DONKER d mm 'Bij ons op Soest' ffff/i fes van Cos-da spas fes IS DE NIEUWE MoLOS Poëziekring Eemland mikt op gedichten-liefhebbers uit regio alle Meningen van lezers Nederlands Motet- en Madrigaalkoor huldigt jubilarissen WOENSDAG 1 FEBRUAR11989 SOESTER COURANT PAGINA 11 NAAM VOOR DE BRILLEMAAKER BIJ DONKER IS VEELTE ZIEN brillen - contactlenzen Winkelcentrum Smitshof - Soest - Bel: 02 l 55 - l 8626 Nieuwenoord zoekt vrijwilligers 'Poëzie uit verdomhoekje halen 190 Onthulling II Poëziewedstrijd over 'Eemland' Troost Van der Hucht (5) Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! Spullen uit woningen Acties tegen kernproeven gaan door Programma Vrouwen voor Vrede-Soest verkeersschool OPGELET CHAUFFEURS! OP DINSDAG 14 FEBRUARI 1989 STARTEN WIJ MET DE CURSUS BEROEPSEIGEN- EN GOEDEREN VERVOER (CCVB) AANMELDINGEN GRAAG VÖÖR 10 FEBRUARI '89 Bedrijfsgezondheidsdienst 10 jaar Ril EN CONTACI1ENSSPECIA1IS1 eigen manier contact opbouwen met één bepaalde bewoner. Eventuele belangstellenden worden eerst uitvoerig geïnformeerd en in een kennismakingsgesprek wordt bekeken of de verwachtingen over en weer op el kaar aansluiten. De vrijwilligers worden door Nieuwenoord verzekerd en er is een regeling voor reiskostenvergoeding. Voor nadere informatie kan men vrij blijvend inlichtingen inwinnen bij Els Kop, coördinator vrijwilligerswerk van Nieuwenoord, tel. 035-854451 (tussen 8.30 en 9.30 uur). De belangstellenden krijgen desgewenst informatiemateriaal toegestuurd. Nieuwenoord, het centrum voor geestelijk gehandicapten in Baarn, heeft meer vrijwilligers nodig. Daar mee zouden bepaalde activiteiten kun nen worden uitgebreid. Het centrum wil haar gehandicapte bewoners ook in staat stellen aan activiteiten voor vali den mee te doen. Juist door hun handicap zijn de bewo ners van Nieuwenoord afhankelijk van andere mensen. Om onderdelen als wandelen, clubs en pastoraat te kunnen uitbreiden zoekt Nieuwenoord extra vrijwilligers. Ook zoekt men bezoekre- laties en gastgezinnen die beide op een "In deze tijd van cultuur-verarming dreigt de poëzie in het verdomhoekje terecht te komen. Daar willen we haar graag uit halen. Daarom moeten we alle drempels zien te voorkomen, met name voor de jeugd. Veel jongeren van een jaar of 17 schrikken wel eens terug voor zo'n gezelschap waarin ook heel wat ouderen zitten, maar poëzie kan toch heel verrassend zijn. En het is helemaal niet zo moeilijk; je kunt ge woon gaan zitten luisteren en kijken wat je ervan vindt..." Met deze woorden omschreef Marga Hiemstra, bestuurslid van de vorige week opgerichte Poëziekring Eemland, in het kort het streven van dit nieuwe gezelschap, dat een voortzetting is van de Dichterskring Amersfoort. Die vier de vrijdag haar 15-jarig bestaan en te vens haar opheffing met een avond die vooral het karakter had van een reünie, waarin een groot aantal dichters aan het woord kwam. Daaraan vooraf ging een persconferen tie, waarin het nieuwe bestuur zich voorstelde en de plannen ontvouwde om het actieve en passieve dichtkunst genot in de regio (nieuw) leven in te bla zen. Voorzitter is de in Soest bekende leraar/politicus/journalist/dichter Jan Visser, de lezers van deze kring welbe kend. Andere bestuursleden (van bui ten Soest) zijn Ans Schuurman, Mar- greet van der Valk, Ellen de Jong, Mar ga Hiemstra en André Spruit. Op het programma van de poëziekring, die haar vleugels wil uitslaan in alle ge meenten die deel uitmaken van het ge west Eemland, staan poëzieavonden in het Amsterdams Jazzcafé "Terminus" aan de Stationsstraat 42 in Amersfoort. Op vrijdag 24 februari leidt Jan Visser daar een avond met de dichteres Johan- na Kruit, op 17 maart gevolgd door Nelleke Streefkerk met de dichter Jean Pierre Rawie. De bijeenkomsten begin nen telkens om 20.00 uur. 'Avonden van de Poëzie' Daarnaast worden vanaf nu ook "Avonden van de Poëzie" georgani seerd, waarop lezingen worden gehou den over bekende Nederlandse dich ters. Op 7 april gaat het om de poëzie van Gerrit Achterberg, door Jef v.d. Sande; op 12 mei over de poëzie van Si- mon Vestdijk, door Cor Uitham. Deze avonden vinden plaats in galerie 't Juf fersgat, Kortegracht 21 in Amersfoort, aanvang eveneens 20.00 uur. In het voorjaar wordt een grote poëzie wedstrijd over het thema "Eemland" georganiseerd (zie het kader). De Poëziekring kent overigens geen onderscheid meer tussen actieve mede werkers en "passieve" belangstellen den. Alle bezoekers, dichters, mede- Vandaag: de heer Anton Bruijn (65) uit Scherpenzeel. De archeoloog: "Ik begrijp er geen lor van. Deze zeven grafheuvels bij de Stompert (zie Bij Ons Op Soest 189 - JV) waren al lang bekend bij de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bodemon derzoek (ROB). Op de één of andere manier zijn alle ge gevens zoekgeraakt. Ik heb tot mijn vut-leeftijd bij het ROB in Amersfoort gewerkt, maar het was mijn afdeling niet waar alles geregistreerd werd. De mensen die er nog wel werken hebben de vorige week toegegeven dat er fou ten zijn gemaakt. Het is onbegrijpelijk dat men de hand geschreven gegevens is kwijtgeraakt. Die kaartjes zijn inmiddels terugge vonden en men stelt een nieuw onder zoek in. Ze zijn al op de Stompert we zen kijken. Het vervelende is, dat de nieuwe Kaart van Utrecht met archeologische monu menten net klaar is en daar staan deze zeven grafheuvels niet op. De Stompert is de grootste groep in deze provincie. Iedere gemeente refereert aan die Kaart. Pijnlijk en niet te geloven! Fléhite Ik herinner me als de dag van gisteren dat in juli 1959 een studente van het IPP, mejuffrouw F.N. Hamburger, de opdracht kreeg van het ROB alle graf heuvels op de Leusderhei te inventari seren. Ik ben nog op de motorfiets met haar meegeweest een keer! Dat onder zoek deed ze aan de hand van oude stafkaarten uit 1920. Een zekere Van der Beemt heeft daarop een aantal cor recties aangebracht en mevrouw Heyinga, de vorige conservatrice van museum Fléhite in Amersfoort, heeft die gegevens nog gekopiëerd en be waard. Dat ze niet in de documentatie van het ROB zitten is onbegrijpelijk. Belachelijk. Aan het eind van de vorige eeuw is voor 't eerst serieus onderzoek gepleegd door Leiden naar de inhoud van deze grafheuvels. Werklozen werden met peilstok en spa er op uit gestuurd om de heuvels in te prikken. In Fléhite ligt nog interessante correspondentie uit die tijd waarin de ze werklozen schriftelijk om loonsver hoging vragen. Voorname heren met hoge hoeden op lieten zich in koetsjes naar de Leusderhei rijden om de bo demschatten op te halen en het "uitdel ven" te controleren. Niet één heuvel is toen aan de aandacht ontsnapt. Men stak anderhalve meter diep en vond verscheidene bijzetpotten, beenderen en voorwerpen. Zo is ook eigenlijk Flé hite ontstaan als museum van archeo logisch materiaal. Boomkist Duizenden jaren vóór Christus werden de stamhoofden in deze heuvels tegen de stuwwallen aan begraven. Buiten de nederzetting. Jan-met-de-pet kwam daar niet voor in aanmerking. De men sen van die tijd woonden zelf aan de Eem bij het water. Daar graasde het vee en lag hun jachtgebied. Als je die men sen nu zou tegenkomen in een Amers- foortse stadsbus zou je ze niet herken nen. Ze zagen er net zo uit als wij. In 2200 vóór Christus deed men aan lijkbegraving. Ze lagen gehurkt met opgetrokken benen in een boomkist. Met het gezicht naar het oosten wat een bewijs is dat ze in een leven-na-de dood geloofden. Later werd gecremeerd en zette men een pot met as erbij. Zo zijn de drie- of viertijden heuvels opge bouwd en werden ze 500 jaar later op nieuw gebruikt. In mijn boek "Twee duizend eeuwen Nederland - en toen pas kwamen de Romeinen" heb ik de geschiedenis van deze mensen behandeld. Cultuurbezit In de Soester duinen is destijds een prachtig "atelier" ontdekt waar wel 3000 stuks scherven en voorwerpen zijn uitgehaald uit de middensteentijd, 5000 jaar vóór de jaartelling. Achter de Dalco heeft men graven ontdekt van de Tjonger-groep (8000 vóór Chr.) en van de Hamburg-groep (12.000 vóór Chr.). Bij de aanleg van de A28 is men een paar maanden bezig geweest om materiaal te verzamelen dat daar 100.000 jaar geleden door mensen is achtergelaten. Alles wat ik aan vondsten thuis had, heb ik afgestaan toen ik in vaste dienst trad bij het ROB. Als zwerver-in-'t veld had ik een rijke collectie opge bouwd. Ik was fotograaf en "stroper" van archeologische vondsten. Maar ja, als een stroper zelf jachtopziener wordt is het afgelopen met het privé-bezit. We hebben altijd uitstekende contac ten gehad met de militairen. De be scherming van dit oude cultuurbezit is volledig afhankelijk van de belangstel ling van een commandant. Er zijn er die leggen een compleet "mijnenveld (op papier) rondom de grafheuvels en dan mag niemand er doorheen. Maar komt er dan een nieuwe commandant, die van niets weet en geen interesse heeft, dan is dat afgelopen. In wezen is het een kleine moeite voor een gemeentebestuur om met een mo numentenlijst zo'n gebied wettelijk te beschermen. De belangstelling van het grote publiek voor de oertijd wordt steeds groter. Het intrigeert de men sen. Ik wens U succes met Uw onthul ling." JAN VISSER V werkers en geïnteresseerden worden voortaan beschouwd als "deelnemers". Voor een bedrag van f 30,- per jaar wordt men "sponsór" van de kring, met recht op gratis toegang - normaal kost dat vijf gulden - bij alle activiteiten en kosteloos thuisgestuurde informatie. (Bank: ABN 05.53.311.344, giro van de bank 74907.) Misverstand Volgens voorzitter Jan Visser was de formule van de nu opgeheven Dichters kring ietwat achterhaald. "Het misver stand was dat men dacht dat de kring al leen bedoeld was voor dichters, althans mensen die zelf gedichten schrijven en publiceren. Dat is beslist niet zo. Ook de 'liefhebber' hoort erbij, en we mik ken op alle gedichten-liefhebbers uit de regio. Onder de 250.000 inwoners van het gewest moeten dat er toch heel wat zijn." De gemeente Amersfoort verleent de kring een (bescheiden) subsidie, maar het is de bedoeling dat ook de andere Eemland-gemeenten worden benaderd voor een financiële ondersteuning. "Gewestelijke samenwerking mag wel wat meer inhouden dan alleen de vuil verbranding en de gezondheidszorg," aldus Visser. Het verscheiden van de Dichterskring Amersfoort en de geboorte van de Poë ziekring Eemland werd vrijdagavond luister bijgezet in de geheel gevulde zaal van het Amsterdams Jazzcafé. Visser introduceerde met korte interviews een rijtje dichters en dichteressen, die uit ei gen werk voorlazen, waarbij tevens af scheid werd genomen van (oud)be- stuursleden als Wil Gommers en Trudi Pot. De Amersfoortse boekhandelaar Piet de Weijer hield een feestrede over het onderwerp "Wat poëzie is" en Henk Waardenburg vertolkte diverse midde leeuwse liederen. De Poëziekring kan terugkijken op een succesvolle eerste avond. Het bestuur van de vorige week opge richte Poëziekring Eemland. De Poëziekring Eemland organiseert dit voorjaar ook een poëziewedstrijd, met als thema "Eemland" in de ruim ste zin des woords: landschappelijk, architectonisch, historisch, maat schappelijk, etc. Elke deelnemer mag twee (niet eerder gepubliceerde) ge dichten inzenden van maximaal 30 regels, in viervoud getypt op A4-for- maat, die uiterlijk op 1 mei a.s. bin nen moeten zijn bij het secretariaat: Zandkamp 178,3828 GL Hoogland. Ze moeten anoniem worden inge stuurd, onder vermelding van een schuilnaam. De jury bestaat uit er kende Neerlandici: drs. W.M.Ferin- ga, drs. J.A.W. Buurlage en R.C. van der Veen. De jury kent een "laureaat" en twee eervolle vermeldingen toe. De prij zen zijn resp. een geldbedrag van 150 gulden en twee boekenbonnen. Er is bovendien een extra prijs voor een jongere, geboren na 1.1.1970, van 50 gulden. De prijzen zijn beschikbaar gesteld door twee Amersfoortse boekhandels. De uitreiking vindt plaats op 19 mei in het Amersfoortse stadhuis, door burgemeester A. Schreuder. De bekroonde gedichten worden gepubliceerd in de regionale pers. De Poëziekring wil vooral de jeugd - maar die niet alleen - uitnodigen aan de wedstrijd deel te nemen. Het wed strijdreglement en een affiche wor den binnenkort verspreid via de do centen Nederlands van de middelba re scholen in de regio. Spelregels: Alleen brieven van maxi maal 250 woorden, die betrekking hebben op Soest, worden geplaatst. Anonieme brieven of brieven onder pseudoniem worden geweigerd. De redaktie behoudt zich het recht voor brieven zonder opgaaf van re denen in te korten of te weigeren. Plaatsing houdt niet in dat de redak tie met de inhoud instemt. Denk maar niet, dat ze echt vrij- en blij zijn. In Breda was het veilig en goed. Ze zijn nu genoodzaakt, zich te verschuilen. En U weet, hoe dat voelen moet. Misschien gaan ze daardoor beseffen, wat ze U hebben aangedaan. Ze deden het wel op hoog bevel. Een moedig "nee" durfden ze niet aan. Zouden ze eens nog gaan zeggen: "We hebben spijt van alles, wat we deden."? Zien ze dan ook die vrees'lijke beelden? Beelden uit een wreed verleden? Wij kunnen in elk geval denken: Het is goed, zoals het nu is. Wie weet, zullen zij straks staam'len: "'t Was verschrikk'lijk, vergiffenis." To Broer Nederland is een land waar vrijheid in de ruimste zin des woords heerst. Iedereen mad doen wat hij wil en zeggen wat hij denkt. Dat deze vrijheid ook zijn scha duwkant heeft, spreekt vanzelf. Niet iedereen kan met die vrijheid goed omgaan. Zo proberen enkelingen hun mening nog al eens op te dringen aan de gemeenschap. Zij vertegenwoordigen niet per definitie de mening van de meerderheid. Het reageren op misstanden geschiedt daarbij ook niet altijd vanuit het positie ve denken. Te vaak wordt vanuit het ne gatieve, afbrekend en dus niet opbou wend, gehandeld. Net zoals een ieder de vrijheid heeft zijn kind op de school van zijn keuze te doen, zo ook heeft een ieder de vrijheid zijn kind van die school af te halen. Dit laat ste geschiedt dan meestal niet. Wel wor den futiliteiten opgeblazen, zonder dat het enig algemeen doel dient. De heer van de Berg Bij een inbraak in een woning aan de Birkstraat is een beauty-case, met daarin een aantal sieraden gestolen. De 42-jari- ge bewoner bemerkte dat de inbreker via een raam aan de achterzijde de woning was binnengedrongen. Ook aan de Amersfoortsestraat werd in gebroken. Daar werd een woning door zocht. Dat leverde de ongewenste be zoeker een kleurentelevisie, een video recorder, een cd-speler en enkele cd's op. Na in een drietal interne bijeenkom sten het thema "Vredeseconomie, vei liger voor vrouwen" te hebben bespro ken heeft Vrouwen voor Vrede-Soest nu o.a. enkele naar buiten gerichte voorlichtingsbijeenkomsten op het programma staan. Op donderdag 16 februari wordt in de Open Hof (Veen besstraat) een thema-avond gehouden over het onderwerp: "Vrouwen in de strijd voor een rechtvaardige samenle ving". Ook daarin komt de vredeseco nomie aan de orde. Als spreekster is uitgenodigd G reetje Witte-Rang, medewerkster van de stich ting OSACI (Oecumenisch Studie- en Actiecentrum voor Investeringen). Zij zal ingaan op het verband tussen de pro blemen van ongerechtigheid in de we reld - de schuldenlast van de ontwikke lingslanden, de armoede, de schending van de mensenrechten - en die van de bewapening. De avond begint om 20,00 uur. Het programma voor de komende maanden is inmiddels ook vastgesteld. Op 3 april is er weer een interne thema bijeenkomst, op donderdag 20 april ge volgd door een openbare bijeenkomst, opnieuw in de Open Hof, waarin het we- reldvoedselvraagstuk en het milieu cen traal zullen staan. In mei sluit Vrouwen voor Vrede het werkseizoen min of meer feestelijk af. Buiten de vergaderactiviteiten neemt Vrouwen voor Vrede o.a. deel aan het Conciliair Proces, dat men binnen Soest op gang tracht te brengen. Ook de acties tegen de Franse kernproeven in de Paci fic gaan door. Onlangs nog spoorden Vrouwen voor Vrede alle Nederlandse Europarlemen tariërs persoonlijk aan vóór de resolutie te stemmen, waarin een onafhankelijk onderzoek wordt geëist naar de gevol gen van de kernproeven voor de ge zondheid van de eilandbewoners in de Stille Zuidzee. De vredesorganisatie vernam dat er voor deze gerechtvaardig de eis in eerste instantie geen meerder heid was binnen het Europese Parle ment. Tenslotte is de eindstemming een week uitgesteld, wegens het ontbreken van het vereiste quorum. Zo spelen Vrouwen voor Vrede waar nodig en mogelijk op actualiteiten in. Wie zich voelt aangesproken door de vredesbeweging kan op één van de avonden kennis komen maken. Inlichtingen: Toos Egmond, Waldeck Pyrmontlaan 62, tel. 14525, en Gep van Bercum, Claroenstekerpad 30, tel. 13772. A.N.W.B erkend VAN LENNEPLAAN 47 - SOEST TELEFOON 02155-16621 Op 16 januari 1979 werd door een aan tal regionale bedrijven de Vereniging Gemeenschappelijke Bedrijfsgezond heidsdienst (BGD) Gooi- en Eemland opgericht. Na een jaar van intensieve voorbereidingen kon per 1 februari 1980 een begin gemaakt worden met de eigenlijke BGD-werkzaamheden. De BGD startte met de verzorging van een twaalftal bedrijven met in totaal 4.075 werknemers. Sindsdien groeide de BGD gestaag, nu zijn 72 bedrijven met in totaal ongeveer 15.900 werknemers aangesloten bij de vereniging. Daarnaast worden op kon- traktuele basis alle werknemers die werkzaam zijn in timmerfabrieken, bouw-, en schilderbedrijven en wonen in de regio Gooi- en Eemland voorzien van bedrijfsgezondheidszorg. Het gaat hier om circa 6.000 werknemers. Het doel van de bedrijfsgezondheids zorg is de werknemer in de werksituatie te belasten overeenkomstig zijn kapaci- teiten en mogelijkheden. Dat komt er in wezen op neer dat er gestreefd wordt naar het voorkómen van beroepsziekten en arbeidsongevallen. De zorgverlening door de BGD Gooi en Eemland bestaat globaal uit de vol gende onderdelen: aanstellingskeuring vóór indiensttreding; spreekuur voor werknemers met werkgebonden proble men; gericht periodiek bedrijfsgezond- heidkundig onderzoek; begeleiding langdurig en frekwent zieken; werk- plekonderzoek (onderzoek arbeidsom standigheden) en advisering. Voor de uitvoering van deze zorgverle ning beschikt de BGD over drie goed geoutilleerde vestigingen in Soest, Amersfoort en Naarden. Een team van 14 speciaal hiertoe opgeleide bedrijfs artsen en bedrijfsverpleegkundigen voert bij de BGD Gooi- en Eemland met enthousiasme de bedrijfsgezondheids zorg uit op een kwalitatief verantwoord niveau. Zij worden in hun werk bijge staan door een arbeidspsycholoog, een arbeidshygiënist, doktersassistenten en administratieve medewerk(st)ers. Het is te verwachten dat de BGD Gooi en Eemland de komende jaren zal blij ven doorgroeien. Deze verwachting is mede gebaseerd op het feit dat de uit voering van de Arbeidsomstandighe denwet door de wetgever in toenemende mate verplicht gesteld wordt. Hierdoor hebben steeds meer bedrijven en instel lingen behoefte aan een gekwalificeerde inbreng van de kant van de BGD Gooi en Eemland. Daardoor kunnen steeds meer werknemers gebruik maken van bedrijfsgezondheidszorg binnen hun werkkring! Vorig jaar september vierde het Neder lands Motet- en Madrigaalkoor haar 40- jarig jubileum. Twee van de oprichters, de heren L. Ra demaker en E. Smit zijn nog steeds lid van het koor. Ook de dames A. Smit en L. Hilhorst zijn lid vanaf het begin. Verder zijn en kele dames 35,36 en u jaar aktief in het koor. Tijdens de jaarvergadering van het koor, vorige week dinsdag, werden als nog onderscheidingen, door Het Neder lands Zangersverbond beschikbaar ge steld voor 35-jarig lidmaatschap, aan de jubilarissen uitgereikt. De dames kregen een zilveren collier en Foto: Goos van der Wilt. de heren een zilveren reversspeld. Op de foto de dames Smit, Hilhorst, Ra demaker, Vlam, Scheffer en de heren Rademaker en Smit. Mevr. Grimbergen, ook al 37 jaar lid van het koor was niet aanwezig om haar on derscheiding in ontvangst te nemen.

Soester Courant | 1989 | | pagina 11