DeSoester Duinen MET HET OOG OP UW BRIL. oogdrukmeting 0//0H \J ca \J °lit® w&i Nieuw gezicht neurologie Zonnegloren lbrilmodef "TEGELEN" f 29,50 Soest 50 jaar geleden WOENSDAG 25 JANUARI 1989 SOESTER COURANT PAGINA 5 RESTAURANT vraagt; uw aandachtvoor CAFÉ-DISCO SOESTER NATUUR"bad) Bouvier met politiehulp op vrijersvoeten Rugletsel man na val tijdens werk Dronken brandstichter bedreigt politie met motorkettingzaag Ook voor uw Terug naar de oertijd Antieke kookkunst: een goed idee om gezond te eten. Zonder vet of olie. Diverse soorten vlees, groente, fruit etc. 'Grillen' op een steen aan tafel delwijkstro Soest telefoon Kosten bijna 700.000 gulden Rinke Tolmanschool brengt acht welzijns-organisaties onderdak Geldkistje weg Auto rijdt zelf weg en vliegt in brand f 295,-. <g> JULTEIDO Studio harla harwocziK 27 januari 1939 "Do Hashimashite" Iedere maandag bent u van harte welkom op onze Japanse dag. Van sake tot sukiyaki en uiteraard de bekende stokjes. Een ervaring rijker. Reserveren aanbevolen. SOESTERBERGSESTRAAT 188 SOESTDUINEN TEL. 02155-12739 Reglement Verkeerstekens en Verkeersregels Burgemeester en wethouders maken in verband met het bepaalde in artikel 133 van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens (R.V.V.) bekend, dat zij besloten hebben door plaatsing van bord 54b van bijlage II van het R.V.V. met onderbord PB-51-BK nabij de woning Van Maarenplein 20 een parkeerplaats voor een mindervalide aan te wijzen. Tegen dit besluit kan ieder belangheb bende een beroepschrift indienen, dat binnen 30 dagen na heden - in tweevoud - moet worden ingediend bij de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Openbare commissievergaderingen Woensdag 25 januari commissie onderwijs Agenda o.a. vaststellen van een sollicita tiecode voor het openbaar basisonder wijs; evaluatie nascholing. Woensdag 25 januari commissie milieubeheer Agenda o.a. invoering verbeterd sys teem m.b.t. tot inzameling van afge werkte olie en klein chemisch afval van particulieren door middel van detail handel. Donderdag 26 januari commissie welzijn/volksgezondheid Agenda o.a. verklaring tijdvoorziening Gemeentelijke werkgelegenheidsinitia- tieven voor jongeren; voorstel beschik baar stellen krediet t.b.v. sociaal-cultu reel centrum Smitsveen. Maandag 30 januari commissie algemene bestuurszaken Agenda o.a. lidmaatschap Europeese Gemeenten. Dinsdag 3 januari commissie ruimtelijke ordening Agenda o.a. beschikbaar stellen krediet voor het vernieuwen van hekwerken sportpark Bosstraat-Oost; invoering verbeterd systeem m.b.t. inzameling af gewerkte olie en klein chemisch afval van particulieren d.m.v. detailhandel. Woensdag 1 februari commissie bedrijven Agenda o.a. invoering verbeterd sys teem m.b.t. inzameling afgewerkte olie en klein chemisch afval van particulieren d.m.v. detailhandel; concept-antwoord brief aan het IVN-Eemland inzake de huisvesting van een natuur- en milieu- educatie-centrum Donderdag 2 februari commissie nieuwbouw gemeentehuis Agenda o.a. beschikbaar stellen van middelen ter dekking van de lasten voortvloeiend uit de bouw van een nieuw gemeentehuis. Donderdag 2 februari commissie financiën en het grondbedrijf Agenda o.a. evaluatie kwijtscheldings- beleid; financieel overzicht 150 jaar Soesterberg; verhuur gedeelte Parellel- weg 7 aan Spullenhulp. Aanvang commissievergaderingen: onderwijs 19.30 uur, milieubeheer 19.30 uur, welzijn/volksgezondheid 19.30 uur, algemene bestuurszaken 19.30 uur, ruimtelijke ordening 19.30 uur, bedrijven 19.30 uur, nieuwbouw gemeentehuis 19.00 uur en financiën en het grondbedrijf 20.30 uur, de vergade ringen worden gehouden in de commis siekamer dépendance achter gemeente huis behalve de commissie ruimtelijke ordening die vindt plaats in het gebouw Lange Brinkweg 77. Agenda en stukken liggen ter inzage in het gem. INFOrmatiecentrum. Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat bur gemeester en wethouders voornemens zijn op een daartoe strekkend verzoek met toepassing van het daarbij genoem de voorschrift, vergunning te verlenen vóór: het bouwen van een garage/berging, Bosstraat 4 (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening) Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 19 januari 1989 eventuele bezwaren schriftelijk bij De afdeling neurologie van ziekenhuis Zonnegloren heeft een metamorfose ondergaan. Zowel het ex- als interieur hebben een nieuw gezicht gekregen na een grondige verbouwing die in de af gelopen tijd is uitgevoerd. Vernieuwd werden onder meer het dak en de kozijnen. Men heeft getracht de klassieke ziekenhuissfeer plaats te laten maken voor een gezellig verblijf, waarin patiënten en bezoekers zich op hun ge mak kunnen voelen. Het traditionele ziekenhuiswit is op de afdeling neurologie verdwenen. Met de kwast zijn zachte tinten aangebracht en met behulp van schilderijen en posters hebben de medewerkers een huiselijk karakter gerealiseerd. De verschillende dienstruimten zijn efficiënter inge deeld. Ook in de patiëntenkamers, met één tot drie bedden, is de metamorfose zichtbaar geworden. Het sociale hart van de afdeling vormen de dagverblijven, die zijn gesplitst in een rook- en niet-rookafdeling, en de biljartkamer. Alle patiënten kunnen hiervan gebruik maken. Ook voor de familie en kennissen van de patiënten zijn de mogelijkheden uitgebreid. In dien wenselijk kunnen zij overnachten in de familiekamer en het is mogelijk om ongestoord met de patiënt te pra ten. Nog meer dan voorheen kan gericht worden omgegaan met de individuele wensen van de patiënten op de afdeling neurologie. "Het is een benadering die binnen het totale proces van zorgverle ning voor alle betrokken disciplines op de afdeling neurologie de hoogste prio riteit heeft," zegt Han Kornet van zie- Iedere zaterdagavond van 21.00 tot 02.00 uur. Telefoon 02155 - 1 31 56 burgemeester en wethouders in te die nen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van milieu en stadsbeheer, afdeling bouwzaken, (kamer 0-21), Lange Brinkweg 77, ter inzage. Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens Burgemeester en wethouders van Soest maken in verband met het bepaalde in artikel 133 van het Reglement Ver keersregels en Verkeerstekens (R.V.V.) bekend, dat zij besloten hebben door plaatsing van bord 54b van bijlage II van het R.V.V. met onderbord SN-06-DX nabij de woning Veenbesstraat 632 een parkeerplaats voor een mindervalide aan te geven. Tegen dit besluit kan iedere belangheb bende een beroepschrift indienen, dat binnen 30 dagen na heden - in tweevoud - moet worden ingediend bij de Afdeling vóór de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA, 's-Gravenhage. Hinderwetvergunning Burgemeester en wethouders hebben vergunning verleend op het verzoek van: - Stichting Indoor Tenniscentrum Soest- dijk, Schrikslaan 1-3 voor het oprich ten van een horeca-inrichting, welke onderdeel uitmaakt van het tenniscen trum op het perceel Schrikslaan 1-3. De positieve beschikking ligt vanaf he den één maand ter inzage bij deafd. mi lieubeheer van de gemeente, Lange Brinkweg 77, kamer 017, op werkdagen van 8.30 - 12.00 uur, alsmede in de bi bliotheek aan de Albert Cuyplaan tij dens de openingsuren. Beroep tegen deze beschikking kan wor den ingesteld door degene die reeds mondeling of schriftelijk bezwaar heb ben gemaakt of door degenen die aanto nen dat zij niet in staat waren eerder be zwaar te maken. Het beroepschrift moet worden gericht aan de Afdeling voor Geschillen van be stuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA, 's-Gravenhage, bin nen één maand na dagtekening van deze kennisgeving. Zij die beroep instellen kunnen overeenkomstig art. 60a van de Wet op de Raad van State een verzoek doen om schorsing van de beschikking dan wel tot het treffen van een voorlopi ge voorziening. Dit verzoek moet binnen bovengenoemde termijn worden gericht aan de voorzitter van de Afdeling voor de geschillen van bestuur van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA, 's- Gravenhage. De beschikking wordt niet van kracht voordat op dat verzoek is be slist. Ontwerp- hinderwetvergunning Burgemeester en wethouders hebben het voornemen vergunning te verlenen op het verzoek van: - A. van Sligter (Arno '72), Beukenlaan 80 voor het oprichten van een graveer- industrie/ontwerp-adviesbureau op het perceel Beukenlaan 80. De ontwerpvergunning ligt vanaf heden 14 dagen ter inzage bij de afd. milieube heer van de gemeente, Lange Brinkweg 77, kamer 017, op werkdagen van 8.30 tot 12.00 uur, alsmede in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan tijdens de ope ningsuren. Gemotiveerde bezwaren tegen de ont werpvergunning kunnen tot 9 februari 1989 schriftelijk worden ingediend bij burgemeester en wethouders. De inge komen bezwaarschriften worden bij de stukken ter inzage gelegd. Desgevraagd worden de persoonlijke gegevens van de indieners niet bekend gemaakt. N.B.: Beroep tegen de vergunning kan later slechts worden ingesteld door degene die reeds mondeling of schriftelijk bezwaar hebben ge maakt of door degenen die aanto nen dat zij niet in staat waren be zwaar te maken. Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat bur gemeester en wethouders voornemens zijn op een daartoe strekkend verzoek met toepassing van de daarbij genoemde voorschriften, vergunning te verlenen voor: het verbouwen van een bijgebouw tot keuken, Steenhoffstraat 47. (artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50 lid 8 van de Woningwet). Alvorens een definitieve beslissing zal worden genomen, is een ieder bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf donderdag 26 januari 1989 eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders in te die nen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu en stadsbeheer, afdeling bouwzaken, (kamer 0-21) Lan ge Brinkweg 77, ter inzage. Bouwzaken De burgemeester maakt bekend dat bur gemeester en wethouders voornemens zijn op een daartoe strekkend verzoek met toepassing van artikel 352 lid 4 van de bouwverordening, vrijstelling te ver lenen voor: *het gebruik van één kamer op de ver dieping van het pand Chr. Huygenslaan 96 als hondentrim- annex dierenverzor- gingscentrum. Een ieder is bevoegd binnen een termijn van twee weken, te rekenen vanaf don derdag 26 januari 1989 eventuele be zwaren schriftelijk bij burgemeester en wethouders in te dienen. De op dit verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurende diezelfde ter mijn, dagelijks van 8.30 - 12.00 uur, in het kantoor van Milieu en stadsbeheer, afdeling bouwzaken, (kamer 0-21), Lange Brinkweg 77, ter inzage. Verleende bouwvergunningen *het bouwen van een sportvoorziening aan de dalweg, sectie K, nrs. 831 t/m 835. Ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen (Wet AROB) kan de natuurlijke of rechtspersoon, die door het besluit rechtstreeks in zijn belang is getroffen, binnen 30 dagen na dagtekening van de publicatie bij het college van B. W. een gemotiveerd bezwaarschrift indienen. I Informaties. Info-cenlrum. STEENHOFFSTRAAT 9a. Telefoon 02155-22555 Open maandag t.m vrijdag. Informalielelefoon met actualiteiten i tel. 93665 (24 uurs-service). De afdeling neurologie van ziekenhuis Zonnegloren. Foto: Herman van Dam. kenhuis Zonnegloren. "Door de inzet van velen is het eindresultaat, mede ge zien de reacties van de patiënten en de direct betrokkenen, zeer geslaagd te noemn." De politie werd zaterdagmorgen om streeks half negen gebeld met het ver zoek om assistentie bij een inwoner van Soest, die met zijn hondje naar buiten wilde gaan. Hij zag dat voor nemen echter verijdeld worden door de aanwezigheid van een grote bou vier, die als een jonge Romeo voor de voordeur positie had gekozen om het hondje van de bezorgde opbeller op te wachten. De bouvier was kennelijk ontvlamd in een hartstochtelijke lief de, maar de eigenaar van het voor werp van zijn onstuimige gevoelens was minder in de stemming voor zo veel rozegeur en maneschijn op dit vroege tijdstip. De politie besloot een kijkje te nemen en trof op de genoemde plaats inder daad de bouvier aan. Het was volgens een politiewoordvoerder echter "een hele lieve hond", die geen kwaad in de zin had en het hondje dat zijn pas sie had gewekt slechts "een kusje" wilde geven. Toen dat onder het wa kend oog van de geüniformeerde chaperonnes eenmaal gebeurd was - en beslist niet méér dan dat, zoals de woordvoerder verzekerde - ging de kuise bouvier alsnog opgewekt zijns weegs. Met zijn hoofd in de wolken. Bij een bedrijf aan de Batenburgweg in Soesterberg heeft een 28-jarige man uit die plaats rugletsel opgelopen. Tijdens werkzaamheden viel hij in een luik van 1.80 meter diep. Hij moest met een am bulance naar het ziekenhuis in Zeist worden vervoerd. De politie werd in de nacht van vrijdag op zaterdag omstreeks half een gealar meerd door bewoners van de Waldeck Pyrmontlaan, die op een sloopterrein achter het zwembad de Turf een hoog oplaaiend vuur hadden ontdekt. De po litie nam poolshoogte en trof ter plaatse de 32-jarige bewoner aan, die een sta pel sloophout aan het verbranden was en opmerkelijk genoeg tegelijkertijd zijn auto stond te wassen. De man wilde de politie niet toelaten en weigerde het hek open te doen. De politie vreesde echter dat het huis van de man gevaar zou lopen en wilde zich overtuigen van het feit dat er geen mensen meer binnen waren. Na enig heen en weer gepraat deed de man het hek open en betrad de politie de wo ning, waarin inderdaad de slapende echtgenote en de kinderen werden aan getroffen. De man gal; blijk van zijn on genoegen door naar; de politie te slaan en terwijl de vrouw en de kinderen uit het huis werden gehaald haalde de man uit een schuur een motorkettingzaag te voorschijn, waarmee hij dreigend op de politie afkwam. Eén van de agenten trok daarop zijn vuurwapen, maar het was niet nodig dat te richten omdat de motor van de ket tingzaag plotseling stilviel, op het mo ment dat de man de agenten tot twee meter was genaderd. Het apparaat werd hem afgenomen en de man werd meegenomen naar het bureau, waar proces-verbaal tegen hem werd opge maakt ter zake van brandstichting en een poging tot zware mishandeling c.q. doodslag. Volgens de politie was de man duidelijk onder invloed van alcohol. Hij vond het vuur zelf niet gevaarlijk en meende dat hij - omdat hij toch zijn auto aan het wassen was - de vlammen wel tijdig had kunnen doven. Het was overigens de brandweer die het vuur bluste. Bij Van Essen is een bril een kwestie van passen en meten Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Van Essen kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert li met smaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. ZUIDPROMENADE TELFFOON 12874 HARTJE ZUID I'.i ."1 Maar liefst acht Soester welzijns-orga nisaties kunnen binnen afzienbare tijd hun intrek nemen in de voormalige Rinke Tolmanschool aan de Smits- weg. Het College van B. W. heeft de gemeenteraad goedkeuring gevraagd van een krediet van bijna 700.000 gul den voor deze "nieuwe"' sociaal-cultu rele accommodatie in het Smitsveen. De organisaties die er onderdak wor den gebracht zijn: Jeugdzorg Soest, die zijn activiteiten uit de Praatpaal (Molenstraat) naar het nieuwe gebouw verplaatst; Vrijwilligers Vakature Bank, nu nog ondergebracht in C-drie; Projekt Vrouwen voor Vrouwen, dat de oude St. Jozefschool aan de Paral lelweg verlaat (waar straks Spullen- hulp wordt gevestigd); Turks Sociaal Cultureel Centrum, dat de noodschool aan de Weegbree straat verlaat; Vluchtelingenwerk Soest, dat met de Praatpaal mee-verhuist; Centrum voor Maatschappelijke Dienstverlening, dat hier een post voor wijkgericht werk voor maat schappelijk werk en gezinszorg in richt; Peuterspeelzalen Soest, die hier de lang begeerde speelzaal heropent; Bewonersvereniging Soesterveen, die hiervoor de ruimte onder de flat aan de Kamperfoeliestraat verlaat. Al in 1984 besloot de gemeenteraad in 1987 een bedrag van 400.000 gulden opzij te leggen om in 1987 een nieuwe accommodatie in het Smitsveen te stichten, exclusief 50.000 gulden voor de irnichting. In 1988 werd daar nog eens 200.000 gulden aan toegevoegd uit het stads- en dorpsvernieuwings fonds. In totaal was dus al een krediet van 650.000 gulden voorzien. Geen nieuwbouw Aanvankelijk dacht men aan nieuw bouw van een centrum op de hoek van de Smitsweg en de Veenbesstraat, maar daar hadden met name de bewoners van de Veenbesstraat bezwaar tegen. Toen de Rinke Tolmanschool vrij kwam - de school verhuisde naar de (opgeheven) "Wiekslag" aan de over kant van de straat - bleek het gebouw uitstekend geschikt voor het sociaal- cultureel werk. De verbouwing gaat ruim 264.000 gul den kosten. Om het gebouw aan te ko pen - het is nu nog eigendom van het pensioenfonds voor apthekers-assis- tenten - is een kleine 375.000 gulden nodig. In totaal dus zo'n 39.000 gulden boven de oorspronkelijke raming. Dat extra bedrag wil het College dekken uit de reserves. Voor deze "geringe meer kosten," aldus het College, is Soest in staat een aantal bestaande huisvestings problemen op adequate wijze op te los- Voor de tweede keer is uit een woning aan de Soester Engweg een geldkistje gestolen. De inhoud was dit keer 200 gulden, de helft van de buit bij de eerste inbraak. Een groene PTT-bus verdween bij een woning aan de Valeriaanstraat. Een personenauto is vorige week op een parkeerplaats aan de Smitsweg vanzelf weggereden. Dat kon doordat de contactmotor door kortsluiting in werking trad. De wagen stond gepar keerd in de eerste versnelling. De auto botste iets verderop tegen een andere onbemande wagen en vloog in brand. De brandweer hoefde ter plekke niet in actie te komen. De andere auto liep blikschade op. Panniculoze behandeling en plaatselijk vermageren, door middel van cellutron in kuurverband, 12 behandelingen Burg. Grothestraat 25 Soest Tel. 2 04 88 Gezichts- en lichaamsverzorging Aanrijding Zaterdagavond heeft op de Soesterbergschestraat een botsing plaats gehad tus- schen een boerenwagen en een luxe auto, waarbij gelukkig geen ernstige gevol gen voorkwamen. De boerenwagen reed dwars den weg over, terwijl vanuit Soest een auto met tamelijke snelheid naderde. De bestuurder van het laatste voertuig kreeg de kar te laat in het oog, zodat een botsing onvermijdelijk was. Van de boerenkar werd een wiel afgereden, terwijl het linker voorspatbord van de auto vernield werd. De voerman kreeg een proces-verbaal wegens het ont breken van een rode achterlamp, terwijl de chauffeur beboet werd omdat zijn handrem niet goed functioneerde. Alle wegen leiden naar Mekka! Een Mohammedaansch pelgrim, die sedert driejaar van Jamalpoer in de Hima- laja naar Mekka onderweg is, en die de gelofte heeft afgelegd, na elke vijf stap pen neer te knielen en een gebed te doen, heet een omweg van niet minder dan 1000 km. gemaakt, om naar de heilige stad te komen. In plaats van langs den ge- bruikelijken weg over den Kyberpas naar Arabië te gaan, sloeg hij bij vergissing een verkeerden weg in en belandde te Bombay. Pas daar kwam hij te weten, hoezeer hij uit den koers was geraakt. Door deze vergissing zal hij een afstand van ongeveer 1000 km. meer moeten afleggen, hetgeen hem driejaar tijd zal kosten. Toen men hem aan zijn verstand had gebracht, dat hij in de verkeerde richting ging, besloot hij om te keeren en over Afghanistan, Perzië en Arabië naar Mekka te trekken. Dit is een afstand van 6400 km. De volhardende pelgrim zal nu naar alle waarschijnlijkheid pas in 1948 het doel van zijn reis bereiken. Vlugger lezen De Amerikaansche professor Guy T. Buswell van de Universiteit te Chicago heeft en methode uitgevonden, om de snelheid waarmee men leest, die gemid deld 200 woorden per minuut bedraagt, tot 650 woorden op te voeren. Hij be reikt dit resultaat door een systeem van oefening, waarbij twee door hem uitge vonden machines worden gebruikt. Gebleken is, dat het menschelijk oog een re gel druks in 6 tot 8 „sprongen" neemt. Door training is dit aantal tot 3 terug te brengen. Hiertoe stelt de professor een filmcamera tgenover den candidaat op, waarmee hij diens oogen fotografeert terwijl deze een op een bepaalde afstand aangebracht geschrift hardop voorleest. Uit de opname blijkt dan, in hoeveel „sprongen" de candidaat eiken regel gelezen heeft. De tweede machine is een projector, die in een donker gemaakt vertrek korte zinnen van verscheidene woorden op een doek werpt. De leerling moet er zich nu in oefenen, deze zinnen telkens in hun geheel op te nemen. Slaagt hij er ten slotte in, met de vereischte snelheid te lezen, dan is zijn oog eraan gewend geraakt, zinnen in minder spron gen op te nemen, waardoor zijn leessnelheid tot het drievoudige kan zijn geste gen. Interessant is het zeker, doch wat is het nut hiervan?

Soester Courant | 1989 | | pagina 5