans. De heren Kok (r.) en Rozeboom van de afdeling reiniging laten zien wat er zoal binnenkomt. wone huisvuil terechtkomen is dat na delig, o.a. omdat voor de verbranding een aanzienlijk hogere temperatuur no dig is (1200 i.p.v. 700 graden) en er problemen rijzen bij de rookgasreini ging en de stookemissies van de AVR (Rijnmond), waar alle afval wordt ver werkt. Het voorstel kan dus, vindt het College, een belangrijke bijdrage leveren aan de beperking van de directe vervuiling/ aantasting van bodem en riolering en van de indirecte vervuiling van drink water en lucht, en daarmee - op langere termijn - tot een beperking van de "maatschappelijke kosten". Het stre ven is gericht op een verdubbeling van het ingezamelde KCA, van 0,465 kilo naar bijna 1 kilo, per inwoner in 1990. Klein Chemisch Afval De schadelijke stoffen die niet in het "gewone" huisvuil thuishoren (en dus apart moeten worden ingele verd) zijn: accu's, accuzuur batterijen, kwik-, nikkel/cad miumbatterijen benzine bestrijdingsmiddelen chemisch toiletafval chemicaliën, restanten cosmetica drukinkten en -vloeistoffen (sten cil/ copier) etsvloeistoffen fixeer filmafval geneesmiddelen (mens en dier) koperhoudend afval kwikthermometers kwikschakelaars laboratorium-afval latex loodhoudend afval loogbaden medicijnen minerale oliën - motoroliën - systeemoliën - booroliën - snijoliën - oliefilters ontvettingsmiddelen oplosmiddelen ontwikkelaar ontwikkelpoeder/toner ontwikkelvloeistof/toner petroleum poetsdoeken spuitbussen met restant terpentine thinner verfafbijtmiddel verfoplosmiddel verfrestanten vet, smeervet vet, organisch zinkhoudend afval zuren Er komt een nieuwe verkeerslichtin stallatie op het kruispunt Van Weede- straat/Stadhouderslaan/ Nassauplantsoen. Met de werkzaamhe den zal de firma Siemens op maandag 30 januari beginnen. Half februari wil men het werk gereed hebben. Het werd eenzelfde soort installatie zoals die on langs geplaatst is op het kruispunt Nieu- werhoekplein, dus ook met een speciale detectielus voor de voetgangers "De nabije verstedelijking van Schrikslaan en Dalweg beperkt na tuurlijk het aantal mogelijkheden van de Noordelijke Eng. Ze is nu nog een onderdeel van de centrale agrarische ruimte in Soest, maar over enkele ja ren zal het gebied een kleine open ruimte vormen binnen de bebouwde kom. Aan hinderlijke bedrijven, über haupt nieuwe bedrijven of agrarische ontwikkelingen valt in een stedelijke omgeving als deze niet te denken. Alle mogelijkheden dienen te worden on derzocht om dit soort functies te ver wijderen, respectievelijk te weren." Zó omschrijft het College van B. W. de "vermeende consensus" - (eenheid van opvattingen, red.) - die er tot dus ver onder gemeentebestuur en bevol king zou bestaan over de Noordelijke Eng, het gebied tussen de Waldeck Pyr- montlaan, Beukenlaan, Verlengde Tal- malaan en Soesterengweg. Voor alle andere delen van de Eng zijn inmiddels bestemmingsplannen gemaakt, maar alleen voor dit stukje Soest niet. Het College stelt vast dat het beleid ten aanzien van de Eng, nadat de discussie aan het eind van de jaren zeventig een wending had genomen, in rustiger vaar water kwam en in de diverse bestem mingsplannen kon worden vastgelegd. "De beleving van de Eng hield echter geen gelijke tred met het nieuwe beleid. Het open houden van de Zuidelijke Eng werd vrijwel unaniem onder steund, maar de grote hoeveelheid be zwaarschriften tegen de planontwikke ling aan de Dalweg bewees dat een groot deel van de bevolking zich niet gebonden voelde aan het compromis van het vorige decennium," aldus het College. B. W. werpen in dat verband de vraag op of - nu er geen plan voor de Noorde lijke Eng bestaat - met het oog op deze lacune kan worden verwacht dat de consensus - over wat er in het gebied wel of niet gewenst is - "wel zo vanzelf sprekend is". Een geïntegreerd beleid op het gebied van ruimtelijke ordening, milieu en grondzaken, zal daarop een antwoord moeten geven, vinden B. W.In afwachting daarvan dient er ech ter volstrekte duidelijkheid te bestaan ten aanzien van de beperkingen die het gemeentelijke beleid al sinds vele jaren hieraan wil verbinden in het gebied van de Noordelijke Eng. Het toestaan van milieu-hinderlijke activiteiten van en kele van de thans gevestigde bedrijven, méér dan hetgeen wettelijk niet gewei gerd kan worden, is uit den boze," aldus het College. Drie opties Voor de toekomstige mogelijkheden van het gebied kan gedacht worden aan bestemmingen die gerelateerd zijn aan het wonen binnen de bebouwde kom, rekening houdend met de langzaam- verkeersroute van Lazarusberg naar Zuidelijke Eng. Voor de "invulling" van het gebied heeft het College drie opties: 1. Het open houden van het gebied: het onbebouwd laten en in eerste instantie uitgaan van de bestaande situatie. Op langere termijn - afhankelijk van de fi nanciële mogelijkheden - kan het ge bied misschien een meer openbaar ka rakter krijgen, in combinatie met het speelveld aan de andere kant van de Soesterengweg. 2. Woonbebouwing: het gebied is een "zeer mooie lokatie" voor woningbouw en bebouwing past zowel in het ge meentelijke als het provinciale versle- delijkingsbeleid. De bodemgesteldheid speelt hier mogelijk een doorslaggeven de rol. 3. Voorzieningen: de centrale ligging maakt het gebied 'ook zeer geschikt voor gebouwde voorzieningen, hoewel daar momenteel geen plannen voor zijn. Reservering voor dat doel op lan gere termijn is een goede mogelijkheid, maar ook hier telt de bodemgesteld heid. Bodemonderzoek Over de bodemgesteldheid merkt het College op dat rond 1980 een oriënte rend onderzoek is uitgevoerd naar de milieuhygiënische kwaliteit van de bo dem, dat echter onvoldoende houvast biedt voor verdere planontwikkeling. "De aanwezigheid van de voormalige stortgaten maakt bebouwing - en wel licht ook een bestemming als plantsoen of iets dergelijks - hoogstwaarschijnlijk onmogelijk." In ieder geval zou er eerst een grondig onderzoek nodig zijn, en als alleen voor het resterende deel van het gebied een plan wordt gemaakt zou dat een "ontsiering" zijn van de hele Noordelijk Eng, aldus het College, dat daarom uitgaat van een alles-of-niets- standpunt. Overigens staat het gebied wel op de provinciale lijst van lokaties die nog moeten worden onderzocht op eventuele bodemverontreiniging, maar zonder prioriteit. Er staan volgens B. W. nu drie wegen open, als men op afzienbare termijn verdere planontwikkeling wenst. Ten eerste: bij de provincie aandringen op een hogere prioriteit van het bodemon derzoek, maar de kans is klein dat de provincie dat zal doen. Ten tweede: zelfstandig zo'n onderzoek laten uit voeren, maar het nut daarvan wordt be twijfeld, "gezien de te verwachten ne gatieve resultaten". Ten derde: een conserverend bestemmingsplan opstel len, ervan uitgaande dat uit het bodem onderzoek zal blijken dat het open mid dengebied niet geschikt is voor woning bouw of park. Praten Het College is in elk geval van plan met de provincie te gaan praten over de wenselijkheid van een bodemonder zoek. Verder meent het College dat le galisering en/of uitbreiding van de aan wezige bedrijven waar mogelijk dient te worden tegengegaan als ze ook maar enigszins milieuhinderlijk kunnen zijn, en dat vestiging van nieuwe bedrijven voorkomen moet worden. B. W. hebben al deze overwegingen voorgelegd aan de raadscommissie Ruimtelijke Ordening, die er op dins dag 31 januari over zal spreken. Daarna bepaalt het College een nader stand punt. Een vrachtwagenchauffeur is vorige week doorgereden nadat hij op de Soesterbergsestraat een portier uit een personenauto had gereden. De eige naar, een 23-jarige Soester, had de deur niet op tijd dicht gedaan. De vrachtwa gen stopte niet. Het portier van de auto kwam pas meters verder tot 'stilstand'. De politie zoekt getuigen van deze aan rijding. IVN-Eemland, het instituut voor na tuurbeschermingseducatie, heeft het gemeentebestuur medewerking ver zocht voor het verkrijgen van een ver enigingsruimte in een van de gemeen telijke gebouwen. Het ontbreken van een eigen onderdak vormt volgens het bestuur een "ernstige belemmering" voor het uitvoeren van de educatieve activiteiten van het IVN, op het gebied van natuur en milieu. Het IVN speelt in de "bevordering van het milieubesef' in Soest een vooraan staande rol. De vrijwilligers zetten zich intussen al een halve eeuw in Soest en omgeving in voor de natuur (voorlich ting op scholen, natuurwandelingen, vrijwillig landschapsbeheer - o.a. "Bijl tjesdag" - het uitzetten van natuurpa den, etc.) Het verzoek om ruimte staat te lezen in de brief die voorzitter H. Bosma on langs nog eens aan de gemeenteraad heeft geschreven, nadat de vereniging overigens al eerder - in oktober 1987 - een dergelijk verzoek had gericht aan Burgemeester en Wethouders. Toen het IVN na een jaar nog geen ant woord had gekregen is men maar eens in de telefoon geklommen om te infor meren naar de behandeling van de brief, waarop van de zijde van de ge meente het antwoord werd gegeven "dat de afdeling Groenbeheer er aan dacht aan schenkt binnen haar werkge bied". "Hetgeen wij uiteraard zeer waarderen," meldt Bosma in zijn laatste brief. Vrijkomende school? Volgens het IVN zijn er echter wel meer terreinen binnen het aandachtsgebied van het gemeentebestuur waarop naar een oplossing van het ruimteprobleem Het per 1 januari j.l. officieel opgerich te nieuwe waterschap "Vallei en Eem", dat is ontstaan uit de samenvoeging van de waterschappen Grebbe, Heiligen bergerbeek en De Eem, zal tot hooguit 1 januari 1992 bestaan. Daarna gaat het, samen met het waterschap Gelder se Vallei, op in één groot nieuw water- s/OQft. Voor al uw bouw- en onderhoudswerken 1e Heeserlaantje 56 - Soest Telefoon 02155-22204 kan worden gezocht. "Wij denken bij voorbeeld aan ruimte in vrijkomende schoolgebouwen en wijzen in dit ver band op de lopende discussies over de bestemming van de voormalige Rinke Tolmanschool," aldus Bosma. Hij ver zoekt de gemeenteraad nu - gezien de urgentie van het probleem - de moge lijkheden voor een oplossing "in breed verband" te bezien. "Het wordt de laatste jaren in snel tem po duidelijk dat de achteruitgang van natuur en milieu een veel groter en ur genter probleem is dan tot voor kort werd aangenomen. Men denke aan de zure-regen-problematiek door de emissies van verkeer, landbouw en in dustrie, de bodemverontreiniging door mest en afvalstortingen en de gevolgen van een en ander voor de gezondheid van mens, dier en plant," aldus het IVN. "Een en ander betekent dat van parti culiere organisaties als de onze én van de overheid in de komende decennia grote inspanningen zullen worden ge vraagd, niet alleen op het gebied van rechtstreekse ingrepen ter bevordering van een beter milieu, maar ook - en hierbij denken wij vooral ook aan onze vereniging - op het gebied van de bevordering van een krachtig milieube sef." Het ontbreken van een eigen ruimte vormt echter een ernstige belemmering voor de educatieve activiteiten van het IVN, dat bijvoorbeeld graag schoolklassen zou kunnen ontvangen in het kader van het werk voor de diverse scholen in Soest. De raadscommissie Bedrijven behan delt het verzoek van het IVN nu in de vergadering van woensdag 1 februari a.s. schap voor het gehele Vallei- en Eem- gebied. Provinciale Staten van Utrecht en Gel derland hebben in november vorig jaar besloten nog in deze zittingsperiode van de staten (1987-1991) het nieuwe grote waterschap in te stellen, met als belang rijkste taken het waterkwantiteitsbeheer en de waterkeringszorg. Inmiddels zijn de bestuurleden van het waterschap "Vallei en Eem" benoemd bij Koninklijk Besluit van 9 januari j.l. Dijkgraaf is de heer T. Roodhart, Eem- nes. Heemraden zijn de heren A. Schreuder, Amersfoort; E.W.B. Hui den, Eemnes; Z. Vedder, Eemdijk; R.C. v.d.Zande, Hooglanderveen; A. v.Dijk, Maarsbergen; D.J. Veldhuizen, Wou denberg; en F.J. Mijnssen, Rhenen. Het waterschap "Vallei en Eem" is gevestigd in Bunschoten, Amersfoortsesweg 34, tel. 03499-81400. Het waterschap is 33.500 hectare groot en binnen het gebied zijn geheel of ge deeltelijk gelegen de gemeenten Amers foort, Baarn, De Bilt, Bunschoten, Eem nes, Hoevelaken, Soest, Zeist, Ameron- gen, Leersum, Leusden, Maarn, Rens- woude, Woudenberg, Rhenen en Vee- nendaal. Het totaal aantal inwoners is ongeveer 250.000. COMPACT CAMERA j J I I I I Groothoekobjectief en 1,6x tele-objectief met motorische omschakeling. Automatische aanpassing van de zoeker. Automatische belichting, film- inleg, filmtransport en scherp- stelling. Ingebouwde flitser. DX-code. Tele- 3QQ -l IÜji| converter1 1 GRATIS WINKELKRING VAN WEEDESTRAAT 85 I SOEST Polycon kontaktlenzen zijn „Z"uurstofdoorlatende harde lenzen die ook nog zacht op het oog aanvoelen. j 1De lenzen zijn buitengewoon ogenvriendelijk. j 2. De lenzen bevatten siliconen en voelen daardoor duidelijk zachter aan dan normale harde lenzen èn laten voldoende zuurstof door. 3. De gewenningstijd is zeer kort. 4. De meeste mensen die Polycon lenzen dragen kunnen zonder problemen lenzen en bril afwisselen en blijven steeds helder zien. 5. Overgevoeligheid tegen licht en hinderlijke reflexen worden door de nieuwe Polycon lenzen bijna altijd opgeheven. 6. Sportbeoefenaars hebben meer baat bij de Polycon lenzen, omdat het materiaal een betere warmte-afgifte heeft. Dat is belangrijk voor de zuurstofbehoefte van het oog. Polycon lenzen moeten nat bewaard worden, maar vragen géén duur of gecompliceerd onderhoud. Polycon lenzen geven het comfort van zachte lenzen en het scherpe zien van harde lenzen. Polycon lenzen gaan langer mee dan zachte lenzen. Polycon lenzen kunnen verzekerd worden. Gediplomeerd optometrist - Lid O.V. W m W ZUIDPROMENADE 1^ j TELEFOON 12874 HARTJE-ZUID

Soester Courant | 1989 | | pagina 3